AK Parti’den önemli bir isim “Abdullah Gül aday olabilir” diye karalar bağlamış…

34
Reklam

Bazen yazımı yazarken aklıma gelmeyen -gelse derdimi daha iyi anlatmama yarayacak- bir düşünceyi veya bir deyimi, yazımın mürekkebi kurumadan hatırladığım oluyor.  

Okurken karşıma çıktığı da oluyor o düşünce, deyimi bir başkasının ağzından işittiğimde de…

Dün öyle bir gündü.

İktidar partisinde yer alan politikacıların kendilerini de etkilediği muhakkak yanlışlıkları gördükleri, hatta o yanlışlıklara gönülsüz katkıda bulundukları gerçeğinden hareketle, buna ses çıkarmalarını beklediğimi, siyasi tarihimizden örneklerle anlatmaya çalışmıştım.

Birinci Meclis’ten başlayarak her dönemde iktidarların yanlışlarını iktidar partilerinden birileri eleştirebilmiştir siyasi tarihimizde…

O yazıya ilham kaynağı teşkil edenlerden, yazıda kendisinden adını vermeden söz ettiğim önemli bir AK Partili, anlatmaya çalıştığım konunun daha iyi anlaşılmasına yol açabilecek bir deyimi, yeni bir açıklamasıyla bana hediye ediverdi.

“İçine sindirmek” deyimini…

Gerçekten demek istediğim tam da buydu: “Nasıl oluyor da en yakından müşahede ettikleri halde olan biteni içlerine sindirebiliyorlar” demek istemiştim.

Reklam

AK Parti’nin önemli ismi bu deyimi kullandı ama çok farklı biri için kullandı.

Muhalefet seçimde kendilerinin adayının karşısına Abdullah Gül’ü çıkarmayı düşünüyormuş… AK Partili politikacı, vaktiyle Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının engellenmek istenmesini, başörtüsü yüzünden eşine reva görülen muameleleri hatırlatarak, AK Parti adayının karşısına çıkmayı nasıl içine sindirebileceğini merak ediyormuş

Boşuna bir endişe…

Görebildiğim kadarıyla Abdullah Gül ismini cumhurbaşkanı adaylığı için telaffuz eden bir tek ben varım. İktidarın yandan çarklı teknesi durumundaki gazetenin kaptanı da olan yazar bu durumu birkaç kez yüzüme de vurdu.

Doğru söze ne denir?

Ancak ben görüşümü “Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül olsun” kesinliğinde yazıp söylemiş değilim. Dediğim şu: “Kazanmak istiyorsa, muhalefet cephesi, ‘Abdullah Gül gibi’ bir adayla seçime girmek zorunda.”

Görüşümün temelinde, şu ana kadar gördüğüm hemen her kamuoyu yoklamasından edindiğim bir aritmetik hesap yatıyor: İktidar ve muhalefetin güçleri neredeyse birbirine eşit. Muhalefetin öne geçebilmesi ve adayını seçtirebilmesi için, adayının, ‘Millet İttifakı’ içerisinde yer alan partilerin seçmenleri yanında, şimdilerde ‘kararsız’ olduğunu söyleyen yüzde 20 oranındaki kitleden ve bilhassa AK Parti tabanından da oy alabilecek biri olması gerekiyor.

Benim gözümde bu profile oturan bir kişilik Abdullah Gül

Reklam

[Onun gibi biri aday gösterilirse Millet İttifakı tabanından itiraz edecekler, oy vermeyecekler çıkabilir; ancak zaten seçim ‘yüzde 50+1’ ile kazanılıyor. Birileri oy vermez, başkası olunca vermeyecek birileri de verir.]

Partideki konumu sebebiyle önemli AK Partili de öyle bir çıkışı, sanıyorum, aynı hesapla, yani “Adayımız karşısına muhalefet kimi çıkartırsa zorlanır ve seçimi kaybederiz?” diye düşünerek yapmış olmalı.

CHP genel başkanı sıfatı bulunan bir adayı göze alabiliyorlar; ne göze alması, aday olarak karşılarında Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini çok belli ediyorlar.

İstemedikleri, zaten aşınan AK Parti oylarını biraz daha aşındırabilecek birinin adayları karşısına aday olarak çıkartılması…

Boşuna endişe ediyorlar oysa…

Merak etmesinler, muhalefet kendileri kadar bile aritmetikten anlamıyor, muhalefet aritmetik özürlüsü; onlar benimle aynı anketlere bakıp aday kim olursa olsun yüzde yüz kazanacağına eminler.

İçe sindirme konusuna gelince…

Neredeyse bütün kamuoyu yoklamalarında, AK Parti’nin bir önceki seçimde aldığı oyunu koruyamadığı, hatta ‘çelik çekirdek’ gözüyle bakılan her halükarda oyunu AK Parti’ye vereceği düşünülen kitlede de ciddi çözülmeler yaşandığı görülüyor.

Uzun yıllarını halkın nabzını tutmaya vermiş uzmanlara bakılırsa, ‘çelik çekirdek’ %20’ye kadar inmiş durumda.

Üç yıl gibi siyaseten kısa sayılabilecek süre içerisinde iktidardaki partinin oyları yarıya neden düşmüş olabilir?

Ekonominin durumu ciddi bir etken, tamam, ancak tek etken o mu?

Koyu AK Parti seçmeniyken şimdi başka partilere oy vermeyi düşünen veya ‘kararsız’ olduğunu beyan eden seçmen kitlesi bir şeyleri içlerine sindiremiyor olabilirler mi?

AK Parti’nin yönetim kademesinin gözlerini ve kulaklarını tıkadığı, itibar ettikleri medyanın da görmezden geldiği için oy veren kitlelerinin de görmediğini ve işitmediğini sandıkları bir takım olumsuzluklar mesela?

En son örneği, iki cumhurbaşkanı danışmanını istifaya mecbur eden türden olumsuzluklar?

Yolun başında iktidara gelindiğinde ‘3 Y’ ortadan kaldırılacağı sözü verilmişti; o ‘Y’lerin herbiri şimdilerde ne durumda?

Şu ‘3 Y’: Yoksulluk.. Yolsuzluk.. Yasaklar…

[Bu soruyu sordum, ama cevap verebilecek konumdakilerden galiba hiçbiri yolun başında yoktu. Daha doğrusu, AK Parti kurulurken, “3 Y’yi ortadan kaldıracağız” sözünü verenler, hiç değilse büyük bölümü, şu sırada AK Parti içerisinde bulunmuyorlar.

Abdullah Gül, daha önce üstlendiği görevlere ek olarak, 11. Cumhurbaşkanı kimliğiyle de, ülkeye hizmet etti. AK Parti de övünebilir o hizmet dönemleriyle…

AK Parti adına ilk hükümetin bakanlarını başbakan olarak Abdullah Gül belirledi. İlk hükümet programını o yazdı. Kendisinin cumhurbaşkanlığı dönemine kadar, AK Parti, onun en başta çizdiği yolu izlemiş, ülke Gül’ün seçtiği kadrolar eliyle yönetilmişti. Cumhurbaşkanlığında da seçilmesini engellemek için ellerinden geleni yapanları mahçup eden bir icraat sergiledi Abdullah Gül.

Ben yine aynı görüşteyim: Seçim sonrasında Türkiye bir geçiş dönemi yaşayacak; o dönemde yeniden geçilecek parlamenter sistemin alt yapısı huzurlu bir biçimde kurulmak isteniyorsa, bir sonraki cumhurbaşkanının ‘Abdullah Gül gibi’ biri olması gerekiyor…

İçine sindiremeyenler, itiraz edenler mutlaka çıkacaktır, ama ne yapayım, benim gözümde gerçek bu.

ΩΩΩΩ 

Reklam

34 YORUMLAR

 1. *******
  Mustafadan bozma Sayın “Muatafa”:
  Abicim, kardeşim! bu ne biçim kafa?
  “Ayasofya” işi seçim kazandırmaz!
  Kutuplaştırıldı çünkü müslüman tayfa!

  Buyur al işte sana, ender şahsiyet!
  Senin değer dediğine varmı ki aidiyet?
  Milli değerler çarpanlarına ayrıldı,
  Milletten gücünü aldı, bölündü devlet!

  “Dediğim gibi” açılsaydı “yankı” yapardı,
  Bu işten herkes nasibini kapardı!
  “Çivi çakamazsın” deyip kestirip atanlar
  Fırsat verilseydi demek ki “çivi” çakardı!

  Bilim ve teknolojiden bihaber bunlar!
  Eski kafa ancak “çivi çakmak”tan anlar,
  “Dediğim gibi” açılabilseydi Ayasofya!
  Tarihe derin iz bırakırdı kesin, açanlar…
  *******

 2. Muzaffer Bey, yorumunuz isabetli, Erdoğan hem İmamoğlu hem de Kılıçdaroğlu karşısında rahat kazanır, bu ülke yol da bulunmadı ki hdp-pkk sevicilere teslim edilsin. iyi partili Ülkücü seçmende son anda oyunu değiştirecektir. her iktidar yıpranır, yıpranmıştır ama yine de gelecek için bir şeyler vadettiğinde karşılık buluyor. Bu bile bir göstergedir anlayana.

 3. Gül ün bundan haberi var mı?
  Yoksa yine “görünür değil ama göbeğinde” mi ?

  • bu sefer haçlı halikopter falan dememişsin ama serdar,
   tam isabet ettirmişsin
   yine de emin değilsin gibi.
   çünkü koskoca eski CB yaz kızım pardon fehmiciimm demez herhalde

 4. Göz önüne alınmayan handikap CHP ve İYİ parti oy verenlerde Abdullah Gülü tutmuyorlar. Bu sefer muhalif oylarıkaybetme derdi var.

  Süleyman demirel dediği gibi “dün dündür bugün bugündür”

  veya mevlana gibi

  “Düne dair ne varsa, dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım.”

  Bu günün şartları değişik Abdullah gül Gereken yerde yani onca mağdur edilen varken sustu bu kader planında Geri plana itilmesi gerekirdi. (Kaderin Sillesini yedi, Çok bildikleri vardı doğruları açıklamak yerine susmayı tercih etti)

  Bence Ekrem imamoğlu atı alıp üsküdarı geçer.

  Ekrem imamoğlu aday gösterildiğinde Kimse tanımıyordu. Tanınır oranı %17 idi seçim sonunda tanınır oranı %75 idi bu halde bile Atı alıp üsküdarı geçti. Hemde o gece büyük hile yapıldğı halde dimdik sabaha kadar sandıkları gözledi.

  O Gece Anadolu ajansın Oyu cabuk açıklaması ile Binali Yıldırım zaferini açıkladı. Ekrem imamoğlu sandıkları terrketmeyin dedi Kimse Ekrem imamoğluna inanmıyordu ama gün ağırdığında Ekrem imamoğlu zaferini açıkladı.

  Kurtlarla, ancak Ekrem imamoğlu zafer kazanır. Seçim gecesi Abdullah gül sadece der ki “Adam Kazandı” sadece evini bahçesine Helikopter inerse o yeter. (Ekrem imamoğluna şantaj yapamazlar ) İmamoğlu Doğrular ve yasal yolunda Gözü pek insandır.

  Lafın Kısası Ekrem imamoğlu olsun.

   • Kılıçdaroğlu bir şahsiyet olarak aday olmayı hakeden bir siyasi dir.
    B.şehir belediye galibiyeti de onun ve İst ekibinin eseridir ağırlık lı olarak.
    B.şehiri bir plan ve kararlılıkla alabildiğini gören kendi seçmeni etrafında kenetlenecektir CB adayı da o’dur (galiba)
    ama fakat,
    bir masaya oturulmuş!
    masa ayrı, kendi partisi ayrı şey!
    beraber yürüdük dedikleri farklı! kimseler!!
    partisinin yarı vekillerini tasfiye etse bile..
    3yyy teklif etse bile😂
    gel seni benim başgan yardımcısı yapacam dese bile..😭😭
    aday yerleştirmesi kesinleşmesi olmadan A.Gül’ü bile k.oğlu önerse..
    bilinmeyen bir karnından konuşma var masada bence🤗

 5. Sayın Gül aday olursa ittifakın diğer adaylarına göre daha kuvvetli bir aday olacaktır. Sayın Gül kavgacı bir insan değil, her kesimi buluşturabilecek biri. Buna karşın Cumhur ittifakı da karşı ittifaka itici değil karşı ittifaktan kendi yanına çekici bir politika izlemeli. yoksa işleri zor gerçekten.

 6. “Abdullah Gül gibi biri olması gerekiyor” gerekmesine de, Abdullah Gül’den başka bir “Abdullah Gül gibi biri” olmadığına göre -kaht-ı rical- siz yine de Sn. Gül’ü aday göstermiş gibi oluyorsunuz Fehmi bey. Haksız da sayılmazsınız…

  Ta 2018 seçiminden bu tarafa, hatta o seçimde dahil ben de hep aynı fikirde oldum.

  Millet ittifakı (Gül’ü aday olarak göstermeyecekse eğer) aday belirlemede artık geç kalıyor.

  Hükümetin her icraatı erken/baskın bir seçime gidileceğini gösteriyor. (Uzun zamandır el atılmayan köy yolları bile yeniden yapılmaya başlandı. Anlayın artık.)

 7. MERALA COZUTUR GİBİ OLDU GÜL VERELİM

  Cem yılmazın filmleriden birinde ikide bir gelip “bir cisim yaklaşıyor” diyen adam vardı. meralin son söyleşide mansuru isterim, mansur bizden diyorsanız fedakarlık yapıyorum imam olsun dediği duyulunca ortalık karışma ihtimali oldu. Ortalık karışınca da sayın yazar toz duman arasında yine gül var abi moduna girdi.

  benim anlamadığım, ki bu özgüven karışık tavır bütün muhalefet medyasında var “İktidarın yandan çarklı teknesi durumundaki gazetenin kaptanı da olan yazar” nitelemesini yapan bir gazeteci(!) ince ince hesaplar yaparak iktidara seçimi nasıl kaybettirileceğinin yollarını, çarelerini araştırır, önerir mi? İktidarı indirkmek görevi ile kendini mücehhez sayan biri gazeteci olabilir mi? Bu hırsı, bu adanmışlığı, bu angaje olmayı ben itiraf edeyim ahmet hakanda da görmedim. Görmediğim halde bu hasletlere, (hasette olabilir) sahip bir sürü kalem sahibi ortada gazeteciyim diye geziyor.

 8. Bu iktidar artık başlangıçtaki iktidar değil. Çok takım değiştirdi, çok adam değiştirdi, çok kamp değiştirdi, 180 derece değişmeyi 5-10 tur yaptı zannediyorum. Sonuçta gelinen nokta, 20 yılda, az buçuk demokrasi vardıysa önceden, onu da çoktan ortadan kaldırdı, 15 Temmuz uğursuz darbesi ile de demokrasiye son çiviyi vurdular ve en başa tek adam dönemine döndük. 15 Temmuz bu anlamda başarılı olmuş bir darbedir. Senaryoyu iyi sahneye koyanlar istediklerine ulaştılar. Demokrasiyi toptan rafa kaldırdılar. Artık itiraz etmek, iktidarı basın karışında sorgulamak, muhalefet karşısında tartışır görmek, hatta eleştirmek bile imkansız hala gelmiştir. Meclisin, medyanın, yargının iktidarı denetleme ve kontrol etme yetkisi toptan bitmiştir. Buna demokrasi demek elbette mümkün değil. Ayrıca yapılan iç ve dış hareketler niyetlerinin daha da ileri ve kötü olduğunu gösteriyor. Ülkeyi toptan Şanghay örgütü gibi otokrat diktatörler kulübüne sokmaya çalışıyorlar. Buna son vermek için elimizde bir şans kalmış görünüyor ve sağduyulu halk bunu başarmak zorunda. Aksi takdirde dönüşü olmayan bir yoldayız demektir ve görünen köy hiç de iyi bir yer değil. Hepimiz için.

 9. Her lafa verecek bir cevabım var Lakin bir lafa bakarım laf mı diye Bir de söyleyene bakarım adam mı diye (Mevlana).
  “İktidarın yandan çarklı teknesi durumundaki gazetenin kaptanı da olan”ı niye ciddiye alırsınız ki?
  Keşke günü bununla geçiştirmeseydiniz, bir sürü konu var…

 10. sn koru , sn kılıçdaroğlunun her zamanki gibi bir ters köşe yapabileceğini ümit ediyorum

  • neyimiz düz ki? herşeyi tersten anlıyoruz, işimiz bile ters gidiyor!
   -sayın RTE “her üniversite mezunu iş bulacak diye birşey yok” diyor
   *halbuki meslek lisesinden mezunları hemen işe yerleştirmek için ..
   dese mesela!
   -biri çıkıyor “herkes üniversiteye giderse marangozluğu kim yapacak” diyor
   *üniversite mezunuda bau..us, k.çt.ş, i.ea vb büyük market zincirlerini ilk okul mezunu açabilir mi derseniz!!!..
   o da ayrı bir konu!
   -meslek lisesinden mezun olan çocuklar osb ticaret meslek odaları vb birlik kuruluşlarla irtibatlı olup staj ile başlayacakları yeni hayatlarında kim elkerinden tutmalı? kim yol göstermeli? herşeyi CB ‘mı yapmalı????
   bakın burası çok önemli!:::::
   “cb aday adayı k.oğlu değilde!…”
   bak ne kadar önemli bir konu😠😠😠😠

 11. İktidarın oyu yüzde 20 ye inmiş durumda lafını zannedersem Fehmi bey geçen seçimlerden önce de dillendirmişti. Ben söylemiyorum anketler söylüyor gibi birşeyler söylemişti. Fehmi beyin son yıllardaki siyasi çıkarımlarının sonuçlarına baktığımızda bir yerlerde bir yanlışlık var ama nerde!!!! Şimdi siz bu lafı yine dillendirdiniz eminim sonra ben demedim başkaları ve anketler dillendiriyor dersiniz. Şimdi Ahmet Hakan Sen kocaman bir şakasın der mi der.

 12. Bu konudaki görüşümü daha önceleri bir kaç kere belirttiğim için çok kısa olarak sadece şunu tekrar edeceğim: A .Gül her bakımdan en uygun hatta ideal bir adaydır; muhalefet aptallık yapmasın!
  Bir ekmek vukuatı daha yaşamayalım !

 13. Fehmi bey AliCangız oyunu yapmış yine. Ben Abdullah Gül olsun demiyorum. Abdullah Gül gibi biri olsun diyorum. Söylediğim bu, valla bu diyor.

  Fehmi bey e göre tüm Türkiye Fehmi Bey i yanlış anlamış. Aslında Abdullah Gül ü Fehmi bey de istemiyormuş.
  Şimdi de Abdullah Gül Fehmi beye darılacak.

  Bir anket yapsak, Türkiyedeki ister muhalefet yanlısı ister iktidar yanlısı kime sorarsan sor. Fehmi Koru denilince akla gelen nedir diye. Büyük çoğunluk Abdullah Gül der. Bu sonucu oluşturan şey taa Fehmi Bey in kendisi. Demekki Fehmi bey hergün yazı yazmasına rağmen bir türlü Türkiyeye kendini anlatamamış. Tüm Türkiye suçlu. Kişinin anlattığı karşısındakinin anladığı kadardır derler.
  Temel bir gün otobana çıkmış, Ha uşağum bütün arabalar ters yönde gidiyor demiş.

  Fehmi bey, Ahmet Hakanın köşe başlığına alınganlık göstermiş.”Sen kocaman şakasın Fehmi abi”

 14. Dikkatle bakarsanız;
  Millet ittifakını cumhur ittifakının önünde gösteren anketlerin satır aralarında bir şey gizlendiğini görürsünüz.
  Üzerinde oynanmamış, işlenmemiş anketlerin tamamında ‘kararsızlar’ hanesi çok yüksek çıkmakta.
  Anket şirketlerinin ahlaklıları bunları oransal olarak partilere dağıtır.
  Ancak; bu kararsızlar hanesini oluşturan, geçmişte Ak Parti’ye oy verip de elan Ak Parti’ye karşı kırgınlığını ve hatta öfkesini dile getirerek Ak Parti ile arasına mesafe koyduğunu söyleyen seçmenlerin yeni bir siyasi tercihlerinin oluşmadığı görülecektir.
  Onlar kırgın ve küskün Ak Partililerdir.
  Emin olun ki onların büyük bir çoğunluğu sandık başına gittiğinde yine Ak Parti’ye oy vereceklerdir. Sonuçta onlar Ak Partilidir.
  Yani, anketteki kararsızların neredeyse tamamı, hadi hadi diyelim %70 i Ak Parti’nin hanesine yazılmalıdır. Vesselam…

  • Oransal dağıtılınca ahlaklı mı olunuyor. Niye kararsız bu insanlar kime kararsız. İKtidara karşı kararsız değil mi. Henüz seçim yarışı iktidar cenahında başlamış olsa da muhalefet yarışı başlatmış değil. Yarış başlayınca seçim gününe kadar kesin kararlarını verirler. İktidara döneceklerini mi sanıyorsunuz.

   • Kararsızlar muhalif partilerde kararsız, iktidar muhalefet arasında kararsız değiller. Kararsız olmaları da gayet normal çünkü henüz muhalefetin CB adayları bellimdeğil. İsim belli olmadığı için isim söyleyememenin kararsızlığı bu. Yoksa iktidarda karar kılacaklarından değil.

 15. Fehmiciğim geçmiş olsun.kaybettiniz.Erdogana yeni başkanligi hayırli olsun.😀zaten Erdogan Ayasofyayi açtigi an baskanligi kazanmisti…ama siz ve sizin gibi zihniyetten olanlarin şunu dedigine eminim. Kimsenin ayasofyayi taktigi yok.umrunda degil..ayasofyayı acti diye millet oy mu verecek.😊ama mesele bu degil.ayasofyayi acti diye millet oy vermeyecek.ama erdoganin kazanmasi icin kader noktasinda şartlar olusacak.ayasofyayi açmasinin bereketi ve ödülü hürmetine…kader…….

  • Kılıçla Ayasofya’yı açtınız başınız göğe erdi değil mi? Milletin karnını doyurmuyor, çocuğuna iş vermiyor bu boş işleriniz. Kala kala yüzde 20’ye kaldınız. Şimdiye kadar FETÖ’ye PKK’ya MHP yaslanarak geldiniz. Yaslanacak yeriniz de kalmadı. Sizi Şanghay’a postalayalım. Yakışırsınız birbirinize.

  • Kader noktasında şartlar oluşacak ve voltranı bulacağız gibi bir şey olmuş. Elinde kılıç ile imam da şimşekleri Ayasofya’nın tepesine çekecek herhalde. Sonrası güm! Film orada kopuyor. Dikkat, dijital olmayan bir dönemdesinz.

  • Bize yıllarca “Ayasofya açılsın zincirler kırılsın” diye slogan attıranlar şimdi kemale erdi. Madem değersiz bir şeydi niye 30 yıl bizi sokaklarda dolaştırdınız. Allahtan kormuyorsan bari sakalından utan.
   Muatafa kardeş evet ayasofya açıldı diye bile oy verilir hem de bir kere. Doğrusunu isterseniz ayasofyanın açılabileceğine ben de inanmıyordum. İnanmadığım şeyler bile gerçekleşti.
   Bizim iktidardan istediğimiz Ayasofyanın açılması, taksime cami yapılması, başörtülerin üniversiteye gidebilmesi idi, elhamdülillah fazlasıyla gerçekleştirdi. Şimdi patates pahalandı oy vermekten vaz mı geçeceğiz.

  • Ben dün Ayasofya kapandı diye bir haber gördüm; restorasyon bahanesiyle kapatıyorlar tepkilerini okudum. Herhalde Yunanistan’ın tehditlerinden mi korkmuşlar neymiş tam anlayamadım ama öyle bir söylenti dolaşıyor haberiniz olsun.

   Yaa işte öyle yani Mustafacığlm!

  • Ayasofya haçlıların bizanaslıların hayalini gömmektir.
   Bu karın doyurmaz .Vatan sevgisi,namus,haysiyette karın doyurmaz .
   Bu kavramlar “Haçlılar birşey yapmaz” mertebesine erişmişler için hiçbirşeydir ama bu vatanın evlatları için çok şeydir.
   Haçlı severler ve ABD de haçlı kuacağında büyüyenler bunu anlamaz,anlayamaz

   • Abdurrahman Dilipak haberin kaynağı o. Gerçek Gündem ve t24 siteleri Dilipak’ın haberini yapmışlar. Onlara söyle ben kapanmasını istemem.

 16. -ne kadar çok aday adayı varsa, olursa..
  o kurulun, masanın, seçmen tarafının seçilebilme / seçebilme şansı ihtimali artar, daha fazladır!
  -bir de acer b.ka sinek çok konar sözü vardır Anadolunun bazı yerlerinde lakırdanır, ama hep doğru çıkmıştır her nedense🙁.
  gerçekler kısmına gelirsek,
  A.Gül niçin kendi partisinden değilde!…
  sorusu gelip çıkar karşımıza🤗.
  -kendi evinden kovuldumu ki’ de..
  komşuya sığınmak ister?
  -yoksa kendi bacadan girmek istedi de..
  işte zurnanın zııırt değil, zoorrtt dediği delik bu belkide😊.

  • seçmeni sadece CB adayı olayına niye kilitlediler anlamıyorum😦. Saygı Öztürk bugün olayın, seçimin kazanmanın kaybetmenin!!!
   “anahtarını” vermiş yazısında!
   bakan yrd kısmını yönetenlerin tercihidir, ne yapsa yeridir🙂 babında karşılarım. kendisiyle beraber gelir kendinden önce belkide gider!
   ama , lakin…
   vali kaymakam..
   bunlar da değişmiş anladığım kadarıyla!
   eyyy masaaa, kus altında ne varsa !!
   bak masanın örtüsünü kaldırsak bir …
   var yaaaa…

 17. İlk bakanları abdullah gülün atadığı bir yalan erdoğan ordayken ne haddine be ya, havanda su dövüyorsunuz.

  • Yani AG emanetçi miydi? Hani demokrasi, hani vesayete karşıydınız? Baştan sona yalandı hepsi değil mi? Bütün maksat ve dava 3Y’ydi. Ye-Ye-Ye.

 18. Milleti güldürecek tek alternatif sayın 11. reisicumhur olup aksini düşünenler boş hayal peşindedir son dönemeçte bugüne kadar bu tercihlerini merdumgirizlik içinde saklayan altı benzemez diğer adaylara tefevvuk eden 🌹 teveccüh edecektir. Teemmel

Yoruma kapalı.