Tasarruf tedbirleri patronları sevindirmiş.. Cadde ve sokaklarda LED ışıklandırmaya geçilecekmiş…

15
Reklam

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün açıkladıkları ‘kamuda tasarruf ve verimlilik paketi’ hakkında kim ne söylemiş öğreneyim diye gazete sitelerinde dolaşırken karşıma ilginç bir haber çıktı. 

“İş dünyasından tam destek” haberi…

Patronlar paketi beğenmişler…

Herhalde günlerdir paketten kendilerine de dokunabilecek rahatsız edici birkaç madde çıkabileceği beklentisi içerisindeydi patronlar; açıklanan tedbirleri öğrenince müthiş rahatlamış olmalılar.

Onlara dokunan hiçbir şey yok bu pakette…

Günler ve günler boyu gazete sütunları ile ekranlarda paylaşılan görüşleri fazla önemsememiş paketi hazırlayanlar. Kamuda şişirilmiş kadrolara dokunulmayan, geçmişteki yanlış yatırımlar ile masraflı harcamalardan kurtulmayı amaçlamayan bir paketle yetinmişler.

Zaten, bakan da, “Arkası gelecek” diyor açıklamasının sonunda.

Tedbirlere bakalım: Üç yıl boyunca yeni memur alınmayacak, yeni bina ve araç kiralanmayacak, yurtdışına zırt fırt gidilmeyecek…

Reklam

Başka?

İkiden fazla maaşa da geçit verilmeyecek…

Getirilen kısıtlamalar ‘zorunluluk durumu’ olduğunda uygulanmayabilecekmiş… Bazı konularda da ilgili merciye danışılıp kısıtlamayı aşabilmek için onay alınabilecekmiş…

Yıllar önce bir devlet yöneticisinin “Benim memurum işini bilir” dediği duyulmuştu da şaşırmıştık; o cümleden esinlenerek bu paketle ilgili benim söyleyeceğim de şu: Harcamalarına kısıtlamalar getirilen amirler de öngörülen tedbirleri nasıl işlevsiz hale getireceklerini çok iyi bilirler… 

Ekonomiden anlayan CHP’liler ve onların bilgilendirdiği medya, konuya sadece Diyanet ile Külliye harcamaları açısından yaklaşıyorlar. Tedbirler paketi aynen uygulanırsa 100 milyar TL  tasarruf elde edilecekmiş. Bütçeden Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan pay 91 milyar TL, Cumhurbaşkanlığı’na ayrılan pay ise 12 milyar 283 milyon TL imiş…

“Mehmet Şimşek’in hedeflediği tasarruf miktarı, Cumhurbaşkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024 bütçelerinin altında kaldı” deniliyor…

“Eh, ne yapalım, bu kadarına da şükür” dememiz beklendiği kesin.

[CHP’nin yeni sözcüsü Deniz Yücel’in, “Asıl hedef CHP’li belediyeleri iş yapamaz hale getirmek” açıklamasını anlamak zor. Hiç değilse ben anlayamadım. Keşke CHP adına “Biz zaten bu tür basit tedbirleri belediyelerimizde ilk günden aldık, uyguluyoruz” denilebilseydi.”]

Reklam

Doğrusu, Bakan Şimşek’in yanına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ı alarak yapacağı açıklamayla çok daha farklı bir paketin duyurulmasını bekliyordum.

Türkiye’de bugün ciddi bir ekonomik bunalım yaşanıyor. Her bunalım gibi bunun da sebepleri var. Bunalımı ‘hastalık’ sebepleri de ‘teşhis’ olarak görürsek, tedavi için yazılacak reçetede nelerin -hangi ilaçların- yer alacağını da bulabiliriz.

Mehmet Şimşek’in kendisi, birkaç yıl önce bina ve araç israfı gündeme getirildiğinde, o iki maddenin bütçe içerisindeki ağırlıklarının çerez kabilinden olduğunu söylemişti.

Soruna getirilecek çözüm ile hastalığın tedavisi için yazılacak reçetenin çok daha kapsamlı olmasını o sözünü hatırladığım için beklemekteydim.

İş dünyasını -patronları- rahatlatacak ve tam destek vermelerini sağlayacak bir tasarruf paketi bunalımdan çıkışı nasıl getirebilir ki?

Paketin içeriği açıklandığında patronlar terlemeliydi.

Onların bunalıma yol alınan süreç içerisinde yararlandırıldığı çeşitli cömertlikler vardı; sadece onlara özel vergi indirimleri, borç silmeler vardı sözgelimi. 

Kulakları üzerine yatabilirler…

İhaleler konusuna hiç girilmemiş bile. Oysa, kamunun tedbirler dışı ihtiyaçları karşılanırken şeffaf bir ihale düzeni olmazsa, toplamda, tasarruf edilenden daha fazla kayıplar yaşanması pekala mümkün.

Yukarıdaki paragraf aklıma dün ilan edilen paketin bir maddesiyle geldi. Cadde ve sokak ışıklandırılmasında LED’e dönüşüm hızlandırılacakmış ve bunun için öngörülen ödenek 35 milyar TL imiş… [Tasarruf edilmesi hedeflenen rakamın üçte biri için yapılacak ihaleye iş dünyası derhal hazırlığa başlamıştır.]

‘Tasarruf’ dediğine, önce lambalar değiştirilerek başlanır zaten.

ΩΩΩΩ

Reklam

15 YORUMLAR

 1. vergi cennetlerindeki paralara her devlet yüksek vergiler getiriyor ama bizim maliye de bunla ilgili hiç çalışma yok.
  cumhurbaşkanı bir kararname ile bunlara yüzde 30 stopaj getirse tasarruf tedbirleri ile beraber ülke rahatlar.
  işte bu yüzden patron ve paralı kesim bu proğrama destek veriyor.
  istanbul havalimanında işleticilerin ödemesi gereken milyar euroları yıllarca öteleyenler emekliler söz konusu olunca onlara zam verirsek memur maaşları ödenmez diyor.
  thy nin milyonluk genel müdür yönetim kurulu üye ve müdür maaşları konusunda bir tasarruf var mı acaba.

 2. AH O PATRONLAR!!!
  Bir Maliye Bakanının paketi için bir holding patronu iş kadını (GS) şunları demişti:
  “–Sayın bakanı Enerji başkanlığındaki icraatlarından tanırım. Enerji başkanlığındaki başarısını burada da göstereceğinden eminim. Açıkladığı paketin başarılı olacağından da eminim”
  Malumunuz bu bakan(BA) ;
  ” Şubat Ocak’tan, Mart Şubat’tan iyi olacak, Nisan zaten hepsinden iyi olacak”
  “Doları 5 liradan 7 liradan aldılar. Dolar 10 lira olacakkhh ya daha çok beklersiniz ” diyen bakan.
  Bu patronun övgülerinden sonra neler mi olmuştu?
  Öncelikle doların 10 lira olması ışık hızında oldu. Yani hiç beklemenize gerek kalmadı.
  İkinci olarak malum bakanın Enerji bakanlığında ortağı olduğu şirket(PT) üzerinden Kuzey Irak petrollerini, Irak merkezi hükümetin bilgisi ve onayı dışında götürmek eylemi nedeniyle uluslararası tahkim mahkemelerinde ülkemiz aleyhine ilk parti petrol için 1 milyar 450 milyon DOLAR tazminata hükmedildi. Bildiğim kadarıyla diğer partilerin yargılaması devam ediyor.(Dün açıklanan tasarruf tedbirleri hedefe ulaşırsa sadece bu Irak petrolleri tazminatlarını ödemez)
  Üçüncü olarak ihtiyat akçelerini müteakiben, 128 mi?
  418 mi? olduğu belli olmayan milyarlarca dolarımız
  hokus-pokus olduğu gibi milyarlarca dolar eksi(–) rezerv ile de müşerref olduk.
  Hamdolsun!

  • Açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Örtülü IMF programıdır” izahı getirdi. Bu doğru mu?
   Öyle ise; son çeyrekte içlerinde Çin, Hindistan ve Kazakistan gibi büyük ülkelerin başını çektiği, “en çok altın alan ülkeler” sıralamasında Türkiye nasıl birinci oldu? Tam 30 ton! Bu IMF planlarına dâhil mi? Değilse kimin planına dâhil?

 3. Bizim itibar düşkünü düşük iktidarın tasarrufla işi olmaz! Yanındaki elini milletin hazinesine gömmüş düşükler de bu iktidarın paçasını bırakmaz! Bu rezil sistemden çıkış yok, demokrasiye sırtını dönmüş millete gün yüzü görünmeyecek!

 4. Benim bildiğim kadarıyla bu iktidar tarafından bu güne kadar 7 veya 9 kere tasarruf genelgesi yayımlandı.
  Eee.. ne oldi !

 5. Sen konuşana değil,konuşturana bak.Aldıkları karar indi ilahide kabul ve karin olsun.Halk Ampülü kesinlikle ilk seçimde değiştirecek ….

  • Mucib bey bahsettiğiniz o tasarruf genelgeleri sayesinde şimdi ikinci gökmenimizi uzaya gönderiyoruz noolmuş?

 6. BAYRAK SAYISI
  Tasarruf tedbirlerinin bir(1) gün yani 24 saat bile uygulanamayacağını düşünüyordum.
  Yanılmışım çok çok özür dilerim!
  Sayın KORU’nun yazı başlığına taşıdığı fotoğrafa bir bakarmısınız.
  Tedbirler açıklanırken “ihlâl” başarısını! gösterebilecekleri aklıma gelmezdi, gelemezdi.
  O fotoğraftaki “çiçek buketini” dünkü cevabi yazımda “sanki nikah masası” diye gündeme getirmiştim.
  Ve çiçek buketinin fatura bedelini sormuştum.
  O fotoğraftaki kadraja giren bayrak sayısı görebildiğim kadarıyla 11.
  1 bayrak yerine 11 bayrak koyunca, tedbirler 11 kat etkili mi olacak?
  Bayrak üzerinden saldırıya geçecekleri şimdiden uyarayım:
  “Bebek katilini idamdan kurtaran Anayasa değişikliğinde, sizler gaflet uykusunda iken Anayasa değişikliğinin veto-iade edilmesi için terörün yoğun olduğu bir ilimizden Cumhurbaşkanına çektiğim telgraf elimde.”

  • Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum:
   Bizim de memleket çapında yiyecek, içecek israfından, su, elektrik ve doğalgaza varıncaya kadar bir tasarruf kampanyasına başlamamız gerekiyor. Ne yazık ki en müsrif milletler arasında ilk sıralara yerleştik. Artık dünyanın kaynakları sınırlı. Daha tedbirli yaşamamız gerektiği ortada. Bu kampanyayı ancak siz başlatırsanız başlar Sayın Cumhurbaşkanım. Yoksa yılda en az 100 milyar dolarımız çöpe gider. Bunun için alınacak tasarruf tedbirleri konusunda (Su, elektrik, yiyecek ve doğalgaz) bilgilendirmelerle, kamuya verilecek talimatlarla, eğitimde bilinçlendirmeyle geniş çaplı ve etkili bir kampanya yapılabilirse, bundan hem bizler hem de Türkiye’miz kazanır.

 7. ‘Tasarruf’ dediğine, önce lambalar değiştirilerek değil
  sokaklarda başıboş dolaşan köpek sürülerine milletin parasıyla bonfile servis ederek başlansa daha iyi olur,
  yoksa her gün aramızdan birkaç insan evladını bu itlere kurban veriyoruz!
  Siz de burda, sağda solda köprü tünel ya da baraj yapmış fedakar işadamlarına sövmeye devam edin:)

  • akparti ampulünü değiştirme projesini de akpartiye yaptırıyorlar:)) akpartiye kendi mezarını kendin kaz demişler.

  • MEHMET ŞİMŞEK’İN ÖNCELİKLERİ

   Bakan’ın öncelikli amacı enflasyonu dizginlemek için sıkılaşmak, tasarruf etmek, harcamaları kısmak, tüketim azgınlığını dizginlemek olacak. Hem yasal-finansal düzenlemelerle hem de piyasaya müdahale ederek bunun yollarını döşeyecek.

   Büyümeye evet ama asıl hedef halkın alım gücünü artırabilmek için dövizi ve enflasyonu baskılayıp düşürmek.

   Bir kere obez olmuş sistem ciddi bir diyete girecek.

   • seçimden önce metal aydınlatma direklerinin yanina yeni metal aydınlatma direkleri diktiler. önceki direkleri söküp bir kamyona yükleyip götürdüler. yeni direklere yeni ampulleri taktılar. bizim mahallede bu iş tam 20 gün sürdü. şimdi de aynı ampulleri tasarruflu ilanıyla degistirecekler.

Yoruma kapalı.