Siyasetsiz bir bayram mümkündü, ama o imkânı bizler bozduk

5
Reklam

Eskiden, her gün aksatmadan okur önüne çıkan gazeteler iki dini bayram boyunca yayınlanmaz, onların yerine her büyük ildeki gazeteciler cemiyetleri ‘Bayram’ adıyla bir gazete çıkarırlardı.

Günlük haber ve yorum ihtiyacını birden fazla gazeteyle doyuranların bulunduğu internet-öncesi dönemde, okurlar, yılda 7 gün tek bir gazeteyle yetinmek zorunda kalırlardı.

Benden de yazı istendiği için biliyorum, ‘Bayram’ gazetesini çıkaran cemiyetin görevlendirdiği konuk yayın yönetmeni, okur önüne, siyaset-dışı konularda yazılmış yazılarla hazırladığı gazeteyi sunardı.

Sonra bir gazete, Zafer Mutlu’nun Sabah’ı, “Bayramlarda gazete çıkarma yasağı kalkmalı” diye kampanya açmış ve işi emrivaki ile ilk bayramda gazete çıkaracağını ilana kadar vardırarak istediği sonucu almayı da başarmıştı.

O gün ‘Bayram’ gazeteleri geleneği yok edilmiş oldu.

İyi mi oldu? Sanmıyorum.

Kampanyaya en hızlı taraftar olan gazete yöneticilerinden biri, yıllar sonra, “Hayatımın en büyük hatası” diye hayıflanacaktı o girişime katılması yüzüne vurulduğunda…

Gazeteci milleti, herkes gibi bayramda tatil yapabilirken, şimdi yılın 365 günü görev başında olmak zorunda; diğer günlerde temcit pilavı gibi okurlara sunduğu türden siyaset kokan yazıları bayramda da yazmak zorunda artık.

Reklam

Siyasi yorumcuların ‘siyaset-dışı’ konularda da kalem oynatabileceğinin kanıtı olan keyifli yazılardan da mahrum kalındı.

İki gündür gazetelere “Acaba farklı davranan olmuş mudur?” merakıyla göz gezdiriyorum, kimse “Bugün bayram, okurlara farklı bir ürün sunayım” endişesi taşımıyor.

Hep aynı konu: Siyaset, siyaset ve yine siyaset…

ABD siyaset yüzünden çökerse şaşırmayın

Geçenlerde Avrupa ülkelerinin birinde ikamet eden bir dostumla konuşurken, dünyanın en müreffeh toplumlarından biri olan o ülke insanlarının, kendilerini kimlerin yönettiğini merak etmediği konusu gündeme geldi.

Yıllar önce özel davetle gittiğim İsviçre’de, resmi mihmandarlar, ülkenin siyasi hayatına dair hiçbir bilgi vermemişler, ülkenin 26 kantondan oluştuğunu, az sayıda bakanı bulunduğunu, cumhurbaşkanı seçimi yapılmadığını, çünkü yerel kantonlardan seçilen milletvekilleri arasından atanmış 7 bakanın her yıl münavebeli olarak o görevi üstlendiğini söylemekle yetinmişlerdi.

“İsviçre’de de durum aynı” diye tasdik ettim dostumun tespitini.

Gerçekten de öyle, dünyanın en müreffeh ülkeleri siyasetle en az meşgul ülkeler…

Donald Trump başkan olduğundan beri, ABD halkı da, her gün, bizde olduğu gibi, siyasetle yatıp siyasetle uyanıyor; bu sebeple o ülkedeki refahın âkıbetinden kuşku duymaya başladım, ne yalan söyleyeyim.

Reklam
İyi mi oldu?

Yukarıda da sorduğum soruyu yineleyeyim: Artık çalışanlarına tatil yaptırmamak pahasına gazeteler bayram günleri de yayınlanıyor da, iyi mi oluyor sanki?

Satış rakamları internet-sonrası dönemde ciddi darbe yemiş olan gazeteler, bayram günleri, rekor düzeyde az satılıyor. Her gün gazete aldığınız bayiye bugün gidin ve bir de bu gözle bakın, dünün gazetelerinin büyük bölümünün iade için paketlendiğini göreceksiniz.

Buna karşılık, az satıldığı halde, gönüllü katkılarla hazırlandığı için masrafsız olan ‘Bayram’ gazetesini çıkartan gazeteciler cemiyetleri, yasak kalkınca önemli bir gelir kaynağından mahrum kalmış oldu.

Sizler de, yılda birkaç günlüğüne de olsa, siyasetsiz de nefes alınabileceğini görüp yararlanabildiğiniz bir teneffüsten mahrum kaldınız.

En iyisi bu yazıyı burada kesmek; aksi halde, kendime bu bayram için koyduğum ‘bayramlarda siyaset yazma yasağını’ çiğnemiş olacağım.

ΩΩΩΩ

NOT: Bu yazıdaki İsviçre ile ilgili bilgide bir düzeltme yaptım (Saat 19.28).

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Bayramlar yıllık kongredir. İnsanlık kongresini hacda yapar. Beş vakit namaz ocaklarda onar ailelik kuruşlarda kılınır. Cuma bucaklarda kılınır. Haftada bir defa kılınır. Kurban ve Ramazan bayramları ise merkezlerde, ülke merkezlerinde kılındığı gibi her bucak halkı kadını ile erkeği ile bir araya gelir. Oralarda yemek yapılır ve tüm bucak halkı birlikte günlerini geçirirler.
  Orada yemek yemek için Ramazan bayramlarında fitre verilir, Kurban bayramlarında kurban kesilir. Etlerin üçte biri orada haşlanır, gelenler o gün onunla yaşarlar. Ramazan bayramında fitre ile o günkü yemekler karşılanır. Kurbanlar birlikte kesilir. Aynı zamanda hayvan kesme eğitimi ve savaşma eğitimi yapılmış olur.
  Dini ibadetler sosyal fonksiyonları olan, hayatları düzenleyen müesseselerdir. Şimdi bayram günü birlikte maç seyrediliyor. Öğle namazları bile kılınmıyor. İnsanlık uçuruma doğru gitmektedir. Ashab-ı Kehf gibi kendi semtimizi kurmalıyız ve inananlar oraya yerleşmelidir. Yeryüzünü büyük bir helak beklemektedir.

 2. ruşen çakırın medyascopu etkileyici. bayram tatili nedeniyle kendisini izleyicisinden ve okurundan yayın arasıyla uzaklaştırsa bile aslında düşünülmüş ve iki tarafın da ihtiyacı olan sükuneti pişirmiş.

 3. Bizde siyaset laf kalabalığı başka bir şey değil. Batı’da siyaset her alanda her zaman var. Ama sonuç almak için. Yerel yönetimler katılımcı her konuda vatandaşa fikrini soruyor. ABD de oylama listesi uzun bir anket gibi. Her konuda referandum yapılıyor iki yılda bir. Bizde ise 4-5 yılda bir bir tek adamı oyluyoruz. Yapılan ihaleleri köprüleri havaalanlarını yada yerel hakimi savcıyı emniyet müdürünü hadi bıraktım onları kendi ilimizin milletvekillerini bile seçemiyoruz. Bizdeki siyaset de değil demokrasi de değil. Yalandan bir oyalamaca. O yüzden vatandaş gerçekten işine baksın. Bu sahte demokrasi oyununa hiç bakmasın.

 4. Az daha sabır Fehmi Bey..her gün sizi okuduğumuzdan biz de bayramımızın neş’e ve sürurunu siyasi konularla delmeyelim. Hem sonra, bu biraz da siz gazetecilerin sorunu.

  Bence bunu kendi aranızda çözmelisiniz. Belki eskisine göre daha zor olacak..yazılı basının yanında bir de internet gazetelerini yola getirmeye çalışacaksınız. Ama olsun başarırsanız buna değer.

  Siz gazeteciler tatilinizi yapıyor olmanın keyfini sürerken biz de kavurmalarımızı temcit pilavı üzerine değil sarmısaklı bulgur pilavı üzerine boca ederek hani…?İyi bayramlar.

Yoruma kapalı.