Seçimin ardından ilk tespitler: Adam kaybetmedi.. Kazanamadı da…

55
Reklam

Başlıkta yer alan ‘adam’ sözcüğüyle kast edilen, önünde anayasal engel bulunmasına rağmen üçüncü kez aday gösterilmeyi başarabilen ve bu seçimde kullanılan oyların yarıya yakınını alabilen, AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan…

Seçimin saat 03.00 itibariyle son dakika tablosu şu:

Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimine CHP’nin adayı olarak katılmış Muharrem İnce, Tayyip Erdoğan karşısında yenildiğini, sonuçlar henüz tam belli olmamışken bir TV programına gönderdiği “Adam kazandı” mesajıyla kabul etmişti. Yazı başlığındaki ‘adam’ sözcüğü oradan ödünç alındı.

Dünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda sonuç alınamadığı anlaşılıyor. Adaylardan hiçbiri sistemin şart koştuğu ‘%50+1’ şartını yerine getiremedi.

Bu anlamda Erdoğan istediği sonucu henüz elde etmiş değil. 

Dahası, milletvekili seçiminde AK Parti’nin oyunda ve elde edebildiği sandalye sayısında ciddi bir azalma söz konusu. 

[AK Parti’nin 2023 seçimindeki oyu -yaklaşık %35-, yani iktidara geldiği 2002 seçiminde aldığı %34.28 oy kadar… Tek başına seçime girseydi aldığı oyla çıkarabileceği milletvekili sayısı 267’de kalacağı için tek başına iktidar olamayacaktı. İktidarda kalmayı bir kez daha MHP desteğiyle sağlayabilecek AK Parti.

Ancak tattığı yenilgi, bu seçime gidilirken taraflı-tarafsız gözlemciler ile kamuoyu araştırmalarının beklentileri çapında değil.

Reklam

Yurtdışı oylarının sayımı tamamlandığında aldığı oy %50’ye biraz daha yaklaşabilir, hatta şartı yerine getirebilir de…

Eski bir başbakan ve cumhurbaşkanının –Süleyman Demirel’in-  siyaset literatürüne kazandırdığı “Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur” özdeyişi hafızalarda sımsıkı yerlemiş bir ülkede, derin ekonomik sıkıntılarla boğuşulurken, Meclis çoğunluğunu partisi ittifakına kazandırabilmek Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir başarıdır.

İttifak kurduğu partilerle birlikte bunu sağlamış olsa da…

Tarihin kaydettiği en büyük depremlerden birinin yaşandığı ve kalabalık bir seçmen grubunun çadır kentlerde yaşamak zorunda kaldığı bir bölgede bile, en çok oyu alan parti olabildi Erdoğan’ın partisi…

Halkın yarıya yakınının desteğini alabilmek günümüz Türkiye’sinde hiç kolay değildi.

Özellikle de muhalefetin ana gövdesini oluşturan altı parti, seçim ittifakı yaparak, bir güç birliği cephesi oluşturabilmişken…

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu aldığı %45 civarındaki oyla ilk turda aranan ‘%50+1’ şartının ve anketlerin öngörüsünün gerisinde kaldı. Millet İttifakı’nı aday belirleme sürecinde ‘kazanabilecek aday’ bulma konusunda uyaranlar, hiç değilse ilk tur sonucuna göre, haklı çıktılar.

Kılıçdaroğlu’nun da hakkını yememek gerekiyor: Cumhuriyet Halk Partisi gibi oyu son 30 yıl boyunca hiçbir seçimde %25 tavanına yaklaşamamış, son genel seçimde (2018) %22.65’te kalmış, Cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Muharrem İnce ancak %30.64 oy alabilmişken, onun dün aldığı %45 oy hiç küçümsenmemeli.

Reklam

İkinci turda seçilme ihtimali hala var Kılıçdaroğlu’nun…

Dün yapılan seçim dört değil de yalnızca iki cumhurbaşkanı adayı arasında geçseydi, iki adaydan hangisi ipi göğüslemeyi başarabilirdi? Seçmen kitlesi oyunu Meclis çoğunluğunu elde etmesini sağladığı Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayına mı verirdi, yoksa dengeyi karşı ittifakın adayı ile sağlamayı mı düşünürdü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu soruya ne cevap verdiğini gecenin ileri saatlerinde yaptığı balkon konuşmasından biliyoruz. O konuşmada ikinci tur kampanyasında işleyeceği temaları paylaştı Erdoğan

Güven ve istikrar temalarını…

İlk tur kampanyasında da aynı temaları en aşırı biçimiyle işlediği biliniyor; ikinci tura gidilecekse önümüzdeki 15 gün içerisinde onların daha fazla vurgulandığı bir kampanya bizi bekliyor demektir.

‘Beka’ sorunu…

“Onlar yapamaz, yine ben yaparım” söylemi…

Önümüzdeki günlerde bu iki temanın söylem düzeyinde bırakılmayıp seçmen zihnine iyice yerleşmelerini sağlayacak bazı olaylar ve gelişmelerle pekiştirildiklerine de tanıklık edebiliriz.   

Söylemler ilk turda işe yaradı çünkü.

Meclis’te ilk kez çok partili bir tablo olacak. AK Parti, ittifakıyla, MHP yanında Yeniden Refah Partisi’ni de Meclis’e taşıdı. Yeşil Sol Parti ile İYİ Parti de hatırı sayılır sayıda milletvekiliyle Meclis’te temsil edilecekler. Ayrıca CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’nın içerisinde bulunan DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat partilerinin milletvekilleri de Meclis’te yer alacaklar. Türkiye İşçi Partisi de 4 milletvekili çıkardı.

İttifaklar bu çok renkliliğin ortaya çıkmasına yaradı.

Bu tablo ülke için yararlı olabilir.

Anketlerde durum ne?

Çok sayıda anket firması seçime az kala son araştırmalarının bulgularını aboneleriyle paylaştı. Elimde Andy-Ar’ın, MAK’ın, MetroPoll’ün, Area’nın ve Can Selçuki’nin son araştırmaları var. Bazısı cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağını öngörse bile, aşağıdaki tablolara bakıldığında anlaşılacağı üzere, hiçbiri dün alınan sonuçları öngörebilmiş değil.

Başka ülkelerde yaşananlardan da biliyoruz, son zamanlarda seçmenler anketleri yanıltabiliyor.

Seçime katılma oranı yine hayli yüksekti: %88.78.

İkinci tura kaldığı takdirde 15 gün sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine ilgi de herhalde yüksek olacaktır.

ΩΩΩΩ

En son anketler.. Sırasıyla: MAK Danışmanlık, Area araştırma, Can Selçuki, Andy-Ar, MetroPoll…

Andy-Ar:

Reklam

55 YORUMLAR

 1. !!!!!Bu arada, Millet İttifakı ve cumhurbaşkanı adayı, seçimde ipi göğüsleyebileceği görünümünü kazanmış bulunuyor.
  Çok değil birkaç hafta önce kamuoyu yoklamalarında ‘kazanamayacağı’ işaretleri alınan Kemal Kılıçdaroğlu arkalardan gelerek öne çıkma başarısını gösterdi. Geçen hafta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakılırken şimdi ilk turda sonuç alınabileceği daha mümkün görülüyor.!!!!

 2. Kimsenin bişey kazandığı yok🤗.
  Ülke kaybediyor, kaybetme süresi biraz daha uzayacak, biraz daha borçlanacak😡.
  Yönetenlere alternatif YOK!!!
  Siyasetçi siyasetçi değil,
  Medyacı medyacı değil,
  Anketçi anketçi değil.
  İlgisi olmayan konuda mezun okumuş adam ekonominin başında,
  Meslek okumuş bellemiş çocuk kebap yapıyor ocakbaşında.
  Demem o ki,
  HERŞEYİN BİR OKURYAZARLIĞI OLMALI!
  Toprağı olan değil, ziraat okuyan tarım çifçilik yapmalı (modern tarım yapmalı)
  İşadamı gasteci tv ci değil, okulundan mezunlar koop kurup medya oluşturmalı (en güçlüsü ve tarafsız o olmalı)
  Burdan ben Kılıçtaroğlu na akıl versem n’oluuur? İşin püf noktasını söylesem;
  S.oğan nassı cb yrd olur?
  AMA LAKİN,
  “Olamayacak olanı söyleyebilirim “
  Kılıçtaroğlu nun CB olabilmesi için birine (S.O) yrd lık verip teklif (5+2 yardımcıları diskalifiye edip😂) etsin,
  Terör örgütleriyle bağının olmadığını ispat deklare etsin!!!!
  İyi partili Meral partiye eski milliyetçi arkadailarını alabilsin!!! (Vitrini değiştir meMEsi için hiç bir gerekçe kalmadı yok!)
  Tüm dengeler değişir.
  Bir sonraki (15 gün sonraki) seçim atmosferide çok farklı olur!🤗
  Aksi halde hayırlı olsun tekrardan eskilere🙂
  (Onların bişey vermesine GEREK YOK HİÇ KİMSEYE 🤗🤗🤗).
  (Not:burdaki örneklerin hiçbiri kişi yada kurum meslek şahıslarla ilişkisi yoktur. Hedefte alınmamıştır!. Benimmadım Hıdır halimiz bıdır!☹️).
  Vatanım milletim toprağım ailem çoluk çocuğumun geleceği önemli benim için 🤔.

  • MHP ben işimi gördüm, artık değişim için çalışacağım demediği sürece hiç bir şey değişmez. Sinan oğan tek başına kurtaramaz seçimi. Ama MHP değişim isterse Sinan oğana oy cerenler de değişimden yana oy kullanır.

 3. KAZANANLAR
  Cumhur ittifakı
  KAYBEDENLER
  Mllet ittifakı
  sol anket şirketleri
  Batı kulübü
  Kandil

 4. Seçimin çok sakin bir havada olaysız geçmesi halkımızın zanedildiği gibi kutuplaşmadığını gösteriyor.Halkımız işinde gücünde.Kutuplaşanlar medya mensupları,siyasi parti saflarında fiilen yer alan bazı zevat,kendini sosyal medyanın havasına kaptıran bazı fanatikler.

  Ak Parti’nin sonucu sükunetle karşılaması,hiç bir taşkınlığa sebebiyet vermemesi de takdire şayan.Aynı sonucu Kılıçdaroğlu alsaydı,fanatik taraftarları tozu dumana katardı.Yenilgileri aşikar olduğu halde şovcu belediye başkanları kazandıklarını iddia edebildiler,sayım daha yarıyı bulmamışken.Bütün bunlar milletin gözünden kaçmadı.

  • O şovcu başkanlar istanbul ve Ankaraya 4 sene kaybettirdiler .Allahtan ülkeye zaman kaybetme şansını bu millet onlara vermedi. taktir etmek lazım seçimin en buyuk kazananı bu millet. yalancıların mumu yatsıya kadar değilde işrak vaktine kadar sürdü

 5. Hadi bakalim liyakat diyen millet iradesi diyen , muhalif kafalar. Bay bay kemale,merale başarızsınız İSTİFA diyebilecekmisiniz?
  Buda hadi sizin dürüstlük sınavınız olsun.😊

 6. Seçimin ardından ilk tespitler: Adam kaybetmedi.. Kazanamadı da…
  😂hala küçümseme gerçegi kabullenememe….KAZANAMADI DA!!!!????
  Muhalifliktede bir mantık olmalı…bu gerceklikten uzaklik , hayal aleminde yaşama , inat ve sanki hersey kendi düşüncesi imiş gibi olaylara bakan bu muhalif kafa yüzünden % 200 enflasyonun oldugu ,ekonomik krizin ve adalet ve bazı liyakat sorunlarinin oldugu ülkede hala iktidar kazanabiliyor.bence önce muhalif kafalar değisecek…chp zihniyetinin dümeninden çıkıp herseyi inkar eden, yalan , iftira dan vazgeçip , yapilan bir güzellik varsa takdir edip daha iyisini yapacagini vaad eden gercekci bir muhalefet olmasi gerekli..bunu deyince rahmetli Adnan Menderesin chp icin dedigini iyi dinleyin.

 7. Bu seçim şunu gösterdi.%50 li seçim sisteminde , kutuplaşmış ve inatlaşmıs bir siyasi ortamda dünyanin en beceriksiz , kabiliyetsiz insanina bile %40-45 oy aldırabilirsin..abd de hava ile konuşan tokalaşan baydin kazandı.😂bay bay kemal düşünün % 45 oy alabiliyor…😂

 8. ADAM kazandı demenize 15 gün var şunun şurasında.15 gün ne ki?Göz
  açıp kapanıncaya kadar geçer.

  Fehmi beyin tahmin ve temennisi bir kez daha tutmadı.Güvenilir kamuoyu araştırma kuruluşları olarak takdim ettiği anket şirketleri ise tam anlamıyla çuvalladı,yüzde 10 yanıldılar.Dükkanlarını kapatmaları lazım.

  Fehmi beyin,Kılıçdaroğlu’nun aldığı %45 oyla ilgili söyledikleri kendisine yakışmayacak bir sığlıkta. Kılıçdaroğlu HDP’nin (yeni versiyonunun),İyi Parti’nin, Saadet, Gelecek ve Devanın desteği ile %45 oy alabildi.Muharrem İnce 2018’de tek başına %30 almıştı.CHP’nin aldığı oy %25 diğer 3 partinin desteği ile beraber.Bu durum hem Kılıçdaroğlu’nu hem seçime CHP lşstesinden giren diğer 3 parti liderini mahçup etmeye yeter sanırım.

  Sosyal medya önemli olmakla beraber,sosyal medya ile seçim kazanılamayacağı da anlaşıldı. Vatandaş görünür,elle tutulur verilere bakıyor.Sadece soğanın 30 liraya çıkmasını değil,6 liraya düşmesini, aradığı her şeyin ucuz pahalı bulunabildiğini, memlekette bolluk olduğunu da görüyor.Deprem bölgesi
  halkı kendisinin yalnız bırakılmadığını,hükümetin tüm gücüyle kendisine yardıma koştuğunu,bölgeyi ayağa kaldırmak için gece gündüz çalıştığını da görüyor.

  Bir diğer sonuç da şu:Davutoğlu ve Babacan gedikleri tüm makamlara Ak Parti ve Erdoğan sayesinde geldiklerini yalnız başına kendilerinin bir hiç olduğunu çok acı bir şekilde gördüler.

  Fehmi beyin yazısında bir kaç doğru tespit de var.

  Daha çok şeyler söylenebilir,ama uzubçn yorumlar sıkıcı oluyor.Bu sebeple burada kesiyorum.

 9. Herşey psikoloji, yapmak istenende Muhalefeti psikolojik olarak bitirmek.

  Konya Sokak röportajlarına baktım özellikle farklı kanallarda Konya gençlerin çoğu Muharrem ince Diyordu. Muharrem ince devreye girdi çekildi. Dikkat edin CHP’ye verin demedi.

  Malasef ülkemizde Bazı kişilerin Dünyası para, Hiç bir değer bu kişiler için önemli değl varsa yoksa kendileri rahat yaşasın. Vatan Bile Değerli değil bu Kişiler sağcılarda ve solculardada var.

  Ahmet hakanlar, Metehanlar, Hulki cevizler, Muharrem ince, hakan bayrakcı gibi kişiler.

  CHP oyunu artırarak çıktı. Hemde aşırı sağ Kesimden oy almayı başardı. Malesef sağ muhafazakar partiler oyunu artıramadı bunlar şapkalarını öne koymalılar.

  Özellikle babacan, Hırsla Seçmenlerine Ekonomiyi anlayacağı dilde Halka anlatmalı TV veya google değil, halkla birebir diyaloğa girmeli. Toplantılar yapmalı.

  İyi parti ise, özellikle Kendi Tabanını Milleyetcileri çözmeleri gerekir.

  CHP ise PKK Dezenformasyonunu iyi anlatmalı Seçime giderken İhtiyar tanıdığı gence soruyor Kime vereceğin.
  Genç: Tabiki PKK’yı detekleyenlere değil diyor.

  Gençlerin çoğunluğu oy kullanamadı çoğu Üniversitede olduğu için İkametgah ettiği yere Gitmeli nerden baksan 1000-1500Tl bunada Çözüm bulunmalı.

  Bence Erdoğan Bütün kozlarını oynadı yinede %50 oyu aşamadı Muhalefet sıkı çalışma ve Sinan Oğana oy verenler Atatürkçü kesim Bu oylara Sahip çıkmalı.

  Seçimde Gördüğüm, Ambulansla hastalarada oy kullandırıldı. Tabiki Sağlık bakanı CHP’ye oy verenleri sandığa götürmemiştir.

  CNN ve HaberTürk Erdoğana çalışıyor. Çokta etkiliyorlar. Bu kesim farlı yayınlara bakmıyorlar Bunlara ulaşma yolu bulunmalı Bunlar youtube izlemediği için Sedat Peker videolar bunların üzerinde hiç bir etkisi olmuyor. Bunları genelde muhalefet izliyor.

  Muhalefet sıkı Çalışırsa, Ağızlarına sahip olmalı sadece yöneticiler Konuşmalı O zaman seçimi Rahatlıkla alırlar.

  • Hakan Bayrakcı Son anketini açıklarken son günlerde 3-4 puan Erdoğan puanını artırdı demişti buna sebep olan Hadepin son açıklamasından sonra Erdoğan 3-4 puan oyunu artırdı diyordu. Tabiki Muharrem ince olayıda etkiledi. Yoksa Anketler Erdoğanın En iyi alacağı puan %45 diyordu.

  • 48-50 Numaralı Balanslı Ayakkabı ile son Tangosunu oynadı. Erdoğanın yazacak bir hikayesi kalmadı. Bütün kozlarını oynadı. Oyun Kurucuları için iki hafta süre çok kısa bir süre.

   Kader planında eğer devrilmek varsa 2-3 gündede devrilirsin.

   Türkiye ve Erdoğanın hiç yaşamadığı ikinci bir tur seçime girdik. Türkiyede seçmen oyların %10’u yüzer oydur. yani son düzlüğe girildiğinde 3-4 günde oyu değişen kesim vardır. Kafa yormayın böyle oy verilirmi diye ne yapalım %10 seçmende böyle.

   Oylara bakarak garanti görmeyin her hangi bir olay seçimi değiştirebilir. Gün Doğmadan Neler doğar.

   Baktığınızda AKP’lilerde Sonuçtan memnun Değiller. Bir Huzursuzluk var üzerlerinde.

   Maçın sonunu 90 dakika belirtmez 2-3 dakikalık uzatmadada 2 gol bile atabiliyorlar.

 10. sonuçların açıklanması bu kadar uzun süren bir seçim gecesi yaşanması 2023lü yıllarda olacak şey değildi ama oldu. saat 10 civarı veri akışı kesildi, saat 01.30 da ekranı kapattığımda hala veri akışı yoktu.
  akp nin mv sayısında azalma olsa da 20 yıldan sonra 267 mv küçümseyebileceğimiz bir rakam değil, üstelik cumhur olarak yine 300 vekilden fazlaya ulaştılar buna da başarı denir. üzüldüğüm bir sonuç oldu bu başarı haliyle. onların başarısı ülkenin başarısı anlamına gelmediğini ülkenin halinden biliyoruz.
  secim 1. turda bitmedi, sayın erdoğan burun farkıyla kaybetmiş görünüyor ki bu da küçümsenebilecek bir kayıp değil sonuçta kazanamamak kazanamamaktır ve sayın erdoğan kazanamamıştır.
  şimdi 15 gün sil baştan.
  hesaplar, kitaplar, pazarlıklar, propagandalar….
  sinan oğan ciddi bir başarı kazandı, seçimi 2. tura bırakmayı hedefliyordu, başardı, % 5i gecen bir oy almayı da başardı. şimdi 2. tur için önemli bir kilit oldu. önümüzdeki günlerde hesapların nasıl şekilleneceğini göreceğiz bakalım sayın erdoğan burun farkı yenilgisini kolayca kapatabilecek mi yoksa muhalefet yeni hesaplarla konsolide mi olacak?

  • Didem hn 21 yıl ülkeyi yönetmiş bir parti ilk girdiği seçimden daha çok oy alıyor ( 35 büyüktür 34 ) Adam tek başına toplumun yarısının oyunu alıyor .Öbür taraf ABD si almanyası , ingilteresi vs..7 Benzemezimiz adama karşı türlü yalan dolan top tüfekle saldırdı yine yenemediler.
   1 Sizce adam hile mi yaptı ?
   2 Oy mu çaldı ?
   Eğer bunları yapmadıysa Muhalefet neden kazanamadı ? sizce Darbesi , pandemisi, rusya ukrayna savaşı vs. pişmiş tavuğun başına gelmeyen bunca şey bu hükümetin başına geldiyse
   Bu seçimin galibi muhalefet olması gerekmezmiydi.?
   Sorun NEDEN MUHALEFET SEÇİLEMEDİ CHP NEDEN % 25 İ GEÇEMEDİ.
   Sorulması gereken soru bu değilmi .Üzerine gidilecek adam Kılıçbey değil mi ? Meral hn değil mi?Yanlış varsa muhalefette aranması gerekmiyor mu .Adam yüzsüzce Erdoğan kazanamadı diyor .Bu mu etik , bu mu demokrasi bu mu liyakat , bu mu başarı vs. vs.

   • ilk girdiği seçimden daha çok oy almasını,
    geleneksel medyanın % 90 nını, devletin gücünü, parasını bütün imkanını elinde tutuyor olmasına bağlayabiliriz bir dönem % 50 leri aşan desteğini yitirmesini ülkenin giderek ağırlaşan sorunlarını çözememesine bağlayabileceğimiz gibi.

    hile yaptı, oy çaldı mı sorunuza her seçim sonrası verdiğim yanıtı vereyim, bazı imkanlar olsa da bunların genel sonucu değiştirecek kadar ya da etkileyecek kadar büyük olduğunu sanmıyorum ama normalde en geç 23.00 de sonuçların ortaya çıkabileceği bir seçimde saatlerce veri akışının olmamasını da normal bulmuyorum. hiç bir şey olmadıysa da bir şeyler olmuş mudur?

    ülkenin haline bakarsak yanlışı iktidarda ya da muhalefette aramanın hiç bir derdimize derman olmadığını bir kez daha görüyoruz, yarın daha büyük sosyal, ekonomik, siyasal sorunlarla uyanacağız ekonomiden yargıya daha büyük sıkıntılarla uğraşacağız daha derinleşmiş krizlerle boğuşacağız,
    etik, demokrasi, liyakat, başarı bir yerde varda bir yerde mi yok?
    erdoğan kazanamadı,
    kılınçdaroğlu da kazanamadı,
    bugünün gerçeği bu.
    kim 2. turda daha yüksek oy alırsa onu meşru kabul edeceğiz.
    demokrasiye saygı göstereceğiz.

    hükümetin başına gelenlerde pişmiş tavuğun başına gelenlerden çok daha fazla şeylerimiz olduğu gerçeğini tartıştığımız gibi kemal bey kazanamazsa muhalefet neden kazanamadı sorusunu da pek çok başlık altında tartışmak gerekir uzun uzun.

   • Babam arada bir gavurlar erdoğanı devirecekler diye endişe yaşar, ciddi ciddi korkar. İki hafta önce gene korkmuştu, ban de onu korkma baba, erdoğanı allahtan başka kumse deviremez; İngiltere’si Amerika’sı Rusyası Almanya’sı hepsi hepsi, bütün dünya Erdoğan’ın seçim kazanması için çalışıyor, dedim. İnanmııyor bana. Niye inanmıyorsun ki şimdi Erdoğan dünya lideri değil mi yanı.dünyanın liderini desteklemesinden daha normal ne olabilir dedim.

    Sen de benim dediğimin tam tersini söylüyorsun, sen mi yalan konuşuyorsun yoksa ben mi? Bu konuyu bir netleştirelim:))?

 11. “Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur” demiş bir bilen🤔.
  Yani yeni CB seçilir! Demek!
  Güncellersek:
  CB’nı nı belirleyemedi ama fakat,
  Yardımcısını belirledi: S.Oğan Patates🤗.

 12. ADAM KAZANDI. Hem birinci parti hem de birinci turda işi bitirmeye yakın oy aldı. Ve ikinci turda kesin kazanacak. Kendilerini tebrik ederim. Etmek gerekir. Bunun aması, fakatı yoktur. Başta destekçilerine sonra da bizlere ve Türkiye’ye hayırlı olsun.

 13. Sayın Yazar, bu tablo güvenilir kamuoyu şirketleri tarafından yüzde yüze yakın tespit edildi. Eskiden beri güvenirliği test edilmiş Hakan Bayrakçı, İhsan Aktaş, Hilmi Daşdemir, gibi kişilerin anket firmaları sonucu bildi. Siz ise ısrarla CHP tandanslı şirketlerin verilerine göre yazdınız. Belkide böylesi işinize geldi. Hatta bu durum olmayıp seçmen manipüle edilmeseydi seçim ilk turda bitebilirdi. Akparti oy kaybetti sözünüze gelince bu hususta doğru değil, zira artık partiler değil ittifaklar yarışıyor ve cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu elde ederek seçimi kazanmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda ise Tayyip Erdoğan zaten Sinan Oğanın tabanına hitap ettiğinden rahatlıkla %55 alarak seçimi kazanacaktır.

 14. Adam adayım dedi. 100.000 imzayı 5 günde zor topladı. Aday değilim dedi. 1 günde 240.000 oy aldı. Nasıl bir memleket burası ya!

 15. “kazanabilecek aday” kimdi mesela?
  “Küstüm oynamıyom, hayır geri geldim” ile olurmuymuş bu işler??
  Ben aslında vatanseverim milliyetçi yim ammaaa içimdeki milliiyetçileri muhsin ekolcileri istemem taa amerinyalılar onların süsleri dursun vitrinde???
  Belirteç mi:(görünen köylü)
  Gül kokusu yok çevrede? Niye????
  Ne nasıl olurdu muhalefetin kazanma ihtimali olsaydı diyenlere:Başgan adayı enflasyonu olurdu o bilimum partilere🤗.!

 16. Sayın Koru hayırlı sabahlar Anket şirketleri gibi sizde yanılıyorsunuz.Sizde fabrika ayarlarınıza dönünüz artık.

 17. Sayın yazar Allah size sabır versin. Birdahaki bahara inşallah. ADAM doksana taktı. Masayı dağıttı.

 18. Bu işin uzmanı olan Fehmi Bey , değerlendirmeyi fazla ayrıntıya girmeden biraz yüzeysel yapmış , ben arkadaşların da yorumlarını okudum ,Ender Bey ile H.Günay’ın görüşlerine kısmen ben de katılıyorum .
  Benim değerlendirmeme gelince ; kabul etmek gerekir ki bu seçim bir çok açıdan ele alınabilir, bir çok ders ve mesaj çıkartılabilir , bunun için belki biraz erkendir , zamanla onları da göreceğiz .
  CB. seçimi anlaşılıyor ki ikinci tura kaldı , ancak ikinci turda ben KK. nun şansı olabileceğine ihtimal vermiyorum , puan farkı çok, kapanmazı zor!
  AKP. nin ise %35 oyla ve MHP. nin de desteğiyle mecliste çoğunluğu ele geçirmiş olması , muhalefetin hala bu millete ümit ve güven vermediğini gösteriyor ;nitekim CHP. klasik %20 aşamıyor , İYİ. parti hariç diğer dört partinin desteğiyle ancak %25 i bulabilmiş .
  AKP. nin başarısındaki diğer en büyük neden, kim ne derse desin , toplumun bütün kesimlerine çeşitli yardım ve destek adı altında devlet eliyle dağıtılan rüşvetlerdir ; bizim milletimizin de devlet ve vatandan önce kendi çıkarını ne kadar düşündüğü, rüşveti ne kadar çok sevdiği de böylece bir kere daha ispat edilmiş oldu !
  Nitekim Kurtuluş Savaşında , bir kolordu büyüklüğünde 30.000 ( otuz bin) asker hem de silahıyla birlikte firar etmiş , başta çeşitli bölgelerdeki muhtelif isyanlar olmak üzere savaşa karşı olan çeşitli güçlerle de mücadele etmek zorunda kalınmıştı !
  Ve son bir değerlendirmem de şu ; adeta AKP. nin uydusu haline gelen ve bu yüzden
  büyük ölçüde şahsiyetini kaybetmiş olan bu MHP. nin bu başarısına gerçekten hayretler ettim, doğrusu hiç bir anlam veremiyorum !

  • Hayreti mucib😂yorumun sonunda hayretler ettim dogrusu anlam veremiyorum diye itiraf etmissin. Demekki milleti tanimiyonuz ,kekleniyonuz.medyanin algi operasyonuna aldanacak kadar saf ve toplumdan uzaksınız.

   • Milleti tanımadığından değil, günceli yakalayamamış;
    Milli mücadele zamanını biliyor lakin, “suriye ırakta olan ölen biten kalan!…”
    Kusmını araştırma çözümünü ihmal etmiş (biz zamanında!… ile mutlu mes’ut olma halleri).
    NOT:”SURİYE IRAK SORUNUNU ÜLKEERİNE GÖNDERMEK”
    Olarak algılamanın bariz sonucu bu seçimdşr!

  • Hayret bir şey, Devletin milletin parasını millete dağıtması nerden rüşvet oluyor? Gelip burda Devlete ve Millete çamur atmayın. Rüşvetin daniskası sizin dönemlerinizde oldu. Rüşveti görmek istiyorsan chp li belediyelere bir bak istersen. Böyle yazarak insanları Erdoğan’a oy vermeye itiyorsunuz. Haksız da olmayacaklar.

   • Devletin, milletin parasını tam da seçim arefesinde dağıtmak rüşvetin tam da dik alasıdır. 20 yıldır iktidarda olan birisi bunları dağıtmak niçin seçimi bekler, hiç düşündün mü. Tabii ki senin gibi NATO mermer NATO kafalarda bunu düşünecek beyin yok. Erdoğan EYT konusunda daha önce ne demişti: Siyasal kariyerime mal olacağını bilsem bile kesinlikle çıkarmam. Eee sonra ne oldu. Baktı ki koltuk gidiyor, tükürdüğünü yalayıp bir gecede kanunu çıkarıverdi. Bir başka husus seçim propagandaları hiç de adil biçimde yapılmadı. Yukarıda değinilen rüşvetlerin dışında Erdoğan ve bakanları gittikleri her yere devletin uçakları ve makam arabaları ve koruma orduları ile ve devletin tüm imkanlarını sonuna kadar kullanarak gittiler. Seçim propagandası devletten bağımsız şahsi bir konudur ve burada devlet imkanlarını kullanmak islam dinine göre de haramdır. Daha çok şey yazılabilir ama bu kadarı yeter. Çünkü sizin gibi muhakeme etmeyen ve körü körüne biat edenlere ne desek faydasız.

    • Nato mermer nato kafa senin gibileri ifade ediyor. Sizin gibilerde beyin yok ki terörle işbirliği yapanları savunuyorsun.

    • Aydın kardeş, desteğin için teşekkür ederim, sağol , zahmet etmişsin.
     Ben her zaman Mevlana’nın şu sözünü prensip olarak kabul ediyorum , naçizane size de tavsiye ederim .
     ” Bir söylenen söze bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye ”
     İyi geceler dilerim efendim .

 19. Sn Koru yine yanıldınız bunu açık açık neden yazmıyorsunuz. Seçimin galibi Sn erdoğan
  Tek kaybedeni CHP ve Kılıçbey.Adamlar utanmadan sandıkların % 50 si açılmışken bile biz kazandık diyerek toplumu ve insanları geriyorlar.Çünkü yalancılar ,çünkü boş konuşuyorlar , çünkü halkı aldatıyorlar .kaybettiler ve kaybedecekler.
  KUMAR MASASINDA KAZANAN OLMAZ. MERAL HN ONURLU OLSAYDIN O MASAYA OTURMAZDIN TEKRAR.SENDEN KAYBETTİN

  • Hani bize sözde demokratik ülkelerden örnekler verilir ya .Parti başkanı seçim kaybedince istifa ederler ya demokrasiden bahseden muhalefet liderimiz kaçıncı kez seçim kaybetti .Peki onurlu bir şekilde istifa edecek mi.
   Adamın utanmazlığına bakın Erdoğan güven oyu alamadı diyor .Ya sen , o güven alamadıysa sen silindin seni çöpe attılar .Bu vurdumduymazlık bu pişkinlik nedir.

 20. TRT Haber’in 1 Nisan – 1 Mayıs arası yaptığı haberlerin incelemesinde Cumhur İttifakı’na 3600 dakika yani 59 Saat 11 dakika, Millet İttifakına ise 42 Dakika 58 Saniye zaman ayırdığı ortaya çıkmıştı. Bu ise 85 kat fark anlamına geliyordu.

  TRT Haber, diğer Cumhurbaşkanı adaylarına ve Yeşil Sol Parti İttifakına hiç zaman ayırmamıştı.

  En son gün 24 kanalda yayınlanan canlı yayın ile durum sürdürüldü.

  Halbuki Yüksek Seçim Kurulu, 2023/126 sayılı kararı uyarınca radyo ve televizyonlar “tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacakları”, “yayınlarda demokratik kurallar çerçevesinde Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda oldukları” yönünde karar almıştı. Bu ilkelere en azından kamu kaynaklarından yayın yapan kanalların uyması gerekiyordu ama olmadı.

  Bir yakınım “memleket elden gidiyor” diye açıklıyordu desteğini. Ona yani karşıdakiler senin kadar memleketi düşünmüyorlar mı dediğimde düşününce bana hak verdi. Bir başkası 85 kat farkı “bal tutan parmağını yalar” ifadesi ile izah ediyordu. Yani bu durumu normalleştirmişti. Ama o da bu kadar da olmaz noktasına geldi.

  Dolayısı ile bu kadar çok yanlı habere maruz kalan seçmenin her şeye rağmen bu sonuçları vermesini de harikulade görmek gerekiyor.

  Narkoz nasıl vücudu sersemletiyorsa bu yayınlarda seçmenlerin karar mekanizmalarında aynı etkiyi yapıyor.

  • CHP provokasyon peşinde. İmamoğlu daha henüz oyların yarısı sayılmadan “13’üncü Cumhurbaşkanımız Kılıçdaroğlu” dedi… Seçimin sonucunu ilan etti. İkinci konuşmasında da aynısını tekrarladı.
   Siyaset tarihi ilk kez böyle bir şey gördü. Yani ‘basitlik’!..
   AK Parti, “sonuçların açıklanmasını bekliyoruz. Milletin kararı başımızın üstüne” derken, CHP sandıktan çıkmadan yönetimi gasp etmeye kalkıyor.
   CHP, ‘seçim meçim tanımam’ diyor.
   Bay Kemal, ‘demokrasi getireceğiz’ diyordu değil mi?..
   İşte bunların demokrasisi!..
   ‘Helalleşeceğiz’ diyordu değil mi?..
   İşte helalden haramdan anladıkları!..
   Bu millet, irfanıyla ferasetiyle hep doğru karar vermiştir…
   Şurası bir hakikat ki, 21 yıl boyunca halkın teveccühü ile bu ülkeye hizmet eden Erdoğan, yine bir tarih yazmıştır…
   Ve yazmaya da devam edecektir Bi’iznillah…
   İkinci turda Türkiye Yüzyılı başlayacak İnşaAllah…
   Kimsenin şüphesi olmasın…

 21. 25 kanalda aynı anda “paralel” propaganda yapan Erdoğan, rakibine göre yüzde bir konuşma imkanı verilen Kılıçdaroğlu karşısında yenilmiştir aslında. Devletin bütün imkanları ile bu seçime abanan Erdoğan 50’yi geçememiştir.

  • Gerçekten ENDER bir zekaya sahipsin.😂%200 enflasyon olan ülkede ,hayat pahaliliği ,10 şehirin etkilendigi 50 bin kisinin öldüğú bir ortamda muhalefet hala kazanamiyor ve hala erdogan %50 yi geçmedi diyon..gercekten endersin😂😂😂😂😂

 22. Türk siyaseti sıkıcı. Arkaik bir sistem, hala aynı meydan siyaseti, uçuyorum kaçıyorum, aya dört şerit yol yapıyorum gibi boş vaatler yada göz korkutmalar. Yahu dünya Mars’a gidiyor, yapay zekayı keşfetti, çığır açıyor her alanda. Siz hala millete gaz vermekle meşgulsünüz. Hiç mi değişmeyecek bu ülkenin makus talihi. Yaşlı içi geçmiş adaylar, yorgun yüzler, aynı boş sözler. Gençlikte iş yok demek ki meydan bunlara kalmış. Ülke adına üzülmemek elde değil. Bir halt olmaz bizim ülkeden. En iyisi işini bilen Avrupa’ya Amerika’ya gitsin. Ne diye ömrünü tüketeceksin bu boş ülkede. Yazık gerçekten.

  • Asagilik kompleksiyle yasamaya gerek yok Ender. Ben Amerikada yasiyorum.
   Burada devlet yonetimi cok daha arkaik. Finansal sistem ise felaket, fakirden alip zengine veren bir sistem. Saglik sistemi ise daha da icler acisi. Emeklilik paramizi devlet alip ne olup olmadigi 3. sahis sirketlere veriyor. O sirket 20 sene sonra batarse bizim emeklilik paralari da gitti.

   Tavsiyem iyi derecede dil ogren, arastirma yap, bilgi sahibi olmada fikir sahibi olma. (Ugur Mumcu)

 23. Seçim ikinci tura kalmış olsa da, Erdoğan zaferini şimdiden ilan etmiştir.
  Zira yüzde 50’yi geçmiş havalarına giren Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın çok gerisinde kaldı. Zaten seçmeni maksimum motivasyon ve azami katılımla seçime girmişti. Aynı motivasyonu, aynı katılımı sağlaması mümkün değil.
  Seçimde yüzde 5 civarı oy alan Sinan Oğan’ın oyları en kötü ihtimalle yarı yarıya paylaşılacaktır. Ki, Oğan’ın oylarının çoğunlukla Erdoğan’a gideceği açıktır. Bu da Erdoğan’ın zaferini şimdiden ilan etmesi demektir.
  Cumhur İttifakı TBMM’de çoğunluğu sağladı. Bu da Erdoğan’ın oyunu artıracaktır.
  2 haftalık süreç, bu terör ittifakının maskesinin daha da düşmesini sağlayacak, Kılıçdaroğlu’na oy verenlerden de Erdoğan’a bir akış olacaktır.
  Yani seçim ikinci tura kalsa bile sonucu bellidir. Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı olmuştur.
  Çok konuşacağız bu seçimi. Hem iktidar, hem muhalefet üzerinde çok etkisi olacak bu seçimin.
  Operasyon çocuklarının üzerinde çok etkisi olacak.
  ABD’nin Türkiye üzerindeki kara hayalleri bugün çökmüştür; bugünden itibaren Türkiye çok daha farklı olacak.
  Derin bir nefes alalım, Allah’a hamd edelim, eğer kalırsa, ikinci tur için azmimizi, sabrımızı, en çok da teröre karşı öfkemizi diri tutalım. Bu iş bitti, tamam inşallah. Ama sakın ha gevşemeyelim. Su uyur, ABD uyumaz.

 24. Evet seçmenin eli varmıyor farklı bir adaya. İlla ezbere devam etmek istiyor. O yüzden “seçilebilir aday” makul bir teklifti. Orada da yapılması gereken, daha önce de söylediğim gibi, ön seçimdi. Amerika’da ve Birleşik Krallık’ta olduğu gibi. Parti adayları önce kıyasıya ekranda kendi aralarında yarışıyorlar, sonra rakip parti karşısına çıkıyorlar. Bu yapılsaydı, 6’lı masadan kim çıkardı sizce? Bence Babacan çıkardı. Eğitimi, liyakati, yaptığı işler ve başarılar ile en göz dolduran, CV’si güçlü aday o. Tayyip bile onun dönemi ile övünüyor, imzayı ben attım diye; Babacan imza marifetse hadi şimdi de at diye güzel yapıştırmıştı cevabı. Ayrıca eşi başörtülü (maalesef bizim millete göre bu da bir kıstas). E daha ne olsun. Tam bizim millete göre aday. Erdoğan’ı 10 kere yener TV’de karşı karşıya gelseler. Ama çıkmaz karşısına. Yenileceğini bile bile çıkmaz elbette.

  • Seçmen… İstikrardan yana… Önünü görmek istiyor.
   Seçmen… Ekonomik sorunları da olsa… İşsizlikten de yakınsa… Siyaseten karşısında bir muhatap görmek istiyor.
   Alkışlayacağı veya kızıp eleştireceği bir muhatap.
   Seçmenin karşısına, “muhatap… Umut” diye bir masa konulursa… Ve de masanın kaç ayağı olacağı konusunda belirsizlik varsa… Seçmenin kafası karışır.
   “Masa” kafa karıştırdı… Güven veremedi, umut olamadı.
   Masanın ortakları bile kendi aralarında didişirken, millet, böyle bir masaya ne diye umut bağlasın ki?

   • Katılıyorum. Muhalefet yeterince çalışmadı ama en azından bu işi öğrenmeye çalıştı. Gelecek sefere, maalesef öyle bir imkan verileceğini zannetmiyorum, daha iyi yapabilirdi. Ayrıca kabul edelim ki ortada eşit olmayan seçim şartları vardı. Muhalefeti terörist ilan edip devlet imkanları tamamen iktidarın eline verildi.

 25. VAR OLASIN MİLLET!

  Muharrem İnce çekilmeden önce seçimin ikinci tura kalacağını öngörüyordum, İnce çekildikten sonra Cumhur İttifakın seçimi yüzde 50’nin biraz üzerinde alabileceği tahminimi arkadaş ortamlarında paylaşmıştım.

  CHP oylarında ciddi bir artış olmadığı gibi AK Partinin oylarında ciddi bir erime var. Doğrusu, Sinan Oğan’ın yüzde 5 civarında, Yeniden Refah Partisinin yüzde 3’e yakın oy alabileceğini hiç düşünemedim. En sürpriz olan ise milliyetçi cephede, İYİ Parti ve Oğan’a rağmen MHP’nin oy artışı sağlamış olması oldu.

  Ve nihayet büyük ihtimalle cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Buna göre onbeş gün sonra tekrar sandık başına gideceğiz.

  Hakkını teslim edelim ki, milletimizin her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de göstermiş olduğu bu üstün olgunluk, tecrübe, basiret, feraset ve politikacılara “ders verme” niteliği başka hiç bir millette bulunmayan bir haslettir. Bu millet aziz bir millettir.

  Henüz bu tablo, ülkemizdeki bu seçime çok ilgili olan ve belki de müdahil olan başka devletleri eminim ki çok şaşkına çevirmiştir. Bunlar gibi, içeride kamuoyu/anket araştırması yapan firmaları da ters köşe yaptı.

  İkinci tur için ittifak oluşumlarında bazı değişiklikler/geçişler gerçekleşebilir; bu süreci iyi işleten ittifak ise ikinci turda ipi “açık ara” göğüsleyecektir.

  Şu anda seçimi değerlendiren katılımcılar ile ittifak sözcülerinin hal ve tavırlarına bakınca Millet İttifakında çözülme, Cumhur İttifakında kenetlenme ve katılım bekliyorum. Şimdiden ikinci turun galibi Cumhur İttifakı olur diyebilirim.

  Herşeye rağmen politikacıların gerdiği ülke şöyle güzelce bir rahatladı; direksiyon milletin elinde.

  Bu millet yüce bir Millet.

  Minnettarım.

  • “..direksiyon milletin elinde.“ tespitinize katılıyorum.
   Masanın altındakini çıkarıp kenara atıyorum🤔.
   Ve el artırıyorum:
   Terör örgütlerinden meşhur dış güçlerin maşalarının kıskacından kurtulmuştur yurdum insanı🤗.
   İnisiyatif milletin eline geçmiştir.

  • Bu ne heyecan Hasan Bey! Kazanmak/kaybetmek, partizanlık kimin iktidar olacağından ziyade ülkenin zor günlerden nasıl çıkartılabileceğidir. Geleceğe partiler-üstü bakabilen, kaliteli/liyakat sahibi katılımlar olursa ve Sn Erdoğan liyakatın hakkını teslim edip bilgiye dayalı görev yapabileceklere kucak açabilirse, başka bir deyişle sözünü dinletmek yerine söz dinlerse; “Bu son şansımızdır, gelin bu işi bütün varımızı-yoğumuzu, gönlümüzü ortaya koyup birlikte yönetelim. Yolsuzluğa/rüşvete, adam kayırmaya son! herşey şeffaf olacak! Jubilemi böyle yapacağım! bundan böyle masa altından iş yapmak yok, saman altından su yürütmek yok” derse belki bir ümit olabilir. Bu zamana kadar vakit kaybından, kendine has kronik tavırlarından bu konuda pek ümitli misiniz? (Bu arada, başka sebepler olsa da biraz da partiler-üstü perspektiften also gerek bu seçimlerde oy vermiş değilim).

   • Temennilerinize katılıyorum. Seçmen bir kez daha fırsat verdi siyasi istikrar ve güvenlikçi yaklaşım nedeniyle Erdoğan’a. Millet ittifakın daha kendi içinde yönetişimi sağlayamayacağı, genel siyasi istikrarı ikame edemeyeceğini, ekonomideki duruşunu puanladı seçmen.
    Direksiyon milletin elinde, top cumhur ittifakın kucağında; ateşten bir küre. Yoksa iktidarın icraatlerinin yüzde doksanını negatif yönlü eleştirdiğimi buradan bilirsiniz zaten. Saygılar H.B.

 26. Saçmalamışsınız, Erdoğan’ın azalan oyu ekonomiden dolayıdır KK nin yada diğerlerinin başarısından değil kendinizi ve taraftarlarına yalan söyleyince işlerin daha kotu olacağını milletin bu uyanık gecinenleri gözünden kacormadigini anlamanız gerekir. başlık bile incenin kitlesini rahatsız edecek şekilde yanlış hareketlerinizi devam ediyorsunuz bu kafayla ikinci turda fark yersiniz. (Siz ve saz arkadaşlarınıza hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum bir ekz daha seçimi hediye ettiniz AKP’ye)

Yoruma kapalı.