Dodurga seçimi başarısı.. Ücret ve maaşlara zamlar.. Madrid zaferi.. Baskın seçim mi geliyor? 

45
Reklam

Çankırı ilimizin Dodurga beldesinde dün yapılan belediye başkanlığı seçimini AK Parti adayı kazandı. Hem de açık ara farkla, %87.02 oy oranıyla. Seçime katılan diğer partilerin toplam oy oranı %12.98…

Büyük bir seçim başarısı bu.

Nitekim, AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sonuç alınır alınmaz, sıcağı sıcağına bu başarıyı sosyal medya hesabından kutladı.

Mesajı şu: 

‘‘Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde yapılan seçimleri açık ara farkla, %87,02 ile kazanan AK Partimizi ve Cumhur İttifakı’mızı tebrik ediyor, sonuçların beldemize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm Dodurga halkına selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.’’

Duyduğu sevinci seçtiği sözcüklerden anlayabiliyoruz.

Seçimi yerinde izleyen AK Parti genel başkan yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, biraz daha ileri giderek, yeni belde yapılmış, yaklaşık 1000 seçmenli bir seçim bölgesinde alınan sonucu 2023 haziran ayında yapılacak seçimin provası olarak değerlendirmekte.

Onun coşkulu açıklamasını da aktarayım:

Reklam

‘‘Bütün Türkiye’nin gözü kulağı Çankırı Orta Dodurga’daki seçimlerdeydi. Bu seçimin zaferi ve 2023 Haziran seçimlerinin hakikaten işaret fişeğini Dodurgalılar, Türkiye’ye ve dünyaya ilan etti. Bu sonuç hayırlı olsun. AK Partimizin adayı, Cumhur İttifakımızın adayı Hasan Hüseyin Kaşıkçı oyların yaklaşık yüzde 90’ına yakınını tek başına alarak büyük bir zafere imza attı, hayırlı olsun. Hakikaten bu manada her 10 kişiden 9’u AK Parti ve Cumhur İttifakı’na ‘evet’ dedi. Bu bütün seçim anketlerini sandığa gömen bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Sipariş seçim anketlerine değil, milletin iradesine, milletin oyuna bakmak gerekiyor. Sandık sonuçları hakikaten 2023 Haziran’a kadar bütün Türkiye’ye emsal olacak canlı bir anketin sonucu olarak herkesin hizaya buna göre bakması gereken ve buna göre mutlaka bütün sonuçları yorumlaması gereken bir dersi herkese verdi.”

Kabına sığmayan bir sevincin dışa vurumu bu satırlar…

Bilmem mazur görülür mü ama engellemekte zorlandığım bir merakımı soruya dökerek burada paylaşmadan duramayacağım: AK Parti acaba Dodurga’da alınan seçim sonucunu, kendisini bir beş yıl daha iktidarda tutacak ve bu arada kendi adayını cumhurbaşkanı seçtirecek bir başarı olarak değerlendirir mi?

Son zamanlarda başka alanlarda kaydettiği başka ‘başarılara’ da güvenerek…

Madrid’te yapılan NATO zirvesinden ‘zafer’ ilanıyla geri dönülmüştü ya, o da ‘dış politika başarısı’ sayılabilir…

Yalnız bu kadar da değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile %25 oranında arttığını sandığı asgari ücret bir ara kararla %30 oranında zam gördü şu yakınlarda. Çalışanlar, memurlar, emeklilerin ücret ve maaşlarına da bugün ilan edilecek enflasyon oranı göz önünde tutularak yüklü bir zam yapıldığını görebiliriz. Bunlara EYT’liler (emeklilikte yaşa takılanlar) kitlesini rahatlacak bir gelişme eklenebilir. Eh zaten 3600 ek gösterge de hayata geçirildiğine göre…

Ekonomik sıkıntıları, hayat pahalılığını unutturması beklenen adımlar bunlar…

Reklam

Acaba Dodurga seçim sonucu bir gösterge olarak değerlendirilir ve AK Parti bu adımlardan aldığı cesaretle bir yıl sonra yapılacak seçimin tarihini erkene çekmeyi düşünür mü?

Yoksa zamanında seçim ısrarında devam eder mi iktidar cephesi?

Zamanında seçimin iktidar cephesi açısından ciddi mahzurları var.

Günlük hayatta yaşanan sıkıntılar ekonomi yönetiminin yanlışlarının sonucu. Altı ay önce yeni yıla asgari ücrete beklenmeyen oranda zamla girilmiş, ancak ardından gemi azıya alan enflasyon ve kurdaki durdurulamaz yükseliş sebebiyle paramız pula dönüşünce, yapılan zammın hiçbir anlamı kalmamıştı.

O yüzden asgari ücrete, hem de adet olmadığı halde, yeniden kallavi bir zam gerekti.

Seçimin zamanında yapılması, asgari ücrete ara zam ile ücret ve maaşlara enflasyon oranı göz önünde tutularak getirilebilecek takviyelerin etkisinin buharlaşmasına yol açabilir.

Ekonomiyi emir ve talimatlarla istenilen sınırlar içerisinde tutmanın mümkün olmadığını yaşayarak öğrendik.

Yanlış kararların siyasi sorumluları önümüzdeki bir yılda aynı konumlarında kalacaklarına göre yanlışlar devam edecek ve sıkıntılar sürecek demektir.

Benzer bir durum ‘zafer’ olarak takdim edilen Madrid’teki NATO zirvesinde elde edilen görüntü için de söz konusu olabilir. Kamuoyunun beklentileri önümüzdeki bir yıl içerisinde karşılığını bulmayabilir. ‘‘Zafer kazandık’’ diyerek seçime gitmek varken, ‘‘Bizi aldattılar’’ demek zorunda kalınarak gidilecek bir seçim istenilen sonucu getirmeyebilir.

Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday gösterilmesinin önündeki anayasal engeli ve o engeli aşmak için sarf edilmesi gerekecek çabaların yıpratıcılığını bu hesaba katmıyorum bile.

O gün yaklaştığında, iktidarın küçük ortağı MHP, büyük ortak AK Parti ile İYİ Parti arasında bölüşüldüğü için azalmakta olan oylarına bakarak, kendisinin desteğiyle Meclis’ten geçen yeni seçim yasasında ittifak içerisinde bulunmanın yararı ortadan kaldırıldığı için, %7’lik baraja takılma ihtimalinden rahatsızlık duyabilir.

Lafı uzatmayayım: Bir yıl sonrasının şartları, Dodurga’da alınan %90’a yakın oyla elde edilmiş ‘seçim başarısını’ AK Parti’ye yaşatmış Dodurgalıları bile dünkü kararlarından vazgeçirebilir.

İktidar için doğru olan, kendi içlerinde tartıştıklarını da sandığım, fazla gecikmeden seçime gidilmesidir.

Hazır muhalefet de seçim tarihinin erkene alınmasını istemekteyken…

Gelişmelere bakıp ben bu hesabı yapıyorum ama iktidarın, daha doğrusu AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hesabı ne acaba?

Sorunun cevabını bir tek kendisi biliyor.

ΩΩΩΩ 

Reklam

45 YORUMLAR

  • Evet, tarihte de önce dodurga alınmış sonra tüm anatolia ve trakya alınmıştır…

 1. Erdoğan ve silah şörleri AY! pardon. kalem şörleri öcalanide Cumhur itifakına dahil etmek üzere düymeye bastılar. Bunada Demirtş ve Sancari bitirmek için İftiralar eşliğinde sitart verdiler.
  ********
  “Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “yeni çözüm süreci” hakkındaki yazısını ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın Öcalan ile sözlerini hatırlatan Selvi, “Öcalan konusunda bir tedirginlik yaşadıkları hissediliyor” yorumunu yaptı.
  Demirtaş’ın Öcalan’ın konuşmasından tedirgin olduğunu öne süren Selvi, terör örgütü liderinin “çok uzun olmayan bir süre içinde” kardeşi Mehmet Öcalan ya da HDP Milletvekili Ömer Öcalan’ın görüşmesinin gündemde olduğunu aktardı.” buhurun burdan yakın.
  Ben onun için Akp lilerin hiçbir lafını inanmiyorum.
  Öcalani düşün düklerinde değil diktatörlük lerini sürdüre bilmek için Kürtlerin oylarına ihtiyaçlari var.

  Bu be denir hayırlı mı olsun denir yoksa Şeytanınızmi bol olsun denir?
  Öcalan ABD li olsaydi ve PKK da ABD den hak taleb etseydi.
  ABD’li Hakimler onunla anlaşır Terörü bitirilrdiler. Bizdede İmralihe miligarlar harciyarak seçim kaza mak için kullaniyorlar.
  Zaten Öcalan olmasaydı akp 2011 seçimlerinddn sonra bitmişti.
  Ne zaman oy orani düşse hemen şehit cenazeleri gelmeye başliyor.

 2. “haydar
  3 Temmuz 2022 At 12:00
  yöneticiler zenginleşirse halk ve devlet fakirleşir İslam orduları İran kışra sarayına girdiklerinde sahabeler kendi aralarında halkın fakirliği sarayın zenginliğinden beli derler Hz. Ömer filminden

  Yorumu Cevapla
  H. Gayret
  3 Temmuz 2022 At 16:54
  Haydarcım sen bu “filim” eleştirmenliği işini istersen arabistanın testereli prensiyle bi konuş, tiyatroya senaryoya bizim karnımız tok!
  Ömerin yolu, bekirin yeri derken birazdan alemin efendisini de kamyonet kasasına koyar yaldır yaldır dolaştırırsınız, hadi yürüüü!!!!

  Yorumu Cevapla
  haydar
  4 Temmuz 2022 At 17:36
  gayretiz Hz. Ömer Hz. Ebubekir asker arkadaşların değil testereci den neden bu kadar korktun korkma tanimam etmem

  Yorumu Cevapla”
  DİN BÜYÜKLERİNİ SİYASETE ALET ETMEYİN KARDEŞİM, EDERSENİZ BİZ ALİDEN YANAYIZ, OK?

 3. Fetöcüler ne yem atıyorsa Kılıçtaroğlu O nu söylüyor.
  ” Seçimin güvenliği sarsılırsa Sadat sorumlusudur. Erdoğan Sadat la çalışıyor”
  dedikten bir hafta sonra
  “Erdoğan aile üyeleri birlikte Amerikada yurt yaptırdı Oraya kaçma planı yapıyor”
  diye söyletmişlerdi
  Şimdide Fetöcü hesaplar “Türkiye Yunanistan ile savaş çıkaracak” yalanını yayıyor. “2023’e giderken Erdoğan zaten kaybedecek, savaş çıkarıp bunun önüne geçecek” algısına oynuyorlar. Bu hafta içinde Kılıçtaroğlundan bu safsatayı duyabiliriz. Yakındır.

  Kılıçtaroğlundan ,Akşenerden, Fetöcülerden neler duymadık ki:

  -S400 ü sarayı korumak için aldılar…
  -Yangınları bilerek çıkardılar, yandaşlarına oteller yaptıracak…
  -Maskeli kişiler Chp binasına geldiler bana görüntüler izlettiler.
  -Altın dolu gemilerle Somaliye kaçacak
  -Sarayın bütün tuvaletleri altından yapılmış
  – Muharrem ince saraya gitmiş.
  – Bakanların İran da muta nikahlı eşleri var
  – Ebu Süfyanlar, Tiranlar, Netanyahular
  -Madrid de taviz verdik, geri adım attık ilizyonu
  Nato, batı pkk nın terör örgütü olduğunu kabul etti. Bizimkilere göre hendekçi arkadaşlar.
  -Abd yle anlaşttılar Afganlı mülteciler Türkiyeye getirilecek.
  -Katarlılar sınavsız Tıp okuyacaklar
  Daha neler neler.
  Son üç senedeki yalanları toplasanız kallavi yalan nasıl söylenir kitabı çıkar.
  Tvitleri, yalanları 5 e katlayın, uhud burası, siperleri terketmeyin, altınla gümüş nasıl ayırtedilecek sonra..

 4. Sayın yazar
  2023 e az kaldı. Daha sert oynayın. Topu boşverin direk taban gösterip ayağa oynayın.

 5. “Lafı uzatmayayım: Bir yıl sonrasının şartları, Dodurga’da alınan %90’a yakın oyla elde edilmiş ‘seçim başarısını’ AK Parti’ye yaşatmış Dodurgalıları bile dünkü kararlarından vazgeçirebilir.
  EVET, O ZAMAN DA SONUÇ %100 OLUR HERALDE!

  İktidar için doğru olan, kendi içlerinde tartıştıklarını da sandığım, fazla gecikmeden seçime gidilmesidir.
  GECİKME OLMAZ, SEÇİMLER BİZDE HEP ZAMANINDA YAPILIYOR…

  Hazır muhalefet de seçim tarihinin erkene alınmasını istemekteyken…”
  İŞTE BUNU DUYMADIM, HANGİSİ İSTİYOR, ADAYLARI KİM?
  HEM NİYE İSTESİNLER Kİ, YAN GELİP YATMAK VARKEN:)

 6. ÇEYREK HAYAT
  Bugün aracımın deposunda son çeyreğin yarısı benzin var iken, 800 TL’lik benzin aldım.
  Deponun ibresi 3. çeyreğin üzerine geldi.
  Çeyrek asırdır ülkemizi yönetenlerin vatandaşa reva gördüğü hayat standardı:
  “Çeyrek hayat”
  Neyin sonucu?
  –Cezalandırmama garantili hırsızlık projelerlerinin sonucu.
  –Çoklu maaş ile çoklu hırsızlığın sonucu.
  –Sahte enflasyon rakamları ile hırsızlığın sonucu.

 7. Madem bu kadar kolay seçim kazanacak’sınız bu kadar sevinmenize ne gerek var. Sizin için nasıl olsa seçim kaza mak çantada keklik. 1000 seçmeni olan bir köyü ilçe yapmak için ne kadar bizim vergerimizi şahsi menfaatlarnıza harcadınız?
  Bu kadar haram yiyen bir topluluk eninde sonunda tarihin çöplüğünde ilalebet yaşıyacaktır..

  Bunlar bundan sonra
  Kayip ettikleri ak trolleri geri getirebilseler dahi seçim kazanamiyacaklar.
  Aşağıdaki linkte pişman olan ak trolün itirafları var.

  Erdoğanın IBBB adaylığindan bu tarafa nasıl çalıştığını anlatiyor.
  Kesicinin afişlerini kaldirip Erdoğanın afişlerini yerine astiklarini gibi bazi sahtekarlıklarıdan falan bahs ediyor demeki o zamadan sahtakarliğa başlamışlar. Zaten trolun kendiside iyi bir sosyal medya ve internet uzmani sadece bunlara inandığı için çalışmış para alan değil kullanılan trol imiş 5 li çetenin tarihcesinide en iyi bilenlrden birisi.
  Okumamiş olanlar okursalar iyi olur.

  Fehmi Korunun Günlüğü’nün trol aboneleri bugün sevinçten uçuyorlar
  Sanki 20 senedir ihtidarda Türkiye yi batıran onlar değil başkalarimiş.

  https://www.birgun.net/haber/pismanim-diyen-aktroll-caps-lerimi-melih-gokcek-de-kullaniyordu-394282

  • Nurdan abla “Madem bu kadar kolay seçim kazanacak’sınız bu kadar sevinmenize ne gerek var. Sizin için nasıl olsa seçim kaza mak çantada keklik.” demişsiniz de;
   BİZ ZAFERLE DEĞİL SEFERLE EMROLUNDUK!
   HİÇBİR SEÇİM SONUCU DA ÇANTADA KEKLİK DEĞİLDİR, OK?

 8. 238 TL’YE ÜRET, 178 TL’YE SAT.
  NET ZARAR:60TL
  TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.
  Yıllık bazda:
  Üretici fiyat enflasyonu (ÜFE) %138
  Tüketici fiyat enflasyonu (TÜFE)%78
  Yani üretici gecen yıl 100 TL’ye ürettiği ürünü bu yıl 238 TL’ye maledip 178 YL’ye satıyor”İMİŞ”

  ENAG yani Enflasyon Araştırma Grubu ne diyor?
  “Haziran ayı yıllık Tüketici Fiyat Enflasyonu %175”
  Diyor.
  Zekanız, aklınız, mantığınız ve yediğiniz kazıklara göre isyediğinize inanırsınız.

 9. 2019 yılında ekonomi bu kadar kötü olmamasına rağmen AKP hemen bütün büyük ṣehirleri kaybetti.

  Nüfusu iki binin altında olan bir yerdeki seçim neticelerini örnek almamak lazım.

  Almanya’da yaṣadığım küçük yerleṣim yerinde bir hafta önce belediye seçimi oldu. Eski belediye baṣkanı baṣarılı olduğu için karṣısında hiç rakip aday yoktu.

  • Almancı arkadaş, gördüğün gibi başarılı adayın karşısında rakibi olmaz, alman bile olsa, bizde de öyle…

   • H.Gayret, milleti aç ve borç içinde bırakma bakımından yüksek performasyonlu denilebilir.

    Ayrıca buradaki yorumlara cevap yetiṣtirme bakımından sizin de performasyonunuz yerinde.

    Karṣılığında ödenen ücret enflasyon zammı ile her cevap için 500 lirayı geçmiṣtir.

    Yanlıṣsa lütfen doğru rakamı yazıver…

 10. “Bütün Türkiye’nin gözü kulağı Çankırı Orta Dodurga’daki seçimlerdeydi. Bu seçimin zaferi ve 2023 Haziran seçimlerinin hakikaten işaret fişeğini Dodurgalılar, Türkiye’ye ve dünyaya ilan etti.”
  Ahh işte bu; nicedir yolunu beklediğim işaret fişeği!
  Genel af ilan etmeli,KHKlıları döndürmeliyiz bir de
  Bak o zaman altılı masanın yaşayacağı hezimet, tarihî
  Ne duruyoruz o hâlde?Rüzgârlar şişirmiş işte tüm yelkenlerimizi
  Ufuklarsa açık çağırıyor bizi;seçim,seçim,seçim…
  Ve sandıklar zafer bekliyor,yiğitler seçim tarihini.
  İçim yine kıpır kıpır eski günlerdeki gibi
  yumruklarımı sıkmış zıplıyorum yerimde sevincimden şimdi.
  Savulun! Vakit bu vakit işte; cenk vakti,seçim vakti!
  Hız rekorunu kıracağız senin, duy: Ey Mohaç Meydan Muharebesi!
  Gel ulan artık seçim sandığı; dayanamıyom öpecem seni!

 11. Bravo Muzaffer kardeş!
  Sondan üçüncü paragraftaki sözünüz ne kadar doğru ve ne kadar gerçek!
  Bunu herhalde , her zaman ve her yerde bütün yanlışlara karşı kullanabiliriz , değil mi !
  Mesela tepetaklak giden ekonomi yanlışlarına karşı?!

 12. Sayın yazar, artık o kadar taraf olduğunu ve Erdoğandan nefretini gizleyemiyorsun ki, yorumlar artık hep seni haksız görenler çoğunlukta, eskiden size hak verenler oluyordu artık bunların sayısı gitgide azalıyor, hala dah Erdoğan bir daha seçilemez iddiasını dillendiriyosun, halbuki en başta sistem değişti, yeni bir Cumhurbaşkanı rejimi oylandı, eski kanunlar yenilere uygulanmaz, bu adaletin en önemli hususudur. İkinci bir 367 Kanadoğlu olmayın itibarınızı daha aşağılara çekmeyiniz.

  • Sayın, M-R+ Öniz
   “Sayın yazar, artık o kadar taraf olduğunu ve Erdoğandan nefretini gizleyemiyorsun ki, yorumlar artık hep seni haksız görenler”

   Sizin bahs ettiğiniz yorum değil havuzda pişirilip parali trollerin ellerine tutuşturulmuş kopile yapştır ismi cismi belli olmayan
   Ak Troller’den bir kaç taneyi yorumcu olarak mi göriyorsunuz?

   Madem Erdoğana bu kadar bağlısınız bir sitede siz açin 7/24 saat havuz ve Aylik maaşlari 10,000 tl olan 400,000 ak troller ile birlikte sizde erdoğani översınız

   Haaa unutmuştum! Sayenizde hatirladim siz esas milli damat devlet töreni ile verile üstün madalya sahibi hayır sever iş adami Riza Zarafa ne bu erdoğan düşmanlığı her hafta ABD Hakimlerine Erdoğan ve ailesini karaliyorsunuz diye sitem edersrnız daha iyi olur. Bakınız riza ABD li hakimlere first Lady de dahil erdoğan ve ailesine nasıl rüşvet verdiğini anlatiyor. Adam o kadar donanımlı gelmişki verdiklrrini hepisinin resimleri ve faturalarinide yaninda getirmiş..

   Fehmi Koru gazeteci yazar ve onun görevi doğrulari yazmak.
   Dost acı söyler

 13. Erken seçim yok.Bunu hala nasıl anlamazsınız?Nırmal seçim tarihi geldi hala erken seçim diyorsunuz.Akpartililer gerzek mi? Dodurganın ölçü olmayacağını bilmiyorlar mı? Tabii halka karşı Zafer diyecekler.deva chp iyi gp, dört parti birleşmiş 24 oy almış, Zafer ama ölçü değil.erken seçim olacak olsaydı asgari ücret 8 000 olurdu.

 14. ERKEN SEÇİM BASKIN SEÇİM BİÇİM BİÇİM

  Dodurga seçim sonucunu gündeme alıp tebrik etmek seçmene saygıdır. Dodurga ve onların tercihi niçin küçük görülmektedir. Madem o kadar küçüktü neden seçime girdiniz.
  Sosyal medyada yapılan bu alaya almaları muhalefete yakıştırıyorum.

  Benim anlamadığım sayın yazar niçin erken seçim, baskın seçim, hemen seçim istememektedir. Gelecek baharı çok uzak mı görmektedir, oysa 20 yıl bakın ne çabuk gelip geçti. Sabır yahu 6 ay fazla beklerseniz ne olur. Korkmayın 6 ayda ne ekonomi düzelir, ne petrol bulunur, ne de Biden desteğini muhalefetten çeker. Çok ta sabredemiyorsanız adayınızı belirleyin gölge bakanlarınızı açıklayın gölge hükümet olarak çalışmaya başlayın, yabancılık çekmezsiniz. Bir de festivallerde gençlere bedava bira dağıtan erkemin yüzünde rabbiyessir gören meral doları nasıl düşüreceğini, petrolü nasıl ucuzlatacağını bize söylesin biz de oy verelim. Şıkıdım şıkıdım oynayarak girelim 2023 e.

 15. Fehmi bey valahi size üzülüyorum ne olacak bu haliniz rahat bir uyku bile vermiyor erdoğan her gün yeni bir şeyler icad ediyor sizinkilerde maşallah hep uyuyorlar.

  • uzulmeyin fehmi bey bu uzulmeyi sever. secimden sonrada secimi kaybedenler icin uzulecektir. 😂🤣🤣🤣😂😂

    • Sayın Koru, Tayyip beyi ve AK Partiyi gaza getirmeye çalışıyorsun ama yemezler. Altlarından kayacağına emin oldukları bir koltuğu niçin daha önce terk etsinler? Neticede tüm siyasetçiler gibi o koltuk için mücadele etmişler.
     (Not: Allah verse de devletini milletini seven, milletinin menfaatini kendi menfaatinin önünde tutan hamiyetli, vicdanlı biri gelse)

 16. Erken seçim olacakmış.
  Ben de bekiyorum.
  Yunanistan, Finlamdiya ve İsveç te.
  Türkiyenin hamlelerinden sonra yüksek sesle erken seçim konuşuluyormuş. Fehmi bey in öngörüsü tuttu yani.

 17. Sn KORU asıl can alıcı soruyu neden sormuyorsunuz?sabahtan akşama seçim seçim diyen ana muhalefet CHP neden yok seçimde?????

 18. Mahalli seçimlerde, adayın kişiliği ön planda olduğu için seçim sonucu , gerçeği tam olarak yansıtmaz!
  AKP ise bu kuralın dışındadır!
  Bu nedenle Dodurga seçim sonucu , bütün dünyanın hayran olduğu büyük bir zaferdir! Hatta önümüzdeki seçimi yapmaya bile gerek yok! AKP devam etsin gitsin !
  Maşallah bu günlerde zafer üstüne zafer yaşıyoruz; Madrid zaferi, ihracat zaferleri , ithalat zaferleri , asgari ücret zaferleri , enflasyon zaferi , Dodurga zaferi…!
  Allah nazardan saklasın!

 19. En önemli soru bu olması lazım. zamanında yapılmayan seçimler hazineye ve maliyeye ve dolaylı olarak vatandaşın cebine bir yük bindiriyor. Şimdiye kadar kaç defa seçimler zamanında yapıldı? herhalde çok azdır. sürekli bir seçim atmosferinden vatandaş da hoşlanmıyor. zira bu seçimlere katılım oranını da düşürüyor.

  • Türkiyede seçimler hep zamanında yapılmıştır, ilan edilen tarihten sonraya kalmış, ertelenmiş, yapılamamış tek seçim yoktur, ok?

  • Vatandaşın seçim yada referandum dan çekindiği sevmediği gitsin paralar.. vs derdi yok! Hiçte olmadı. Aksine Anadolu’nun en sevdiği mevsimdir:”seçim mevsimi” 😂😂😂
   Birileri evde tek başına oyunu oynamaya başlamışsa eğer, yerini değiştirirler! Bu bir gelenek halini almıştır. Onlarca seçim kaybetmiş hala koltuklardan kalkmayan ne kadar siyasi gördük bugüne kadar?
   Seçime katılım oranı siyasilere tam güven! Ve beğeni nedeniyle de düşmüş olabilir bazan!

 20. 6 lı maşa dün bir yemek daha yedi.
  Afiyet olsun paşalarıma.
  Zuhal Topal ile yemekteyiz programına benzediler. Acun önümüzdeki sezon yemekteyiz programını Zuhal Topal dan alacak, Meral Akşenere verecekmiş. Çünkü yemeği en güzel o hazırlamış.
  Davutoğlu geçenki yemekte:
  “Mercimek çorbası mercimek kokuyor diyerek sezona hızlı giriş yapmıştı”
  Dünkü yemekte:
  Puanlar ve yarışmacılara yaptığı yorumlar sayesinde gündem olan Kılıçtaroğlu, Akşener in
  yaptığı salata da soğan olsuğu için yemek istememiş. Bunun üstüne sinirlenen Meral “Yemek zorundasın” diyerek Kemal’i uyarmış. Kemal de geçen sezonki Meral in çıkışını bildiğinden, “Bir kaşık aldım, tamam mıdır?” diyerek ortalığı yumuşatmaya çalışmış. Meral de bu olay karşısında benim sınırlarımı zorlama diyerek ben birinci olacam ben birinci olacam diyerek tepkisi göstermiş. Kendini lokantada sanan Babacan ise hesabı ödememek için bir an önce yemekten ayrımak için içtiği mercimek çorbasından ağzı yanmış. Davutoğlu ise beni pencere kenarına niye oturtuyorlar diyerek yemek sırasında hep somurtmuş. Günün en keyiflisi olan Temelmiş. Sivastaki madımak olayından iyi yırttık, adamlar ömür boyu hapiste kalacak bense yemekteyim diye düşünüyormuş.
  Masterchef haydi yemek öğrenme amaçlı falan izlenebilir de bunların ki düpedüz dedikodu.

 21. Bir tarafta:
  – ben varım diyen,
  – benim/ bizim adayımız X diyen,
  – rakiplerine meydan okuyan,…
  Diğer tarafta:
  – ben olacak ben olacam diyenler,
  – bizim adayımız henüz yok ortada açıklaması yapanlar,
  – ha o mu, o değil bizim adayımız canıımm diyen,
  – o olursa y vermez, bu olursa x vermezler,
  – aslında dönüşümlü olsa ya😆 diyenler,
  – ….
  Bundan daha iyi seçim ortamı mı olur?
  Üstünede bir tabaka nebati yağ üstüne manda yoğurtlu bal, (pekmez de olur🤗).
  Not: 6aylık rakamlar seçim için bence gayet yeterli, açıklayıcı, bilgi verici..
  Yani bir yol beklemek boşuna zaman kaybı!
  Çünkü seçim düzeltir ancak ekonomiyi!

  • Bugün açıklanacak rakamlar sonrasında,
   Asgari ücret ile
   Vekil maaşı,
   2500 endüşük emekli aylığı ile..
   Bilin bakalım hangi rakamlar kıyaslanığ konuşulacak?
   (Oysaki aylıklarla enflasyon ekonomik durum kıyaslamaları yapılıyor olmalı değilmiydi?).

  • Daha önce hangi seçimden sonra ekonomi düzelmişti acaba?
   Ya da ekonomi ne zaman düzgündü?

 22. Sorunun cevabı belli hocam.
  3 senedir yazıyorsunuz erken seçim ısrarınızı.
  Hani üzülmüyorda değilim yani.
  Sizin için 2023 haziran olmasın 2023 mayıs olsun diyelimde siz de kurtulun biz de kurtulalım.

  • Bak bu çözüme şapka çıkardım.Mayıs güzel olur.Fehmi beyi kırmaması lazım Reis ‘in .
   Hemde 2 idi.3 idi tartışmaları da sona erer.
   Eski günleri hatırına en azından 1 ay erkene alması iyi olur.
   Nede olsa uzun yıllar kendisi de sol cenah tarafından düşman,yandaş,…vs vs ilan edilmiş saldırrılara uğramıştı
   en azından eski günlerin hatırına. Fehmi bey in 3 yıldır istediği erken seçimi yapmaları iyi olur.

   • Serdar bey bu seçimleri erkene alabilmek için iktidarın oyları yetmiyor maalesef:)

    • Onu da Reis düşünsün.Eski dostunu kırmamak için bir çözüm bulur.
     Nelere çözüm bulunmadı ki.

  • Her şey rağmen seçimi zamanında yapacaklarını düşünüyorum. 3600 yılbaşı itibariyle devreye alınıyor,Togg’un seri üretimi seçime yakın başlatılacak, elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlara gelecek zam, seçim sonrasına bırakılacak, astarı yüzünden pahalıya da gelse Karadeniz gazı çıkarılmaya başlanacak, İsrail ile Doğu Akdeniz’de gaz anlaşması yapılacak, ABD f-16’ları verecek vs. vs.vs. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi ve kısmi genel af gibi bazı hamlelerin de yapılabileceğini tahmin ediyorum. Evet belki kış zor geçecek ama iktidara bu hamleleri seçim öncesine sığdırabilecek kadar zaman lazım. Bütün bunlar neticeyi değiştirir mi derseniz o biraz zor gibi. Vatandaşın cebi rahatlamadıkça netice değişmeyecektir.

 23. E. Altay deyince aklınıza ilk ne geliyor?

  Evet, bildiniz…

  “Bu hükümet ‘dünyanın en doğru işini’ bile yapsa, bizim bu hükümeti ‘alkışlayacak’ halimiz yok”

  Altay da durumu düzeltmeye çalışmış.

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u övmüş. Yeni e-Ticaret Kanunu’nu çok doğru bulmuş CHP.

  Hızını alamamış “Helal olsun Ticaret Bakanı’na, helal olsun” demiş. (Alkışlasaymış iyiymiş!)

  Bir de hesapta espri yapmış. “Doğruya doğru, yanlışa yanlış dedik, bir kere de içimize sine sine bir şeye ‘evet’ dedirtin” demiş…

  Çok komiksin ama yemezler Engin Altay.

  CHP ne zaman “doğruya doğru yanlışa yanlış” demiş?..

  CHP’nin en tutarlı olduğu konu bu. Dünyanın en doğru işlerine hep itiraz etmiş.

  Sürekli CHP’nin önüne geliyordu, izah edemedikleri bir mevzuydu.

  Öyle ya, siyaseten ‘dünyanın en doğru işi’ne karşı olmanın karşılığı “dünyanın en ahlaksız siyaseti’dir…

  Sebebi paradigma değişikliği mi, yaklaşan seçimler mi?..

  Yoksa saksı mı?!..

Yoruma kapalı.