Başkan koltuğundan olunca en yakınları boş durmuyor, onu kötüleyecek kitaplar yazıyorlar…

36
Reklam

İki başkan bir araya geliyor. Görüşmenin başlamasından önce mutat olduğu üzere medya önüne çıkacaklar; tam o sırada, uzaktan gelen başkan diğer başkana şunları söylüyor: 

“İlk birkaç dakika, kameralar açıkken, seninle ilgili biraz sert çıkışlar yapacağım; basın mensupları ayrılınca konuşuruz. Tamam mı?”

Ve öyle de yapıyorlar. Kameralar önünde atıp tutan başkan yüz yüze görüşmede muhatabına farklı davranıyor.

Kamera aslanı olanı, ABD’nin bir önceki başkanı Donald Trump. Muhatabı da Rusya devlet başkanı Vladimir Putin… İkili görüşme G-20’nin Osaka’da 2019 yılında yaptığı zirvede gerçekleşirken aralarında böyle bir konuşma geçiyor. 

Dünya -Amerikan halkıyla birlikte-, bu garip tavrı, Trump’ın seçim kampanyasında (2016) yanında yer alan, başkan seçilince Beyaz Saray’a taşıyıp kendisine basın sözcüsü yaptığı, Beyaz Saray’daki son birkaç ayı başkanın eşi Melanie Trump’ın özel kalem müdürü olarak geçirmiş, Stephanie Grisham’ın yazdığı anılardan öğreniyor.

Devlet görevlisi oluyor kadın, ama aynı zamanda evin kızı gibi bir şey. Trump’ların her şeylerine vakıf.

“Şimdi Sorularınızı Alacağım” (“I’l Take Questions Now”) adını taşıyan kitabı henüz piyasaya çıkmadı. Basılı nüshayı ele geçiren Washington Post gazetesi okurları için önemli bölümlerini geniş bir haberde değerlendirmiş, ben de bu alıntıyı oradan aldım.

Kitapta ABD’ye dört yıl boyu başkanlık yapmış Donald Trump’ın bütün tuhaflıkları sergileniyor.

Reklam

Onun zaaflarını bilen muhatapları sonuç almak için onları kullanıyor. Kitaptan, Putin’in Trump’la yaptığı görüşmelere tercüman olarak güzel kadınları özellikle getirdiğini de öğreniyoruz.

[Putin’le görüşecek liderlerin zaafların kullanılması konusunda dikkatli olmasında yarar var.]

Grisham’ın ilk elden aktardığı anılar “Klima ile içeriye doluşurcasına samimiyetsiz bir havanın Beyaz Saray’daki varlığına işaret ediyor.

Yalan Trump’ın en fazla kullandığı silahmış… 

Çevresindekiler de onu kızdırmamak için sıkça yalana başvururlarmış… 

Trump’ın yalanları meşhur zaten; en son ayrıldığı güne kadar dört yıl boyunca konuşmalarına yansımış doğru olmayan -eski deyimle ‘hilaf-ı hakikat’– sözlerinin sayısı 30.573’e ulaşmıştı. Kitapta o sayılar içerisinde yer almayan daha vahim yalanlar da aktarılıyor.

Beni esas şaşırtan, çevresindekilerin de, bazen çekindikleri bazen de kendisinden korktukları için, yalan dolana başvurmaları oldu. Eski başkanlardan George H. W. Bush (Baba Bush) öldüğünde, Beyaz Saray görevlileri, gelenek öyle olduğu için, Bush Ailesi’ne başkanlık uçağını (Air Force One)  tahsis etmişler, ancak bunu Trump’tan saklamışlar.

Nedenini şöyle açıklıyor Grisham: “Çok kısa bir seyahat için bile uçağın bu amaçla kullanılmasından rahatsızlık duyacağı kesindi. Cesetler, ölümler, hatta hastalıklar.. bu tür şeyler Trump’ı rahatsız ederdi çünkü.” 

Reklam

Bush Ailesi ile de başı hoş değilmiş Trump’ın; Bush’lar da onu sevmezlermiş…

Yazının burasında biraz durup düşünme zamanı.

Trump’ın son zamanlarına kadar yanında bulunmuş, yalnızca resmi işlerini gözlemekle kalmayıp ailesini de yakından tanıma fırsatı bulmuş biri Stephanie Grisham. Trump’ın ve ailesi üyelerinin her şeylerini biliyor.

Ve sonrasında oturup onlarla ilgili 352 sayfalık bir kitap yazıyor.

[Donald Trump’ın ağabeyinin kızı Mary Trump da amcasını anlatan bir kitap yazmıştı. Amca-yeğen ‘Dünyanın En Tehlikeli Kişisi Nasıl Bizim Aileden Çıktı’ (‘How My Family Created the World’s Most Dangerous Man’ ) adlı kitapta yazılanlar yüzünden mahkemelik. Mary Hanım şu günlerde yeni bir kitapla (‘Reckoning’) hesaplaşmasını sürdürüyor.]

Grisham’ın yazdıklarını okuyunca “Bağrımda yılan beslemişim” dese yeri var Trump’ın.

En çok da eşi Melanie ile kızı İvanka’nın…

İvanka ve eşi Jared Kushner Beyaz Saray’da resmen görevliydiler. Damat Jared dışişleri bakanlığını da sollayarak ülkesinin Ortadoğu politikasını tek başına yönetmekteydi. Donald Trump’ın İngiltere’ye yaptığı resmi ziyarette, Buckingham Sarayı’ndaki Kraliçe Elizabeth ile görüşmeye yalnız karı-koca Trump’lar davetliyken Jared ve İvanka da gitmek istemişler. 

Protokolü de çiğneyerek

Gerekçe?

“Eh, onlar Birleşik Krallık’ın kraliyet ailesi iseler biz de ABD’nin kraliyet ailesiyiz’ diye düşünüyorlardı” diyor Stephanie Grisham.Trump’ın yanındakiler İvanka’dan “Prenses” diye söz ediyorlarmış zaten.

Görüşmelerde başkan yardımcısının yanı başında otururmuş Jared Kushner. Korona ile savaşta Trump’ın kamuoyuna yansıyan yanlış görüşlerini o belirlemiş. Grisham, “Seçimde kaybedilecekse bu Jared yüzünden olacak” demiş Melanie’ye; o da “Haklısın” demiş.

Seçimi kaybettiler de.

Ön planda Donald Trump göründüğü için yeniden Beyaz Saray’a dönme hırsının sadece onda olduğu sanılıyor; hatta eşinin rahatsızlığından da söz ediliyor. Stephanie Grisham aksi kanaatte. Göründüğünün aksine eşi de en az Trump kadar hırslıymış…

Trump seçimi kaybedince en yakınında bulunanlar dört yılın birikimlerini afişe etmeye başladılar. Daha kitap piyasaya çıkmadan, içinde neler anlatılacağını bildikleri için olacak, hem Donald hem de Melanie Trump yazarı hakkında olumsuz eleştirilerini kamuoyuyla paylaştılar. Dört yıl boyunca sürekli en yakınlarında taşıdıkları kişi hakkında “O zaten kötü biriydi, dengesizdi” tarzında açıklamalar yaptılar…

Putin yerinden olsa onun hakkında da çok yakınında bulunanlar aynı türden anı kitapları yazacaktır.

Kural bu: “Kral öldü, yaşasın yeni kral…”

Bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Rusya’nın Karadeniz sahilindeki Soçi kentinde Putin’le buluşup yüz yüze görüşecek. 

ΩΩΩΩ 

Reklam

36 YORUMLAR

 1. “[Putin’le görüşecek liderlerin zaafların kullanılması konusunda dikkatli olmasında yarar var.]”
  Elhak öyledir!
  Kadın liderlerle görüşmelerinde de suratsız erkek tercümanlar bulunduruyormuş diye duymuştum:))))

 2. “H. Gayret
  28 Eylül 2021 At 20:25
  Didem hanım yaklaşık 5milyon sığınmacı/mülteciye kucak açmış, kendi kursağından kestiği ekmeğini bana mısın demeden milyonlarca muhacirle bölüşen ve dünyada en fazla insani yardım organizasyonu yürüten civanmert türk milleti mi “ahlaklı” değil?
  Yoksa yedidüvel, bir garibanın bile elinden tutmak istemezken siz asil türk milletinin bu cömertliğini ahlaki bulmuyor musunuz?
  Yorumu Cevapla”

  • beni rahatsız eden her ne varsa açıkça yazıyorum değil mi?

   Sayıştay’ın, kamu kurumlarının 2020 denetim raporları yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre, Saray 2 milyar 896 milyon 174 bin lira harcama yaptı.
   Raporda yer alan bilgilere göre, beslenme, gıda amaçlı ve mutfakta kullanılan tüketim malzemeleri ile, yiyecek ve içecek harcamaları 2019’da toplam 4 milyon 517 bin TL iken, bu kalemlerde yapılan harcamalar yaklaşık yüzde 64 artarak 2020’de 7 milyon 414 bin TL oldu.

   civanmert türk milleti temel yiyeceğini alamazken sen burada şaklabanlık yapıyorsun,
   beri güldürsen diyorum.◔◔

   • Didem hanım ikinci el arabaları sıfır fiyatına alanlar, sürekli konut alıp satan vatandaşlar kimler ki?
    Sizin sürekli sayıklayıp durduğunuz genç ve sağlıklı afgan göçmenleri filan değildir heralde?

    • ikinci el arabaları sıfır fiyatına alan, sürekli konut alıp satan vatandaşların – bu yılın sonunda kişi başı milli geliri neredeyse 6,000 dolar seviyesine gerileyen civanmert türk vatandaşları – olma ihtimali nedir ki?
     genç ve sağlıklı afgan göçmenleri filan olma ihtimalinden bile fazla değildir herhalde ◉_◉

     komik olmamış dememe gerek yok di mi?\(〇_o)/

 3. Aile içinde çocuklarımız yaptığında cezalandırdığımız davranışları politikacı da marifet sayanlar hiç de az değil. Aynı evlerinin içini tertemiz ve düzenli tutup, evin kapısından dışarı çıkınca temizlik ve düzen kavramlarını değiştiren insanlar gibi.

  Davranışlarına alıcı bulan politikacı niye kendisini değiştirsin?

  • Almancı arkadaş, valla allah size de yardım etsin, o seçim sonuçlarıyla sittin sene hükümet neyim kuramazsınız oralarda, benden söylemesi!
   Berlin sokaklarının pisliğini iyi bilirim, otogarı, bahnhofu çöpten geçilmez…

   • H.Gayret,
    genel anlamdaki düşüncelere bile cevap vermeye başladınız. Endişelenmenize gerek yok. Almanya’da seçimden kazançlı çıkan üç parti koalisyonu kuracaklar. Üçlü bir koalisyon inşallah yakında Türkiye’de de olur. Üçlü koalisyonda kimse benim dediğim olacak diyemez. Milletin önünde konuşarak anlaşılır.

    Berlin sokaklarındaki pisliği ve çöpleri galiba belediye işçilerinin grev yaptıkları bir zamanda gördünüz. Bir kaç gün önce demiryollarında da grev nedeniyle çalışanlar iş yerlerine vaktinde varamadılar ama grev yapanları suçlayana pek rastlamadım. Grev hakkı sayesinde Alman çalışanları Türkiye’deki meslekdaşlarının 5 katını kazanıyorlar.

    Sizin gelirinizi artırmak için greve ihtiyacınız yok galiba. Bir cevabınızda greve karşı olduğunuzu da yazdığınızı hatırlıyorum.

 4. uncle sam’in pardon uncle trump’ın ‘hilaf-ı hakikat’– sözlerinin sayısı 30.573’e ulaşmış,
  bizde bu rakam kaç acaba?
  gerçek enflasyon gibi çok yüksek mi yoksa tuik rakamları gibi ektra işlemlere tabi tutuluyor da henüz gerçek rakamlar hakkında _yani ne kadar çok yüksek hakkında _hiç bir fikrimiz yok mu?
  devamı sonra…

  • Elalemin yalan dolanını sayıp kendi prezidentine sövüp saymak da ne oluyor acaba? Eşeği dövemedim, bari semerini döverim! durumu heralde? Yoksa yakıverirler on yıllık çok girişli abd vizeni,değil mi? Yeşilkart ne zaman hayırlısıyla didem?

   • firaseti geçtim çoktan,
    hiç mi fütürizmden de nasiplenemiyorsun,
    uncle trump bile ” 3 yıl içinde ABD diye bir ülke kalmayacak” dedi,
    sen hala burada yeşilkart dağıtıyorsun.(⓿_⓿)

 5. Türkiye, ABD ile Rusya arasında ya da Batı bloku ile Asya arasında salınıp duruyor.

  Erdoğan’ın BM Genel Kurulu toplantısından ayrılırken sarf ettiği “ABD ile ilişkiler hayra alamet değil” ile “Rusya bize karşı hiç yanlış yapmadı” ve 2. parti S400 açıklamaları tamda Soçi’ye gidilirken Putin’in elini rahatlattı ve artık Türkiye Batı Blokundan kopmak üzere diye düşünürken ABD’den, “30-31 Ekim’de yapılacak G 20 zirvesinde Biden Erdoğan ile görüşecek” açıklaması geldi. Al san bir tur salınım daha; bir o tarafa bir bu tarafa başımızı çevirmekten yorulup meselenin aslını kaçıracağız.

  Önemsizmiş gibi duran bir dış politika gelişmesi de hem AP (Avrupa Parlamentosu) hem de ABD’den geldi: Ülkü Ocaklarının 2022 yılı Terörist Örgütler Listesine alınmasıyla ilgili tasarı ABD Senatosunda kabul edildi, AP’de de benzer bir çıkışın hazırlığı yapılıyor. Düşünebiliyor musunuz; MHP ile yakınlığı bulunan Ülkü Ocakları, AP ve ABD’de (uluslararası) siyasetin ilgi alanına girebiliyor…

  Bunu ne ile açıklayabiliriz; MHP’nin AK Parti ile olan ilişkisinden kaynaklı dış politika uygulamalarında belirleyici bir rolü olduğuyla ilgili mi olarak; ya da MHP’nin iç politikada, yine AK Parti ile girmiş olduğu ittifak ilişkisinden kaynaklı olarak Kürt sorununun çözümünün önündeki engel(!) görmesinden kaynaklı MHP’yi terörize etmek, gözden düşürmekle ilgili mi?

  İkincisi ile açıklanacaksa -ki öyledir- önümüzdeki süreçte ABD ile AB, Kürt sorununun çözümüne(!) daha etkin davranacaklar sonucu çıkıyor. Bunun, Kılıçtaroğlu’nun HDP’yi çözüm ortağı olarak deklare etmesiyle bir alakası var mıdır, zamanla ortaya çıkacaktır.

  Bugün Soçi’deki görüşülecek konuların Türkiye açısından odak noktasını Kuzey Suriye’den varit olacak tehditler oluşturuyor. PYD/YPG/PKK hem ABD hem de Rusya için kullanışlı bir silah. Aynı anda iki baş aktör için kullanışlı bir malzeme haline getirmeyi nasıl beceriyor ABD ile Rusya? Hayret!

  Bugün iki lider arasında yapılacak görüşmeye “üçüncü kişilerin” (devlet üst bürokrasisinin) alınmayacak olması manidar, manidar olduğu kadar uluslararası ilişkiler açısından anlamsız. 14 Haziranda Erdoğan-Biden görüşmesi de bu şekilde -sadece iki başkan arasında- yapılmıştı. Baş başa yapılan görüşmelerin içeriği devletin üst bürokrasinse ABD’de ulaşıyordur da bu, bizde ve Rusya’da oluyor mudur, bilemiyorum.

  İlgili Devlet kurumları ile meclisler, TBMM ne için varlar?

  • Onlar havan dövücünün hınk deyicileridir üstadım !
   Selamlar ,iyi akşamlar

  • Bugün döktürmüşsünüz adeta sayın Günay. Ülkücüler ve MHP nasıl bir döngüye girdi bilemem, benim işimde değil. O sorunu bu problemi nasıl çözerler yada düğüm düğüm mü ederler gıdımda da değil.
   Sınırımızın güneyindeki problemler belliki epey daha sürer. Sürmese nolcek ki? İran’ı buralara yerleşirse Esed mi geri bastıracak, geri bas geri bas mı diyecek?
   Kandile çıkıp söndürüp karanlıkta korkudan altlarına ederler inşallah mi diycez?
   Bence en kafa yorulması gereken, gün gelir (lozanda aslında … Maddelerce daha gizli anlaşma varmış masalı duymuştuk!) Bunlarda yıllarca daha o şunu demişti, bu kabul etmişti, aslında o öyle demek istememiştir, ..
   Hatta hain dış güçler vatanını satmıştı bile derler mi derler! Kim engel olabilir ki?
   Elin gavurunun ağzı torba değil ki büzesin!

   • Aykan Erdemir soçi görüşmesinden önce erdoğanın gereksiz çocukça bir alınganlık gösterdiğini halbuki Biden’ın Erdoğan’a bir tavrı olmadığını hatta Erdoğan’ın bu alınfanlığına çok şaşırmış olabileceğini söylemişti, söylediği doğru çıktı Biden acil bir randevu verdi.

    Watch “New York – Soçi hattında Erdoğan: ‘Ümmi dış politikada içi boş oyun planı’ –  Aykan  Erdemir” on YouTube
    https://youtu.be/E95_AAWW60U

   • Hasan beyin döktürmediği gün yok ki bilader; değerse direğine değmezse budağına, sık babam sık!!!

 6. DAHA FAZLA ÇALMAK MÜMKÜN
  Edit ve redakte işlemleri yapılıyor.
  Yakında piyasalarda.
  Piyasaların alt-üst olması bekleniyor.
  Hatta devre kesiciler çalışabilir.
  Yakın dost ve şeriklerinden değişik bir isim önerisi de varmış:”Ne Kadar Çaldım. Nerelere Harcadım”

 7. Saray entrikalarından da muhabbetinden de yurdum Anadolu insanı oldum olası hoşlanmaz?. Çünkü adet gelenek ve göreneklerimize ters gelir bizim bu yaşam tarzı.
  Bizdeki saray denilen yer de külliye! Diye takdim ediliyor, nedenleri bu gibi şeyler olabilir mi acaba?
  Saray=lüx ihtişam şatafat demek diye anlaşılır bizde. Bizim böyle birşey lere ihtiyaç duymadığımız! ? Yüzyıllardır ispatlıdır. Dinimiz tarihinde de, milletimiz geçmişinde de.
  Bizdeki yönetim merkezi içindekilerin aklı, cesareti ve bilgisi ile dışardakilere korku verir, güçlü görünmek önemlidir. Ve biz zaten böyleyiz ☺️?.
  Gelip geçici olan yönetim ler hırslı sı hırlı sı hırsız ını arada öğütür gider. Örnek mi, bakın şunun şurasında son bir yüzyılımıza☺️
  Ayaktayız ayakta dimdik ayakta. Zengini fakiri güçlüsü zayıfı hep bir arada. ??????

 8. insanın kesesi boşsa dünya onu ilgilendirmiyor. Siz kulis bilgilerine devam edin, Ben ve benim durumumdakiler gelecek sene seçim olması için dua ediyoruz.

  • Vatandaş sandık görevin filan mı var, seçümlere takılıp kalmışsın? Sen önce şu çalınan/çarptırdığın nickname ini bi bul da, sandık başında oyları sayacak birileri bulunur nasıl olsa?
   Sanki fındık, çay başfiyatı açıklanacakmış gibi seçim yolu gözleyeni de ilk görüyorum:)

 9. Bu yazıdan ben şahsen iki sonuç çıkardım .
  Birincisi ; ABD seçmeni ve oradaki seçim sistemi, daha seçim çalışmaları esnasında ne olduğu belli olan böyle bir adamı ABD gibi bir ülkenin başına başkan olarak seçebiliyor !
  Demek ki seçmenlerin akıl almaz tercihleri sadece bizde değil dünyanın her tarafında var.
  Çıkardığım diğer sonuç ise ; dürüstlüğün , samimiyetin , gerçekçi oluşun her zaman ve her yerde geçerli olmasıdır ; aksi tutum ve davranışlar kısa vadede yararlı olsa bile şimdi olduğu gibi bir gün mutlaka ortaya saçılıyor ve çok daha büyük bir rezilliğe sebep olabiliyor!
  Herkese selamlar saygılar

 10. ESKİ ÇAMLAR

  Ak parti 2023 de yeniden iktidar olmanın yolunu buldu. Sayın ali babacan geçen gün tv de idi. Kendisinin bakan olduğu dönemde ak ekonominin ne kadar iyi yönetildiğini Türkiyenin nasıl kalkındığını anlattı. Aynı hikayeyi davutoğlu’ndan da dinleyebilirsiniz. Bu iki bakan döneminde ak parti olağan üstü başarılı imiş. Onlar ayrılınca bozmuş. Yani neredeyse 2016 ya kadar her şey çok güzel gitmiş, onlar ayrılınca bozulmuş. Az buz değil 16 sene ak parti başarıdan başarıya koşmuş.
  Bakmayın şimdi atıp tuttuklarına, yarın damat isyan bayrağı çekip muhalefete geçsin, yahut parti kursun Berat Albayrak ın nasıl londra oligarklarına karşı, faiz lobilerine karşı ülkeyi ve Türk parasını koruduğunu, onu aşamayan lobicilerin dış baskısı ile görevden alındığı yönünde masallar anlatılır sözcü gazetesinde.
  Ha gelelim 2023 seçimlerinde iktidar olmanın formülü. RTE seçiler yaklaşınca maliye bakanını , cumhurbaşkanı yardımcısını istifa ettirip muhalefete geçmesini yahut parti kurmasını sağlar. Onlar da kendi dönemlerinin kusursuz olduğunu kamuoyuna anlatır, muhalefette “Ortaklarımız” dairesine geren bu yeni yandaşlarına evet haklılar diyeceği için bütün ak parti dönemi pir ü pak olur ki yeniden seçilmenin önünde engel kalmaz. Komik mi? olabilir ama gerçek!

  • Yahu hd kardeşim , her gün aynı yavelerinden vallahi bıktık usandık !
   Bu günkü yazının konusu ne , sen ne anlatıyorsun !
   Allah aşkına AKP nin beşinci kolu musun ? Ne bu kadar kraldan kralcı olmak yahu , yeter artık !

   • bıktınız mı? üzüldüm oysa eğlenceli yazılar yazdığımı sanıyorum. Seçime kafayı takmayın, her türlü 2023 sonrası sizde.

  • Sebahat bey, haklısınız belki ama sayın yazarın her gün babacan ya da davutoğlu muappeti yapmasından yeğdir bence böylesi:)

 11. Biz arkasından kitaplar değil, soruşturma dosyaları yazacağız. Savcılıklardan. İmzalı mühürlü. Londra mahkemelerine kaçmasın diye de kapıları tutacağız.

  • Adnan menderes ve arkadaşlarını yargıladığınız gibi mi? Atıf hocayı yargıladığınız gibi de olabilir. En iyisi izmir suikastı yargılamanız, tabutları önceden sipariş edersiniz.

   • Menderes demokrasi şehididir. Karşılaştırma olmamış. Ne yani yolsuzluklar birilerinin yanına kar mı kalsın? Londra mahkemelerinden mi korkacağız. Söke söke alacakmış. Pabucumu yalar. Elbette yargılanacak. Demokrasinin gereği olarak. Hesap verecek ve hesap alınacak. Herkes de buna hazır olmalı. Londra mahkemelerinin arkasına saklanmamalı.

 12. “Putin’le görüşecek liderlerin zaafların kullanılması konusunda dikkatli olmasında yarar var”
  Enver Altaylı’nın yargılandığı dosyaya giren Rusların Ankara’nın göbeğinde yönetime ilişkin yaptıkları ajanlık faaliyetlerine ilişkin rapor da bu tespitinizin doğruluğunu teyit eder mahiyette.

  • Ben de “dikkatli olunmasında yarar var” kısmını anlamaya çalışıyorum. Acaba basıl dikkatli olabilirler. Son gün ya hani.. hani “bu tür görüşmeler formaliteden yapılır, çünkü bütün hazırlıklar yapılmış iş bitmiştir” der ya uzmanlar.

Yoruma kapalı.