İkinci tura doğru: Sinan Oğan olayı bana neden Şener Şen’in Züğürt Ağa filmini hatırlatmış olabilir?

39
Reklam

“Sinan Oğan ne kadar ‘ilkeli’ biriymiş; ikinci turda doğru adamı seçmesi bunu gösteriyor…”

“Yok öyle değil; Sinan Oğan düne kadar savunduğu ilkeleri bir çırpıda menfaati için feda etmiş biri; görmüyor musunuz, yanlış adaya destek çıktı…”

Sabah sabah bugünün gazetelerine göz atarken iki taban tabana farklı Sinan Oğan portresiyle karşılaştım. Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye destek veren gazeteler-televizyon kanalları için ‘kahraman’ olan Oğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isteyenler için hiç muteber biri değil…

Peki Sinan Oğan bunlardan hangisi?

İtiraf ederim, bilmiyorum. Tanıdığım ve ilgilendiğim biri değil çünkü.

Bildiğim, daha önceleri ölesiye karşı çıktığı, ilk tur öncesi kendisini alenen görmezden gelmiş adaya, o turda kendisine oy vermiş seçmenlerinin pazar günü yapılacak seçimde desteklerini esirgememesini istediği…

Şunu da kaydetmem şart ama: Desteği için Kılıçdaroğlu’nu tercih etseydi de hakkında yukarıdakine benzer bir kıymet hükmüne varabilirdim.

Zaten karşılarına üçüncü aday olarak çıkma ihtiyacını, her iki adayı da beğenmediği, temel konulardaki görüşlerini tasvip etmediği için duymamış mıydı Sinan Oğan?

Reklam

Kendisi “Pazarlık yok” dese, destek verdiği Erdoğan dün geceki TV mülakatında aynı cümleyi tekrarlasa da, destek öncesi görüşmelerini aktarırken ‘pazarlık’ iddiasını akla getiren sözler de sarf etti Cumhur İttifakı adayı.

Erdoğan’ın dün gece açıkladığına göre, mültecilerden bir milyonunu daha ülkelerine geri göndereceklermiş… Türk dünyasına hassasiyetle yaklaşıyorlarmış… Afet bakanlığı kurulması talebi de AFAD’ı bakanlık haline dönüştürerek yerine getirilecekmiş…

Bunlar ‘pazarlık’ olduğu kokusunu veriyor…

İlk turdan bugüne geçen süre içerisinde yapılan aleni açıklamalar, ikili-üçlü görüşmeler, ‘pazarlık’ değilse neydi?

Bu kadar ‘kazanç’ yetmiş Sinan Oğan‘a…

Neyse, hayırlı olsun diyelim.

Sistemin ‘%50+1’ şartını ilk turda yerine getirememesi yalnızca binde 5 oy eksik kaldığı için gerçekleşmemiş olan Tayyip Erdoğan, bu destekle, ilk turda Sinan Oğan’a oy vermiş %5.17 oranındaki seçmenlerin oyunu alır ve o şartı -hem de fazlasıyla- yerine getirir.

Beklenti bu.

Reklam

Eskiden, “Eskiden” dedimse bundan 30-40 yıl önceleri, ülkemizin belli bir bölgesinde yaşayan insanların, aşiretlerinin reisi konumundaki ‘ağa’ diye andıkları kişinin emir ve talimatlarıyla, onun gösterdiği kişi ve partiye oy verdiklerinden söz edilir, yapılan seçimlerde o bölgede alınan sonuçlara böyle bir anlam kazandırılırdı.

O günler geride kaldı.

Şener Şen’in ‘Züğürt Ağa’ filminde canlandırdığı karakter ağalığın sonunun ilanı gibidir.

Demek ki, şimdilerde oy kullanmada ağızlarına bakılan farklı bir ağalık söz konusu.

Aday olup bir miktar oy alarak diğer adayların sistemin şart koştuğu oranı tutturmasını önleyen biri, bir işaretiyle, kimin ülkeye cumhurbaşkanı olacağını belirleyecek…

Bu da yeni tür bir ağalık herhalde.

Kendisine böyle bir misyonu yakıştıran kişi -veya kişiler- elbette her türlü pazarlığı yaparlar.

Yapmakta haklıdırlar da.

Bu yolu açan, ilk turda seçilmek bir yana küsurat sayılabilecek az bir miktarda oy alabilmiş bir aday ile “Desteğini bana ver” müzakeresi yürüten diğer iki adaydır.

Her müzakerede olduğu gibi bunda da, karşısındakine ‘daha fazla şey’ verebilecek olanın sonunda üstte çıkması ve desteği kazanması doğaldır.

“Sen kazan ben de kazanmış olayım” diye düşünür müzakerede kendisinden talepte bulunulan kişi…

Öyle de oldu işte.

Galiba sıra, ilk turda mahir müzakereciye oy vermiş 2 milyon 831 bin 239 kişide…

Ne dersiniz, onlar Sinan Oğan’ın ve onunla müzakere yürüten diğer iki adayın beklentileri istikametinde mi davranırlar?

Küçücük bir bölümü -%5.17 oranı içerisinde binde 5’i- bile %49.52 oranındaki oyuna katkı sağlarsa, seçimde ipi Tayyip Erdoğan göğüslemiş olacaktır.

Tabii, oyunu Erdoğan kazansın ve beş yıl daha cumhurbaşkanı olsun diye kullanmış olan 27 milyon 133 bin 849 kişi ilk turdaki tercihlerini ikinci turda da devam ettirecek olurlarsa…

Arada geçen ve geçecek olan iki haftada gündeme gelen yeni bilgiler ve tartışmaların da bir etkileme gücü var.

Diğer mülahazaları bir tarafa bırakalım, Sinan Oğan’ın yürüttüğü müzakereler, o müzakerelerde karşı taraftan bekleyip aldıkları, yalnızca ona oy vermiş kitleyi değil her seçmeni yeniden düşünmeye sevk edebilir.

Neticede sandık başına gittiğimizde, o ana kadar işitip okuduklarımızdan etkilenerek ama vicdanımızla baş başa kalarak oy kullanacağız. Kullanacağımız oyun yalnızca birey olarak kendimizi, aile ve yakın çevremizi değil, ülkeyi ve ülkemiz ile insanlarının geleceğini de belirleyeceğinin bilincinde olacağız.

Aşiret değil, bir ulusuz çünkü.

‘Züğürt Ağa’ kendi malı bildiği koca bir köye hükmeder ve insanların kaderini belirlerken, devran değişince, medar-ı maişet motorunu çalıştırabilmek için evde imal edilen çiğ köfteleri İstanbul sokaklarında satmak zorunda kalmıştı.

Siyaset alanı o kadar acımasız değil.

Yine de seçmenin ne yapacağı belli olmaz.

ΩΩΩΩ 

Reklam

39 YORUMLAR

 1. “Gün gelecek siyasetle ilgilenmemenin büyük bir erdem olduğu anlaşılacak ama yine 3 kişi 5 kişi tarafından …” Bunlar benim değil Cem Yılmaz’ın sözleri. Ne güzel özetlemiş ülkemizin durumunu. TC’de istisnasız tüm siyasiler en olumsuz sıfatları hak ediyorlar. Cacık olmayacağını yıllardır söylediğim KK başta olmak üzere medyada adı geçen siyasilerin tümü. Ülkeyi freni boşalmış kamyon gibi yokuş aşağı götüren RTE kazansa ne olur, meclis çoğunluğu olmayan, hiç bir şey yapamayacağı gün gibi ortada olan KK kazansa ne olur?. Tam bir kırk satır mı kırk katır mı durumu. Doların haziranda 30 TL olmasını ikisi de önleyemez. Hepimizin daha çok yoksullaşmasını da. Aylardır neyi tartışıyoruz, siyasilerden farkı olmayan tv gülleri neyi tartışıyor? O ne dedi, bu ne dedi. Cem Yılmaz’dan biraz ileri gideyim; halkımız siyasetçilerden nefret etmeden ve alayını tasfiye etmeden burnumuz karganınkinden farklı olamayacaktır. Kim kazanırsa kazansın hepimiz kaybedeceğiz. KK kazansın diye değil, şeriat devleti olmayı RTE bir kez daha düşünsün diye oy kullanacağım. Ne büyük acı!!!

 2. Bahsi geçen film “Züğürt Ağa”
  Sayın Koru nun durumunu da anlatan söz “Züğürt Tesellisi “

 3. “AMA MONTAJ, AMA ŞU, AMA BU”
  Ülkemizi kimler yönetiyor?
  Allah’ım !
  Aklıma fikrime mukayyet ol.
  Muhalefeti karalayabilmek için seçim meydanlarında ve TV kanallarında kullanılan muhalefetin videolarına teröristleri montajlat ve sonra da bunu TV kanalında itiraf et.
  İftiranın itirafı.

 4. İğneyi kim kendine çuvaldızı ötekine?
  -Erdoğan dan daha iyisi vardı da, millet seçmedi mi bunca seçimde?
  Koalisyonun yapamayacağı birçok şeyi yaptı mı yaptı.🤗
  Eğrimi yaptı doğrusunu mu ben bilemem.
  -ortadirek yok oldumu oldu! (Malum yukarı değil aşağı indi).
  Memuru esnafı bakkalı bu partiye verdimi
  Oyunu? Verdi.
  -halinden şikayetçi mi şimdi???
  Ben bilemem.
  -memnun bir kesim varmı en yandaşından?
  Var. Onlar örgütlenmiş bir noktada hem fikirlermi? Evet hemde sıkı sıkıya.
  -afet deprem oldu şikayetçi çokmuydu? Çoktu. Peki burdan oy çok çıktımı çıktı.
  Ölen öldü kalan sağlar bizimdir.
  Şimdi kalanların derdi BARINMA!!!
  Terazinin bir kefesinde vaad var!
  Öbüründe 16 ayda!…
  Eskiden hastaneden sıra alamayan bulamayan varmıydı? Var.
  Şimdi hastane (ler) varmı var (hayali temellimi hayali😂😂😂)
  3000 değilde 500-600 yataklı olsaydıda daha az para!!!… (sorgulamak benim işim değil; muhalefet niye duruyor orda boşuna?).
  -bir partiye kendi partilisi bile….😯🤔
  Ben cahilem anam babam, bak benden akıllılar Angara da🙃.

 5. Züğürt Ağa’da şöyle bir sahne vardır. Sandık açılır oylar sayılır ve Ağa bir tane oy almıştır. Yanındaki sağ koluna çıkışır bana niye oy vermedin diye. O da valla sana verdim ağam der. Ulan sen bana verdin de ben kime verdim diye dövmeye başlar.

  Galiba bu sebeple sandık sonuçlarını açıklamıyorlar. Hangi sandıkta ne olup ne döndüğünü, oyları nasıl kaçırdıklarını öğrenmemizi istemiyorlar.

  Yıllar önce olan bir hikaye de oldukça ibretlikti. Hüsamettin Cindoruk o zaman DYP başındaydı. Oylar veriliyor. Beyefendi kameralara poz veriyor gayet şık. Sonra sandığı açıklandı. Bakıldı ki kendi partisine bir tane oy çıkmamıştı. Sandık sonuçlarının açıklanmasının böyle cilveleri de olurdu. Artık açıklamıyorlar. Neyi kaçırdıklarını ise gayet iyi biliyoruz.

 6. ATA ittifakı Sinan Oğan sayesinde Dağıldı.

  Bulunduğum Şehir Milliyetçi Muhafazakar Bir Şehir AKP 8 puan düşerek 36 puan aldı MHP’de 1 puan Düşerek 21 puan aldı.

  CHP 8 puan yükseldi 26 Küsür aldı İyi partide 2.5 puan yükselerek 10 Küsür aldı. Toplamı Millet partisi 36 Küsür olacağına 33 puan aldı. Millet partisi 3 puan eksik almış.

  Ata İttifakı 5.8 Almış. Bu sonuçta görünen Cumhur ittifakının planı tutmuş Kılıçdaroğluna verecekleri oy Sinan oğana Gitmiş. Tanıdığım iyi partilide sinan oğana vermiş. Erdoğanı sevmez ATA ittifakının çoğu oy Millet partisine gider.

 7. Züğürt Ağa’ kendi malı bildiği koca bir köye hükmeder ve insanların kaderini belirlerken, devran değişince, medar-ı maişet motorunu çalıştırabilmek için evde imal edilen çiğ köfteleri İstanbul sokaklarında satmak zorunda kalmıştı.
  Yazar hiç alaka kurmaz ama esas źügürt ağa bay bay kemal..%1bile yapmayan partiler 39 milletvekili aldılar.(źügürt ağa verdi bunlara 😀Ağa ya…)meclis açılınca bunlar kendi partilerine dönünce milletvekili sayısı125 e düşen esas züğürt ağa bakalim o mecliste neyi satışa çıkaracak.önceden milletvekili satıyodu..şimdi o da yok…köfte….olabilir😂😂😂

 8. “Şunu da kaydetmem şart ama: Desteği için Kılıçdaroğlu’nu tercih etseydi de hakkında yukarıdakine benzer bir kıymet hükmüne varabilirdim.”

  S.Oğan,Kılıçdaroğlu’nu desteklese de belki içinden böyle geçirebilirdi ama burada yazmazdı.

 9. “Dünya’nın en eski mesleği kendini satmaktır. Bunu fahişelik ile karıştırmak da bir o kadar eski bir yanılgıdır.” Albert Camus

 10. Fehmi bey,
  Sinan Oğan ile ilgili yorumunuza katılmamak mümkün değil . Lakin altılı masada bir araya gelen liderlerin Sinan oğandan farkı ne? Seçmenlerin oylarını ipotek altına alıp yaptıkları Pazarlıklar çokmu etikdi.
  Yegane ortak noktaları Erdoğan düşmanlığı olan, ki istediklerini Erdoğan verseydi en az masadaki 4Parti Cumhhur ittifakında olurdu, yani ilkeleri çıkarları olan Partilerden bahsediyoruz! Bunları birtürlü gündeme getiremediniz. Çokta tarafsız olmadığınız için olabilirmi?

  • Fark şurada. ittifak ortakları elbette seçimde milletvekili pazarlığı yapacak, çünkü ortak liste çıkardılar. Sinan Oğan ise baştan beri Erdoğan’ın adayıydı ama öyle değil gibi söylemi vardı. Sonuçta getirdi oyunu teslim etti. Tutarlı olmadığını, iktidara muhalif olmadığını açıkça gösterdi. Aslında o muhalefete muhalifti en baştan. Muharrem İnce de aynı şekilde. Beğenmediğiniz Bay Kemal bütün kara propaganda ve tüm medya üzerinde kurulan karartmaya rağmen yüzde 45 oy aldı. Bütün valiler, içişleri adalet ulaştırma bakanları devlet televizyonları, devlet uçakları arabaları memurları, sarayları iktidara çalıştı. Ortada adil bir yarış yoktu. Üstelik YSK da hala sandık sonuçlarını açıklamadı. Tüm bu haksızlıklara ve adaletsizliklere rağmen Bay Kemal yüzde 45 aldı. Kutlanması lazım. Adil bir yarış olsaydı ne olacağını herkes biliyor.

  • sayın Mehmet Taşkan biz Meral hanım hakkında akp tarafindan makam ve mevki verilerek davet edildiğini ve ne işin var CHP yanında denildiğini biliyoruz
   yani balık hafızalı dediysek o kadarda degil bu söylediklerim Saadet Partisi için de söz konusudur

 11. 19 mayıs kısa tatilinde bile gittiğimiz fiyatlarla dönmek mümkün olmadı, dün dönerken yakıt zamlanmıştı. 70 kuruş bir şey. normalde şaşırmazdık ama bir kaç gün sonra önemli bir seçim var ve kahve fiyatı neyse de yakıt gibi hassas bir tüketimde bir kaç günlük bir tolerans olurdu yani normalde.
  döviz de yükseliyor.
  nakit avans da durdurulmuştu, tepkiler gelince açılmış lakin vade 12 aydan 3 aya düştüğü söyleniyordu, evet, “soğanı sorun etmeyeceğiz”lerin popülasyonunun az da olsa biraz fazla olduğundan haberim var ben zaten istikrar üzerinde duracağım. yoksulluk, yolsuzluk ve yasakların ve israfların gündemde önemli yer işgal ettiği ülkemizde gelişen ipuçları bize daha yoksullaşacağımız konusunda bir istikrarın devam edeceğini söylüyor. istikara demişken geçenlerde bir vesile bugünleri arayacağız dediğim yorumlarımdan bahsetmiştim, 3 yıl önce bu günleri arayacağız diyordum gerçekten bambaşka bir zamanda yaşıyorduk,
  2 yıl önce de, geçen yıl da aynı şeyi hep söyledik.
  bugünleri de çok arayacağız. seçimden hemen sonra özlemeye başlarız zannedersem ve ekim geldiğinde en geç kasım çok başka bir zamanda yaşıyor olacağız.

  istikrar demişken, sinan oğan da istikrar dedi.
  demokrasidir, kimseye kimi destekleyeceği dersi kimsenin verecek hali yok ama görüşmeler üzerinde durabiliriz tabi ki. şimdi sayın oğanın altını önemle çizdiği göçmen sorunu vardı ve göçmenleri göndereceğiz şartı koşuyorlardı. açık ve net bir şekilde göçmenleri göndermeyeceğiz diyen tarafı destekledi. 1 milyonu göndereceklermiş, hadi inşallah. türk dünyasına hassasiyetle yaklaşılması şartı da vardı, türk birliği falan fişman konuşulur durur zaten. arap birliği gibi, onlar birlik olabiliyor mu? aynı mesele. itirazım olduğu için söylemiyorum ama birlik olsan ortaya bir artı değer çıkar mı? geçenlerde özbekistan özelinde yazmıştık, kişi başı milli gelir 3-4 bin dolar civarında işte, yolsuzluk endekslerinde zirvelerde, mafya yapılanmaları güçlü. demokrasisi zayıf, otokrat devlet yapılanmalarının klasik yüzü. arapları israil domine ediyor, türkileri de rusya.
  afet bakanlığı şartı da vardı, şirket mantığıyla yürütülen afad bakanlık olacakmış, öyle mi? iyi haber değil mi?
  sayın oğan kendi kararını açıkladı. ata ittifakının bileşenleri ayrı ayrı açıklama yapıyorlar, zafer partisi bugün bir açıklama yapacak, adalet partisi de önce karar açıklamıştı. şimdi sayın oğanın aldığı oyda cumhurdan gelen oylar fazlaydı diye düşünüyorum dolayısıyla kararının bu oyların tekrar cumhura dönmesine yardımı olabilir, tepki de olabilir. şahsi oyu ne kadar ve ne kadarını taşıyabilecek, göreceğiz.
  2. tur, yeni bir tur. kimsenin eksik oyu yok, +1 oya ihtiyacı var.

 12. CHP tabanı, seçmeni yahut teşkilatları; ne derseniz deyin! Hiçbirinin umudu kalmamış. 29 Mayıs’ın ilk ışıklarıyla birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hesap sormaya hazırlanıyorlar. Daha şimdiden 28 Mayıs hezimetinin suçlusu olarak Bay Kemal’i ilan etmişler. Bakınız sağda solda aleni konuşulanlara!
  ‘Değişim önce CHP’de başlamalı’ diyecekler.
  Altılı Masa bileşenlerini topa tutacaklar.
  İyi de bütün günahı, vebali, suçu Bay Kemal’e yüklemek haksızlık değil mi?
  Ey CHP’ye gönül verenler! Bay Kemal ‘KHK’lıları serbest bırakacağım’ derken gıkınız çıkmıyordu, hayırdır!
  Bir günden bir güne ‘ABD’ye, İngiltere’ye, Almanya’ya niye gidiyorsun’ diye sormadınız?
  ‘Selahattin Demirtaş’la Osman Kavala’yla ne işimiz var bizim’ demediniz?
  Kandil’in Kılıçdaroğlu’na desteğinden hiç ama hiç rahatsız olmadınız. Avuçlarınızı oluşturuyordunuz.
  ‘Yerel yönetimler özerklik şartının ne anlama geldiğini bilmiyorduk’ diyebilir misiniz?
  Yahu bir taneniz de çıkıp Jeremy Rifkin’le yapılan video konferansı ‘millet teknoloji görsün’ diye pazarlayan Bay Kemal’e ‘komik olma’ demediniz.
  ‘Maalesef Azerbaycan’a silah yardımında bulunuyoruz’ diyen Ünal Çeviköz’e ağzının payını verdiniz mi?
  ‘Defne Hastanesi’ yalanının peşine sizler de takılmadınız mı?
  ‘Devlet deprem bölgesinde yok, insanlar aç, açıkta’ yalanına inanıp; oradan Erdoğan’a verilen oylar karşısında nasıl bir hayal kırıklığına uğradığınızı görmüyor musunuz?
  Hangi birini sayayım?
  ‘Üç yüz milyar dolar buldum, dört yüz on sekiz milyar dolar buldum’ yalanına ilk siz inanıp tedavüle soktunuz.
  İşsizliği ‘muhtarlıklara özel kalem müdürü atamasıyla’ bitireceğini söyleyen Bay Kemal’e hiç tepki vermediniz!
  Kusura bakmayın beyler! Bay Kemal’den daha suçlusunuz. ‘Tuvalet terliğine bile oy veririz’ diyerek çok alçaltmadınız mı kendinizi?
  Siyaset üretemeyen genel başkanınızın açığını Erdoğan düşmanlığıyla örtmeye çalıştınız. Ve 28 Mayıs’a günler kala Bay Kemal ve arkadaşlarının ortaya koyduğu mide bulandıran tiyatroya da hâlâ ses etmiyorsunuz.
  Ne demeliyim bilemedim ki?
  ‘Oh olsun mu’ demeliyim acep?

 13. Sabah Proğramları, Sunan Hakan Ural Yaptı.
  Ekrem imamoğlunun söylediği sözleri cımbızla öyle kesmişki

  San ki Ekrem İmamoğlu Hata yapmış gibi Gösteriyor.
  Millet Bu Shtekarlıkları yanınızda bırakmaz.
  Bu para hısrı Bizde Nerden Geliyor.

 14. Sayın Sinan OĞAN’ı güya aşağılama amacıyla benzerlik kurduğun, bu o kadar netki kendi ifadenle “Tanıdığım ve ilgilendiğim biri değil çünkü” senin çok iyi tanıdığın ve çok ilgilendiğin züğürt ağababalarını bu millet çok iyi biliyor.
  Nedense eli kanlı terör baronları ve terörist başlarının aleni bir adaya desteğini böğüre böğüre açıklarken hiç eleştiri dahi getirmediniz.

 15. Sinan Oğanın O Açıklamaları ne oluyor.
  Bir şey Açıklayıp Tersini yapana Biz “Tükürdüğünü yalamak” Diyoruz.

  Hani Hüdapar, Hizbullah Teröri Destekliyor.
  Domuz bağı ile Adam öldürüyorlardı. Onlarla yayana Gelmezdin.
  Cehennemin Kapılarını kapatacadın Yani Erdoğanın Cumhurbaşkanlığını Bitirecektin.
  Mayamız Bozuk Para Kokusu alınca işler bitiyor.

  10 Milyon Göçmen olmuş Dahada, Erdoğan Hükümetinde Artacak.
  Kiralar, Ev Fiyatları artacak.

  Türklerin yuva kurması zorlaşacak.
  Göçmenler 5-10 Kişi Kira parasını ödeyerek kalıyorlar.
  Sen Tek veya Hanımında çalışacak Kirayı zor ödüyeceksin.
  Yuva Kurmuş olsan bile Geçim zorlaşacak, Yuvan yıkılma Tehlikesi olacak.

  “YANILMIŞIZ !!! Sinan Oğan, Milliyetçileri Satmıştır..!”

  https://www.youtube.com/watch?v=eipu3m9Dxdw

 16. Her kim ne yaparsa kendi eliyle yapar.
  Kendi ektiğini biçer.
  Yanlış hesap Bağdat’tan döner.
  Daha ilk günden incemiydi kalınmıydı masanın dört ayağımı olsun beş ayaklımı ile uğraşan muhalefetten de bu kadar.
  Küstüm seanslarını varsaymıyorum bak😡.
  Kendi içnde kendine muhalefet bir partiyle,
  İlk günden beri yola çıktığı hedeflerini hesabını değiştiren yolunu..
  Kendi gibi düşünen, kendinin aynı tıpkısı yöne bakanları bir arada gerekirse komünler halinde getiremeyenler biraraya!..
  Sadece menfaatleri için mi geldiler bir araya sorusunu getirir akla🤔.
  Seçmende artık bir karar vermek zorunda:
  Seviyon muuu???….
  Sevmiyon mu?

 17. İyi Partide En sert Erdoğana Açıklama yapan Yavuz Ağıralioğlu
  Erdoğana oy verecek.

  Siyaset içte budur. Birilerin Menfaatı İçin Siz Vatanı satmayın.

  Herkesin Ederi vardır. Hükümet para, Makam vererek Herkesi Satın Alıyor.

  Youtube’da bakın Soylu,Numan Kurtulmuşun Partileri vardı,

  Erdoğana En sert Eleştiriler yapıyordu .Aynı Bahçeli gibi,

  Sonra Ne oluyor Gelsin Paralar, Paralar.

  • Kandil’in siyasi uzantısı HDP, seçimlerde bay Kemal’i destekliyor. Bu desteğin nedenini ise HDP’li Sırrı Süreyya Önder açıkladı: “Bize taahhüt ettiği şeyler var. Bizim arkadaşlarımızın cezaevinde boşuna yatıyor oluşunun altını kendisi çizdi. Ağır bir sorumluluk aldı üzerine. Yapmak zorunda”.
   Bay Kemal kuyruğu fena kıstırmış.

 18. Sayın yazar
  İçinizdeki ERDOĞAN hazımsızlığının çaresi yok. Bu hazımsızlığı çekmeye devam edeceksiniz gibi görünüyor. Bununla yaşamaya alışın. Yada alışmayın koyverin gitsin.

 19. S.Oğan konusu TR’de kişilere endeksli politikaya daha uzun bir süre devam mesajı veriyor.
  Doğu Anadolu’dan nerelerin rengi açılacak bakalım? Bekleyelim görelim.
  En hayırlısı baştan belli olur belkide🤗
  Birisi der şimdi zaten o kazanacaktı.
  Öbürü der iki daha gelse kazanamazdı.
  (Bazı şeyleri zorlamanın anlamı yok, halkı seçmeni YORAR!)
  Etki bazan isimle de olur, rakamla da ..
  Güney sınırımızın ötesinde “sayıyla” hakimiz olaya😯! .. tezi ne kadar doğrudur mesela?
  Bugün yine şehit haberiyle uyandı ülke, ve kalabalıktan yükselen ses politika!.. (teröre destek verenlere!..).
  Muhalefet diyemedi;
  akan kan duracak!
  Sınır ötesi menfaatlerimiz ve güvenliğimiz!…
  Sığınmacılarııı!…
  Sadece gönderecekmiş (nereye ölüme).
  35 km etki alanı!?!?…😯😯😯
  Çıkacakmı 45’e?
  Ev araba yazlık (3anahtar nezaman?)
  Seneye kalır belki 3 vakte….
  Son söz: seçmenin daha yapacağı… (sn yazar birşey kalmamış)
  Yapacağını yapmış, yapması gerekeni belkide yapmamış, algılaya mamış!!!
  (İst.seçimlerinde yaptığını yada bunun TAM TERSİNİ..🤔).

 20. Özellikle Cumhur İttifakına Verenler Şu video’ya Seyretsin. Ekrem İmamoğluna bu sevgi neden, Bir Düşünün Eğer AKP Trollerin dediği gibi Çalışmamış, Bana Bu Bölge oy vermemiş diye Çalışmasaydı Halkda BU Sevgi seli olmazdı.

  İamoğluna Bu sevgi Seli Nedendir?
  https://www.youtube.com/watch?v=acib1xwkIDI

 21. Sosyal Medyada, Bir Karalama Deprem Bölgesi ile ilgili Sahte videolarla Millet Partisi Bu vatandaşları Azarlıyor , Küçük düşürücü Gibi Cumhur İttifakı tarafından Videolar yapılmış.

  Yeni Algı Deprem Zedeler Üzerinden Yapılıyor. Yazıktır Günahtır Bu ülkedeki İnsanları Bölmek ve
  Bu Vatanın Evlatları Düşman hale Getirenler Milli Değildir. Parçalanırsanız, Birbirinizi sevmezseniz Çabuk Dağılırsınız Bu Milletin Evlatları Eşittir, Kardeştir. Her Vatandaşımız Deprem Zedelere yardım için çalışıyor.

  Depremi Siyasete Bulaştırmayınız.

  Sırf İstanbul Belediyesinin Yardımlarını Yayınlayacağım Siz Ankara belediyesi, Adana Belediyesinin ve Diğer CHP Belediyelerin yaptığını düşünün. Onca Enkaz Kaldırmak İçin Bir sürü Kamyona İhtiyaç vardır. Ankara Belediyesi Moloz Kaldırmak için 45 Kamyon gönderdi.

  SOL Demek, Zaten Siyasi Görüş olarak, Emekçi ve vatandaşın Yanındadır.

  İBB HATAY’DA DEPREM SONRASI KAPANAN YOLLARI AÇIYOR

  https://www.youtube.com/watch?v=QjThkaIk0k8

  İBB DEPREM FELAKETİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

  https://www.youtube.com/watch?v=iwsPH2wurmk

  İBB’NİN YARDIM TIRLARI HATAY’A ULAŞIYOR

  https://www.youtube.com/watch?v=zHfBq_qTiFU

  İBB HATAY’DA KONTEYNER KENT İNŞA EDİYOR

  https://www.youtube.com/watch?v=ftQchgre3H8

  İBB HATAY’A İKİ GEMİ GÖNDERDİ

  https://www.youtube.com/watch?v=HcjV0kTYdnY

  İBB HATAY’DA YENİ BİR SAHRA HASTANESİ KURDU

  İBB, HATAY’DA DEPREM ZEDELERİN ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ DESTEKLİYOR

  https://www.youtube.com/watch?v=J3T6QfkJAg8

  İBB’NİN TEMİZLİK EKİPLERİ HATAY’DA

  https://www.youtube.com/watch?v=JoZ7tAs_EG8

  İBB HATAY’DA ÇADIR KENTLER KURDU

  https://www.youtube.com/watch?v=c_tEuAIOy78

  Bunları Ve daha Fazlasını İstabul Belediyesi yaptı.

  Birde Başa Gelirse Yapılacakları Siz Düşünün.

 22. Milliyetçi oylara ihtiyacı olduğunu anlayıp, İYİ Parti’yi saflarına çekmek için “En büyük ülkücü benim” dedi.
  Davutoğlu, Babacan ve Karamollaoğlu’nun desteğini almak, muhafazakar oyları çelmek için uzunca bir süre en sahtesinden “Allah, din, kitap” edebiyatına soyundu.
  HDP’siz oy alamayacağını anlayınca bir numaralı PKK savunucusu kesildi. Selo’yu kardeş, kayyumları kalleş, özerkliği mukaddes ilan etti.
  Evinin mutfağında fakir edebiyatı yaparken gariban, miting yapmaya özel jetle giderken sultandı.
  Önce eliyle kalp işareti yapıp, sevgi pıtırcığı oldu. Tutturamayınca çakma şahin kesilip masa yumruklamaya başladı.
  Kendini ülkenin en iyi hesap uzmanı ilan etmişti. Ama aralıksız 15 seçimden mağlup çıkarken hiçbir hesabı tutmayan gafildi.

  • Bir trolü alkışlayacağım kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Keşke benzer bir yorumu yarınlarımızı yok edenler için de yapabilseniz.

 23. bu sistem koalisyonların sonu olacaktı (eski sistemde koalisyonlarda iki, veya üç parti olurdu) şimdi ortakların sayısını bilen varmı

 24. Seçimden önce bedava ev vadedip sonrasında depremzedelerimizi misafir oldukları yerlerden atmaya kalkanlara itibar edilir mi?
  Ne bürokratik ne de siyasi hayatında ülkeye hiçbir hayrı dokunmayan bir şahıstan bu millete fayda gelir mi?
  17-25 Aralık darbe girişiminde FETÖ’cülerle iş tuttuğunu bizzat kendi ağzıyla itiraf eden birine güven olur mu?
  Meydanlarda 6-8 Ekim olaylarının azmettiricilerini cezaevinden salma sözü verenlerin bölücü örgütle mücadele etmesi beklenebilir mi?
  Rakiplerini tasfiye etmek için şantaj, tehdit, baskı, kaset kumpası dâhil her yolu meşru görenlerin siyasi ahlakına güvenilir mi?
  Dün ak dediğine bugün kara diyen, dün söylediğini bugün inkâr eden, adı “çarkçıya” çıkmış birine elbette güvenilmez, evlatlarımızın geleceği emanet edilmez.
  Milletimiz, 14 Mayıs’ta Meclis çoğunluğunu 323 milletvekiliyle Cumhur İttifakı’na vererek aslında iradesini beyan etti.
  Cumhurbaşkanlığında da %49,5 oy oranıyla 27 milyonu aşkın vatandaşımız Erdoğan’a teveccüh gösterdi.
  İnşallah 28 Mayıs’ı aziz milletimizin irade ve desteğiyle, rekor bir oy alarak tamamlayacağız.

 25. Yemi sistemin iyi tarafı herkesi hesaba katmak zorunda olması. Bu demokrasi açısından iyi bir şey. Eskiden yüzde 34 alan tüm meclisi yürütmeyi ele geçiyor, kimseye de hesap vermiyordu. Artık 0.1 bile etmeye. Hüda-Par’ın bile önemi var. Dolayısıyla temsil ettikleri kesimin de. CHP artık yanına diğer görüşleri temsil eden partileri almadan iktidar olamayacak. Aynısı her parti için sözkonusu. Bu gerçekten iyi bir şey.

  Sinan Oğan da bir siyasi aktör. Oyunu ve kendisini takip edenleri nereye yönlendireceği konusunda tutarlı mı değil mi sorusundan başka yapılacak bir şey yok. İktidar açısından tutarlı olmanın bir önemi kalmadı. Onlar Allah affetsin diye günde beş defa dönebilirler. Mazurdurlar. Oğan ise yeni bir aktör. Buradan test edilecek. Hafta sonu öğreniriz ne kadar etkileme ve pazarlama gücü var. Pazarlamanın konusu göçmenler ve bakanlık diye düşünmüyorum ama. Ayağına gelmiş böyle bir fırsatı iyi değerlendirmiştir. Sonuçta siyaset bu ülkede sadece ve sadece rant için yapılıyor. Oğan’ın da yakında ne alıp alamadığını görürüz bir şekilde.

  • 3. tur olsaydı bay Kemal elinde halifelik bayrağıyla İslam İşbirliği Teşkilatına kadar giderdi.

 26. Fısıltı gazetesinin haberine göre bu kişinin Azerbeycan’da şirketleri varmış , Aliyev’in ricası veya baskısıyla bu kararı verdiği konuşuluyor!

  • Sinan Oğan:
   “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturacak kişiyi ‘terörle arasına mesafe koyamayan’ HDP belirlememeliydi. Buna engel olmayı amaçladık. Bugün bunu başarmak üzere olduğumuzu düşünüyorum.”
   dedi.
   Buradaki HDP ifadesinden kasıt parti yönetimi.
   HDP’ye oy verenler değil.

 27. Sen ne dersen de,Reis kazanacak ,hemde senin gibilerin bildiği ama yazmaya cesaret edemediği bir farkla kazanacak.Daha önceki yorumumdada dediğim gibi.

Yoruma kapalı.