CHP liderini partisinin eski liderleriyle bağdaşmayan söz ve eylemleri yüzünden kim taşladı? Cevap: MHP lideri

21
Reklam

Eskiler “Yiğidi öldür, hakkını yeme” diye boşuna dememişler.

Hakkı teslim etmek önemli.

AK Parti heyetinin HDP’ye gerçekleştirdiği ziyareti ‘doğal ve doğru’ bulmak her yiğidin yapabileceği bir yorum değildi. Politikacılar genellikle zihniyetlerini kendi sözleriyle yoğurdukları seçmen kitleleriyle ters düşmek istemezler çünkü. HDP konusundaki görüşleri her zaman sert olmuş MHP’nin lideri, sırf ittifak ortağını üzmemek için, en zoru kabullendi.

Ziyaret için ‘doğal ve doğru’ tespitini yapan politik figür, MHP lideri Devlet Bahçeli.

Böylece hakkı teslim etme borcumu ödemiş olduğumu sanıyorum.

Yalnız ziyareti onaylamakla da kalmadı MHP lideri, HDP’ye yönelik nice sözler, kapatma niyeti ve bu yolda tereddüdü olanları teşvik, yasal bir parti olmasına rağmen HDP’yi terör örgütüyle eş-değerde görme gibi bir geçmişi bulunan AK Parti’nin, bir heyetle kapısına kadar giderek verdiği yeni görüntüde terslik ve tutarsızlık aradığı için, muhalifleri ve bu arada CHP’yi ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da, çok sert ifadelerle eleştiren yine o…

MHP lideri Devlet Bahçeli

En dikkat çekici cümlesi şu MHP liderinin:

Reklam

“Kılıçdaroğlu’nun hiçbir söz ve eylemi CHP’nin geçmiş genel başkanlarıyla bağdaşmamaktadır.”

Bir günde iki dikkat çekici değerlendirmenin politikacılardan gelmesine pek hazırlıklı değiliz; bunu da başardığı için ayrıca övülmeyi hak ediyor MHP lideri.

Gerçekten de dediği doğru: Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin çok partili dönemde başında görmeye milleti alıştırdığı genel başkanlara hiç benzemiyor.

İsmet İnönü’den Deniz Baykal’a uzanan doğrusal çizgiyle bir ilgisi yok Kılıçdaroğlu’nun…

1980 askeri darbesi sonrasında CHP kapatılmıştı, yeniden açılması mümkün hale geldiğinde, o yola başvurmak yerine yeni bir partiyle -DSP ile- yoluna devamı daha doğru bulan Bülent Ecevit bir miktar istisna sayılabilir.

Belli bir anlayışı ‘gardrop Atatürkçülüğü’ ile yaftalayan, Necmettin Erbakan’ın MSP’si ile ‘tarihsel yanılgı’ değerlendirmesi eşliğinde koalisyon ortaklığı yapan da Ecevit’ti.

Kabul edelim ki, CHP’nin şimdiki lideri, Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinden önceki genel başkanların izledikleri çizgiyle bağdaşmayan özelliklere ve icraatlara sahip.

Parti kapatılmasına karşı çıkıyor.

Reklam

Kendisinden önceki başkanların seçilmesin diye 367 bahanesi icadını Anayasa Mahkemesi önüne götürdükleri -bu arada kendisinin de başvuru heyetinde yer aldığı- Abdullah Gül’ü bir önceki seçimde cumhurbaşkanı seçtirmeyi bile düşünmüştü.

‘Post-modern müdahale’ ile hükümet devirmiş askerlerin vesayet altında tuttukları Türkiye’nin en önemli -hatta simgesel- görüntüsü olan başörtüsü yasağının fiilen sona ermesinde belirleyici rol oynadığını kendisi açıkladığı gibi, yasağın bütünüyle kaldırılması amacıyla yasa değişikliği teklifini de yine o yaptı.

Gerçekten de, yalnızca bu birkaç başlık bile, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve onun lideri bulunduğu CHP’yi, eski genel başkanlardan ve eski CHP’den farklı hale getirmeye yetiyor.

CHP’nin bu yeni hali, tarihsel olarak temsil ettiği, siyasi hayatımızda varlığına alışılmış alandan CHP’nin ayrıldığının ilanı anlamına geliyor.

Siyaset boşluk kabul etmez. Var olan bir alan boşalmış veya boşaltılmışsa o alan başkaları tarafından doldurulmaya açık hale gelmiş demektir.

Günümüzde acaba hangi politik görüş ve o görüşün kurumsal kimliği, eski CHP’nin vaktiyle karşıladığı işlevi yerine getiriyor olabilir?

Eskiden CHP’nin politik alanı etkileyebildiği dönemlerde, insanların özgürlüklerinin basit gerekçelerle kısıtlanabildiğini, basının baskı altında tutulduğunu, partilerin kapatılmasında rol oynandığını, millete haksızlıklar yapıldığını, yaşatılan ekonomik sıkıntıların ekmeğin karneye bağlanmasına yol açtığını, ülkenin geri bıraktırıldığını ve bunlara benzeyen daha nice eleştirileri, AK Parti sözcülerinin -özellikle de genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın- ağzından her fırsatta işitmişizdir.

Kılıçdaroğlu CHP’si ise, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala başta olmak üzere cezaevlerinde tutulan, şarkıcı Gülşen gibi bir şaka yüzünden gözaltına alınıp sonradan hareketleri kısıtlanan kişilere yapılanın yanlışlığını söylüyor.

Dün bir fırıncı bazı sözleri yüzünden gözaltına alınmıştı; muhtemelen buna da karşı çıkmış olabilir yeni CHP…

Hak ve özgürlükler taraftarı bir yerde duruyor Kılıçdaroğlu ve başında bulunduğu parti.

Ülkeyi geri bıraktığı ithamına muhatap partinin lideri, ABD’de bilim yuvalarını ziyaret edip oradan ülkeye mesajlar iletilmesini sağlıyor, İngiltere’ye gidip uluslararası sermayenin yeniden Türkiye’ye yatırım yapmasının ön şartlarını oluşturmaya çalışıyor, yaşanan ekonomik sıkıntılar için çözümler üretme çabası içerisinde…

Bunlar gerçekten de CHP’den ve liderlerinden şimdiye kadar görülmeyen söylem ve girişimler…

Liderinin farklı bir kulvara yöneltmesiyle CHP tarafından terk edilmiş alan da boş değil. Geçmişte CHP’nin yaptığı ileri sürülen ve bu yüzden eleştirilere muhatap edilmesini getiren ne varsa, onları savunan, o yoldaki uygulamalardan yana tavır alan politikacılar günümüzde yine var.

Sözleri ve eylemleri CHP’nin eski genel başkanlarına benzeyen politikacılar günümüzde de eksik değil.   

Eski CHP’nin yeri yine dolu.

Aynı işlevi günümüzde üstlenenler yine var.

Bazıları CHP’nin fazla uzağında değil o tiplerin, muhtemelen eskiye bakıp dövünenler CHP içerisinde de bulunuyor; ancak eski CHP zihniyetini benimsemiş başkaları da politik alanda varlıklarını hissettiriyorlar.

CHP’ye ve şimdiki liderine bakıp geçmişle mukayesede bulunan ve gördükleri fark yüzünden hayıflananlar aslında boşuna üzülüyorlar.

Sözü buraya kadar getirmişken, “Eski CHP’nin yerini günümüzde hangi politik çizgi dolduruyor?” sorusuna da cevap vermek isterdim, ancak kendimde o cesareti bulamıyorum.

Cesaretsizliğimi bağışlayın.

ΩΩΩΩ

Reklam

21 YORUMLAR

 1. SEVİYE BU OLUNCA CEVAP VERECEK KİMSE DE ÇIKMAZ:
  “H.B.
  8 Kasım 2022 At 01:28
  Milletin parasıyla israfa kaçıp özel uçakla gitmek koşturmak terlemek oluyor öyle mi? İsrafa gösterişe kaçma da göreyim seni! bu şekilde tasarruf edeceğin para ile topluma daha da yararlı olacak işler yap. DiN’in ruhu/özü bunu gerektirir. Bu yok!”

  “ddm
  9 Kasım 2022 At 14:43

  ben bu ziyareti burada da yazan bazı fanatik yandaşlar nasıl buluyor, nasıl tanımlıyor
  onu bilmek isterim daha çok.”

  “YAHYA ÖZAL
  6 Kasım 2022 At 09:02
  Soru bilmediğin konuda bilgilenmek için sorulur. Öğrenmek için sorulur. Merakımızı gidermek için sorulur. Dün kahvede otururken karşı kaldırımlardaki çöp varilleri boşaltan görevlilere bakıp şu an Türkiye’de işini yapan aldığı (gerçek karşılığı daha çok olmalı) parayı hak eden yegane kişiler diye söyleştik. Aklımıza “Neden bu işi yapıyorsunuz?” demek gelmedi. Çünkü pek çok kişinin burun kıvırdığı bir işi layıkı ile yapıyorlardı. KK bugüne kadar hangi işi doğru dürüst yapmış, hangi soruya karşısındakini bilgilendirecek veya merakını giderecek bir yanıt vermiş ki? Tam da bu mevsimde suya düşen kuru yapraklar gibi su nereye götürürse gidiyor, bir taşa bir kenara çarpa çarpa. Ona bel bağlayanlara acıyorum. Altılı ganyancılıktan altılı çeteye dönüşenler başta olmak üzere. Bunu bir hariç hep CHP ye oy vermiş biri olarak yazdım. Neler oluyoru anlamaya çalışmak dışında siyasetle hiç işi olmamış biri olarak.”

  • cesaret hapı içmeye gerek duymuyorsan,
   zihin açıcı hap içmeye gerek duy bari.
   yani böyle ne seviye ölçebilirsin,
   ne cevap verebilirsin.¯\_(ツ)_/¯

 2. Eski CHP, Akp ve ortakları oldu, yeni CHP de demokrat parti herhalde. Adlarından da belli, biri yeter artık MİLLET diyor, diğeri CUMHUR da Cumhur. Yapılanlar ve savunulanlar ortada. Hatta eski CHP’ye rahmet okuttu bu yeni yetme eski CHP zihniyettiler. İdeolojileri siyasi İslam diyorlar, ama zihniyet eski CHP’den beter, ırkçılığa varan ayrımcılar. Tek adamlığı hortlattılar, hem de nasıl. İnsan haklarını bile referanduma sunacak kadar zihniyet bozuk. Benim valim benim hakimim dönemini yeniden getirdiler. Yasakçılar, hem de sosyal medyayı bile sansürleyecek kadar ileri gittiler. Ayrımcılar, millettin yarısını hain ilan ettiler. Ne adalet bıraktılar, ne saadet. Yani kısaca eski CHP ruhu bunlarda hortladı. Aynaya baksalar görecekler. Kıral çıplak!

 3. sayın koru, seçkin eğitimi, bir döneme yakından tanık olmuş deneyimi ile ülkemizin en değerli gazeteci ve aydınlarından biri olduğu için hayranları ve tabi okurları çoktur ama ben en çok onun üslubuna hayranım, böylesi zarafet çok nadir kalemde bulunuyor. maalesef.
  sayın bahçelinin “AK Parti heyetinin HDP’ye gerçekleştirdiği ziyareti ‘doğal ve doğru’ bulmasını” *yiğitçe* olarak nitelemek zarafet değilse nedir?
  ben bu ziyareti burada da yazan bazı fanatik yandaşlar nasıl buluyor, nasıl tanımlıyor
  onu bilmek isterim daha çok.
  nicedir pkk eşittir hdp dedikleri 6’lı masanın altında, üstünde, perdenin arkasında, kapı arasında olmadı bahçede, mahzende aradıkları hain dediklerini karşılarında buldular sonuçta.
  ceeeee eeee derler bizim buralarda.
  muhalefeti hdp ile ilişkilendirip herkesi, hepsini hainlikle, teröristlikle, düşmanlıkla suçladılar, yaftalamakla oynadılar şimdi tıpış tıpış ayaklarına gidilip kapılarının çalınması hakkında ne düşünüyorlar acaba?
  dindarlıkları gibi çıktı milliyetçilikleri de galiba,
  fossss derler bizim buralarda.
  istanbul seçimlerinde de öcalangiller devlet televizyonlarında boy gösterip oy istenmişti, bu yandaşlar onların hidayet bulduğuna inanmışlardı şimdi de onca suçlama ve yaftadan sonra bir ittifak şansı ortaya çıkarsa zor gibi ama bunların da hidayet bulduklarına inanırsınız artık değil mi? gerçi istanbul seçimlerinde işe yaramamıştı, çünkü herkes inanmamıştı,
  büyük şehirler kaybedilmişti.
  şimdi de işe yarar olma şansı az, belki hiç yok. o zaman sıra kimde?
  sedat pekerde mi?
  o da oy topluyordu. belki o hidayet bulur.
  ittifak yaparlarsa pardon hidayet bulurlarsa ak_larsınız
  olmadı yine nostaljik arabeske dönersiniz,
  o hain, bu ajan, onlar dış güç, bunlar terörist dersiniz,
  5. kol, 3. göz, üst akıl, baronlar, aileler…
  sizde yave mi yok?
  bir de kılınçdaroğlu var,
  sizde oyun mu yok?
  elma dersem hain, armut dersem ajan
  yok ortaya çık yok yok çıkma.

 4. Hak ve özgürlükler taraftarı bir yerde duruyor Kılıçdaroğlu ve başında bulunduğu parti.
  Buna ancak ve ancak yuh denir Fehmi koru kusura bakma,

  • Kılıçdaroğlu hak ve özgürlükler tarafında duruyor. Bunun nesine itirazda bulunuyorsunuz. Dün bir sendika başkanını tutukladılar. Önce millete hakaret dediler, baktılar tutmayacak eski bir tweetini bulup CB’ye hakaretten tutuklamışlar. Nerede hak, hukuk, eleştiri ve konuşma özgürlüğü. Eyyyy …

 5. “Gerçekten de, yalnızca bu birkaç başlık bile, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve onun lideri bulunduğu CHP’yi, eski genel başkanlardan ve eski CHP’den farklı hale getirmeye yetiyor.”
  BİR BAŞLIK DA BENDEN GELSİN:
  HDP MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASINI SAĞLAYAN YASAL DÜZENLEMEYİ DE DERSİMLİ KEMAL SAĞLAMIŞTI, HAKKINI YEMEYELİM!
  BİR DE ESKİ H.E.P. MİLLETVEKİLLERİ TBMM GENEL KURULUNDAN SİLLE TOKAT DERDEST EDİLİRKEN DE SHP VE İNÖNÜ İKTİDAR ORTAĞIYDI…
  NOT: BU BAŞLIKLARI EKLEYEBİLMEK İÇİN CESARET HAPI İÇMEYE GEREK DUYMADIM:))))

 6. NE İLKE, NE ÜLKE
  Tek kaygıları koltuk.
  Tek yöntem hamaset.
  Ormanlar cayır-cayır yanarken ne dediler?
  Şeker fabrikaları zevk için satılrken ne yaptılar?
  Gümbür-gümbür istilaya ne dediler?
  Uyuşturucunun ülkeyi esir almasına tek lâf ettiler mi?

 7. Anlaşıldı , bu günkü dersimizin konusu CHP. deki zihniyet değişikliği olacak.
  Ne var ki bu zihniyet değişikliği akşamdan sabaha ve genel başkanın sloganlarıyla , demeçleriyle olmuyor !
  Seçmeninden üyelerine kadar, parti temsilcilerine kadar , çeşitli kurullardaki parti yetkililerine kadar zihniyet değişikliği olabilmesi daha çook uzun zaman ister , belki de mümkün bile değil !
  Bana göre bu beyhude çabalar bumerang gibi belki de Kılıçdaroğlu’nun ayağını kaydıracaktır !
  Hayırlısı bakalım .

 8. Kılıçdaroğlu’nu, artık kendi partisi bile savunamayacak durumda iken ona övgüler düzmenizi hayretler içinde okudum, sizi eleştirmeye kalksam hem sayfalar yetmez hem de benim o kadar vaktimi boşa harcamış olurdum, söyleyecek bir söz bulamıyorum deyiminin anlamını şimdi daha iyi anladım. teşekkür ederim.

 9. Kılıçdaroğlu nun 6 parti liderinin sözcüsü imiş pozisyonunda görünmesi kimi rahatsız etmeli?
  böyle de olurmu? bu desti böyle doldurulurmu?
  yavaş yavaş mı dolmalı İmamoğlu mu olmalı?
  yok imam izinli hoca namaz kıldırsa olur mu?
  bu gidişle Gül ler karanfiller ekmekçiler mezar başına giderken çiçekçiden 🌹 alıp gidecekler!
  son söz:
  iktidar partisinin bir başka parti ile anlaşmaya çalışmasını, gel seninle beraber… demesini,
  D.Bahçeli’ye soruyor, ne diyeceğini merak ediyorsunuz da!…
  Kılıçdaroğlu ‘nun devlet yönetmeye, iktidar olmaya niyetle para bulma kendini tanıtma politikasını, niyetini öğrenmek için diğer masa komşularına niye merak edip sormuyorsunuz?
  heyecanla haftalık konuşmasını niye beklemiyorsunuz?
  yoksa!…
  Kılıçdaroğlu ‘nun doğal CB adayı adaylığını şimdiden sizde mi kabullendinz?

 10. aslında taşlar şimdi yerine oturuyor, hem sosyal demokrat olacaksın hemde insanların inanç özgürlüğüne karşı çıkacaksın, eski chp liler için hazmı zor olacak

 11. Fehmi Bey, Sürekli yazıyorsunuz hak ve özgürlükler diye.

  Gülşen pervazsızca bir kitleye hakarette bulunuyor.

  Fırıncı AKP oy verenlere kafası çalışmıyor diyor. Ve siz bu söylemlerin özgürlükler kapsamında değerlendirilmesini talep ediyorsunuz. Bunları savununca kılıçdaroğlu da özgürlüğün savunucusu oluyor öylemi!!!!
  Ayıp yahu. Yuh.

  • Hop hop ! Kendine gel hemşerim !
   Yuh da ne demek oluyor !
   Kötü söz önce sahibine layıktır!
   Anlaştık, değil mi !

  • yap boz tahtası gibi kullanılır bizde kaldırımlar. eski taşlar daha sağlam yerine oturmuşken, yeni beceriksiz tecrübesiz birileri gelir…
   var olanı da bozarlar. yuh.
   çobanın oyuyla kendininkini karşılaştıran,
   inancını bilmediğin birilerinin başka inançları garip karşılayıp kendince;
   – şu tecavüzcüler varya!…
   – mum söndürmüşler!…
   – top lu seanslar yapanlar varmış!..
   – bu sanatçılar varya hep duman çekiyormuş!..
   – bu menşur olmuş, nasıl mı? orasını burasını açmış, kimlerle!.. oohhooo!…
   not, fırıncı işin içine..
   mum dikti yani.
   Bunlar zenginliğimiz mi??..
   Eksiklik leri miz mi?
   mesela hep merak ederim,
   “özgürlük adına her türlü doğru/yanlış yapılanlar sadece muhalefet partileri nin sorunu mu?”
   (muhalefete bu kadar yük yüklemek!…)

 12. CHP Atatürk’ün partisidir, Atatürk ün kurduğu partidir, O’nun dizayn ettiği partidir. doğru.!.
  şimdi ise Atatürk’ün politikası ile değil, gelişen dünyaya ayak uyduran bir durumda!
  yani Atatürk ilkelerinden vb eskinin hiçbişeyi kalmamış gibi gibi!..
  kalmalı mı? birşeyler kalmalıdır!!!!!
  6 ok mesela!
  neye dönmüş?
  6’lı masaya!!!😊
  (yarın ne olur derseniz, boş verin hiiç demeyeyim).
  not:cumhur ittifakının sağ gösterip sol vurması bile ders olmamış sa eğer…
  daha ben ne diyeyim.
  bir adamların eş leri dahil ellerinden tutup çıkaramadınız masa altından bak👀
  başkası şimdi üstüne üstlük bir de saz çalıp türkü çığıracaklar çiküfte yuracaklar iyi mi😂

  • D.Bahçeli doğru olanı savunuyor belkide🤗.
   kandili sönmeye yüz tutmuşsa eğer, brilerinin,
   bir el uzatmak insanlıktandır diyelim🤗.
   belki doğru olanı onlarda görür, bulur.
   kimse karşı komşunun, hele hele onların çoluk çocuğunın heder olmasını istemez!
   Türk geleneği de, Atatürk ‘ün gerçek çizgiside budur işte.
   “sen birilerinin yönlendirmesine göre değil, sağlam duruşuna akıllı davranışına göre politikalar üretip uygulamayı bileceksin”.
   sonra kralı ayağına getirip !…😂😂😂😂😂

 13. Senin derdin Abdullah GÜL o kapı kapandı şimdi Kılıçdaroğlunu Pompalamaya başla

 14. Bu mesaj/tebliğ/irşad/davet önemli bir vesileyle bu sabah yazıldı: SELAM… HAYIRLI SABAHLAR… “ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI” OLARAK BİZLER “KUR’AN NİZAMI/SİSTEMİ/DÜZENİ” ÜZERİNDE YARIM YÜZYILDIR “GÖRÜNMEYEN ÜNİVERSİTE” OLARAK HER GÜN VE HER GECE ÇALIŞIYORUZ; “KUR’AN NİZAMI/SİSTEMİ/DÜZENİ” KONUSUNDA İLMÎ VE AMELÎ OLARAK ÇALIŞMAK İSTEYENLERİ DE BU ÇALIŞMALARIIZA DAVET EDİYORUZ; KANAATİMCE ASIL YAPILMASI GEREKEN VE FARZ-I AYN OLAN ÇALIŞMA BUDUR… (PROF. DR. NECMEDDİN ERBAKAN BU DAVETİMİZE İCABET ETTİ VE KENDİSİYLE 40 (KIRK) YIL ÇALIŞTIK, ELHAMDÜLİLLAH…) VE’S-SELAM MEA’D-DUA DUA DUA… Adil Düzen Çalışanı REŞAD/RNE

 15. bahçeli iyi partinin hdp ile bağ kurmasının önünü açıyor.
  yeni chp’yi müjdeliyor.

 16. Şu an HDP harıç. Iki itifak var muhalefet MILLET itifakı ihtidar CUHURRIYET HALK PARTISI itifaki.
  AMA eski CHP ye rahmet okutacak bir itifak.

Yoruma kapalı.