Dünyada olan bitenler bazı ülkelere yarasa bile Türkiye’ye hayır getirmiyor

28
Reklam

ABD başkanı Joe Biden’in Beyaz Saray’da yapacağı canlı yayından ‘savaş’ ilanı çıkmasını bekleyenler yanıldılar.

Biden Ukrayna’nın doğu bölgesinden iki bağımsız devletçik çıkarma sonucunu doğuracak Rusya’nın girişimine karşı, ‘yaptırımlar’ adını verdiği bazı uygulamalara başvuracaklarını açıkladı. Duma (Rus millet meclisi) üyeleri ile Kremlin’e yakın bazı kişiler ve iki de banka bulunuyormuş ‘yaptırım’ listesinde…

‘Yaptırım’ın adı var, ancak kendisi henüz ortada yok.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Münih’teki güvenlik konferansında, çoğu Avrupalı siyasiler ile güvenlik bürokratları önünde hafta sonu yaptığı konuşmada, “Sizde laf çok, ancak icraat yok; ‘Putin savaş açarsa biz de yaptırım uygularız’ deyip duruyorsunuz, öyle açıklamalar yerine yaptırımları derhal uygulamaya koysanıza” siteminde bulunmuştu.

Dünkü konuşmasında, Biden, Zelenski’yi işitmemiş, siteminden haber değilmiş gibi davrandı.

Konuşması Zelenski’yi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıştır.  

Şaşırdım mı? 

Hayır.

Reklam

Joe Biden’in başkanı olduğu ABD de Vladimir Putin’in Rusya’sı da kendilerine özel gündemlere sahip ülkeler. Öyle değilmiş gibi yapsalar ve üst perdeden konuşsalar bile, onlar için Ukrayna veya Ukraynalılar fazla bir önem taşımıyor. 

Putin açısından Ukrayna kendi ‘yakın çevresi’ içerisinde kalmaya devam etmesi gereken bir ülke; Slav ırkından olanların çoğunluğu teşkil ettiği batı bölgesinde Donetsk ve Luhansk adıyla iki ‘bağımsız’ entitenin oluşması ve Kiev’deki yönetimin Moskova ile iyi ilişkiler içerisinde bulunması onun için yeterli.

Kendi çıkardığı başkanlık kararnamesiyle Rusya’da 2036 yılına kadar ipleri elinde tutma hakkını aldı Putin; şimdi önündeki 15 yıla uzanan geniş zamanda ‘büyük Rusya’ ideali yolunda adımlar atarken acele etmesine gerek yok.

Kremlin’deki makam odasının yanındaki strateji belirleme mekanı olarak kullandığı küçük odada asılı Rusya haritasının 2036 sınırlarında nereler yer alıyorsa, onları şu 15 yıl içerisinde gerçekleştirmeye çalışacaktır.

Bunu yaparken ihtiyacı olacak önemli fırsatların rakipleri tarafından kendisine sağlanacağını biliyor Putin

Ve hata yapılmasını bekliyor…

Rakip denilenlerin hepsi kısa vadeli tipler ve başında bulundukları ülkelerin Rusya’nın çıkarlarına engel çıkarabilecek mecali yok.

Almanya başta olmak üzere İtalya ve Macaristan’nın başını çektiği AB ülkeleri Rusya ile arayı bozmak konusunda hiç istekli değil.

Reklam

İtalya enerji ihtiyacının yüzde 90’ını Rusya’dan karşılıyor; Gazprom ile Rosneft adlı iki Rus enerji şirketinde Almanya’nın eski başbakanı Gerhard Schröder önemli görevlerde. Almanya da enerji ihtiyacının yarıya yakınını Rusya’dan karşılıyor.

Emmanuel Macron’un Fransa adına istiskale uğramayı bile göze alarak Ukrayna konusunda giriştiği arabuluculuk olayında, Moskova ile ülkesini yakınlaştırıp oradan özel çıkarlar sağlama düşüncesinin payı büyük.

Biden’in Rusya ile hırlaşmaya yetecek çapta bir gücü yok. Onun bütün rahatsızlığı, halkın güvenini yoklayan araştırmalarda çok zayıf notlar alması. 

ABD’de yapılan kamuoyu yoklamalarında, “ABD Ukrayna’ya asker göndererek destek çıkmalıdır” diyenlerin oranı yalnızca yüzde 13. Ukrayna’ya mali yardım yapılmasını isteyenler bile halkın yarıdan azı (yüzde 42).

Kremlin’den Biden’ın konuşmasını dinlemediği açıklandı fakat Putin’in onu dinlemesi için bir sebep yok zaten; Biden’in neler yapamayacağını herkesten iyi Putin biliyor.

Buna karşılık Rusya’nın -daha doğrusu Putin’in- neler yapıp neler yapamayacağını Biden’in bildiğinden o kadar da emin olmamak lazım. ABD’nin Ukrayna politikası belli: Ukrayna’yı Putin için Afganistan’a çevirmek… 

Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı 1979’da işgal etmesi üzerine ABD bütün gücüyle Mücahitlerin arkasında olmuş, on yıla yayılan mücadelenin sonunda Moskova askerlerini oradan çekmek zorunda kalmıştı.

Sovyetler Birliği’nin sonunu getirmişti Afganistan işgali.

Biden Ukraynalıların da topraklarını savunmak için Ruslar ile savaşmalarını arzuladığını belli ediyor.

Ukrayna Afganistan değil oysa, Ukraynalılar da mücahit sayılmaz.

Görünen o ki, Ukrayna için zor bir dönemin kapısı aralandı. Ancak, zorlanacak yalnız Ukrayna ve Ukraynalılar değil, enerji bağımlısı bütün ülkeler, bu çekişmenin tarafı olmasalar da meydana gelen çekişmeci ortamdan zarar görecekler.

Enerji fiyatları yükselecek çünkü.

Petrol, doğalgaz daha değerli hale gelecek…

Çekişmeden en çok yararlanacak ülkenin enerji ihraç eden Rusya olması beklenebilir.

Türkiye, maalesef, dış ilişkiler alanındaki sorunlar yanında ekonomisinde yaşanan ve halkına zor günler geçirten sıkıntılar yüzünden gelişmelerden kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenebilecek. Artacak enerji fiyatları evlerimize gelen elektrik ve doğalgaz faturalarına yeni zamlar olarak yansıyacak.

AK Parti iktidarının Türkiye’ye biçtiği uluslararası rol de sınırları aşan özelliklere sahipti; ancak o hayallerden yeniden resmi sınırlara çekilme ve bir süredir ihmal edilen -hatta tersine bir eğilime dönüşen- komşularla iyi ilişkiler kurma girişimleri yeniden başlatıldı.

Aslında aynı türden keskin bir politika değişikliğinin ekonomide de denenmesi şart.

Ekonomi alanında işler yoluna konulmadan dış politikadaki girişimlerin istenen sonuca ulaşamama ihtimali var.

Yanlıştan dönmek fazilettir.

ΩΩΩΩ  

Reklam

28 YORUMLAR

 1. HAMASÎ
  Bir hamasî daha kameralara suçüstü yakalanmış.
  Hangi suçtan?
  Tabii ki hırsızlık.
  Uzmanlık alanları, “hırsızlık” ve bu suçlarını kamufle etmek için kullandıkları ” hamaset”.
  Ölçümüz maalesef ki şu: Ne kadar vatan-millet, din-iman hamaseti yapıyorsa, o kadar çalmıştır.

 2. Amarikalılar ve Avrupalılar mantıklı insanlardır Duyguları ile hareket etmezler.

  Karşı taraf Güçlü iken savaşa girmezler; çünkü zayiat çok fazla olur Hem insanlarda kırılma çok olur hem ekonomik etkisi çok şiddetli olur.

  Şunu bilirler ki bir gün karşı taraf güçten düşecektir. O zaman harekete geçerler.

  Misal şöyle örnek vereyim.

  İsrail karşı tarafa hamle yaptığında bunu 2 haftayı geçirmemeye çalışır neden?

  Çünkü fabrikaları çalışmakta bunlar kapansa Ekonomik olarak Çok büyük darboğaza girer ve ayrıca şavaş bölgesini kendi topraklarında yapmaz, sistemin bir durduğunu düşünün israil devleti yok olur.

  suriye ve afganistanda halk kırsalda yaşadığı için çabuk ortama adaptosyon olurlar batı toplumlara rahat ortamda yetiştiği için onlar için sıkıntılı bir süreç.

  Şöyle bir örnek vereyim hergün duşunu alan, tv seyreden, enerjik olmak için multi vitaminlerini
  alan biri için savaşta evi yıkılsa bir yıl banyo yapmazsa tuvalet için sokağı kullansa, taharet ve su içmek için su bulamasa ne kadar zor.

  Suriyede savaşan arkadaşım recep bize 500ml su veriyorlardı bunu içsekmi, taharet içinmi kullansak şaşıyoruz diyordu. Afedersin ama hayvanların üzerinde çakıldak olur ya kıçımız öyle oluyoruz diyordu.

  • Kısaca ABD ve AB ülkeleri bin düşünür bir hareket eder yani devamlı lateral thinking düşünce yapıyorlar bütün dengeleri kontrol ediyorlar.

  • doğrusun ama
   “Şöyle bir örnek vereyim hergün duşunu alan, tv seyreden, enerjik olmak için multi vitaminlerini
   alan biri için savaşta evi yıkılsa bir yıl banyo yapmazsa tuvalet için sokağı kullansa, taharet ve su içmek için su bulamasa ne kadar zor.”
   bunlar olmadan on yıl yaşayabilirim ben:)
   İddiaya giren?

   • Var!!! İddiaya giren var. Ukrayna sokaklarında bugün (24.02.2022) dolaşan tanklar, yarıları yıkılmış apartman daireleri görüyoruz. Ama sen ve senin gibiler ilk çağlardan kaldığınız için “Bunun ne önemi var” diyebilirsiniz. Boğaz’da toplarını şehre çevirmiş gemilerden yalnızca geri zekalılar etkilenmez…

 3. Sınırımızda PKK terörüne  silah-cephane yığınağı yapan ABD nin Ukranya konusunda en çok konuşan ülke olmasına ne demeli. Müttefiğiz güya.
  Hava savunma sistemine ihtiyacımız var deriz. Nato ülkesiyiz deriz Patriotu geri çekerler. Abd ye patriot satın deriz. Satmazlar. O zaman bizde S400 ü alırız. Bu sefer niye aşdın diye ambargo uygularlar. Parasını ödediğimiz F35 sisteminden çıkarırlar. Müttefiğiz güya.
     Onlarca yıl Türkiyedeki bütün darbeleri Abd yönetir. Dünyadaki bütün terör örgütletiyle el altından bağlantısı vardır. İşine uaramadıkları Ülkelerin liderlerini darbelerle devirirler. Utanmaz ikiyüzlüler.
    Dünyanın heryanın sömürge yapmamışlar, milletlerin anası ağlatmamışlar sanki. Şimdi demokrasi ve insan hakları savunucusu kesilirler. Yersen. Dertleti Ukranya mı. Umurlarında değildir. İşin trajik yanı Suriyeyi bölen Irak’ı bölen Libyayı bölen Yugoslavya yı parçalayan Mısırın darbecisini el üstünde tutan Batı nın Ukranya bölünemez demesi.  Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.
    Rusya masum mu. Al birini vur ötekine. Yıllarca çevresindeki halklara zulümler  yapmadı mı. Rusya çevresindeki ülkelerin özgürlüklerine daha 30 yıl önce kavuştu.

  100 yıl önce bu devletler değil mi bizi lime lime etmek isteyen. Kurtuluş savaşına hangi silahlarla başladık. Milli mücadeledeki silahlarımız nereden geldi. Tabiki Ruslardan. 1917 de devrim yapan Sovyetler en büyük endişesi emperyalist sömürgeci Batı tarafından kuşatılma korkusu bize yardım yapmalarını sağladı. Belki de Rusların Ukranya ya bu kadar önem vermesi aynı korku. Ukranyanın Natoya girmesini istemiyor. Kendi yörüngesinde bir iktidar istiyor. Bugün batının ve ABD nin Türkiyede kendilerine hizmet edecek bir yönetim istemeleri gibi.

 4. Yalancı yandaş basın ne diyordu,

  “Ukrayna’nın satın aldığı Türk İHA’ları, Rusya’nın uykularını kaçırmaya devam ediyor.

  Türk İHA’larının, Dağlık Karabağ savaşından sonra Donbass’ta da önemli rol üstlenmeye hazır olduğu ifade edildi.

  Rusya’nın, İHA’lara karşı herhangi bir çözüm üretemediğinin altı çizildi.”

  Bu okuduğunuz satırlar, Türkiye gazetesinden. Sadece 5 ay önceydi, “Rusya Türk İHA’ları karşısında çaresiz kaldı” başlığıyla yayınlanmıştı.

  Yeni Şafak başta, iktidar medyasına hakim olan hava buydu; hepsi aynı rüzgarı estiriyordu.

  Ukrayna’nın 6 adet Bayraktar İHA’sı aldığı, 48 SİHA almak için de görüşmeler yaptığı, ortak üretim istediği yazılıp çiziliyordu.

  İha ve siha karşı tarafta hava gücü yoksa Ekonomik engeleyici olarak kullanılır.

  Ama Rusların devasa büyüklüğünde uçakları var iha, siha dediğin oyuncak dron bunlara Rusların ateş etmasi gerekmez uçakları ile dokunsalar yere düşerler.

  • Sakin ol şampiyon!
   Son paragrafta yazdıkların sihalarla ilgili fazlaca bir bilgin olmadığını gösteriyor;
   Bizim sihalarımız karşısında
   “Rusların devasa büyüklüğünde uçakları” havalanmaya bile fırsat bulamazlar, haberin olsun,
   türk pilotu 1.büyük savaşta galiçya cephesinde de uçmuştur, sahayı tanıyoruz, ok?

   • reis ne rusyadan ne de ukraynadan vaz geçmeyiz diyo senin dediğine bak. gerçi uçak düşürmeyi iyi biliyorsunuz bu doğru hele de rus uçağını düşürmeye bayılıyorsunuz ama putin hesap sorunca da biz yapmadık fitocular yaptı diyorsunuz ama. azcık delikanlı olun:)

   • Tabancayı bile dılarıdan aldığımız günlerde büyümüş üstüne birde haşhaşi çekmiş kişilere %70 silahı üretip ve satıyoruza inandıramazsın boşuna çabalama
    İsrailden 3 tanesini tamir ettirmek için aylarca kapısında beklediğimiz silahı yılda onlarcasını üretiyoruz ama akıllarınca pisletecekler bu gerçeği.
    Yaw he he de geç

 5. PUTİN, GORDİON’un DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR
  Evet , dün akşam geç saatlerde nihayet ağzındaki baklayı çıkarıverdi ve böylece Vehbi’nin kerrakesi de anlaşılmış oldu !
  Asrımızın Deli Petro’su , Ukrayna’nın bağımsızlığını tanımıyor ve topraklarının doğal uzantısı olarak görüyor !
  Aylardan beri 200 bine yakın bir askeri kuvveti neden buralarda tuttuğu ve nihai amacının ne olduğu ortaya çıktı ; böylece taşlar yerli yerine oturdu ve denklem kurulmuş oldu !
  Şunu kabul etmek gerekir ki uzun zamandan beri hür dünyanın (ABD,AB,NATO ,BM )
  zaaflarını çok iyi değerlendirdi ve tam yerinde ve zamanında harekete geçti !
  Hür dünya ise aval aval bakınmakla yetiniyor ; yaptırım laflarının bir kıymeti harbiyesi olmadığını da aslında herkes biliyor.
  Asrın Deli Petro’su buraya ; yıllardan beri ve Güney Kafkasya’dan, Suriye’den , Kırım’dan , Belarus’tan , Libya’dan vs. adım adım geldi , hür dünya da treni seyretti !
  Peki ne olabilir ?
  En kötü ihtimalle Ukrayna’yı imparatorluğuna katar !
  Ehveni şer ihtimale göre kukla bir yönetimi işbaşına getirir , bazı imtiyazlar kopararak , askeri üsler vs. kurarak buralarda da at oynatır !
  Allah Ukrayna’ya merhamet etsin !
  Herkese selamlar , saygılar

 6. Bu konuda Ukrayna’nın yapması gereken ayrılıkçı bölgelerde referandum yapıp Rusya’ya katılım çıkarsa yol vermek olmalıydı. Demokrasinin gereği bu. Uzun yıllar savaşla boğuşmanın anlamı yok. Gidecek olan gider. Kimse zorla tutulamaz. Anlaşılan ilgili bölgelerde nüfus Rus ağırlıklı. Zorla tutmanın bir anlamı var mı?

   • O zaman bir itiraz olmaması lazım. İlgili bölgeler referandum ile bağımsızlık ilan etmişler. Bu durumda Ukrayna bu ayrılığı kabul etmeli. Ancak burada Rusya her zaman daha fazlasını ister. Ona karşı da tam bir duruş lazım. NATO ve AB, Ukrayna’yı üyeliğe kabul etmeli.

 7. Osmanlı hayali kurmak! Hitler’in yaptığını yapmak! Normandiyadan çıkarmak Rusya dan toplamak?
  Atan ABD, darbeyi yiyecek olan aeropa. Win vin Putin ?
  Musluklar kesildi Merkel doğalgazı nassı üretecek? Felanda fiştan aammaan.
  Sen Karadeniz e bak kanal manal derken tedbirini al.
  Yavuz ve Midilli lere dikkat ette arada ezilmemeye bak böceklerle
  Bir bak, musluk kimin elinde??

  • adam nato üyesi NATO’nun karargahının olduğu ülkede televizyonlardan amerika yıkılıyor, amerika bitti, bize hiç bir şey yapamazlar, gelecek bizim uçuşumuza kimse engel olamaz diye bağıra bağıra konuşuyorlardı. şimdi de amerikayla birlikte ukraynaya destek olup rusyaya kafa tutuyorlar. ne hikmetse bir tek Çin’e kafa tutamıyorlar ama o da yakın bir de Çin’e kafa tuttuğumuz günleri de gördük mü tamam dır! o zaman gerçekten de bizi kimse tutamaz. o zaman hep beraber söyleriz; “bu akşam ölürüm, beni kimse tutamaz…..”

 8. Dünya da tüm dengeler her daim değişiyor.Ne Rusya ne ABD güvenilir ortak.Hicbiri ile kavga etmeden ve dost olmadan orta yol ile ilişkileri götürmek zorundayız.Kendi göbeğinizi kendimiz keseceğiz.İste Ukrayna ABD ye güven di olacağı buydu sap gibi ortada kaldı.Sira güneydeki devlet kurma hayalinde olanlar da sonra Bizdeki Biden in dostlarinda en sonunda da komşumuz Yunanistan da.
  Bekleyip göreceğiz zaman herşeyi çözecek.

 9. Merak etmeyin Fehmi bey sorunların hepsi
  geççek geççek. Komşular arasıra kavga edebilir komşularla aralar düzelmeye başladı. Ekonomik buhran da geççek geççek. Türkiyenin önü açık. Arasıra Türkiyenin önüne takoz çıkartsalarsa takozların hepsi tek tek bertaraf ediliyor. Geççek geççek.

  • Enflasyon da düşcek düşcek mi, yolsuzluklar, adaletsizlikler, pahalılık, zamlar, borçlar da bitcek bitcek mi? Asıl gitcek gitcek mi? Ne zaman?

 10. HERŞEYE MAYDONOZ OLURSAN
  Başlıktaki “maydonoz olma” argo bir tabir.
  Hamdolsun argosuz bir şey anlatmak imkansız hale geldi.
  Malumunuz maydanoz olma igili–ilgisiz herşeye karışmaktır.
  Şu anda güya uygulanan politika Neo Osmanlı’cılık.
  Yani Osmanlıyı yeniden canlandırmak.
  Putin’in politikaları da Neo Çarlık.
  Şu anda tüm Dünya birleşse Osmanlıyı canlandıramaz.
  Canlandırdiğımızı sandığımız şey bambaşka bir ucube olur.
  Zaten şimdiki haliyle ortaya bir soygun sistemi çıktı.
  Reel politik bağlamında, Osmanlıcılık yapabilmen için göreceli olarak Osmanlı kadar gücünün olması gerekir.
  Şu anda Dünya ticaret hacmindeki payımız %1’in bile altında. Hatta hatırladığım %0,9’un bile altında.
  Bu payla mı Osmanlıyı canlandıracaksın?
  Bu payla ancak ağzının payını alırsın.
  Sonuç olarak herşeye maydonoz olursan, olumsuz herşeyden de etkilenirsin.

 11. Yoruma bak hizaya gel.
  Türkiye ekonomisi etkilenecekmiş.
  AB ekonomileri (Hele Almanya,İtalya,Fransa ) ekonomileri sanki etkilenmeyecek.Bizden 5 kat daha fazla etkilenecek.
  Yanlıştan dönmek fazilet de neden dönülecek. :).ABD rotasına mı girilsin .
  Krizden bahsediyorsanız krizde olmayan ğlke yok ama büyük ama küçük.

  Bir de Biden ci tayfa vardı.Biden gelecek başta Türkiye olmak üzere küreselci karşıtlarını ,ABD boğun eğmeyenleri öyle yapacak böyle yapacak diye zevkten dört köşe olmuşlardı.
  Haçlılar zora kalınca gönüllü kölelerini bir bir uçak körüğüne terkediyorlar.
  Bunun son örneği de Ukranya.Türkiye ise hem Ukranya hemde Rusya ile ilişkileri olan nadir ülkelerden.
  Satılma sıraları Biden i mehdi gbi bekleyen hdpkk,Fetö tayfası,Fonlanan fondaş medya ve Biden in dostları diye tabir edilen dizayn edilmiş muhalefette.
  Bakalım hangisi en önce satılacak.
  Bahisler açılmıştır.

  • Evet çok doğru diyorsun abe kardeş: ‘Yoruma bak hizaya gel ‘ !
   Ağzına sağlık yani !

  • Sn Serdar Turhan
   Birkaç sorum var:
   1-Hdpkk: Istanbul Seçimleri öncesi Apo ve kardeşinden medet uman kim?
   2-Fetö: Fetö nün en önemli gücü olan siyasi bacağının araştırılması için mecliste açılan önergeye red verenler kim?

   Bunları sorgulayabiliyor musunuz?

   • Hay Hay Osman Bey,
    1-Öcalan ın kardeşini ben olsam hergün TV ye çıkaırımdım çünkü itirafçı olmuş ve her çıkışta PKK ya vurup duruyor.Hatta PKK yargıladı ama öcalan ın kardeşi olduğu için cezası uygulanmadı.Yani devletin kullanmaya çalıştığı itirafçı ve her çıktığında PKK değil devletin işine gelen işleri söyledi.
    Diğer tarafta ise bütün PKK üst düzeyi her çıktıklarında CHP+HDPKK birlikteliğini destekleyin diye yırtınıp durdular.
    Yani bir tarafta bir itirafçı kullanma durumu diğer tarafta ise PKK ile işbirlliği

    Şimdi HDPKK ile işbirliği yapan herkes “Sen niye masaya oturdun ” deyip terörler işbirliklerine akıllarıyla kılfı vuluyor.
    Düşmanınla masaya oturursun.İş birliği yapmazsın.
    Bir kişiye hırsızsın denildiğinde sen de hırsızlık yaptın denilmez ben hırsız değilim denir

    2-O komisyonda CHP tarafından 14.Kattan CIA ajanının kulaklarına üflediği “Bu kontrollü darbedir ” paragrafları içine şerh olarak konuldu. Kemal in kulağına üflendiği gibi “Kontrollü darbe” veya Adil öksüz Mit elemanı sahte belgekeri ile işi sulandırıp amaç FETÖ yü aklamaktı.Bu tuazağa düşülmedi.
    Şimdi basit bir sorayım 80 darbesinin siyasi ayağı kimdi ve 60 darbesinin siyasi ayağı kimdi.Kim itiraz etmiyor ve göz kırpıyorsa odur ve bu kişilere “biz darbe yapacağız .Bizim başbakanımız olacak mısın diye sormadılar”.
    Şimdi ikinci sorum tankların arasında selam verip geçen .”Nasıl geçtin?” diye soranlara da “RTE de geçseydi ” diyen kişi darbe başarılı olsa başa gelmeyecek
    ama zaten iktirda olan ve darbeye, ölüme maruz kalan kişi darbenin siyasi ayağı olacak öyle mi ?
    Bu soruyu soracağına “Arkadaş kasetle seni kim buraya getirdi.CHP de tek Atatürkçü kalmayacak şekilde neden sildin ve o tanklara selam vererek nasıl geçtin ” sorsanız ya Kemal a
    Yoksa tankların karşsına çıkıp uçaklara kafa atan adamdan siyasi darbenin siyasi ayağı çıkmaz ama amacınız onu bulmak mı emin değilim.

    Ha birde Hırsıza tek laf etmeyip .Beköi niye yakalamadı diyenler .Hırsızın suçunu kapatmak veya hırsızla i,şbirliği içinde olanlardır.

    Umarım yetmiştir.

    • Güya bel altı vuracak olmadı Fehmi Bey olmadı. Eğer zerre vicdanınız varsa objektif olun. İşiniz gücünüz bel altı vurmak yakışmadı size doğrusu yakıştıramıyorum. Devletini aşağılayan, küçümseyen tek milletiz. Yakınlaşsa yakınlaştı,uzaklaşsa uzaklaştı, barışa barıştı. Size ne uyar. Onu söyleyin açık söyleyin dolandırmaya gerek yok. Deyin Biden gibi düşünüyorum bu Tayyip gidecek de. Her şartta gitmeli de. Ama açık olun. Dolandırmadan yaz. Rabbim bu Türk Devletini ilel ebed payidar etsin.

 12. %7

  Avrupa da amerikada enflasyon yüzde yedi artmış olabilir ama bizde herkesin dile getirdiği gerçek orada da geçerli. Yani vatandaşın doğrudan etkilendiği gıda, yakıt gibi ihtiyaçlarda zamlar bunun çok üstünde %100 -%200 oranında olmuştur. Muhammet beyin vurgulamak istediği budur.
  Gelelim yazarın dış politika değişiklinin ekonomide de yapılması önerisine. Yazarın bahsettiği değişiklik faizlerin artırılması. Yoksa yapılacak bir değişiklik yok. Bununla da iktidarın her alanda istikametini kaybettiğini mi vurgulamaya çalışıyor nedir. neyse Allahın da bir planı vardır elbet. Yoksa bu mazlum milleti kılıçdaroğlu gibi birinin eline bırakmaz inşaallah.

Yoruma kapalı.