Kılıçdaroğlu’nun suçladığı ‘kiralık kalemler’ kim? CHP’li medya neyin peşinde?

15
Reklam

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu birilerinden ‘kiralık kalem’ diye söz etmiş galiba.

Etraftan, CHP’yi destekleyen medyada bu çıkıştan rahatsızlık duyanlar olduğu izlenimi alıyorum.

‘Kiralık kalem’ yakıştırması kolay hazmedilecek bir sıfat değil; medyada bundan rahatsızlık duyanlar çıkmasını anlayabiliyorum. Gerçekten de o sıfatla kendilerinin kast edildiğini düşünenlerin buna itiraz etmeleri doğal. 

Acaba CHP genel başkanı o çıkışla kimleri kast etmiş olabilir?

Bilmiyorum. Daha doğrusu bunu bilecek kadar yakından izlemiyorum medyamızı. Bazı gelişmeler neden sonra bana erişiyor. Bu defa da öyle oldu. Kılıçdaroğlu’nun o sıfatı kullandığı konuşmasını kaçırmışım; onun çıkışı medyada bazılarından tepki çekmiş, o gelişmenin de farkında olmamışım. Neden sonra olan bitenden haberim olabildi.

Yarım yüzyıla yakın siyasi gözlemciliğim süresince hiçbir liderin medyayla arasının sürekli iyi ve olumlu geçtiğini görmedim. Başlangıçta her lider medyanın gönlünü çelmek için çaba gösterir; sonrasında kendisini lidere yakın hisseden bazılarının bu konumunu partisine yön verme amacıyla kullanmaya kalktığını görünce veya böyle bir ihtimal belirince işin rengi değişir.

Liderler en çok partisinin iç işlerine ve işleyişine dışarıdan karışılmasına tahammül edemez.

Özellikle de parti için işler iyi gitmiyorsa…

Reklam

CHP son seçimde Meclis’te çoğunluğu elde edemediği gibi, partinin cumhurbaşkanı adayı da rakibine yenildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ydu aday…

Partisine yakın kalemler ve yorumcular şimdi onun CHP’nin başından ayrılmasını istiyorlar.

Acaba şimdilerde kendisini şiddetle eleştirenlerden bunu kalemlerini birilerine kiralık verdikleri için yapanlar gerçekten var mıdır?

Duygusal sebeplerle?

Yanlış anlamadıysam, CHP’yi yakın takip altında tutanlar, Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışıyla, kendisinin karşısına CHP genel başkanlığı için rakip olarak çıkacağı tahmin edilen bir belediye başkanıyla ilişkili gördüğü kalemleri kast ettiğini düşünüyorlar.

Ben bunu bilebilecek durumda değilim.

Ancak benim de bildiğim bazı şeyler var.

Reklam

CHP’ye yakın medyada aleyhinde görüş açıklayanlar Kılıçdaroğlu’na sadece seçim sonucu yüzünden karşı çıkıyor değiller. Pek çok kalem ve yorumcu, CHP liderinin partisini geleneksel çizgisinden saptırdığını düşünüyor ve bundan hiç mi hiç hoşlanmıyorlar.

Onların günümüzde görmek istediği CHP, İsmet İnönü’nün ‘6 oklu’ 1940’lar CHP’si…

Deniz Baykal’ın 28 Şubat (1997) ve e-muhtıra (2007) dönemlerinde izlediği çizgi…

Kılıçdaroğlu ise geçmişteki o dönemler için ‘helallik’ isteyen bir CHP lideri…

Bu yazının girişine koyduğum fotoğrafa dikkatle baktığınızda göreceğiniz gibi, Parti Meclisi toplantılarında yanına aldığı kadın üyeler arasında bir de ‘başörtülü’ var; bunu da anlamakta zorlanıyor onlar.

Karşı çıkmak istiyorlar eskiden yaptıkları gibi, ancak buna da siyaset elvermiyor.

İkili bir rahatsızlık söz konusu CHP destekçisi kalemler ve yorumcular için…

Seçimde alınan sonuç bir fırsat aralığı oluşturdu onlar için; şimdi o fırsatı kullanarak CHP’yi kendi istedikleri çerçeve içerisine çekmeye çabalıyorlar.

Bunu saklamıyorlar da…

CHP ve Kılıçdaroğlu seçimden başarıyla çıksaydı, aynı kalemler ve yorumcular Türkiye’yi kendi istedikleri çerçeveye çekmek için yeni dönemi kullanacaklardı. 

Muhafazakar kesimden AK Parti’ye ve Tayyip Erdoğan’a oy vermekten vazgeçmeye hazır pek çok kişi, CHP’yi destekleyen medyayı -gazeteler, TV kanalları ve internet haber sitelerini- izlediler ve onların bu niyetlerini sezdiler.

Seçim öncesinde böyle bir algının yerleşmekte olduğuna -burada ve bazı ortamlarda- birkaç kez dikkat çektiğimi hatırlayanlar vardır.

O günlerde, ittifak içerisinde birlikte olduğu ve muntazaman görüştüğü muhafazakar kesimden siyasi ve danışman konumundaki bazı isimlerin de ‘CHP’li medya’ konusunda Kılıçdaroğlu’nu uyardıklarından haberdarım.

Bugün olan, seçimi CHP ve Kılıçdaroğlu kazansaydı da olacaktı. Belki başka bir biçimde ama yine de Kılıçdaroğlu’nu rahatsız edecek bir tarzda.   

‘Kiralık kalem’ sıfatı hayli sert ve öyle olduğu için de gereksiz bence. 

CHP üzerinde güç deniyor CHP’li kalemler; CHP’yi biçimleyebileceklerini düşünüp bunu sağlamak için çaba gösteriyorlar.

Başarılı da olabilirler.

ΩΩΩΩ

Reklam

15 YORUMLAR

 1. ibb nin reklam için harcadığı paraları Mısırdaki sağır sultan duydu ama maalesef yazar duymamış hemde kırk yıllık duayen gazeteci

 2. sizinle beyin jimnastiği yapalım. soru geliyor neden Nebati değilde mehmet şimşek?
  Nebati modern Ekonomiyi bilmiyormuydu? o da faiz yükseltme yapardı artı tam Erdoğana göre adam ne dese yapıyor.
  Neden Mehmet şimşek, Nebati öne geçer çünkü gözleri ışıldıyor. 🙂
  o zaman neden Mehmet şimşek; Çünkü kasa Tım Tıkır Boş Yabancılar para vermesi için güvendiği birini getirelim dedi. Ama Nafile bir İtibar giderse geri gelmez.

 3. ekonomi duzelecek. ekonomi yukselecek ama.ak partideki dusus devam edecek. cunku ekonomi duzeldikce beklentiler artiyor ve fikirler hizli degisiyor. ak parti son uc secimde her secimde %7 oy kaybi var. toplamda %14 ediyor. kimse ak partideki kaybi konusmuyor. asil konusulmasi gereken bu olmali. RTE kazaninca olayin ustu ortuluyor. kayip daha fazla olsaydi. hangi parti nin yukseliste oldugu daha net anlasilacakti. ak partiden kopan partiler iyi calisirlarsa bu kayiplarin hepsini kendilerine cekebilirler. muhafazakar blok un guclenmesi lazim. o zaman muhalefet is yapabilir. genclere yol verilmesi lazim…

  • Bugünlerde muhalefetin değişim tartışmaları bir gerçekliğe dayanmıyor. Halkın refleksini bugün dahi okuyamıyorlar. Erdoğan’ın seçimi niçin kazandığını anlamadıkları için gelecek seçimde de yanılacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü ısrarla Erdoğan’ın yaptığı her icraatı yok sayan bir gözlükle bakıyorlar ülkeye.

 4. KK’nun kiralık kalemler dediği Ekrem Beye destek verenler. Sizce Ekrem Bey dediğiniz şekilde mi hareket eder, yoksa partiyi daha merkeze mi çeker ? Kemal beye muhalefet edenler ideolojik kaygıyla hareket etmiyor, iktidar hırsı temel motivasyon kaynağı. O nedenle her kanattan her fikirden CHP’li var Ekrem Beyin ekibinde.

  • CeHaPe zihniyeti yol ayrımında! (mı?).
   Alevi bir başgan adayını da sindirdi,
   Kürt CB yrd.’nı da yedi bitirdi bu seçmen.
   Konu seçimden sonra içeriye girdi, 14.kata kadar da (chp binası 14 kat diye dıymuştum) çıkar, Virüs bir kere yapıştı.
   Yerel seçimden önce yada sonrası farketmez artık🤗. Biraz çenede biz yoralım;
   -kılıcı kalkanı bırak artık kalkan yada kalkacak bişey kalmadı daha☹️.
   -CeHaPe yi merkezin de daha sağından! biraz sol’a mı diye soruyorsan geçti artık bardak çanak kırıldı😂.
   -imamın oğluna kalsa partiyi Özal gibi mi yönetir? İnönü gibimi ben bilemem. Onun söylemesi lazım.
   -chp partisi merkezin solunda mı kalmalı, biraz daha mı sola yanaşmalı? Onu da seçmen belirleyecek zamanla🤗.
   -kim geçer bu CeHaPe nin başına sorusuna şu cevabı verebilirim bu düzende:
   KAYYUM ATANIR!😂😡 (gülsem/ağlasam).

 5. Medya yada sermaye partileri hükümran lıkları altına almayı istermi ister. Birisi reklam için, öbürü %8,5 faizle para alabilmek yada parasına para katmak için.
  Siyasetçi Erdoğan değilki heeyytt çekebilsin😂. Üfürdünmü yıkılacak politika cı da var iki kare fotoğraf yayınlasan kaçacak delik arar😡. (Alnı secde yanında AK VE BAŞI DİK maddesini de arasak ne olur sanki?)
  Ben sporcunun!…
  Pardon ben siyasetçinin!…
  “Beni seçerseniz….” diyenini değil!!!!
  BEN BU MAKAMA ADAYIIIMMMM!!!!
  (Biz arkandakileride görürüz seçmen olarak merak etme!)
  DİYENİNİ BİR PARTİ BAŞINDA GÖRMEK İSTERİM🤗.

  • siyaseti anlamak gercekten zor. zamana ve zemine ve adamina gore nasilda.degiskenlik gosteriyor…

 6. Babala Tv’ye Çıkan Abdullatif şener, Daha önceler CHP’nin Düşük oy almasında CHP’yi temsil ediyormuş gibi yapan yazarlardan kaynaklanıyor Demişti.
  Türkiye Değişmesi için Bırakın Her partide İyi insanlar olsun. Ekrem beyde Değişimden bahsederken parentez içinde İstanbulu kaybetmeyeceğim diyor. Bence bu şahıslar CHP Çöreklenmiş İttihat partiden sızmış Dinazorlar Gitmeli Bundada Kılıçdaroğlu başarılı oluyor. Değişim Dedikleri Ben iyi Yönde algılıyorum.

  Türkiye vatandaşı Herkesi kucaklamak gerekir İdeolojik partiler eskiden Kaldı.

 7. CHP’nin 80 milyonu kucaklamak, herkesin cumhurbaşkanı olmak, kaybolan demokrasiyi geri getirmek gibi söylemleri köprünün çıkışına kadar ihtiyaç duydukları argümanlardan başka bir şey değilmiş.
  Biz zaten biliyor, böyle olduklarını söylüyorduk; söyledikçe de kötü niyetli troller oluyorduk. Hayır bahsettiğimiz sadece hakikatti, zira biz kırk yıllık Yanni’nin Kâni olmayacağını biliyorduk. Özü despot olan demokratik taklidi yapmakla demokrat olmaz ve nitekim olamıyor. O halde alâ meleinnas aynı sakızı çiğneyip durmayalım zira tadı kaçtı. Bir delikanlı talebiyle bu meseleye son verelim: Hiç mızıkçılık etmeyin, kaybettiniz! Hem de öyle kabahati başkalarına yıktığınız şekilde değil bizzat siz beceremediğiniz, başaramadığınız, toplumun hafızasında muteber olmadığınız için kaybettiniz! Bu hakikatle barışın, bu gerçeğiz sindirin ve işçinin, emekçinin, fıkaranın ekmeğinden elinizi çekin! Çakma sosyal demokrat olmayın! Sosyal demokrasi emekle kavgalı jakobenlerin ideolojisi değildir!

 8. Ben bu CeHaPe hakkında pek bir şey söylemek istemiyorum , iyi saatte olsunlar !
  Ben dünkü yorumumda ; ülkenin , merkezinde ekonomik krizin olduğu kötü gidişi hakkında oldukça karamsar ifadeler kullanmıştım , RTE, sağolsun hemen imdadıma yetişti ve benim yerden göğe kadar haklı olduğumu hemen ispat ediverdi !
  RTE.nin , H.G.Erkan ile M.Şimşek hakkında yaptığı açıklamalar , gerçekten ümitlerin sarsılmasına sebep olmuştur , belli ki onların üzerinden elini çekmeyecek ,istemeye istemeye göreve getirdiğini de zaten belli ediyor !
  Gerçi sadece bu ikilinin gayretiyle yani diğer yapısal reformlar olmadan işler ne kadar düzelir , orası da haliyle iyi görünmüyor , hiç ışık yok !
  Velhasıl bir insan bu kadar mı kör kör parmağım gözüne saplantısında olur , vallahi
  ben hayret ediyorum !

 9. Şu sıra CHP destekli ‘belediye TV’lerindeki iliştirilmiş yorumcular, “O gitsin mi?.. Bu gelsin mi?..” türünden bireysel hareketlerle CHP’nin nasıl yol alacağını tartışıyorlar.
  Oysa, ta 2020 yılında “Her şey gibi muhalefetin de yerli ve millîsini ülkemize kazandırmak inşallah bize nasip olacaktır” diyen Cumhurbaşkanı, en sonunda dayanamayarak doğru yolu bile gösterdi… Pazar günü “40 Yıl 40 Eser” etkinliğinde yaptığı konuşmada Erdoğan, CHP’yi kurtaracak formülü verdi:
  “Çok açık ve net söylüyorum; CHP, bu şekilde siyaset yaptığı sürece bu ülkede iktidar yüzü göremez. CHP kendini düzeltmediği, değiştirmediği, milletin sesine kulak vermediği müddetçe bir daha asla yönetime gelemez. Hele hele terör örgütleriyle el ele, omuz omuza yürüdüğü sürece… Bu millet terör örgütlerine oy vermez, vermeyecektir. Cumhuriyetle yaşıt olduğunu iddia eden CHP’nin geldiğimiz noktada artık cumhurla, Cumhuriyetle ve halkla barışması gerekiyor. CHP, milletle, milletin inanç değerleriyle ve millî iradeyle sulh ilan etmediği takdirde, yapacağı hamlelerin tamamı birer göz boyamadan, siyasi hokkabazlıktan ibaret kalacaktır. Elbette bunun da mücadelemizde, milletimizde hiçbir karşılığı olmayacaktır. Biz ülkemizdeki muhalefetin kendini yenileyerek, Türkiye Yüzyılı’na ayak uydurmasını samimiyetle temenni ediyoruz.”
  Şimdi millî iradeye saygılı, her şeyden önce omurilik sahibi, CHP’nin kuruluş ilkelerine bağlı CHP kadrolarına düşen görev; insanları değil, zihniyeti değiştirmek üzere çaba harcamaktır…
  Ülkenin millî bağımsızlık, bölünmez bütünlük ve refahı için çalışan sağlam bir muhalefet, Türkiye’ye de demokrasimize de en büyük katkıyı sağlar.

 10. KİRALIK MUHALEFET
  Devremülk bile değil.
  Bari 23 Nisan’larda devretseler de bizim muhalefet (yancı, kontrollü, irtibatlı, iltisaklı) bir iktidar yüzü görse.

Yoruma kapalı.