Muhalefetin durumu: Tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna…

25
Reklam

Seçim bitti, ittifak da sona erdi…

İYİ Parti ‘Millet İttifakı’ için böyle düşünüyor. Partinin öndegelen iki ismi art arda yaptıkları açıklamalarla bu görüşlerini açıkladılar. Bundan sonra ‘işbirliği’ yapılacak bir konu ortaya çıkana kadar her parti kendi yoluna gidecekmiş…

Galiba CHP de aynı düşüncede. Partisinde istifa baskısı altında bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir yılı aşkın bir süre boyunca sıklıkla bir araya geldiği ittifak üyesi partilerin liderlerini tek tek arayıp “Listelerimizden Meclis’e giren misafirlerimiz partilerine dönebilirler, teşekkür ederiz” mesajını iletmiş. 

CHP listelerinden Meclis’e girme imkanı bulan 39 ittifak milletvekili bulunuyor. Onlar ayrılınca CHP’ye Meclis’te 130 milletvekili kalıyor.

Meclis çalışmalarında etkili olabilmek için partilerin grup kurabilmesi, bunun için de en az 20 milletvekiline sahip olması gerekiyor. CHP listelerinden Meclis’e giren dört partinin toplam 39 milletvekili var ama herbirinin tek başına grup kurabilmesi için gereken 20 milletvekili bulunmuyor.

DEVA’nın 14, Saadet ve Gelecek partilerinin onar ve DP’nin de üç milletvekili var.

Kuruldukları günden başlayarak sürekli ‘birleşsinler’ telkinlerine muhatap kalan DEVA ve Gelecek partileri, etkili olabilmenin asgari şartı olan grup kurma imkanına kavuşabilmek için, Meclis’teki varlıklarını tek çatı altında bulundurma yoluna giderler mi?

Hangi parti diğerinin çatısı altına girer? Bunu göze alamazlarsa yeni bir parti mi oluştururlar? Kimin liderliğinde?

Reklam

Seçimin kazanılacağı konusunda hiç tereddüt yaşamadıkları için, Millet İttifakı liderleri, seçilecek cumhurbaşkanına yardımcılık konumunu benimsemiş ve milletvekili adayı olmamışlardı. Hepsi Meclis dışında kaldılar. Önümüzdeki dönemde bu durumun sıkıntısı partilerde hissedilecektir.

Millet İttifakı, görüntüye göre, bu gelişmeler ve beklentilerle sona ermiş oluyor.

Cumhur İttifakı ise ilk günkü gibi.

Sürekli işbirliği orada önümüzdeki dönemde de varlığını hissettirecek. 

Henüz yeni Meclis toplanmadan ittifakın iki ana partisinin -AK Parti ve MHP’nin- liderleri bir araya geldiler. 

Ne konuştular dersiniz?

Seçimden MHP ve diğer ittifak üyesi partilerin desteğiyle başarılı çıkan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başarısında en önemli katkının sahibi MHP lideri Devlet Bahçeli’den, kuracağı kabinede yer vermeyi düşündüğü isimler hakkında onay istemiştir büyük ihtimalle.

İçişleri bakanlığına gelecek kişi hakkında sözgelimi…

Reklam

Ancak MHP’nin 50 milletvekili ile birlikte Meclis’te çoğunluğu elinde tutabileceği zayıflıkta bir grubu var AK Parti’nin…

Sadece 268 milletvekili çıkarabildi çünkü. [AK Parti 268 + MHP 50 + Yeniden Refah 5 + HÜDA-PAR 4 = Cumhur İttifakı 327 milletvekiline sahip.]

İYİ Parti’nin “Bundan sonra biz yokuz” açıklaması, CHP’nin “Listelerimizden giren ittifak partili milletvekilleri ayrılsın” açıklamalarından sonra dağınık hale gelen Millet İttifakı karşısında, Cumhur İttifakı olarak, birliğini sürdüren 327 milletvekilli bir iktidar bloku yer alacak.

CHP 130 milletvekilli grubuyla onunla nasıl başa çıkacak? [Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili değil, dokunulmazlığı bulunmuyor ve hakkında açılmış davalara muhatap. İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu da öyle.

Bir önceki seçim başarısını aşamamış ve milletvekili sayısını artıramamış İYİ Parti iktidar blokunun hamlelerine ne kadar direnebilecek? [2018’deki %9.96 oyuna karşılık son seçimde %9.69 oy alabildi İYİ Parti, 2018’de 43 milletvekili çıkarmıştı, son seçimde yine 43 milletvekili çıkarabildi.

Millet İttifakı’nın aylar süren çalışmalar sonucu 240 sayfa ve 2 bin 300 başlık altında sıralanmış ‘Türkiye vizyonu’ seçim sonrasında bir çırpıda çöpe atılıverdi.

Hayret.

Oysa muhalefetin esas şimdi birlikte hareket etme gereği var.

Meclis’e milletvekili sokmayı başarmış diğer muhalefet partileriyle de dirsek teması halinde…

“Birlikten kuvvet doğar” atalar sözü siyasette geçerli değil galiba.

ΩΩΩΩ

Reklam

25 YORUMLAR

 1. Fehmi beyin yazısından anlaşılan o ki,Cumhur İttifakı’nın zaferi,Pirus Zaferi değil;adam akıllı bir zafer.

  “Veyl mağluplara!”

 2. Fehmi bey milletin her iki kişiden birinin 2 300.000 fazlası (yuvarlama bana ait::))) millet ittifakını oluşturan parti ve liderlerine güvenmediklerini ve ülkenin teslim edilemeyeceğini söyledi siz hala bir arada bulunmaya devam etsinler diyorsun neymiş birlikten güç doğarmış. Eski ABD büyük elçisi bile Kılıçdaroğlu’nda liderlik aurası yetersiz kanaatini açıklamışken.

  • Ülkede her iki kişiden birisi güvenilmez mi dediniz. Ne alaka. Ülkede her iki kişiden biri de (yaklaşık) bu iktidar güvenilmez diyor o zaman. Ne yapalım, ülkeyi ikiye bölelim o zaman, madem bir arada yaşayamazlar diyorsanız. İktidarın ve yandaşlarının demokrasi anlayışı bu. Dediğiniz ve iktidarın söylediği yanlış. İktidara oy vermeyenler terör destekçisi be güvenilmez değil. Tam tersi onlar bu ülkenin eşit vatandaşları ve iktidarı gelecek sefer devralacaklar. Şayet hala demokrasi kalırsa.

 3. Makamlar ve zenginlikler gelip geçicidir.
  Peygamberin vücut bulduğu kesimde fakirler ezilmişler kimsesizler ötekileştirilmişler hakettiğini hakkını alamamışlar zamana uyarlarsak tu kaka ilan edilmişlerdi, bundan 1500 yıl önce. “Bir hırka birde lokma” ile desem yeterli aslında.
  Günümz muktedirleri öylemi acaba?
  Kılıçtaroğlu nun mutfağı varda kileri yokmudur sanıyorsunuz😊. Parmağında bir yüzük!?!?..😂😂😂 inanmayın bence. Örneği çookk gördük😡.
  Velhasıl, bize “BİZİM GİBİ BİRİ GEREK”.
  O nerde? Onu arayıp bulun bize.
  Biz bakarız başımızın çaresine.

  • Bir şeyh Anadolu’dan Kâbe’ye yolculuk ediyormuş. Kendisi eşek üstünde arkasında binlerce yayan mürit. Bir ara içi geçmiş. Rüyasında, “hey benim güzel Allah’ım demiş, bu kadar takipçi nasip ettin bana, bak ne kadar da yaklaştım sana!” O anda eşeği birden “zort!” diye gaz çıkarmaz mı!
   Adam ayılıp silkinmiş, aşağı atlamış, eşeğe secde etmeye başlamış. Müridan şaşırmış, “Aman!” demişler, “n’apıyorsun şeyhim böyle?”
   “Bu eşek” demiş Şeyh, “en büyük dostum benim, ibadetimle irfanımla büyüklenerek şişirmişim kendimi. O bana en güzel dersi verdi…

 4. BAYKAL GÖNDERİLMEDEN
  Sizce Baykal CHP’nin başından “spontane” mı gönderildi?
  Baykal’ın yerine gelecek belirlenmeden Baykal gönderilir mi idi?

  • Diyorlar! Korkutuyorlar.
   Kılıçtaroğlu nun yerine kim konulabilir sizce?
   Varmı ki biri öyle? Ondan daha iyi kek uyumlu vur kafasına al lokmayı ağzından😂
   O da giderse batar bu ülke😯
   Bilmiyonmu sen, kural bu ülkede☹️.

   • Güzel bir cevap.”Gazel’i güzel yorumlamışsınız.
    İster ikitdar ister muhalefet olsun ;
    “Şu bu giderse bu ülke batar, ölürüz biteriz”
    diyorsa bunun anlamı şudur:
    “–Biz hepimiz malız”
    Bu tür ifadeler tüm tüm kesimlere yapılabilecek en büyük hakarettir.
    “Milyonlarca kişiden ülkeyi yönetebilecek yada muhalefet edebilecek kimse yok”
    demek değil mi?
    Rastgele yolda iki kişi çevirip birini iktidarın, birini de muhalefetin başına getirsek mevcut durumdan çok daha iyi oluruz.
    En azından bundan daha kötü olma imkan va ihtimali sıfır.

 5. Erdoğan ekonominin acınası halini biraz olsun toparlayıp yerel seçime kadar hastayı yaşatabilmenin hesaplarını yapıyor. Mehmet Şimşek’in ekonominin başına getirilmek istenmesi bundan. Hesapları tutar da İstanbul ve Ankara’yı alırsa Mehmet Şimşek’e Naci Ağbal ve Lütfü Elvan muamelesi yapması şaşırtıcı olmaz. Fakat olan da ülkeye olur ve bu kez tepetaklak yuvarlanırız. Yuvarlanmanın sonu da erken seçim olur zaten. Bu imtihanı yaşayacağız, kaçış yok.

  • Yabancı (batı) seni enaz 5 yıl sağmadan adam verip kendini parasını kullandırmaz!
   5 yılda ondan kurtulmak için uğraş😯.
   2033 (2070’e az kalmış🤗).

 6. YAPAY ZEKA KOMUTANINI VURMUŞ
  ABD hava kuvvetleri de yapay zeka test simülasyonunda insansız hava aracı, hedefi yok etmesi emrinden vazgeçen komutanı ve bu emri kendisine ulaştıran kuleyi vurmuş.
  Herhalde ülkesi ABD’nin, çıkarlarına aykırı hareket edildiği kanaatine varmış.
  Bugün gezinti yaparken karşılaştığım en ilginç haber bu geldi.
  Sayın KORU da bunu gördüğünde mutlaka sitemize taşıyacaktır.

  • Benim yazılım bilgim yok fakat bu haberi görünce şöyle bir mantık yürüttüm;

   Yapay zeka kendiliğinden karar veremez, çıkar hesabı yapamaz ve muhakeme yeteneği yoktur. Bu özellikler yapay zekaya kazandırılamaz da. Operatörünü vurması bunun ispatı.

   Yapay zeka önceden öğrendiklerine göre çalışır ve yapay zekaya gelişmiş ileri seviye oyunlar da oynatılır ve kabiliyetleri oyunlardaki başarısına göre değerlendirilir. Oyun mantığında hedefleri imha ettikçe ödül kazanmak üzere planlandığı için yapay zeka bunu öğrenmiştir ve ödülün iptal edilmesini algılayamaz, ödüle kodlandığı için ödülü iptal edeni de başka bir ödülün hedefi olarak tanımlar.

   Kendimce haberden şu dersi çıkardım: yapay zekayla oyun oynanmaz:))

   Yazılım mühendisleri bu sorunu kolay çözerler. Haber daha çok teknolojide yapay zeka rekabetiyle ilgili gibi duruyor. Tamamen siyasi hedefli bir haber olduğunu düşünüyorum. Yapay zeka teknolojileri sınırlı kadroyla makul kaynaklarla üretilebilen bir şey ve Çin Hindistan Japonya ve diğer ülkelerin de üzerinde projeler geliştirdiği büyük bir pazar. Hayatın her alanında kullanılıyor. Lojistik firmaları bile yapay zeka ile müşterilerine güven verebiliyorlar. Örneğin global çalışan bir kargo firması binlerce müşterisinin her sorusuna onu rahatlatacak şekilde her an doğru cevaplar verebiliyor, kargosunu anlık takip edebiliyor.

 7. AKP seçimlere önceden başlar burda ki troller ve yazarları Rakibini kendilerine Düşüncelere göre şekillendirir başaramıyorsa Diskalifiye yollarını düşünür.

  Muhalefetin yapacağı CHP ve İyi parti beraber girmeli. Diğer 6’lı masada geri kalanda beraber girmeli hangi ilde kendi grubunda hangisi çıkıyorsa ona destek verilmeli.

  Trollerin mesleği olmadığı için Bilgisayar başında kafanızı karıştırma parası alıyorlar. Başka işde yapamazlar.

  Muhalefet her meslekle iyisiyle iş yapanlarla antlaşmalı. İyi anketcilerle görüşülmeli, Az oy olduğu yerleri tespit etmeleri gerekir ve o bölgeye adam gönderip sorun neyse halka anlatılmalı. Bence metropol illerde Yine youtube ile ulaşılıyor.
  Kırsal alanlara köy kahvelerine adam göndermeleri gerekir.

 8. Ticari hayatımdan aklımda kalan birikim kırıntılarını yazacağım. Ortaklar para kazanabildiği ve geçimlerini sağlayıp birikim, yatırım yapabildikleri sürece bir gözü görür biri görmez, bir kulağı duyar biri duymaz, birinde söylerse birinde susarak ortaklık devam eder gider. Eğer ortaklardan biri “tüm gelir benim sayemde oluyor. Ortakları çıkarır dükkan sadece bana kalırsa tüm gelir de bana kalır” diye düşünerek hareket ederse…. Genellikle hepsi sürünür.. Bazen Yürü Ya Kulum misali alır başını gider. Asgari müşterek siyasette kalıcı olmaz çünkü siyaseti zenginleşme yolu olmaktan çıkarmadıkça çıkış yolu her zaman Erciyes’in tepesine gider..

 9. Bu telaşınız sıkıntınız niye sayın yazar?
  85 milyonun dert etmediği kendine, üj bej parti görünümlü bir araya gelmiş insanlar mı koruyacak kocca ülkeyi?
  Kimi neyi KİMDEN KORUYP KOLLAYACAK mesela? Hırlıdan? Hırsızdan? Yolsuzdan? Ajanlardan? Satıcılardan? Eşkiyadan? Bölücülerden? Katillerden?..
  Bak! Ve gör!👀
  “Güçlü Türkiye” görmek istiyor bazı insanlar🤗. Güçsüzmüşüz biz meğer 😯.
  Kılıçtaroğlu mu daha iyi korur? Meral hn mı?
  Yeşil renk mor renk kırmızı boya bir eline fırça ile çarpı atsalar tüm kefenlerin üstüne?
  Kefen giymeden yola çıksalar aya duble yoldan o yol çıkmaz mı refaha?
  SEÇMENİN TERCİHİ GELECEĞİ HESABI ÜZERİNE MASADA OTURUP KARAR VERMEYE KALKMASIN KİMSE!!!!!!!😡
  “HER PARTİ AYRI AAYRIII SORSUN KENDİ SEÇMENİNE!
  Kimlerle? HANGİ YÖNE????”🤔

 10. Bu gün özellikle bu konuda bir şeyler söylemek hiç mi hiç içimden gelmiyor !
  ”He de geç ”
  ”Görmeden ölürsem milletten ümit ettiğim feyzi,
  Yazsınlar seng-i mezarıma , vatan mahzun ben mahzun ! ”
  Namık Kemal

 11. Olabilecek en iyi tablo bu, bundan daha iyi bir tablo 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Akpartinin bir daha asla seçim kazanamayacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Vatana millete hayırlı olsun!

  • Artık Türkiye bu manzarayı, bu muhalefet zihniyetini daha fazla taşıyamaz. Artık muhalefet için değişim zamanıdır.
   Şüphesiz AK Parti ve Erdoğan seçmeni olmayacak milyonlarca vatandaşımız var. Hayata farklı yerden bakıyorlar, Türkiye için farklı bir gelecek tasavvurları var. Bu kaçınılmaz. Seçim varsa, tercih varsa farklı kanaatler de olacak. Ancak muhalefetin bu kadar ahlaksız, çapsız, yalancı ve ülkenin geleceğini düşünmeyen isimlerin liderliği altında olması kabul edilemez. Dahası bu kadar başarısızlık da kabul edilemez.
   Kazanmak için her yol mübah diyerek, her fenalığı yapan ama günün sonunda yine kaybeden bir siyasi kadro hem muhalefeti hem de dolaylı olarak ülkeyi aşağıya çekiyor.
   Sevgili muhalif arkadaşlar, değiştirin! Türkiye’yi değiştirmeden önce sizi sömüren, yalan dolanlarla koltuğunu koruyan, başarısızlık kaderi olmuş kadroları değiştirin.
   Ondan sonra memleketin meselelerini oturur sakin kafa ile konuşuruz. Siz söylersiniz biz dinleriz, biz söyleriz siz dinlersiniz!

 12. CHP ile beraber hareket etmiş ve sonuç almış bir tane sağ parti var mı? Yada sağ siyasetçi varmı? 1950’lerde HürParti, 1960’ların ilk yarısında YTP ve CKMP bu duruma örnektir.1990’ların ilk yarısında SHP ile koalisyon kuran DYP ve son yarısında DSP ile koalisyon kuran MHP ve ANAP hızla eridi. 1973 senesinde CHP ile koalisyon kuran MSP, ilk genel seçimde oylarının % 35’ini kaybetti. Masaya oturan üç küçük parti hızla eridi. İyiparti çok elverşli koşullar olmasına rağmen büyüyemedi. Bunu anlamanız için daha ne olması gerekiyor? Demirel muhalefet yaparak, halkı ikna ederek ANAP’ı yendi. Milleti ikna etmeden partilerin yan yana gelmesiyle iktidar olunmaz.millet kimsenin marabası değil. Şunu da ifade edeyim. İyi Parti masadan kalkmıyor, taktik hamle yapıyor. Yerel seçimlere bu partiler beraber girmek zorunda.Aksi halde İzmir dışındaki büyükşehirleri kaybederler.

 13. Güçlü iktidarlar olmadan Türkiye’nin ileri adımlarını devam ettirebilmesi imkansızdır.
  Muhalefet masasının kazanamayışının bir sebebi de zaten verdikleri bu başıbozuk, koalisyon görüntüsü oldu.

  • Her zaman kaybeden siz oldunuz yine kaybeden siz olacaksınız.
   Doğru ve Ahlaklı olmaktan taviz yok.
   Bırakın Kim ne isterse onu alsın. Hakkı olmayan Herşey birgün Hakketmeyinin Burnundan gelir.

   • Hiçbir donanıma sahip olmayan, yani cahilin teki, yalancı, kifayetsiz, kimliksiz, omurgasız, ilkesiz, hiçbir başarısı bulunmayan, doğru dürüst hiçbir kesimi temsil etmeyen Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde %48 oy almıştır.
    Oysa Tayyip Erdoğan – Kemal Kılıçdaroğlu eşleşmesinde akla yatkın gelebilecek en kötümser şekilde oran %70-%30 olmalıydı (%22 CHP – CHP’lilerin bir kısmı da ona oy vermemeliydi – + %3-4 İyi Parti + %5-6 Yeşil Sol Parti)
    Öyleyse, Türkiye toplumu, toplum sosyolojisi ve psikolojisi üzerinde çokça konuşmamız gerekiyor, konuşacağız anlaşılan.

    • Herkes ektiğini biçmeden gitmeyecekti öbür tarafa???
     Her 5 yılda bir pkk o biter ypg o bitince xxy terör örgütü ile uğraş.
     Ondan sonra sığınmacıyı besle.
     Sonra karganın oyacağı! gözü tamirle uğraş!
     S.çtığı pisliği temizlemek kim bilir kaçyıl sürer?
     Bu arada işsiz gençlere iş?????
     Evsiz insanlara barınak???????
     Hastalıklara salgınlara şifa????
     Ne zaman gelecek haksızlık hukuk suzluk hırsızlık yapanlara SIRA?

Yoruma kapalı.