Bugün, hayatınızın en değerli günü

11
Reklam

Bugün 1 Eylül ve Kurban Bayramı.

Her yıl, 1 Eylül günü, sadece kâğıt üzerinde bir mevsim dönümü yaşanmıyor, yazın bittiğini bıçak gibi kesen bir keskinlikte hatırlatan iklim farklılaşmasına da tanık olunuyor.

Ya da bana öyle geliyor.

Bugün bulunduğunuz ilde sokağa çıktığınızda dünden farklı bir havayla karşılaşmaya hazır olun.

Yaz bitti, sonbahar kendini hissettirmeye başlayacak.

İnsan yaşta kıdem alınca, her günün, her ayın, her mevsimin ve her yılın kıymetini daha iyi anlıyor.

Takvimden düşen yaprak sayısının artıp takvimde kalanların azalmasını gözleriyle görmesi gerekmeden anlıyor hem de…

Feri kaçmış gözleri hatırlatıyor, yola çıktığı andan başlayarak sızlayan dizleri hatırlatıyor, yorgun hafızası hatırlatıyor.

Reklam

Daha da önemlisi, dün sizin çocuğunuz olanların bugün kendi çocuklarıyla yanı başınızda yer alması hatırlatıyor geride bıraktığınız yaşanmış zamanı…

Kendi hesabıma, her 1 Eylül günü, ömrümün muhasebesi için kritik bir zaman eşiğidir.

Bu yıl hesaba günün ‘Kurban Bayramı’ olması gerçeği de karıştı.

Nostaljik takılacak ve “Nerede o eski bayramlar” muhabbetine kapı aralayacak değilim.

Eski bayramlar da güzeldi, bugünün bayramları da onlardan geri kalmıyor; yalnızca sizinle birlikte ihtiyarlayan zamanın ‘güzel’ telâkkisi değişiyor. Geride kalan günleri ‘daha güzel’ imiş gibi gösteren, o güzelliklerin yaşandığı zaman diliminde sizin/bizim şimdikinden daha genç oluşumuz…

O bayramlarda el öpen iken şimdilerde eli öpülene dönüş bile değer kavramı açısından yeterince açıklayıcı değil midir?

Umarım, bugün herkes, genciyle yaşlısıyla, hayatlarının en önemli gününü yaşadıklarını idrak eder.

Her günümüz hayatımızın en değerli günüdür çünkü; bayram herkese işte bunu hatırlatmalı.

Reklam

Neden daha uzun ve konusu itibariyle gününüzü karartma ihtimali de bulunan ‘siyaset kokulu’ bir yazıyla karşınıza çıkayım ki bugün?

Bayramınızı en yürekten duygularla kutluyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

11 YORUMLAR

 1. “Her günümüz hayatımızın en değerli günüdür çünkü; bayram herkese işte bunu hatırlatmalı.” Hatırlattığınız için teşekkürler… Bayramınızı tebrik ederim.

 2. Ben de sizin ve tüm islam aleminin kurban bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan dilerim.

 3. Sayın Fehmi Koru, sizin ve ailenizin kurban bayramı kutlu olsun. Bu bayramın başta cennet vatanımız olmak üzere bütün dünyanın iyiye ve güzele evrilmesine vesile olmasını diliyorum.

 4. Kurban Bayramı’nın; içinde bulundurduğu /bulunduğumuz atmosferi gereğince karşılıklı saygı/ sevgi /hoşgörü anlayışı içerisinde, “akraba-komşu-arkadaş-fakir-şehit yakını-gazi-yaşlı-mazlum-hasta-çocuk”lara olumlu etki bırakmasını, sevdiklerimizle sevildiklerimize sağlık ve emniyet içerisinde gidip dönmeyi, gelip görmeye vesile olsun… İnşallah…

 5. Ocak medya ailesi ve İslam aleminin bayrami mubarek olsun.Allah CC sağlıklı ve huzurlu nice bayramlara kavuşmak nasip etsin.

 6. Kuran düzeninde yılda yalnız iki bayram vardır. Biri Kuran’ın inmeye başladığı Ramazan ayının bayramıdır, diğeri de Kuran’ın tamamlandığı Kurban Bayramı’dır. Bu iki bayramın birçok sosyal işleri vardır.
  Ramazan bayramında gelecek yılın tüm planlaması yapılır. İçtihatlar yapılır, icmalar oluşur. İmtihanlar yapılır, ilmi ve mesleki dereceler verilir. İlan edilir. Kurban bayramına kadar tartışılır, gerekirse yargıya gidilir ve Kurban bayramında gelecek yılın tüm planlaması ve bütçesi ortaya çıkar. Kameri yılın başında daha önceki planlar uygulanır.
  Bugün artık bayramlar sadece sembolik moda olmuştur. Göstermelik ziyaretler. Benim hiç görmediğim teyzemin oğlu Gürcistan’da ziyaretime gelmişti. Kızı da yanında idi. Ona sordum. “Ruslarla evleniyor musunuz?” diye. “Hayır, biz Ruslarla evlenmeyiz.” dedi. “Hıristiyan Gürcülerle peki?” dedim. “Hayır, onlarla da evlenmeyiz.” dedi.
  “Peki, Müslüman olduğunu nasıl bilirsiniz?” dedim. “İki şeyle biliriz.” dedi. “Biz Müslümanlar sünnet olur, onlar sünnet olmazlar. Diğeri de Müslümanlar kurban keser, onlar kesmezler.” dedi. Demek ki Kurban bayramlarının bir faydası varmış. Bizim Kurban bayramlarımızın o fonksiyonu da yok edilmeye başlamıştır. Artık Kurban kesenlere para verdin mi işiniz biter.
  Bütün bunlar değişecek. Çok yakında Adil Düzen semtleri kurulacak. Semtler hayırda yarışacaklar. Kuran’a uyan semtler başarılı olacak. Uymayanlar başarışız olacak. Halk Kuran’a göre semt kurmaya çalışacak. Kuran nuru böyle dünyaya yayılacak. O günlerde gerçek bayramlar yaşanacak.

 7. Fehmi bey iyi günler.
  Ben de bayramınızı en samimi duygularla tebrik eder esenlikler dilerim.

 8. Fehmi Bey’in, FK müdavimlerinin ve “bu benim bayramım” diyen herkesin bayramını kutlar, sağlık, huzur ve esenlikler dilerim.

Yoruma kapalı.