Türkiye’de CHP-AK Parti, ABD’de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar.. İki ülkedeki seçimlerin heyecanı aynı…

19
Reklam

İki ülkenin bir süre sonra gideceği seçimlerin mahiyeti birbirinden farklı; Amerikan halkı Kasım ayında yapılacak seçimde milletvekilleri ile senatörlerin bir bölümü için de oy kullanacak ama, esasta o seçime önem kazandıran başkanın da oya sunulacak olması…

Türkiye’de ise Mart ayının son günü yapılacak olan bir yerel seçim; yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gideceğiz biz.

Yine de, her iki seçimi izlemeye çalışanlar için, arada benzerlikler bulmak zor olmuyor.

Bizler için, yaşadığımız ilde yönetimde kimin bulunacağı, ülkeyi yönetenlerin kimler olduğu kadar önemli değil; ama yine de ülkenin geleceği açısından önem taşıyor önümüzdeki seçim.

Aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu büyükşehirlerin belediye başkanlıklarının kimin -hangi partinin- yönetiminde olduğunun taşıdığı bir anlam var ve o da bu seçime ağırlık kazandırıyor.

İstanbul, Ankara ve büyükşehirlerde CHP adayları sandıktan başarılı çıkarsa ülkenin geleceği farklı olur, AK Parti-MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı adayları kazanırsa, çok daha farklı olur…

Bu yönüyle ABD’deki seçime benziyor bizde yapılacak yerel seçim…

Uzak komşumuz ABD’de de iki partiden hangisinin başkan adayının yarışta önde çıkacağı, Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki sandalye dağılımının ne olacağı hayati önem taşıyor.

Reklam

Hem ABD için hem de dünya için…

İki partili bir sistem ABD’deki. Başka partiler de var, ama onların hiçbirinin seçim sonucunu etkileyebilecek bir varlığı yok. 

Partilerde adayı belirleyecek süreç henüz sona ermiş değil ancak yine de sonuç şimdiden belli: Demokrat Parti şimdiki başkan Joe Biden’i Cumhuriyetçi Parti de bir önceki başkan Donald Trump’ı aday olarak meydana sürecek gibi…

Kamuoyu yoklamalarında rakibinin önünde gittiği görülen Trump’ın önüne adaylığını önleyecek bir engel çıkabilir. Onun başı yargıyla dertte. Aleyhine açılmış seçime girebilmesini engelleyebilecek davalar henüz sonuçlanmış değil ve bu sebeple Trump adaylığını garanti görüyor olsa da, yargıçlar da anayasa ve yasalarda bulunan aleyhindeki bazı maddeleri kullanabilecek durumda.

Trump’ın durumu böyle de Biden’in durumu daha mı sağlam?

Hayır, Biden’in de yaşıyla ilgili sorunları var. Halkın karşısına çıktığında bütün melekelerine sahip bir görüntü veremiyor 81 yaşındaki Biden. İsimleri karıştırıyor, konuşurken birdenbire tutuluyor, saniyeler o yüzden boşa harcanıyor ve her iki falso da dikkat çekiyor.

Biden ile Trump seçimde karşı karşıya geldiklerinde, eski başkan şimdiki başkanı sarsabilir görüntüsü Demokratları düşündürüyor.

İstanbul ve Ankara’da CHP’nin adayları AK Parti’nin adaylarından daha donanımlı, daha az falsolu; ancak onların da rakipleri karşısında yenilgi tatmalarını getirebilecek eksileri iyice fark edilir oldu: CHP yönetimi…

Reklam

Özgür Özel’in taze genel başkan olduğu, liderliğini bütün örgüte tam yansıtamadığı bir dönemde gidiliyor yerel seçime ve daha yolun başında tepkilerle karşılaşılıyor.

Aday belirleme süreci CHP’yi sarsıyor.

Sarsıntı bastırılamaz, darılanlar yatıştırılamazsa, her yerdeki adayların seçilme şansı olumsuz etkilenebilir.

O zaman ne olur?

İstanbul, Ankara ve geçen seçimde muhalefetin eline geçmiş büyükşehirler kaybedilirse, bu seçim sonrasında artı bir morale kavuşacak olan iktidarla Türkiye farklı bir ülke haline gelebilir.

Benzer bir durum ABD için de söz konusu.

Joe Biden ile gidilecek seçimde Demokratlar yalnız Beyaz Saray’ı değil, Senato ve Temsilciler Meclisi çoğunluğunu da kaybedebilir. Trump’ın yeniden başkan seçildiği ve partisinin Kongre’nin iki yanında çoğunluğu elde ettiği bir ABD ise, fazla uzak olmayan bir gelecekte, eski ittifaklarının çatladığı bir ülke olur, kurulan garip yeni ittifaklarla maceracı bir yola girebilir.

Daha şimdiden, Trump, NATO’nun varlığını sorgulamaya ve Rusya ile yaklaşma niyetini dışa vurmaya başladı.

Ne olabilir?

Türkiye’de, muhalefetin amiral gemisi CHP’nin, kendisine çeki düzen vermesi ve bu amaçla yeni genel başkan Özgür Özel’in eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu yardımına çağırması gerekiyor.

Yapabilir mi?

Onu bilemem, ama yapamazsa muhalefet kaybeder, onu bilirim.

ABD’de ise…

Demokratların da benzer bir yola girmesi beklenebilir. Onların önünde daha çok ay var. Biden’a “Seninle olmuyor” demenin vakti geldiğinde, onların da, daha önce “Aday ol” teklifi kendisine götürüldüğünde kabule yanaşmayan seçilebilmesi mümkün birini ikna etmeleri gerekebilir.

Michelle Obama’yı… Eski başkan Barack Obama’nın eşini…

Bana bu yazıyı, birbirine benzemez iki ülke, iki sistem, iki seçim arasında bulduğum benzerlikler yazdırdı.

ΩΩΩΩ 

Reklam

19 YORUMLAR

 1. dünkü yazının altında cumhur muhafızı Muzaffer Sever akpartili ataman bey’e 31 Mart’ta basaramayacaksınız, gene yenileceksiniz” demiş:)))

  biden kendinden dolayı kaybeder kaybederse, cumhur ittifakını da kendinden başka yenecek kimse bulunmuyor!

  akpartilisii mhplisi farketmez dinlediklerimin hepsi kendi partilerine karşı burunlarından soluyor..

  • Baran bey mevcut şartlarda, muhalefet 2071den daha önce asla iktidar olamaz, çünkü böyle bir amaçları bile yok:)
   Hiçbir şey yapmazlar ve hiçbir şey konuşmazlarsa(ki bu da mümkün değil ama neyse…) bu yüzyılın sonlarında belki koalisyon ortağı filan olabilirler:)

  • Kendi kendini darbeliyor. Aday olarak öyle isimleri öne çıkarıyor ki, vatandaşı irite ediyor.
   Partinin içine düştüğü bu kamaşa-kargaşa arasında İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ve Ankara’da Mansur Yavaş gibi isimler de geriliyor, kan kaybediyor. Bütçeleri sağlam, büyük reklam kampanyaları yapıyorlar. Ancak, vaat edecekleri bir proje ve bu şehirler için ortaya koyacakları parlak bir gelecek yok.
   Seçim öncesi büyük bir yıkım var CHP’de. Seçim sonrası da pek parlak görünmüyor. Olağanüstü Kurultayın alarm zilleri çalıyor. Böyle bir ortamda niye oy versin seçmen? Kaos, hizmet yokluğu, belediye imkânlarının çarçur edilmesi ve CHP’nin yenden dizaynında kullanılması için mi?

 2. VELEDDALLİN
  “İstanbul ve Ankara’da CHP’nin adayları AK Parti’nin adaylarından daha donanımlı, daha az falsolu” tebrik ediyorum, hiçbir yandaş yazar, hiçbir trol ismail saymaz, yılmaz özdil dahil bu cümleyi kurmaya cesaret edemedi.

  • CeHaPe zihniyeti bir “değişim” dir tutturdu langur lungur gidiyor aşağı doğru:))
   İyi mi yaptılar? Bence evet.
   Sonuç alabilirlermi kendi açılarından? Evet.
   (Rakiplarinin zayıflığı sırtındaki kamburun büyüklüğüne bağlı olabilir! Ukala kibirli olabilir pid koku yaymış olabiiliirr)
   Hiç bişey oluyormuş gibi görünmesede!…

 3. Seçimlerin nass ıl etkilediği, halkın nelerden etkilendiği, neler etkilemeli konusunu tartışmıyor HİÇKİMSE!😡
  Varsa yoksa onlar gitsin biz gelelim!
  “HEPSİNİN CANI CEHENNEME”
  dendiğini duyan var mıI??… diye sormayacağım, çünkü kulakları tıkanmış gibi; depremde bile!…
  -seçimler bir UMUT! vermiyor halka!
  -tramp gidiyor, bela geliyor (30 bin insan öldürülüyor gemi ile bombalayana destek gönderiliyor 😡😡😡)
  -binlerce bina yıkılıyor! YAPAN -GÖZLEYEN -DENETLEYEN -İZİN VEREN -ayrımı yok! ayrım yapılıp ayrı ayrı irdelenmiyor!
  -bina yapmak uzun sürer! çadırdan kurtardık girdirdik konteynere yetmez!
  Peki ne yapmak gerek? PREFABRİKLER!
  KİM YAPMALI? sadece devlet! Mİ???
  Ne işe yarar muhalefet????????????
  (Bir kitap yazılır bu son cümlelere ama!..).

 4. Amiral gemisi İstanbul 🤗. Her iki parti için de! Diğer muhalefet partileri içinden de bazılarının zamanı okuyup,
  TAMAM MI DEVAM MI yada diğer birinin ŞİMDİ ZAMAANI😊 diyebileceği seçim!!
  Ben bir garip bencileyin seçmence farketmez hiçbiri!!!!🤗🤗🤗
  -kurum gelirse kentsel dönüşümün hız kazanacağını düşünüyorum
  -imamoğlu gelirse CeHaPe zihniyetinin değişebileceğini düşünüyorum 🤔.
  39 yeni yüz yeni zihin! 😯 İstanbul’da bir gıpreşme yaratabilir; daha 1,5 ay var!
  Ama fakaatttt!!….
  Bu 39 yine T ilinden S sahilinden D dağlısından O ovalısından deyuuu!…😡😡
  seçilip getirilip önüne konduysa yine!
  İstanbul’da kazanamaz hiçbiri!
  Erbakanın oğlu rüşdünü ispat etmek için bu günü bekliyor idiyse eğer!…
  Bu defa şansını denemeye değer🤗.
  Bazı diğer partilerin adayını çekmeden büyük şehirlerde kendini göstermesi ŞART.
  Yoksa 1 Nisan şakası fena şaklatır enselerinde tokatı ve bir daha esameleri okunmaya bilir!
  Son tahlilde:
  Ekmek büyük şehirlerde.. ve sıralanacak 10-9-8-7 diye!…
  Dolayısıyla seçmenin nabzıda atıyor böyle.
  Annamayana ŞÖYLE:
  AŞ-İŞ-EV-EKONOMİK VE KOLAY ULAŞIM-EĞİTİM-SOSYAL VE KÜLTÜREL DONATILAR!
  yetmediyse davul zurna da yetmez sana😡.

 5. nasıl bir mekanizma varsa artık dünyanın haline bak, ne iktidarlarda ne de muhalefetlerde hayır kalmamış durumda. abd seçimleri mesela, epstein adası müdavimi liderlerden ülkeye ne hayır gelir ya da dünyaya? biden mı, trump mı tercihine gelene kadar pek çok ara seçimler yapılıyor eyaletlerde, daha iyi daha doğru ve tabi ki daha genç adayların olmaması mümkün mü? ama yok nedense ve biden seçeneğinden kurtulmanın yolu michelle obama, dünya eşinden ne hayır gördüyse artık, trump olmazsa hillary değil miydi seçenek? eşler olmazsa damatlar mı gelecek yakında belki de.
  bu isimler dünyaya ne sunabilir? daha çok kaos, yoksulluk, savaş…
  güney amerika ya da afrika bin beter durumda,
  avrupa’ya bakarsak daha sağcı, daha ırkçı, daha faşist liderlerin yolu açılıyor,
  coğrafyamıza gelirsek, natanyahu, sisi, esedler girdikleri her seçimi kazanıyor ya da darbeci ordular, ne idüğü belirsiz aileler yönetiyor ülkeleri.
  ülkemize gelince her geçen gün sorunlarımız azalmak yerine artıyor, çok yüksek enflasyon ve döviz kuru ile başta ağır ekonomik kriz, neredeyse her alanda müthiş gerileme ve yoksulluk, yolsuzluk başta ağır sosyal sorunlar. sorunlara çözüm bulamayan ve kendi sorunlarını bile çözemeyen bir muhalefet,
  seçimler heyecanlı olmasın da ne olsun?
  geçen seçim sonrası ciddi bir enflasyon şoku yaşamıştık, lokomotif bir ürün olan 19-20 tl ödediğimiz yakıt, 40 tl olmuştu kısa sürede mesela. bugün mazot 45 tl.
  seçim sonuçları çok belirsiz değil, devletin imkanlarını kullananlar elbette avantajlı çıkacaklar, olmadı yurt dışı sandıkları imdatlarına yetişir.
  kaybeden halk olacak yine ve yeniden.

   • alice harikalar diyarında tadında katkılarınız olmasa hiç eğlenemeyeceğiz zaten.
    chp kazansa da kaybetse de onlar hayatından memnun ve memnun olmaya devam edecekler,
    ya halk?
    seçimden sonra bugünlerini de arayacak değil mi?
    her gün bir önceki günü aradığı gibi…

  • Neden yurt dışı sandıkları imdatlarına yetişemez?
   Çünkü gurbetçiler genel seçimlerde oy kullanma hakkı var. Yerel seçimlerde oy kullanma hakkı yok da ondan.
   Endişe etmeyin.

    • İZMİR’İN DAĞLARI
     “İzmir’in dağlarında çiçekler açar…” Doğrudur, açar. Hem de nasıl açar! Rengârenk, çeşit çeşit…
     O hâlde İzmir’de Hamza Dağ niye seçilmesin?
     Bence seçilsin. Dağları ovaları şenlensin.

  • Didem hanım “sorunlara çözüm bulamayan ve kendi sorunlarını bile çözemeyen bir muhalefet” derken çok haklı, eğer açıkça yalan dolana başvurmadıysa kendisinin yorumları gayet göz doldurucu ama aynı oranda faydalı olduğunu söyleyemeyiz(beğenmiyorsanız okumayın! diyebilir ama ben beğeniyorum kendisini:)

   • Kriz denince akla…
    Tamam şimdi bulduk…
    Her an onun adı gelir…
    CHP… CHP… CHP…

 6. ABD seçimlerinden Trump’ın çıkması, hatta ihtimali bile Avrupa’yı başı kesik tavuklar gibi birbirlerine çarptırmaya başladı. Panik elle tutuluyor…
  Ukrayna’da bir barış/müzakere süreci ortaya çıkar, Trump seçilir ve dediği gibi ‘NATO aidatlarını’ ödemeyenleri bir Rus saldırısında savunmama türünden politikalar getirirse? Hali düşünebiliyor musunuz? NATO’nun bittiği gündür. Daha kaygan zemin mi olur?
  Hepsinde bir kararınız olması lazım, tamam ama.. ‘Türkiye Yüzyılı’nın öncelikli stratejik ihtiyacı bu değil! İş; dünyada, Filistin ve Ukrayna’da yok olan on binlerce hayatın ya da içeride, F16’lara sevinmeyi bırakıp F35’in hesabını sorma gücüne erişmekte. Gerisi konvansiyoneldir…

 7. TOPTAN İMHA
  Dünya’nın bir numarası ABD’nin durumuna
  bakar mısınız?
  ABD’yi bir;
  “Bunak” mı?
  Yoksa “manyak” mı yönetecek?
  Tüm Dünya’da faşizan ve kısır döngü fırtınası esiyor.
  Ülkemize gelirsek 6 Şubat 2023 depreminden hemen sonra bir seçim yaşandı.
  Deprem enkazında çoluk çocuklarının çığlıklarının altında, depremin etkilerini zirveye çıkartmakta sorumlu olanlara, çok ciddi destek tercihinde bulunuldu.
  Daha 2-3 gün önce çok yakınım birine şunu dedim:
  “Önümüzde bir seçim daha var. Korkum o ki; seçim öncesi yine bir felaket yaşanır ve yine depremdeki gibi bir tepki, daha doğrusu tepkisizlik tavrı gösterilirse ki; çok büyük ihtimalle öyle olur. Bu durumda TOPTAN İMHA mukadder olur.”
  Dün Erzincan İliç felâketi yaşandı.
  Tamamen insan eliyle.
  Tamamen ihmal ve ihanet suretiyle.
  Felâketin boyutu ne olursa olsun eminim ki; kimse gerçek sorumlulardan hesap sormayı aklından bile geçirmeyecek.
  (Olayla ilgili şimdiye kadar yayın yasağı getirilmemesi gerçekten şaşırtıcı)
  Bu gidişle daha büyük felâketlerin eli kulağında olacak.
  Ülkemizde de, Dünyada da.

Yoruma kapalı.