Partiler hareketli.. Seçimin etkileri özellikle muhalefet partilerinde kendini belli ediyor…

26
Reklam

Her seçim partiler için birer sınavdır; sınavdan başarıyla çıkanlar rahattırlar; başarısız olanlar ise…

Partilerde şimdi ne oluyorsa, seçimden başarısız çıkanlarda genellikle o yaşanır…

Şimdinin önceki seçim yenilgilerinden bir farkı var: Bu defa yalnız partiler yenilmedi, genel başkanlar da milletvekili olamadı. Genel başkanı milletvekili olmayan partilerin içlerinin karışması doğal.

CHP’ye bakalım.

Acaba Kemal Kılıçdaroğlu seçime cumhurbaşkanı adayı olarak katılmasa ve milletvekili olarak partisinin başında kalsaydı, geçen hafta sonu yapılan CHP kurultayında koltuğunu kaybeder miydi?

Sanmıyorum.

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı kaybetmesinin elbette başka sebepleri de var ama bence önemli sebeplerden biri de artık milletvekili sıfatını taşımamasıdır.

Diğer muhalefet partilerinde kurultay/kongre olmadığı için sıkıntılar dışarıya farklı şekillerde vuruyor.

Reklam

İstifalar oluyor.

Galiba en fazla etkilenen parti de, genel başkanı bir önceki dönemde de milletvekili sıfatını taşımayan İYİ Parti…

Şimdiden iki milletvekili partiden istifa ederek ayrıldı. Ayrılanlardan biri, siyasi tartışma programlarında partisini temsilen görmeye alıştığımız bir hukukçu profesör, kendisinin genel başkan yardımcısı sıfatı da bulunuyor. Ayrılırken açıkladığı sebebi dün biraz daha açmış; ben de Cumhuriyet gazetesinde okudum: Partisinin birkaç ay sonra yapılacak yerel seçime her yerde kendi adaylarıyla katılma kararının yanlış olduğuna inanıyormuş…

Gerekçe anlaşılabilir bir akıl yürütmeye dayanıyor: Sonuçta seçimlerde sandığa aritmetik sonuçlar yansıyor; İYİ Parti’nin seçimlerde aldığı oy oranına bakıldığında önümüzdeki belediye başkanlığı seçimlerinde ahım şahım bir başarı göstermesi mümkün görünmüyor…

Hukukçu profesör genel başkan yardımcısı, bunu anlatamadığı için partisini terk etmiş…

Ayrılış gerekçesi anlaşılır olsa da benim yine de anlamadığım bir ayrıntı var: İYİ Parti’de konular yönetim mekanizmalarında açıkça tartışılamıyor olabilir mi?

Birkaç ay sonra yapılacak seçime bir kez daha başarısız olmayı getirecek bir tercihle gitmenin akıl kârı olmadığı, herhalde tartışılsa anlaşılabilirdi.

Tartışılmamış belli ki…

Reklam

Eğer tartışılsaydı, belki de haftalardır bu yöndeki tercihini kamuoyunda sürekli açıklayan genel başkan, bu tavrı pazarlığa kapı aralayabilme amaçlı olarak benimsediğini söyleyebilirdi.

Nasıl mı?

Üç büyük şehirden birinin İYİ Parti’ye bırakılması şartıyla diğer yerlerde CHP’nin adaylarını desteklemek…

Mesela, daha seçime aylar varken, genel başkanın, İzmir büyükşehir belediye başkanlığı için “Bizim adayımız” diye açıkladığı isim ortak aday olarak gösterilse, diğer bütün yerlerde İYİ Parti aday çıkartmayıp CHP’nin adaylarını desteklese…

Sizlere benim uydurduğum gibi gelebilecek bu senaryo bana ait değil. Etrafta ciddi ciddi konuşuluyor. Konuşanlar, böyle bir pazarlığın yürütüldüğünü, hatta kabule yakın bir noktaya gelindiğini de söylüyorlar.

Ben ise, bu senaryoyu her işittiğimde, söyleyenlere, “Nasıl yani, İzmir’de oylarını hep CHP’li adaylara kullananlar, önümüzdeki seçimde İYİ Parti adayını mı tercih edecekler?” kuşkumu yöneltiyorum.   

O kadar kolay olacağını sanmıyorum bunun.

Pazarlık, CHP’nin belli illerde çıkaracağı adayların belirlenmesinde İYİ Parti’ye -bunu siz “Meral Akşener’e” diye anlayın- söz hakkı tanınması şeklinde olsa neyse…

İYİ Parti’den kendi adaylarında ısrar sebebiyle istifa eden genel başkan yardımcısı, geride kendisi gibi düşünen başka isimler daha bulunduğunu da söylüyor.

Diğer muhalefet partileri?

Onlarda, kurucu, yönetimde yer alan, il veya ilçe başkanı gibi konumlarda hareketlilik görülüyor. 

Yeni anayasa konusu daha ciddi bir biçimde gündemin ilk sırasına çıkınca, iktidar cephesinin gözünü ilk dikeceği yer, muhalefet partilerinin milletvekilleri olacaktır.

İktidarın onları yanına çekmek için kullanabileceği manivelalar çok fazla.

Anayasa Mahkemesi-Yargıtay çatışması olarak yansıyan son olayı bu yolda atılan ilk adım olarak görenler fazla. 

Ben? Bilemiyorum. İktidarın önünde kolayca aşamayacağı engeller var ve onlar ortadan kalkmadan kendisini muhalefet saflarında bulunanlara cazip hale getirmesi hayli zor.

Vakit de kısaldı.

[Son bir not: CHP’nin yeni genel başkanı, partisinin yönetiminde, gençlik ve spordan sorumlu genel başkan yardımcılığına başörtülü genç bir kadını getirdi. Sevgi Kılıç avukatmış.]

ΩΩΩΩ

Reklam

26 YORUMLAR

 1. CHP’nin yapması gereken mevcut anayasayı tanımayan iktidarı yok saymak olmalı. Mecliste oturmak da bir çözüm değil. Halka mevcut hukuksuz sistemin yanlışlarının anlatılması gerekiyor. Anayasanın sürekli çiğnenmesinin, hukuk sisteminin her gün emir komuta zinciri içinde kararlar almasının, çetelere teslim edilmesinin (İstanbul başsavcısının gündeme getirdiği), kurumların bağımsızlığının yok edilmesinin, kuvvetler ayrılığının yok edilmesinin yanlışlıkları anlatılmalı. AB’ye çıkarma yapılmalı ve tüm dünyaya bu demokrasi rayından çıkmış sistem anlatılmalı ve şikayet edilmeli. Demokratik ülkelerin desteği alınmalı. Bu kadar çaresiz olmaya gerek yok. Dünyanın tüm demokrat güçleri ile güç birliği yapmadan ve destek almadan bu yanlış gidişi durdurmayız. Demokratlar daha cesur olmalı ve daha çok çalışmalılar. Bir demokrasi vizyonu ortaya koymalılar. Yoksa dikta heveslileri hergün daha fazla haklardan ve hukuktan çalmaya devam edecekler.

 2. sıkıntılı ve sorunlu bir dönem hasılı kelam.
  başarısız bir muhalefet.
  başarısız bir iktidar.
  dolayısıyla,
  ekonomi sıkıntılı ve sorunlu,
  yargı sıkıntılı ve sorunlu,
  tarım sıkıntılı ve sorunlu,
  hayvancılık sıkıntılı ve sorunlu,
  eğitim sıkıntılı ve sorunlu,
  dış politika sıkıntılı ve sorunlu,
  gelir dengesizliği sıkıntılı ve sorunlu.
  ne yazık ki pek çok sıkıntı ve sorunun temelinde liyakat eksiğimiz var. bu liderler doğru insanları çevrelerinde istemiyorlar, dalkavuk_ları tercih ediyorlar, filmlerdeki saray soytarıları gibi. yoksa hem muhalefette hem iktidarda bu kadar yanlış nasıl bir araya gelir?
  istesen olmaz.
  uğraşsan olmaz.
  bir şeyler en azından tesadüfen doğru gider.
  bu kadar başarısız liderlerde tesadüf olamaz değil mi?
  osmanlı tarihine bakıyoruz iyi ve başarılı sultanlar arka arkaya geldiği gibi başarısız olanlarda ardı sıra gelmiş, yükseliş bir süreç olduğu gibi, çöküş te bir süreç. demek ki bu sıkıntılı ve sorunlu sürecin bir sonu var,
  belki yakındır. öyle umalım.
  yeni liderlere, adil yöneticilere ihtiyacımız var.
  aksi halde her gün bir önceki günü aramaya devam edeceğiz mevcut liderlerin bize verebileceği tek vaat ve gerçek bu, farklı düşünmemize neden olacak bir veri yok,
  maalesef yok.

 3. Son bir not: CHP’nin yeni genel başkanı, partisinin yönetiminde, gençlik ve spordan sorumlu genel başkan yardımcılığına başörtülü genç bir kadını getirdi. Sevgi Kılıç avukatmış.]
  Şu İslam’a Ortaçağ eğitimi diyen başkan mı?,😂
  ya siz akıllanmayacaksınız…hala bu milleti aptal yerine koymaya çalışıyonuz..zaten erdoganın en büyük şansıda bu..gerçeklik değil de sahtecilik.😂PKK ya apoya karşi ol ..kandilin destekledigi adam başkan yapmaya çalış tezkereye hayır de…milliyim de çogu noktada gavurun ekmeğine yağ sür.demoktatım de…mesele din ile ilgili olunca anında militanlaş..doğru siyaset de ..yalan gırla😂…eski byby kemalde helalleşmişti yeni başkan da o zaman dinime Ortaçağ demişti…
  Vay vay vay.. başörtülü bir başkan yardımcısı varmış.😂😂😂hemen oylar CHP ye..
  Aslında bu başörtülü CHP linin olması CHP li seçmeni bu zamana kadar ne kadar APTAL yerine koydukları, kekledikleri ,duygularını sömürdükleri ve toplumu kutuplaştırdıklarının delili.neydi o meclisten alkışlarla dışarı naraları.türkiye laiktir laik kalacak çığlıkları.üniversitelerden kamudan atılan başörtülü insanlar..mitingler gösteriler bildiriler..devlet yıkılıyordu bu başörtüsü sayesinde..ne oldu şimdi CHP liler başörtülü adayları kendileri koyuyor..yazık değilmi bu millete ..niye bu zulmü geçmiste bu millete reva gördünüz..% 51 yeni sistemde baktınızki olmuyor….😂😂😂😂açıkcası bütün bunlardan milletim adına gurur duyuyorum.ne mutlu Türküm diyene .CHP yi de hizaya getirdi adam etti.😂😂😂(CHP de başörtülü 😂😂😂)

 4. Yörüklerde atasözü mesabesinde bir söz vardır: “Uyuz köpek sürüye kurt getirir.” Riyad’daki zirve, Tayyip Bey’in çabaları dışında, zırvadan başka sonuç vermez. Oradaki lider taslaklarının hemen hemen hepsi ABD’nin ihtiyat elemanı, Siyonizm’in atıkçıları, Müslüman toplumların uyuşturucuları. Fetih Gazzeli çocuklar, kadınlar ve kahraman şehitler eliyle gelecek. Cepheye gidemeyen uzak coğrafyalardaki Müslümanların ellerini ceplerine atmaları lâzım. Müslümanların gayret ve öfkeleri Allah’ın feth-i rabbanîsine vesile olur.

 5. MERAL HANIM PANİKTE

  Meral Hanım, kararlılık ve cesaret gösterisi tavırlarınız haddi aşıyor ve gitgide özgül ağırlığınız azalıyor. Sözlerinizle beden diliniz arasındaki mesafe açılıyor. Yüz ifadeniz ve ses tınınız panik halinde olduğunuzu gösteriyor. Kemal Bey’i hançerlemediğinizi söylüyorsunuz, fakat Meral Hanım, hançeri hasmınızın neresine nasıl saplayacağınızı öyle bir söylüyorsunuz ki, cerrah olmadığınıza göre, haşa “siz kasap mısınız?” diye sormaktan istinkaf etmek kolay olmuyor. Sakinleşmeniz şart. Yerel seçimler için kendinizi çok bağladınız. Yeni bir ittifak sizi bitirir. Parti’de liderliğinize esas tepki koyması muhtemel kişilerin sesi çıkmıyor. Bu da “acaba birileri hançer mi saklıyor?” sorusunu akla getiriyor. Birkaç istifa daha olursa Parti’yi tutamazsınız, dağılır. Bir es vermeniz ve kendinizi geri sayıp kontrol etmeniz şart. Benimkisi sadece uyarı. İsterseniz böylece devam edin.

  Tavrınız-tarzınız itidal bulmadıkça ve stratejiniz güvenilmezlikten kurtulmadıkça dağılma sürecinden çıkamazsınız.

 6. Parti!.. şaşırtıcı değilmi?😯. Hâlâ uykuda denir böylesi duruma düşenlere😴.
  Yeni siyaset dünyasında kendini yok etmek! için her manevrayı denemek🤔!..
  Masadan kalk geri otur..
  Milliyetçi oylara talip ol ama fakat ilk işin partiden!…☹️☹️☹️ Kov!
  Sonra ittifaka zarar verecek her bişeyi denemeye devam et!!!!
  (Rakiplerinde bir ayrılma eksilme var mı? Oldu mu hiç o na bi bak bari😡)
  BU SİSTEMDE VAR OLABİLMENİN TEK ŞARTI:
  İşbirliği.. ittifak… anlaşma… ortak noktada buluşma.. “ORTAK AKIL!”!
  Daha ne denile bilinir ki?🙂🤗
  NOT:başörtülü bacım edebiyatı ile başladıysa yeni! siyasetçi siyasete!..
  Daha çoookkk mesafe var demektir yolu katetmeye!

  • İşbirliği.. ittifak… anlaşma… ortak noktada buluşma.. “ORTAK AKIL!”!
   Evet kardeş….PKK kandil de ABD ve Avrupa da aynen senin gibi düşünüyor…

   • Devlet yönetim şeklimiz aynen yadığım şeyleri zorunlu tutuyor M.kaya!
    Acaba bizi yönetenleri mi kandırmışlar?
    Bir olalım diri olalım deyip duruu lar hep🤔..

    • kardeş PKK kandil ile bir ve beraber ol birlikte ol….bunu mu anliyom sen 😂birlik ve beraberlik ten…

 7. Anayasaya yapılan darbe millete yapılan bir darbedir elbette. AYM bu despot yönetim altında bağımsız kalan tek kurum. Onun da sonunu getirmeye çalışıyor bu iktidar. Bazı Akp’liler çoğunluğumuz var, AYM’yi kaldırırız diyorlar. Hayır çoğunluğunuz yok. CB seçme çoğunluğunuz bile yok. MHP koltuk değneği olmasa yönetme yetkiniz de yok. Ama sanki anayasayı değiştirecek bir durumları varmış gibi AYM de bize çok fazla canım gibi boş boş konuşuyorlar. O Anayasa ortak yasa. Beğenmiyorsanız buyrun başka bir ülkeye gidin. Değiştiremezsiniz, yok sayamazsınız, millete darbe yapamazsınız.

  • Ender bey “Darbe Anayasasına yapılan darbe kime yapılan bir darbedir acaba?”
   12 eylül anayasasını asmayalım da besleyelim mi?

   • Darbe yaptıkları konular daha önce kendi ekledikleri maddeler. Anayasayı askıya aldılar ve bir sonraki adım anayasayı kaldırmak olarak görülüyor. Bunu da sivil anayasa adı altında yapacaklar. Ama asıl niyet diktatörlüklerine kılıf bulmak.

 8. Son üç günde ağır toplar, Durmuş Yılmaz ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Bahadır Erdem’in istifaları Akşener’in oyun planını bozmuş durumda. Meral Akşener, 8 Kasım’da partisinin grup toplantısında yerel seçimlere tek başına gireceklerini vurgulayarak, ‘kendisini hançerleyenlerin parmaklarını kıracağını’ söylemişti. Kulislerde, İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz’ın parmaklarının kırılacağı öne sürülüyordu. Dikbayır, partinin lideri Meral Akşener’in banka hesaplarını inceletmekle ve belediyelerle ticari ilişkilere girmekle itham ediliyor.

  İYİ Parti’deki gelişmeler TBMM’deki aritmetik değişimini sağlayan özellikler göstermesi, bunun sonucunda olası Anayasa değişikliği için sürpriz gelişmelere yol açacağı değerlendiriliyor. Belli oldu ki, İYİ Parti, CHP’den tamamen uzaklaştı. Her yerde aday çıkarma kararının, yeni istifalara yol açacağı, İP’in bölünmesi sonucu en az 25 milletvekilin Cumhur İttifakı ile işbirliği içine gireceği kulislerde konuşuluyor. Bu durumda olası Anayasa reformu için Referandum sağlayacak 360 üzerine çıkılarak, yeni bir Anayasa için bir tablonun oluşacağı değerlendiriliyor.

 9. Küçük partiler demokrasiyi bir kakafoniye dönüştürüyorlar. Gürültü patırtı içinde asıl konulara hiç gelemiyoruz. Anayasaya ve insan haklarına yapılan son darbeye nasıl cevap vereceğiz örneğin. Susup oturacak mıyız? Bu ilk de değil. AİHM, Kavala’yı serbest bırakacaksınız diyor. Anayasayı hiçe sayan yerel mahkemeler siyasiler, çeteler, anayasanın açık hükmüne rağmen AİHM kararını tanımıyoruz diyorlar. Bir kere göz yumdunuz mu böyle arkası gelmeyecek. Anayasayı paspas yapmaya devam edecekler. Asıl meselemiz budur. Demokrasiyi toptan rafa kaldırdıkları için kimse sokağa çıkmaya cesaret edemiyor. En son Akp’liler İsrail konsoloslukları ve İncirlik’te protesto yapmaya kalktılar. Gazı yiyip oturdular, Gaza’ya giderken gazlandılar. Yine aynı anayasa isteyen yürür protesto eder diyor. Hani nerde Akp’liler. Gazı yiyince anladınız mı anyayı Konya’yı. Yoksa hala dank etmedi mi?

  • Özel ilk sınavdan çaktı mı?

   Malumunuz, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında bir yetki tartışması yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ilk sınavı bu oldu? Ancak görünen o ki Özel daha ilk sınavda sınıfta kaldı. Zira bu yetki tartışmasını sokağa tahvil etmeye çalıştı. “Anayasa’ya kafa tutmak darbe girişimidir. Kalkışma girişimidir” dedi. Milleti darbeye karşı sokağa çıkıp direnmeye çağırdı. Ama bu çağrıyı ciddiye alan olmadı. Zira millet Gezi Kışkırtması’nda, 6-8 Ekim Provokasyonu’nda yaşananları unutmadı. Oysa aynı millet Erdoğan, çağrı yaptığında hiç düşünmeden sokaklara çıkmış. 15 Temmuz’da FETÖ’cü darbecilere çıplak elleriyle direnmişti. Yani sokağa ne için çıkıldığı kadar çağrıyı yapanın kim olduğu da belli ki çok önemli. Bu arada aynı gerilim için Cumhurbaşkanı Erdoğan bakın ne söyledi: “Anayasa, ‘devlet başkanı’ sıfatıyla bize ‘devlet organlarının uyumlu çalışmasını temin’ görevi vermektedir.
   Biz bu tartışmada taraf değil hakem konumundayız”

   Oysa Özel’in önünde çok iyi bir fırsat var. Sivil yeni anayasa yapma imkanı; Erdoğan, Bahçeli defalarca çağrı yaptı. Yani Meclis’i terk etmeme, oturma eylemi yapmak CHP’yi nereye götürür bilemiyorum. Ama sivil anayasa imza atmanın hem sorunların çözümüne, hem de demokrasinin güçlenmesine vesile olacağı ortada. Takdir milletin elbette.

  • Bu ilk de değil. AİHM, Kavala’yı serbest bırakacaksınız diyor.😂😂😂😂😂😂🇹🇷AİHM yi otorite kabul eden referans alan bir Türk…sen buna ne anlatacan😂😂😂😂😂😂ninnide yavrum ninni…..uyusunda büyüsün niiinni…..

   • AİHM kararlarının nihai karar olduğunu anayasaya Akp yazdırdı. AYM’ye bireysel başvuru hakkını getiren de Akp. Şimdi birileri bunları unutmuş görünüyor. Unutmayan Akp’lileri de hain ilan ediyorlar. Tamam birisi sürekli dönüyor ama peşindekilerin başı dönmüyor mu acaba?

    • AİHM kararlarının nihai karar olduğunu anayasaya Akp yazdırdı. AYM’ye bireysel başvuru hakkını getiren de Akp……
     kardeş senin ayırtedemedigin şu…bunları anayasaya koymak ayrı şey…AİHM min verdigi her siyasi kararı doğru diye mandacı gibi kabul etmek ayrı şey..bu mahkemenin verdiği her karar doğru mu.hic sorgulamayacakmisin.emme basma tulumba gibi devamlı senin çıkarina ters verdiği siyasi bir karara bile itiraz etmiyecenil mi…mesele agaç değil..😂🇹🇷

     • Literatürde sık sık karşımıza çıkan şu “ hukuku çıkarlarına alet etme” ifadesi tunç devri kayasına bir şey anlatmıyor galiba:)

 10. Türkiyeye Amerkalılar gibi halk siyasetçileri gibi muhaleft lazım
  New York, 2021 Belediye Başkanlık seçimlerindeki Rürşvet verenlerin Arasında bir gurup Türk ve Türk hükümeti’de seçim kampanyasına
  yasadışı bağış yapip yapmadığı araştırıyor. (Doğruluğu %90) Soruşturmanın odağında Williamsburg’daki bir inşaat şirketinin ve bir grup Türk vatandaşının belediye başkanının 2021 seçim kampanyasına uygunsuz bağışta bulunduklari ve kendisininde 2015 İstanbula gittiğini orada neler yaptığını didik didik ediyorlar
  FBI soruşturması, Adams’ın 2021 kampanyasının “Türk hükümeti ve diğerleriyle birlikte Türk hükümetınınde verdiği paraları araştıriyorlar. Dünden bu tarafa TV lerde hep bunlar
  konuşuliyor. Adamın evinının her tarafından dolarlar ve altınlar fışkıriyor. Rüşvet’te tek bir devlet adı geçiyor oda Türkiye.
  Onu bunu bilmemde, İhtidar Gündem saptırmasını çok iyi beceriyor.
  Yargitay ve AYM da rollerini başari ile yerine getiriyolar.
  Muhalefet evlere şenlik. Zerre kadar becerileri yok dünyadan bey haberler.
  Bu idda da olsa aslında bu konuşulması gerek, çünkü çok önemli. Bankalarımız durmadan kara para aklamakla meşgul. Muhalefet de hodaklık yapmaktan başka birşey bilmiyor.
  Ülke sanki yetım mali o kadar hor kullaniyorlarki.

 11. SOSYAL LABORATUVAR
  Kobay farelere bir kısım maddeler enjekte edilerek deneyler yapılıyor.
  Ülkemiz de maalesef bir laboratuvar olarak kullanılıyor.
  Delilik enjeksiyonunun sonuçları gözlemleniyor.
  Saçma sapıtık, siyasal aksiyon adı altındaki hamle ve açıklamaları kaç kişi “akıl-mantık” terazisinde tartıyor?
  Anlaşılan bir miktar daha ” hazım sorunu” var.
  1-2 de olsa çıkıyor.
  Sahi bir soru?
  Herkesin önünde samimi bir şekilde “ağzınızı elle kapatmak” ne anlama geliyor?
  Bu da sosyal deneyin bir parçası mı?

 12. “CHP Genel Başkanı Özgür Özel, PM toplantısına ilişkin konuştu. MYK’yı 24 kişiye çıkardıklarını kaydeden Özel, bir “gölge kabine” kurduklarını açıkladı.”
  Halen işbaşında 17 bakan var, gölgesi nasıl 24 oluyor ki?

 13. Genç ya da yaşlı farketmez, başörtülü bir kadın chp nin gençlik ve spordan sorumlu genel başkan yardımcılığına getirildiğine göre artık bayan futbol takımlarında, basket ve voleybol takımlarımızdaki oyuncular çarşaflı veya türbanlı olarak maçlara çıkabilecekler demektir, yalnız e.çakır gibi stadyumun ortasında tesettürü yere atmak yok ona göre:)

  • 😂kardeş başörtülü futbolcu de ilk önce CHP hoplar..ya bu kadar kek bir muhalefetimiz ve muhalif seçmenimiz var..ama bunu biliyoruz.adamlar tuvalet terliği ne bile fitler…okeyler.tamamlar…

Yoruma kapalı.