Çiller yeniden siyasette.. Yeni seçim yasası.. Ve medyamız.. Böyle başa böyle tarak…

51
Reklam

Ülkemizin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller hayli uzun bir aradan sonra yeniden siyasete dönme hazırlığında. Geçmişte yolunun kesiştiği partiler kendisine ilgi göstermediği için biraz keyfi kaçsa bile, yakın zamanda Bizim Parti olan ismini Büyük Türkiye Partisi’ne dönüştüren bir siyasi kuruluşun kendisine “Bize gel, başımıza geç” teklifinde bulunduğu anlaşılıyor.

Bazı yorumcular Tansu Çiller’in siyasete dönüş hazırlığını önümüzdeki seçimin sonucunu etkileme amaçlı bir niyete bağlıyor. İktidar cephesinden muhalefet partilerine kayabilecek oyların bir bölümüne yeni adres olması hesabı yapılıyormuş. Eski başbakanın bu yola telkinle girdiği de ima ediliyor.

Farklı düşünüyorum. Eski başbakanın siyasete girmesini AK Parti adına karar verenlerin arzu edebileceğini sanmıyorum da ondan.

Arzu etmeleri hesap hatası olurdu.

Tansu Çiller’in başında bulunacağı bir parti, oyunu daha çok, iktidar cephesini oluşturan AK Parti ile MHP’den kopan ve şu ana kadar nereye gideceğine karar veremeyen kesimden alacaktır.

Neden böyle düşündüğümü açıklayayım:

Çiller siyasete girer girmez, ülkenin içinden geçtiği sıkıntılı ortamda ne düşündüğü, sorunlarla ilgili hangi çözümleri tavsiye ettiği konularında görüş açıklaması kendisinden beklenecektir.

Ekonomi profesörüdür, ekonomide yaşanan sıkıntılarla…

Reklam

Dışişleri bakanlığı yaptığı için dış politika konularında…

Başbakan olarak görevde bulunduğu için hemen her alanda…

Telkinle parti kuracağı iddiasında bulunanlar, Tansu Çiller’in ekonomi, dış politika, toplumsal uzlaşı gibi konularda yapacağı açıklamaların -o ne derse desin- iktidarın işine geleceğini mi düşünüyorlar?

Söyleyeceği her şey muhalefetin işine yarayacaktır Tansu Çiller’in…

İyi Parti lideri Meral Akşener’i yıllar önce siyasete kazandıran kişi olduğunu da hatırlatmakta yarar var Tansu Çiller’in…

Sonunda Meclis’e kapağı atabilmesi için bir ittifaka girmesi gerektiğini anlayınca hangi ittifakı kendisine daha yakın görür?

Seçim yasasında baraj ayrıntısı

Neyse. Bu hafta Meclis’e sunulacak seçim yasasında değişiklikler yapılmasını öngören teklifin içeriği, Çiller’in yeniden siyasete dönüşünün iktidar cephesinin projesi olup olmadığına da ışık tutacaktır.

Reklam

İktidar cephesini oluşturan AK Parti ile MHP, ortak çalışmalarının ürünü olan yeni yasa teklifiyle, az oy alınsa bile seçimi kazanmanın mümkün olabileceği bir siyasi zemin inşasını mümkün kılabilir çünkü.

Tuhaf mı geldi?

Açayım.

Bizim ülkemizde siyasi iktidarlar, o sırada ülkeyi yönetenlerin kendilerine daha fazla milletvekili kazandıracağı ve her zaman iktidarda kalmalarını sağlayacağı düşüncesiyle her seçim öncesinde değiştirdiği seçim yasalarını aşarak bu başarıyı elde etmişlerdir.

Her seçimden önce üzerinde oynanarak iktidarların lehine yontulmuş metinlerdir seçim yasaları…

İhale yasası kadar olmasa bile üzerinde en çok değişiklik yapılmış yasal düzenlemeler arasında rahatlıkla ikinci sırayı alabilir seçim yasası.

Yenisi de yine iktidar cephesinin lehine olabilecek maddeler içerecektir.

İlk duyurulan değişikliğin, seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye indirilmesi olacağı bilgisini yadırgadım.

MHP için böyle bir değişikliğe gidilecekmiş, söylenti bu yolda.

Kamuoyu yoklamaları MHP’nin yüzde 7 üzerinde oy alabileceğini gösteriyor mu gerçekten?

Ayrıca, MHP’nin desteğiyle gidilen sistem değişikliği sonucu ittifaklar oluşturulması gereği ortaya çıktı. Son seçimde, AK Parti ile MHP ve BBP, CHP ile de İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi ayrı seçim ittifakları oluşturdular.

İttifaklar içerisinde yer alan partilerden yalnızca birinin yüzde 10 barajını aşması diğerlerinin aldıkları oy oranında Meclis’e milletvekili sokabilmesi için yeterli sayıldı.

Yüzde 10’un çok altında oy alan partiler bile bu hakkın kullanılmasıyla TBMM’de temsil edilme imkanına sahip oldu.

Gerçek bu olduğuna göre, AK Parti ile birbirinden ayrılamayan Siyam ikizleri görüntüsüne girmiş olan MHP’nin baraj endişesinin bulunmaması gerekmez mi?

O halde, seçim yasasıyla barajın yüzde 7’ye indirilmesinin anlamı ne?

Yoksa ittifak içerisinde yer alacak partiler için ‘ittifak içi baraj’ mı düşünülüyor?

Ve medyamız

AK Parti’den iyi haber alması beklenen muteber gazeteler ile AK Parti’nin itibar ettiği köşelerde bu kuşkuma cevap teşkil edecek bilgi kırıntıları aradım; ne çare…

Köşeler ve o köşelere yer veren gazeteler, kısa süre öncesine kadar, ABD ile, Avrupa Birliği (AB) ile, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile, İsrail ile ilgili sert ve keskin eleştirilere dayalı hükümet politikalarını göklere çıkartırken, iktidar cephesinin dış politika çizgisinde 180 derecelik değişikliğe gitmesinin ardından, şimdilerde, bu yeni tavra kendilerini uyarlama çabasındalar.

Fazla zorlanmaları gerekmiyor.

Uzak değil yakın geçmişte neler yazıp söylediklerini unutturma çabaları bile yok; sanki daha önce de aynı görüşlere sahip imişler gibi, var güçleriyle ABD’ye, BAE’ne, İsrail’e hükümet adına çiçek gönderiyorlar.

İsrail cumhurbaşkanının gelişine ne kadar sevindiler, gördük.

Bugün Yunanistan başbakanı İstanbul’a, yarın da Almanya’nın yeni şansölyesi Ankara’ya gelecekmiş. 

Hepsi sevindirik oldu.

Şu satırlar bugünkü bir gazete köşesinden:

“Hem sahada belirleyiciyiz, hem masada. /Dünyada güç dengeleri yeniden şekillenirken, Türkiye yeni merkez olma yolunda. / Doğu Akdeniz’de gösterdiğimiz direnç sonuç vermeye başladı; bizi refüze eden EastMed çöp oldu. / Arap coğrafyasında buzlar eridi; BAE tamam, öteki ülkeler sırada. / ‘One minute’tan beri aramızın olmadığı İsrail’in Cumhurbaşkanı geldi, doğalgaz nakli için rota Türkiye’ye oturdu. / Orta Doğu’dan yeni yeni hatlar Türkiye’ye bağlanacak.”  

Yazının başlığı şu: “Devletinizin aklını, gücünü gördünüz mü?”

Ne diyeyim abilerime?

Gördük.

ΩΩΩΩ

Reklam

51 YORUMLAR

 1. Tansu ciller amerikan vatandasi.olmak icin sag elini kaldirip her zaman amerikanin cikarlarini on planda tutacagina savunacagina dair yemin etmis biridir. Vatandas olmak icin birde yazili imtihandan gecmek zorundasiniz. Bu imtihanda sorulan sorulardan biri; turkiye ve amerika arasinda savas ciksa hangi tarafta olursunuz?

  Boyle bir insan nasil Turkiyede basbakanlik yapabiliyor?

 2. “ddm
  13 Mart 2022 At 11:18

  “tansu çiller, yetmiş yaşını geçmiş, yaşlı, eskimiş bir isim.”

  “MATRAKÇI
  13 Mart 2022 At 10:18

  Vallahi her ne kadar gerdanları iyice sarkmışsa de hala mihrap yerinde sayılır ; iyi olur siyasete renk katar !”

  “Y.K.
  13 Mart 2022 At 17:08
  KRİZİN ANASI
  Çiller maluumunuz ekonomi profesörü.
  %156 enflasyonu onun döninde yaşadık.”

  “Ender
  13 Mart 2022 At 19:45

  Bu Türk tipi siyaset ve hayat tarzı artık terkedilmeli diyorum. Siyasette ve hayatın her yerinde daha fazla kadın sesi ve katılımı olmadan modern bir toplum olmamız zor. Her alanda geriliğimizin en temel sebeplerinden birisi budur.”
  ENDERCİM EĞER ÇİLLERİ DE SAYARSAK SİYASETTE HALEN ÜÇ KADIN LİDERİMİZ VAR!
  BEĞENMEDİĞİN İKTİDAR PARTİSİNDE, TÜM MUHALEFETTEKİNDEN DAHA FAZLA BAYAN MEBUS VE BAKANIMIZ VAR!
  YARGIDA, AKADEMİDE, EĞİTİMDE, TIPTA, EMNİYETTE ORDUDA KADIN PERSONEL SAYISI NERDEYSE YARI YARIYA…
  DAHA NE OLSUN?
  ESKİDEN BAŞÖRTÜLÜ ASKER POLİS Mİ VARDI?
  BIRAK ONU, TÜRK KIZLARI ÜNİVERSİTENİN, ORDU EVİNİN KALDIRIMINDAN BİLE GEÇEMİYORDU…
  ALLAH DEVLETE MİLLETE ZEVAL VERMESİN, BUGÜNÜMÜZÜ SAĞLAYAN DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM, OK?

  • Bakanları sağdan soldan say bakalım, kadın bulacak mısın iki tane. Göstermelikten var iki tane. Hepsi o işte.

 3. “Tansu Çiller’in başında bulunacağı bir parti, oyunu daha çok, iktidar cephesini oluşturan AK Parti ile MHP’den kopan ve şu ana kadar nereye gideceğine karar veremeyen kesimden alacaktır.” diyorsunuz. doğrudur. buda Tansu hanım ve AK parti ile olası bir koalisyon için yeterlidir.

 4. Didem hanım “fakir, fukara, garip, gureba denince gık yok” demişsiniz de;
  geçen gün burada benim yazdığım fakir fukaraya yapılan sosyal yardımları küçümsüyordunuz, çoluk çocuğa dağıtılan tabletleri beğenemiyordunuz, devede kulak bilmem ne diyordunuz, şimdi de kalkmış gık yok diyorsunuz ne iş???

  • her geçen gün hatta saat halkın fakirleştirilmesine, fakir, fukara, garip, gurebanın artmasına itiraz etme de,
   bir depo benzin almayan bayram parasını, verilen üç tableti yamayı
   “gık çıkardım ya”
   say, hey maşallah.
   o kadar yardımı mozambik te yapıyor.◑﹏◐

 5. Daha 20 gün önce 24 şubatta Fehmi Koru şöyle yazmıştı.Dünyada olanlar ve biz.. Biz ne yapıyoruz Allah aşkına.. Bilen var mı?
  Yalnızız da yalnızız deyip iktidarın değişmesi için 15 Temmuzdan beri durdurak bilmeden yazıyor da yazıyor. Türkiye son bir senedir dışarda tekrar hamleler yapıyor. Çiller sizi baya bir endişelendirmişe benziyor.

  • İktidar 15 senedir dışarıda hamle yapıyor, belki farkına varmadınız. Ama boyunun ölçüsünü almamışa benziyor. Hala iş çevireceğim diye bocalıyor. İçerde ise toptan havlu atmış durumda iktidar. Ekonomi duvara toslamış. İşi Çiller’e kalmış görünüyor. Eh onun da desteği ne olur ki? Beklentiler çok düştü. Saadeti içeriden yıkacaktı, üzerine oynadığı yaşlı amca Covid’den gitti. Bahçeli zaten tın tın, yüzde yediyi kurtarır mıyım derdinde. Yani bu tiyatro bitti artık. Kapanışa hoş geldiniz.

 6. Türkiye‘de biri ekonomi profesörü diğeri ekonomist olan iki siyasetҫi ülkeyi büyük bir ekonomik krize götürdüler.

  Almanya’da ekonomi profesörü Ludwig Erhard ise ikinci dünya savaṣından sonra Alman ekonomi mucizesinin mimarı oldu.

  Bizimkiler ekonomiyi yanlıṣ öğrenmiṣler galiba…

  Aklımdan geҫen bir nokta daha var.

  Tansu Ҫiller’in ekonomik krizi olmasa, Erdoğan 2002 seҫimlerini kazanabilir miydi?

  • Kazanamazdı elbette. Şimdi gelecek olan da, Erdoğan ekonomiyi duvara toslatmasaydı kazanmazdı. Bizim millet duvara toslayınca aklı başına gelen bir millet. Akıllı olsa duvara toslatmazdı aracı. Hep böyle oluyor. Evet halkımız maalesef pek akıllı değil, acı ama gerçek böyle. Bu da benim şansızlığım, buraya düştük.

   • O kadar da deği!

    Ecevit „Karaoğlan“ olunca kazandı, ṣimdi sıra „Dersimli Kemal“olan Kılıҫdaroğlu’nda.

   • Hala anlamamazlıktan geliyorsunuz. Çiller can kurtaran, ama zor, kendini kurtaramamış o. Artık denize düşen misali, perinçekler, milli görüşçüler, hareketçiler, mafya, ne varsa sürüyorlar meydana. Yakında HDP’ye geri dönüp nikah kıyacaklar bence. Kandil ve İmralı çalışmadı geçen sefer. Bunların kandili, kıblesi yok, her şey beklenir.

 7. KRİZİN ANASI
  Çiller maluumunuz ekonomi profesörü.
  %156 enflasyonu onun döninde yaşadık.
  Çillerin ekonomi modeli UDİDEM idi.
  Açılımı “Ulusal Ekonomik Dinamik Denge Modeli”
  “Dinamik”in “dinamit” olduğunu ekonomi patlayınca öğrendik.
  İktidar partisi değişmediği halde altı ay içinde 3500 üst düzey yönetici değişti.
  Yani önceki brokratlar da aynı parti zamanında atanmalarına rağmen değiştirildi.
  Üst düzey bürokratların görev süreleri ortalama iki(2) ay idi.
  Aile işlerini takip etmen brokrata by by.
  Atamaları fiilen eşi yapıyordu.
  Çok önemli bir kurumun genel müdür yardımcısı, genel müdürlük için eşi ile görüştüğünü bizzat bana söylemişti.
  Bir de “kurşun” ritüeli var.
  Yani kurşunları kutsama.
  Vatan, millet edebiyatının gırla gittiği bir dönemdi.
  Özellikle Güneydoğuda ayrılıkçı olduğu lanse edilen kişilerin infazları rutine bağlanmıştı.
  Bu infazlarla ilgili Sedat Peker çok ciddi iddialarda bulunacaktı.
  Bu günlerde de Ayhan Çarkın benzer iddialarda bulunuyor.
  “Kanbersiz düğün olmaz” deyimi var.
  Krizin anlamlı hale gelmesi için, bazıları olmazsa olmaz.

  • “Y.K.
   13 Mart 2022 At 17:08
   KRİZİN ANASI
   Çiller maluumunuz ekonomi profesörü.
   %156 enflasyonu onun döninde yaşadık.”
   EVET HANIMLAR, BEYLER, BURAYI İYİCE OKUDUK MU???
   BUGÜN KAÇ???
   DİPLOMA FARKINI HERKES GÖRÜYOR MU???
   ANADİLİ GİBİ İNGİLİZCE KONUŞAN BAYAN EKONOMİ PROFUNU HERKES HATIRLIYOR MU???
   PEKİ, BUGÜNKÜ HÜKÜMETE NEDEN SÖVÜP SAYIYORSUN???

   • Bizim enflasyon şimdilik.
    1–Gizlenmiş ve çarpıtılmış rakamlar.
    2–Başta İhiyaç akçesi(kefen parası) ve 128 milyar dolar harcanmasına rağmen.
    3–Cumhuruyet tarihinin tüm birikimleri ve kurumları satılmasına rağmen.
    4–Yargılanmama garantili soygun projeleri ile onlarca yılımızda ipotek konulmasına rağmen
    5– Kur garantisi adı altında, örtülü faize rağmen.

 8. “İyi Parti lideri Meral Akşener’i yıllar önce siyasete kazandıran kişi olduğunu da hatırlatmakta yarar var Tansu Çiller’in…”
  DİDEM HANIM KENDİSİNİ YAŞLI BULUYOR AMA SARIŞIN GÜZEL BAŞBAKANIMIZIN YADİGARI OLAN BEYAZ TOROSLU MADAMA İSE TOZ KONDURAMIYOR BAKIYORUM, HATTA BURDA İYİ PARTİ BORAZANLIĞI YAPMIŞLIĞI DA ÇOKTUR, AYNI PARTİYE AZA YAZILIP AKTİF SİYASETE ATILACAĞINI DA YİNE KENDİSİ YAZMIŞTI BURADA, ÖYLE DEĞİL Mİ?
  SAHİ İKİ KADIN LİDER ARASINDA KAÇ YAŞ VARMIŞ Kİ?
  ENDERCİM Bİ TAHMİNİN VAR MI?

  • zeki tahminlerde bulunmak konusu DA seni aşıyor gibi¯\_(ツ)_/¯
   belki de hava tahminleri yapmakla yetinmelisin👓
   ya da sıradaki iskambil kağıdını falan♠♣

   • Endercim, bayan çiller kendi soyadını kocasına vermiş bir kadın, yani kendisi aile reisidir, daha olsun ki?

  • Kadınlara neden bu kadar karşısın bilmiyorum. Ben siyasette neden kadın yok diyorum. Bu erkeksi siyasetle geldiğimiz yer de ortada. Şu yorum sayfasında bile birkaç kadın yorumcu var. Onlara bile en basit nezaket gösterilmiyor dışlanıyorlar. Bu Türk tipi siyaset ve hayat tarzı artık terkedilmeli diyorum. Siyasette ve hayatın her yerinde daha fazla kadın sesi ve katılımı olmadan modern bir toplum olmamız zor. Her alanda geriliğimizin en temel sebeplerinden birisi budur. Resim bu.

 9. Saat: geceyarısı,
  yer: yetkin bir gastecinin yatak odası,
  Dekor: yatağın başucunda komidin ve üstünde retro kırmızı bir telefon,
  Kostüm: çizgili pijama, gözlük, terlik,

  Zzzııırrr! Zzzııırrr! Zııırrr!
  Alooo! Efendim, kimsiniz?
  Benim ben!
  Ben mi, ben de kim?
  Benim ben, karargahtan şey..!
  Bu saatte ne şeyi bilader?
  Yav benim işte, üst düzey bir general!
  Komutanım eyvallah, yalnız bu saatte birden şey oldu, sesinizi tam almadım da…
  emret komutanım!
  Neyse, kes sesini de dinle, yarın hükümete şöyle manşet atacaksınız:
  “beceremediniz, çekin gidin!”
  Emredersiniz komutanım!
  Son

  • Ah ahhh. Geçti o yıllar hayretcim. Şimdiki yandan çarklı gazetecilere telefon bile etmiyorlar. Onlar havadan koklayıp anında gereğini manşete çekiyorlar. Yalnız reyizi bile sansürlüyorlar (hani camide yaptığı dilini koparırım vaazı). Haberi var mı emin değilim.

   • “Baran
    13 Mart 2022 At 01:01
    Gazetecilerin çoğu da Ahmet Melik bey gibi gazeteciliğin devlet memurluğu olduğunu sanıyor.”

 10. Valla bu yandaş gazeteicilerin işi de zor adamlar dönme dolap gibi dön babam dön.Dün iyidi bugün kötü,dün kötüydü bugün iyi.

 11. EN İYİSİ İKİ TURLU SEÇİM SİSTEMİDİR,
  AMA HEPSİ; YEREL, GENEL, BAŞKANLIK…
  YERELDE VE GENELDE İLK TURDA %50Yİ GEÇEN ADAYLAR DİREKT KAZANMIŞ OLUYORLAR, KALAN YERLERDE İKİNCİ TUR YAPILIR…
  BAŞLANLIKTA DA İLK TURDA %50Yİ GEÇEN DİREKT KAZANIYOR,
  AMA ÖYLE BİLE OLSA İKİNCİ TURUN DA YAPILMASINDA BİR SAKINCA YOK,
  BELKİ 15 GÜN SONRA HALK FİKİR DEĞİŞTİRİP DİĞER ADAYI SEÇECEK, NOOLMUŞ?

  TÜRKİYE DEMOKRASİSİNİN EN BÜYÜK KAZANIMI DEVLET BAŞKANINI HALKIN SEÇİYOR OLMASI VE SEÇİMİN İKİ TURLU YAPILMASIDIR(KEŞKE YEREL VE GENEL DE İKİ TURLU OLSA)

  BU KADARINI OLSUN CUMHUR İTTİFAKI SAYESİNDE, HASSATEN MHP NİN GAYRETİYLE KAZANABİLDİK, KIYMETİNİ BİLELİM!
  YOKSA ZİLLET İTTİFAKI, CUMHURBAŞKANI SEÇME HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALACAK BENDEN SÖYLEMESİ…

  • Ne kazandın bilmiyorum. Dolar 15, enflasyon yüzde 50, hazine tamtakır, borç dağ gibi. Kazanç nerede? Hala akıllanmadınız. Kendi elinizle diktatör seçmek marifet değil.

 12. kendisini dev aynasinda gorenler devleri gorunce de gercekleri maalesef anlamakta zorluk cekiyorsa varin gerisini siz dusunun. 50 yas alti cillerin bilinme orani cok dusuk. 60 yas ustu ise genelde fikri sabit bir kitle yeni parti ne ise yarayacaksa yarasin.
  DEV AYNASI ISTE SENI SEN OLMAKTAN CIKARIYOR…

 13. Sayın yazar “Tuhaf mı geldi?” diyor ama bunda tuhaf ne var ki?
  Sadece Bizim ülkemizdeki siyasi iktidarları değil abd seçimlerinde de daha az oy alan adayı başkan yapıyorlar, noolmuş?

  “…o sırada ülkeyi yönetenlerin kendilerine daha fazla milletvekili kazandıracağı ve her zaman iktidarda kalmalarını sağlayacağı düşüncesiyle her seçim öncesinde değiştirdiği seçim yasalarını aşarak bu başarıyı elde etmişlerdir.”
  EĞER SAYIN YAZARIN BU İDDİASINI CİDDİYE ALACAK OLURSAK 12 EYLÜLDEN BERİ HALA AYNI PARTİNİN, YANİ ANAP IN İKTİDARDA BULUNUYOR OLMASI GEREKMEZ Mİ?

  BİR:
  12 EYLÜLDEN BERİ SEÇİM YASASI ÖZÜ İTİBARIYLA AYNIDIR, DEĞİŞTİRİLMİŞ DEĞİLDİR!
  BUGÜNE KADAR DEĞİŞSİN DİYENİ DE DUYMADIM.

  İKİ:
  UFAK TEFEK DÜZENLEMELER VE ALİCENGİZ OYUNLARIYLA MİLLİ İRADEYİ KAZIKLAMAYA ÇALIŞAN YÖNETİMLER DE İLK SEÇİMDE O KAZIĞI KENDİLERİ YEMİŞLERDİR:)

  ÜÇ:
  TÜRK MİLLETİ KADAR UYANIK, ZEKİ, ÇALIŞKAN, İLERİ GÖRÜŞLÜ VE VİCDAN SAHİBİ, TEMİZ BİR ULUS DAHA TANIMADIM BEN…

  • Türk milleti uyanık geçinir ama bir faydasını görmemiştir. Daha çok zararını çekmektedir. Siz uyanıksınız da herkes salak değil.

 14. Çiller in sahneye çıkışı siyasette muhalefet boşluğunu gösterir 6 beceriksiz den bir şey olmayacağının kanıtıdır.
  Peki Çiller bir çözüm mü asla .Yepyeni cesur birinin sahneye çıkması gerekir.
  Siyaseti rant için değil millet menfaati için yapacak biri.

  • Yazıyı iyi okumamışsın. Çiller’i sahneye süren de aynı çete. Muhalefeti bozmak için. Saadetin, BBP’nin, milli görüşün, Perinçek’in, Devlet’in kapısından ayrılmamalarının sebebi de o. Koltuk sallantıda, nereye yapışacaklarını şaşırdılar. Ama beyhude çaba. Gitti gider, gelecek olan da gelir. Kimse merak etmesin, helvalar karılsın, ziller dolaptan çıkarılsın, cümbüş var yakında.

  • Hangi boşluk doldurma. Çiller’in diyet borcunun ödemesidir bu. Oğlunun aldığı ihalelere kıyaklara bakılsa yeter.

 15. Fehmi Koru da rahatsız olmuş. Kaç gündür olaganüstü çabayı ya görmezlikten geldi bugünde eleştiri getirip laf sokmuş.
  Olabilir.
  Fehmi bey kankası Abdullah Gül’ün meşhur bir tviti vardı. ” Dudak ucuyla olsa da iyi oldu desen ne olur”
  Doğruya, güzele, iyiye; doğru, güzel, iyi demek önemli bir erdemdir. Eğriye, çirkine, kötüye; eğri, çirkin, kötü dediğin zaman en azından sözünün kıymeti artar.

 16. çiller yeniden siyasette…mi acaba?
  medet ya tansu diyen varsa bu parlak zeka kim mi olabilir?
  millet olabilir mi? değil tabii,
  muhalefet olabilir mi? olmaz tabii…
  sayın çiller kimin yanında duruyordu meydanlarda???
  kimin için oy istiyordu?
  sayın koruya sayın çillerin bir partinin başına getirilmesiyle cumhur ittifakının karşısında yer alacağını düşündüren nedir? cumhura karşı söylemler getireceğini düşündüren nedir? tabi bir mecaz kastetmiyorsa…bir partinin başına getirilecek olursa elbette cumhur ittifakının yanında yer alır, ortak söylem içinde olur.
  halkta hiç bir karşılığı olmayan bir isim tansu çiller, yetmiş yaşını geçmiş, yaşlı, eskimiş bir isim. bir medet uman varsa artık kimin projesiyse Allah kimseyi bu çaresizliğe düşürmesin derim. cumhur ittifakının yanında yer almazsa ki ki olası değil gibi kimin projesi olduğu belli olmuş olur; dış güçlerin.
  bir cumhur ittifakı var, bir de dış güçler biliyorsunuz.
  onlar dışında herkes terörist, ajan, milis, hain, mihrap, odak, batı sevici, arap düşmanı, israil piyonu, dinsiz, imansız falan filan.
  anketlere bakarsanız cumhurun oyu otomatik düşüşte, zaten istanbulu kaybeden, hepsini kaybeder.
  (elhamdülillah Allah istanbulu aldı ellerinden, gerisi kolay.)
  ihale yasası lehte 190 defadan fazla değişmiş seçim yasası lehte değişme mi?
  sayın erdoğanın anketlerdeki durumuna bakın,
  bahçelinin haline, partisinin oyuna bakın
  lehte yeni düzenlemeler şart olmuş.
  ne gam.
  feriştahını getirsinler.
  bu iş bitmiştir..
  hangi düzenleme gelirse gelsin, bu ülkenin geleceğinde akp nin yeri yok.
  artık yok.
  bunu hep birlikte göreceğiz.

  medyanın neredeyse tamamına yakınını iktidar milletin parasıyla fonluyor, dolayısıyla iktidar ne yaparsa allayıp pullamak zorunda. dün bae düşmandı, öyleyse kötülersin, bugün bae ve parası kıymetli, öyleyse güzellersin, ne var bunda, zor bir şey mi? hepsi kalem erbabı, dil cambazı, onlar eğip bükmeyecek kim yapacak? sadece yeni bir şey duymak zor,
  hem sahada belirleyicimiymişiz, hem masada..
  20 yıldır aynı hikaye,
  ne beirlemişsek
  suriye de en çok kaybeden türkiye oldu, 5 milyon mülteci ve kaybettiğimiz milyar dolarlar işin devede kulak kısmı,
  ortadoğuda geldiğimiz yer ortada,
  mısır ortada,
  libya ortada,
  akdeniz ortada,
  milletin hali de ortada.
  şimdi herkes kapımızdaymış, türkiye merkez oluyormuş, uçuyormuşuz, kaçıyormuşuz, sınırlarımızı aşıyormuşuz.
  kasada bir sent yok gerçeğini ne yapacağız?
  bari yastık altı altınlarınızı getirin çağrısını ne yapacağız?
  yandaş medya duyan geliyor demiyor değil mi?
  satışa çıkan deniz kenarı arazilere, ormanlık alanlara, zeytinliklere, kamu arazilerine bir göz atın, ufak bir araştırma yapın isterseniz.
  bir senti olmayan devletlerin gelen gideni çok olur,
  hele ki dünya başka bir düzene evrilirken,
  hele ki dünyada yakın gelecek için büyük değişiklikler olurken,
  parası dünyada en çok değer kaybeden ülkeyseniz gelen gideniniz çok olur.
  elinizi öpeniniz çok olur…

  • DİDEM HANIM, YAŞ AYRIMCILIĞI YAPMAK AYIPTIR!
   “…tansu çiller, yetmiş yaşını geçmiş, yaşlı, eskimiş bir isim.”
   DİYORSUNUZ AMA MATRAKÇI ARKADAŞ SİZİNLE AYNI FİKİRDE DEĞİL GİBİ:

   “MATRAKÇI
   13 Mart 2022 At 10:18
   HOŞ GELDİN EYÂ BERİD-İ CÂNÂN !
   Şeyh Galib’in mısrasıyla biz de hoş geldin diyelim ‘ Sarışın hoş ve boş başbakan’a !
   ( Bu ifade şekli de erken yaşta rahmetli olan Ankara’lı gazeteci Yavuz Gökmen’e aittir)
   Vallahi her ne kadar gerdanları iyice sarkmışsa de hala mihrap yerinde sayılır ; iyi olur siyasete renk katar !”

   YALNIZ SİZİN YORUMUNUZDA GEÇEN “mihrap” KELİMESİ “mihrak” OLMALIDIR, AMA MATRAKÇI ARKADAŞIN YORUMUNDA GEÇEN “mihrap” BİRAZ DAHA FARKLI BİR ANLAMDA KULLANILMIŞA BENZİYOR,
   NEYSE, DİVAN ŞİİRİNDEN PEK ANLAMAM, YUKARDA MECAZ NEYİM BİŞEYLER DİYORDUNUZ, BELKİ SİZ ANLAMIŞSINIZDIR MERAMINI?

   BU ARADA İKİNCİ KERE SEÇİLEN İTALYA CUMHURBAŞKANI DA 80 YAŞINDAN BÜYÜK, HABERİNİZ OLSUN:)

   • fakir, fukara, garip, gureba denince gık yok, yaşlı dedin mi nasırına basılmış gibi BAĞIRIYORSUN, ama empatin
    “…tansu çiller, yetmiş yaşını geçmiş, yaşlı, eskimiş bir isim.”
    gerçeğini değiştirmez değil mi?
    gerçekler ne zaman ayrımcılık olmuş,
    daha neler, yok artık.
    matrakçı arkadaş ile espri anlayışımız uyuyor, varsın farklı düşündüğü konular olsun, noolmuş?
    mihrap kelimesinden sonra mihrak(odak) kelimesi kullanılmış zaten.
    belki de sembolik kelimelerin neden kullanıldığı konusu seni aşıyordur, sağda solda anlam aramak yerine noktalama işaretlerinde yanlış aramakla mı yetinsen (◠‿◠)
    diyorum…

 17. İşte sihirli cümle bu bence. Niçin bunları Çiller Meshut Erbakan Demirel RTE yaptı denmesin?
  Merkel yaptı Obama de bana Tramp etti deyon.(Kötüyü gördünmü devlet yaptı ben yapmadım 😟demek için mi)
  Halk güçlü devleti buldu zaten arıyor mu güçlü lider yenisini yeniden?
  Atatürk yaptı 18 yılda şu kadar fabrika, bu kadar işi, nice devlet başganları önünde referans yaptı, genişletti koca ülkenin sınırlarını tekrar bu günkü haline getirdi ne gurur duyuyoruz duyduk yıllarca🤗.
  Boynuz kulağı geçemezse…
  Kanuni çıkar mezarından geri gelir demedi deme.
  Yani, her zaman iste, yeni, bilgili, tecrübeli, kültürlü, güçlü, akıllı, yetenekli, becerikli.
  Yanında artısı olsun, vatanperver, milliyetçi, inançlı, mütevazi, saygılı, edepli, tertipli düzenli 🤗.

 18. YANDAŞ MEDYA :”’kısa süre öncesine kadar, ABD ile, Avrupa Birliği (AB) ile, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile, İsrail ile ilgili sert ve keskin eleştirilere dayalı hükümet politikalarını göklere çıkartırken, iktidar cephesinin dış politika çizgisinde 180 derecelik değişikliğe gitmesinin ardından, şimdilerde, bu yeni tavra kendilerini uyarlama çabasındalar.”
  Sn Koru iktidarı bu konuda eleştiriyorsunuz da çevrenize neden bakmıyorsunuz.
  ABD daha düne kadar ambargo ile inim inim inletirken IRAN ve VENEZUELLA yı şimdi enbuyuk müttefiki yapmağa çalışıyor ve yalvarıyor neden çünkü kafasına göre düşmanı değiştirdi.
  Peki göklere çıkardığımız her uluslararası karşılaştırmalarda Yüce devlet,Hukuki devlet ,insan hakları savunucusu, demokrat devlet diye göklere çıkarıp bizi yerin dibine batırırken bunların 180 derece dönüşlerine ne demeli ?
  Eski değerler mi yanlış şimdikiler mi yanlış?
  demekki uluslararası ilişkiler dünden bugüne değişebiliyor .Bunu neden acayip birşey miş gibi görüyorsunuz. Neden takdir etmiyorsunuz.
  Dün düşman bugün dost olma zamanıdır. Bakın Ukrayna ile Rusya ya kardeş iki millet
  bugün birbirlerini ölümüne bitirmeye çalışıyorlar.

  • sizce devlet başkanları dostluk peşinde mi? herkes kendi çıkarı için girişecekleri büyük kavga öncesi birbirleriyle kafa tokuşturarak elense çekiyor, en altta kalacak olanlar belirleniyor en üste çıkacak olanlar da taraftar topluyor değil mi? ingiltere bile Trump sayesinde elde ettiği imkanlarını Biden’a kaptırmamak için alttan alttan çalışmıyor mu? türkiye ne yapıyor devlet başkanlarını ağırlamakla övünüyor.

   e ozaman bir soru, büyük kavgalar nerde yapılır?toplanılan meydanlarda… başka nerde olacak!

 19. Amerkanyadan trampımı getirirler, ımfciler adam mı gönderirler, putin ceketinimi asar sandalyeye ben bilemem ama,
  “Bir o yana bir bu yana ortada kalanın canı çıka”
  deyip te..
  O bir tanesinin peşinde ergen oğlanlar gibi dolanmacalar bitsin artık😠😠😠😠
  *Baraj mutlaka olmalı ülkede, azıcık aşım kaygısız başım devride sona erer umarım.
  *İttifak içinde de olsun baraj dışındada. Bir küçük gurup siyesette yer bulabiliyorsa kendine,
  aynı yöne bakan bir taraf mutlaka bulacaktır yeterki sen iste.
  *Keferenin borazanı olmak değil, iktidardakini denetleme, yasama yürütme yargı üçlüsünü işletebilme, halkın ve ülkenin menfaatleri ni önceleme olmalıdır siyasetçinin işi.
  *Uzaylılar iktidarda, rusçular ya gelirse ha, ülkeyi bölecekler vay vay.. amerikan yandaşları darbe yapmasın aman…
  Bitsin bu aykırı işler gari.

 20. HOŞ GELDİN EYÂ BERİD-İ CÂNÂN !
  Şeyh Galib’in mısrasıyla biz de hoş geldin diyelim ‘ Sarışın hoş ve boş başbakan’a !
  ( Bu ifade şekli de erken yaşta rahmetli olan Ankara’lı gazeteci Yavuz Gökmen’e aittir)
  Vallahi her ne kadar gerdanları iyice sarkmışsa de hala mihrap yerinde sayılır ; iyi olur siyasete renk katar !
  Geçenlerde , tecrübesinden ülkesinin ve milletinin istifade etmesini istediğini belirtiyordu !
  Galiba ‘iki anahtarı , her mahallede bir milyoner projesini, UDİDEM’i unutmuş !
  Ekonomi profesörü olarak ülkeyi nasıl ekonomik krize soktuğunu herhalde hiç hatırlamıyordur !
  Önce ülkeyi nasıl mahvettiğinin ve de devlet kurum ve kuruluşlarının nasıl canına okuduğunun bir hesabını versin !
  Tabii ki bu hesabı kim soracak ! Öyle ‘Demokrasilerde böyledir, siyasetçi seçimi kaybetmekle cezasını almış olur ‘ diyerek geçiştirilecek bir durum değil ki!
  Her zaman dediğim gibi bu yüzden işte bizde siyaset tam bir ahlaksızlığın, yozlaşmanın içinde debelenip durmaktadır , hiç bir zaman iki yakası bir araya gelmez !
  Selamlar , iyi günler

  • Sayın matrakçı siz bunları hemen alttaki ender beye de bi anlatın;
   kendisi burada sürekli hdp nin eşbaşkanı kadınlar göz dolduruyor, her yanlara şöyle bir kadınlar el atsın, siyasete kadın eli değse çok hoş olur, tadından yenmez gibi laflar edip duruyordu…
   Ben de her seferinde kendisine bu bahsettiğiniz kadın ama ekonomi profesörü, hoş ama boş başbakan eskisinin yolaçtığı ekonomik krizleri filan hatırlatıyordum ama sizin gibilerden hiç ses çıkmıyordu, kısmet bugüneymiş demek, ha gayret!!!!

   • Kadınlar sadece siyaset değil, hayatın her alanında eşit ağırlıklı olarak olmalı. Nüfusun yüzde 50’si kadın ama şu siyaset ve ülke yönetimindeki pespayeliğe bakın.

 21. Siyaset çözüm içinse ve bugün dağ gibi problemler varsa ve çözüm de yoksa ortada, artık bu iktidarın gitme zamanı gelmiş geçmiştir. Artık bitirelim bu hikayeyi ve yeni hikayeler yazalım. Akp’ye attık bitmiş gözüyle bakabiliriz. Çünkü Türkiye’de partiler liderlerinin partisidir. Lider gidince parti de biter. Bunun tek istisnası CHP. Onun ilk liderinin özel bir yeri var. Gerisinin lideri de partisi de bir şeyden sayılmaz. Bugün varlar yarın yok. MHP’nin de özel bir yeri var. O da devletin resmî ideolojisini temsil ediyor. Başındakinin bir önemi yok. Ahı gitmiş vahı kalmış da olsa öyle. Böyle çarpık bir siyaset dünyamız var. Buradan o yüzden çözüm de çıkmıyor refah da. Varsa yoksa kaos. Demokratik bir düzene kavuşmadıkça da bu çarpık düzeni değiştiremeyeceğiz. Tavuk yumurta durumu yani.

  • “H. Gayret
   12 Mart 2022 At 12:12
   Endercim “ülkemiz gazetecilerini yeterince cesur ve daha doğrusu becerikli görmüyorum.” demişsin de;
   galiba eski türkiyede evine gelen başbakanı kapıda pijamalarıyla karşılayan gazete patronlarını filan özledin?
   Yok, o devir kapandı, elinde belge olan yazsın kardeşim, yemiyorsa götürüp savcılara versinler!
   Daha geçen gün burada danıştayda hakimler var diye zil takmış oynuyordunuz, verin çemişin bi tanesine, açar davasını, ok?

   Yorumu Cevapla
   Ender
   12 Mart 2022 At 22:03
   Şimdi ki gibi kapı kulu gazeteciler daha iyi değil herhalde. Gazeteci siyasetçiyi yerinden hoplatmalı ve evet diken üstünde tutmalı. Bizde gazeteciler siyasetçilerin oyuncağı. Sermayeyi devlet kaynaklarından aktar, sonra istediğin gibi kullan. Bu devir bitecek. Bağımsız medya olmadıkça demokrasi olmaz. Bunu herkes öğrenecek. Yoksa böyle diktaya ve otokrasiye mahkum kalır gideriz.

   Yorumu Cevapla”
   ENDERCİM “kapı kulu” DERKEN, ESKİ TÜRKİYENİN “DÜN GECE KARARGAHTAN İSMİNİ(BİLE! ) AÇIKLAMAK İSTEMEYEN KUDRETLİ BİR GENERAL BENİ ARADI…” DİYE YAZAN GASTECİ TASLAKLARINI MI KASTEDİYORSUN, YOKSA ÖYLESİNE SALLIYOR MUSUN?

   • Ne farkeder, bugün reyizin uçağında boy gösteren gazeteci taslakları farklı mı diyorum? Bunları gazeteci saymıyorsun herhalde. Emir geliyor hepsi aynı anda reyizi sansürlüyorlar. Hani dilini koparırım haberini kestikleri gibi. Yada daha bir sürü.

   • Konuyu değiştirmeyelim lütfen. Türkiye siyasetinin çarpıklığı diyordum. İtiraz olmayınca konu değiştirmeye gitmişsiniz. Ama farketmez her konuya verecek cevabımız hazır.

Yoruma kapalı.