Namussuzların mezarlarına tükürülüyor

0
Reklam

Benim gibilerin yüzünü ekşiterek okudukları ‘cinsel taciz’ veya ‘cinsel istismar’ haberleri günümüzde giderek arttı. Son örneği bugün Ayşe Arman’ın sütunundaydı: 73 yaşındaki bir herif 11 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etmiş ve bu durum raporlarla tescil edilmiş.

Ayşe Arman “Resmen kusmak istiyorum” diye aktarıyor ayrıntıları.

İğrenç olayın davası dört yıldır sürüyormuş ve herif ‘nüfuzlu’ –artık ne demekse bu– olduğu için bir türlü bitmiyormuş…

Dünyanın her tarafında bu tür taciz davaları yakın takip altında tutuluyor ve birkaç celsede karar safhasına geliniyor.

Rahatsız oldunuz değil mi?

Ancak bu tür haberlerle daha sık karşılaşacağınız için bundan böyle hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

“Eskiden böyle şeyler olmazdı” demeyin, herhalde oluyordu, ama bizler duymuyorduk. Dünya değişiyor ve en büyük değişiklik de bu alanda. Geçmişte mağdurlar seslerini çıkarmıyorlardı; şimdilerde geçmişin kirli dosyaları birer birer ortalığa dökülüyor.

Hem de kimlerin…

Reklam

 

images Unknown-2

 

Heykeli dikilmişti Sir unvanlı adamın, yıkıldı

Jimmy Saville benim bile uzaktan ismini ezberlediğim bir BBC televizyonu figürüydü. Neredeyse 50 yıl boyunca küçüklü-büyüklü gençlerin hoşlanacağı türden müzik programları yapardı. ‘Jimmy’ll Fix It’ (Jimmy bunu halleder) adlı programında, çocuk yurtlarına, kimsesizler barınaklarına gider, oraların gelişmesi için para toplanmasına yardımcı olurdu.

Topluma hizmetlerini gözönünde tutan Kraliçe, Jimmy Saville’e ‘Sir’ unvanı bile vermişti.

Öldüğünde, doğduğu yere, ‘kasabanın en ünlüsü’ olduğu için, heykelini dikmişlerdi.

Meğer herif programlarını canlı izlemeye gelen küçük kızları BBC’deki odasına çıkararak, yurtlardaki kimsesizleri bir kenara çekerek iğfal edermiş…

Kiminin yaşı 10’dan bile küçükmüş…

Şimdilerde heykeli yerle bir edildi Jimmy’nin, ‘Sir’ unvanı ölmesine rağmen geri alındı, kendisinin görev yaptığı yıllardaki BBC yöneticileri ihmalden ve göz yummaktan yargılanıyor.

 

Unknown-3 Unknown-4

 

Dr Cosby de…

Reklam

‘Cosby Show’ adlı Amerikan TV dizisini hatırlar mısınız? Bizde de vaktiyle gösterildiği için hatırlayanınız çoktur. Doktoru oynayan siyahi Bill Cosby ve sevimli ailesi yıllarca ABD ve dünya televizyonlarında ilgiyle izlendi.

Bill Cosby şimdi 78 yaşında ve dizi çekilirken kendisine yaklaşan kadın hayranlarının içkilerine ilâç kattığı ve kendilerinden geçtikten sonra kadınlara tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanıyor.

Önce bir kadın çıktı ve suçladı Cosby’i, arkası çorap söküğü gibi geldi. Onlarca kadındılar, şimdilerde yüzlerceye doğru gidiyor sayıları…

Son örnek önceki akşam İngiliz ITV televizyonunun ‘Exposure’ haber programı tarafından sergilendi.

Clement Freud adlı, televizyon şahsiyetinden milletvekilliğine kadar uzanmış ve çok uzun yıllar Liberal Parti’yi parlamentoda temsil ederken BBC ekranlarından millete akıllar vermiş biri de, o uzun yıllar içerisinde, şimdilerde 60’lı yaşlarına ulaşan kadınları 11-16 yaşları arasındayken iğfal etmiş…

İki kadın ekrandan, “Ailemizi tanıyordu, evimize misafir oluyordu, bu yakınlığı istismar etti” diye çoktan (2009 yılında) ölmüş adamı suçladılar.

Bugünkü İngiliz gazeteleri yeni yeni kadınların “Bizi de istismar etti, bizi de” diye ortaya atıldıkları haberiyle doluydu.

Zaten, böyleleri, bir kereyle durmazlar…

 

Unknown-1 Unknown

Clement Freud                                   ve dedesi Sigmund Feud

 

Dedesinin müzesine gitmiştim

Adamın soyadı dikkatinizi çekmiş olabilir: Freud…

Evet, Kraliçe tarafından ‘Sir’ unvanıyla ödüllendirilmişlerden olan ‘predator’ Clement Freud, hemen her şeyi ‘cinsellik’ ile irtibatlayarak yorumlamasıyla ün salmış Sigmund Freud’un torunu.

Geçen yıl yolumuz Viyana’ya düştüğünde, bir dostumun “Freud Müzesi’ni gezelim mi?” teklifi üzerine kentin Alsergrund semtine uzanmıştık. Freud’un tezlerini kaleme aldığı, o tezlere ulaşmak için hastaları üzerinde denemeler yaptığı ev müze haline getirilmiş. İçinde ‘Londra’daki çalışma odası’ olarak dizayn edilmiş bir bölüm de var.

Naziler Viyana’ya geldiğinde Londra’ya kaçmıştı Freud; babasıyla Londra’ya kaçmış ve bir daha oradan ayrılmamış oğlu Ernst’ün çocuğu Clement.

Bir diğer torun olan Lucien Freud da, yine İngiltere’de, eserleri milyonlarca sterline giden ülkenin en pahalı ressamı idi. O da öldü.

Torunların her ikisi de, İngiliz basınına göre, ünlü dedelerinin tezlerini hatırlatan hayatlar yaşamışlar.

Dikkat ettinizse, zamanında bağırlara basılan ve ödüllendirilen Jimmy Savill, Bill Cosby, Clement Freud gibi isimler, ünlüyken ve bir tür dokunulmazlık zırhına sahipken ne yaparlarsa yapsınlar yaptıklarının yanlarına kalacağını düşünerek akıl almaz namussuzluklar yapabildiler…

Ancak günümüzde, kimi öldükten sonra kimi de hemen öncesinde, rezillendiler, rezilleniyorlar…

Günümüz dünyası geçmişi affetmiyor.

ΩΩΩΩ

Reklam