Seçime doğru: Şapkadan tavşan niyetine uçak, gemi, tren çıkıyor.. İktidarın bu hesabı doğru olabilir mi?

38
Reklam

Hayatımda hiç gece vakti mezarlıktan geçmem gerekmedi, o sebeple öyle bir zorunlulukta kalanların ıslık çalma ihtiyacı duyduklarına dair yakıştırmayı bizzat deneme şansım olmadı. Ancak şahsen denemiş olmasam da yakıştırma bana makul geliyor.

Korku insana neler yaptırmaz ki…

Ülkemiz bir seçime gidiyor. Her seçim öncesinde olduğu gibi bunda da partiler arası yarış var ve seçim günü yaklaştıkça yarışan tarafların üstünlük iddiaları gündemde.

İki ittifakın sözcüleri kendilerinin sandıktan birinci çıkacağı iddiasında.

Yarış bu, ip göğüslenene kadar kimin kazanacağı belli olmaz, ancak -iddialarına anketleri katmasalar- yine de yarışa katılanların son ana kadar iddialarını sürdürmesini doğal karşılardım.

Anketler iki tarafın da iddialarını doğrulamıyor.

Önceki gün en son anketleri burada aktarmıştım. Aralarında cumhurbaşkanı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu, milletvekili seçiminde Millet İttifakı’nı önde gösteren de var, Tayyip Erdoğan ile Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanacağını gösteren de…

Bazısı iki turlu cumhurbaşkanı seçiminin ilk turda sonuçlanacağı sonucunu veriyor, bazısında sonuç ikinci tura kalıyor.

Reklam

Gerçek hangisi?

Sandıklar açıklandıktan sonra gerçek ortaya çıkacak.

Önceki seçimlerde, iktidardaki AK Parti’nin açık ara önde olduğu gözle görülür elle tutulur haldeyken, parti sözcüleri, genellikle ihtiyatlı açıklamalar yaparlardı.

Şimdi ise en iddialı açıklamalar iktidar cephesinden geliyor.

Daha dün, AK Parti’nin ikinci adamı, Numan Kurtulmuş, “Bütün anketlerde birinciyiz” açıklamasını yaptı.

Partinin bir başka sözcüsü, Bülent Turan, katıldığı televizyon programında, “Bizim rakibimiz yok, Erdoğan açık farkla kazanır” demiş.

İktidarın küçük ortağı MHP’nin lideri de, karşısına çıktığı kalabalıklara, iktidarlarının devam edeceği yollu mesajlar vermeyi sürdürüyor.

Eğer işin içine farklı telden çalan anketleri katmasalar, kampanyalarına bakarak, iddialarının sandıkla doğrulanabileceğini düşünmelerine itiraz etmeyebilirdim.

Reklam

Kampanyaları bayağı etkileyici çünkü.

Hürriyet gazetesi iktidar cephesinin vaatlerini her gün en güzel şekilde yansıtıyor; her gün aksatmadan birinci sayfasından verdiği mesajlardan ben de etkileniyorum.

Biraz önce “Acaba takvimde bugün hangi vaatler, hangi atılımlar var?” merakıyla internet sitesine girdim Hürriyet’in ve gözlerim yine faltaşı gibi açıldı.

Sivas ile Ankara arası seyahatini iki saate indiren hızlı tren hattı dün devreye girmiş ve mayıs ayı sonuna kadar yolcular bedava taşınacakmış.

Akkuyu nükleer güç santrali bugün açılıyormuş.

Kadrolara atamalar da tam şu sıralara denk getiriliyor.

İsmet Berkan Karar’daki yazısında, bugün, kampanya takviminin geriye dönük sayfalarını aktarıyor. Bir gün önce ilk jet motorlu insansız hava aracı Akıncı, ilk jet savaş eğitim uçağı Hürjet göklerdeymiş. Karadeniz doğalgaz hattı şebekeye verilmiş, TGC Anadolu gemisi donanmaya teslim edilmiş, TOGG üretimine başlanmış…

‘Mişli geçmiş’ kipini kullanmamın sebebi bu yeniliklerin bazısını şahsen fark edememem…

Benim hatam, iktidarın her atağını takip edemiyorum.

Eminim, seçime kadar geçecek 18 günlük süreçte bunlara benzer pek çok yeni girişimler de duyurulacaktır.

Ömrü neredeyse 22 yıla yaklaşan bir iktidar bu seçime böyle sürpriz yenilikler hazırlamamış olabilir miydi?

Aylar öncesinde bugünlerle ilgili değerlendirmelerde beklentiler dile getirilirken ‘şapkadan çıkarılacak tavşan’ benzetmesi yapılırdı; bunlar hepsi birer tavşan işte.

İktidar sözcüleri, aylar öncesinden bugünleri planlarken, bütün bunların gündeme gelmesiyle birlikte kendilerine olan ilgideki tavsamanın ortadan kalkacağını ve seçmenlerin bunlardan etkilenerek oylarını yine partilerine yönlendireceğini hesaplamış olmalılar.

Şimdilerde yaptıkları iddialı açıklamalarına yansıyan işte o hesap.

Haklı olabilirler mi? Savunma sanayii ağırlıklı yenilikler elbette önemli, ama iktidarın devamını sağlayacak kadar önemli mi?

[Bu arada, iktidarın seçim kampanyası takviminde en ağırlıklı konunun savunma sanayii olduğunun bir başka göstergesini de hatırlatayım. Her yıl ekim-kasım ayları diliminde düzenlenen Teknofest sergisinin tarihi erkene alındı ve bugün başlıyor; sergi 1 Mayıs’a kadar sürecek. Öncekilere davetiye veya para ödeyerek girilirken, Teknofest bu yıl herkese bedavaymış galiba. TGC Anadolu gemisi de görevini tamamlamışken yeniden ziyarete açıldı. Kaçırmayın diye bunları not düşüyorum.

Birbiri ardına devreye alınan bu girişimler daha önce AK Parti’ye oy vermiş seçmenlerden çeşitli sebeplerle farklı arayışa girme eğiliminde olanları geriye döndürmeye yarayacak mı?

Daha doğrusu, seçime kadar geçecek her güne birer tavşan yerleştiren iktidarın kampanya takvimini hazırlayanların hesabı tutacak mı?

Anketler seçimi ortada gösterir, bazısı -hatta daha fazlası- muhalefetin önde olduğu işaretini verirken, çok iddialı konuşmak pek bir anlam taşımıyor.

Faturalar el yakıyor. [Servis sağlayıcısından dün cep telefonumun aylık ücretinin gelecek ay bu ay ödediğimden tam bir misli fazla olacağı ‘müjdesini’ aldım.

Doların bankalardaki fiyatıyla döviz bürolarındaki fiyatı arasındaki makas her gün biraz daha açılıyor. 

Mutfağı hiç sormayın. Soğanın kg fiyatı düşürüle düşürüle 30 TL’den 27 TL’ye indirilebildi; marketlerde taneyle satılıyor soğan.

Esas soru şu: Takvim yapraklarına serpiştirilmiş iddialı girişimler mi, ekonomi mi?

Seçime 18 gün kaldı; sorunun cevabı sandıktan alınacak.

ΩΩΩΩ

Reklam

38 YORUMLAR

 1. Ükemizin gerçeğini 48 yıl önce gören şair ne güzelde söylemiş
  ……………
  Yoksulun Sırtından Doyan Doyana
  Bunu Gören Yürek Nasıl Dayana
  Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana
  Bilmem Söylesem Mi Söylemesem Mi
  ………………………………………

  İktidar yetkililerinden birisi ne diyor soğanı bırak TOGG bak diyor, birisi uçak var haya bak diyor, birisi denize bak diyor, birisi Tren’e bak diyor, birisi gaza bak diyor, …..diyorlar da diyorlar.
  Tamam bakalım fakat,
  Bu bak demeler nereden çıktı, bayramdan daha yeni çıktık.
  Aman dikkat sadece cambaza bakmayalım…..

  • Tüm icraatlarını zaten kendin sayıyorsun bunları biliyorsun bu kısa zamanda her alanda çalışmalar olmuş bitmiş veya bitmek üzere. Anlayamadığım sonucunu soğana bağlamanız ne alakası varsa. Bir TGC Anadolu gemisi yapılmayıp vatandaşa soğan dağıtılsaydı hane başına 25 ton soğan dağıtılırmış keşke öyle mi yapsalardı yani.Gemi karın doyurmaz deseniz de gemi böyle karın doyurur Keşke biraz yapılanları takdir edebilseniz

 2. birde bizim elmalı yolunu tamamlasalar. birde antalya mersin yolunu tamamlasalar .

  • Mersin Antalya yolu tamam ondan geçen geçtim bu dünde mersin erdemli Silifke tasucu ya kadar otoban devamını dün temeli atıldı çalışmalar çoktan yapıldı

   • gazipaşa anamur arası henüz hizmete açılmamış . çok sayıda tünel çalışmaları devam ediyordu .

  • Anketi halk bizzat kendi yapıyor artık.
   Sokak röportajlarıyla,
   Yandaş tvlerdeki soru ! (Ayarlı soru) soranların eyyvahh eyvaahh nidaları..
   Yandaş medyada arşiv yanmaya niye başlar? Onu anlayamadım fakat, kokusu sonra nasılsa çıkar.!
   Arada bir kızılcık şerbeti bile içmeye müsade etmeyen zihniyete ne diyebiliriz ki?
   Tog açın halinden ne anlar misali; biz diyooz tog onlar (kim?) diyor sogaann!..
   Hele son trend, bir muktedir ile yan yana fotoğraflar çektiriyon, sonra fakir fukaraya garip grabaya afetzedelere yakını ölenlere az bile yapmış vs benzeri arsızlığın pik haline cesaret edebilenleri görünce seçmen!
   Ne gerek var ankete?
   Ne gerek var bekleyip birde üstüne para virmeye??
   Kaldırılıp arşivde…

  • Yasaklar yasaklar yasaklar.
   -En nefret edilen kelime TR’de! Bunu kimse bilmez mesela. Yasakları çiğnemek zevk verir cb makamındakilere bile😊. Anayasa delinse gibi.. mesela.
   (Bir kereden bişey olmaz demişler midir bilemem tabii)
   -Zorlamayıda sevmez yurdum insanı aslında.
   Her pzt toplanıp bahçede.. sınıflara girmek gibi. (Detayını karıştırma!)
   -“çimlere basmak yassahtır!” Dendi bunca yıl, İmamoğlu çıktı en böyyüük processi: çimlere basmayı serbest bıraktım! Yaşam vadisinde yuvarlansın çimlerde çocuklar!🙃
   İnancıma kfreden!.. lakırdısı düşündürür hep; dinimizi imanımızı islamı çok iyi bilip, en mikemmel şekilde uygulayan bir insanlar topluluğumuyuz hepimiz?
   Hırsızlık yolsuzluk iftira gıybet yalan yetim öksüz hakkı yeme beytül mal kutsaliyeti bilmezden gelme ayrıştırma birbirine düşürme fesatlık ahlaksızlık!!! Asla üstümüze YAPIŞMAYAN şeylermi ki?
   Biz niye böylesi şeyleri önemsemez olduk?
   Kirayı %25 artıracaksın fazlası yassah! ama enflasyonu 50 olsada saklamaya çalışır gibi..
   Orduevine başın kapalı giremessin yassah! Vardı bir zamanlar.
   İranda da başın açık giremezsin okula🙃!
   Allah Allaahhh…
   Kafam karıştı benim bile bu yaşta!
   Rahmetli Özalı andım şimdi, hayvan karikatürü yapsanda adam gülerdi!
   Allah rahmet eylesin ganii ganii.

   • Sayın döndü “-“çimlere basmak yassahtır!” Dendi bunca yıl, İmamoğlu çıktı en böyyüük processi: çimlere basmayı serbest bıraktım! Yaşam vadisinde yuvarlansın çimlerde çocuklar!” diyorsun ama hayır, öyle değil! Türkiyede çimlere basma yasağını uzuuun zaman önce akpartili bir çevre bakanı kaldırdı, evet yıllardır çimlere basmak serbest, içiniz rahat olsun, ama bilip bilmeden atıp tutmayalım!!!

   • Sayın Fehmi bey sizi takdirle okuyorum ve Yıllarca okudum inan bu iktidara bu zorunuz nedir anlamıyorum dönüp dönüp soğana geldiniz ya arkadaş hatasız kul olmaz ama insan adil olacak elinde teraziye alacak ve bu iktidarı eleştirecek sende 22 yıllık yaptıkları iyi şeyleri bir kefeye koy öbür yaptığı yanlışları bir kefeye koy hangisi ağır basiyorsa ona göre değerlendirmek lazım sizde birsey bulamadınız soğanı buldunuz bir aydan fazla hanıma söylüyorum soğanı kullanma yemeklerde ha telefon mecburi değil İnternet üzerinde WhatsApp üzerinde görüşebiliriz alternatif çok arkadaş bence 22 yıllık bu iktidardan hep hizmet gördük ilgi alaka gördük şahsen olmazsa bile memleket ülke olarak faydalandik onun için eğri otur doğru konuş Fehmi bey burd cambaz yok sihir yok lamba yok burda hakikat var hakta Allah adıdır hakka taraf olalım hakkaniyetli olalım.Allaha amanet olun

 3. “EYVAH EYVAH” MI ?
  Kamuoyunun akıbetini merakla beklediği bir sağlık sorununu müteakiben görüntü kesildi ancak ses devam ediyordu.
  Devam eden ses kaydında, durumun vahametini ifade için kullanılan ” Eyvah, eyvah” ifadeleri vardı.
  Endişe eden “yandaşları” net bir şekilde teselli edeyim:
  –Merak etmeyin.
  Türkiye Cumhuriyeti’nin bazıları tarafından yerle-bir edilmesine kimse engel olamayacak.
  Zaten fazla bir şey kalmadı.
  Sadece adının konulması ve kendilerine yakışır jübileleri kaldı.
  Engel olma niyeti ile hareket edenler bile bu sonuca hizmet edecek.
  Bizler ve Cumhuriyet ve Demokrasiye samimi inananlar hep beraber karşı duruş sergileyeceğiz.
  Ancak hiçbir şekilde bu sonuca engel olamayacağız.
  Zaten teselliler dışında kayda değer derecede duruşumuzdan hiçbir sonuç da alamıyoruz ve almayacağız da.
  Yandaşların endişesine hiç mi hiç gerek yok.

 4. “şaşkın trol Bağdat’tan dönermiş” sözünü bilmeyen troliçe yamağı bol keseden atıyor diyerek muhalefeti suçluyor yorumlarda. İktidar yapmakla mükellef muhalefet atide olası iktidarı sırasında yapacaklarını bol keseden sıralamak ile mükellefdir. Haliyle 20 yıldır iktidarda olana soru sormak, icraatları eğer harcadığı veyahut peşkeş çektiği ile gayri mütenasip ise sigaya çekmek, gerektiğin de yıpratmak ve hatta oylarımızla sandıktan indirmek de yapacaklarımız arasında. Buna demoklesin kılıcı veya Demokritos’un dediği gibi “söz eylemin gölgesidir” söz ile ikrar ettiğimizi fiilimiz ile tasdik edeceğiz ki ülkeye menfaati olmadığına iman ettiğimiz iktidarınızı tasfiye edeceğiz. Son söz: Ayda 4 kilo soğan ile halkın mutfak harcamasını küçümseyen zihniyet bu millete yabancı ve üstenci tavırlar kaybedecek akape güruhunu temsil edenlerdir ki tarihi 2023 seçimini kaybedecek ve ümmetin umudu reyisinize mağlubiyeti tattıracaksınız. Teemmel

 5. Dağıtılan vaatler aslında borç dağıtma durumu. Vâdedilenlerin karşılığı yok. İktidar sürekli temel atıyor, maaş dağıtıyor, iş veriyor, gaz veriyor. Kaynak? Yok elbette. Hepsi borç hanesine yazılıyor. 20 yılda elimizde betondan başka bir şey yok. O yüzden gün gün fakirleşiyoruz, zora giriyoruz. Tavşan kuş çıkartarak hokkabazlık yapma dönemi geçti artık. Çalışmadan kazanma yok. Yolsuzlara da yiyecek bir şey kalmadı. Bu hikaye artık değişmeli. Erdoğan’a bay bay, yeni döneme merhaba. Demokrasi ve hesap vermek yeniden tesis edilecek. İktidarlar sorumsuzca para harcama ve milleti borca sokma müsrifliğine sahip olamayacaklar.

 6. Sayın yazar “gözlerim yine faltaşı gibi açıldı.” diyor ama aslında ayakta uyuyor, ne dünyadan haberi var ne ülkemizden, devekuşu misali…
  “Sivas ile Ankara arası seyahatini iki saate indiren hızlı tren hattı dün devreye girmiş ve mayıs ayı sonuna kadar yolcular bedava taşınacakmış.”
  Şimdi böyle bir müjdeyi okur okumaz hemen şehirlerarası yolcu taşıyan otobüs işletmelerinin her gün birer ikişer iflas ettiğini, kepenk indirdiğini, aslında pahalı bile olsa otobüsle seyahatin bedava hızlıtrenlerden çok daha keyifli olduğunu anlatan nostaljik bir yazı çırpıştırıvermeniz gerekirdi ama neyse…
  Onun yerine “Faturalar el yakıyor. [Servis sağlayıcısından dün cep telefonumun aylık ücretinin gelecek ay bu ay ödediğimden tam bir misli fazla olacağı ‘müjdesini’ aldım.]” edebiyatı yapmayı tercih etmişsiniz, zahmet olmuş:)
  Madem öyle siz de balkonda posta güvercini filan besleyin, hem nostalji olur hem de belki şimdikinden çok daha iyi haberdar olursunuz piyasadan!
  Çünkü “Karadeniz doğalgaz hattı şebekeye verilmiş,” derken bir yıl boyunca bedava olduğunu atlamışsınız, ama hadi yine iyisiniz, doğalgaz faturalarınızdan tasarruf ettiğiniz o paralarla da telefon faturalarınız ödeyebilirsiniz,
  Ha gayret!

 7. Esas soru şu: Takvim yapraklarına serpiştirilmiş iddialı girişimler mi, ekonomi mi?
  Muhalefetin yapıştığı dal bu ..ekonomi.
  Ama bundada eski türkiye var zannediyolar..önceki yazılarınızdada yazmıştınız yaşlı siyasiler diye bu kafalar hala zannediyorki ekinomi kötü hoop halk iktidarı indirecek..çunki eskiden öyle idi.demirel gider ecevit gelir o gider demirel gelir o gider özal gelir o gider erbakan gelirdi.burda ekonomi faktördü.ama öncekilerde pkk nın işaret ettigi bir ittifak yoktu.üstelik öncekilerde 20 yıllık akp iktidarının yaptigi hizmetler onlarda yoktu…eski siyasiler eskiye bakarak hala eskide nasıl ekonomi kötü oldugunda iktidar değisti ise şimdide değişecek diye umut ediyolar.ESKİ HAL MUHAL….muhalefette alternatif olacak LİDER yok.ancak 10 parti birleserek ancak erdogani yenebilecekler.halbuki ekonominin esas sorun oldugu bir ülkede niye muhalefet 10 parti birleşsin.😂ülkenin kurucu partisi chp iste alır yuzde 45i olur iktidar demi.çunki ekonomi kötü ya….ama iş öyle değil.oluşturulan algı kadar millet zorda degil..bunu 15 mayısta göreceksiniz .
  Mutfak seçimi belirleyecek ezberinin 10 muhalefet partisinin bir araya gelerek ittifak etmesi kendilerini yalanlıyor.gercekten mutfak yansa iktidar yüzde 5 bile alamaz.ve muhalefet ittikfak yapmasına gerek kalmaz.cunki bu iktidardan bikan halk bir partiye destek ve şans verir.o parti muhalefette var mı..☺yok…

  • “ancak 10 parti birleserek ancak erdogani yenebilecekler.” diyorsunuz mustafa bey lakin “ancak erdoğan” kısmını anlamış değilim.
   “ancak erdoğan”ı yıllardır mhp destekliyor. mhp desteğini çekseydi, son 5 yıl iktidarda olamazdı ve kalamazdı bu seçimde ise neredeyse kapılarından geçeni davet eder oldular. hangi “ancak erdoğan” dan bahsediyoruz? akp iktidarını yoksulluk ve yolsuzlukla açıkça suçlayan yrp ni hayır demesine rağmen binbir zorluk ve çabayla ikna edip, yanlarına almadılar mı? hizbullahçı hüdaparı, ne alaka dsp yi? bbp? anavatan? ortada ancak erdoğan mı var?
   bir aday erdoğanın karşısında bir aday kılınçdaroğlu var, erdoğanın arkasında çok partili ittifak varken, kılınçdaroğlunun arkasında da çok partili bir ittifak var.
   iktidarın elinde istediği gibi kullandığı devlet gücü ve milletin parası varken, muhalefetin benzer gücü ve parası yok.

   öncekilerde 20 yıllık akp iktidarının yaptığı hizmetler onlarda yoktu diyorsunuz mustafa bey, oysa şimdi sata sata bitirilemeyen devlet teşekkülleri öncekilerin zamanında yapılmıştı, buğdaydan-kağıda üreten türkiyeden ithal eden türkiye olduk. nokia-ericsson telefon yaparken öncekiler zamanında aselsan da cep telefonu-araç telefonu yapıyordu.
   öncekiler bizi dünyada 17. büyük ekonomi yapmışlardı, akp iktidarı bizi 21. sıraya düşürdü, kalırsa 23. sırayı zorlayacağız.
   öncekiler paramıza hiç bugünkü kadar büyük değer kaybını yaşatmamışlardı, enflasyonda arjantini geçecek seviyeye çıkarmamışlardı.

   “halbuki ekonominin esas sorun olduğu bir ülkede niye muhalefet 10 parti birleşsin.” diyor mustafa bey ama muhalefetin birleşme nedeni, ekonomi değil. yeni getirilen başkanlık sistemi, partileri blok olmaya zorluyor. nitekim akp de cumhur adıyla bloklaştı ve nitekim cumhur ittifakı da şimdi uçan kuşu bile bloka dahil olmaya çağırıyor. niye çağırıyor?

   “ülkenin kurucu partisi chp iste alır yuzde 45i olur iktidar demi.” diyorsunuz mustafa bey ama chp nin seçmen profili büyük oranda eğitimi ve gelir seviyesi yüksek olan seçmen, tuzu kuru dediklerinden yani tahsili, terbiyesi, variyeti olan seçmen chp ye oy veriyor. bu oran ülkede % 45 olmadıktan sonra chp nin de % 45 i yakalaması mümkün olmaz “çunki ekonomi kötü ya” evet ekonomiyle ilgili ama doğrudan değil, dolaylı olarak.

   20 yıl kalan iktidarlar % 5 bile alamaz gibi bir sonuca evrilemezler, yıllar içinde yukarıda bir saadet zinciri aşağıda ise bir besin zinciri oluşturmuşlardır ve değil mutfak yansa, ev bile kül olsa yine % 30 larını korurlar. sadece biz gidersek yardım alamazsınız denen 4.5 milyon insan yardım alıyor, ihale alandan, iş bulana küçük bir hesap yapın artık. yeni sistemle %30-40 bir işe yaramıyor o başka hesap tabii.
   iktidardan bıkan halk şimdi yeni sistem dolayısıyla bir partiye değil bir bloğa destek ve şans verecek, eski hal muhal mi yoksa değil mi bir kaç güne göreceğiz,
   güneşin altında yeni bir şey yoktur genellikle.

 8. AKP’li seçmenlerde bir sinir bir sinir Acaba bu kaybedeceklerinin siniri olmasın?

  Dikkat edin seçim yanaştıkca iyice sinirlenecekler. Seçim yanaştıkca ümitlerini kaybediyorlar. kaygı düzeyleri artıyor oda kaliteli bir uyku uyuyamaktalar onun için sinir küpü oluyorlar.

 9. Yapılanları kıskandığın için takip edemiyorsun.Bütün bunları yapmadım mı diyecekler.Demek bunlar bir kilo soğan etmiyor senin gözünde.Biraz vicdanlı ol.

 10. “Bizim rakibimiz yok, Erdoğan açık farkla kazanır” diyen bir taraf var. (DÖŞEMECİLER😊).
  20 yıldır yapmadığı iş, döşemediği asfalt ray kalmadı. Denizi bie doldurup, dağları deldi tunel ysptı.🤗 (bir kulak arkasına beton dökülmedi esprisi yapanın…)
  Sonuç: hayat pahalılığı. Yıllarca işsizlik. Kurusoğana!..😡
  Geç şimdi batı yakasına:
  Sadece HAVAGAZI!
  (HAVAGAZCILAR😊)
  300 milyar dolar getirecekmişte..
  (Sonra kıvırdı Babacan heryıl 30’a diye)
  Senin bayramda 15binin yarar bu enflasyon da neye kime??
  Herneyse geç bunuda. Daha mühimi var bırak patates ide soğanıda😡😡.
  Deprem konutları çıkmış ihaleye, paralar tornistan.
  15 Mayıs’ta kazanırsan, bu konutları denetleyip tam teşekküllü teslim edecekmisin afetzedeye?
  Basılan paralr! Yığınla borç!
  Ne yspacaksın diyecekmisin “hey corç versene borç”?
  Suriye Irak Yonan politikan ne olacak? Selam verecekmisin potine?
  Ne kadar sürede indireceksin? İNDİRECEKMİSİN? Enflasyonu kuru?
  Ya faizi? Hele bir söylesene🤗.
  Bırak patatesli soğanlı köfteleri, yeşil ottan nassı da yemek yapılırı!!!
  ET VARMI ET heybende?

 11. Ben çocukluğumda ,yalnız başıma ve sabaha karşı , yürüyerek köyden kasabaya giderken bir mezarlığın yanından geçmek zorunda kalmıştım, ıslık çalmadım ama bildiğim bütün duaları peşpeşe okuyup durmuştum !
  Şapkadan tavşan çıkartma işine gelince ; bana öyle geliyor ki memlekette artık şapkadan çıkarılacak tavşan kalmadı herhalde , bütün tavşanlar bitti tükendi , belki dışarıdan ithal edebiliriz , bak netekim! Putin’den Akkuyu konusunda şahane bir destek geliverdi !
  Tavşanlara devam !

 12. Akkuyu nükleer güç santrali bugün açılıyormuş. demiş yazar, oysa bu iddia doğru değil. Bizim yazdıklarımızı noktasına kadar kontrol eden admin bir gözden geçirse. Hakeza teknofest in geçmişte paralı olduğu da doğru değil.
  Soğan fiyatları cebini yakmış yazarın. Oysa bir aile ayda ortalama 4 kilo soğan kullansa sadece doğalgazdaki bir aylık indirim bir yıllık soğan ihtiyacından daha fazla bir destek sağlıyor. Geri kalan aylardaki mutfak doğalgazı indirimi de cabası. Neyse muhafelefetteki hiçbir yazarın şu 428 milyar kimlerde madde madde say bakalım demiyor. 30 tl lik soğanı merak ediyolarda 428 milyar doları kimse merak etmiyor, araştırmıyor. Kimde ne kadar bu paramız. Kılışdoroğlu açıkla!

 13. Her biri ülke için birer rüya olan projelere tavşan demiş sayın yazar.
  Birde ben şahsen takip edemiyorum vs gibi de gereksiz bir küçümseme yapmış.
  Bir gazetecei bu gelişmeleri takip edemiyorsa neyş takip ediyor diyeceğim ama nafile.

  İktidar birçok projeyi 2022 sonu ,2023 ilk yarısı bitmesi için elinden geleni yapmış.
  ve bir nevi bakın verdiğiniz görevi panedemi,savaş ,krize rağmen yerine getiriyoruz demek istemiş.Zaten iktidarlar projeler için vardır.

 14. birileri gerçekleri anlatıp yaptiklarim yapacaklarimin teminatidir diyor.Digerleri bol keseden atıp hesap makinalarına sığmayan vaatlerde bulunuyor.
  Hangisi gerçek ci ??

  • anlatılan gerçekler neymiş ve bol keseden vaatler neymiş
   hangisi gerçekçiymiş tartışalım öyleyse ahmet bey,
   başlıkları siz seçin.

 15. Sakız çiğnemek mesela, oruçluyken yada gece. Birinde tokat yersin öbüründe mefta.
  Mezarlıkta gece gezmek bile doğru değil (mekruh vs arapça bir kelime yeyer korkutmaya da, yemiyor artık Z kuşağı🤗.
  En iyisi doğrusunu açıklamak: yılan çiyan yalan dolan.. korku ödünün b.ku.a karışması ihtimali.. desem yeterli herhalde.
  Gece gitme gündüz git senin için daha sağlıklı emniyetli (malum heryerde hırsız!).
  (Bu ıslık sesi de ne? Evladım gece mezarloktan geçerken islık çalabilirsin dedi yazar, gündüz değil!😂😂😂).

 16. 20 yıllık bir iktidarın elbette icraatları olacak, örgü örecek değil herhalde.
  lakin hepsi para harcamaya yönelik.
  denge nerede?
  yani bir ev ekonomisinde bile harcama yaparken gelir dengesini göz önüne almak zorundasınız, sıradan bir akıl bile mutfağını değiştirmeyi, arabasını yenilemeyi, gardırobunu değiştirmeyi bilir, lakin gelirinizden çok gideriniz olursa ne olur?
  savunma sanayiinden togg’a köprülerden havaalanlarına hiç kimsenin ülkeye kazandırılan projelere bir itirazı olmaz,
  olmaz-dı elbette.
  gidip bir araba satın almak kadar kolaydır bir araba yapmak. parasını öderseniz, yap dersiniz yaparlar. çağırırsınız bir ya da bir kaç müteahhit hatta tanıdık olanları yap dersiniz köprüde yaparlar, hastane de isterseniz şehirde kurarlar.
  devletlerinde bütçesi vardır, neden vardır?
  şimdi ülkemizin çok ciddi ekonomik sorunları var, temel nedeni basit;
  gelirinin çok üzerinde harcıyor.
  bir ülkenin başında olanların temel sorumluluğu -para saçmasını herkes bilir-bütçeyi dengeli yönetmektir. çünkü bir ülkenin güvenliği ekonomisinden başlar. hazine boşsa, dışardan para bulmakta zorluk çekiyorsa durum sıkıntılı demektir.
  tam da bu nedenle soğan önemli bir semboldür.
  anlayana.
  ülkenin gündemi yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar olduktan sonra hızlı trenden arabaya millette sevinecek hal kalmıyor maalesef, bedeli soğan alamayacak hale gelmek olmamalıydı. sonuçta elinizdeki bütçeyi dengeli harcayamıyorsanız başarısızsınız demektir. tam da bu nedenle bütün zamanların en başarısız iktidarı akp iktidarıdır diyoruz, bulutlara bakarak değil, rakamlara bakarak ülkenin geldiği yerin sıkıntılı sonuçlarına bakarak söylüyoruz.
  bugün herkes iktidarın kazanmadığını görüyor, açık ara kazanıyor olsalardı kendine en ağır eleştirileri yapan yrp ya da her seçimde zaten kendisini destekleyeceğini söyleyen hüdapar hatta dsp ittifakta olur muydu, kupon dağıtır gibi onlara milletvekili dağıtırlar mıydı?
  iddialı girişimler mi, ekonomi mi?
  tencere/soğan her zaman kazanır.

  • Didem hanım “kupon dağıtır gibi onlara milletvekili dağıtırlar mıydı?” neyim demişsiniz de, 9 adet cb yardımcısı koltuğu dağıtana ne diyorsunuz? 1 mi büyük 9 mu?

   • açık ara kazanıyoruz deyip sonra kapıdan her geleni geçeni, uçan kuşu hatta uçamayanları bile davet edip ardından kupon dağıtır gibi milletvekilliği dağıtmalarıyla, bunca yoksulluk ve yolsuzlukla gündemi sarsılan ülkenin çoğulcu akıl ve farklı fikirlerin zenginliğiyle yönetilmesi gerektiğini söyleyen sevgili muhalefetimizin cb yrd koltuklarının dağıtılması
    ne söylüyorlar/ne yapıyorlar
    bakımından alakalı olmadığını belli ki anlamamışsın, diyorum.
    lakin sayılarla aranı düzeltiyor gibisin,
    sırada ne var, kümeler mi?

 17. Bu yazıdan anladığım kadarıyla muhalefet tüm ümidini soğanın 30 lira olmasına bağlamış görünüyor.
  Soğan 30 lira ama muz 25 lira. Patetes fiyatları geçen yılın fiyatları ile aynı.Diğer sebze ve meyveler de öyle.Akar yakıt fiyatları da 1 yıl önceki ile aynı.Dövizde de kayda değer bir yükseliş yok önceki yıla göre.

  Öte yandan şapkadan tavşan çıkarma deyimine dair verdiği örnekleri usta bir gazeteci olan Fehmi beye hiç yakıştıramadım. Şapkadan tavşan çıkarma deyimi,aslı astarı olmayan,göz boyamaya yönelik bir takım girişimler için kullanılır.

  Sivas-Ankara hızlı treni için bu deyimin kullanılması hiç yakışık alıyor mu?405 kilometrelik bir hızlı tren yolu hizmete açılmış,bunun 66 kilometresi tünel,dağlar delinmiş, derelere kilometreleri bulan viyadükler yapılmış.Böyle tavşan olur mu yahu? Bu tavşansa şayet,bu tavşanı şapkasından çıkarana helal olsun.Allah ne muradı varsa versin.

  Hakeza TGC Anadolu gemisi.Halkın ziyaretine açılmış.Göz önünde,içinde tankları,güvertesinde helikopterleri, sihaları, ihaları,uçakları,zırhlı araçları bulunan,1400 personeli olan,231 metre uzunluğunda devasa bir gemi.
  Böyle tavşan mı olur?

  Erdoğan daha ziyade eserleriyle konuşuyor.Yaptıkları,yapacaklarının teminatı olduğundan onun vaatleri de bir değer taşıyor.Bu gün bir köşe yazarı İmamoğlu ve Yavaş’ın vaatlerini sıralamış.4 yılda vaatlerinin yakın semtinden bile geçmemişler.

  CHP,İstanbul ve Ankara’yı alınca onların bu başarısının 2023’ü kaybetmelerine sebep olacağı kanaatine varmıştım.Şimdi bu kanaatim iyice pekişti.

  • Soğanla gelen (soğan dikim söküm zamanına kadar dır ömrü) gider söküm zamanı. 🙂
   Sanmaki gemiyi cikleri alanda kum taşımak için almıştır onu.
   Bak yunana yüzyıl geçti halâ bizi denize dökersiniz ha.. havasında!
   Burdan giden sineği bulsa… yakalasa..
   Birde şu atasözü var:
   Görünen köy klavuz istemez. Yorma kendini boşuna.

  • Senin bu teze göre kılıçdaroğlu avanesine 40 yıl tahammül edecek demektir Abdullah!
   Gelemem ben işe.yoookkk yok!

Yoruma kapalı.