MHP ile İYİ Parti ‘komşu’ olmakla mı yetinsinler, yoksa ‘üçüncü yol’ ile iktidarı mı zorlasınlar?

11
Reklam

Son genel seçimin üzerinden üç aydan fazla zaman geçti. Sandıktan eski iktidarın devamı çıktığı ve muhalefet kaybettiği için başarılı tarafın kodlarını derinlemesine irdelemek ihmal edildi.

Hep muhalefetle uğraşılıyor doğal olarak…

Kendi hesabıma bunu bir önemli eksiklik ve vahim bir ihmal sayıyorum.

İhmal etmeseydim, şimdilerde meydana gelen bazı gelişmeleri daha sağlıklı tahlil edebilirdim.

MHP ile İYİ Parti arasında başlayan söz düellosu gibi gelişmeleri…

Sandıktan iktidar önde çıktı ve ikinci turda da olsa iktidar adayı AK Parti’nin genel başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden seçildi ya, genel tabloya şöyle bir göz atıp geçiştirdik.

Oysa tabloda şaşırtıcı bir özellik var: İktidarın ana gövdesini oluşturan AK Parti kamuoyu yoklamalarına yansıyandan da daha az -%35.6- oy alırken, neredeyse bütün araştırmalarda %7’ye düşürülmüş barajın altında kalabileceği görülmüş olan MHP, beklentilerin ve önceki barajın üstünde -%10.07- oy alabildi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim sonrasında medyayı ve araştırma şirketlerini hesaba çeken eleştirilerini hatırlayınız.

Reklam

Haklı eleştirilerdi onlar.

Acaba kendisi beklentinin altında kalmışken küçük ortağı MHP’nin beklenenin üzerinde oy alabilmesi AK Parti tarafından nasıl karşılanmıştır.

Bu soruyu yönelttiğim oradaki havayı koklayabilecek bir kişi, “Tedirginlikle karşılandı” kısa tespitinde bulundu.   

Galiba o tedirginlik seçim sonrasında ilk iş olarak atamaları yapılan kabineye ve şu yakınlarda Resmi Gazete’de yayımlanan kapsamlı bürokrat değişikliği listesine de yansımış.

İsimlerin MHP’ye yakınlık/uzaklık derecesi açısından…

Konuştuğum kişi, MHP lideri Bahçeli’nin İYİ Parti’ye yönelik “Gelin komşu olalım” çağrısını bu gelişmeye yormakta.

Tabii bu sadece bir tahmin.

Ancak MHP ile İYİ Parti arasında tenis topu gibi gidip gelen mesajlara bakılırsa, o mesajların dozu ne kadar farklı akıl yürütmelere açık olursa olsun, sonuçta iki taraf da konuyu üzerinde durmaya değer buluyor.

Reklam

Dün de, İYİ Parti’de göç politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı olan Mehmet Tolga Akalın’ın konuyu daha geniş bir perspektiften ele aldığı mesajıyla karşılaştım.

Okuyalım:

“Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, O’nu kuran  Atatürk’ün izindeki Türk milliyetçisi kadroların ve Cumhuriyetimizin kurucu fikri olan Türk milliyetçiliğinin, devletimizi yeniden yönetmesi için komşuluk yetmez, yeni bir yol arkadaşlığına ihtiyacımız var! 

Diğer yandan tüm ömrünü bir davaya vakfetmiş ve hayatta tek arzusu Türk milliyetçiliğinin iktidarını görmek olan milliyetçi/ülkücü harekete de bir iktidar borcumuz var. 

Türk milliyetçilerinin iktidarı ise ancak yeni bir ‘Türk Çağı’nı başlatacağımız, üçüncü yolu açmaktan geçmektedir. 

İnanıyorum ki bu çağrı milletimizin ekseriyetinde de büyük karşılık bulacaktır.”

Mesajın içerisinde yer alan “Komşuluk yetmez, yeni bir yol arkadaşlığı gerekir” bölümüne dikkat isterim.

Sanıyorum, Devlet Bahçeli’nin “Gelin komşu olalım” çağrısına şimdiye kadar gelen karşı-cevaplardan en anlamlısı bu. İYİ Partili Akalın, MHP lideri Bahçeli’nin mesajının özünü, tartışmaya MHP cephesinden katılanlardan çok daha iyi anlamış görünüyor.

Bir parti %35.6 ile ülkeyi yönetme misyonunu üstlenebiliyorsa, MHP ve İYİ Parti’de -hatta Zafer Partisi’nde- temsil edilen ideoloji de pekala iktidara doğrudan talip olabilir.

Mesaja sinen düşünce bu.

Hesaba bakalım isterseniz: Son seçimde MHP %10.07, İYİ Parti de %9.68 oy aldı. Zafer Partisi’nin başını çektiği ATA İttifakı’nın oyu da %2.43. Topladığımızda %22’nin üzerinde bir oy birikimi söz konusu.

Daha da önemlisi, MHP destek çıkmazsa AK Parti alabildiği oyla iktidar olamıyor.

Aynı şekilde, İYİ Parti Millet İttifakı’ndan çekildiğinde, bırakın ülkede iktidar olmayı, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıkları bile CHP için tehlikeye düşüyor.

O halde?

Akalın, “Üçüncü yolu açalım” diyor.

Evet, ben de şu anda ortalığa saçılan her görüşün temelinde gelecek yılın mart ayında yapılacak yerel seçimle ilgili nabız yoklaması olduğunun farkındayım.

Yorumculara kulak verilirse, görüş açıklayanlar ve o açıklamalara tartışma boyutu katanlar, aslında kendilerini yakın hissettikleri ittifakın ana partisiyle pazarlığı etkilemek istiyorlar. 

Öyle de olsa, tarafların gönüllerinde, iktidarlara payanda olmak ve dolaylı olarak iktidardan yararlanmak yerine, doğrudan kendi iktidarlarının yattığı anlaşılıyor…

Bugünden yarına herhalde çatlamayacaklardır ittifaklar, ancak siyasetin yeni oluşumlara gebe olabileceği ihtimali de göz ardı edilmemeli.

Seçim sonuçlarını iktidarı oluşturan partiler açısından tahlili ihmal etmiştim; bu da biraz erken bir tahlil olarak kayda geçsin.

ΩΩΩΩ 

Reklam

11 YORUMLAR

 1. Cehape içinde çantada keklik görülen, mecbur bırakılan seçmene yeni bir yol açmak Türk siyasetini canlandırır. Geçmiş olsun KK, Eİ, RTE.
  Mehape iktidar devirir, iktidara getirir dedikleri kadar var… demokratik olması makbuldür…

 2. Akp gibi içi boş bir partiyi 22 yıl iktidar yapan 2 şahıs vardır. 11 Yıl Baykal, 11+4 Yıl Kemal bey. Lider sultası işte bu. Ülke kaybeder, Lider kazançlı çıkar. Bu böyle gider sonsuza dek. Halk lider gitsin diye barajın altına atar partiyi, ama suçu başkasına atar yine gitmez.

 3. Bir Kılıçdaroğlu projelsi olan İP, Muhalefet açısından her proje gibi fos çıktı. Git artık kemal, Ak parti biraz üzülsün.

 4. Siyasi noktada tahilil yapan insanların yaptığı hatalardan birisi partileri ,normal siyasi parti zannetmeleri….bu partilerin kendi tabanlari ve secmen isteklerine siyaset yapiyor zannetmeleri..hangisinde ÖNSEÇİM var ve gercekten milletin temsilcileri…..çogu zaman siyaseti bastaki siyasi akıl ortaya atıyor ve seçmen de ister istemez destek veriyor..bizdeki çoğu parti kamu teşekkülü😊siyasi parti değil ki…hadi bakalim bir araya gelsin iyi parti ile mhp …..normalde temsil ettigi secmen profiline göre bırak komşuyu karı koca olmaları lazım…

 5. Sayın yazar tahlil ettim filan demiş de, ortada hiçbir şey yok!
  İyipin nesine bakarak onu milliyetçi bir parti olarak kabul ediyorsunuz?
  Yarın öbür gün, fetö ya da y.okuyan ellerindeki o meşhur dosyayı tekrar sallayınca ne dediğimi daha iyi anlarsınız…

  • Ortada sallanan dosyaların İYİ partinin olmadığını biliyorsun yani:)) kimin dosyası olduğunu da biliyorsundur ya neyse beni ilgilendirmez zaten.

   Ahmet Taşgetiren’in bu gün sorduğu sorunun cevabını da biliyorsundur eminim!

 6. Ne kazanacaklarını halk ta görecek, siyasetçi de. Terörüde yolsuzluğuda diş güçlerin etnisite şantaşlarınıda..
  Bitirebilirler mi? NEDEN MÜMKÜN OLMASIN.
  Bir hasta gidip Dr’a ilaç istiyor. İlaç yazmayan doktora bişeyime bakmadı bu dr dayaklık! sonucuna varıyor vatandaş!😯
  Aylarca pis kolokların gerekliliğini yazdım durdum. Şimdi hastanelerde (kendisi de piskolok LUK!) pisikololok dolu🤗
  Üç ilaç alan bir hasta idim (iç hastalık ile ilgili), piskolok bir ilaç verdi 1/2 içince 3 ilacı bıraktım; gerek kalmadı!
  Sağlık bakanı kâra geçti😂😂😂
  Damarlarım zihnim havakanallarım (kanalist sanmayın) kanallarım açıldı, beynime oksijen girmeye başladı🤣🤣🤣
  Artık hangi siyasetçi nin hangi politikasının beni söğüşlediğini annıyabiliyorum😡.
  Şimdi siyasetçi bunu okuyunca tüm piskolokukları:
  Bunların adının önünde PİS (mekruh) vs deyip kapatırlar mı??? (Diyaneti bu işe karıştırmazlar umarım).
  HADİ SİYASETÇİ LER:
  Alın sizde sakinleştirici, birer birer🤗🤗.
  (Bizden çok ihtiyacınız VAR!😂🤣😂🤣).

 7. Bunu zaman ve eylemin gidişatı belirler.
  Gözünü açtığında nassı bir dünya (b.klu-yada pırıl pırıl yanan ampul ışığı🤣) görebilirsin ben bilemem.
  Mhp ve İyi parti kankaymışız biz meğer diye birden ışık çakınca (9ışık) beyinlerinde,
  Birde baktılar ki arkalarında;
  40 bine yakın terör kurbanı😡😡😡😡
  Güney sınırımız işgal edilmiş, ülke elden gidiyor nerdeyse😯
  Binlerce kaçgın işgal etmiş ülkeyi, kendi vatandaşın işsiz yarın kalacak AÇ!!!
  Atatürk gibi bir deha yüzyıl önce uyarmış; “gaflet ve dalalett!!!..” uykusuna yatmayın asla, su uyur düşman uyumaz😴.
  SONUCUNUZ NE OLUR DERSENİZ:
  AKP’den bir eylem gelir mutlaka🤗
  Chp ve masa efradından kalır yadigar sitem sana🙂.
  Hadi yolunuz açık olsun,
  GİRDİNİZ BİR KEZ KUTLU YOLA👍👏👏👏

 8. Ikisi de hatta diğer bütün partiler iyi saatte olsunlar , yüzünü şeytanlar görsün, böyle yozlaşmış, menfaat şebekesi ve lider sultasındaki partilerle ne siyaset olur ne demokrasi olur , hepsinin cani cehenneme !
  Benim artık sıtkım sıyrıldı be birader !

 9. hakkinizi yemeyin fehmi bey siz onceki yazilarimizfa bu sonuclati ongormustunuz. secimin cantada keklik olmadigini iyi parti nin mhl den degil yeni bir kitle oldunu yazdiniz..

Yoruma kapalı.