Muhammed bin Salman ile bir lider ‘Çak 5’ yaptı. Birileri görüştü. Görüşenlerden biri onu azarladı. Tam tablo…

13
Reklam

Olacak şey değil, fakat oldu: Pek çok dünya liderinin özel olarak uzak durduğu, görüşenlerin de kendisini ayıplamak üzere bir araya gelmeyi kabul ettiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı (MbS) görünce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, derhal yanına gidip ‘‘Çak 5’’ samimiyeti gösterdi.
Bütün dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu sırada, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen G-20 Zirvesi’nin açılışında.
Dünyanın en güçlü ekonomilerini temsil eden liderlerin buluşmasından akıllarda kalacak en renkli görüntü, herhalde, Putin ile MbS’nin ‘Çak 5’ hareketi olacak…

Putin ve medya

MbS Buenos Aires’e, öncesinde Mısır ve Tunus’a da uğrayarak, diğer liderlerden iki gün önce gelmişti. Uğradığı her ülkede geniş protestolarla karşılaştıktan sonra…
Henüz daha bir mahkeme MbS’yi de kapsayacak bir yargı süreci başlatmış değil; ancak bugün herkesin adını bildiği, ülkesinin simgesi haline dönüşmüş gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın uğradığı vahşi cinayetin onun talimatıyla işlendiği bir genel kabul haline gelmiş bulunuyor.
Cemal Kaşıkçı’yı ihtiyacı olan resmi belgeyi yaşadığı Washington’da teslim etmeyip İstanbul’a yönlendiren, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonslosluğu’na girdiği zaman cinayeti işlemek üzere oraya özel olarak 15 kişilik bir infaz ekibini gönderen irade olarak biliniyor MbS…
Dünya böyle biliyor.
Türkiye belli başlı ülkelerle paylaştığı cinayete ait bilgiler ve infaz anıyla ilgili ses kayıtlarından Putin’i de haberdar etmişti. ‘Çak 5’ olayı buna rağmen gerçekleşti.
Putin de kendi ülkesindeki gazetecilerden memnun değil. Rusya’da da gazeteciler güvenli sayılmaz. Bugüne kadar sayısız gazeteci görevlerini yaptıkları için hayatlarını kaybetti Rusya’da. Rusya’da gerçek anlamda gazetecilik yapmak namlunun ucunda hayat sürmekle eş değerde.
’Çak 5’ görüntüsü ikilinin gerçek hislerinin dışa vurumu anlamını taşıyor.

Macron MbS’ye ayar veriyor

MbS ile görüşmeyi kabul eden liderlerden biri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’du. Elysee Sarayı’nın görevlileri, ikilinin arasında geçen görüşmeyi, hemen ardından duyurmayı ihmal etmediler.
İkilinin arasında geçen görüşmenin şöyle olduğu anlaşılıyor:

MbS: ‘‘Endişe etme’’

Macron: ‘‘Ediyorum. Endişeliyim.’’

MbS: ‘‘O da bana söyledi. Teşekkür ederim.’’

Macron: ‘‘… istemiyorum’’

MbS: ‘‘Hayır’’

Reklam

Macron: ‘‘Sen beni hiç dinlemiyosun’’

MbS: ‘‘Elbette dinleyeceğim’’

Macron: Ne dediği anlaşılmıyor…

MbS: ‘‘Tamam, Onu halledeceğim’’

Macron: ‘‘Ben sözümün eriyim’’

İşte o görüşmenin videosu:


Her yönüyle ilginç bir görüşme. Neredeyse şifreli.

Türkiye, Katar, Tunus, Filistin suçlanıyor

Suudi Arabistan ve tabii MbS, gazeteci cinayetinin üzerini kapatmak niyetinde. Para gücünün bunu sağlayabileceğine inandıkları belli oluyor. Ellerinin altındaki çok sayıdaki gazetelerde çıkan yazılara ve televizyon kanallarında yapılan yorumlara bakılırsa, MbS’nin gözünden olaya yaklaşan tipleri bulmakta da zorlanmıyorlar.
Ülkemizde işlenen cinayetle ilgili Arap medyasının genel yaklaşımına gözlerimiz kapalı; oysa konunun bu boyutu da bizi ilgilendiriyor.
‘‘Türkiye ile Katar birlikte bu kampanyayı başlattılar; Suudi Arabistan ve MbS aleyhindeki kampanyayı, Tunus’taki el-Nahda hareketi ile Hamas’tan da destek alarak yürütüyorlar’’ şablonu, MbS gözetimindeki medyanın Kaşıkçı cinayetine genel yaklaşımı.

Hedefte Suudi Arabistan.. Ateş eden Katar medyası, yani El-Cezire.. Karavana atıyor.. Şarkul Avsat’tan..

Peki ya cinayetin kendisi? İstanbul’a gönderilen 15 kişilik infaz ekibi? Onları yönlendirdiği için bu gruba eklenmiş üç kişi? Suud Başsavcısının bile bu 18 kişiyle ilgili -5’i için idam talep eden- soruşturması?
Onu da unutturmaya çalışıyorlar…
G-20 Zirvesi sırasında Macron’dan başka MbS ile görüşen ve görüşmeyi kabul eden diğer liderler şunlar:

Reklam
 • Cumhurbaşkanı Moon Jae-In (Güney Kore)
 • Cumhurbaşkanı Xi Jinping (Çin)
 • Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto (Meksika)
 • Cumhurbaşkanı yardımcısı Jusuf Kalla (Endonezya)
 • Başbakan Narendra Modi (Hindistan)
 • Başbakan Theresa May (İngiltere)

MbS’nin ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile de görüşmek istediği biliniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan talebi hemen reddetti, Trump da Zirve’de ondan uzak durmayı yeğledi. [Suud medyası ‘‘Görüştüler’’ iddiasında, Beyaz Saray suskun.]
ΩΩΩΩ

Reklam

13 YORUMLAR

 1. Bir gazetecinin katledilmesi cok onemli bir olay.Asla sumenalti edilmemeli.Ancak ya filistinde hergun oldurulen insanlar , Suriyede Irakta olen insanlar.Ya afrikada acliktan olen çocuklar Egede boğulan garibanlar bunlar nedense hiç gundem de yok .
  Insanlik adina UTANÇ VERICI bir durum.

 2. Türkiye düne kadar arap ülkelerinde kırmızı halıyla karşılanırken ne oldu da hepsiyle kanlı bıçaklı oldu. Putin çak beş pozları veriyor , Avrupa& ABD bir şekilde işlerini götürüyor ama Türkiye düşman ülke durumuna gelmiş, sadece Araplar değil bütün dünyayla. Bu nasıl bir savruluştur? Dış politikadaki bu kadar ani iniş çıkışlar nasıl açıklanmalı..
  Osmanlı torunları yerine göre ilmi siyasetle yerine göre güçle osmanlı gibi sorunlarını çözmeli . Osmanlı 400 yıl boyunca bu arapları nasıl yönetmiş hiç mi ders almayız…

 3. Putin gibi aleme hava atmak için olmadık fırsatlar peşinde koşan bi şovmenin çak5lik yaptığı bi ortamda; ben de bi kahraman olabilsem diye büyüklerin ayakları arasında dolanıp duran macronun umutsuz çırpınışlarının medyada böyle dolaşıma sokulabilmiş olması da önemli bir gazetecilik faaliyeti gibi görünüyor bana:) şimdi kıyılır mı bu gastecilere ve gastecilik başarılarına, değil mi? Eski türkiyede önce devlet eliyle cepheye sürülüp/parlatılıp sonra yine faili meçhul şeklinde ortadan kaldırılan sivri zekalı gasteci/yazarlar olurdu. Çok şükür yeni türkiyede böylesi kim vurduya gidenler, gözaltında kayıplar, işkenceli sorguda ölenler yok.

 4. Kaşıkçı cinayeti
  Derin Sermaye bu cinayet işledi. Oğul Selman’ın bundan haberi varsa baskı ile işlemiştir. Haberi olmayabilir. Trump’un haberi olduğunu sanmıyorum. Türkiye Sermaye’nin verdiği görüntüler üzerinden değişik şekillerde ciddi araştırmalar yapmalıdır. Olayı net olarak anlamalı ve bunu yayınlamalıdır. Derin Sermaye’yi ve failleri bulmalıdır. Elçiliğe 15 kişi geldi mi? Cinayeti bunlar mı işledi yoksa bunlara fatura mı edildi bilinmiyor. Büyükelçinin haberi var mıydı bilmiyorum.
  Bunlar resmi araştırmalarla ortaya çıkmaza soruşturmacılar sorarlar. Cevap veren olur, vermeyen olur. Cevap vermemesi de bir delildir. Soruşturmacılar kanaatlerini beyan ederler. Elçiliğe kimler geldi? Onlar ne zaman çıktı? Konsolosluk buna açık cevap vermelidir.
  Türkiye kendi iç düzeni ile ilgilenmelidir. Dışarı ile ilgilenecek vakti yoktur. Adil yargı sistemini oluşturmalıdır. Bu yargı devletin üstünde olmalıdır. Ondan sonra konuşma yetkisi doğar.

  • Kafanız çok karışık. Sermaye takıntısı da sağlığa çok zararlı bence. MbS sermaye değil mi zaten? O bir çocuk değil. Sermayenin varisi, gelecek hadim-ul haremeyn. Dünya liderlerinin selam çaktıkları ve çak yaptıkları bir güç.

   • Karagülle hocamızın kimi tespitleri bize uçuk kaçık görünebilir(ki biraz da öyledir belki:) ama söylediği şey doğru ve sizin iddia ettiğiniz gibi o prens müsvettesi sermayenin kendisi değil ancak köpeği falan olabilir! Yani malikül mülke kadar daha bedevilerin üstünde ne sermayeler var serbest fıkra:) bizim burdaki biçok yorumculara göre de hocamızın zihni gayet berrak ve genel olarak tutarlı görünüyor. Ayrıca sermaye denilen güce ne kadar taksak az sanki:) kısacası daha ne kafası karışıklar var; iyi eğitim almış, sorgulayıcı, üretken, daha böyle evrensel değerleri de yemiş tüketmiş mutemetler yani… Haksız mıyım memeeet?

    • H.Gayret; ”Yani malikül mülke kadar daha bedevilerin üstünde ne sermayeler var serbest fıkra:)” cümlenizdeki ”malikül mülk”ü ne anlamda kullandınız bilmiyorum. Zaten cümlenizde de anlam bütünlüğü oluşmadı ve ne demek istediğiniz de anlaşılmadı sanırım.
     Allah’ın azam isimlerinden biri olarak Mâlik-ül Mülk: Mülkün sâhibi.
     Mâlik’ül-Mülk (c.c.) esmasının manası : Mülkün yegane ve gerçek sahibi, kullarının ve onların malik olduklarının maliki, mülkünde dilediği gibi hükmünü tenfiz ( hükmünü yürütme ) eden demektir.
     Bu manada kullandıysanız mezkur cümlenizi tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor, yok eğer bu manada kullanmadıysanız cümlenizi tekrar gözden geçirip düzeltmeniz gerekiyor. Düzeltemezsiniz, çünkü cümlenizde bu iki manaya da yer yok.

 5. Suud medyasının ”görüştüler” iddiasına bende katılıyorum..hem Suud medyası bu iddiasını bir özgüven içerisinde sunuyor bana göre.
  Doğrusu, Tramp’ın, ülkesinin ticari kaygılarını önceleyerek MbS’nı sorumluluktan kurtarması Suud’ların özgüvenini pekiştirmişe benziyor ve Suud iktidarı bu olayı yönetiyor.
  Dünya kamuoyunun kanaati hasıl oldu Suud üst yönetiminin zanlı olduğu noktasında, lakin hüküm koyacak bir merci de olmadığından ve ilgili ülkeler bunu daha ileriye taşımayacağından sadece bu kanaatle idare edilecek.
  Bence Kaşıkçı olayı soğuyor ve artık gündemden düşmek üzere…Halbuki ABD medyası ve dünyada diğer sayılı medya, bir meslektaşının/çalışanının hunharca heba edilmesini gündeminden düşürmemeliydi.
  Dünya medyası ”çapı” üzeriden değerlendirilirse Koru onlara nal toplattı diyebilirim

  • Hasan bey, dünya medyasından birileri de istanbulda hemen suudi konsolosluğunun dibinde oturuyor olsaydı belki onlar da kesikbaş cinayetine biraz katkıda bulunabilirdi:)

   • Cinayetin ayrıntılarını dünya, ABD medyasının önde gelenlerinden öğrendi ya..hem de olanları bizim medyamızla! paylaşmadan ABD medyası ile paylaşan Türk Yetkili ! vasıtasıyla.

 6. Putin, Prens Selman ABD’den koparmak için dünyanın gözleri önünde bu samimiyet hareketi yapmıştır. Rusya fırsatçılar Ülkesidir. Bu olayda nemalanmak ister elbette. Erdoğan ve Trump; Prens Selman’la görüşmek zorundalar. Özellikle Erdoğan’ın bizzat görüşmesi lazım. Türkiye’de öyle atıp tutmak bağırmak kolay; Eğer Prens Selman suçlu ise görüşüp hesap sormak zorundasınız. Hele ki bu olay Türkiye’de yaşamışsa Putin’den önce Erdoğan’ın prens Selman’la görüşüp hesap sorması gerekir.
  SAYGILAR SEVGİLER

Yoruma kapalı.