CHP farkında değil ama Millet İttifakı’ndan umut kesmeye doğru yol alınıyor…

40
Reklam

Belli konularda kendimizi tartışmaya fazla açık bırakmadığımız durumlara eskiden ‘peşin fikirlilik’ denilirdi, aynı durum için artık ‘önyargılı olmak’ kalıbı kullanılıyor. 

‘Takıntılı olmak’ da denilebilir.

Erken seçim konusunda ben biraz takıntılıyım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını dinleyip hükümetin ve tek tek bakanların icraatlarına baktığımda, seçimin iddia edildiği gibi 2023 haziran ayında değil, zamanından önce yapılacağına dair kanaatimin güçlendiğini görüyorum.

Aile destek programının haziran (2022) ayında başlayacağı, bu yılın temmuz ayında maaş ve ücretlere yapılacak zamlarla dar gelirlilerin alım gücünün iyileştirileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün açıklandı.

Hemen o iyileştirmelerin ardından -eylül veya ekim aylarından birinde- seçim düşünüldüğü kanaatim pekişti.

Dedim ya, peşin fikirliyim, önyargım var ve seçim tarihinin erkene alınacağı konusuna takıntılıyım.

Takıntılı olmamın pek çok sebebi var da birini hepsinden çok önemsiyorum: Seçim tarihi erkene alınmazsa anayasanın açık hükmüne göre Tayyip Erdoğan seçmen karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkamıyor…

Reklam

Anayasal engeli aşmak zor.

Bir an için seçimin gelecek yılın haziran ayında veya bu yılın eylül veya ekim aylarından birinde değil de iki hafta sonra yapılacağını düşünelim. 

Sonuçta haftalar günleri, aylar haftaları izliyor ve her geçen günle erken veya zamanında seçime biraz daha yaklaşıyoruz. Seçim gününün siyasetin tarafları açısından şimdi karşı karşıya olunan şartlardan çok farklı olacağını düşünmemiz için de herhangi bir sebep yok.

Ha bugün olmuş, ha birkaç ay sonra, ha gelecek yıl.

Peki iki hafta sonra sandık başına gidecek olsak sandıktan nasıl bir sonuç çıkabilir?

Cumhurbaşkanı hangi ittifakın adayı seçilir, Meclis’te çoğunluğu hangi ittifakın milletvekilleri oluşturur?

Anketler bu konuda kesin bir sonuç bildirmiyor. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonucu “Kime oy vereceğimi adayı görünce kararlaştıracağım” diyenler belirleyecek gibi. Tayyip Erdoğan’a iki kez oy vermiş ve her iki seçimde onu ilk turda yüzde 50’nin üzerinde bir oyla cumhurbaşkanı seçmiş seçmen kitlesi ‘Millet İttifakı’ veya ‘6’lı masa’ olarak anılan oluşumun aday göstereceği herhangi birine oy verme kesin kararlılığında değil. Tersine, aynı seçmen grubu, beğenmediği bir isim aday olarak önüne getirildiğinde eski tercihine geri dönebileceğini belli ediyor.     

Reklam

Cumhurbaşkanı adayı o grup tarafından beğenildiği takdirde, onu aday gösteren ittifak Meclis’te de çoğunluğa ulaşabilir.

İşin özeti şu: Bugün veya yarın yapılması fark etmez, seçimin sonucu ittifaklar açısından çantada keklik değil. 

Oysa her iki ittifak da sanki kendi adaylarının seçimden cumhurbaşkanı olarak çıkması kesinmiş gibi bir davranış sergiliyor.

Millet İttifakı da Cumhur İttifakı da…

Bu tavırları aday belirlemede etkili olursa, taraflardan biri, yanılgısını seçim yenilgisiyle ödeyecek.

Konuyu şimdi gündeme getirişim seçim tarihinin erkene alınacağı önyargım sebebiyle olsa da, son günlerde Millet İttifakı paylaşanları ile destekçilerinin sergiledikleri tavırlarda dışa vuran takıntıların iyice kendini belli etmesinin de bu yazıyı yazmamda etkisi var.

İki tarafın medyası seçimde üstünlüğü diğer tarafın alması için ellerinden geleni yapacağa benziyor.

Kendi haline bırakılsaydı, Cumhur İttifakı’nı destekleyen gazeteler ile haber kanallarının yayınları Millet İttifakı’nın sandıktan önde çıkmasını sağlayabilirdi. Tek sesli bir yapı var o medyada ve iktidarın her yaptığını, atılan her adımı doğru da olsa yanlış da olsa savundukları için, bilinçli seçmen nezdinde güvenilirliklerini yitirmiş durumdalar.

Seçim sonucunu etkileyebilecek bilinçteki seçmen iktidar yanlısı medyaya yansıyanları dinleyip okudukça karşı tarafa daha fazla meyleder hale gelebilir.

Yukarıdaki cümlenin fiilini “Gelebilirdi” olarak değiştiriyorum.

Artık Millet İttifakı’nın büyük ortağı CHP’yi ve politikalarını destekleyen gazeteler ve haber kanalları da var ve onlar da karşı ittifakın medyasından farkları olmadığını fena halde belli etmeye başladılar.

Örnek arayanlara, İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisini izlemeleri için davet ettiği gazetecilere o medyada verilen tepkiler yeterince açıklayıcı bir örnek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun en son ‘helalleşme’ sözcüğü ile yaptığı çıkışla oluşturduğu sempati taarruzunu neredeyse sıfırlamayı başardı CHP medyası…

O medyanın tek sesli yapısında yer alanların Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ ile hedeflediğini içlerine sindiremedikleri belliydi de, kendi dar görüşleri dışındaki eğilimlere hoşgörüsüz olduklarını herkese göstermek İmamoğlu’na verdikleri tepkiye nasip oldu.

‘Rövanşist’ de deniliyor, ancak daha anlaşılır sözcük ‘intikamcı’

‘İntikamcı’ yaklaşımın CHP örgütü içerisinde önemli konumlarda uzantıları bulunduğu da son gelişmeyle ortaya çıktı.

Böyle bir ortamın akla düşürdüğü sonuç şu: CHP lideri ne yaparsa yapsın, ‘6’lı masa’ ne kadar halisane çaba gösterirse göstersin, seçim kapıya dayandığında, ‘intikamcı’ anlayışın hakim olduğu CHP’li medyanın etkisi altında belirlenecek cumhurbaşkanı adayı ve milletvekili aday listeleri, AK Parti’ye oy verme konusunda ikircikli seçmen grubunu tatmin etmeyebilecek.

İktidar açısından muazzam olumsuz şartlarda gidilecek bir seçimde bile, Millet İttifakı’nı kendi dar sınırları içerisinde boğmaya hazır görünenlerin taşkınlığı yüzünden, sandığa yansıyacak seçmen iradesi, iktidar değişikliği beklentisini 2053’e erteletebilir.

Kalıplarını aşmaya hazırlanan bir CHP’liye –Ekrem İmamoğlu’na- bile tahammülü olmayanların ittifak içerisindeki diğer partilerin lider, yönetici kadroları ve tabanlarına bakışlarını tahmin etmek hiç zor değil.

Aslında daha önceleri bu konuda herhangi bir önyargım yoktu, yani peşin fikirli değildim, fakat şimdilerde takıntılı hale geldiğim bile söylenebilir.

ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. Bu seçimler CHP li Kılıçtaroğlu gibi bir lidere rağmen fanatık seçmenlere ders niteliğinde bir seçim olur.
  Kemal bey 11 yıldır ülkeye vurulan darbelere rağmen hatta Şehit cenazesindeki linçe rağmen Mağduriyetini dahı dillendirmiyerek ne partısını nede gençleri sokağa dökmeyip ülkeyi kausa sokup bölüp pPeki bunların 10 da biri Erdoğana yapılmış olsaydı ülkenin hali ne olurdu?
  Ak troller buna bir cevabınız varmi?

 2. Kırk yıl düşünsem CHP’yi destekler hale geleceğini öngöremezdim. Savrulduğun, geldiğin yere bak, yazık. Ama milletin feraseti sayesinde hep hüsrana uğrayacaksınız.

  • 25 senelik döneminde Erdoğan milli görüş gömleğini çıkardık dedi, değiştik dedi her değişimine inandınız da 80 senelik CHP’nin değiştiğine niye inanmıyorsunuz?

   CHP eski CHP değil Erdoğan da eski Erdoğan değil. Hele de akp diye bir parti hiç kalmadı.

  • 40 yıllık bıyığını kestiğinde ben.Fehmi korunun inişe geçtiğini hissetmiştim, hiç yanilmamışım

 3. Sol kesim intikamcı olmasın.
  20 yıllık fatura kötüsü ile sadece RTE ye amaiyilikleri onun yanında 15 yıl kalan babacan ve davutoğlu na güvensin .(en son babacan özelliştirme de bile anlaşamayan bu masaya millet niye güvensin demişti ama olsun ).
  Hele Güle bırak intikam beslemeyi .Sen ne büyüksün diyerek hemen cumhurbaşkanı adayı yapmalı.Yenerse RTE yi o yener.(Hiçbir anket öyle demiyor en yalancısı bile ama olsun )
  Gülmeyin boşuna mı Canan ,Kılıçdaroğlu ve tüm sol cenah,katil dedikleri Şeritaçı dedi ile birlikte Erbakanı andılar.Hatta erbakan sağ olsa CHP ile yürürdü diye buyurdular.
  Erbakan gibi bir “Şeriatçı(!)” ile yürünüyorsa Gül den daha iyi aday mı olur.
  Olacak ,olacak ,intikamcı olmayın.
  Seçime kadar yazarsak alışırsınız.
  Sosyal mühendislik dediğin tamda bu .HDPKK ya alışıp oy verdinz.Güle gönlünüzü de vereceksiniz
  Tıpış tıpış,Vız gelir tırıs gidersiniz.İntikamcı olmayın.sizden adam çıkmaz.Gülden iyi aday mı bulacaksınız

 4. Hayreti Mucip. seçimden önceki vaatleri sana bi hatırlatayım. Hadi adama inandın. Bilmiyordun adamı. 3 yıl geçti. Adamı engelleyen mengelleyen yok.Adam İstanbula arasıra uğruyor. Senin gibileri de uyutmaya devam ediyor. Böyle liyakatsız beceriksiz bir adamı nasıl savunuyorsun Alkahtan kork.
  Seçimden önce.
  İstanbul’a her yıl 100 bin ağaç dikeceğiz demişti
  Kim engellemiş.
  İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını 3 kata çıkaracağız..
  Kim engellemiş.
  100 bin araç kapasiteli otopark yapılacak demişti.
  Kim engellemiş.
  Atatürk Olimpiyat Stadı ve çevresinin güneş enerji santrallerine dönüştürülecek. demişti
  Unutuldu. Kim engellemil
  İstanbul’un kuzey ve güney sahillerine kurulacak rüzgâr gülleri ile enerji üretimi sağlanacak. 
  Unutuldu.kim kim engellemiş.
  Gaziosmanpaşa Bilişim ve Üretim Vadisi açılacak,
  Esenler’de Teknokent açılacak. 
  Kartal Bilişim ve Üretim Merkezi açılacak.
  Duyan varmı.kim engellemiş.
   27: 500 km bisiklet yolu yapılacak.
   kim engellemiş.
  Yeni evlenecek ihtiyaç sahiplerine 2.000 TL düğün hediyesi verilecek. Evlenenlere beyaz eşya ve mobilya yardımı yapılacak.
  Yardım yaptılarda engelleyen mi olmuş.
  Kim engellemiş
  Sosyal yardımları artarak devam edecek.
   Var olan sosyal yardım bütçesini düşürdü.
  Şehir Tiyatrosu sahne sayısı 2 katına çıkarılacak.
  Yeni hiç bir tiyatro salonu yapmadılar.
  İstanbul’un trafik çilesini azaltacağız dedi.
  Sadece kendi çilesini azalttı. İşe belediyenin yatıyla gidiyor.
  5 sene içerisinde metro hatlarını iki katına çıkaracağız. demişti Engellemeyi bırak. Önceki projelerin hepsini iptal etti adam.
  Marmaray’ın kuzeyinde 2 yakadaki raylı sistemleri bir birine bağlayan yeni bir boğaz geçişi yapılacak. Bari göz boyama animasyon yap be adam.
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına söz veriyorum kazandıktan sonra kimseyi işten çıkarmayacağım” demişti. Namus sözü veriyorum demişlerdi 20 bine yakın İBB çalışanını işten çıkardı.
  Bunları babam çıkarmadı herhalde.
  İstanbul’da 40 semtte 40 doğum evi yapacağım.demişti
  Kim engellemiş.
  20 adet kadın sağlık merkezi yapacağım diyordu.
  Kim engellemiş.
  10 adet çocuk sağlık merkezi yapacağım.diyordu.
  Kim engellemiş.
  30 adet yüzme havuzu yapacağım’ demiş.
  Efendim.. duymadım…
  37 kapalı spor salonu yapacağım. diyordu.
  Kim. Kim. Kim engellemiş
  10 ilçede Dünya Dilleri Merkezleri açacağız. Gençlere bu merkezlerde TOEFL ve IELTS kursları vereceğiz. İlk sınav ücretlerini de İBB ödeyecek.
  Böyle bir uygulama yapılmadı.duyan varmı.engelleyen varmı.
  Çocuklar 12 yaşına kadar toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecek. Atma Ekrem.
  TEM’e Metrobüs benzeri Megabüs yapacağız.
  Unutuldu.
  Seçim öncesi İhtiyaç sahibi 75 bin üniversiteliye öğrenim hayatları boyunca geçerli aylık 400 TL’lik burs imkanı sağlayacağız.

  Seçim sonrası: Meclis Denetim Raporu’nda İBB yönetiminin verdiği resmi sayı 12 bin 334 öğrenciye 8 aylık 400 lira burs verildi.
  100 çocuk kapasiteli 150 kreş açacağız. Bu kreşlerde 3 bin kadına istihdam sağlayacağız. Uzun vadede kreşi olmayan mahalle kalmayacak demişti.
  Bol keseden atmak serbest.
  İstanbul’da 20 milyon metrekarelik yeni yeşil alan ile 15 yeni yaşam vadisi yapılacak. At at biraz daha.
  100 bin yeni konut yapacağız. Depreme hazırlıklı olmak için kentsel dönüşüme hız vereceğiz. İstanbul’da yenilenmemiş bina bırakmayacağız. demişti. Ulan kim engellemiş.
  Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkaracağız. Ailedeki nüfusa göre her ay 200 liradan 2020 liraya kadar nakdi yardım yapacağız.demişti.
  İmamoğlu, “Temel atmama” programı bile düzenledi. Bu bile engellenmedi.

  • Fatih kardeş , çok çok fena kızdığın belli , yanında olsam herhalde benim de canıma okursun!
   Ben bu adamın avukatı değilim , aslında tasvip de etmiyorum ; sadece senin fanatik bir şekilde ve tek taraflı bakışını eleştirdim .
   Diyelim ki senin bu saydıklarının hepsi doğru -ki büyük bir kısmı da öyledir- ; peki , bunun devamına elini vicdanına koyarak bir de yapılan engellemeleri yazabilir misin !
   Onlara neden hiç değinmiyorsun !
   İyi akşamlar

   • Ne yapmak istemişte engellenmiş kardeşim. Sen yaz da öğrenelim. Yaz da burda öğrenelim. Adam ne hizmeti yapmış öğrenelim.

 5. “Ne olur acaba
  10 Mayıs 2022 At 13:11
  Cehape demek bir il bir belediye başkanı yada parti başganı demek değildir sayın hd.”
  SAYIN HD, ELEMAN HAKLI, CHP DEMEK BÜTÜN BU MAKAMLARIN(VALİ, İL BAŞKANI, BELEDİYE BAŞKANI…) TEK BİR KİŞİDE TOPLANMASIDIR!
  LAFINIZI BİLİP ÖYLE KONUŞUN:)

 6. Bizde genel bir sorun. Kendi yaptığımız yanlıṣları ҫok zaman görmezden gelir, hatayı ҫoğunlukla karṣıda ararız.

  28 ṣubatı alkıṣlayan kaҫ medya mensubu herkesin duyabileceği ṣekilde öz eleṣtiri yaptı?

  Aynı soruyu Erdoğan’ı uzun süre destekleyen, iṣ iṣten geҫtikten sonra eleṣtirmeye baṣlayan medya mesuplarına da yöneltmek lazım.

  Demokratik yoldan ilk ҫıkıṣında politikacıya en azından sarı kartı göstermek lazım.

  Davaydı gibi bahanelerle görmezden gelirsek bugünkü duruma düṣeriz.

 7. Ne zaman bitecek tanrım bu azap?
  Sen mi aday olsan ben mi? Yok o olmaz bu olsun. O olursa ben yokum. İki piskevit arasında bir lokum😂..
  Gülüyoruz ağlanacak halimize 😠 pahalılık geçti
  İşsizliğin önüne!
  Faizden kurdan geçtik ekmek galiba gidiyor 4.50’ye! Kışın yemek istiyor hekime teyze domates 🍅 salatalık illede🤗
  Tamam da teyze kışın yesene marul yetiştiği yer (eskiden) Yedikule.
  Çocuklar hep hamur işi yerdi kilolu derlerdi, şimdi un pahalı ne yiyecek bizimkisi?
  Eee yiyemeyinxe nasıl olacak obez, nerden çıkacak diyebet şeker?
  Çocuklar beslenemiyormuş işte! Bodur olacaklarmış belkide🤗 diyor siyasetçi nin otobosuna binmemiş🚋🚌🚎 yazarın biri
  Ne zaman döneceğiz gerçek gündeme?
  İyi bir iş
  Güzel bir ev
  Rahat yaşamamıza yetecek bir gelir
  Gelecek nesillere iyi bir öğrenim
  Garanti bir gelecek.
  Hastalıktan uzak istediğini alabilmek👀
  Sağlıklı bir yaşam 🏃
  Acaba ne zaman?

 8. Sayın yazar, kusura bakmayın hevesiniz kursağınızda kalacak, çünkü şimdiki anayasadaki Cumhurbaşkanlığı eskisi ile isim benzerliğinden başka uyuşan bir anayasa değil, boşuna Kanadoğlu rolüne bürünmeyin, keşke sizin gibi bu iddialarda bulunsalar da Erdoğan’ın oyu daha fazla artsa, hala daha Erdoğan’ın önüne engel çıkarıp oy almaktan vazgeçemediğiniz anlaşılıyor. Bu kadar tecrübeden sonra hala daha mağdur etmeyi bir marifet sanıyorsunuz, hukukun en önemli uygulaması, yeni kanunun eskiye uygulanamayacağı hakikatıdır.

  • Fehmi bey de biliyor iki cumhurbaşkanlığı arasında isim benzerliğinin dışında bir ilişki olmadığını.
   Çok daiyi biliyor seçimlerin zamanında veya zamana çok çok yakun yapılacağını.

   ama şimdiden ön alıyor .367 sabihcilere yol açıyor.Bilemedin teknik bakavat yapmak için anayasa mahkeme ısşıkalrını sabaha kadar yanık tutan atletçilerin dikenli yollarını açacak tartışmaları alttan alta kaşıyor.
   O gün geldiğinde bir baakrsın teknik nakavtcılar hücrelerinden çıkar bir nakavtata imza atarlar.
   ama herhalde 10 yıldan beri devrilmeyen RTE nin
   -atını da itini de nereye bağladığını
   -nalını da mıhını da çok iyi bildiğini
   -ve o gün teknik nakavt yapmaya yeltenecek o hücreler içinde bir planı olduğunu
   tahmin ediyordur.
   yeni 367 sabihcilik artık tutmaz derim modası geçti.

 9. Çok iyi ve mantıklı bir yazı. 28 Şubatın darbe olduğunu inkar ediyorlar. 28 Şubat bir daha gelmeyecek diye bir protokol bile imzalayamıyorlar. Nasıl oy verelim.

 10. Umut nerede…
  Millet İttifakında umut yok Cumhur ittifakında hiç yok,i peki umut nereye kaçtı.
  Her zaman söylemişimdir bu ülkede hiç kimse alternatifsiz değildir. Hiçbir sorunda çözümsüz değildir.
  En iyi hakem halktır ve eninde sonunda yanlış yapa yapa doğru bulur, harmanda yediği dirğeni unutmaz ve bazılarını tarihin çöplüğüne bir daha dönmemek üzerede gönderir göndermiştir de zamanında.
  Seçim zamanında veya erken hiç fark etmez muhalefet seçim kazanmayacak, iktidar kaybedecek.
  Seçim de mutlak bir sürpriz çıkış olacak 2002 deki akp çıkışı gibi, şimdiki şartlar o zamanki şarlardan farksız durumda.
  Millet açken millete ev konut desteği verilmesi ise yine birilerinin ekmeğine yağ mı sürülecek acaba.
  Tarım can çekişirken konuta destek verilmesi anlaşılır gibi değil tüm dünya gıda kıtlığına dikkat çekerken biz ise yine betona sarıldık, gelecekte gıda bulamadığımızda beton kemiririz artık.
  Yönetimin ekonomik politikalarına atılan adımlara bakılınca sanki vatandaşın fakirleşmesine göz yumuluyor.

 11. 3.226.000.000.000.YTL
  Başlıktaki rakam 3 trilyon 226 milyar YTL
  Bu günkü kamu borcu.
  YTL yazmamın nedeni hala “bin TL” için “milyar” tabirinin seyrek de olsa kullanılması ve özellikle iktidar cenahında bu kargaşadan yararlanılıyor olması.
  Devasa rakamlar harçlıkmış gibi telaffuz edildiği için YTL yazıyorum.
  “Kamu borcu bu yıl aylık 100 milyar YTL artıyor. Önümüzdeki yıl 200’er artmaya başlar” demiştim.
  Meğer “aylık” 200’er milyar YTL artış yakında başlıyormuş.
  Borcumuzun kaynağının %66 döviz cinsi imiş.
  Rubil Gökdemir’in hesabına göre bu yılın sonunda ulaşacak rakam şu:
  4.455.000.000.000 YTL.
  Yani yaklaşık 4,5 trilyon YTL
  2018 yılında yani “Kabile Reisliği Hükümet Sistemi”ne geçtiğimizdeki rakam 1 trilyon YTL idi.
  Sayın KORU’nun erken seçim takıntısına aynen katılıyorum.
  Sayın KORU’nun gerekçesi anayasal.
  Benimkisi ekonomik.
  Ekonomi her geçen gün devasa ve akıl almaz yük bindiriyor.
  Sayın KORU’nun muhalefetle ilgili eleştiri ve endişelerini buradan daha somut şekilde dile getirmiştim:
  “Ne iktidarı ! Muhalefet de gidecek. Sadece yandaş muhalefet değil yancı, kontrollü, irtibatlı ve iltisaklısı da”
  Yani bu tabloda, açıktan–gizli, doğrudan–dolaylı, icrai–ihmali desteği olan herkes bedel ödeyecek ve ödemeli de.
  Yaşadığımız ekonomik bir kriz değil.
  Kriz de değil buhran.
  Ekonomi sadece sonuç ve gösterge, yani semptom.
  Asıl buhran, siyasal, sosyal, hukukî, anayasal ve ahlakî.
  Evet iktidar öyle bir gidişle gidecek ki, giderken oluşturduğu girdap ve anafor alayını götürecek.
  Anafor metafor değildir.

 12. Dünkü yazınızda da aynı konuya aynı açıdan yaklaştığınızı düşünüyorum. Şahsen her iki kesime de kendimi uzak gören biri olarak şunu söyleyebilirim.

  Ekrem beye verilen tepkilerin mahalle kavgasından ziyade, birkaç nedenden olduğunu düşünüyorum.

  Birincisi, her dönemin adamı olma özelliğine sahip omurgasız gazeteci gurubu.

  İkincisi, özellikle Ergenekon ve Balyoz davalarında değirmene su taşıyan gazeteciler. (Yargılananların tümü için söyleyemem ama, bazılarının gerek 28 Şubat’ta gerekse sonraki dönemde halkın bir kesimine yapılan haksızlık ve hukuksuzluklara ortak olduklarını, bazen de aktörleri olduklarını biliyorum. Buna rağmen yargılamaların da hukuksuz olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak gelinen noktada bir hukuksuzluğu başka bir hukuksuzlukla kapatmaya çalıştığınızda her şey berbat oluyor.)

  Üçüncü neden ise sizin de bahsettiğiniz intikamcı bir anlayışın bu yapı içinde hala var oluşu.

  Son olarak ise Ekrem beyin aslında Tayyip beyden çok da farklı olmadığının anlaşılması ki, İBB seçimlerinden beri ben de aynı fikirdeyim.

  Özetle şunu söyleyebilirim ki, ülkemizde her alanda çok iyi yetişmiş insanlar olmasına rağmen, siyaset ve devlet adamlığı alanında bu kadar vasat altı bir durumda olmamız çok üzücü. Sandığa Tayyip beyi ve Ekrem beyi koyup önüme getirdiklerinde, bir pazar günü yerimden kalkıp oy kullanmaya gitmektense oturur kendime acı bir kahve yapıp “bizim de kaderimizde bu varmış” deyip kahvemden bir yudum almayı tercih ederim.

 13. Anayasal engeli aşmak zor diyorsunuz, güldüm. Yaklaşık 10 yıldır bu ülkede bunu takan var mı? Tanımıyorum demediler mi? Siz kırın alın biz yasa çıkarırız demediler mi? Kötü ünlü Çin büyüğü maocu leninci herşeyci derinçek yargı siyasetin ……dir demedi mi? Siz hangi engelden söz ediyorsunuz.
  Seçimler muhtemelen zamanında yapılacak, ne kadar otursam kardır mantığı ile. Normal bir seçim ile gideceğini biliyor da ondan. Karşı oy vereceklerin sayısı çoğaldı. Gerek adaletsizlik gerek tencere meselesinden. Millet onların ramazan sofrasını da gördü, kendi sofrası ile kıyasladı… Artık daha net görüyorlar. Her kriz vatandaşa oluyor, bunları abad ediyor…

  • Cemil bey “Seçimler muhtemelen zamanında yapılacak, ne kadar otursam kardır mantığı ile. Normal bir seçim ile gideceğini biliyor da ondan.” buyurmuş, elhak öyledir!
   Halbuki normalde görmemiş demesinler diye her hükümet birkaç yıl önceden erken seçimle koltuktan gitmelidir değil mi?
   Sonra da tutup “Normal bir seçim ile gideceğini biliyor da ondan.” demişsiniz, işte orasını anşamadım?
   İyi ya işte, normal zamanında bir seçimi beklemek en iyisi.

 14. Hürriyet yazarlarından Sefer Levent’in dünkü köşe yazısında hepimiz için çok önemli olan bir konu hakkında önemli bir açıklama vardı ; ben şahsen bu güne kadar bunu bilmiyordum, benim gibi bilmeyen arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla bunu belirtmek gereğini duydum.
  Hepimizin bildiği gibi sahtekarlar veya dolandırıcılar , bir şekilde kimlik bilgilerini çaldıkları kişileri ,elektronik sistem üzerinden şirketler kurarak veya şirketlere ortak ederek milyonlarca lira dolandırmakta ve nihayet icra takibi yaptırmaktadırlar !
  İşte bunu engellemek için e.devlet üzerinden giriş yapılarak kendi kimlik bilgilerimizi erişilmez hale getiriyoruz yani bloke ediyoruz , bunu istediğiniz zaman da tekrar serbest bırakabiliyorsunuz .
  Eğer bir sıkıntı veya zorlukla karşılaşırsanız bu konuda Alo 160 çağrı merkezinden de yardım alabilirsiniz ; bu vesileyle ben bu merkezde çalışanlara da candan teşekkür ederim!
  Herkese selamlar, saygılar

 15. TROLLER

  CHP nin trolleri baykal operasyonu gibi bir gecede sildiler ekremi. İvediklerin, ham çökeleklerin, piyanocunun öncülüğünde perde kapanıverdi. Tıpkı filminde olduğu gibi boş şişeyi yellenerek devirdi ivedik. Duayen gazeteciler laga lugayı bıraksın da bize bu operasyonu kim yaptı diye açıklasın. Ali Koç mu, kılışdaroğlu mu. Şehirlerinde liyakat sıralamasın olsa ilk 5 milyona giremeyecek adamları başımıza getirenler niçin bunları şimdi siliyor. Hemde buşon barasından, kar fırtanasından, amerikan riverasından değil nagahan belasından. Millet yedi mi.

  • Cehape demek bir il bir belediye başkanı yada parti başganı demek değildir sayın hd.
   Sol kolum sol ayağım ekmeğim aşım ağrımaz başım😊 can yoldaşım gardaşım..
   Onlarca fikir yüzlerce görüş olacaktır önünde.
   “En çok taraf toplayan en önde, gerisi yanda yörede ilerde”..
   TR’deki siyaset böyle gelmiş böyle gidecek görünüyor uzun bir süre daha.
   Bugün boru geçirmek bahanesiyle, yarın devlet kurmak uydurmasıyla,
   Gün gelecek gözünün üstünde kaş var diye, yada Ege’de suyumu bulandırdın diye üstüne pislik atacaklar.
   Bak Ukrayna Rusya kimderdiki kardeş kardeşe!!!
   Dudağımız uçukladı vallaha.
   CHP yi kimse kurtaramaz bu haliyle. mıknatıs gibi çekerek, etnisiteyi inancı bilimum marjinaliteyi arkasına alıp,
   Ben gidiyorum arkamdan gelen varmı?
   Hep beraber…
   Hep birlikte…
   Demediği sürece🤗

   • “Bak Ukrayna Rusya kimderdiki kardeş kardeşe!!!” demişsin de, bunu nerenizden uydurdunuz bilmiyorum ama eğer ukrayna milli marşını okursanız sapla samanı da ayırabilirsiniz belki.

 16. Mazbatamı verin. Mazbatamı verin. İşimiz çok diye yırtınıyordu. Mazbatasını alır almaz Bodruma yelken açmıştı. Belediye seçimlerinden sonra tam 3 sene geçti, tatillerden, yurtdışı gezilerinden, yurtiçi gezilerinden fırsat bulup bir türlü İstanbula uğrayamaz oldu.

  Muhalefet, İntikam uğruna bu adamı başa getirdi. Büyük bir hayal kırıklığı yarattı kendilerine. Oysa her şey çok güzel olacaktı. Seçimlerden önce söylediği vaatlerin hiç birini yerine getirmedi. Bir çivi bile çakmadı İstanbula.
  Bütün maharetin kendinde olduğunu zannedip kibrin abidesi oldu. Heykel yapmasına gerek yok diğer belediyeler gibi, kendisini meydanın birine koysun yeter.
  Ben hep derim, büyükşehirleri Chp nin alması iyi oldu diye. İntikamıcılar yapılan herşeyi ama herşeyi 20 senedir eleştiriyordu. Bunlardan yeni nesil etkileniyordu. En azından yeni nesil farkı görsün. Mukayese yapabilsin. Yaptı da. Geçmiş olsun.

  • Yahu Fatih kardeşim, Allahtan kork , kuldan utan !
   Başta CB nı olmak üzere devlet dört koldan ve İBB meclisi de içerden , akla hayale gelmeyen her türlü engellemeyi yaptığını neden gözlerin görmüyor acaba !
   Haktan , adaletten , doğruluktan yana olmayanlar bil ki öbür dünyada hesabını verecekler , inşallah ben de buna şahit olurum !
   Yani trollük olur da bu kadar mı olur ,şaşıyorum !
   Allah akıl , fikir ihsan etsin .

   • Tatilden fırsat bulursa çalışacakta yukarda fatih bey in saydığı hangi icraat için elini tuttular.
    İşi gücü kendini cumhurbaşkanlıpı için parlatacak ajanslara para aktarmak ,tatil yapmak ve mitingler düzenlemek.
    istanbul u b… götürüyor

  • Aşağıdakı bölüm yorumcu Fatihe ait
   ×××××××
   “Belediye seçimlerinden sonra tam 3 sene geçti, tatillerden, yurtdışı gezilerinden, yurtiçi gezilerinden fırsat bulup bir türlü İstanbula”
   ×××××
   Haklısınız İmamoğlu hiih demiş Erdoğanın burnundan düşmüş.

   Abisi ve hemşerisi bir gün değil Ankarada Türkiyede dahı durmuyor. o sokak senin bu sokak benim misali! O ülke senin, bu ülke benim demiyor durmadan 7 kıtayı geziyor.hemde1 değil 2 uçakla makam arabalarını taşiyan diğeride kendilerine ait Sadece bunların yaktıkları benzını hesapla bakalım.
   Allah bu ülkeye birdaha KARADENIZLI idareciler nasip etmesin AMİİİNN.

 17. Sayın yazarın “… iktidar değişikliği beklentisini 2053’e erteletebilir.” ifadesini bir sonraki savına geçiş amaçlı kullandığı görülüyor,
  sıradaki takıntı:
  “Seçimleri yaptırtmayacaklaaar, erteleyeceklermiiiş, bu sefer kesin bilgiymiiiş, kaçıyorlaaar!”
  Ha gayret!!!!

 18. Durun! Tespit bitmedi,
  “Ve ev fiyatları yükseldikçe yükseliyor”😯
  Tanrı kimini zengin yaratmış kimini dar gelirli.
  Kimi el verecek kimi el alacak!
  (Fazla var diye TLF ile kandırıp herşeyini mi alsınlar! Hırsızlar?)
  *Çalışıp emeğinin karşılığını mı almalı insan?
  Yoksa, siz zenginsiniz birazını bize vermelisiniz mi demeli toplumun büyük bir çoğunluğu???*
  Nedir en doğrusu:
  -Dışardan gelen (mülteci vs deniyor) insan sayısı olmalı 5 değil 2 milyon!
  -fakir muhtaç devletten almaya muhtaç sayısı ülkenin yüzde 30-40 değil, en fazla
  8-10 olmalı ki devlette hizmet için ayırdığı parayı hizmetede ayırsın sosyal yardımlarda!!!!

  • Planı olan geçiyor kameranın karşısına:
   Ben ben ben ben……….
   Ya hu !!!!!
   Parti “aynı şeyi düşünen….
   Aynı şeyleri isteyen….
   Aynı istikamete giden….
   İnsanların bir araya geleceği!!!! Yerlerdir!”
   Bir partililere sordunuz mu ????????
   Siz ne istiyonuz????¿¿????????¿????
   (Mesela mevcutların düşürülmesi? Ceza alması? Hesap sorulması??????????????????
   Belkide şunu istiyorlardır:
   Sizlerin önce sorun yaratmadan ben beben bennn demeden……..

 19. Seçimi kimin alacağı bellidir, fiyatlarda yüzde 20-25 gerileme açık farkla Erdoğanın kazanmasını sağlar net. Diğerlerinin hal-i pür melali ortada.

 20. Siyam ikizleri birlikte ortak organları ile yaşama kapasitesi olan doğumsal bir anomalidir. Cenab-ı Hak ferdi ferid olarak yarattığı insanı bazen şuzuzat ilahi ile irşad eder ve ayağını denk alarak, şükre sevk etmek için kanuni ilahisinden huruc etmiş hilkat ile yaratılışta tesadüf eseri bir icraat olmadığını ders veriyor. Başarılı bir cerrahi girişim olana kadar birbirlerine bağlı yaşamak zorunda olan siyam ikizleri eğer bir tarafta hayatına dayelik eden bir oraganı hiçe sayarak kendi başıma yaşarım ben deyip meydan alacak olursa hayatı ifsad olur. Siyam altızları şeklinde siyasi hayata girmiş altılı masa da bulunan her bir unsur ortak rakiplerine karşı Temel Beyin bu hafta içinde ortaya koyduğu prensipler dışında hareket edecek olursa bunun bedeli millet ve masa için hiç hayırlı olmayacaktır.

  “Biz Saadet Partililer olarak, birileri kutuplaşmayı körüklemek adına üslûbunu ne kadar çirkinleştirirse çirkinleştirsin; daima sözün güzelini söylemeye devam edecek, işin de doğrusunu yapacağız.”
  “6’lı masa topluma umut oldukça ve insanımızın güvenini kazandıkça; şimdi de senaryosu epey kötü olan, figüranlarının da epey kötü performans sergilediği yeni oyunları gösterime aldılar.”
  “Ne yaparlarsa yapsınlar biz, yersiz-gereksiz ve ne insanımıza ne de ülkemize hiçbir faydası olmayan tartışmalardan uzak duracak; gerçek gündemimize odaklanacağız.”

  • Uçan kaçan damat adayına sormuşlar
   -Ne yani hiç mi kusurun yok
   -belki demiş, birazcık yalancı olabilirim. :)))

 21. Sn KORU nihayet gerçekleri görmeye başladınız ve millet ittifakının bir çözüm olmadığını anladınız.Hani yandaş medyaya yukleniyordunuz ya alın size demokrat özgürlükçü dürüst medyayı yok birbirlerinden farkı .
  CHP ne yapabilir ? Yapacağı tek şey intikam intikam .Onlar nasıl mali götürdü biz daha fazlasını goturmeliyiz.mantik bu eylem bu.
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz .dün neyseler bugün aynilar.
  Zor günler bizi bekliyor
  Haydi hayırlısı.

 22. Umarım teknoloji bakanı Ay’a sert iniş programını seçim gününe kadar tamamlar, seçim gününe denk getirirse yazık olur o kadar masraf boşa gidebilir. Ya da seçim sonrasına ertelesin bence:))

Yoruma kapalı.