Dünün önemli çıkışları ve şifreli açıklamaları MHP lideri Bahçeli’den geldi

23
Reklam

Her çalışanın ne kadar ücret veya maaş alacağına kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan veriyor. Seçim öncesinde devlet memurlarına ödenen en düşük maaşın 22 bin TL olacağını vaat etmişti AK Parti genel başkanı da olan Erdoğan, seçim sonrasında sözünde durdu ve AK Parti grubu vaadi gerçeğe dönüştürmek için bir torba yasa teklifi hazırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine seçim öncesinde, memur maaşları için düşündüğü en düşük çıtanın emeklilere de uygulanacağını duyurmuştu.

Seçim sonrasında bu söz unutulmuş görünüyor. Emeklilerin maaş artışı %25 olarak ilan edildi. 

Bir emekli olarak ben farklı bir hesap yapmıştım, ilan edilen beklentimin çok altında kaldı.

Emeklilerin kendileri için düşünülen artış oranının %20’de kalmasından burukluk duyduğunu belirttikten sonra, “Eminim buna bir çare düşünülecektir” demiştim konuya ilişkin yazımda.

‘Çare’ %20 artış oranını %25’e çıkartmaktan ibaret kaldı ve burukluk ortadan kalkmadı. 

Yazımda farklı bir hesaba yer vermiştim oysa.

Hatırlatayım:

Reklam

“O oranla belirlenecek rakama, emeklileri sevindirecek seyyanen bir rakam eklenebilir. / Altı ayın ortalaması yüzde 19.77 mi? Ona kafadan bir 8 bin 77 TL daha eklenir ve en düşük emekli maaşının eskiden olduğu gibi asgari ücretin bir katına yakın üstüne çıkması sağlanır. / Ne olacağına bakalım: En düşük emekli maaşı 7.500 TL, buna son altı ayın enflasyon oranı %20’yi -1500 TL- ekliyoruz ve en düşük memur maaşı hesabında olduğu gibi kafadan da seyyanen 8 bin 77 TL yüklüyoruz. Sonuçta en düşük emekli maaşı 11 bin 420 TL olan asgari ücretin biraz üstüne çıkmış oluyor: 17 bin 77 TL.”

Gönlümden geçen en düşük emekli maaşı 20 bin TL’ydi.

Olmadı.

Meclis’e sunulan pakette sınır %25 artış olarak çizilmiş oldu.

Ancak dün akşam saatlerine doğru bir gelişme yaşandı. Saat 15.00 olarak belirlenen maaşlarla ilgili torba yasa teklifinin Meclis’te görüşülmesi son anda bugüne ertelendi.

Ne oldu da bu oldu?

Devlet Bahçeli konuştu da böyle oldu.

Bakın MHP genel başkanı Bahçeli partisinin grup toplantısında konuya ilişkin ne dedi:

Reklam

“Emeklilerimize yapılan yüzde 25’lik maaş artışı makul ve yeterli bulunmamıştır. MHP olarak teklifimiz şudur; memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök ücrete ve aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılması beklentimiz ve talebimizdir.”

Doğrusu, maaşla ilgili hesabımı yaparken toplama ve çıkarmalarıyla meşhur MHP liderine atıfta bulunmak aklıma gelmişti; ancak yine de aynı hesapta buluşabileceğimizi düşündüğümü söyleyemem. 

Onun hesabı, artışın %25 olacağı ilan edildikten sonra yapıldığı için, gönlümden geçen rakama çok daha yakın.

Sanırım, AK Partililer, NATO Zirvesi için Vilnius’ta bulunan genel başkanlarının iktidar ortakları MHP’nin liderinin arzusuna ne diyeceğini beklemekteler.

Eminim, Erdoğan, Bahçeli’nin bir dediğini iki ettirmeyecektir.

MHP lideri Bahçeli Vilnius’a hareket edene kadar İsveç’in NATO üyesi olmasına karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a o konuda destek vermekteydi. Hem de İsveç’in “PKK’nın Avrupa’daki yuvası olduğu” ve “Kandil neyse Stockholm aynısıdır” yakıştırması yapacak kadar… Bahçeli, yakın zamana kadar, İsveç’in Nato üyeliği için “Gazi Meclis’in onayından geçmeyecektir” görüşündeydi.

Vilnius’a gidilirken, iktidarın İsveç’le ilgili tutumunun değişeceği mesajı Erdoğan’dan gelince, Bahçeli de tavrını bu yeni duruma uyarlamış görünüyor.

Dün, en düşük emekli maaşının 20 bin TL’ye çıkarılmasını tavsiye ettiği konuşmasında bu konuya da değindi MHP lideri ve “Karar cumhurbaşkanımızındır” deyiverdi.

MHP liderinin dünkü konuşmasında şöyle bir cümlesi de vardı:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci döneminde, amaçladığımız her alandaki uzlaşma arzusuyla birlikte, tarihimizle de her yönüyle barışma, buluşma ve kucaklaşma ikliminin gecikmeksizin tezahür etmesidir.”

“Her alandaki uzlaşma arzusu” ve “Tarihimizle her yönüyle barışma, buluşma ve kucaklaşma iklimi” ile ne kast edildiği sözleri şifreler içeriyor gibi. 

Şifre ne olabilir?

Kendisine kastını açması sorulduğunda cevabı şu olmuş MHP liderinin:

“Bir ailenin farklı sebeplerle ayrı düşmüş kişilerini, unsurlarını, gruplarını bir araya getirme arzu ve özlemidir. Kucaklaşmadan maksadımız budur. Büyük aile birliğini tesis etmektir.”

Yakında öğreniriz.

ΩΩΩΩ

Reklam

23 YORUMLAR

 1. Bizde siyaset te herşeyimiz gibi tersten algılanıp doğruyu bulmaya çalışma yöntemi denenerek yapılıyor.
  Birleşe birleşe!.. yerine ayrışa ayrışa😡
  Bir elin nesi var iki elin sesi var yerine, tek adam!😡
  Ülkede şunu şöyle yaparsan kazanır, böyle yaparsan kaybedersin!!!! dendiği halde,
  “Hayırrr!… güç bende!… anahtarlar benim cebimdee!… öyleyse buranında sizinde sahibiniz benim!
  Ben sizin babanızım ben ne dersem o olur”
  Kafası galip gelir.😡
  Öyle bir silsile yöntemi geliştirirlerki kendilerine;
  “O koltuktaki vaktinden önce ölürse!..☹️,
  Onun bile yerine😯…”
  Heleki bir aileden iki üç hatta olsa 7 kazanacak parti,
  Hepsine ayrı ayrı!..😁
  Çocuk çok bizde, bir ailede en az 7-8,
  Kızları çık (ama onlar erkek değiilll!😯)
  4-5 erkek kesin çıkarılır!
  (Zaten bulunmaz hint kumaşı menşur)
  Şükür ki Atatürk’ün sülalesi sürmemiş.
  Yoksa şu anki halimizi düşünemiyorum bile☹️😡.

 2. Eğer Devlet Bahçeli’nin emeklilere zam teklifi gerçekleşirse gelecek seçimlerde MHP emekliler sayesinde oyunu daha da artıcaktır.

 3. ”Gönlümden geçen en düşük emekli maaşı 20 bin TL’ydi.” demişsiniz. Ağzınız bal yesin.
  İşler kesat galiba . Tek maaş yetmiyordur tabi.

 4. Bu ittifaktan MHP’nin çok önemli kazanımları olmuş olsa da öyle zannediyorum ki AK parti ile bazı hususlarda çatışıyorlar. MHP’nin bugüne kadarki en büyük kazanımı bürokratik kadrolaşma oldu ancak özellikle İçişleri Bakanının değişimi sonrası bürokrasideki ülkücü kadroların önemli ölçüde tasfiye edildiği anlaşılıyor. MHP’nin bundan hiç hazzetmediği fakat şu aşamada eldeki kuş daha iyidir mantığıyla ses çıkarmadığı tahmin ediliyor. ileride durum neyi gösterir şimdiden tahmin etmek zor ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki MHP’nin bu ittifakı ilelebet sürdürmeyeceği kesin.Milliyetçi oyların yükselişini takip edip bu oylar kıvama geldiği anda MHP’den ittifakı bozmak için bir hamle gelirse şaşırmam. Bahçeli’nin Akşener’e yuvaya dön çağrılarının da bu minvalde değerlendirilmesi gerekir. MHP’nin öncülük edeceği bir İyi Parti,Büyük Birlik Partisi,Zafer Partisi,Milli Yol Partisi birlikteliği şartlar uygun olduğunda pekala mümkün olabilir. Hayat her şeye gebe, olur mu olur.

  • İçinde bulunduğumuz coğrafyada, klasik anlamındaki gibi milliyetçilik önemli ölçüde etnik bir temele dayandırıldığı ve şövenizme kaçtığı sürece kucaklayıcı olmak şöyle dursun ülke adına tehlikeli ve zararlı olur. Bu vesileyle tarihe bir değil, iki not düşelim. Birlikte güzel günlere yapı taşı olsun:

   “Herhangi bir etnisitenin ulaşabileceği, uzlaşabileceği, kucaklayabileceği en yüksek değer insanlıktır”

   “Milliyetçilik hayati membaını ortak payda “Akıl*İman Sentezi”nde bulabildiği sürece çok katılımlı olur, gelişir, geliştirir”

 5. MHP, İyiparti’ye ve Zafer Partisine giden kodrolara kucak açarak, bu isimlere teşkilatlar da yer vererek, yerel seçimlerde aday göstererek açılım yapmayı planlıyor. Bu konuşma bunun ilk adımı.

 6. DOĞRULAR YANLIŞLAR VE BEDELİ
  “Karar cumhurbaşkanımızındır” deyiverdi.”
  Bu cümle birçok kişiyi rahatsız edermi? bence EDER! (Yetkililerin araştırma ve öngörüleri doğrultusunda..dense daha doğru olmaz mı???).
  Trlamptan neyi eksik! CB’mızın?
  (Eksiği yok fazlası var: akıl!🤗. Artı Başgan! Kelimesinin (takıntısı) cazibeli görünüşü.
  “MHP liderinin dünkü konuşmasında şöyle bir cümlesi de vardı:
  “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci döneminde, amaçladığımız her alandaki uzlaşma arzusuyla birlikte, tarihimizle de her yönüyle barışma, buluşma ve kucaklaşma ikliminin gecikmeksizin tezahür etmesidir.”
  Anakucağı benim çıkışı..
  Gomonizmi getirecekseler ..
  Kafası herhalde.
  Uzlaşma annaşma birleşme akit sözleşme ile olur.
  Bir yol çizilir, ve o yolda beraber yürünecek güzergahta yol arkadaşları belirlenir.
  (Yani düşün peşime! Olmaz.)
  Nasreddin hoca fıkrası vardır. İmparator bir fil vermiştir ve ahali kendini besleyemezken birde fil çıktı, geri götürüp verelim diye hepberaber! yola çıkılır.
  Hoca arkasına bir bakarki;
  Bir FİL, birde KENDİSİ😯.
  (Köye dönerken iki fille döner😂😂😂)
  Bazıları bu hekayeyi Kılıç beyin 15bin gaymesini beğenmeyenlere atfeder☹️
  İŞTE ASIL ŞİFREDE ATASÖZÜDE ANAKUCAĞIDA budur bence🙃.

 7. Fehmi beyin hesabı kuvvetli görünüyor.Ama maaş hesabı yapmışken,40 yaşında emekli olanlar dahil,16 milyon emekli için teklif ettiği maaş artışının devlete önce 1 aylık,sonra 6 aylık maliyetinin ne olacağını,bütçenin bunu kaldırıp kaldıramayacağını da hesaplayıverse iyiymiş.

  Ayrıca yazarımızın çok iyi tanıdığı Batı’da insanların niçin 65 yaşından önce emekli edilmediğine,Türkiye’nin onlardan zengin olup olmadığına da yazıda değinilebilirdi.

  Adnan Kahveci’nin yeğeni de olan Karar yazarı İbrahim Kahveci’nin (F.Beyin Ak Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ifadesine benzedi) önceki günkü yazısında kamuda çalışanların ve emeklilerin maaşlarının yüksek oluşundan yakındığını da burada belirtmeliyim.

  • 40 yaşında emekli mi?
   Nedir bu işin omurgası şekli? İstisnai şartlardaki kimseler için belki. Aksi takdirde olacak şey değil! “Devletin malı deniz” marka götürü bu! Devlet eliyle bir nevi sömürü bu! Siyasilerin topal/sakat bıraktığı hazine bu tür israfa nasıl yetsin? Birileri bu çarkı Marko Paşaya şikayet etsin!

 8. Sayın Bahçeli de jübilesini uzlaşma kucaklaşma projesi üzerine yapabilirse ülke için ve kendisi için büyük bir manevi kazanç olur. Her yer yıkık dökük, gönüller kırık uzlaşılacak.kucaklaşacak çok şey var.Devletin parası olsa emeklilere de verir. Bırak genç ailelelere 22 bin T.L. versin, öncelik onların olsun. Size para değil sağlık lazım! haksız mıyım?

   • Sigara içmez, lüzumsuz masrafı/israfı keser, sağlıklı yaşarsa bal gibi olur be iki gözüm!

     • Baran efendi: Okuduğunu anlarsan konuyla alakası olduğunu da görebilirsin.

      Oruç konusuna gelince: Oruç zamanı sigara ve içkiyi bırakmakla ancak “kısmen/part time” müslüman olunur (

      *******
      Oruçla gelirsin aşka!
      Hiç yoktan iyidir, başka!
      *******

      “Akıl*İman Sentezi”ne göre müslüman olursan “tam mesaili/full time” müslüman olursun ve sağlık dahil her konuda proaktif olursun. Doktorları zengin etmezsin.

      *******
      Anlıyor musun Baran?
      Cebinde kalır paran!
      “Akıl*İman Sentezi”!
      Sağlık ve şifa her an!
      *******

 9. Hemen hemen her gün, çeşitli bahanelerle ve çeşitli şekillerde kin , nefret tohumlarının ekildiği , aşağılama hatta hakaretlerin havada uçuştuğu bir toplumda ve ortamda bu kucaklaşma, uzlaşma , barışma nasıl olacak , bu saatten sonra olabilir mi , olursa ne kadar sürer !
  Bir zamanlar Yenikapı ‘da böyle bir kucaklaşma olmuş idi ama ne yazık ki çok kisa sürdü, tekrar kılıçlar çekildi!
  Ben bizim siyasi tarihimizde ve hayatımızda bir uzlaşma duymadım , görmedim , bilmiyorum !
  Bizim siyasetçiler galiba öbür dünyada uzlaşıyorlar, hoş o da şüpheli ya !
  Maaş konusuna gelince ; yahu artsa ne olur artmasa ne olur , sağ cebime
  koyuyorlar, sol cebimden alıyorlar!
  Artık iş , hokkabazliğa döndü !

  • Akşener, Ogan, Özdağ, Babacan, Karamollaoğlu, Davutoğlu, Erdoğan ve Bahçeli tek parti çatısı altında birleşelim demek istiyor

   • bahceli her konuda basarili ama bu bir araya getirme konularinda basariszdir. bakalim ne olacak!

Yoruma kapalı.