İsrail’in elindeki en güçlü silah cezalandırılmazlık.. Her ne yaparsa haklı bulunuyor.. “Refah mı, Tahran mı?”

26
İran'ın gönderdiği füzeler İsrail üzerinde..
Reklam

İran’ın İsrail’e İHA’lar ve füzeler ile saldırısına yol açan sebep neydi? İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’daki İran’ın başkonsolosluk binasına hava saldırısı düzenleyip o sırada orada bulunan yüksek rütbeli yedi İranlı subayı öldürmesi değil miydi?

Peki, yedi üst düzey subayının ölümüne yol açan İsrail saldırısına cevap olması amacıyla İran’ın o ülke üzerine gönderdiği İHA’lar ve füzeler kaç kişinin hayatına mal oldu?

Hiç kimsenin…

Zaman zaman Gazze’den üzerlerine gönderilen, evlerde ilkel şartlarda imal edilmiş füzeleri etkisiz kılmak için İsrail güçlü bir füze savunma sistemi kurmuştu…

Adı ‘Demir kubbe’ olan bu sistem sayesinde İran’dan atılan füzeler daha havadayken yok edildi. Kimsenin burnu bile kanamadı.

Öyle olduğu halde, dün gün boyu, ajanslar, televizyonlar ve internet siteleri, -eminim bugün de bütün gazeteler- hep aynı soruyu gündeme taşıyorlar: “İran’ın saldırısına İsrail ne zaman ve nasıl cevap verecek?” sorusunu…

Efendim?

İran İHA’lar ve füzeler gönderdi ya, İsrail’in de buna karşılık vermesi gerekirmiş…

Reklam

Gazetelere göz gezdirir, TV’lerden duyurulan haberlere kulak verirken karşıma çıkan bu fütursuzluk içimi acıtıyor…

İsrail’in her şeyi yapmaya hakkı var; hatta bir şey yapması için geçerli bir sebebi olmasa bile…

Gazze’de altı aydır süregiden acımasız ve orantısız savaşta çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 40 bine yakın Filistinli hayatını kaybetti; iki milyon civarında Gazzeli ölme sırasının kendilerine her an gelebileceği kaygısıyla daracık bir alana -Refah’a- sıkışmış durumda.

İran’ın kimseyi öldürmeyen füzelerinin yola çıktığı gün bile, İsrail ordusu, Gazze’de, üç yüksek okul, bir ilkokul, bir hastane, bir cami ve bir de düğün salonunu yerle bir etti.

Kim bilir o sırada o binalar ve yakınlarında bulunan kaç kişi saldırılarda hayatını kaybetmiştir…

‘Soykırım’ sözcüğünü, sözlükler, “Siyasal, ulusal, ırksal ya da dinsel bir nedenle, azınlık durumundaki bir insan topluluğunu soyca yok etmeyi amaçlayan toplu öldürme eylemi” olarak tanımlıyorlar.

Gazze’de öldürülenler Filistinli ve büyük çoğunluğu Müslüman insanlar… “Ulusal, ırksal ya da dinsel” açıdan belirli bir grup ve “Yok etmeyi amaçlayan toplu öldürme eylemine” maruz insanlar bunlar…

Tanım Gazze’de yaşananlara uyuyor…

Reklam

İyi de, dünyanın uygar, demokrat, hukukun üstünlüğü ilkesine sahip bilinen herhangi bir ülkesinde, “İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırım” demeyi deneyin bakalım, nelerle karşılaşacaksınız…

Artist iseniz, filmler ve dizilerde rolleriniz iptal edilebilir… Nitekim ediliyor…

Şarkıcı iseniz, konser verecek salon bulamayabilirsiniz… Nitekim bulunamıyor…

Bilim insanı iseniz ders vermekte olduğunuz  üniversitelerden kovulabilirsiniz… Nitekim kovulanıyor…

Hatta öğrenci olsanız bile… Nitekim onlar da kapı önüne konuluyor…

Yunanistan’da maliye bakanlığı yapmış, Amerikan üniversitelerinde ekonomi dersleri veren ve profesör unvanı bulunan, ülkesinde bir partinin lideri de olan Yanis Varoufakis, Gazze konulu bir konferansa katılmak üzere gittiği Almanya’ya alınmadı.

“Nasıl olur?” dememe kalmadı, Varoufakis’in Almanya’da düzenlenen başka konulardaki konferanslara bile Zoom üzerinden katılmasının da yasaklandığı duyuruldu.

Pink Floyd’un kurucusu Roger Waters’un bütün konserleri iptal edildi.

Akıl alır gibi değil ama bu saydıklarım ayniyle vâki…

Uluslararası medyanın her durumda haklı bulduğu, haklı olmadığı zamanlarda da bunu söylemeye çalışanları susturmasına alışık olduğu ve tek kişinin burnunun kanamadığı sıradan bir saldırı için İran üzerine ölüm yağdırmasını beklediği İsrail, bunu yapar mı?

Gazze’de yaşananlara verilen -daha doğrusu verilmeyen- tepkilere bakılırsa pekala yapar…

İran’ın İHA ve füze saldırıları sonrasında -dün- toplanan Netanyahu ve birkaç bakanından oluşan İsrail savaş kabinesi, dünya medyasındaki havayı almıştır.

Netanyahu ve savaşkan kurmaylarını Joe Biden’in “İran’a saldırırsan biz yokuz” demesi durdurur mu?

“Refah’ı mı, Tahran’ı mı vuralım” diye düşündüklerine eminim.

ΩΩΩΩ

Reklam

26 YORUMLAR

 1. TV tartişma proğramları izliyorum. Az buçuk dünyayıda takip ediyorum. Filistin sorununa çözümsel fikir üreten yok. Belki var ama hepsi dini yada ırksal kuru hamaset. Bir sıradan insan olarak benim önerim; Gazze-İsrail sınırına ve Filistin-İsrail sınırına BM barış gücü yerleştirmek, işte bu sivillerin tek yaşam güvencesi olacaktır. Buna İsrail savaş lordları ve Hamas derebeyi karşı çıkacaktır, onlar için din, ırk, doğalgaz, vs. önemlidir. Benim için önemli olan tek şey sivillerin Can güvenliğidir.

 2. “Yanlışlar
  15 Nisan 2024 De 01:01
  Akdeniz sahillerinde İran tarihin hiçbir sayfasında olmadiki. Ayrıca İran ve İsrail arasında 2-3 devlet var. Bu sebepten savaşları mümkün değil. Uzaktan oynaşıyorlar. Amaçları etrafı tutuşturup seyredecekler.

  Yorumu Cevapla”

  Doğrudur, acem uşaklarının akdeniz sahilleriyle bir ilgisi yoktur ama
  savaşmak için de sınırdaş olmaya gerek yoktur…
  Tarih boyunca iranı türk hanedanları yönetmiş olsa da,
  sultan dara(daryus) döneminde persler balkanlara kadar gelip iskitli atalarımızla savaşmaya cüret edebilmişler ama irana elleri boş dönmüşlerdir,
  hatta pers kralı darius bu seferi sırasında tarihte ilk kez çanakkale boğazına ahşap bir köprü de yaptırmış ve askerlerini trakyaya öyle geçirebilmiştir…
  1920li yıllara gelene kadar da iranı nadir şah, safeviler vs türk hanedanları yönetegelmiştir:
  Azerbaycan bir olsun!
  Payitahtı Tebriz olsun!

  • dün sol haber sitesinde analiz adı altında bir yazı gördüm. güya İslami cemaatler İran’a karşı İsrail’i destekleyelim diyorlarmış. yazar caferilerin liderinin İran İsrail geriliminde İslam’a zarar veren İran’ı destekleyemeyiz, İran İsrail savaşında biz İsrail’i destekleyelim dediğini iddia ediyor.

   birileri İran’a karşı İsrail’i destekliyor anladık da kim acaba:))

 3. Türkiye İran-İsrail sıcak çatışmasının genişlemesini istemiyor. Türkiye’nin kırmızı hatta yürüttüğü süreç, medya tarafından anlaşılmadı. Oysa ki ABD ve İran arasında krizi yumuşattı. Tarafların iç dinamiklerini en iyi bilen ve sahadan veri toplayabilen Ankara gelişmeleri dikkatle takip etmeye devam ediyor.

 4. ………………………………………….
  Pink Floyd’un kurucusu Roger Waters’un bütün konserleri iptal edildi.
  Akıl alır gibi değil ama bu saydıklarım ayniyle vâki… diyorsun sayın hocam! Avrupalıların yaptığı gayet norma haşa normal değil fakat biz Müslümanların sessizliğine göre normal….
  Bana göre İsrail hiçbir suçu yok, Asıl suçlu suça ve suçluya ses çıkarmayan insanlığın suçu, düşünsenize diyeceğim fakat düşünmeye gerek yok, bir avuç insan arkasındaki Dünya ile Dünyaya kafa tutuyor.

  İnsanlık neler kaybediyor, Müslümanlık çok şey kaybediyor.
  İnsanlık, acıma duygusunu kaybediyor,
  İnsanlık, haksızlığa karşı görme, işitme duyusunu kaybediyor,
  İnsanlık, haksızlığa karşı ses çıkarma yeteneğini kaybediyor,
  İnsanlık, iyilikle kötülüğü ayırt etme duyusunu kaybediyor,
  İnsanlık, haklı-haksız ayıt etme duyusunu kaybediyor,
  İnsanlık, İNSANLIĞINI kaybediyor…
  Peki Müslümanlık ne kaybediyor, hiçbir şey kaybetmiyor, sadece ve sadece görme ve işitme duyusunu kaybediyor.
  Başka söze gerek var mı?

 5. gece sarkul avsatta çin ile İran ilişkilerinin derinlikli analizi iddiasında olan bir makale gördüm, şöyle bir cümle var; “Amerika’nın kızıl denizdeki krizde bölgeye savaş gemisi göndermesi Baltık denizindeki askeri gücünü bölmesi demek” diyor.

  başka bir yorumda da İran’ın strateji okuma becerisinin gelişkin olduğundan bahsediyordu.
  emekli NATO komutanları Ukrayna savaşı başladığında uzun uzun Amerika NATO stratejilerini anlatıyordu.

  yaşananların özeti haliyle stratejiye karşı stratejik hamleler elbette de seninki de ayrı bir strateji tabi:)

  • Ukrayna ordusu türk malı sihalarla(bayraktar) rus işgaline karşı durabildi ve
   saldırganları püskürtmeyi de başardı,
   zafer inananlarındır!
   İran ihalarının ise kendilerine bile hayrı olmadığını görüyoruz:))))
   Çinliler de mi türk diye sormuşsun,
   bugün çinin ortalarında kalmış olan “çin seddini” biz yapmadık, onlar yaptı, bu soruyu onlara sor…

   • bunu çinlilere sordu bir gezgin, Çinliler seddi kimin yaptığını bilmiyorlar. Türklerin çekik gözlü vahsiliğinden korunmak için yaptıkları söyleniyor.

   • Pervaneli küçük uçaklarla, Rus savaş makinesine karşı zafer abartı olmuyor mu. Neticede, yıkık dökük olan taraf Ukrayna tarafı. Ak algı var burada, içine düşmeyelim.

 6. Sayın yazarımızın yukarıda saydugi ülkeler demokrat ,özgürlükcu,insan haklarına saygılı toplumlar.Bize hep öyle anlatıldı ve anlatılıyor.Biz ise bu ülkelerin çok çok gerisindeyiz .
  Acaba Gazzeden sonra bu tanımla ma değişir mi ?

  • Bir batı eleştirisi var, hiç bitmiyor. İzah edeyim. İnsanlar özgür ortam bulsaydı sadece batıda değil, her yönde çağdaş değerleri üretebilirdi. Batı homojen bir yapı değildir. İlericisi gericisi ırkçısı dincisi her fikir ve ideoloji varlık gösterir. İktidarlar demokrasinin (rekabet) gereği sürekli değişir. Yani batı diye bir adam yok. Bu dini ve milliyetçi ideolojilerin içimize yapıştırdığı bir algı. Batıda, Sosyalistler Milliyetçiler Hıristiyan (muhafazakar) demokratlar, Sosyal demokratlar, Liberaller var. Hepsi her konuda çok farklı görüşlere sahiptir. Tekrar söylüyorum, BATI diye sabit bir adam yok. Sadece bir coğrafya var.

   • Atak arkadaş “Batıda, Sosyalistler Milliyetçiler Hıristiyan (muhafazakar) demokratlar, Sosyal demokratlar, Liberaller var. Hepsi her konuda çok farklı görüşlere sahiptir.” neyim diyorsunuz da,
    yav hepsi aynı soyun b.ku değil mi?
    Alman yeşilleriyle alman faşistlerinin arasında ne fark var?
    Hepsi de türk düşmanı öyle değil mi?

 7. Tahran’a diye yola çıkan füzeler (gizli kayıtlarda yemen yazabilir) yanlışlık la!!
  Refaha düşer🙃.
  Olay bu kadar basit.
  (Bir zamanlar dünya savaşı bir sırp prensinin…. hikayesi ile çıkmıştı!
  Bu defa da İran consolosluğunda 7’ye çıktı!😳. Bir sonrakinden Allah muhafaza eylesin bizi; kesin gider en az bin kişi😡).

 8. Bana göre o merakı veya bekleyişi, başka türlü anlamak da mümkün; Israil , öyle kindar , öyle arsız utanmaz , öyle ahlaksız ve hain , üstelik bütün dünyanın desteği de arkasında olduğu için kesinlikle karşılıksız bırakmayacağı şeklinde de anlaşılabilir ?
  Ben , tarih boyunca insanoğlunun yaşadığı bunca savaşlar ve trajedilerden , bunca kötülüklerden sonra altı aydan beri böylesine bir felaketin göz göre göre ve adeta alkışlanarak yaşanmasını aklım, vicdanım almıyor , inanamıyorum; insanlık bu kadar mı kara vicdanlı, hain , zalim !
  Bir de günaha mi giriyorum , bilmiyorum ; Allahu Teala niye bunların başına taş yağdırmıyor !
  Onu da anlamıyorum!

  • “Netanyahudi”ler temsil ettiği zihniyetle bekledikleri “Mesih” gelse ve bunlara “Durun” dese onu da dinlemeyecek gaddarlıkta davranmaktalar…

   O sorduğun son soruyu tarih boyunca karşılaşılan acizane durumlarda soranlar çok oldu. Bazıları cevap anlamadıklarından ateizm dinine kapağı atmayı yeğlediler. Belki de test edilirken sözde Tanrı’yı test ettikleriini sanmışlardı…

   Mucip bey, sen kendini fazla paralama. Elden bir şey gelmiyorsa dualarını mazlumdan yana esirgeme, yeter. Allah’ın düzeni çetin (bu bir ayettir!). Herkesin birbiriyle test aleminde olduğu bu dünyada müslümanlar Kuran’ı doğru düzgün anlayıp emsallerinden geri kalmamış olsalardı, tüm insanlığa iyi örnek olma şerefine onlar nail olacaklardı. Besbelli ki “Netanyahudi” ve yol arkadaşları hristiyanlar iyi örnek olamadılar. Bunların büyük çoğunluğu zaten Darwinian felsefesinde kendilerini sosyal birer hayvan olarak görürler. Havyanlıklarını da Gazzede tekrar tekrar göstermiş oldular, nitekim!

   …..
   İnsanda araya girer vicdan,
   Bir noktada durur, di mi insan,
   Ne vicdan ara, ne de insanlık,
   Bunlar, aslına yakışan hayvan!

   İnsanlığı öğretmek gerekir,
   Ama bunlar laf dinler mi zahir?
   Üstün ırk bunlar, burun havada!
   Cehennemde görülecek kibir!
   …..

 9. İnsanın ne kadar aşağılık bir yaratık olduğunu, acilen üremesinin kontrol altına alınmasının kaçınılmaz olduğunu anlamamız gereken yıllardayız. Birbirlerine, yaşadığı ortama insandan daha çok ve sürekli zarar veren başka yaratık yok çünkü. Türkiye’de ve Dünya’da olan biten ve güya tartıştığımız konulara bakar mısınız? Dünya’nın en ücra köşelerinde bile olan bitene biz sıradan insanlar bile kolayca ulaşabilecek yakınlıktayken niye didişiyoruz? Göstermelik bir Birleşmiş Milletler’i işlevsel bir yapıya dönüştürmek, birilerinin ağababalığını değil, insanlığın yararına evrensel kararlar veren bir kuruma dönüştürmek bunca acı ve gözyaşından daha mı zordur? Bunca siyaset ve bilim adamları niye “Tüm insanları, cins, ırk, millet, din ayrımı yapmaksızın insan kabul edip, ayrımcı, kayırmacı kendi koyduğumuz yasaları sona erdirip tek çatı altında toplayalım, buna göre insanca kurallar getirelim” demezler? “Dünya’yı cennete çevirmek varken niye sırtlanlar gibi, akbabalar gibi davranıyoruz?” demezler.

  • Yahya bey oldu olacak bm devletine bir de kainat imamı atayın olsun bitsin:)
   Halbuki tam da sizin istediğiniz gibi bir dünyada yaşıyoruz ve sonuç budur…

 10. dün İsrail gazetelerinde çıkan yazılara ve okur yorumlarını okumaya çalıştım, en çok konuştukları konuların başında İsrail ordusunun gazzeden nispi çekilmesi eleştiriliyor ve netanyahuya İran’ı değil Refahı hedef gösteriyorlar.

 11. Otoriteye saygılı olunsun! diyenler gibi güce tapacak değiliz ama
  türkün otoritesine saygılı olunsun!
  Öncelikle kabenin anahtarları ve mescidi haramın idaresi türkiyeye teslim edilsin,
  halen arap ülkelerini yöneten
  şerif hüseyin soyundan gelen kimler varsa,
  türkün hakimiyetine ve himayesine biat ve itaat ettiklerini açıklasınlar, türklerden özür dilesinler, yardım istesinler!
  Ondan sonra, bizim öz mülkümüz olan kudüs vesair topraklarımızın üzerinde halen zulme uğrayan mazlumların hakkını hukukunu da muhafaza edebiliriz vesselam…
  Türkler yoksa insanlık da yoktur!
  İtirazı olan?

  • Türk dünyasına çin otoritesi hakim diyorlar. Tacikistan Türkmenistan kazakistan Kırgızistan Özbekistan eski Sovyet sömürgesi ülkeler de artık çin ekonomik ağırlığı var diyorlar.turk otoritesi çin otoritesi anlaşılmaz mi buralarda. aslında Çinliler de türk dersen o başka:))

  • benim bir itirazim yok da, yalnız otorite konusunda Erdoğan’la anlasabilecegini hiç sanmıyorum. kendisi Arabistan’ın daha doğrusu Muhammet bin salman’ın otoritesini taniuor daha çok. otorite konusunu bu özden ziyade Erdoğan’la tartışsan daha iyi edersin sanki:))))

  • yani meseleye stratejik bakarsan İran on numara beş yıldız bir hamle yapmış olabilir, Türkiye açısından. Putin kıs kıs guluyordur.

  • Yusuf kaplanı duymazsan arabuluculuk payesinin verdiği gazla kaç sene idare edebilirsin? en çok bunu merak ediyorum:))

  • Hop dedik senden neden øzur diliyorlar suud topraklari icindeki kabe niye sana veriliyor ? Sen kendini Ne gøruyorsun ustelik peygamberlerin takip as dahil büyük cogunlugu israil ogullarindan tek hz Muhammed as arap køkenli turklerde peygamberler tarihini gørduler sen hayirli bir millet olsaydin peygamberi yuce yaratici turklerden secerdi

   • Peygamberler hayırlı milletlere değil, yoldan çıkmış hayırsız milletlere gönderilir. Araplar ki Hz Muhammede çok direndi, kılıçla müslüman oldular. Halbuki, Türkler hakanları müslüman olunca hiç direnmeden İslama geçtiler. Mekke ve medineyi; Fatimilerden, Şah İsmailden, Moğollardan, Haçlılardan, Napolyon ordularından, İngiliz işgalcilerinden korudu. Türkler hayırlı bir millet olduğunu yaratıcısına bin kere ispatladı. Haaa, Mekke ve medine yada kabe o bölgenin halkı olan Araplarda olması bencede doğrudur. Ama Kutsal emanetler o topraklara olan hizmetlerimizin bir hatırasıdır, asla vermeyiz.

Yoruma kapalı.