Bir koyup üç alma senaryosu ve muhtemelen Türkiye’nin önüne dayatılan seçenek: ‘‘Tarafını belirle’’ 

46
Ukrayna ve Rusya bayraklarından bir amalgam..
Reklam

Önce senaryoyu yazayım:

‘‘Ukrayna’nın ülkeyi işgal eden Rus ordusu karşısında en zayıf direnme noktası, uçaklardan üzerlerine yağdırılan füzeler… Ukrayna’nın elinde Rus yapımı S-300 savunma sistemi var, ama sistem hem eski hem de yetersiz; S-400 olsa direniş düşürülecek Rus uçaklarıyla müthiş kuvvet kazanır… S-400 füze savunma sistemi kimde var? Türkiye’de.. Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemi Türkiye’nin başının derdi. İstese de kullanamıyor.. En iyisi onu Ukrayna’ya göndermek; nasıl olsa ABD buna yardımcı da olur. Sonrasında, ABD Türkiye’ye bu yüzden koyduğu ambargodan vazgeçtiği gibi, S-400 yerine daha önce ayak sürüdüğü Patriot sistemini de gönderebilir.. Ayrıca, üretim ortağı olduğu, parasını da ödediği halde Türkiye’ye uygulanan S-400 ambargosu yüzünden konulan F-35 jetleri üzerindeki engeli de kaldırıverir ABD…’’ 

Senaryoyu nasıl buldunuz?

‘Bir koyup üç almak’ diye ben buna derim işte.

Yanlış anlaşılmaması için hemen uyarayım: Yukarıda yazdığım senaryo bana ait değil. ABD’nin özellikle iş dünyasına hitap eden tiraj şampiyonu gazetesi Wall Street Journal’da Paul Kolbe imzasıyla çıkan ‘‘Türkiye’nin Rusya’dan aldığı füzeler Ukrayna’yı savunabilir’’ başlıklı makaleden aynen aktardım.

Kalbe öyle sıradan biri değil. 25 yıl CIA adına sahada çalışmış. Şimdi de Harvard Üniversitesi’ne bağlı bir merkezin (Belfer Center for Science and International Affairs) başında. 

Makalede Ukrayna’nın elindeki S-300’lerden Türkiye gibi NATO ülkesi olan Bulgaristan, Yunanistan ve Slovakya’da da bulunduğu vurgulanıyor. Onlar gönderebilirler, ama ellerindeki çağı geçmiş bir sistem ve zaten ondan Ukrayna’da da var. Ukrayna’nın ihtiyacı olan uzun menzilli, yüksek hedeflere tırmanabilen hava savunma sistemi. Yani S-400. 

[‘‘Neden ABD Patriot füze savunma sistemini doğrudan Ukrayna’ya göndermiyor da Türkiye’nin elindeki S-400’ü göndermesi gerekiyor’’ sorusunun cevabı makalede yok.]

Reklam

Kolbe yazısını şöyle tamamlıyor:

‘‘Türkiye elindeki S-400’leri Ukrayna’ya vermekle Ukrayna’ya, NATO’ya, ABD’ye ve kendisine iyilik yapar; tek zarar Rusya’ya verilmiş olur. NATO içerisinde ihtilafa yol açmak için Türkiye’ye sattığı kendi yapımı S-400’lerin Ukrayna kentlerini bombalayan Rus jetlerini düşürmek amacıyla kullanılması şairane bir adalet olacaktır.’

Evet, aynen öyle, ‘şairane adalet’

Saçma mı geldi, okuyunca etrafı rahatsız edecek derecede güldünüz mü?

Gülmeyin.

Çatışmalar Ukrayna’da oluyor, Ruslar Ukrayna kentlerini harap ediyor, Ukraynalılar ölüyor, ancak bu yerel bir savaş değil. Geriye çekilip gelişmeye geniş açıdan baktığımızda bir tarafında uzak bir ülkenin varlığını hemen farkedebiliyoruz: Amerika’nın… Onun hemen yanıbaşında Avrupa Birliği ülkeleri var. NATO genel sekreteri çatışmalar başlar başlamaz ‘‘Bu bir Avrupa savaşı’’ tespitinde bulunmuştu. 

Ukraynalılar, buna göre, Avrupa -bir dereceye kadar da ABD- adına savaşıyorlar…

Yeni dünya düzeni

Reklam

Geçen yüzyılda Avrupa’da çıkan her savaş sonrasında bir ‘yeni dünya düzeni’ ile tanışılmıştır.

İlk savaş olan Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) sonrasında belli başlı imparatorluklar yerlerini ulus devletlere bırakmış, Osmanlı İmparatorluğu sınırlarından 20’den fazla bağımsız ülke çıkmıştı.

Daha sonraki Avrupa savaşı olan İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) ardından, milyonlarca cana mal olan çapta çatışmaların bir kez daha yaşanmaması gerekçesi kullanılarak oluşturulan yeni ‘yeni dünya düzeni’ ihtilafları müzakerelerle çözmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler sistemini getirmişti.

Sonraları Afganistan’da ve Ortadoğu’da savaşlar çıksa da, Avrupa sıcak çatışmaların dışında kaldığı için olacak, çok istense de onların ardından yeni bir ‘yeni dünya düzeni’ ile karşılaşılmadı.

Ukrayna ile galiba bir kez daha farklı bir dünya düzeni kapımızda.

Kimileri ‘‘Yeniden iki kutuplu dünya olacak’’ görüşünde. Olabilir tabii; ancak Ukrayna’da kısa sürede sonuç alabilseydi Rusya, bu daha kolay olabilirdi. Oysa tam tersi oldu: En son sistem silahlara sahip olduğu bilinen, işgal gücü olarak Ukrayna’ya 65 km uzunluğunda tanklarla saldırabilen Rus ordusu 25 gündür Kiev’e varamadı.

En son böyle bir durumla ‘Soğuk Savaş’ yıllarında karşılaşılmıştı. ABD ile askeri açıdan eş güçte olduğu sanılan Sovyetler Birliği, Afganistan’daki düzensiz savaşta (1979-1989) yerel direniş karşısında çaresiz kalmıştı.

On yıl süren işgal Rus ordusunun yenilgisi ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla sona ermişti.

Putin Rusyası ve Biden ABD’sinin nihai amaçları

Rus ordusunu Ukrayna’ya gönderen Vladimir Putin’in nihai amacının yüzyıllar boyu Moskova’da hüküm süren Çarlar ile 70 yıla yakın Sovyetler Birliği’ni yöneten kadroların hedeflerinden farksız olduğu ortada: Ukrayna üzerinden ‘yakın çevre’ bildiği bölgedeki ülkelere ‘‘Bizimle beraber olmazsanız akıbetiniz bu’’ mesajını vermek…

Bu mesaj verilebildi mi Ukrayna’da?

ABD ve müttefikleri de, Rusya-Putin tarafından açılmış bu yolu bir başka nihai amacı gerçekleştirmek için kullanıyor mudur?

Ukrayna’da ülkesini batağa saplamış görüntüsü yüzünden gücünü yitirmiş Vladimir Putin’le dişleri sökülmüş zayıf bir Rusya’ya tahammül etmek veya Putin’in konumunu kaybetmesiyle yandaş hale gelmiş Rusya’yı yanlarına çekmek…

Tabii işlevsiz kaldığı için önemsizleşen NATO’yu diriltmek de bir yan beklenti olabilir.

Ya Türkiye’nin durumu?

Makaleden önümüzdeki dönem için Türkiye’ye biçilen rolün izleri alınabiliyor.

İsrail cumhurbaşkanı, Yunanistan başbakanı, Birleşik Arap Emirlikleri veliahtı şu yakınlarda Türkiye’den geçti. Ülkemiz son gelişmelerde merkezi rol oynar görünüyor. Rusya’ya tam karşı çıkılmıyorsa da galiba artık bu duruma bir son verilmesi bekleniyor.

Makaleyi ben böyle okudum.

ΩΩΩΩ

Reklam

46 YORUMLAR

 1. Rusya nın dişleri söküldüğünde artık ezeli düşmanı tükendiği için NATO nun yeni rakibi sadece Çin olabilir. Bu durumda ülkemiz de ABD ve AB nin arka bahçesi olan bir coğrafyada etkisiz eleman haline gelecektir. Her koşulda kendimizi çok önemli bir konumda görme alışkanlığımızdan vaz geçip ne ABD ye, ne de AB ye bağımlı olmaksızın kendi ayaklarımız üzerinde durabilme yeteneğimizi geliştirmeliyiz.

 2. Kusura bakmayın amam ABD bu senaryodaki gibi bir alıp üç vermesi hayal ötesi bir şey artı S 400 lerin Ukrayna ya verilmesi Rusya ya savaş açmak anlamına gelir.
  Bu senaryo geçekleşirse Ekmek yerine F 35 yeriz artık, Gazı Akaryakıt fiyatlarını geçtik, bulabilirsek kullanırız.
  Hangi tarafı seçersek seçelim olan yine bize olacak Filler tepişecek çimler ezilecek
  Yok Rusya ilerleyemedi yok Batı- ABD engelleyemedi yok zeleski çaresiz, hiç de öyle değil bu savaşın seyri tarafların istediği gibi ilerliyor. Örneğin Suriye de olduğu gibi, her şeyi isteyen zeleski, ABD ye mektup yazıp topraklarım tehlikede deyip asker davet edebilirdi neden istemedi acaba? ABD 3. Dünya savaşı çıkar gerekçesi ile askeri müdahale karşıymış, anlaşılan ABD- Batı Ukrayna yı gözden çıkarmış.

  • Batı radarına giren hiçbirşeyi es geçmez Ahmet bey. Sadece ördüğü ağa salak bir sinek ne zaman düşecek diye bekleerr bekleer
   En sonunda da bir gerzek mutlaka düşer😠
   (Kendi sattığı silahları alıp kullanacaksan da 3 değil 5. Kainat savaşı çıksa bile…)

 3. S-400’ler depoda çürüyor deyince bazıları hopluyor yerinden. Gönderin uçağı da görün ne olacağını falan diyerek de efeleniyorlar. Bizim uçağımız yok, destek verdiğinizi iddia ettiğiniz Ukrayna üzerine bomba yağdırıyor faşist Putin’in uçakları. Gönderin S-400’leri bir işe yarasın. Uçaklar ve tehdit orada. Yemiyor mu? Şimdi şu soruya cevap verin de o küflenmiş beyninizi biraz çalıştırın. Putin yarın size de iki sorti yapınca bu depolardaki S-400’leri kullanabileceğinizi düşünüyor musunuz? Hadi kullandınız diyelim. Bu silahlar öyle sonsuz mühimmatlı değil. İki atımdan sonra bitecek, gerisini nereden almayı düşünüyorsunuz. Saf olduğunuzu biliyoruz. Ama millet bu kadar saf mı sizce. Kimi kandırıyorsunuz. Baştan beri sorduğumuz soru bu. S-400’leri kime karşı aldınız. Hangi savaş jetleri olan ülkenin Türkiye üzerinde sorti yapacağını düşlüyorsunuz. Ekonomi politikası dahi nass’tan öteye gidemeyen bu cahil takımının savaş, savunma strateji olmasını elbette beklemiyoruz. Onlar sadece inşaattan çakıyorlar. Ama laz müteahhitler gibi. Çalma çırpma üzerine kurulu yolsuzluktan öteye gitmiyor.

  • ABD den oturup kara propaganda yapmanız artık midemiz kaldırmıyor diyelim.
   Daha 6 ay önce herkesin gözüne sokarak denediğimiz s400 ler depoda çürüyor demek nasıl bir hokkabazlık.
   Önce kullanmazsınız deniyordu şimdi sonra muhimatı nerede alacaksınız diyorsunuz.
   Bize CATS ambargosu uygulayan ağa babanız ABD den değil tabi ki.s400 kimden aldıysak şu an odan alacağız sonra da silah sanayinden %15 den %75 nasıl çıktıysak s400 muadlinide üreteceğiz zorunuza gidiyor ama yapacağız

   Biz niye savaşa girelim .Ukranya yı cepheye süren ağa babanız bile vermiyor.
   Alışmışmısınız ABD emridince emrini yerine getirmeyi ama savaşa ağa babanız ABD girsin.
   Biz bize tehdit gelen Suriye,Karabağ,akdeniz,libya da karşımıza çıkanları tarumar ettik.
   Kapiş

   • Yine soruyu anlamamışsın. Okumadın yada okuduğunu anlamıyorsun belli ki. Çok sevdiğiniz Putin üzerinize sorti yaparken elinizdeki S-400 mermisini nerden bulacaksınız diye sordum tane tane. Yine Putin’den alacağız demişsin. Buna ne denir bilemedim … Boş bırakıyorum. Hiç biri şıkkı.

    Muadilini üretmek Konya’daki çakma sanayide yapılanlara benzemez yalnız. Öyle bir kapasite bırakmadı ağa babalarınız Türkiye’nin eğitiminde ve sanayinde. Dedik ya kafaları betona çalışıyor. O da çalma çırpma.

    Silah sanayinde yüzde 75’e nasıl çıktınız, orası ayrı bir soru işareti. Kiloyla ölçüyorlar diye düşünüyorum. Aynı ihracatları gibi.

    Putin amcan önün arkan sağın solun kapatmış Türkiye’yi. Ne yapacaksın bu problemi. Ona hiç girmiyorsun. Çünkü cevabınız yok. S-400’leri niye aldığınızı bilmediğiniz gibi.

    • Sen okuduğunu anlamıyorsun herhalde elindeki CIA tarafından elinize verilmiş kara propaganda metinlerini copy-paste yapıştıryorsyn
     Patroit alırsan mermisini ABD den alırsın .
     S400 alırsan Rusya dan.
     Bu durumda her ikisinden de almamak lazım kendin üretmek lazım.

     Türkiye de işte tamda bunu yapıyor.Şu anki ihitiyaçlarını satan ülkelerden sağlarken (ABD parasını versen de vermiyor ,Verdikleri 3 siha nın da kameralarını kuzey Irak ta karartıyordu ).
     ihtiyacı olanları hızla üretiyor.
     aklınla Konya çakma sanayi diyerek Türkiye nin silah ihtiyaçlarını %15 den %75 çıkarmasını Batının yaptırımlarına rağmen uzun süredir Suriye de ,Libya da ,Azerbeycan da operasyonlar yaptığını (eskiden Kuzey Irak a girer muhimmat bitince yenisi verilmediğinden mecburen çıakrdık )
     aklınca itibarsızlaştırmaya çalışıyorsun.
     Zoruna gitse de Türkiye şu an sadece 3 lihaı üretemiyor .Uzun menzilli füze,yüksek irtifa savunma sistemi (s400 veya patroit ) birde 5. nesil savaş uçağı.
     Bunların tamamı da şu an ya prtotip aşamasında,ya çalışmaları devam ediyor.Bakınız tfx savaş uçağı bakınız Hisar serisi savunma füzeleri .

     Yani Papazdan gelen talimat bunları Konya yan sanayi diye aşağılamak anladımda .Bütüb dünya Türkiye silah sabnayinde son dönemlerde çığır açtı derken senin bu nafile kara prpopangandaların çok komik kaçıyor.
     Talimat usulu yazdığın da kafasına kuma gömmüş deve misaline dönüyor.
     Benden söylemesi

 4. Bugün havuzda ne kadar cahilce yalanlar varsa ak troller tarafından buraya aktarılmış.
  Tıpkı dün bana cevap olarak kendisi dahi okumadan kopileyip yapıştıran ve onu okuyacak kadar aptal olmadığımı bilemiyecek kadar zekali olan gibi.

 5. Fehmi bey! Bizimkiler ABD li yazarın tavsiyelerini o yazmadan dahi şimdiye kadar beklemez rus tanklarını nasıl vurdularsa onuda hiç düşünmeden yapardılar.. AMA buna cesaret edemezler.. nedenide Putinin elindeki bunlara ait önemli belgeler. Bana inanmiyanlar 2012 yılında başlayarak bulabilirseler 2017 ye kadra
  Rus devlet TV kaset yayınlarını izlesinler. Rus uçağı düşürülmesi+ Rusya Büyükelçisinin öldürülmesi. Gibi bir çok suçların hatta 15 temmuz darbesini kimler tarafından ve ne için yapıldığını Putin çok iyi biliyor ve elindede belgeleri var.
  Boşuna Perinçek ve Bahçelinin emir erleri olmadılar.
  Riza Zaraf+ Arjantinde FBI ifade veren KGB onun ifadesini almak için baş vurmuştu,akdımi takip etmediğim için almadımı bilmiyorum.
  Bunlari 2 side AKP ve bakanları ile içli dışlı olmuş suçlular.
  Umarım bu Ukrania
  ve Rusya savaşı bizdeki 15 Temmuzda dahil bütün pisliklerin faillerini ortaya çıkarır.insankarın nasıl ikili oynadıkları ortaya çıkar.

 6. Aynen. Neye mal olursa olsun Türkiye’nin tarafı batıda olmalı demiş hem de çok şık demiş.

  Tabii bi çeşit zeka testi. Bu adama strateji, teknoloji, askerlik, politika dersi vermeye kalkanlara çok güldüm.

  • Türkiye bağımsız kalmayı denedi, Rusya 1950’de toprak istedi ve boğazlarda imtiyaz. Türkiye Kore’ye asker göndermek de dahil herşeyi yapıp NATO’ya hızla girdi. Ukrayna gibi yapıp savaşsa mıydı acaba. Bugün şartlar Türkiye açısından değişik mi peki. Rusya’nın Türkiye’de gözü yok mu? ABD’ye laf çakanlar Moskova’da PKK’nın ofisi var, PYD sürekli ağırlanıyor. Suriye’de de Rusya üs kurdu kalıcı olarak. ABD ise tamamen çıktı Suriye, Irak ve Afganistan’dan. Karanlıkta ıslık çalmayı bırakın. Türkiye’yi Putin’e teslim etmeye neden bu kadar heveslisiniz onu açıklayın. Diktatörlük heveslerinizin son durağı orası mı?

 7. Durun biraz nefes alın ya. Daha dün Çanakkale köprüsü açılışını yaptınız. Bugün de açıklandı İzmir-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren projesinin anlaşması yapılmış.
  Hayırlı olsun.
  Muhalifleri duyar gibiyim.
  Ne gereği vardı. Ne işimiz var izmirde. :))

  Projenin 42 ayda tamamlanması hedeflenirken, yapım ve işletme aşamasında toplamda 22 bin kişiye istihdam sağlanacak.
  503,3 kilometrelik YHT hattı, Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir il sınırlarından geçecek olup, işletmesinde Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Salihli, Turgutlu ile Manisa bölgelerinde gar ve istasyonlar hizmet verecek.Şubat ayında yer teslimi yapılan proje kapsamında, 7 istasyon ve 3 de büyük gar yapılacak. 24 tünel, 30’dan fazla köprü ve viyadük yapım çalışmaları 7/24 esasına göre sürdürülürken, son teknolojiye sahip ve yüksek hızlı tren hatları için özel üretilen 36 metre uzunluğunda raylar kullanılacak

  Ankara İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi için İngiltere’den 2.3 milyar dolarlık rekor finansman desteği sağlandı. ERG İnşaat’ın üstlendiği YHT projesi 42 ayda tamamlanacak ve Ankara – İzmir arasını 3 saate düşürecekAnkara ve İzmir Limanı arasında yapılacak elektrikli tren yolu için İngiltere, İsviçre, Avusturya ile İtalya’da faaliyet gösteren önemli kreditör kuruluşların sağladığı finansmanı Credit Suisse ve Standard Chartered bankaları yönetecek.Proje için temin edilen finansmanın, İngiltere’nin tarihinde şimdiye kadar sağladığı en büyük altyapı ihracat finansmanı olması dikkat çekerken, bu durum Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olarak da teyid ediliyor.

  • Kimse köprü yol olmasın demiyor. Niye ihalesiz yandaşlara çok pahalıya yaptırılıp borçlandırıyorsunuz bizi diyoruz. Dünya bankası bile ilan etti bu 5 büyük firmayı dünyanın en yolsuzları olarak. Geçiş 200 TL Çanakkale köprüsünde fakat garantisi dolar üzerinden verilmiş ve bu bile karşılamıyor. Gerisini bizden alıyorlar geçenden alamayınca. Adalet mi bu?

 8. Bu arada arada Türkiye nin S400 leri aldığı ama başbelası kullanamdığı gibi bir kara prrpagda daha manipülasyona sokuluyor satır aralarında.

  Hava savunma sistemi Nato da olmayan tek ülkeydik.Sadece Nato değil.
  Civar ülkelerde de Ermenistın ,Suriye,eski Irak,Yunanistan tümünde var.
  ABD satmıyor.Sattırmıyor.Bize saldırı durumunda.Almanya,Hollanda ve Ispanya dan ödünç geldi ama En zor zamanda aldı götürdüler.

  S400 kurulu ve test edildi.İstersen görüntüler internet de var.
  Bu yalanı nasıl kim veriyor size.
  Bu sistemler nerede ,hangi depoda olduğunu bir söyle de bilelim.
  Gemiler de limanda ,Uçaklarda hangarda .Onları da savaş sireni çalınca görürsün.
  Alarm durumuna göre savaşa hazır olur ,hazır hale getirilir.
  Daha 6 ay önce kullandığımız test ettiğimiz ,internetde görüntüleri olan bir sistem depoda çürüyor diyebilmek tam bir FETÖ klasiği
  Kimseye haber vermeden de test edilebilirdi bu dünyaya “Elimde sistemlerimle entegre ettim işte kullanıyorum. işte de görünütüleri.Sıkıyorsa uçak kaldır “demektir
  ABD algı ajanları
  -Alamaz dedi; alındı
  -Gelemez dendi geldi.
  -Kullanamaz dendi.Test görünütüleri bütün dünyanın gözüne sokarak gösterildi.
  Daha nasıl kulanılacak .
  İsterseniz bir uçak kaldırın göstersinler nasıl kullanılacağını

 9. ABD dahi Polonya uçaklarını kendi ukranya ya vermezken ,Rusya ile diyaloğu olan,ta başından beri tarafsız kalacağını ve çıkarına olmayan hiçbir ambargayo katılmayacağını ilan eden tek Nato üyesinin bu işe gireceğini düşünmek sadece kara propaganda ve yine emperyallerin planlarının bir şekilde dezanformasyonun sağlanması.
  Türkiye tamda tüm Dünya nın gıpta ile baktığı gem ukranya hemde rusya nın arabulucu olabileceği ve hatta garantör ülke olabileceğini tüm dünyaya ilan etmiş durumdayken .

  Bunlar sadece Türkiye de iç kamoyunu manipüle etme üzerine çıkan düşünc kuruluşu adı altındaki CIA aparatlarının işi.
  Ha papazın müritlerine de bunu köpürtmek ve manipüle etme görevi çoktan tevdi edilmiştir.

 10. Son üç dört haftaya baktığımızda.
  Erdoğan gittiği Afrika gezisini yarıda kesmiş. Kongo, Senegal , Gine temasları ile Afrika’da ziyaret ettiği ülke sayısı 33’e çıkmış.
  Son 3 ayda Güney Amerikalı liderler Türkiyeye gelmiş.
  Elsalvador lideri Ocak ayında Türkiyedeymiş
  BAE geçen ay Türkiye ye gelmiş,
  Arnavutluk lideri Türkiyeye gelmiş.
  Sırbıstan lideri gelmiş
  Kosava lideri gelmiş
  Ermenistan dışışleri bakanı gelmiş
  Geçen hafta İsrail başbakanı
  Azerbeycan lideri Aliyev gelmiş
  Almanya Cumhurbaşkanı
  Yunanistan lideri gelmiş
  Polonya lideri gelmiş
  Bugün Hollanda lideri geleceğini söylemiş

  Rusya Ukrayna başkanları ile sürekli temasta, dışışleri başkanlarını Antalyada buluşturmuş.

  Katkılarından dolayı BM ve NATO Türkiyeye teşekkür mektubunu yayınlamış.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile de telefon görüşmeleri gerçekleştirmiş

  Yeni bir dünya kuruluyor. ABD ile Rusya tarafından dünya yeniden tanzim ediliyor. Bu süreçte Türkiye’nin başında güçlü bir lider olarak Erdoğan’ın bulunması büyük bir şans.

  Birisi bunu fıkraların başmimarı Kılıçtaroğluna aktarsın. Dün Türkiye yanlızlaştı demiş.
  Diyarbakıra gidip Hdplileri ziyaret etmekle olmuyor bu işler. Diyarbakıra gidip Terör mağdurları anneleri bile ziyaret etmekten korkan birisi maval okumayı bıraksın.

 11. Önce Kılıçdaroğlu’nun “Suriyelileri iktidara geldiğim ilk gün göndereceğim” açıklamasına karşı.
  ALİ Babacan, birkaç gündür aykırı aykırı gidiyor.
  Kılıçdaroğluna “Gönderemezsiniz efendim. Palavra bu” türünden sözler söyledi.
  Anlaşılan Babacan orayı da sattı.
  Yakında Chp den Ali Babacan hakkında duyacağımız sözler şimdiden belli. Akpartinin bakanı olduğu dönemde Ali Babacan a ne söylediyseler şimdide başlarlar. İki senelik cicim ayı bitti.

 12. -Batıya sirayet etmiş bir kere. Kan dökmeden insanları yerinden yuvasından etmeden bırakmazlar😠
  Kendi duvarlarını da örmüşse eğer örümcek ağı gibi, içindekini beslemek için yiyecek duvarın dışındakileri.
  – s400 leride elinden çıkardın mı, potinle hısım akrabalık ta kalmaz, hasım bile olabilirsin artık demektir!
  – al sana üçübiryerdenin soğan cücüğü:
  Potinin ayaklarını kaydırdınmı güney sınrlarımızın dışındaki dağlardan tepelerden,
  Yerleşsin uşaklar döşensin borular.
  Sonra demedi deme Fehmi bey, eniştem beni niye öptü?

 13. Öyle yalandan SİHA veriyorum diye destek olmaz demiştim en baştan, verin şu S-400’leri depoda çürüteceğinize diye en önce ben önermiştim. Amerikalılar da sözüme gelmiş işte. Doğrusu da o. Bu S-400’ler bir işe yarasın bari. Haklının yanında olacaksanız öyle kaçak göçek olmaz. Mert olun, çıkın işgali kınıyoruz, işte S-400 deyin. Putin faşistine dik durmazsanız yarın sizden de isteyecek toprak, boğazlardan imtiyaz. Sıra size de gelecek. Olmaz denilenler oldu. Dahası da olacak. O yüzden Batı artık uyandı ve çok sert bir şekilde cevap verdi Putin’e. Rusya ekonomisi kısa sürede çöktü. Adamların bir petrolü gazı var, başka bir şeyleri de yok. Neyine güvenip yola çıkıyor anlamak zor. Bu diktatörlerin sonu hep böyle zaten. Kendi kendilerini bitirirler.

 14. Aklının , paçalarından aktığı belli olan o zatı muhteremin ‘ şairane adalet ‘ düşüncesi , gerçekte bizim için ‘şairane felaket’ olur ve biz de ‘bir koyup üç değil onüç kaybederiz’ ; o nedenle bunun üzerinde durmaya değmez .
  Ukrayna savaşı konusunda ; 24 Martta Brüksel’de yapılacak olan NATO liderler zirve toplantısında , NATO Özel Barış Gücü teşkil edilmesi kararının çıkması son bir ümit , son bir şans olabilir !
  Böyle bir yöntem daha önceleri, Irak’ta, Sırbistan’da ve Afganistan’da çok rahat bir şekilde tatbik edilmişti . Tabii ki bu sefer karşısında Rusya olduğu için NATO’nun enine boyuna ve çok yönlü her ihtimali düşünmesi gerekir yani biraz eli kolu bağlı gibi görünüyor .
  Ancak , savaşın bu güne kadar olan seyrine bakılınca da başkaca bir çıkış yolu gözükmüyor ; yani savaşın bu şekilde devam etmesi Ukrayna’nın ve halkının sonunu getirebilir , bu durum da Batı dünyasının (ABD,NATO,AB) ise yüzkarası olur .
  Bu nedenle NATOnun şimdiye kadar izlediği ve Put’in’in de sonuna kadar tepe tepe
  suistimal ettiği çekingen hatta korkak politikasını terk etmesi , artık şahsiyetini , güvenirliliğini, şeref ve haysiyetini koruması yani tarihi misyonunu yerine getirmesi şattır, kaçınılmazdır!
  Korkunun ecele faydası yoktur , dolayısıyla Rusya’nın blöfünü görmekten başka çare yoktur!
  Salamon’un komşusu Mişon’a borcu varmış .Borcun vadesi gelmiş, geçmiş bir türlü parayı denkleştirememiş ; günlerce karar kara düşünürken hanımı merak edip sormuş,
  – Sendeki bu hal nedir ne oldu sana böyle !
  Salamon da durumu anlatmış ,hanımı biraz düşündükten sonra akıl vermiş,
  – E bunda ne var, veremiyorum de, gerisini o düşünsün !
  Bu fikir Salamon’un aklına çok yatmış, açmış pencereyi Mişon’a seslenmiş,
  – Ula Mişon , sana benim borcum var ya ! Mişon,
  – He var , vadesi de geçti , niye vermiyorsun ! Salamon,
  – Ben de sana onu söyleyecektim işte! Ben onu veremiyorum! Şimdi biraz da sen düşün !
  NATO böyle bir karar aldıktan sonra da gerisini Put’in düşünsün !
  Selamlar, saygılar

 15. O. Makaleyi yazana söylemek lazım:Derdin Ukrayna’yi kurtarmak ise patriot gönder yok Türkiye ile barışmak ici F35 diyorsan bunu gel adam gibi şöyle hata yaptık de .
  Dünyanın enbuyuk problemi hatta küresel ısınmadan bile daha önemli ABD nin varlığı.Bu ülkenin acilen yok edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi gerekiyor.Bence tüm uluslar bunun üzerinde kafa yormalidir.

  • Amerika dünyadan elini eteğini çekti. Afganistan’dan, Suriye’den, Irak’tan askerlerini tamamen çekti. İstediğiniz buysa oldu. Rusya ise Gürcistan’dan başladı, Kırım, Suriye, Libya, Ukrayna’yı işgal ederek Türkiye’nin etrafını çevirdi. Bizim otokrat diktatör severleri anlamak gerçekten zor. Putin faşistinin adım adım Akdeniz’i çevirdiğini görmemek nasıl bir körlüktür anlamak zor. Tamam diktatörlere meftunsunuz ama hiç mi kafanızı kaldırıp etrafa bir bakmıyorsunuz. Nereye gidiyoruz diye. Rusya yarın kapınıza dayandığında kimden yardım istemeyi düşünüyorsunuz. Çin’den mi, Azerbeycandan mı, yoksa S-400’lere mi güveniyorsunuz.

   • Bir laf var el şeyiyle şey olmaz diye .
    Ukrayna ABD ye güvendi ne oldu .Ülke tarumar halk perişan .Hickimse senin için savaşmaz. Kendine guveneceksin o yeter.
    Yüzyıl önce bunu başardık.Simdi hicbirsey
    Olmaz.

    • Kendinize çok güveniyorsanız NATO’dan çıkın bir önce, boş konuşmayı ve NATO’ya söylenmeyi bırakın. Çünkü Putin faşisti açısından şu anda Türkiye bir tehdit ve Ukrayna’dan sonra sıra Türkiye’de. Daha önce olmamış şey değil. Atatürk havaalanına kadar işgal etti Türkiye’yi Rusya. 1950’de NATO’ya kapağı atmasaydık Kars, Ardahan ve Boğazlar da gitmişti. Gerçekten hiç tarih okumadan bu kadar boş konuşmayı nasıl beceriyor bu yandaşlar anlamak zor. Meydanı boş buldular saf milleti milli yerli yalanlarıyla kandırıyorlar. Ama bize yutturamazsınız.

 16. Bugünkü fıkra Kılıçtaroğlundan, dün bir yerlerde konuşuyor. Diyor ki;

  “Türkiye, büyük bir itibar kaybına uğradı. Eskiden ‘Türkiye’ deyince, devletler şöyle bir dururlardı. Bakalım ‘ne diyecek’ diye. Şimdi ‘Türkiye’ deyince, sırtlarını dönüyorlar.

  Kılıçtaroğlu gerçekten fıkra gibi bir adam. Bunlar ne yiyor ne içiyor gerçekten merak ediyorum. Bir de bu konuşmayı son üç haftaya bakarak yapmış. Son üç haftada 30 ülke lideriyle telefon görüşülmesi yetmemiş anlaşılan. Kaç ülke lideri Türkiyeye geldi ben sayamadım.

 17. Amerikalılar Polonya’nın vermeye razı olduğu mig29 savaş uçaklarını Türkiye eliyle ulaştırma yolunu mu bulmuşlar bula bula. Nasıl olsa dron uçaklarını gönderdiniz, zaten bu savaşa TB-2 dronlarıyla bulaştınız, Yen’i dron teşkilatıyla birlikte mig29’ları ve s400’leri hepsini beraber gönderin mi diyorlar. Bu bana en azından Fuat Uğur kadar mantıksız geldi.

  Cumhurbaşkanı’nın dikkatini çekmesi gereken ara başlığının altına “dış politikadaki başarısının yanına bir de ekonomiyi düzeltse iyi olur. Ülke ekonomisini ekonomi teröristlerine teslim etmezlerse 2023 seçimlerini kazanabilirler” diye yazmış Fuat Uğur.

  Vay vay vay! Fuat uğurdaki bu cesaret hiç bir muhalifte yok, olamaz da zaten. nereden buluyor bu cesareti acaba?

  • Fuat Uğur derin adamdır. 15 Temmuz darbesini 4 ay önceden gazete köşesinde iki defa açık açık yazdı ama dinleyen kim. CB eniştesinden gece yarısı darbeden iki sonra haber aldı, MİT başkanı yemekteydi haber bile vermedi kimseye (hala da oturuyor o koltukta), bağlı olduğu Başbakan tünelde mahsurdu. Yani tam bir evlere şenlik tiyatroydu, neyse geldi geçti. Binali hiç sevmediğim bir proje diye de atar yapmıştı sonra, Hakan telefonuma çıkmadı diye de kızgınlığını belirtmişti. Bu kadar işe yaramaz adamın arasında Fuat Uğur en güvenilir istihbarat kaynağı bence. Ona güveniyordur.

   • Eder bey Fuat uğur Micheal Rubinin yazdığı darbe yapılacak yazisı Türkçeye çevrilince Kopya çekti, ve yaziyide biraz saptırarak yazdı. 15 Temmuz darbesini anlamak için Fehmi Korunun 17 Temmuz 2016 tarihli yazısını tekrar okursanız darbemi yoksa grişimmi olduğu daha iyi analiz edersiniz.

  • Bunu nerenden uydurdun.
   Bu uydurmalarını yorum diye yazıp bu kara propaganda yaptığını mı zannediyorsun.
   Rusya ile şu an konuşabilen tek ülke olan Türkiye den bunu isteyebileceklrini nasıl inanıyorsun Yok inanmıyorsan da her türlü kara propaganda yapmak size serbest.

   • Böyle bir şey yok, sadece ihtimaller dahilinde olasılık babından konuşuyoruz. Hem zaten ben de senin gibi düşünüyorum; reis dostunu arkasından pıçaklamaz diyorum. Yani senle aynı şeyi söylüyorum. Biden’dan koltuk garantisi alsın füze bile atar demiyorum ki sen niye heyecanlandın hemen.

 18. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yaptığı “büyük hizmeti” geçen gün şu tweet’le duyurdu: “Hijyenik ped lüks değil, temel ihtiyaçtır. İhtiyaç sahibi kadınlara bugüne kadar 174.779 paket ped ulaştırdık ve dağıtımlarımız sürüyor.
  O çok eğitimli insanların seçtiği belediye başkanı ped dağıtmakla övünürken, “eğitimsiz çomar” dediklerinin desteklediği AK Parti, “1915 Çanakkale Köprüsü”nü yapıyor.

  AK Parti’nin her hizmetinde olduğu gibi 1915 Çanakkale Köprüsü’ne de kara çalmakta hiç geç kalmadılar.

  Kullanmayacağımız köprünün parası da bizden çıkıyor. diye höykürüyorlar. Tunç Soyer iyiki Chp li. Ya Akpartili olsaydı.
  “Kullanmadığım ped parası neden benim cebimden çıkıyor…” derlerdi.

 19. Adamlar tam komedi, bizimkiler ise tam bir drama.

  Vay be

  Türkiye öngörülü davranıp S400 ü aldığı için Amerika bize teşekkür bile edebilirmiş.
  Türkiye S400 aldığı için haklı çıktığını Amerikalılar bile söylüyor. İlahi adalet bu olsa gerek. Bir koyup üç almak Türkiyenin işi.

  Söyleyin O eski CIA yöneticisine bizim F35 in yarısını göndersin, sonra bakarız duruma.

 20. s 400 lerin rusya yi vurabilecegi ne malum. ne de olsa rus yapimi bir silah. kodlari ruslarda hic gercekci bir senaryo degil. burada amac turkiye yi rusya ya karsi ukrayna savasina sokmak. bu tuzaga dusermiyiz. pek sanmiyorum…

 21. Amerikalıların makalesi yerine biraz milli düşünseniz fehmi bey türkiye abd nin eyaleti değil artık uyanın.

  • Türkiye SİHA’larla taraf oldu ve Ukrayna’yı destekler görünüyor. Bir taraftan da Putin’i kızdırmamaya çalışıyor ve yaptırımları tanımayarak Putin’i destekliyor, ve iki taraftan da faydalanmaya çalışıyor. Eninde sonunda bir tarafı seçmek zorunda. Çünkü Putin’i bitirmek için batı kararlı görünüyor bu sefer. Daha önce Kırım’da sessiz kalınınca Putin bunu yeşil kart olarak gördü ve haline bakmadan Ukrayna’ya bodoslama girdi ve çamura battı bence. Daha önce dediğim gibi Ukrayna, Türkiye için turnusol görevi yapacak. Batıya sürekli iki yüzlü bir görüntü veriyor ve güveni kaybetmiş durumda. Burada artık daha fazla uzatmaları oynayamaz ve bir tarafı seçmek zorunda kalacak. Bu iktidarın ömrü bitti zaten çoktan. Asıl muhalifler pozisyonlarını şimdiden belirlemek ve ülkemizin stratejisini çizmek zorundalar. Ukrayna’nın işgaline karşıyım demekle bitmiyor iş. Eylemde ne kadar ve nereye kadar varsınız. Yaptırımları destekliyor musunuz? Düzen yeniden kurulurken ben bekleyeyim sonuca göre deme şansı yok maalesef.

   • belirlenmek zorunda evet, ukry yada rusu desteklemek hayır! Ender bey.
    Desteklemek zorunda da değil hiçbirini!
    Sihaları vereceğim desek verdirirler miydi?
    Putin’in kankası olacağım desen oldururlarmı?
    Yani, ne oldururlar ne öldürürler seni😠
    Sadece kullanırlar, işi bitince de deliğe süpürürler.🤗

   • SIHA larla taraf oldu ise niye hem Ukranya hemde Rusya tarafsız olarak Türkiye ile diyalog halinde .Hemde garantör ülke olmasına her iki ülke razı.
    Sen Papazı beslediği için Türkiye nin hemen ABD emrinde hazır olmasını istiyorsunki .Mazallah paapzın mamasını keserler.
    O yüzden “haçlılar namusnuza dokunmaz” deyip geziniz ve geçiniz.

  • Fehmi beyde tam da milli duşunun diyor bence senin düşüncen helmen savaşa mi girelim

 22. Sistem falan bahane, hadi f35 ler s400 e uyumsuz, vermezsin olur biter, ambargo neyin nesi. F-16 vermememek ne. Büfenin derdi Erdoğan gitsin. Yerine kolayca gidebileceği”olur boys and grils” gelsin

  • 3.Dünya savaşı çıkaracaklar ellerinden (işlerine) gelse, sen indirgemişsin bu işi bir kişiye!😠
   Bu ne sevdadır kardeşim böyle? Aç gözünü biraz seyreyle. Kılıçdaroğlu ndan da körsün gidiyorsun yanlış teşhise, yanlış kişilere, yanlış işlere körü körüne 😆 (gelsin en iyisi kim ise)
   Tez gel kendine hd🤗.

   • Bir kişi değil bir duruş
    Haçlılar namusnuza dokunmaz diyecek biri olsun yeterli onlar için
    Yoksa RTE yi istemedikleri gibi Bahçeliyi de (YK üylerinin 8 tane kasedini çıkarmışlardı).Soylu yıda,Hakan Fidan ı da ve dahi Akar paşayı da istemeyeceklerdir.
    Yoksa hem müttefiğim deyip hemde PKK ya bize vermedikleri silahı vermeleri açıklayabildin mi.
    şiirle değil nesir ile yazsan da yeterli

 23. 2 MİLYAR DOLARA, 1 MİLYAR DOLAR FAİZ
  Hazine, 2 milyar dolar tutarlı, 5 yıllık tahvil için
  yıllık %8,625karşılığı “948,7 milyon dolar faiz”
  ile borçlandı.
  2 milyar dolara 5 yıllık borçlanmak için yaklaşık 1 milyar dolar faiz ödenecek.
  Yıllık 172,5 milyon dolar faiz.
  Bu durumda formül “2 alıp 3 vermek ” olmuyor mu?
  Nedense “bir koyup üç alma fırsatı”, hep bu koşullarda karşımıza çıkıyor.
  Bu fırsat hiç elimiz rahat iken karşımıza çıkmıyor.
  Ve nedense sonuç da hep, “üç koyup bir almak” şeklinde tahakkuk ediyor.

  • Türkiye, halkı, ve politikacıları,(sayın Koru ve onun gibilerini tenzih ediyorum) neden acaba ABD ve Batı’nın bizi istemediği propaganda’sına inanarak her zama miliyonlarca kez tekrarliyorlar? Oysaki batı Avrupa ve America Demokırasiyi uygulayan refah seviyesi yüksek insan haklarını yerine getiren bir Türkiye istiyor. Peki neden istiyor?
   Aynen onlar gibi insan haklarına saygılı halkının özgür yaşamasını ve ülkenin refahını istiyorlarki onlarda olani biz alalim bizde olanı onlar alsın. En fazlada tatillerini geçirmek için Türkiyenin sahilleri onların dinlenip güneşlenmeleri için bulunmaz birer hazine gibi.
   Bizim halk Türkiyenin gelişmesini ve refahįnı ilk başta Rusya, İranın, ve bazı Arap ülkelerinin istemediğinin ya farkında değil yada işlerine öyle geliyor. Yalnız bizi sevmeyen isimlerini yazdığım ūlkelerin halkı Türkiyeyi çok seviyorlar ve tatillerini orda geçirmek istiyorlar,Tıpkı şeytanlaştırdığımız bati ve halkları gibi.

   Rusya, istemez çünkü Putun gibi kanla beslenen idareciler koltuklarını koruyor.
   İran ve Araplar zaten ezelden beri Türkiyeyi sevmez ve istemezler. Avrupa ve Batı Osmanlıdan rahtsız’imiş fakat, Cummhuriyet olduktan sonra hem devlet adamları hemde askeri kanadı Anıların’da TC hakkındaki gayet olumlu ve pozetif görüşlere yer vermişler vede kendi yalnışlarınıde hiç çekinmede adate yerden yere vurmuşlar.
   Hatasını kabul eden insamların dostudur iftira atanlar değil.

   Fehmi bey çok güzel ve gerçekçi tavsiyelerde bulunuyor.
   Zaten batıyı ve halklarını iyi taniyan hiç bir Türkiyeli bizdeki siyasetçilerin iftıra ve yalanlarına inanmaz.

   Birde her zaman bizdeki siyasetçilerin trolleri var onlar para kazanmak için sosyal medyada yaşadıkları batı ülkelerini yerden yere vururken Çin ve Rusya gibi ülkeleri göklere çıkariyorlar.

   Kanada’da akp li bir troll var Twitter space lerinde dolaşip Canadayi kötüliyor. Çin ve rusyaide övüyor. Her hale çin bu tip troller’e çok para ödediği için onlar bu kadar yalanı ve iftirayı beceriyorlar!

  • 172.5 x 5 = 862.5 milyon dolar yapar. 948.7 değil. Bu tahviller faiz oranı sabitlenmiş olanlardan. Önümüzdeki yıllarda ABD de FED hangi orana gelirse gelsin bu sabit oran üzerinden ödenecek. Yani faizi artmayacak. Daha ucuz borç bulunabilecek bir kaynak varsa lütfen paylaşın. Zira borçlanmadan olmuyor. O CHP kafasıydı 1950 den ònceki dönem.

   Ender , ddm , Nurdan bugün iyice coşmuş siz bundan etkilenmeyin. Onun ki duygusal !

   • Galiba sen bizleri ak troller ve kendiniz zannetiniz. İsterseniz şöyle 6 yıl geriye gidin bir siz ve ak trollerin yorumlarıni okuyun daha sonrada benim yorumlarıma göz atın hangisi yalan çıktı? Bırakın kula kulluk etmeyide eğer varsa bırazcık vijdandan’ınızın sesini dinleyin..!!
    Benim ismim ak trol ve uşaklarına ağır gelir.

   • 862,5×14,80=12milyar765 milyon TL
    Yani iki milyar doları 5 yıllığına aldığımızda ödeyeceğimiz faizin bu günkü TL karşılığı.
    Tüm otoyol ve köprülerin yıllık geliri
    iki(2) milyar TL.
    Yani tüm otoyol ve köprülerimiz sadece iki(2) milyar dolarlık borcumuzun
    “sadece faizine altı(6) yıl çalışacak.”

Yoruma kapalı.