Emekliye düşen sabretmek.. BAE’den para gelse bari…

15
Reklam

Gözüm akşam saatlerinde muhalif bir TV kanalının habercisine takıldı. Kabine toplantısı birkaç saattir devam ediyormuş, biraz sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyormuş. “Bir bakmışsınız” dedi haberi sunan, “Emeklilerin maaşlarına memurlara ödenmeye başlayan asgari maaştan daha fazla bir ek verileceği müjdesi alınır.”

Bir emekli olarak heyecanlanmayıp da ne yapayım?

Aslında heyecanlanmanın yersiz olduğunu biliyorum. Türkiye’de Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye bakanlığına getirilmesiyle birlikte adı konulmamış bir IMF programı uygulanıyor… O programın ilk maddesi ise, devletin kemerleri sıkmasına dairdir.

Devlet israftan vazgeçmek zorunda.

Yönetenler her dönemde devletin israftan vazgeçmesini, maaşlıların fedakarlık yapması olarak anlarlar ve programı öyle uygularlar.

Bizde devleti yönetenler geçmişte hep söylediğim gibi davrandılar, şimdikiler onlardan farklı mı davranacaklar?

Sanmıyorum.

Peki ya asgari ücrete getirilen artışa, emekli maaşlarının asgarisinin Cumhurbaşkanı tarafından eklenen seyyanen bir rakam ile birdenbire yukarılara çıkarılmasına ne diyeceğim?

Reklam

Diyeceğim şu: Asgari ücreti beklenenin ötesine taşıma Mehmet Şimşek’ten öncesine aitti; asgari memur maaşını hoplatma onun koltuğunu ısıtma temrinleri yaptığı günlere rast geldi ve müdahale edemedi. Şimşek emeklilere de benzer bir davranışı son anda engelledi.

Şimdilerde “Mehmet Şimşek istifa eder gibi oldu” diyenler var ya, sanıyorum, o olay emekli maaşları belirlenirken yaşandı.

Herhalde bu sabah gazeteleri okurken bir konu dikkatinize takılacaktır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan gezisinden dönerken konuştuğu uçağındaki gazetecilere emekli maaşlarının iyileştirileceğini ‘müjde’ olarak bildirmiş… [Bu yazının girişindeki fotoğrafta gördükleriniz işte o gazeteciler..]

Tam dediği şu Cumhurbaşkanının: “Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor; emeklileri memnun edecek adımları atacağız.”

Uçakta söylenenler Türkiye’ye ulaşınca, haber merkezleri, benim gözüme takılan habercide olduğu gibi, “Bu defa zam olacak galiba” havasına girmişlerdir.

Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süren ve neredeyse tek konusu ‘ekonomi’ olarak belirlenmiş kabine toplantısı sonunda yaptığı açıklamada aynı konuda şunu söyledi: “Vatandaştan biraz sabır bekliyoruz.”

O bu sözleri sarf ederken karşısında oturan bakanlar arasında gözlerim Mehmet Şimşek’i aradı, orada mı diye… Oradaydı ve kendinden memnun görünüyordu. Herhalde yüzüne vuran, emeklileri memnun etme niyetini erteletebilmiş olmanın memnuniyetiydi.  

Reklam

İMF programı deyip geçmeyin; kemer sıkma ciddi bir iştir.

Programı yazan İMF olsa bile, programın uygulanması için İMF’den izin almak gerekmiyor.

Zaten temel esasları Türkiye dahil onlarca ülkede yıllarca uygulandığından biliniyor o programın; ekonomisi bozulduğu için yeterli yabancı para girişiminden mahrum kalan ülkelere, programını harfiyen uyguladıkları takdirde, İMF, kredi açıyor…

Başka yerden gelmeyen yabancı para kredi olarak İMF’den geliyor.

İMF yok bizde uygulanan İMF programının arkasında, o yüzden de programı uygulandığı halde oradan dolar gelmiyor.

Dolar bize Körfez’den gelecek…

Özellikle de Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE)…    

Mehmet Şimşek’in kendisi daha geçen gün bunu söyledi.

Bildiğim, BAE vaat ettiği parayı göndermeden önce, para göndereceği ülkeden İMF programının benzerini uygulamaya koymasını istiyor.

“İstiyor” diyorum, ama herhalde diplomatik rica ettiğini varsayabiliriz.

Mısır’la tam da böyle bir ekonomik katkı yakınlaşması yaşandığı ve BAE’nin orada İMF programını uygulama şartı yerine getirildiği için isyan havası veren ciddi rahatsızlıklara yol açıldığı biliniyor.

Öyle ya da böyle, ekonomisi iyi olmayan, halkları hayat pahalılığına bağlı nefes darlığı çeken ülkeler, hiç değilse biraz olsun günü kurtaracak görüntü karşılığı, bu tür diplomatik ricaları yerine getiriyorlar.

Emekliler olarak biz treni son anda kaçırdık. Mehmet Şimşek bakan olmaya direncini bir hafta daha sürdürseydi, büyük ihtimalle, emekliler de asgari ücretli çalışanlar ile asgari maaş alan memurlar gibi sevindirileceklerdi.

Tren son dakika biz peronda beklerken kalkıp gitti.

Bize düşenin ne olduğunu en yetkili ağız açıkladı işte: Sabır…

Toplam sayısı 16 milyon civarında olan emeklilerden maaşı yalnızca 7 bin 500 TL olanların sayısı 9 milyon… Bugünün hayat pahalılığında 7 bin 500 ile nasıl geçinilecek?

Ekonomistler, “Bu daha bir şey değil, gelecek daha da karanlık” türü cümleler kuruyorlar ki, onların bu karamsarlığı beni çok rahatsız ediyor.

Onlardan da -yani ekonomistlerden de- vatandaşa dönüp “Sabredin” demeleri bekleniyor…

Eskiler, “Sabrın sonu selamettir” derlerdi.

ΩΩΩΩ

Reklam

15 YORUMLAR

 1. en önemli gıda maddeleri buğday ve mısır fiyatları 2022 buğday 7450 iken bu yıl 8250 yani artış % 10 , mısır ise geçen yıl 5700 iken bu yıl 6000 TL yani artış % 5. Türkiye’de seçimden beri mazottaki artış % 100 geçti. yani bu ne demek çiftçiye üretme veya aç aç otur ve bana üret yada öl demek. yani enflasyonu böyle dusurecekler. Türkiye bitiriliyor, üretim bitiriliyor farkında değiliz. hala çıkıp birileri Türkiye yüzyılı diyor. Anlamıyorum bu kafalar ne içiyor…

 2. Emekliiiimmmiii. Boş verin.
  Allah başımızdan eksik etmesın.
  Cumhurumuzun başkaninin maaşina %100 zam gedi. Çok şükür. Gerkes bird amiiinnn.

 3. Bir ekonomik istikrar programı elbette bazı harcama alanları ve miktarları ile kredilendirme düzenlemelerinin değiştirilmesini gerektirir. Önemli olan bunun üretim, istihdam, dış ticaret/dış denge ve enflasyon üzerindeki etkileridir.
  Emekli maaşlarına ilişkin düzenleme emeklileri kızdırıyor, çok kızdırıyor; ama Türkiye düşmanlarında şizofrenik bir sevinç yaratıyor.

  • ÇOK DOĞRU BİR TESPİT SAYIN AHMET BEY .. ADAMLAR SANKİ TÜRKİYEDE DEĞİL JÜPİTER DE YAŞIYORLAR ,BUNLARIN TÜRK OLDUĞUNDAN DA ŞÜPHELENİYORUM ARTIK …MAALESEF

 4. Memur sendikaları bu günlerde canhıraş mesai yapıyorlar😊.
  10 olmasın buçuk olsun. Az olmasın çok olsun. (Bu arada ben memur sendikacılığına ilk kazmayı vuranlardanım🤗).
  Bütün çalışan emekçilerin (kamu-özel) tek savunması gereken:
  TÜM ÜLKEDE AYNI İŞİ YAPANLARA EŞİT ÜCRET VERİLMESİ!
  EMEKLİ OLANLARA KESİNTİLERİ ORANI ÜZERİNDEN AYLIK BAĞLANIRKEN, UÇURUMUN KALKMIŞ OLMASI!! olmalıdır.
  -2 sene sonra enflasyonun ne olacağı, ekonominin nereye varacağı, ülkeyi kimin yöeteceği BİLİNMEDEN!
  Çocuğa kız beğenmek olmamış çocuğa don biçmek! absürt lüklerinin de son bulması gerek!!!😡
  -1.derece memura 3600 çalışması (arkasından diğer düzenlemeler yapılacak ise ve planlanıyorsa enazından) iyi bir başlangıçtır🤗🤗🤗
  -umre yada diğer izin süreleriyle işgili olarak, ücretsiz! İzin vb tüm çalışmalar ısrarla sürdürülebilir, bir yol mutlaka vardır!
  Not:burada sadece kamu personeli üzerinden çalışmalar yapıyor görünüp te, halkı ayrıştırıcı, özel sektör çalışanlarını önemsemiyor durumuna düşülmemesi için bu çalışmaların siyaset dünyası ile entegre şekilde yürütülmesi en iyisidir🙂.

 5. SABIRDAN TASARRUF OLMAZ !
  “İtibardan tasarruf olmaz.” Hurafe-i Bid’a-/Müsrifat-1
  Hurafe-i Bid’a, Dünyanın son sapık dininin kutsal kitabı.
  Müsrifat ve Zulümat bu kitabın en önemli sûreleri.
  Sabırdan tasarrufa gelince, her ne kadar başlığa olmaz demiş isem de, özellikle haksız ve hukusuzluk karşısında sabır göstermek asla kabul edilmemeli.
  Haksızlık karşısında mümkünse hiç sabır gösterilmemeli, aksi halde azami tasarrufa gidilmeli.
  Gelelim emekliye müjdeye.
  Ne diyorlarsa tam tersini yapmakta Dünyanın en mahir yönetimi müjde veriyorsa, hapı yutmaya hazırlanın demek değil midir?

 6. Tabii sabrederiz, BAŞKA ÇAREMİZ VARMI. 20 senedir sabır çekiyoruz, iktidarımız değişmedi, Yirmi senedir bu ülkeyi yönetiyor. 20 yılın sonun da bazıları parayla futbol oynarken, her zaman olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine yine sabır dilekleri yapılıyorsa bu işte bir yanlışlık var.
  demekki, seneler geçmiş düzelme ile ilgili bir gelişme yaşanmamış. insan 20 yılda sabır taşı olsa çatlar.
  Sizi bilmem ama benim sabretmem şart. çünkü ben AK parti kurulduğundan bu yana oyumu son seçimler dahil AK partiye kullandım. öyleyse sabretmeyi en çok ben hak ediyorum. saygılarımla

 7. Tasarruf yapmıyorlar sadece MIŞ gibi yapıyorlar. Kargalar bile gülüyor.
  Sarayın birgünlük harcaması

  https://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/sarayin-gunluk-masrafi-14-7-milyon-lira-oldu_584153

  Selmandan 25 milyar Doları Almışlardır. Bunun 20 Milyar doları Rus gazı borcuna gitti. 5 milyar dolarıda Acil Döviz İhtiyacına Gitti.

  Avrupalıları Kandıramayız, onun için Araplara yöneldik. Yılbaşına Doğru Selman Lütfederse 25 Milyar doları gönderir. Emekliye zam, Yerel seçimleri Kazan Asıl Kazığı Ondan sonra Göreceksin.
  Hani bu Programda Gençlik, Sadece Mevcudu korumak uğruna bir politika.

  Yarı Heteroks proğramlarla Avrupayı kandıramazsınız Faizli para veren, O herzaman dillendirdiğiniz Faiz lobisini Kandıramazsınız.

  Bir Kere Enflasyon Değerleriniz Sahte.
  Erdoğan neden Diretiyor. Faizleri %40-50 yapsa Firmalar Batacak Çünkü Şuan %20, %40-50 olsa Aradı farktan Daha Çok zam gelecek, Birde enflasyon sahte Gerçek fiyata göre siz düşünün.

  AKP kabullenmiş Firmalarda verimlilik yok, sıfır olmuş Bu yüksek Faizlere dayanamazlar diye Faizleri Artırmıyorlar. O zaman hanya’yu, Konyayı göreceksiniz.

  Sizde Ne kadar ucuz iş gücüde olsa Avrupa yüksek maaşlara rağmen verimlilikle, sizin önünüze geçiyor.

 8. Şunu müjdeleye bilirim, yönetenlere bu köşeden sesimizi duyurabiliyoruz; dinliyorlar bizi🤗👂.
  İşi ehline verdi’ler! doğrudur (bunu promptere yazan şimdilik yapıyor, arkası gelir de siyasetçi de idrak! edebilirse🤗)..
  Hükmedenler hatta geç te olsa emekli ler de annadı “benim aylığa zam yapma, yeterki piyasaya zam gelmesin☹️“ diye söylüyorlar.
  -Sıra memur ve dengi çalışanların (belediye vb yerlerde aynı kategoride çalışanların) EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET talebiyle duyarlılık oluşturmalarında!!! Nasıl mı?
  🤔masa başında çalışan benim aylığımla memurun aynı, işçi emekçi mesaili çalışanın benden biraz fazla! Olmasını isteyip, takip ediyorum ben ve sendikam! demesiyle🤗.
  -Şimşek asgari ücreti artırmaz (dı) ASLA bu kadar! (arttımı arttı seçime kadar).
  -Enflasyonu düşürmek isteseler yarın düşüre bilirler mi? (Bence EVET).
  -Enflasyonu bu kadar kısa sürede düşürür lermi?? (Bence HAYIR).
  BEN ŞAHSEN UMUT LUYUM. Emekli bile son seçimde “15 bin versen de!…” dedi siyasetçiye😯. Yani,
  “Ben senden para pul istemeyom! Piyasayı sabit tut, alma kendine salkımı..” dedi😡
  Ücretleri dengele; “alt kesimi eşitlediğin gibi ORTADİREKLE”!!!
  DEDİ🤔.

 9. TROL

  Emeklilere zam yapıldı aslında, hem de beklenenin çok üzerinde yapıldığı için normal zam onların maaşlarında bir iyileşme yaratmadı. Mevcut enflasyon ortamı da eklenince maaşlar biraz geri kaldı. Reis de bunu gördüğü için onların maaşında bir iyileştirme düşünüyor. BEA dan para gelse bari falan, bunlar hiç yakışmıyor elli yıllık gazeteciye. Bu bae ingiltereye 100 milyarlık yatırım yapınca kimsenin sesi çıkmıyor Türkiyeye 10 miiyarlık yatırım yapınca mı zorunuza gitti.

  • Emekli nin 7500 altındaki sözde! Aylığını 7500’e tamamlamak;
   ZAM YAPMAK DEĞİLDİR!
   bunun adına: DÜZENLEME! denir.
   Yani emekliye 7500 altındakilerin hiçbirine,
   ZAM YAPILMAMIŞTIR!

 10. Sayın koru ..ana muhalefetin muhtemel baskan adayinin açıklamalarını okumadınız galiba..siz ve muhalifler boşa kürek sallıyonuz.😂😂😂😂😂
  En kolay alkışın Atatürk denilerek alındığı bir siyasi atinin siyaset üretme pratiğinde sorun var. Şimdi bunu yalan ata ata, birbirimizi kandıra kandıra ilerleyemeyiz.
  Çok enteresan değil mi…ama bunu siz yazmazsınız..çunki bu reel siyasi tesbitler…(hani reel ekonomi falan diyor ya muhalifler😊) .muhaliflerin sakızı 3 senedir ekonomi…tencere….ama secim oldu hala tencere patates….zam….😂😂😂😂adam açıkca diyor….YALAN ATA ATA,BİRBİRİMİZİ KANDIRA KANDIRA..😂😂😂 tabi birbirlerini derken secmeni de…….yazar çizer medya …bu yüzden muhalif yazarları takip etmek güzel ve eğlenceli…..

 11. Aslında 16 milyonluk bu büyük emekli kitlesi siyasi birlik beraberlik sağlayabilse 200 e yakın milletvekili çıkarır ve yönetimde çok etkin bir konumda olabilir ama neylersin ki hayhayı gitmiş vayvayı kalmış, canını zor taşıyor !
  Evet , en iyisi sabretmek , zaten Cüppeli Hocamız da bu sabrın müjdesini vermis ; öbür dünyada fakirler zenginlerden 500 sene erken cennete girecekmiş !
  Oleeeyyy… yaşadık!
  Bu dünyada çekiyoruz ama öbüründe keyifler keka !

Yoruma kapalı.