Anketler için ‘güvenilmez’ denildiğinde, partiler önlerini nasıl görebilir, doğru karar verilebilir mi?

25
Reklam

Bir meslek büyüğüm, çok uzun yıllar önce, “Anketlerden mahrum kalma” demişti.

Meslek büyüğünün bu sözü sarf ettiği yıllarda anket yapan yalnızca bir kurum vardı. PİAR şirketi… Sonradan CHP’de siyasete de girmiş olan Bülent Tanla’nın başında bulunduğu PİAR, ABD merkezli uluslararası Gallup şirketi ile işbirliği halinde anket çalışmalarını sürdürürdü.

O sözün yararını meslek hayatımda çok gördüm; o gün bugündür, bilimsel ölçülere uygun kamuoyu araştırmalarına göz atarak da milletin nabzını tutmaya çalışıyorum. 

Ciddi araştırmalar iyi takip edilirse yanlıştan kaçınmak daha kolay olur.

Dün beni şaşırtan bir haber yüzünden bu girişi yaptım.

Çalışmalarını yakından izleme ve gözleme imkanı bulduğum, sıkça yazılarımda anketlerinden alıntılar yaptığım MetroPoll araştırma şirketinin çalışmaları için, biri, “Masa başında hazırlanıyor, ciddiyetten uzak” gibi eleştirilerde bulunmuş.

Okuduğum biri değil o yazıyı yazan, o sebeple kaçırmışım; yazdığına kimselerin önem vermediği, izlenmeye değer internet sitelerinde yazısına atıfta bulunulmamasından da belli.

Siyasi ve sosyal konularda çalışmalarından istifade edilecek az sayıdaki güvenilir şirketlerin başında geliyor MetroPoll. 15 yıla yakın bir süredir her ay ‘Türkiye’nin Nabzı’ adıyla aboneleriyle paylaştığı çalışmalar, Türkiye’de insanların her zaman diliminde hangi eğilimde olduklarına tanıklık eden değerli veriler.

Reklam

MetroPoll’ün her seçim öncesinde ilan ettiği anket sonuçları, sandık tarafından büyük oranda doğrulandı genel olarak.

O 15 yıl boyunca, her seçimin ertesi günü, takip ettiğim siyasi araştırmalardaki anketlerin sonuçlarını yazılarımda mukayeseli olarak aktardığım için, okurlarım da, MetroPoll’ün her seçim öncesinde sağladığı verilerin gerçekleşene en yakın sonuçlar olduğunun farkındalar.

Anketlere ilgimi ABD’deki siyasi gelişmeleri izlemem de artırdı.

Şu sıralar ABD siyasetindeki gelişmeleri her zamankinden daha yakından izlemeye çalışıyorum. ABD’de 13 gün sonra -8 Kasım günü- önemli bir seçim var; Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tamamı ile 100 üyeli Senato’nun üçte birini -35 senatör- seçmek için Amerikan halkı sandık başına gidecek.

Partiler ve adaylar durumlarını günlük yapılan anketlerden takip ediyorlar. Seçim günü iyice yaklaştığında anketler neredeyse saat saat yenileniyor ABD’de.

Hangi konular seçmen tarafından önemseniyor, hangileri ele alındığında tepki duyuluyor?

Adaylara ilgi ne durumda?

Bu sorulara alınan cevaplar kampanyaları gün gün etkiliyor.

Reklam

Joe Biden için de yeniden başkan adaylığını düşünen Donald Trump için de hayati önem taşıyor seçimin sonuçları…

İkisi de destekledikleri adaylardan zorlananlar olduğu anketlere yansıdığında, hemen o eyalete gidip adaya destek çıkma çabasına giriyorlar.

Trump aleyhine hava koyulaşmadan önce Cumhuriyetçi adaylar onu hep yanlarında görmek istedi, anketler “Tarzan zorda” mesajı vermeye başladığı için, pek çok aday, eski başkana “Aman gelme” mesajı göndermeye başladı.

Biden ise, kendisine sunulan araştırmalardan 80 yaşından sonra bir dört yıl daha başkanlık hevesine kapılmaya başladığını belli ediyor.

[Pensilvanya eyaletinden senatör olmak için Cumhuriyetçi Parti’den adaylığını koymuş bir de Türk var: Dr. Mehmet Öz. Türkiye karşıtı lobiler seçilemesin diye bayağı çaba gösteriyorlar.]

Son birkaç seçimde anketlerde kabul edilebilir sınırının ötesinde yanılma payları görüldüğü için araştırma şirketleri biraz daha titiz olma gayretindeler. ABD’de anketler genellikle bir şirket ile bir yayın grubunun elele vermesiyle ortaya çıkıyor; dolayısıyla anketin masrafına iştirak eden gazeteler ve TV kanallarının da itibarları sağlıklı sonuçlara fazlasıyla bağımlı.

Doğal olarak, şirketler ile medya kuruluşları arasında en doğru anketle kamuoyunu bilgilendirme konusunda bir yarış da var.

Çekişme de.

MetroPoll’e yöneltilen yakışıksız iddialar, anketler konusuna özel önem verdiğim için beni ayrıca rahatsız etti. Ona uluorta ve gerçeklere aykırı “Araştırmaları ciddi değil, masa başı” gibi bir yakıştırmanın yöneltilmesi, seçimlere az bir süre kalmış ülkemizde, kamuoyunu ve siyasileri yanlış yönlendirme ihtimalini içinde barındırıyor.

Anketlere güvenilmemesi isteniyor herhalde.

Bu yolla, yalnızca sandık başına gitmeden önce seçmenlerin açık bir zihne sahip olması önleneceği gibi, bundan daha da önemlisi, verecekleri kararlar seçimin sonucunu da etkileyebilecek siyasilerin yollarını şaşırmalarına da sebep olabilecek.

Demek istediğimi açayım: Millet İttifakı veya ‘6’lı masa’, rakipleri Cumhur İttifakı adayı karşısında kimi aday göstereceklerine ‘seçilebilirlik’ açısından yaklaşarak karar verecekler, öyle değil mi? İddiaları bu. Peki kimin ‘seçilebilir’ olduğunu nasıl bilecekler?

Anketlere bakarak herhalde.

Oysa, anket yapan şirketler arasında en güvenilir olanlardan biri için ortaya atılan iddiadan liderler etkilenebilir; önlerine gelen araştırmalar konusunda duydukları kuşkuyla yanlış bir karara da varabilirler.

“Aday belli, karar net” diyenler karşısında adayı henüz belli olmayan Millet İttifakı aday belirlemede net bir karara bu yüzden varamayabilir.

Ortaya atılan gerçeklere aykırı iddiayı bu sebeple de önemsedim.

Liderlerin, hiç değilse bazısının, MetroPoll’ün başkanı Prof. Özer Sencar ile zaman zaman görüştüklerini, partilerdeki dostlarımın aktarmalarından biliyorum. Doğru da yapıyorlar. 

AK Parti’nin kuruluşu sırası ve sonrasında araştırmalarıyla doğru hedeflerin belirlenmesini sağlayan ANAR şirketinin kadrosu içerisinde yer alan yetkin bilim insanlarından biriydi Prof. Sencar. AK Parti’nin kendisine doğru hedefler koymasında ANAR’ın araştırmalarının payı büyüktür.

Yakından bildiğim bu gerçek sebebiyle MetroPoll araştırmalarını da hep önemsemişimdir.

Partilerin de partiler yönetimlerinin de önemsemelerini hararetle tavsiye ederim.

’Türkiye’nin Nabzı’ adıyla yayımlanan araştırmalarının en yakın takipçilerinin AK Parti yönetimi olduğuna ise eminim. 

ΩΩΩΩ 

Reklam

25 YORUMLAR

 1. “Y.K.
  26 Ekim 2022 At 13:32
  SAYIN BERNAR’I TEK GEÇERİM
  Daha önce sitenin müdavimi sayın Bernar’ı anket konusunda tek geçerim.
  Troller yüzünden yazmıyor.”

  Safa
  26 Ekim 2022 At 21:06
  yazmak zorunda mı?
  “faşizm zorla konuşturmadır.”

 2. yani inanabilirsin!🤗
  anket Allah’ın emri yada Anayasa maddesi değil!
  doğru olmak zorunda diye de düşünebilirsiniz.
  şehirlerde yapılan anketler başka, kırsalda yapılan anket başka sonuç! çıkabilir!
  sağ gösterip sol vurma olabilir.
  gerçekleri söylemeyebilirler!
  %80 bir yere oy çıkan yerde bir sonraki seçimi kimin kazanacağını da herkes ! biliyor (tahmin ediyor😊) olabilir.
  tecrübe şöyle diyor mesela:
  🌟İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerde belediye seçimlerinde ne olmuştu?
  burdan yola çıkarak,
  – mecliste 6+1 masa altı 😂😂😂 çoğunlukıkabilir, ama fakat !..
  CB makamını kazanamayabilirler!!!
  – yada tam tersi olabilir!!!!
  (bunlar ihtimal)
  (bu da benden)şeytan azapta gerek durumu:
  🙃Abdullah Gül AKP nin CB adayı oluyor muş😯
  🙃 Muharrem İnce 6’lı masaya montaj ve aday adayı oluyormuş😆
  🙃bir büyük (eskiden AYM başganı olurdu) CB adayı gösteriliyormuş🙁
  🙃bir GKBaşkanı aday gösteriliyormuş🤗
  🙃 Meral Akşener “bir ve ilk kadın CB ” adayı olarak büyük bir sansasyon yaratıp kadınları arkasına alarak!!!…🌟
  bakın bunlar ihtimalin danişkası!!!
  bunun yerine partiler kendi seçmeni partilisi ile ancet yapsa ya!!!🤗
  bak bakalım en hakiki doğru anket kimde çıkacak?

 3. Metropoll’ün son anketinin deneklerinden biri de benim. Masa başında hazırlandı diyene gülüp geçmek lâzım. En az otuz tane çoktan seçmeli soruya cevap verdim.

  • Neslihan hanım şunca yıllık ömrümde şu kadar seçüm gördüm, bir kez olsun öncesinde yapıldığı söylenen anketlerin hiçbirinde denek olamadım, böyle sizin gibi 30 soruluk bir araştırmaya denek olabilmenin sırrı nedir acaba?
   Sizce benim bu durumum istatistik ve ihtimaliyet hesaplarına ne kadar uygundur acaba? Yani ömrü hayatımızda bir denek hayvanı bile olamadan gelip geçecek miyiz bu alemden:(

   • diş işleri, MSB, MEB bakanları için de ben kimi önermişsem onlar bakan olmuştu 🤗.
    kıskandınmıı😜

    • Hulusi akarı, çavuşoğlunu ve adını bile bilmediğim meb bakanını siz mi önerdiniz?

 4. MetroPoll’a neden bu kadar hararetle kefil olduğunuzu anlayamadım. Bir kere MetroPoll diğer anketlerin çoğuyla açık ara ters düşüyor. AKP %32, CHP %22. Arada 10 puan fark gösteren bir şirkete inanılabilir mi? Üstelik ismini belirtmediğiniz, sizden çok daha fazla okunan o zatın masa başında hazırlanıyor, ciddiyetten uzak eleştirileri tamamen doğru. Sahada o kadar çok anket yapmaya ordu yetmez.

 5. SAYIN BERNAR’I TEK GEÇERİM
  Daha önce sitenin müdavimi sayın Bernar’ı anket konusunda tek geçerim.
  Troller yüzünden yazmıyor.
  Dün yazdığım ve epey emek harcadığım bir yazım da trol endişesi ile sansür yedi.
  Sayın Bernar’ın seçimler yaklaşınca yazacağını ve tahminlerini paylaşacağını düşünüyorum.
  Tahminlerine güven konusunda ikinci sırada Bekir Ağırdır ve KONDA gelir.
  Şu anda anketlerin kararsızlar dağıtılmadan ortalamasını alın.
  Kararsızları AKP ve MHPye 2 şer puan verip, kalanını oransal olarak muhalefete verin doğru sonucu bulursunuz.

  • Sayın yk, bernar hoca biraz da sürekli attığı ama bir türlü tutturamadığı uçuk kaçık seçim tahminleri ve paylaştığı kimi ne idüğü belirsiz anket ve araştırma sonuçlarının mahcubiyeti yüzünden yazmıyordur kanımca…

 6. Türk Tabibler Birliği başkanının geçen hafta yaptığı rezil yorumlarından hiç bahsetmediniz Fehmi bey yazılarınızda. Türk silahlı kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığından bahsediyordu.
  Bu arlanmaz kişi nihayet gözaltına alındı. Bizim yargı ve savcılar niye bu kadar geç kalıyor anlamış değilim.
  Böyle kişiler nasıl ele geçiriyor Türk Tabibler birliğini onu da anlamış değilim.
  Irak işgal edilirken yalandan kimyasal silah kullanılıyor dediler ve Irak’ı böyle işgal ettiler. Bu kişi uluslararası arenada algı oluşturmaya çalışarak Türkiyeyi zora sokmaya çalışıyor. Bu kişinin önü arkası sağı solu iyice araştırılmalıdır. Bu olayın özgürlüklükle mözgürlükle hiç bir alakası yoktur.

 7. millet ittifakı için en önemli viraj başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği olacak. helalleşme konusunda samimi olup olmadıklarını gösterecekler. yerlerinde olsam evet oyu verirdim. yoksa kendi kalelerine gol atmaktan bir farkı olmayacak.

 8. Güvenilir anketçiler arayanlar DODURGA SEÇİM SONUÇLARINA BAKSINLAR!
  Efendim?
  Halkı boşver mi?
  İyi o zaman, 2028e işallah…
  Adam yine kazandı.

 9. AKP.nin artık araştırmalara, anketlere falan ihtiyacı yok ki !
  Reyiz ne derse o oluyor , mesele de böylece bitiyor !
  ‘Faiz sebep enflasyon sonuç, nas nas nas , …vs. ‘

 10. Bazı anketler Mansur yavaşı öne çıkarmıştı. Gerçekte Kılıçdaroğlu, Mansur yavaş ,Erdoğan ankete koyuyorlar Kılıçdaroğlu Mansur yavaşdan daha iyi bir oy alıyor.

  Şunu söyleyim önce ki olaylardan önümüze ışık tutacak.

  Ekrem imamoğlu bütün ihtimalleri ile 150 Anket yapıyor bu anketlerde %1 oy hep önde görüyor onun için o gece iplere asıldı ve tuttuğunu kopardı.

  Kılıçdaroğlu Araştırmalarını yaptırıyor. Bildiği ne ise (Kendide olabilir 6’lı masadan başkasıda) Kazanacağından Kesin Emin; Onun için yabancılarla Görüşme yapıyor.

 11. Fehmi beyin Metropoll araştırma şirketini eleştirenlerin kimler olduğunu yazmamış.
  Metropoll son zamanlarda 6 lı masanın işine gelmediği belli olan anketler yayınlıyor. Bunu gören Fatih Altaylı Metropoll ve Özer Senceri topa tuttu. Sonra diğer muhalif yazarlar işin içine girdi.
  Akpartinin ve Erdoğanın tekrar yükselişte olduğunu kararsızların tekrar yuvalarına geri döndüğünü, 6lı masanın bir türlü umut olmadığını son 3 ayda yaptığı anketlerle ortaya koyduğu için 6lı masa yandaşı gazeteciler tarafından bu aralar topa tutuluyor ve bir nevi linç yaşıyor.
  Metropoll sahibi 15 temmuz darbesinden sonra gözaltına alınıp serbest kaldıktan sonra iktidara muhalif olduğu biliniyor ve 4-5 senedir iktidarın hoşuna gitmeyecek anketler yayınlıyordu. Muhalif gazetecilerin büyük bölümü Metropolü referans gösteriyordu

  Muhalif medya şu aralar ne kadar tahammülsüz ve kindar olduğuna tekrar şahit oluyoruz. Eethen Mahçupyan ve Özer Sencer şu aralar bir kısım medya tarafından lince uğruyor. Sencer ve Mahçupyan aslında 6 lı masayı kibarca uyarıyor, yanlış yapıyorsunuz diyorlar 6 lı masanın daha iyi olması için uğraşıyorlar ama muhalif yorumcular bunu dahi göremiyor. Aynı dün Tuzla belediye başkanına yaptıkları saldırılar bunun göstergesi olarak sunulabilir

 12. Akp’nin ülkemiz demokrasisine en büyük zararı bütün kurumları itirbarsızlaştırıp yozlaştırması, herşeyi tek adama bağlaması ve sonunda güdük bir yönetime mahkum bırakması oldu. Bunu Akp yaptı demek de doğru değil tabi. Ciddiye alınacak bir parti hiç bir zaman yoktu. Hep bir adamın sözünden çıkmayan bir güruh vardı. Sürekli de değişiyorlardı zaten. Şimdi hepsi ayrı partilerde yönetim danışmanlık kurullarında falan semiriyorlar. Artık bu düzende sözü dinlenen ne bir entellektüel, ne bir üniversite profesörü, ne ciddi bir hukukçu kimse kalmadı. Muhalefet de kalmadı aynı şekilde. Kurumların da hiç bir etki ve yetkisi kalmadı. Buna artık demokrasi denmiyor. Çok nazik olanlar otokrat rejim falan diyorlar. Diktatörlükten az biraz hallice kalibresi düşük olanı. Ama gideceği yer belli. Bu çıkmazdan ilk fırsatta çıkmak zorundayız. Başka fırsat da olmayabilir artık. Ey millet, kafanızı kaldırın bir kere bakın. Kıral hakikaten çıplak! Bizzat kıralın yanındaki adam açık beyan söyledi.

  • Belediyelerde neyi iyi yönettiniz de Türkiye’yi iyi yöneteceğinizi vaat ediyorsunuz?

   • Muhalefet neden umut değil? Geçtiğimiz Mayıs’ta Van’da düzenlenen Belediye Başkanları Çalıştayı’nda Kılıçdaroğlu, “11 büyükşehir belediyemiz, 10 il belediyemiz, 177 ilçe belediyemiz ve 50 belde belediyemiz olmak üzere 248 Belediye Başkanımız var. Toplam nüfusun yüzde 51.7’sine hizmet veriyor. Yani toplam nüfusun yarısından fazlasına CHP’li belediyeler hizmet veriyor” dedi.

    Eh tam fırsat. 3 yıldır Türkiye’nin yarısından fazlasına hizmet veriyorsunuz. İyi yönetim nasıl olur gösterin işte.

    Nerde…

Yoruma kapalı.