Ahmet Hakan’dan da öğrenilecek doğrular var.. Dünkü yazısını kaçıran CHP’liler için yazdım

24
Reklam

Daha önce nadiren yaptığım bir uygulamaya bugün başvuracak ve yazımın en az yarısını bir başka yazarın yazısına ayıracağım.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın dünkü yazısına…

Gazetesinin ve bizzat kendisinin bilinen tavırları yüzünden CHP’lilerin -özellikle de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun- okuma zahmetine katlanmayacağını sandığım bu yazı, aslında en fazla o çevrede okunup tartışılmaya değer.

‘CHP’li medya’ diye adlandırılabilecek gazeteler ve televizyon kanalları ile onlarda görüşlerini yayımlayan yazarlar ve yorumculardan söz ediyor Ahmet Hakan.

Tespitleri “Seçim neden kaybedildi?” sorusuna yeni bir bakış açısı sunması bakımından önemli.

Aşağıda konuya ilişkin yazıyı bulacaksınız:

“KEMAL Kılıçdaroğlu, aslında teşhisi doğru koymuştu.

Milliyetçi muhafazakâr seçmenden oy alamadan seçimi kazanamayacağının farkındaydı.

Reklam

*

Helalleşme söylemi bunun içindi.

Hadis okuması bunun içindi.

Necip Fazıl’dan söz etmesi bunun içindi.

Bizim de çok yanlışlarımız olmuştu’ diye özeleştiri yapması bunun içindi.

*

Sağ siyasetçileri transfer etmesi, İYİ Parti ile ittifak kurması, Saadet Partisi’ni yanında tutmaya özen göstermesi falan…

Bunlar da milliyetçi muhafazakâr seçmeni kendisine oy vermeye ikna etmek içindi.

Reklam

*

Fakat etkili olamadı Kılıçdaroğlu.

Milliyetçi muhafazakâr kesimi ikna edemedi.

Giremedi o mahalleye.

*

Bunun 99 tane nedeni olabilir.

Ben sadece birinden söz edeceğim:

*

Kılıçdaroğlu’nun muhafazakâr / milliyetçi seçmenden oy alma hevesi ile kendisine destek veren televizyon kanallarının söylemi arasında büyük bir uçurum vardı.

*

Kılıçdaroğlu alttan aldıkça bunlar üstten üstten konuşuyordu.

Kılıçdaroğlu helalleşme dedikçe bunlar hesaplaşmaktan söz ediyordu.

Kılıçdaroğlu özenli bir dil tutturmaya çabaladıkça bunlar kafa göz girişiyordu.

Kılıçdaroğlu muhafazakârlara şirin görünmek istedikçe bunlar muhafazakârlara antipatik gelecek her türlü tutumu alıyorlardı.

*

Peki buna karşı Kılıçdaroğlu ne yaptı?

Hiçbir şey.

Ses etmedi. Şikâyetçi olmadı. ‘Biz bu söylemlerle mutabık değiliz’ demedi. İtiraz etmedi.

Hepsini geçtim.

Durumdan memnun olmadığına dair en küçük bir işaret bile vermedi.

*

Oysa acı gerçek şuydu:

*

Bu televizyon kanalları Kılıçdaroğlu’na destek vermeseydi…

Kılıçdaroğlu’nun oy oranında azalma değil, artış olurdu.”

Başlığı ‘Halk TV Fox falan’ olan yazıyı okudunuz. Şimdi üzerinde düşünebilirsiniz.

Ahmet Hakan’ın yazısını, meslek hayatının büyük bölümünü Kanal-7 bünyesinde geçirdiği için, bir tür tanıklık sayabiliriz. Yazıların ve ekranlardaki yorumların özellikle muhafazakar okurlar ile izleyiciler üzerinde nasıl etki bırakacağını bilebilecek durumda biri o.

Siyasi hayata ilk çıktığında AK Parti’ye ilgi gösterebilecek kitlenin rahatsızlık duymadan izleyebildiği tek bir TV kanalı vardı: Kanal-7… Diğer kanallar hep karşıtlarını ekranlara çıkartarak AK Parti’nin önünü kesmeye çalışırken, Kanal-7 nitelikli muhafazakar yorumcular yanında farklı görüşten aydınlara da söz hakkı tanıyor, iki tarafın birbirini anlamasına zemin teşkil ediyordu.

İktidara giden yolda AK Parti’ye medyadan destek geldiyse tek taraflı olmayan yayınlardan geldi.

Bu seçim kampanyasında tek taraflı yayını yalnızca AK Parti’nin itibar ettiği gazeteler ile kanallar yapmadı, CHP’lilerin itibar ettiği medya da tek taraflı yayıncılık yaparak muhalefete destek çıktı.

Tek taraflı yayınlarda görüşlerini paylaşma imkanı bulan kişilerin ekranlarda izleyicilere tanıttıkları CHP değerleri ile, partisine ve şahsına oy talep ettiği muhafazakar kesime yönelik Kılıçdaroğlu’nun başlattığı açılımın temel ilkeleri birbirinden çok farklıydı.

Kılıçdaroğlu’nun görüşlerini öğrenmek için CHP’nin itibar ettiği ekranlara takılan dikkatler, bu arada ona destek çıkma gayreti içerisindeki yorumculara da kulak verdiler doğal olarak…

Ve, bu dikkatten Kılıçdaroğlu kaybederek çıktı.

Pek çok muhafazakar onları dinledikten sonra Kılıçdaroğlu’nun kendilerine yakın söylemiyle aldatılmak istendiği kanısına varmışsa hiç şaşırmam.

Anlaşılan, ayda bir kendisiyle aynı masada buluşan muhafazakar liderler de bu çelişkinin dayatacağı faturanın gayretleri baltalamaktan ileri gitmeyeceği uyarısında ya bulunmadılar ya da yeterince ısrarcı olmadılar.

Benim burada zaman zaman yaptığım uyarılar da boşa gitti.

Öyle olduğunu fark ettikçe bir kez daha, bir kez daha yazdım ama nafile.

Şimdi de kendilerinin doğru ve haklı olduklarını, onun yanlış yaptığını yine aynı kalemler ile yorumcular söylüyor ve Kılıçdaroğlu’nun istifasını talep ediyorlar.

CHP’yi yeniden seçimde oyu %20’nin ötesine gidemeyecek, çıkardığı adayı %50’ye yakın oy alamayacak hale getirmeden de durmayacaklar.

İstedikleri, kendilerinin çizdikleri sınırlar içerisinde bir CHP…

Umarım, Ahmet Hakan’ın yukarıda aktardığım yazısını her nasılsa okuyan CHP’lilerden bir-ikisi cesareti ellerine alıp yazıyı genel başkanlarına da okutmuştur.   

ΩΩΩΩ

Reklam

24 YORUMLAR

 1. Sayın Koru sizi YouTube’a kanal açmaya devam ediyoruz. Arada misafir de alırsınız, bu gazeteci kılıklara anında cevabı canlı yapıştırırsınız. Bunu mutlaka yapmalısınız. Peker’in dediği gibi bir tripoda yenilecekler.

 2. Sn.Koru
  21.06.2023 tarihli yazınıza hemen hemen tümüyle katılıyorum.Kanal7 de Sırrı Süreyyanín katíldığı programları keyifle hatırlıyorum.
  Akit vb. HúdaPar vb yayın organlarındaki görüş ve önerilere ‘karşı’ mahallenin nasıl algıladığı ve o mahalleden onlara gelen eleştirilerin nasıl algílandığí konusundaki görüşlerinizi de merak ediyorum.
  Bu vesile ile katílmadíğímíz görüşlere olan tolerans ve tepki şiddeti bir sorun her ‘mahallede’ diye düşünüyorum. Ocak medyayı bu konudaki olumlu örnek olarak kaydediyor ve Sinan beyden artık başlama haberi bekliyorum.
  Selam ve kolaylık dileklerimle..
  Süleyman Özkaplan

 3. Mesele Masa kurmak değildi.
  Mesele, CHP’nin bizzat kendisidir.
  HDP den oy alacam diye Pkk ya ses çıkarma. Tezkerelere hayır de Fetöcüler den oy alacam diye darbeye tiyatro de. Batılılara şirin gözükeceğim diye ne kadar yerli ve milli yatırım varsa hepsine karşı çık.
  Lgbt cilerden oy alacağım diye aile değerleri görmezden gel.
  CHP hayatının en yüksek oyunu Ecevit’in liderliğinde 1977 seçimlerinde almıştı: Yüzde 41.4. Kıbrıs nedeniyle ABD’nin koyduğu ambargolar ekonomiyi çok zora sokmuş olmasına rağmen.
  Ecevit, CHP Genel Başkanı olarak girdiği hapisten çıktıktan sonra CHP’ye geri dönmeme nedenini “CHP, Türkiye düşmanlarının eline geçmiştir” diye açıkladığını dile getirmişti. Özellikle Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında efsaneleşen Ecevit neden CHP’yi geri almayı denemedi?
  “Değişim” lakırdılarıyla bir kampanya başlatıp CHP’yi istediği çizgiye getirmeye çalışamaz mıydı?
  Neden yapmadı?

 4. Bir zamanlar kanal7 den başka kanal izlemedim.kumandanın ilk sırasında kanal7 vardı. o zamanlar a.hakan kanal7de haber sunardı. a. hakanı cnn de hiç izlemedim.uzun zamandır kanal7 de kumandanın ilk 10 unda yok.bazen zap yaparken görüyorum. hep bir hint filmi mi dizisi mi ne onu gösteriyor. herşey değişiyor değişmeyen tek şey değişim.

 5. YAZININ CAN ALICI CÜMLESİ ŞU:
  İstedikleri, kendilerinin çizdikleri sınırlar içerisinde bir CHP…

  Evet, aslında halkın inanmamasının nedeni KK ne kadar inandırıcı olmaya çalışsa da CHP ve chplilerin KKnın söylemleri noktasında daha kaç fırın ekmek yemek gerektiğinin bile belli olmaması. CHP, KK ile söylemde değişiklik yaptı ama chpliler aynı, hatta ezandan nefret edenleri bile KKnın söylemini dereyi geçinceye kadar mantığı ile hazmediyorlardı. İktidarı alsalardı muhafakazarların kazanımlarını jiletle kazımak isteyecek tonla insan var chpde.

  • Kaç ton var? Bunlar gündemden habersiz konuşmalar. Zaman değişiyor anlayışlar değişiyor insanlar değişiyor parlamenter sistem değişti kırallık geldi ve kuralın adamları her yerseler. Dünün ezandan rahatsız olanları bugün ezan sesine alıştılar, alışamayanları da farklı inançtan insanlar veya ateistler. Ateistlerin sayısı, herhangi bir dine inanmayanların nüfusa oranı son araştırmalara göre yüzde 30 civarı. Türkiye gibi ülkelerde din kurumsallığını kaybedeli koca bir asır oluyor. Artık ateistlerle bir arada yaşamaya alışsanız sizin için iyi olur. Sadece ateistlerle değil, islam dışı bütün düşüncelerle kaynaşsanız iyi edersiniz. Çünkü islam Türkiye’de ancak bireysel olarak yaşanabilen bir inanç. Türkiye’de islamın bir kurumu yok. Kendimizi kandırdığımız yetmiyormuş gibi bir de saf halkı kandırıyoruz.

   Kendi çizdikleri sınırlar içinde bir CHP istemeleri kadar doğal bir şey olamaz. O sınırı benimseyenler sadece CHP’lilerden ibaret değil başka partiler de var benzer sınırı genişletmeye çalışan.

   Türkiye’de muhafazakar siyasetin bir sınırı var mı sen ona bak, hiç bir sınırı yok. Sınırı olmayanlara sınır çizen çok olur.

   Sınırı olmayan muhafazakar milliyetçi siyaset bu gün çoğunluğu oluşturuyor ve bu sahipsiz başı boş çoğunluğa birileri sınırını hatırlatacak elbette.

   • konu şu ki, senin kurduğun bağlamdaki bir cehape seçim kazanabilir mi? Fehmi bey de bu soruyu soruyor.

    yoksa her partinin kendi ideolojisini seslendirme hakkı ortada. ama iktidara gelmek istiyorsan %50+1i ikna etmek zorundasın. atayizlerin %30 olduğu da safsata, seçimde laisit parti oylarını toplarsan, bunların en az yarısı da kendini müslüman diye tanımlayan insanlar olsa, en iyi ihtimalle atayiz oranı %15. Ki bana kalırsa %1-2dir.

 6. ÇIPLAK UYARICI

  “Benim burada zaman zaman yaptığım uyarılar da boşa gitti.

  Öyle olduğunu fark ettikçe bir kez daha, bir kez daha yazdım ama nafile.” demiş yazar. Biz de yıllarca bunu vurgaladık ama bizi de kimse dinlemedi. Bir gazeteci niçin kendine muhalefeti uyarmak, seçim kazanacak stratejiler üretmek zorunda hissediyor kendini. Gazeteciden haber, yorum, takip bekliyordur belki millet. İstemiyordur kendisini maniple etmesini.
  Eh şimdi biz sadece kılışdar yenilmedi, biden yenildi, imamoğlu yenildi,mansur yenildi, fehmi koru yenildi derken haksız mıyız?

 7. ŞUNU DA YAZARSANIZ SEVİNİRİM
  SAG KESİM KANALLARDA MUHALIF GAZETCI VE YORUMCUYA YERVEREREK KARSIT GÖRÜŞLER YER BULABİLİYOR
  ANCAK CHP YANLISI KANALLARDA BEN HİÇ SAH- MUHAFAZAKAR GAZETECI VE YORUMCUYA YER VERİLDİĞİNİ GÖRMEDİM.
  DOLAYISIYLA ADETA KENDİLERİ ÇALIP OYNADILAR.

  • Muhalif Kanallar Çağırıyorlar ama gelmiyorlar Bir hatalı laf söylersin Her şeyi bozarsın diye Göndermiyorlar. Reis Tuvalete gitmeyin diyor hepsi altına yapıyor. Nefesi bile sayılı alıyorlar. Her şey kontrollü izin varsa yaparlar.

   Kendi Kanalların Listesinde Fehmi Koruda var CNN, HaberTürk gibi kanallara çıkamaz ne zaman izin verilirse Çıkabilir.

 8. Ender sen sus bakim.
  Daha suçluyu başka yerlerde arıyorsun
  Kafayı kuma gömme.
  Fehmi beyin yazısı biraz da sana.
  Kılıçtaroğlunun yenilmesin de
  Senin de payın var
  Yok mu.
  Geçmiş yazılara bak bakim kaç tane intikam yazısı var.
  Sosyal medyada o kadar çok senin gibiler
  İntikam intikam intikam diye gaza gelenler.
  Zannetiler ki yüzde 60la Kılıçtaroğlu alıyor.
  Senin gibiler var oldukça, oldukça da var
  Chp nin iktidara gelmesi zor be kardeşim.

  • Fatih kardeşim ender gibiler seni de bu müslüman dindar milletide anlamaz.boşuna laf anlatma.onların ezberleri ve kesin değismez dogruları var…booooşuuuunaaaaa.
   Seçim öncesi ve seçim sonrası yorumlarina bi baksana.adam ayakta uyuyor.bu müslüman dindar milletin hassasiyetlerini bilmiyor..by by kemal diyordu ya😂😂😂bur-da-yım…aynısı…bo-şu-na….

   • İyi de müslüman kardeşler camiye imam seçmiyoruz, ülkeyi 5 yıl yönetecek başkan seçiyoruz. Ekonomi diyoruz, teknoloji, bilim, yapay zeka, iş aş eş et ot diyoruz. Siz ne anlıyorsunuz hala anlamadık. Bize ne sizin dininizden milliyetinizden. Burası anayasal bir demokrasi, Ermeniler de Kürtler de Suriyeliler de bu ülkenin eşit vatandaşları.

 9. Kemal Kılıçdaroğlu Değişim diyor Bir yolo Girmiş elbette ki Bu yol Zaman istiyor. Değişim birden olursa Sancılı olabilir.
  İki Gün Evvel Merdan yanardağ Kılıçdaroğlunu destekliyordu %48 oy Çok Büyük oy dİyordu araya Bayan haber spikeride girdi DÜRÜST, DOĞRU Bir Kişi dedi.
  Fok Tv’de AKP’yi destekleyenlerde Çağrılırdı proğramlara çıkarlardı. Kendileri diyor Çağırıyoruz Gelmiyorlar. Bu kutuplaşmadan AKP fayda sağladığı için Bunlar farklı düşüncelere izin vermiyor diye AKP’nin planını onlar Bu tv’lere kendileri göndermiyor.

  Burda Hoyratça CHP’yi eleştirenler arasında Sözde Millet partisini tutanlar var. Bu kanalları onlar seyretmiyor ki AKP’liler seyretsin Bodozlama bunlarda dalıyorlar Bunları görünce AKP’lilere hak veriyorum. Bir Dinle Bunları Sonra eleştir Dinlemeden Onlardada toplumdan kaynaklanan ön yargılara sahipler.

  Şunu Söylayim Her patide Dinazor Adamlar var AKP’De daha çok Bunlar var.

  Misal Bundan Sağdan Bir örnek vereyim İYİ partili ERSAN ŞEN Bu adamın yaptıkları Dinledim, hep Kendi Menfaati için Konuşuyor. Hatta Bir proğramda Hukuku İyi biliyormu diye Biri yem attı Basit hukuk kuralını Bile bilmiyor Acayip çenesi geniş Çok konuşanlar yalan konuşur Böyle yaparak Zenginlerden Müşteri Topluyor.
  Her Partiyi Tutanlarda Dinazor Adamlar var ve olacakta onun içi Bir partiye Devamlı Oy verilmez Çünkü o partide Meanfeatçılar çoğalır. ABD Gibi 10 sene üzeri yaptırmayacaksın

 10. Bosuna konusuyorsunuz bunlar anlamaz biliyorsunuz ögüt anlayana verilir anlamayana tekrar edip durusaniz yüzsüz olur. Çok sevdigim birisi Kemal Beyi ilk defa gorünce ne kadarda iki yüzlü birisi demisti kendisine katiliyorum aíra 15 yilda tanidigim 5 kisiden uzak durmami söylemis hepsindede hakli cikti. Kemal bey yalancidir. Diger siyasetciler gibi.

 11. En iyisi düşüncelerimi madde madde ve birer cümleyle ifade edeyim .
  1- A.Hakan’ın bu yazısını , dün gördüm ama yandaşlık yaptığı için okumamıştım, söylediklerinde doğruluk payı yok değil, biraz var .
  2- CHP. ve onun temsil etttiği zihniyet hayatta düzelmez, böyle sürünür gider , o yüzden de zaten %20-25 i geçemez; ben hiç ilgilenmiyorum , ne halleri varsa görsünler!
  3- Her zaman dediğim gibi bizdeki siyasetin ahlaksız yapısı, seçmen tarafından tasvip edildiği sürece sittinsene değişmez, biz de böyle sürünür gideriz !
  Iki yakamız bir araya gelmez vesselam !

 12. Polyanna masallarını boşverin. Kimler destek kimler köstek diye çetere tutsak, bu yazarın sayfası olur yazı dizisi😡.
  -CHP kafası olurmu hiç biraz sağdan azıcık soldan minnacık ortadan derken hepsinden birden😯, OLUURR OLLUURR BU GİDİŞLE!!
  -içimdeki ben bırakırmı ki beni bana?
  Kalkmamak için alttan ısıtmalı koltuk yaptırmış kendilerine, uğraşma boşu boşuna☹️. Yanında yemek masası, altında..
  -hem Chp nin sağ eliyle yemek yemesi gerektiğini kim söylemiş kim duymuş kim inanmış ki, görsünler evin çocuğu nassı da yemiişş yemiişş semirmişş (pardon o muktedirler için söyleniyordu) AKLI ZİHNİ AÇILLMIIŞŞ!!!😊, KIZSA GÜZELLEŞMİŞ OĞLANSA BİR İÇİM YAĞIZ DELİ KANLI😯
  Son söz:
  Parçalayıp 5 e bölmeden bırakmaz bu virüs;
  başka ama bilinen görülen bir virüs😡

 13. Bay Kemal dün partisinin grup toplantısında ‘gerekirse 16’lı masa kurarım’ dedi.
  Bay Kemal doğru söylüyor.
  Bay Kemal bir yere gitmiyor, genel başkanlığı bırakmıyor.
  ‘Bu ra da yım’ diyor!
  Yerel seçimlere Bay Kemal tek başına nasıl girsin. HDP’siz İstanbul’u Ankara’yı hatta İzmir’i nasıl alsın.
  Mümkün değil!
  Hadi İmamoğlu çıksın ve ’16 masadan nereden çıktı’ falan desin!
  Hadi!
  Diyemez…
  Bitmedi; HDP ve İYİ Parti yerel seçimlerde CHP’ye destek vermek için bazı şehirleri isteyecek. Mesela İstanbul CHP’nin, Ankara İYİ Parti’nin, İzmir HDP’nin olacak.
  Deva’ya, Gelecek’e ve Saadet’e de uygun şehirler yahut ilçeler bulunacak.
  Mesela Kadıköy’ü Saadet’e, Şişli’yi Deva’ya, Beşiktaş Gelecek’e…
  Olmaz demeyin!
  40 milletvekilini güle oynaya veren Bay Kemal bunu mu vermeyecek?

 14. Seçim öncesi ve sonrası sadece o tv kanallarında değil, yaşadığım toplumda CHP seçmeninin muhafazakar/dindar seçmene karşı olumsuz, aşağılayıcı ve hakarete varan tavırlarına şahit oluyordum. Bu durumda, bunlar iktidara gelirse halimiz nice ola? diye de düşünmeden edemiyordum. Kandırılıyor muyuz diye şüphe etsem de çevremde, belki de ilk defa CHP’ye oy verecekler tarafından; -Kılıçdaroğlu iyi biri dürüst insan halkın teveccühü var hem baksana etrafında masada ki partiler dindar ve muhafazakar bu sefer alır. -Kutuplaşmış olan bu toplumu birleştirebilir. Birikmiş sorunları çözebilir gibi düşüncelerle insanlar umud ediyor hayal ediyorlardı. Fakat gerçek düşlerden farklı çıktı. Hani bir söz var insan kendini kandırmadan başkasını kandıramazmış. Ortada bir kandırılma varsa, acaba diyorum ilk önce aday mı kendini kandırdı yoksa seçmen mı?

  • Seçmenin kimseyi kandıracak bir gücü yok, Kılıçdaroğlu ise samimi. Samimiyetini nerden anlıyoruz Bolu beyinin yanına Abdüllatif Şener’i monte etmek istemesinden anlıyoruz ama kaz kafalı Şener bencillik yapıp oyunu anlayamıyor bir türlü. Fakat ortada kocaman bir aldatma olduğu da muhakkak. Aldatan kim o zaman?

   Aldatan düşünce karakterinden yoksun sosyolojiden habersiz psikolojiden yoksun iktidarın kendisi yani siyasal islamcı siyasetçilerin tümü.

   • “İkna etmek TDK sözlük anlamı şu şekildedir:
    inandırmak, kandırmak”
    siyaset de aslolan da ikna etmektir.
    Demek istediğim şey ikna olmadan edilemiyeceği yani kandırılmadan..

 15. Herkes suçlu arıyor kaybetmenin sorumlusu olarak. Elbette hepsi sorumlu. Fox TV ve Halk TV haber-yorumcuları da istifa etsinler bence de. Kılıçdaroğlu bu sorumluluktan kaçamaz. İlgili medyaya ses çıkarmadığı için o da istifa etsin. Zaten kaybetti seçimi, etmesi gerekir. Sonuçta ülke olarak düzgün bir muhalefet de düzgün bir iktidar da çıkaramıyoruz. Çoğunluğu memnun da edemiyoruz. Çoğunluk yüzde 50+1 değil elbette. Kaldı ki onlar da memnun değil. Bu iktidara mecbur hissettiler kendilerini. İstemeye istemeye oy verdiler. Ortada büyük bir ekonomik çöküş var, cepler boş, gelecek belirsiz. Kim ister bu cenderede kalmayı. 17 yaşındaki Erasmus öğrencisi gibi Almanya’ya iltica etme olanağımız da yok.

Yoruma kapalı.