Arkasından ağlayan olmaz, milyonlarca insanın ölümünden sorumlu Henry Kissinger öldü…

16
Bir uluslararası toplantıda protesto ediliyor..
Reklam

Gazze’de bütün dünyanın gözü önünde tanıklık edilen kıyım vicdan sahiplerinin tahammül sınırlarını zorluyor. Daha şimdiden çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 15 binden fazla Filistinli öldürüldü.

Konu üzerinde her düşündüğümde “Gazze’de Filistinliler için ‘Karşınıza çıkanı öldürün’ talimatı veren sivil ve asker İsrailli yetkililer geceleri nasıl uyuyabiliyor? Bir gün hesaba çekilmekten korkmuyorlar mı?” sorusunu zihnimden geçirmeden edemiyorum.

Hesaba çekilmeyeceklerinden eminler…

ABD’de dışişleri bakanlığı görevinde bulunduğu sırada, dünyanın değişik köşelerinde patlak veren Amerika’nın taraf olduğu savaşlarda, çıkardığı iç kargaşalarda, yaptırdığı askeri darbelerde ve sonrasında hayatını kaybetmiş, sayılarının bir hesaba göre üç milyon bir başka hesaba göre dört milyon olduğu düşünülen insanın ölümünden sorumlu olan kişi hesaba çekilebildi mi?

Dün 100 yaşında ölen Henry Kissinger o kişi…

Önce bir anekdot aktarayım:

Bir dönemin ünlü artisti Zsa Zsa Gabor ile yakınlaşmış Kissinger. İlk buluşmalarının ardından bakana bir demet çiçek gönderen Gabor, ondan “Sizden gelen çiçeklerden sonra bakanlıktakiler bana daha başka bakıyor” cümlesini de içeren bir tebrik notu almış. İkinci defa buluşacakları gün Kissinger son anda randevuyu iptal etmiş. Artistin “Sebep?” sorusuna Kissinger’in verdiği cevap şu: “Gelemiyorum, çünkü yarın Kamboçya’yı işgal ediyoruz. Bu büyük bir sır ve Beyaz Saray dışında bunu bilen tek kişi sensin.” 

Henry Kissinger, ABD başkanları Richard Nixon ve ardından Gerald Ford dönemlerinde -önce ulusal güvenlik danışmanı (1969-1975), daha sonra dışişleri bakanı (1973-1977) görevini yürütürken, dünyanın en etkili kişilerindendi.

Reklam

En etkili kişisi bile sayılabilir.

Onun doğrudan müdahil olduğu veya akıl verdiği başkanlar vasıtasıyla meydana gelen olaylarda milyonlarca insan hayatını kaybetti.

Ulusal güvenlik danışmanı olarak atanmasından sadece bir ay sonra, Şubat 1969’dan 1970 yılının Nisan ayına kadar, Amerikan savaş uçakları Kamboçya’ya toplam 110 bin tondan fazla bomba attı. Gazeteci Seymour Hersh, ‘The Price of Power’ (İktidarın Bedeli) adlı kitabında, komuta hiyerarşisinde yeri olmadığı halde, Kissinger’ın, nerelerin bombalanacağını bizzat belirlediğini tanıklıklarla aktarıyor. 

Kamboçya üzerine yağdırılan bombalarda, nüfusu 7 milyon olan ülkede en az 100 bin insan katledildi.

İngiliz yazar Christopher Hitchens Türkçeye de çevrilmiş ‘The Trial of Henry Kissinger’ (Kissinger’ın Yargılanması) adlı kitabında, şahsen taraf olduğu ABD’nin başka ülkelere karşı giriştiği kanlı eylemlerde -Vietnam, Bangladeş, Timor, Şili ve benzerlerinde- işlenen insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları yüzünden, Kissinger’in uluslararası ceza mahkemelerinde -Nuremberg’te Nazilerin başına gelen gibi- yargılanması gerektiği görüşünü savunur. Kitap bir tür Kissinger hakkında yazılmış savcılık iddianamesi gibidir.

Kissinger’ın görev süresince ölümünden sorumlu olduğu insanların sayısının üç-dört milyonu bulduğu bilgisini yukarıda vermiştim; o bilgi Yale Üniversitesi profesörü Greg Grandin’e ait. Prof. Grandin, Kissinger biyografisi ‘Kissinger’s Shadow’ (Kissinger’ın hayaleti) adlı eserinde, hayatını sergilediği adamın, Kamboçya ve Şili’de doğrudan, Doğu Timor ve Bangladeş’te de dolaylı olarak katliamlardan sorumlu olduğunu yazıyor.  

Yargılandı mı Kissinger?

Hayır.

Reklam

Netanyahu, İsrail’de muhalif partilerin liderlerini de ortak ettiği savaş kabinesinin üyeleri ile onların aldığı kanlı operasyon kararlarını uygulatan komutanlar ve uygulayan askerler de, ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar kan dökerlerse döksünler, yargılanmayacaklarını düşünüyorlar.

Döktükleri kan yüzünden yargılanacaklar mı?

Sanmıyorum.

Kissinger’in ABD devletinde görevi 1977’de sona erdi. Ancak Bill Clinton, George W. Bush, hatta Barack Obama gibi başkanlara ve dışişleri bakanlığı sırasında Hillary Clinton’a resmi olmayan danışmanlığını sürdürdüğü biliniyor.

Bush onu 11 Eylül (2001) uğursuz eylemlerinin iç yüzünü araştırmak için oluşturduğu ilk ’11 Eylül Komisyonu’na başkan olarak atamıştı (27 Kasım 2002-14 Aralık 2002).

Netanyahu her fırsatta Kissinger ile gizli-açık görüşen biri. En son görüşmeleri, 21 Eylül 2023 tarihinde -7 Ekim Hamas saldırısı ve Gazze savaşının başlamasından sadece iki hafta önce-, Birleşmiş Milletler’in yıllık toplantısı vesilesiyle geldiği New York’taydı. 

Ölümü ardından yayımladığı mesajda, Netanyahu, ‘büyük devlet adamı, bilim insanı ve dost’ olarak tanımladığı Kissinger için, “Yalnız Amerika’nın dış politikasının izlediği yolu belirlemekle kalmadı, küresel alanda da derin izler bırakan kıvrak bir zeka, diplomatik güçtü” görüşüne de yer verdi.

Kısacası, dünyada ne kadar Netanyahu gibiler olduysa ve bugün de varsa, tanısınlar, tanımasınlar- hepsinin yön göstericisi sayılabilir Kissinger.

 Burada hesabını vermeden o da göçtü işte.

ΩΩΩΩ  

Reklam

16 YORUMLAR

 1. BİR ZAMANLAR ORTADOGU PROJESİ ESBASKANI OLAN ZATI MUHTEREM in Kissengerlerin politaklarının uygulayıcısı olup olmadıgı ne malum. Tramp Aptal olma aklını basına al dediginde acaba seni biz getirdik orda da biz tutuyoruz aklını basına almazsan bir kalemde sileriz mi demek istedi.Bu baglamda kimin kissengerlerin politakalarına hizmet ettigi az cok belli oluyor.

 2. AŞAĞILATMA
  Kissinger’e atfedilen bir söz:
  “–Biz bazı ülkelere atadığımız yöneticilere her türlü melaneti yaptırtır( analarına küfreden çetelerine soydurur), son olarak da o ülkelerin halklarını o yöneticiler vasıtasıyla aşağılattırırız”
  Yıllar önce bu sözü ilk duyduğumda çok saçma gelmişti.
  Tamam soyup-soğana çevirdin,
  geçmişini- geleceğini, maddi-manevi değerlerini talan ettin de “aşağılamak” nedir? Neyin nesidir? Psikopatlığın da bu kadarı !
  Pes doğrusu!
  Ancak olaya soğukkanlılıkla bakınca “kendi içinde” son derece doğru ve tutarlı olduğunu anladım.
  Zira bir toplum aşağılık ise en büyük ihtiyacı
  “yeme-içme” değil aşağılanmaktır.
  Aşağılanmak o toplum için nefes almaktan bile önemli bir ihtiyaçtır.
  Kısa bir süre sonra bu sunni ihtiyaç bağımlılık haline gelir.
  Tıpkı uyuşturucu bağımlılığı gibi.
  Aşağılamayana dönüp bakmazlar.
  Aşağılayana ise elinde-avucunda ne varsa verirler.
  Bana göre temelden tamamı yanlış.
  Ancak kendi içinde doğrusu bu.
  Zuhruf suresinin 54. ayetinin mükemmel tahlil ve yerinde hükmüne atfolunur.

 3. Gazzenin kuzeyini en azından kontrolü altına aldı hedefine biraz yakınlaştı İsrail zihniyeti! Güneyin alınması girilmesi ordakilerinde çoluk çocuk kadın demeden katledilmesi mümkin midir? Evet mümkin!😡. Hamas humus herkimler kışkırtır ve oyuna getirir Natan yahuyu diyeceğim ammaaa…!!! (Ölen öldüğüyle kalır! Hiçkimse parmağını bile oynatmaz! Oynatamaz!!!😡😡😡).
  Demem şu ki,
  Gazzede en azından bir toprak parçası sizin kalsın istiyorsanız, daha güçlü olmanın yollarını arayıp bulmalısınız! Yada
  Bakın ne yapılabilir:
  Bütün Ortadoğu nun tapusunu bizzat natanyahu nun üzerine geçirebilirsiniz mesela 🤔.

 4. Dün akşam da NTV. de Ahmet Yesiltepe ile Mete Çubukçu bu adamı öve öve bitiremediler , yere göğe sığdıramadılar ; dedim ki ‘Yahu bu adam çağımızın gizli peygamberi olmasın’ ! ?
  Derken efendim dün akşam bizim anlı şanlı FB. ne idüğü belirsiz bir takımdan 6 tane yemiş!
  Ben futbolla hiç ilgilenmem ama bu da doğrusu ağırıma gitti !
  Bunların hepsini götürüp .ok çukuruna atmalı!

 5. Kissenger için tek cümle: Şeytanın akıl hocası. Ahiret için, haşir için, Mahkemeyi kübra için, hiç bir delil ve sebep olmazsa bile. Kissenger’in varlığı en büyük delil ve sebeptir. Allah sırf Kissenger için bile olsa cehennemi yaratırdı. Kissenger’in Şeytanın Akıl hocasıİle cehennemül zümera. Zalimler için yaşasın cehennem. Bütün mazlumları rahatlatan söz. ” İyi ki cehennem var”.

 6. Kısacası, dünyada ne kadar Netanyahu gibiler olduysa ve bugün de varsa, tanısınlar, tanımasınlar- hepsinin yön göstericisi sayılabilir Kissinger. Demişsiniz ama ülkemizden kimler onun emir eriydi, ecevit ile bağlantısı neydi açıklamamışsınız, eksik kalmış.

 7. Kissinger’ın Türkiye’de de uzantıları ve müritleri az değildi: Bülent Ecevit de, Süleyman Demirel de Kissinger’ın uzaktan kumanda ettiği ve Türkiye’nin yarım asrına damgasını vuran iki önemli siyasetçiydi. Aynı şekilde Kasım Gülek ve FETÖ’nün lideri de Kissinger’ın gölgesinde nefes alıp veren, oyun içinde oyun çeviren adamlardı.
  Türkiye’deki akademik çevrelerde Kissinger muhipleri çok fazla! Dış politikada Amerikan bağımlısı tipleri bunlar!
  Bu adam dünyayı kana buladı ve cehenneme çevirdi gitti. Cehennemdeki yerini bu dünyada garantiledi. Vesselâm.

 8. ABD’nin ilk Yahudi dışişleri bakanıydı. Amerika’nın dünya üzerinde bu kadar güçlü hegemonya kurmasının sırrını şöyle açıklıyordu: “Biz içimizdeki hainleri temizleriz. Dışımızdaki hainleri ise kullanılışlı elemanlarımız olarak iyi besleriz.”
  Dünyayı kana bulayan bir adamın hesabı çok ağır olacak adl-i ilâhide!

 9. malesef dunya psikopatlar tarafindan yonetiliyor. bence yonetecek kisilerin psikolojik testlerden gecmeden karar makamlarina gecmesi engellenmelidir. dusman algisi uretip her istediklerini yapiyorlar. tam şizofrenik bir durum.
  sen ve senin gibiler cehennemin dibine gitsin kissinger.

 10. Afganistan ve Pakistan’da USA uzantılı ne kadar ölüm zulüm ve kanlı saldırı bombalı işlerde kissenger’in ve ekürlerinin parafları vardır. 1979 İran Humeyni devrimi ve 10 yıl süren Irak ile savaşın uygulamalı senaristlerinden olduğu rahatlıkla söylenebilir. Dünyanın başına bela işlerin döndüğü mutfağın yetkililerindendir bana göre. Fehmi beyin bu içinyazdığım içerikler yaşanırken aktif gazetecilik yaptığı, çevirmenlikle aktardığı dış ajansların bilgileri ülkemiz gündemine sunarak büyük hizmetler verdiği bilinir. Ölen adamın bu yönlerine de değinen yazılarınızı bekliyoruz sabırla. Verdiğiniz kitap isimleri içinde büyük teşekkür ederim.

 11. Zalimlerden kim yargılanmış ki. Onlarda yargılansın.Edenin yanına kalan bir dünyada yaşıyoruz.Malesef.Tüm dünya da ve Türkiye de garip guraba yargılanıyor.

  • O yüzden bizim buralarda avukat tutma hakim tut diyorlar kısaca. Yargının kimlerin elinde olduğunu İstanbulda bir savcı dilekçe ile şikayet etti. Ama dinleyen kim. Herkes kulağının üstüne yattı. Erdoğan bile konuyu anlamadı MİT’e araştırma yaptırdı. Bunu yazan gazetecileri de içeri attı bir süre. Yani adalet sizlere ömür. Bu memlekette hukuk olmaz çünkü demokrasi yok en başta. Hakimlerin ve gücü olanların hukuku olur. Nitekim hep öyle oldu. Öyle olmaya da devam edecek görünüyor.

  • Henry Kissinger, öyle olağanüstü bir siyaset teorisyeni, tutarlı bir realist, parlak bir akademisyen veya kalemi kuvvetli bir yazar da değildi. Bunca vasatlığına rağmen onu öne çıkaran ve gündemde tutan şeyler sınırsız ve elastik pragmatizmi, Yahudi kimliğinden ötürü temasta kaldığı çevrelerin etkinliği ve çıkarlar söz konusuysa insanı hiçbir şekilde denkleme dâhil etmeyen ruhsuzluğuydu. Buna belki, 100 yıl yaşamasının “magazin” değerini de eklemek mümkün. Nazilerden kaçan bir ailenin çocuğu olarak, eline güç ve imkân geçtiğinde Nazilere rahmet okutacak caniliklere imza atabilmesi ise, tarih nazarında bir ibret vesikasıdır.
   Davası şimdi Yüce Divan’a intikal etti. En adil karar, orada verilecektir.

  • Henry Kissinger
   100 yıl 6 ay 2 gün bu dünyaya kan döktürmek için gelmişlerden biri’idi. Netanyahu ve Kissiger benzeri kanla beslenen yahudi dostudostu. Fılistin ve gerçek Yahudi düşman. Gittiği yerde Netanyahu gibi kan emıcıler ile birlikte 🔥 devam ederler.

   Katıl Hırsız, ve Canavar Netanyahu 1 yıl öncegen 7 ekim Hamasın saldıracağını biliyormuş. İsrail gizli servisi hükümete bildırmış. Tabii iki taraftanda Kana doymayan katill liderler bu saldırı olması için birlikte karar almışlar gizli servisi kim takar. Sağ olsun buralarda emırle değil dürüst gazeteciler var bu haberleri paylaşiyorlar. Bu haberi
   Biraz önce TV haberlerde dinledım.
   İlk andan itibaren sıradan biri olarak ben bildimde Dünya liderleri bilemedımı? Bal gibide biliyorlardı. Acaba. Liderler Silah tücarlaribdan şimdiye kadar kaç para almış olabilirler?

Yoruma kapalı.