Eskiler “Bir çiçekle bahar olmaz” derlerdi. Refahı artırmak için adalet de ekonomiye katkı sunmalı

20
Dünkü devir-teslim töreninden.. (Foto: Yeni Asır gazetesi..)
Reklam

Mehmet Şimşek daha ilk günden herkesi şaşırttı.

“Dakika bir, gol bir” demeyi hak eden sözlerle…

Her bakanlıkta yapılan devir-teslim törenlerinden biri de, dün, hazine ve maliye bakanlığında tekrarlanırken, görevi Nureddin Nebati’den devralmakta olan Mehmet Şimşek, mevcut hükümetin temel hedefinin ‘refahı artırmak’ olduğunu vurguladıktan sonra şunları söyledi:

“Önümüzdeki dönemde, bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.”

Şeffaflık.. Tutarlılık.. Öngörülebilirlik.. Uluslararası normlara uygunluk.. Rasyonel bir zemine dönmek.. Kurala dayalı olmak..

Orada bulunup bu sözler söylenirken Nureddin Nebati’nin yüzünü görmek isterdim doğrusu…

Nebati döneminin temel ilkelerini teşkil eden “Epistemolojik kopuş” ve “Heterodoks politikalar” gibi kavramlar eşliğinde yürütülen ekonomik uygulamalardan vazgeçme kararlılığını, yukarıda aktardığım cümlelerden daha keskin ifade etmek mümkün olamazdı.

Rasyonel zemine dönülüyor…

Reklam

Ekonomide farklı bir çizgi izleneceğini, atanan yeni bakanın ağzından yalnız bizler duymadık, dünya alem de duydu…

Dünkü açıklamanın etkisi görülecektir…

Acaba benzer bir anlayış yeni hükümetin öteki üyelerinde de var mıdır?

Yeni adalet bakanında?

İçişleri’ne yeni atanan bakanda?

Türk ekonomisi hemen her göstergede ciddi olumsuz sinyaller veriyor. Böyle devam edilemeyeceğini görmek için ‘ekonomist’ olmak gerekmiyor; ancak Mehmet Şimşek gibi içeriden olduğu kadar dışarıdan da ekonomimize bakabilecek durumda olan uzman kişiler, çoktandır, benzer mesajları kamuoyuyla paylaşmaktalar.

Mehmet Şimşek’in sözleri ekonomideki bağnaz takıntılardan vazgeçileceğini düşündürüyor.

Yeterli olacak mı?

Reklam

Eminim, konuya vakıf olan ve ülke ekonomisinin nihayet doğru bir zeminde yürütüleceğini bir ‘müjde’ olarak değerlendiren herkesin zihninde aynı soru yatıyordur. “Yeterli olacak mı?” sorusu…   

Tek başına ekonomi yönetiminde ‘rasyonel zemine’ dönmenin, istenen ve beklenen sonucu almak için yeterli olmadığını, yeni bakanın dile getirdiği perspektiften konuya bakan uzmanlar, uzun zamandır ısrarla dile getiriyorlar.

Onların hatırlatmalarıyla, ekonomide sonuç alınabilmesi için, evrensel değerlerle araya mesafe koymayı getiren ‘epistemolojik kopuş’ yoluyla adalet alanına getirilen ‘heterodoks’ uygulamalardan da vazgeçilmesi gerektiği biliniyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi kararlarının, anayasa ile çelişme pahasına, yerel mahkemeler tarafından uygulanmadığı bir ülkeyiz. Yargıya güven tüm zamanların en alt seviyesinde. Cezaevleri bir gün bile orada kalmaması gereken sanıklar ve hükümlülerle dolu. Hak ve özgürlükler bütün genişliğiyle sağlanmıyor. Kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) işinden ve özgürlüğünden olan binlerce insan var.

Gençler böyle bir ülkede yaşamaktansa geleceklerini başka ülkelerde arıyorlar; ülkemizde yetişen değerler yurtdışına kaçıyor.

Acaba adalet ve içişleri bakanlıklarına atanan yeni bakanlar, aynı kabinede birlikte yer alacakları hazine ve maliye bakanı gibi, kendi görevlerinin de ülkenin ve insanlarının ‘refahını artırmak’ olduğunun ve bunun için de şimdiye kadar izlenen yanlış politikalardan vazgeçmek gerektiğinin bilincindeler mi?

Yeni hazine ve maliye bakanının devir-teslim sırasında yaptığı yukarıda alıntıladığım açıklamasına yansıyan sözlerinin samimiyetini yalnızca bizler değil, eminim, hükümetin diğer bakanları da yakından izleyeceklerdir.

Dünya da…

İlk sınav bugün.

TÜİK bugün geçen aya ait enflasyon rakamını açıklayacak.

Dün iş başına gelen Mehmet Şimşek, ayağının tozuyla, TÜİK yönetimine, açıklanan rakama eşlik etmesi gerektiği halde aylardır ihmal edilen o rakamı belirlemede kullanılan birim fiyatların da kamuoyuyla paylaşılması talimatını vermiş midir? 

Vermişse ve bugünden başlayarak sağlıklı enflasyon oranı açıklanacaksa umutlanabiliriz.

ΩΩΩΩ 

Reklam

20 YORUMLAR

 1. Mehmet şimşek siyaseti öğrenmiş tam damardan enjekte ediyor;

  Dün sosyal medyada Mehmet şimşekin memleketinden (galiba) 100 yaşındaki bir Kürt nineyle sohbetinin videosu dolanıyordu. Şimşek Kürtçe konuşan asırlık ninenin söylediklerini kısa tercümesini yapıyor Kürtçe bilmeyen haziruna, ninenin Atatürk sonrası yaşadığı zulümü Türkçeye çevirdi bakan. Tam Elif ba’yı öğrenmiş Kuran okumayı öğrenecekten Kuran’ın yasaklandığını ninenin ağzından Kürtçe bakanın ağzından da Türkçe duydu izleyenler. Kürt kardeşler buna çok sevindi. Eğer video yeniyse bakan olarak ilk talimatını da o videoda verdi Şimşek Beraberindeki heyete dönerek: “başgan, bak talimat veriyorum, bir dahaki sefere Ankara’ya geldiğinde nineyi de getir, unutma bak!”

  Gelde Nebati bakanı anma, ne diyordu: “siyaset ekonomidir…”

  Videoyla Şimşek ekonomi siyasettir demeye çalışıyor galiba:))

 2. Kabine açıklandı. Millette Heyecan Uyanmadı.
  Kaçarı yok Millet Kemer sıkmayıyım, Kemer sıkmadan Erdoğan atlatır dedi ama boş gayeydi.

  YİNE KEMER SIKACAK ve AKP’nin SONU OLACAK
  Mehmet Şimşek demek, Çatı bedava yapılmıyor pamuk eller cebe diyecek.
  TENCERENİN DEVİREMEDİĞİ İKTİDARLAR YOKTUR.
  Kemer sıkmadan Erdoğan Öyle bütçe tavizleri verdi ki Gerçekten Düzeltmeye yanaşmak Zaman alır. Ama Erdoğan Milletin Kopuşunu izler mi?

 3. Sevgili Fehmi Bey,iktidarın da muhalefetin de üstünde yorumlar analizler değerlendirmeler bekliyoruz sizden.Daha derinlikli ayakları yere basan ufuk açıcı sarsıcı ses getiren yazılar.

 4. “..bugünden başlayarak sağlıklı enflasyon oranı açıklanacaksa umutlanabiliriz.”🤗
  Yazarın bu temennisi benim için önemli olan! Tüm TR için de olması gereken!
  -Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına..
  -Bir kişinin değişmesiyle…
  -Bir kişi ülkeyi yönetiyor😊, gerisi…
  -Vesaire.. falan fiştan.
  Bak ne güzel anlatılabiliniyor HERŞEY😯
  BİR CÜMLEYLE🤗.
  ~Yeni bakan bakacakmış 4 gözle (2göz+2gözlük = $= olur önce 25 sonra düşer 18’e😂😂😂😂 (bu da yeni hükümetin piskevit arası lokum hesabı.)
  ~Adalet hukukta ne gibi yenilikler olacak?
  ~Yerel seçimden önce belki de af çıkacak🤗
  ~Ekmek ucuzlayıp 3 ₺ olacak😯
  (Niye olmasın? Halk ekmek 3 ₺!)
  Bak bunlarda önemli enflasyon kur faiz hesabindan da bence😡.
  -Halk niye olur bukadar politize sizce???
  -Liyakat! Yeni kabine de buyrun işte🙂
  -şeker!? Un?! Su??!!
  NE DURUYORSUN HELVA YAPSANA
  ÖYLEYSE 🤗👍👏👏👏

  • Epistemoloji den realiste geçmekte bir aşamadır. Fakat sadece enflasyon gerçekliği yetmez, ama evet..
   cari açık maçık kaçık gibi kelimeleride revize edip, “ZARAR” diyebilirsek mesela🤗..
   İthalat-İhracat =ZARAR! (Malesef, olsaydı keşke piskevit arası lokum yani KAR!)
   Para basmayı bırakacakmı (bırakabilecrkmi) Şimşek? Yoksa ayak yorgan ilişkisi uzatmakla ayağı kesmek arasında bocalayacak mı??
   Temmuz zamları geçene kadar hiç bir gıpreşmede beklemiyorum ben şahsen.
   Umarım marketciler de zam yapmaz; BEKLER☹️.

 5. ŞİMŞEK’E TEK SORU: KKM
  Turnusol kağıdı bir kimyasalın bazik yada asidik olduğunu anında ortaya çıkarır.
  Mehmet Şimşek’e turnusol babında tek soru yeterli:
  – KKM ne olacak ?
  Yani;
  –Tamam mı?
  – Devam mı?
  Tamam derse sayın KORU’nun köşesine taşıdığı beyanları da samimi, devam derse top çeviriyor demektir.

 6. Şimdi son 5 yılda yaşadıklarımız nas’a uygun muydu? Türkiye deneme tahtası mı? Bizler kobay mıyız? Dolar 4 liradan 21 liraya çıktı Her şeyin fiyatı arttı. Sefalet endeksimiz tavan yaptı.

 7. Türkiye ekonomisinin düze çıkabilmesinin tek çaresi faiz indiriminden vazgeçilip serbest bırakılmasıdır.rasyonel yollarla faiz frenlenip döviz ve enflasyonla mücadele edilebilir.yoksa ‘nas’la gideceğimiz yer cennet değil cehennem olacak

  • Faiz yükselirse Kobiler ucuz kredi alamaz işçi çıkarırlar ve sonuçta işsizlik artar.

   Tek çözüm cari açığı sıfırlamak için kendi petrolümüzü bulmak ve süper güç olmaktır.

   Mehmet Şimşek o vakte kadar ekonomiyi oyalayacak.

   Kim gelirse gelsin borç faiz enflasyon sarrmalıyla uğraşmak zorundadır. Devletin geliri atmalıdır ki cari açık kapansın.

 8. “Peki bu nasıl doğruluk? Peki yanında kim var? Yine bir başka isim o da Sayın Babacan var. Onun da imzası var bu işin altında. Başka kim var? Mehmet Şimşek var. Başka kim var? O zaman Ulaştırma Bakanı olarak Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun içinde olan Feridun Bilgin var. Hani bunlar dürüsttü ya. Dürüstlüğü bunlar kimseye bırakmıyordu? Bunlar Halk Bank’ı da dolandırmaya çalışıyorlar.”

  https://www.google.com/amp/s/www.cumhuriyet.com.tr/amp/siyaset/erdoganin-mehmet-simsek-icin-gecmiste-soyledigi-sozler-gundem-oldu-bunlar-halk-banki-da-dolandirmaya-calisti-2086996

  Bunlara mı umut bağlayacağız…

 9. Ekonomi Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in başarılı olmasını diliyorum. Başarılı olması elbette ki ülkemizin menfaatine olacaktır; hayat pahalılığını önleyecektir. Ama yargı bağımsızlığı olmadan, adalet mekanizması kanunlara ve anayasaya uygun olarak işlemediği takdirde yabancı sermayenin gelmeyeceğini herkesin görmesi gerekiyor. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak, bir çok kişinin de söylediği gibi, maalesef üzülerek söylüyorum ki mahkemelerde verilen kararlarda haklı olan her zaman kazanamıyor. Adalet mekanizmasına müdahale olmamalıdır; yargıçlar kararlarında hukuka ve vicdanlarına göre karar vermelidir.

 10. Ekonomi Güven İster, Demokrasi ister, Adalet ister, Denetleme ister

  Yukarıda ki saydıklarım olmazsa Taşıma suyla Değirmen Dönmez.

  Ecevit ve Derviş Batmış Bir Ekonomiyi 2 Senede düzeltti. Hazır bir şekilde düzelmiş bir ekonomiyi AKP partisi aldı. 10 sene içerisinde tekrar bozdular.

  Tek adam rejimini yürümesi için Araplar gibi ya petrol ya Altında 1 numara olman gerekir yada Elmas madenin olmalı Çünkü Tek adam olan yerlerde üretim yoktur, Tüketim vardır.

  Malasef bizde çıkan Madenler kendimize bile yetmiyor.
  Mehmet şimşek ne kadar Dürüst olursa olsun yürümez Başlıkta saydıklarım olmazsa yürümez, başarılı olamaz.

  Örnek, imf’den Neden borç almıyoruz Çünkü imf verdiği parayı denetliyor. İmf sık sık ülkeye gelerek soruyor Ekonomide neler yaptın ve verdiğim parayı ne yaptın.

  Misal şahıs olsa bu parayla içkimi içtin, Bu parayla hovardalıkmı yaptın yada Kumarmı oynadın diye sorduğu için Erdoğan imf’den para almaz.

  Tek Adam Rejimi neden başarılı olamaz Ne kadar dışardan para alsanda üretim yok. Tek adam olan yerlere Yabancı yatırım gelmez 3-4 sene evvel Alman BMW firması gelecek yatırım yapacaktı o zaman Demokrasi haykırı davranışlar yaptılar Firma yatırımdan vaz geçti.

  Sadece bildikleri toprakları ve Evleri yabancıya satarak para kazanmayı biliyorlar o parada buhar oluyor Ülkemiz yavaş yavaş gidiyor.
  Tabiki bunun kadar Düzensiz ev yapımı ile verimli topraklar ve hayvancılık için meralar kalmıyor.

  Hadi teknolojiyi geçtim Tarım ve hayvancılığımızda bitmiş ithal ediyoruz.

  Mehmet Şimşek başarılı olurmu Hayır (Demokrasi olmazsa olmaz) Sadece hasta adam olmuş bir ülkeyi yoğun bakımda Entübe olarak ne kadar yaşatırsın.

 11. SAYIN NUREDDİN NEBATİ’ YE ÖVGÜ

  Solcular ve fetöcüler seçim sürecinde iktidarı yıpratmak için insafsızca Nureddin Nebati üzerinden kampanya yürüttüler. Bazı sempatik tavırları ve basın açıklamalarını yazan grubun yetersizliği ile alay konusu bir figür haline getirilmeye çalışıldı. Aynı şer ekseni berat albayrak hakkında da “çokemelli-mokomelli- sulandırmaları ile demediklerini bırakmamışlar nihayet sayın bakanı yerinden etmişlerdi. Oysa ülkemize doğalgaz ve petrolden başka rüzgar enerjisi güneş enerjisi alanında yaptıkları yeni yeni anlaşılıyor. Dünya enerji krizine girerken yara almadan bu dönemi atlatmamızda en önemli saik o dur.

  Nurettin Nebati de Türk ekonomisinin en zor döneminde görev almış bir insandır. Bütün ülkenin nefesini tutmuş füze gibi giden dolar karşısında ülke olarak iflasın isteneceğini beklerken aldığı önlemlerle ekonomiyi uçurumdan almış sabit bir çizgide tutmayı başarmıştır. Kendisine madalyalar verilmesi gerekirken üç beş fetöcünün gazı ile alay etmek en azından nankörlüktür.

  Mehmet Şimşek yabancı finans kuruluşlarının eline verdiği kağıdı okudu. Yahut yabancı finans kuruluşlarına karşı hazırlanmış bir metni okudu. Zira açıklama buram buram çeviri kokuyordu. “Türk ekonomisinin rasyonel bir temele oturtma” en azından saygısızlıktır. Bu açıklama talihsiz bir açıklamadır. Düşük faiz ile yola devam etme çok saygıdeğer ve insancıl bir ekonomik modeldir. Daren acemoğlu işsizliği yükseltmeden enflasyonu düşürmek mümkün değildir diyor. chp gelse idi demekki işsizliği artıracak erken emeklilik ile belki üç-beş puan enflasyonu indirecek ama geleceğimizi yok edecekti.
  Oysa hükümet zaten zor durumda olan yığınları işsiz bırakmama amacıyla bu yolu seçti ve başarılı oldu. Sabırla devam edilseydi diğer alanlarda da başarılı olunacaktı.
  Rasyonel olmayan şey ekonomik gidişat değildir. 2 yıl süren pandemidir, o değilse enerji krizidir, o değilse kuzeyimizdeki savaş ve onun yüzünden ekonominin durağanlaşmasıdır. o değilse 3 ay önce olan ve 11 ilimizi yer ile yeksan eden depremdir. Tüm bunlar olurken koltuk sever vatan sevmez muhalefet yüzünden verilmek zorunda kalınan eyt gibi ekonomik tavizlerdir.
  Teşekkürle Sayın Nureddin Nebati

  Son söylemek istediğim akpartinin ülkemize demokrasi getirdiğini iddia etmiş ve bili bakalım genel kurmay başkanı kim demiştim. Genelkurmay başkanının bilinmemesi demokrasidir. Savunma bakanlığına genel kurmay başkanının getirilmesi yanlış olmuştur. Artık genel kurmay başkanlığına bir rütbe daha ekleyip savunma bakanlığından emekli etme yöntemi mi gelecek yoksa bu çevredeki savaş durumu göz önüne alınarak yapılan bir atama mıdır. İnşallah bu uygulama devam etmez. Bana kalsa süleyman beyi milli savunma bakanı yapardım. :)))))))

 12. Yıkmak kolay yapmak zordur
  ; her konuda ve her sahada var olan bunca tahribat , ne zaman ve nasıl temizlenecek , henüz bilinmiyor .
  Ayrıca RTE. nin ne kadarına müsade edeceği de belli değil !
  Temel çok ağır hasta imiş , mevsim ve ulaşım zorluklarından dolayı doktora da götürememişler, “ölüyorum , ölüyorum ” diyerek adam son nefesini vermis !
  Mezar taşına şöyle yazmışlar,
  –Oleyurum , oleyurum tedum , inanmadunuz , aha şinci eldum, ne oldi !

 13. Bizde de parlamenter sistem olsaydı belki aylar değilse bile hükümeti kurmak haftalar alabilirdi. Nitekim 2015’te bile 7 Haziran sonrası 45 gün boyunca hükümet kurulamadığı için seçime tekrar gidilmek kaçınılmaz hale geldi. Hatta şimdi Kılıçdaroğlu kazanmış olsaydı ne olacaktı herkes az çok tahmin edebilir. İttifaka giren herkesin pasta olarak gördüğü iktidardan bir pay kapma yarışı sözkonusuydu. Cumhurbaşkanına 7 yardımcı yapışmakla kalmayacak, herkese daha fazla bakanlık düşsün diye bakanlık sayısı artırılacak ve bakanlık dağılımı tamamen bir pay dağılımı gibi gerçekleşecekti. Bu dağılımdan halka tabii ki bunun yükünü taşımak düşecekti. Milletimizin feraseti ve basireti ülkeyi böyle bir paylaşım iştahının elinde çarçur olmaktan kurtardı, çok şükür.

  • Paylaşım iştahından kurtulduk mu yani. Şirketi olan şirketlerinin iştigal alanı bakanlıkları olan bakanların koltuklarını korumalarını nasıl açıklıyorsunuz o zaman.

  • Yazar ne yaziyor, seinin yorumun yazıyla ne alaka… Sayın koru yazinizin icerigi ile ilgili olmayan yotumlari paylasmayin lutfen.. bu insanlarin trollugunu okumak zorunda degiliz.

 14. DEMEK Kİ, İRRASYONELMİŞ.
  Mehmet Şimşek’in açıklamasından çıkardığımız sonuç şu:
  “–Şimdiye kadar takip edilen yol ve ekonomi politikaları irrasyonelmiş.”
  Sadece akıl- bilim dışı mı?
  Aynı zamanda vicdan dışı.
  KKM fakirden alıp zengine verme değil mi?
  Sadece ekonomi politikaları mı?
  Hepisi, hepisi.

 15. Şimşek “Türkiye dönmek zorunda” derken dışarıdan baktığını gayet güzel ifade etmiş. Döneceğiz dememiş, diyemez, bilinmez bir yolda çünkü. Erdoğan seçim sürecinde ve sonuçlar belli olduktan sonra da ekonomi politikalarından vazgeçmeyeceğini defalarca ifade etti. Erdoğan’ın dönmesi zor, bana göre imkansız. Daha önce defalarca döndüğünü biliyoruz. Ama burada nas var. Dönülmez yolun sonunda artık.

Yoruma kapalı.