ABD ve Rusya ile kesişen ve ayrışan politikalar yüzünden Türkiye bir yol ağzında; iş bayağı zor…

40
Reklam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Macaristan’a giderken, PYD/YPG militanlarının bulundukları yerden uzaklaştırılacağına dair ABD ve Rusya’nın verdikleri sözleri tutmadıklarından şikayet etmiş; dönerken de o sözlerini bir kez daha tekrarlamış. ‘Barış Pınarı’ operasyonunun kaldığı yerden devam mı edeceği sorusuna da “Kesinlikle” cevabını vermiş Cumhurbaşkanı Erdoğan

Kaçırmışım. Karar’da Mustafa Karaalioğlu yazdı da ondan öğrendim.

Olana şaşırdım mı? Elbette hayır.

Oyuna mı geldik?

Türkiye, ABD başkanı Donald Trump’ın “Askerlerimi Suriye’den çekeceğim” sözünü telefonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurması üzerine, bunu “İstediğinizi yapabilirsiniz” diye yorumlayıp Suriye’ye askeri müdahalede bulundu.

‘Barış Pınarı’ o müdahalenin operasyon adıdır. Ancak aradan bir ay geçti geçmedi, yine Trump’ın talimatıyla, oradan çekilmiş Amerikan askerleri, hem de daha fazla sayıda, Suriye’ye geri döndü.

Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini sona erdirmek için Trump’ın Ankara’ya gönderdiği yardımcısı Mike Pence ve dışişleri bakanı Mike Pompeo ile -PYD’lilerin bölgeden gönderileceği sözü üzerine- varılan mutabakat sonucu operasyon durdu; bu arada  Amerikan askerlerinin boşalttığı boşluğu askerleriyle dolduran Rusya da, Ankara’ya “PYD’lileri bölgeden ben söküp atarım” sözünü verdi.

Hem ABD, hem de Rusya bu sözlerle Türkiye’nin PYD konusundaki endişelerini yatıştırmış oldu.

Reklam

Demek ki, o sözler havada kalmış; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macaristan’a gider ve dönerken söylediklerinden bu anlaşılıyor.

Benim “Şaşırmadım” dediğim işte bu tablo.

Neden şaşırmadım?

Şundan: ABD ile Rusya bazı konularda birbirlerinden farklı yerde dursalar, olaylara yaklaşımları değişik olsa bile, bir konuda anlaşmış durumdalar: PYD konusunda…

ABD’ye göre de, Rusya için de PYD ‘terör örgütü’ değil. 

Trump konuya bu yaklaşımını PYD denilince akla gelen ilk isim olan Mazlum Kabani kodadlı kişiye gösterdiği itibarla sıkça dışa vurdu, vurmaya da devam ediyor. Trump’ın talimatıyla kendisine vize verildi, her an Washington’da arz-ı endam etmesi bekleniyor. Trump, Erdoğan’a gönderdiği o çirkin ifadeli mektuba Kobani’nin kendisine yolladığı mektubu da eklediği gibi, onunla görüşülmesi tavsiyesinde de bulunmuştu.

Washington’da hiç değilse PYD bürosu bulunmuyor.

[Yoksa öyle bir büro var da biz mi bilmiyoruz?]

Reklam

Rusya’da ise PYD bürosu da var, PKK bürosu da. [Bkz.]

Rusya Afrika’da boy gösteriyor

Vladimir Putin’in Rusyası, BM’nin, ABD’nin, AB’nin ‘terör örgütleri’ listesine çoktan aldığı PKK’yı bile ‘terör örgütü’ olarak görmüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Putin arasındaki yoğun görüşme trafiğine rağmen, Moskova’daki PKK ve PYD büroları varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Türkiye, ABD ve AB ile arayı açmayı da göze alarak, Rusya ile adı konulmamış bir ‘ittifak’ ilişkisi içerisinde bir süredir; S-400 için milyar dolarlar ödendi, şimdi ABD’nin vermeye yanaşmadığı F-35 savaş uçaklarının yerini tutacak SU-35 pazarlığı sürüyor; buna karşılık Rusya yüzüne gülmeyi sürdürdüğü Türkiye’nin arkasından Ankara’yı üzecek işler çeviriyor.

Örnek mi istiyorsunuz? 

Libya’da olup bitenlere bu gözle bakalım.

Türkiye 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında ‘çökmüş devlet’ görüntüsü veren Libya’da çatışan taraflardan merkezi hükümeti destekliyor. Yalnızca lafla değil, ne yapması gerekiyorsa yaparak. [Bu bakımdan merkezi hükümeti diplomatik açıdan tanımış ABD de Türkiye ile aynı çizgide.] Buna karşılık, merkezi hükümete karşı ülkenin doğusundan silahlı direnişe geçmiş olan Gen. Khalifa Haftar’ın arkasında Rusya var. 

Gen. Khalifa Haftar..

Önceki gün, İngiliz Times gazetesi muhabiri Michael Evans 200 kadar Rus milis gücünün, yedeklerinde insansız silahlı hava araçları, jetler ve hassas füzeler olduğu halde Hafter’e destek olmak üzere Libya’ya giriş yaptığını yazdı. Libya’ya gelenler, Suriye, Mozambik ve Merkezi Afrika Cumhuriyeti’de de Rusya adına faaliyet gösteren Wagner Grubu üyeleri imişler.

[Gerçek bu iken, BM, dünyayı silahla donatan ABD ve Rusya yerine, Türkiye ile birlikte BAE ve Ürdün’ü Libya’ya silah temin etmekle suçlayan bir rapor yayınlayabildi.]

Rusya’nın Afrika’yla ilişkisi stratejik. Akdeniz’e Suriye üzerinden ulaşan Moskova, Akdeniz’in öteki ucu Libya’da da benzer bir yer edinme gayretinde. 

Geçen ay Soçi’de çoğu ülkelerinde mevcut yönetimlere karşı tavır almış 50 kadar Afrikalı liderle Rusya-Afrika Zirvesi düzenlendi ve Putin o zirveye ev sahipliği yaptı.

Sözün kısası şu: ABD de Rusya da kendi çıkarları istikametinde politikalar izliyorlar ve galiba olan onlar kadar çıkarcı davranmayan ve kendisine verilen sözlere itimat ederek tavırlar alan Türkiye’ye oluyor.

“Barış Pınarı operasyonu yeniden başlayabilir mi?” sorusuna “Kesinlikle” cevabını vermiş Cumhurbaşkanı Erdoğan. İyi de, o operasyon bölgesinin bir yerlerinde artık hem ABD hem de Rus ve Esad askerleri yok mu?

Nasıl olacak o iş?

ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. Erdoğan’ın dış politikada başarılı olması mümkün değildir. 2009’da ‘one minute’ ve Yahudi düşmanlığı ile başlayan daha sonra Halifelik hayalleri ile zirve yapan, Şam’da Emevi Camisinde Cuma namazı kılmak hedefini koyan zihniyetin geldiği noktaya bakınız. Yıllarca bir gece ansızın girebiliriz diye hava atılan ve bunun için S-400 siparişleri verilen Suriye harekatında güneyde ABD, kuzeyde Rusya askerleri ile ‘ortak devriye’ yapıyoruz.

  Siyasal İslamcıların başarılı olabildikleri tek bir Müslüman ülke yoktur. Zira onlar şekli ibadetlerini aksatmadıkları için Allah’ın onlara mutlaka yardımcı olup kollayacağına inanıyorlar. Küresel üst akıl onları iktidara getirmek isteyip de yollarını açtığında, bunun farkına varsalar bile tehlikeyi görmeyip Allah onları vesile kıldı diye düşünüyorlar. Yolsuzluk yaptıklarında bunu küffara karşı yapılan savaşta helal bir ganimet olarak görüyorlar. İslamın şartı beş diyorlar fakat içinde dürüstlük yok!

  Sol ve sağ laik kesim de sütten çıkmış ak kaşık değil. Fakat Cumhuriyet tarihinde bu kadar yolsuzluk yapılan, bu kadar israf edilen ve betona dayalı bir rantiye-şantiye düzeni yaşandı mı? Dış politikada bu kadar zorlandık mı?

  Kendini dindar sananlara duyurulur.

 2. Sizin bu yazınızın cevabı Aslan Bulutun bu günkü köşe yazısında bütünüyle var ; mutlaka görmüşsünüzdür ! Selam ve saygılarımla

  • Erdoğan Suriyeli göçmenlerden bahsederken kardeşlerimiz diyor. Fakat Suriyeli Esad ve yandaşları için düşmanımız diyor. Hem Suriye’nin bütünlüğünden yanayız diyor hem de Suriye’nin bölünmesine yol açacak politikalar izledi ve izliyor. Fakat hala Cumhurbaşkanı … Sanırım Allah Türk milletini dürüstlük ve tutarlılık imtihanından geçiriyor.

 3. Merhaba,Hamza bey! ABD deki ve dünyanın bir çok yerindeki mal varlığının nasıl yollarla elde edildiğini ABDdenin elinde ayrıtılı olarak belgeleri mevcüt. Mâãlum! Genelde dolar kullanıldığı için.
  Milli Görüş geleneğinden gelenler arasında sahte gömlek değiştirmişler, siyasi yasakçı olmalarına rağmen ABD nin Cumhuriyetçi başkanları tarafından devlet başkani gibi karşılanmaları, Kimi kime çalıştığını göstermiyormu?
  First Lady H Nisa Gül hanımı susturmasalardı, Türkiye bu günlere gelmezdi.
  Obama! Neden Erdoğanla değilde süriyeli Kütlerle işit ile mucadele etem gereği duydu?
  Bağdadi öldükten sonra (ölüm şekli pek mantiklı olmasa dahi) Türkiye işitcileri, yakalamaya başladı ve kendi ülkelerine geri göndereceğini söylüyorlar.
  Demekki! Şimdiye kadar hapislere tıktıklari Asker ve polislerin bundan haberleri varmışki, bu nedenden dolayı susturmak için içeriye tıkılmışlar.
  Zaten,Emniyete ve Askeriyeye yapılan soy kırm, aniden kesilmeside bunu gösteriyor.
  Allah manet olunuz

 4. Dünyanın 8. zengini mi demişler, yoksa siyasi liderler içinde 8. zengin mi? Rakamı boşgeç, sence 17-25 yolsuzluk iddiaları iftira mıydı yoksa gerçek mi?

 5. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Burada milletimize sözümüzdür, Karayılan’ı ölü yılan haline getireceğiz.” demiş, (08.11.2019). Süleyman Soylu laf olsun diye böyle bir demeç veremez. Dolayısıyla ben bu demeçten şunu anlıyorum:

  Türk Devleti haklı olarak güney sınırlarında PKK kontrolünde olacak bir Suriye Kürdistanı istemiyor ve askeri müdahale dahil önlemler alıyor. ABD ise İsrail’in güvenliğinin kalıcı olarak sağlanması projesi kapsamında bu devleti (özerk veya bağımsız) kurmak istiyor. NATO müttefiki Türkiye’nin kararlı tepkileri üzerine ABD 1-2 yıl önce şunu yapmıştı. Murat Karayılan başta olmak üzere PKK liderlerinin kellelerine 3-5 milyon dolar ödül koymuştu. Türkiye’ye de sizin endişelerinizi anlıyoruz, PKK ile YPG’nin ayrışmasını sağlayabiliriz demişti. Bu teklif Erdoğan daha doğrusu Bahçeli daha da doğrusu Avrasyacı sözde derin devlet tarafından ret edilmişti.

  Şimdi anlaşılıyor ki Türkiye ABD’nin bu teklifine yanaşacak gibi gözüküyor. (Neçirvan Barzani de iki-üç gün önce “Türkiye’nin Suriye Kürtleriyle bir sorunu yok, PKK ile sorunu var” diye demeç vermişti).

  Hem ABD hem de Rusya mevcut Cumhur İttifakı iktidarından yana gözüküyor. Kim istemez ki böyle ne yaptığını bilmez ve haklarında çok ağır dosyaları ellerinde olan siyasetçileri.

  Diğer yandan nezaketi elden bırakmayalım derken gerçekleri de gizlemeyelim. Bu kaba-saba iktidarın devamında kaba dindarların ve kaba ülkücülerin de rolü büyük.

  28 Şubat süreci kimilerinin sandığı gibi dindarlara yapılan bir zulüm değildi. Tam tersine Siyasal İslamcı partilerin iktidarının önünü açmak için yapılmış bilinçli bir operasyondu. Zira Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün koyduğu prensiplere bağlı kaldığı sürece yönlendirilemiyordu. Atam sen kalk da ben yatam zırvalıklarını aşarak, Devletimizin kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek değeri giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Umarım daha da iyi anlamak için BEKA sorunu yaşamayız.

 6. Artık Koru’ya tafsilatlı bir “BOP ve dünü, bugünü” konulu; ama gerçekçi, temellendirici bir (veya bir kaç) yazı yazmak hak oldu. (Yazar mı bilmem…)

  Bütün bu olanları biz, 15 Temmuz sonrası değişen sistem ile TBMM’nin niteliğinin de değiştiği; medyanın bir çok gerçeği kamufle, toplumu da maniple ettiği bir süreç içinde yaşıyoruz. Devletin nitelikli kurumlarının da -TSK’nın- yapısıyla oynandığı, çok büyük miktarda tasfiyelerin gerçekleştiği bir süreç…

  15 Temmuz gecesi Flynn, “Şu anda Türkiye’de bir darbe girişimi var. Türk ordusundan, bizde eğitim almış bir arkadaşımla sürekli iletişim halindeyim. Laik Türkiye, Erdoğan yönetiminde İslami bir devlete doğru dönüşmeye başlamıştı. Ordu, ‘Laik bir ülke olmak istiyoruz’ açıklaması yaptı. Bu akşam neler olacağını merakla bekliyorum.” demişti ya; Flaynn’in ordumuz içindeki eğitimli subay arkadaşı! kimdi acaba ve şu an bile görevde mi o subay?..(çok) üst düzey bir görevde mi?

  …Ve biz AK Parti iktidarlarının o 2011’e kadar olan müreffeh dönemlerini bir daha yaşamamak üzere şimdi hep savaş konumunda olan, ekonomisi sürekli kriz içinde ve tehdit altında olan bir ülke olarak o müreffeh dönemlerin diyetini ödüyoruz sanki.

  Bizi Trump ile Putin arasında gidip gelen bir sarkaca dönüştüren hangi günahımız oldu?

  İkisiyle de ticari bağlantılarımız olmasına rağmen, karşılıklı ticaret hacmini rekor seviyelere revize edip en büyük alımlarımızı savunma-silah, füze ağırlıklı olarak yaptığımız; Rusya’ya da enerjiden sonra S 400 alımı ve SU 35 uçakları anlaşması ile bağımlı kalacağımız ve ödediğimiz yüklü faturalara rağmen bizim iki ülke arasında sıkışıp kalmamıza neden olan saik/ler nedir?

  Erdoğan seyahatleri ile iki lider arasında mekik dokurken bölgede çok etkili, oyun kurucu, sözü dinlenen bir ülke lideri gibi mi karşılanıyor ya da kurulan oyunun bir aktörü gibi mi?

  Trump’ın Suriye’den asker çekme kararı sonrası önemli operasyonlar yapan TSK ağırlıklı olarak DAEŞ üzerine yürüdü ve belirli bir ilerlemeden sonra ABD ile yapılan anlaşma ile operasyonunu kesti; Bağdadi’nin vurulması sonrası da acaba TSK, sadece DAEŞ’in kalıntılarını temizlemek gibi bir görevi mi ifa etti gibi düşünesi de geliyor insanın. Operasyon öncesi ve sırasında PYD-PKK militanlarının Suriye içerisine çekilmesi ile Trump’ın Suriye’ye yeniden daha fazla asker ile geri dönmesi bu düşünceyi destekler durumda birer veri gibi duruyor.

  ABD askerinden boşalan yerleri Rus askerinin hızla doldurması da ABD ile Rusya arsında Suriye üzerinden bir gizli anlaşmanın var olduğunun teyidi. Zaten Suriye’nin ABD ile Rusya arsında bölündüğü tezleri işlenmeye başlandı bile…

  Şimdi Libya’ya yönelindiği bir hengamda aynı anda ABD ve Rusya’nın orada olması Suriyede’ki gibi bir uzlaşmalarının varlığını orta yere koyuyor.

  Soğuk savaş döneminden bildiğimiz ABD-RUS çekişmesi yerini “it dalaşına” bırakmış; bu perde gerisinde, iki ülke arasında bir “müttefik ilişki” oluştuğunu gösteriyor.

  Putin’in (Rusya’nın) ABD seçim sonucuna etki eden davranışı bu müttefik ilişkinin miladı, Suriye ve şimdi de Libya’da olan paylaşım süreci de ilanıdır.

  Diğer irili ufaklı müttefikler(!) bu paylaşımdan çok fazla pay ummasınlar; ama taşeron olmanında bir ücreti vardır, o kadar.

 7. Saddam’a İran’la savaşa sokup Kuveyt’e saldırtanlar ve onu adeta çöp gibi fırlatıp atanlardan daha zeki insanlar tarafından yönetilmediğimiz gün gibi ortada.” Saddam ve ülkesine, Kaddafi ve ülkesine, Mübarek ve ülkesine, Esat ve ülkesine ne olduysa aynısı bize de olacaktır” diyeli 15 yıl oldu. Aynı kanıdayım. Tek bir butona basarak makam arabasını bloke edebileceklerinden bile ders almayan bir zihniyetle, bindik alamete gidiyoruz kıyamete. Kırmızı çizgi diye diye kırmızı başlıklı kıza döndüğümüzü göremiyor musunuz? Temel’in dayak yiyeceğini anlayınca “var mı ikimize yan bakan” dediği fıkradaki sahte kabadayılık gösterileri ile ülke yönetilemez. Siz bakmayınız iktidar borazanı TV ve yorumcuların işkembeden attıklarına. Barış pınarı değil ağlama duvarı olunacaktır yakında; Süleymaniye’den nasıl çıkıldıysa tıpış tıpış Suriye’den çıkılacak, Kuzek Irak’ta olduğu gibi kürt devletçiğine ses çıkarılamayacak, tampon bölge havuçlarından pırasa yemeği yapılacak, sayıları beşmilyonu aşmış aşağılık mültecilere TC peşkeş çekilirken, mültecilere kötü davrandın, Kürtlere saldırdın, kimyasal silah kullandın ithamları ile TC işgal edilecektir. Ama hiç korkmayınız aşağılık arap din kardeşleriniz, terörist Filistinlileriniz bizi kurtaracaklardır. Amin

  • O kadar zırvalamışsınız ki haza ‘meyveli ağaç taşlanır’a iyi bir örnek olmuş.

   Bu zırvaları her gün Türkiye düşmanlarının ağzından duyuyoruz
   zaten, hiç olmazsa yeni zırvalar üretin.

   Sizin kuyruk acınız var, ne olduğunu açık seçik söyleseniz daha kolay anlaşılırsınız.

   • Meyveli ağaç kim? Meyveler nerede? Yenir mi zehirli mi, yoksa okunmuş mu?
    Erdoğan’a karşı olanlar neden Türkiye düşmanı oluyor?
    Suriye sorununu başımıza bela eden Erdoğan’dır dersem ben Türkiye dostu mu oluyorum yoksa düşmanı mı?
    Mantık faydalı mıdır yoksa şeytan işi midir?
    . . . . .

   • Faysal, bu gün 10 kasım. Atatürk ölümünün 81. yılında sizin gibi tüm düşmanlarını hizaya getirdi (yandaş tvler de bile) gördünüz mü?

 8. Fehmi Bey. Bu çirkin kapak resmini bir daha koymayın. İki oldu. Gerek yok. Yersiz.

 9. Abd nin ve Rusya nın tek derdi petrol…israilin tek derdi fırat-dicle arası…İsrail Abd yi ve Rusya yı…Abd ve Rusya ypg yi…Rusya esed i…ypg yöre halkını…Hepsi kuyruk kuyruğa dolanmış….Atmışlar Türkiyeye Pkk Fetö. sorununu…Türkiye uyanınca kendine gelince panik oldular tabi…Türkiye bunlarla uğraşır orda sorun yok da…Türkiyenin 200 -300 yıllık sorunu parçalanmışlık…Daha çok yicez birbirimizi..Kolay kolay çözülmez Türkiyenin sorunu…

 10. Bu coğrafyada Türkiyenin işi ne zaman kolay oldu Fehmi Bey….Belki,bir türlü kuramadığınız partiniz gelince işler kolaylaşır…Hadi siz getiremiyorsunuz gündeme Gül-Babacan baya işleri kolaylaştırır….Suriyenin kuzeyine yapılan operasyonlara kankalarınız niye bu kadar sessiz…. Türkiyenin umudu ya onlar….Bu konuda söyleyecek bir kelimeleri yok mu….

  Bu coğrafya da ne kadar hainler çıkarsa çıksın Akifler Menderesler Türkeşler Özallar Muhsinler Erbakanlar Tayyipler Devletler bitmez merak etmeyin….

  Onlara göre Bu coğrafyada sorunlar ne zaman biter! Adamların istedikleri hükümetler gelince darbeler devam ettikçe biter…
  Biraz Gül-Babacan gündeme gelsinler bari….

  • Sayın Türkeş tekrar hoş geldiniz. Sahi S-400’lere ne oldu? Hani onları kullanıp Suriye kaynaklı BEKA sorununu çözecektik! Adamların istedikleri hükümet iş başında zaten. Hala anlayamadınız mı? Uluslararası politika ince iştir, karşıymış gibi gözüküp Erdoğan’a Bahçeli’ye seçim kazandırıyorlar sonra da istediklerini yaptırıyorlar.

 11. “Nasıl olacak?” sorusunu ” Ne olacak?” olarak düzeltelim.
  EL cevap : Millet tercihlerinin sonucuna katlanacak.

 12. suriyede sadece bir gözlükten bakarak hiçbirşeyi anlaymayız. herşey kendi etrafında dönüyor sananlar ise siyasetten silinir.
  lozanı, ege adalarını, kıbrısı, hatayı, montröyü, musulu, ırak-iranı çok iyi bilip analiz edemeyen heleki tüm hafızayı monşer diye sepetledilerse, birde devletin önemli odalarına girilmesine sebep olanları elüstünde tutmaya devam ediyorlarsa vay halimize..
  her ne ihtimal olursa olsun Atatürkün bu ülke temellerini çok sağlam atmış olduğuna inandığım gibi, devleti idare edenlerinde küçük hesaplar peşinde koşmayıp devletimizi bu ve hatta gelecek onyıllar sonraki belalardan kutraracaklarına inanıyorum.
  iran nereye koşuyor? sadece önünü kesmek keser mi?
  abd-rusya, avrupa devletlerinin sınırı ne?
  israil, esad, ırak ne zaman devreye sokulacak?
  maşa trristlerini bitirmek mi? bitirtirler mi?
  bitmez tükenmez müsibetten nasıl korunuruz?
  bu devletlere gel senin istediğini ben yapayım, şu itlerini çek pılını pırtını topla defoup git, sanada evinde oturup paraları saymak kalsın desen bile giderler mi?
  daha kaç füze, kaç uçak satmaları gerekecek acaba?
  insanların ölümünü nasıl görüyorlar diye anlamak için ayağının altında ezilen karıncalara bakarak bir fikir edinebilir miyiz?
  bu soruların doğru cevabını bilmek bizi sadece belalardan korur. adamlar ikibinyıllık hafızayla girmiş küdüsten. küresel müresel diyerekten..

 13. *******
  Yazıya dökülen tablo kötümser bir manzara,
  İnsanın elinde mi, gel de düşünme kara kara…

  Öyle sarılmışlar ki birbirlerine, sarmaş dolaş!
  Bunların arasında kalanın işi gerçekten yaş!

  Alicingöz cenapları bunlar, oyun üstüne oyun!
  Gücü istismar bu, acaba başlangıcı mı sonun?

  Ne haliniz varsa görün deyip çekilecek miyiz,
  Yoksa aralarında kalıp biz de öpülecek miyiz?

  İki arada bir derede kalmak kadar zor bir hal!
  Hangi şık hayrımıza, karar vermeliyiz derhal,

  Urus marka gomşi gönlünce kullanırken İranı,.
  Siyon marka arsız, yine döndürüyor devranı!..

  ABeDe Trumpla uğraşır, Urus fırsat peşinde,
  Sosyalist şu ülkeye bakın, emperyalizm işinde…

  Denir ya insanın insana ettiğini, insan insana etmez,
  Azab-ı narla doyursan bu nefsleri, yine de yetmez!

  Odun gelmiş gider bunlar, cehenneme odunluk,..
  Artık Peygamber falan yok, nerde insan olgunluk?!

  Nasıl da yarışıyorlar cehennemi haketmek için,
  Mahareti ancak bunlar, Tanrıya eş koşan dinin..

  Azgınlıklarını gösterip dururken, iblis sayesinde,
  Fısıldanan nefsler bunlar, hep azgınlık peşinde!

  Alicingöz çocuk bunlar, halleri ne kadar elim,
  Şu yaramazların ıslahı için, gelin dua edelim!

  Yazık ediyorlar YaRab, böylesine kan dökerek,
  Azgın nefsleriyle gaza gelmiş, öldürerek ölerek!

  Dünyayı cennetleştirecek güçleri var bunların,
  İbreti alem o kudretinle, kulaklarını çek şunların!
  ….
  *******

 14. Aramızda hükümete muhaletle devletin çıkarlarına muhalefeti karıştıranlar var. Barış pınarı harekatı uluslararası meşruiyeti olan bir harekattır. Şimdi bize düşen şey buna dünyayı ikna etmektir.

 15. Sebepler ne olursa olsun ülkeyi silahlı çatışma içinde tutma gayreti, büyük devletler tarafından başarı ile sürdürülmekte. Kendi içinde ve kendine yakın komşular arasında oluşan bu çatışmalar ülkenin kalkınması ve güçlenmesine en büyük engel olduğu gibi üzerinden menfaat devşirenler içinde büyük karlara sebep olmakta. Büyük bir tankın üzerine doğru geldiğinin farkında olmayıp, farlarının gözü kamaştırarak EZİLENLER den eylemesin Allah

 16. Muhtemelen zor bir konumda kaldı ki Sayın Başkan, operasyon durdu. İşin arka yüzünü bilmiyoruz. Yada Ecevit’in Kıbrıs kararı gibi oldu. Ecevit, adanın hepsini almak varken, Erbakan’ı da dinlemeyerek harekatı durdurmuştu.

  • adanın hepsini almak mı? galiba kahvaltı yapmadın kan şekerin düştü!
   – biraz düşünerek yazın.

  • Kıbrıs’ın hepsini almak … Bir de Viyana’yı tekrar kuşatsak. Allah sağduyu nasip etsin, başka ne diyeyim.

 17. Sn Koru
  ”[Gerçek bu iken, BM, dünyayı silahla donatan ABD ve Rusya yerine, Türkiye ile birlikte BAE ve Ürdün’ü Libya’ya silah temin etmekle suçlayan bir rapor yayınlayabildi.] ”
  Sabah akşam Erdoğan ı eleştirirken O ‘nun BM ile ilgili sözlerinin ne kadar haklı olduğunu neden belirtmiyorsunuz.
  Barış pınarı hareketi doğru mu ? değil mi ? Bu hareket yapılmasaydı nasıl bir sonuç ortaya çıkardı ?
  Bunları tartışmıyoruz. Öyle veya böyle PKK nın Kuzeyde at oynatması ortadan kalktı .Bundan sonra yapamazlar mı tabiki yapabilirler.Dışta Başta israil ve Emperyal güçler , içte bukadar Erdoğan düşmanı oldukça tabiki olabilir. Yapılacak şey her daim uyanık olmak ve boşvermemek.
  Bu sorun milli bir sorun ancak biz ne yapıyoruz herşeyden Sn Erdoğan ‘a hakaret payesi çıkartıyoruz.

   • Bu kadar vatan haini ve işbirlikçi si varken asıl bu sorunları yaşamak gayet doğaldır.Görüyoruz kim kimin ağzından konuşuyor çok açık belli oluyor.Biraz aynaya baksanız göreceksiniz.

    • Ahmet! Senden ve senin gibilerden iyi vatan haini olmaz. Ülkeyi batırdınız, amerika ve rusyanın oyuncağı yaptınız. ger8çekler ortaya çıkmasın diye millete iftira atıyorsunuz. Kendi yaptığınız ihaneti başkalarının üzerine atıyorsunuz.
     Bu ülkede türklerin bir tane limanı kalmadı. bu ülkenin yeraltı, yerüstü kaynaklarını sattınız. Telekomun 15 milyar dolarını arap ortaklarınızla birlikte iç ettiniz. Bir de utanmadan sizin hırsızlığınıza göz yummayanları vatan haini ilan ediyorsunuz.
     – Vatan haini arıyorsan, taptıklarına bak.
     – Köle ruhlu adam.
     – Kimin vatan haini olduğunu, bu ülkenin kene gibi kanını emenlerin belirleme hakkı yok.

   • Hamza bey merhaba!
    Siz Ahmet bey’e kızıyorsunuz ama..
    Kusuruma bakmazsanız size “propagandanın ne kadar farkındayız” konulu bir sorum olacak.
    Seçilmiş yazılar bölümünde de yer alan Fuat Uğur’un yazısını nasıl yorumlarsınız?
    Aslında üstad Fehmi Koru yazısının altında Fuat Uğur yazısının değerlendirilmesini istemek abes bir şey. Bunu gerçekten de burada yapmanızı istemem. Sadece Ahmet bey’e neden kızıyorsunuz? Onu anlamaya çalışıyorum.

    • Baran bey merhaba!
     – propagandanın, özellikle de düşman yaratan propagandanın gücünü biliyorum tabii.
     – İnsanlar 5 kuruş için kardeşini öldürüyor ama düşmanını öldürmek için de bütün servetini veriyor. İnsanları birşeye düşman yapmak kadar etkili bir yöntem daha yok.
     – Fakat, öncelikle, tahammül edemiyorum. ilkokul seviyesinden bile düşük mantığa tahammül edemiyorum.
     – İkincisi de, bunların propaganda yöntemlerinin benim söyleyeceğimi, yapacağımı, kararlarımı vb. belirlemesine izin vermeyeceğim.
     – Bu ülkeye yapmadığı ihanet kalmamış, bu halka yapmadığı ihanet kalmamış insanların utanmazca bana vatan haini demesine müsaade etmeyeceğim.
     – Konu vatan hainliği ise, vatana ihaneti onlar yapıyor. Çünkü bu vatana, hiçbir düşmanın veremeyeceği zararı verdiler, veriyorlar.
     – ve son olarak, onlara aslında ne olduklarını söylemek lazım.
     – Onların iyi adamlarmış gibi övünmelerine izin vermemek lazım.
     – Bunlar, her türlü pisliği yapacak, kendi çıkarları için vatanı bile satacak adamlar. Bu nedenle, benden görebilecekleri değer de bunun 1 milim ilerisinde olamaz, olmamalı da.

  • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Benim için şu anda yaşadığımız NATO’nun beyin ölümüdür” dediği Economist söyleşisinde ABD’ye sert çıkmış, savunma ittifakı içerisinde koordinasyon olmadığını kaydederek şunları kaydetmişti:

   “ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Hiç. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye’nin, Fransa’nın çıkarlarının söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz agresif eylemleri var.”
   BU AÇIKLAMA BİLE HAREKATIN NEKADAR DOĞRU OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

   • ahmet! doğruyu bulma yönteminle pisa sınavındaki soruların cevabını bulmaya çalışma lütfen.
    – pisadaki şu anki konumumuzu bile 2023 hedefi olarak koymak zorunda kalırız.

  • ahmet! sizi övmüşüm kusura bakmayın.
   – “yalakalar” değil “kulları” demem lazımdı. gerçi çıkara dayalı bir kulluk hani, “yalaka” da çok yanlış değil ama “kulları” ifadesi daha uygun.
   – yiyip içip ülkeyi batırmışlar, insanlar sıkıntılar nedeniyle intihar ediyor, bu “kullar” ülkeyi değil, velinimetlerini savunuyorlar.

   • Şükür ki Allahtan başkasına kul olmadım ama siz kimin kullarısınız belli oluyor.biraz yabancı yayın izleseniz kimin ağzından konuştuğunuz çok açık .
    Kavga ve hakaret uslubum değil ancak son kez içimi dökeyim dedim.Sizin bu sitede yaptığınız hakaretler içinde benimki kumda bir çakıl tanesidir.

  • Biz milliyiz de Erdoğan ümmetçi. Sorun burada. Suriye sorununu başımıza bela eden Erdoğan’dır. Siz önce bu gerçeği teslim edin de ondan sonra ne söyleyeceksiniz söyleyin.

   • Bir kaç tane trolü saymazsak bu sitenin yorumcularının bir seviyesi vardı ya. “Yalaka, vatan haini, işbirlikçi, kul” seviyeden mahrum yorumlar. Yazık! :/

 18. . İyi de, o operasyon bölgesinin bir yerlerinde artık hem ABD hem de Rus ve Esad askerleri yok mu?

  Nasıl olacak o iş?

  Nasılmi olacak? Her zaman nasıl oluyorsa öyle olacak.
  Palavra, atip meydan okuyarak oyunu artıracak.

  1 ay önce trump’ın mektubunu yırtıp
  attim dediğini unutmuş olmaliki, şimdi yırtıp attığı mektubu iade edeceğini söylūyor.
  Yanindakiler “DALKAVUK” değilde gazeteci olsaydılar.
  Ona şu soruyu sorardılar.
  O mektubu yırtıp atmadınızmı?
  Erdoğanın Düşmanlarının dostu Putin eli mahküm.
  Putin Türkiyeye girip çıkan ıştlıların videolarını değil sadece Damat beyin emailerini yayınlarasa, Erdoğanı bitirir. TÜRKIYEYIDE batırır.

  • nurdan hanım merhaba! aynı koz amerika için da geçerli. erdoğanın malvarlığını araştırsa, hele bir de onlara el kor ise….
   – Daha önce fehmi bey, siyasetin romanlardaki gibi heyecan verdiğini yazmıştı.
   – şimdi ben de tam o moddayım:
   – erdoğan nasıl dönüş yapacak, dönüş yaparken neler söyleyecek, çaresizliğini nasıl zafer diye sunacak ve erdoğan yalakaları nasıl kıvırtacak merak içindeyim.
   – bu arada, güvenli bölgeye suriyelileri yerleştirme laflarından nasıl ustaca döndü gördün mü?
   – oysa suriye operasyonunun hedeflerinden birisi oraya suriyelileri yerleştirmekti.
   – insanlar döndüğünü bile farketmedi.
   – suriyeli kardeşlerimizi bombaların altına gönderemezmiş!

   • Amerikanın araştırmasını beklemektense varın siz açıklayıverin .Dünyanın 8. zengini olarak ilan ettiniz ya ah birde sayı saymasını öğrenebilseniz.

Yoruma kapalı.