Rusya siber korsanlar ülkesi.. Ya Türkiye de hedefse?

15
Reklam

MİT, Emniyet ve Genelkurmay siber korsanlık konusunu herhalde ciddiye alıyordur. Konu önemli çünkü.

Hollanda istihbarat örgütünün kısaltılmış adı AIVD imiş, biliyor muydunuz? Askeri istihbaratının ise MAIVD

Ben bilmiyordum.

Sürpriz.. sürpriz…

AIVD bayağı uzun bir süre Rusya’nın dünya kamuoylarını etkileme amacıyla oluşturduğu troller grubunu yakın takibe almış ve onların Amerikan dışişleri bakanlığı ile Demokrat Parti karargahına yönelik siber saldırılarını izlemiş; gün ışığında bir hırsızlık olayı izler gibi…

Tam da ABD sandıktan sürpriz biçimde Donald Trump’ı başkan çıkaracak seçime giderken olmuş bu.

Hollandalılar hiç sezdirmeden Rusya’nın APT28 (veya APT29) ve Cozy Bear (veya Fancy Bear) denilen siber korsanlarının bilgisayarlarına sızarak, grubun faaliyet gösterdiği binanın girişindeki kameraları da kullanır hale gelmiş; o sayede grubun Kremlin ve Rus istihbarat örgütü ile ilişkisini öğrenebilmiş…

AIVD elinde yeterince bilgi ve belge birikince durumdan Amerikalıları haberdar etmiş…

Bu bilgileri edindiğim Volkskrant gazetesi ile Nieuwsuur TV programı haberine göre, FBI’ın elinde, Rusya’nın resmen Amerikan seçimine müdahale ettiğine dair Hollanda tarafından kendilerine sağlanan kesin kanıtlar bulunuyor.

Reklam

Robert Mueller’ın elinde de o bilgiler var.

‘ABD Yüzyılı’ sona ermesin diye…

Başkan seçildikten sonra, “Rusya seçimlere müdahale etti” iddiaları ayyuka çıkıp kendisinin yakınları ile Putin arasında ‘gizli ilişkiler’ kurulduğu medyada haber olunca, konuyu araştırmak üzere, Mueller’i ‘soruşturmacı’ olarak bizzat Trump atamıştı.

Uzun yıllar FBI başkanlığı yapmış olan Mueller’in önümüzdeki günlerde soruşturmasını tamamlayıp raporunu açıklaması bekleniyor.

Mayıs ayında (2017) atadığı Mueller’i, bir ay sonra azletmek istemiş Trump, ama buna cesaret edememiş…

Dün bir yabancı kaynakta, para sihirbazı George Soros’un “Bu yılın sonunda Trump Beyaz Saray’ı terk etmiş olacak” dediğini okuyunca bu konuya girme ihtiyacı hissettim.

Hiç kuşkusuz 87 yaşındaki Soros da, ‘ABD Yüzyılı’nın sonunu getirme tehlikesi beliren Trump’ın, o bunu başaramadan, sonunun gelmesine bel bağlamış görünüyor.

Bunu yapacak olan da Mueller’in raporu…

Raporda “Rusya, istihbarat örgütünün kullandığı bilgisayar korsanları aracılığıyla ABD seçimlerinden Trump’ın başkan olarak çıkmasını sağladı; bu konuda teşvik de Trump’ın yakın kadrosundan geldi” kanaati yer alırsa, ABD başkanını yerinden edecek hukuki süreç başlayabilir.

Reklam

Okuyanlar hatırlayacaktır: Dün ben burada Birinci Dünya Savaşı sonrasında global planda varlığını hissettirmeye başlamış olan ABD’nin son 100 yıla ağırlığını koyduğu, ancak Trump’ın başkanlığıyla birlikte ‘ABD Yüzyılı’nın sonuna yaklaşmış olabileceğimiz tezini seslendirmiştim.

Amerikan TIME dergisinin kapağını, yayımladığı üç yazı sebebiyle, aynı konuya ayıracağını bilmeksizin…

Trump yüzünden ABD’nin bütün dostlarını kaybettiğini kapağında canlandırmış TIME

Lider konumundaki ülkeler yalnızlığa alışık değildir; buna dayanamazlar. ABD şimdi bu durumda.

Ruslar seçim seviyor

Ruslar yalnızca Amerikan seçimlerine mi müdahale ettiler?

Hayır. Hollanda istihbaratının konuya ilgisi, kendi seçimlerinde de Rusya’nın parmağını sezmeleri yüzünden başlamıştı.

Ukrayna ile Gürcistan seçimleri de Rus korsan grubunun hadefleri arasındaydı.

Almanlar “Ruslar bizim seçimleri de etkiledi” kanaatindeler.

Okuyalım:

Aylar önce, 26 Aralık 2016’da, OCAKmedya sitemizde, konuya ilişkin bir haber yayımlanmıştı. Haberde, Alman istihbarat örgütü BfV’nin başı Hans-Georg Maassen’in, Reuters ajansına ‘seçim güvenliği’ konusunda endişelerini beyan eden şu açıklaması yer alıyordu: ‘Saldırgan bir biçimde ve giderek artan ölçülerde siber casusluk ve siber operasyonlar aracılığıyla yürütülen bir kampanyayla, Alman hükümeti, bürokrasisi ile milletvekilleri ve demokratik partilerde çalışanların durumlarını tehlikeye düşürecek bir faaliyet görmekteyiz…”

Dünya işte böyle bir dünya.

Sistemin işleyişi ve Türkiye

Rus bilgisayar korsanları ABD dışişleri bakanlığı ile Demokrat Parti karargahına karşı saldırılarında başarılı olunca Beyaz Saray’ı da hedefleri arasına katmışlar.

Nasıl mı?

Şöyle: Dışişleri bakanlığına ait bir e-posta adresinden Beyaz Saray’daki birine bir mesaj göndermişler; o kişi mesajı açıp ekindeki linke tıklayınca onun kullanıcı adı ve şifresi Rusların eline geçmiş. Bu yolla Başkan Barack Obama’nın giden-gelen e-posta trafiğini izlemeye alabilmişler, ama Blackberry cep telefonunu ele geçiremedikleri için tam başarıya ulaşamamışlar.

“Yine de” diyor Volkskrant haberi, “Ruslar, büyükelçiliklerle, diplomatlarla yazışmaları, günlük programları, politika ve yasama faaliyetleri ile ilgili bilgileri elde etmiş oldu.”

Konu Türkiye için de önemli.

Hayır, yalnızca önümüzdeki 22 ay içerisinde üç ayrı seçim yapılacağı için değil. Türkiye hassas bir askeri harekat yürütüyor ve bu da Rusya’nın müzahereti ile oluyor.

Rusya’ya eli göstermemek gerekir diye düşünüyorum.

Tedbir almakta yarar var.

ΩΩΩΩ

Hollanda TV programı (İngilizce):

Reklam

15 YORUMLAR

 1. a-abd rusyaya demokrasi getirecek(irak a getirdigi gibi)
  b_putin tayyibe internette secim kazandiracak..
  c-bosu bosuna secime gitmeyin sonucu rusya belirliyor.
  d-entel dantel insanlarin istedigi kazanmayinca oylar calindi..
  e-cobanla,ismi mevzu bahis degil yaratigin oyu birmi?
  eee sonuc bizim istedigimiz kazanmadi mi, bunlarin hepsi mumkun..slm lar

 2. 1945’te Japonya’ya atom bombası atılmıştı. Basın büyütmüştü. Bir bomba ile Sovyetleri teslim alacağı güçte olduğu iddia edildi. O zaman ben atom bombasının bu kadar etkili olacağını, sadece Japonlar teslim olmaya karar verince anlamıştım. Halkı ikna etmek için olağan üstü bomba yoktu ama olağanüstü yalan vardı. Kral hala başlarında. Ondan sonra o bombanın yüz misli daha güçlüsü icat edildi ama hiçbir atom bombası bir kenti yok edecek güçte değildir. Basın yalanı ile atom bombasını dünyayı esir etme aracı olarak kullanıyor.
  Şimdi de elektrik yalanları da piyasada dolaşmaktadır. ABD seçimleri kıl payı durumdadır. Sermaye ayarlıyor. Basit bir işlemle istediğini başkan yapabiliyor. Bayan Clinton’un bir programı vardır. Bu da bayanları iktidar edip dünyayı onlarla yönetmektir. 15 Temmuz’u Bayan Clinton başaramayınca birden kararını değiştirdi ve Trump’ı başkan yapmaya karar verdi. Trump beklenmedik bir şekilde seçimi kazanınca yani Sermaye kazandırınca hilesini Rusya’ya fatura etti. Hollanda’yı falan taşeron yaptı. Böylece bir taraftan kendisini kamufle etti. Yetmedi Trump’ı de emrine almak için de bunu şimdi araç olarak kullanıyor.
  ABD seçimlerinin sonucuna Rusya’nın hiç bir etkisi yoktur. Sermaye’nin sahte faturası dışında bir etkisi yoktur.

 3. Benim yorumlarıma yorum yapanların arasından bir kaçına cevabımdır.
  1.Vatanseverlik kendinden olmayanlara küfür,hakaret edip kin duymaksa.
  2. Yapılan zülúmlere , iftiralara, nefretlere suçsuz yere yıkılan yuvaları yapanları alkışlamak ise.
  3.Her fırsatta ve her ortamda ,bütün eski dostları tarafından aldatıldığını dile getirenlere ve yaptıkları hataları gõrmezden gelenlere körü körüne inanıp veya korkup eleştiri yapmamak daha doğrusu destek vermek ise.

  Yukardakı yazdıklarıımı ve diğerlerini buraya ekleyecek olsam sayfalar kafi gelmez.
  Kusura bakmasınlar ben bu tip vatan dostlarından değilim.
  Rahmetli Erbakan hocanın o meşhur sözü “bunlardan muhtar bile olamaz” Allah rahmet eylesin yaşasaydı eminim şimdi de o son muhtarlar toplantısına katılanlara da şu sözü söylerdi.” Yaho sizler mahalle ve köylerınizi nasıl yönetebiliyorsunuz?”
  Her şeye ey vallah ederek mi? O toplantıda insan sormaz mi “sizi niye bu kadar çok aldatan var?”
  Obama ve Trump gibi bizi aldatanların arasına (õnceki içimizdekilerın úst düzey yetkililer olmadığından dolayı) 11. Cumhur başaknımızı da eklemek için saldırılar bütün hızı ile devam etmekdedir.(perde arkasındakı gerçekler) diye Facebook dan tutun da diğer medya organlarındakí troller tarafından başlatılan saldırılardaki iftiralar ile birlikte, sizin gibilerinin inanmakta olduğu yalanlara ve iftiralara verecek tek cevabım, sizler iftiralara devam ede durun, ben de inandıklarımı yazmaya devam edceğimden dolayı sizleri bir daha muhatap almayacağım için yazdíklarınız bana gõre yok hükmundedir.

 4. Amerikanın savunma bütçesini yazmama gerek yok herhalde. Ama rusyanın seçimlere katılma laklakını kanıtlamak bir avuç hollandalıya kalmış. Süper güç terörle iş tutmaktan utanmadığı gibi siber saldırıları önleyemediği seçimlerde seçimlerine müdahele edilebildiğinin kanıtlarını da sağdan soldan toplamaktan utanmıyor. Yeni süper güç hollanda olsun bari. Zira güçlü olma yolunun esası güçlü istihbarattan geçiyor olsa gerek değil mi…
  Ülkemize gelince sayın cumhurbaşkanımızdan ricam acilen ama acilen bir tarım ve hayvancılık seferberliği başlatması ve bir silikon vadisi kurmasıdır. Siber saldırılar konusunda ciddi adımların atıldığını sanıyoruz, tamam ama yetmez. 2019 seçimleri kazanılınca trafoya kedi kaçtı ruslar erdoğanı kayırdı oylar çalındı hatta bilmem ne diyen mızıkçılar olacağından şimdiden seçim güvenliği üzerinde çalışılmalıdır ki gölge düşmesin. Mızıkçılar mızıldamakla kalsın.

  • Trafoya kedi kaçtığını muhalifler uydurmadı. Elektirik kesintisinin nedeni olarak yetkililerin yaptığı açıklama o. Referandumda “mühürsüz” oylar sayılmadı mı! Bence Erdoğan ve ekibi seçimlerde hile yapacaklar. Erdoğan sarayından ve saltanatından olmamak için her şeyi yapacaktır. Muhalefet partileri dikkatli olmalı.

   • Bunların seçimi değiştirecek sonuçları olduğuna gerçekten inanıyor musunuz. Bu ülkede seçimlerin düzgün yapıldığını en muhalif aklı selim olanlar bile itiraf ediyorlar. Bu ülkenin %80 den fazlası sandıkta oy kullanıyor. Ufak tefek meseleler sonucu değiştirecek olsa herşeyden önce batı gitsin diye gözünün içine baktığı bu hükümetin yakasını bırakmaz. Mezkur olayların üstünde de tek tek durabiliriz ama fayda hasıl olmayacağından sözü uzatmaya gerek yok. Ancak dikkat çektiğiniz gibi muhalefet partileri iktidar partisi de hep beraber dikkatli olsunlar ufak tefek meseleler dahi gölge etmesin.

 5. Bizim şu atasözünü Rus troller için kullansak abartmış olmayız. “Yiğidi öldür hakkını yeme.” Adamlar aldıkları ücretleri fazlası ile hak ediyorlar.
  Bizdeki troller gibi çeneleri değil, bilgilerini kullanıyorlar. Bizimkiler de, gõkler gibi gürleyip, şimşekler gibi çakıp sağanak halinde küfürler yağdırıyorlar.
  Hakikaten Rus troller çok başarılılar,
  Onlar seçimi kazanan Hillary’yi hileleri ile sandığa gõmüp, gömülú sandíktan Trump’ı çıkardılar.
  Bunu ABD yetkilileri bildiği halde Rusya’yi daha fazla güçlü göstermemek ve úlkelerínín itibarını sarsmamak için Trump gibi paraya tapmış ırkcı ve gúvenilmez birisini sırf ülke menfaatlarinden dolayı Başkan olarak kabul etmek zorunda kaldılar.

  • Her yorumunuzda Turkiye nefretliği, düşmanlığı var. Bu neyin kafası boyle? Sevmediğiniz insanlar bu ülkede başarılı oluyor, diye bu kadar da çekememezlik olmaz ki. Sonuçta onların başarısı, Türkiye`nin başarısı. Titreyip, ben neler düşünüyorum diye kendinize gelmeniz lazım.

   • Hangi basarıdan söz ettigini anlamadım;
    Zira ülke ateş çemberine dönmüş, ülkede hukuk güvencesi bile kalmamış,herkes yarınından endişeli,devletin kurumları çalışmaz halde, ülke tam bir istibdat ortamına sokulmuş, insanlar terorist ve vatan haini ilan edilme korkusu icinde, yalakalık kapsamına girmeyen bir fikir bile beyan edemez hale gelmişler. Ayrıca, diktatoryel sistem içindeki birkaç devlet haricinde hicbir devlet tarafından muhatap bile alınmayan bir devlet durumuna düşürülmüşüz.
    Bunun neresi başarı.

   • Tanklarla ezilerek, bombalarla parçalanarak, G3 le vurularak şehit edilen 250 vatan evladını gördüğü halde kendine gelemeyenler, titreyip gelebilir mi? Asıl düşmanlıkları bu ülkedeki uzun adama; bu adamdan kurtulsunlar da Türkiye de yanarsa yansın modundalar ama daha çok beklerler zira bu adamı ALLAH (CC) tutmuş, kim eder azad.

    • Uzun adam Rus uçağını düşürdü. Putin “defalarca pişman edeceğiz” dedi ve etti. 2016’da yapılan terör saldırılarının arkasında Putin vardı. Yüzlerce insanımız öldü. Uzun adam özür diledi. “Kusura bakmayın” dedi. Ölen öldüğü ile kaldı. Vicdanı olan bir Müslümanın uykusu kaçar. Bir de Allah’a iftira atmayın “Allah tutmuş” diye. Böyle adamları Allah niye tutsun? Hz. Ali sarayda yaşamadı. Muaviye ve Yezid sarayda yaşadılar. Sarayda yaşayan bir Müslüman, Muaviye tipi bir Müslümandır.

     • Kimileri vardır; gözleri görmez, kulakları duymaz, akletmezler. Geçen 15 senede yaşananları görüp, duyup, akledebilseydiniz, Uzun Adam’ın onca tuzağa, suikaste, darbeye rağmen bugünlere nasıl gelebildiğinizi anlardınız; ama başta dedik ya…

Yoruma kapalı.