FETÖ.. IŞİD.. PKK.. Rus büyükelçiyi hangisi öldürttü? Katil yoksa ‘Mançuryalı’ mı?

34
Reklam

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘u.. arkasından vurarak yere yıkan.. galeride toplanmış sanatseverleri silâhıyla korkutup salon dışına çıkartan.. elindeki tabancanın şarjörünü yerde yatan diplomatın üzerine boşaltan.. “Benim buradan ölüm çıkacak” diye bağıran..

Ankara Çevik Kuvvet’ten genç (1994 doğumlu) polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş kimin tetikçisidir?

Suikastını işlediği andan yaklaşık 45 dakika sonra.. en baştan beklediği gibi ‘ölüsü çıktığı’ için.. bunu kendisine sorarak öğrenemeyeceğiz…

Ancak bu durum bizim zihin jimnastiği yapmamızı engelleyecek değil…

Öldürülen ne de olsa ülkemizde suikasta uğrayan ilk büyükelçidir ve büyükelçilerin can güvenlikleri bulundukları ülkeye emanettir.

FETÖ olsa..

İlk akla gelen, gazetelerimizin ünlü-ünsüz yazarlarının bugünkü yazılarına da yansımış olandır: FETÖ’nün tetikçisi

Onbinlerce polisin ‘FETÖ’cülük’ ithamıyla ilişkilerinin kesildiği bir dönemde, kendisini iyi sakladığı veya zaten en baştan ‘FETÖ’cü’ damgasını yiyebileceği faaliyetlerden uzak tutulduğu için hâlâ içeride kalabilmiş (kripto) bir ‘FETÖ’cü polis’ olma ihtimali hayli yüksek…

‘Silâhsız terör örgütü’ sıfatıyla anılırken, 15 Temmuz uğursuz darbe girişiminden sorumlu tutulduğu için ‘silâhla’ ilişkisi kurulabilmiş olan örgüte, bir de böyle bir tetikçinin mal edilebilmesi, soruşturmayı yürütenlere cazip de gelebilir.

Reklam

Polis, ailesi fertlerinden başlayarak oda arkadaşına ve meslek-içi raporlara bakarak bu ihtimalin gerçekliğini araştıracaktır.

Ancak bu noktada olabildiğince dikkat ve titizlik göstermekte yarar var.

Bir yanlış teşhis benzer nâhoş olayların takibini getirebilir…

PKK.. IŞİD’e ne dersiniz?

Her şeyden önce Türkiye bir tek terör örgütünün hedefi değil.

PKK’nın av döneminde olduğunu TAK tarafından üstlenilmiş kitlesel kanlı olaylardan biliyoruz.

IŞİD de, Suriye ve Irak’ta sıkıştıkça, Türkiye içerisindeki uyuyan hücrelerini harekete geçirmekte tereddüt etmeyecek bir başka örgüt; onun da sözcüsü marifetiyle Türkiye’yi içerisinde ve dışarısında hedef seçtiklerine dair açıklamaları var.

Terör eylemlerinin arttığı ortamlar.. ülkeyi zayıflatmak.. direniş gücünü kırmak.. başka türlü yanaşmayacağı tavizlere zorlamak.. isteyen veya isteyebilecek olan ‘dost olmayan ülkeler’ için.. bulunmaz fırsattır.

Etrafımız öyle ülkelerle çevrili ve her bir ülkenin bunu gerçekleştirebilecek elemanlar bulmakta zorlanmayacağı da âşikâr…

Reklam

Sözün kısası, Türkiye’de ve Türkiye dışında, Rusya Büyükelçisi Karlov‘a suikastı göze alabilecek birden fazla odak bulunuyor.

Altıntaş bunlardan hangisinin adamı olabilir?

Hiçbirinin adamı da olmayabilir elbette.

‘Yalnız kurt’ neden olmasın?

Irak’ta ve Suriye’de Türkiye bir savaşın parçası ve savaşların ülke gündemine yansıması bazen tek tek insanlarımızı ajite edebilecek boyutlara ulaşabiliyor.

Polis memuru Altıntaş ekranlarda izlediklerinden, gazetelerde okuduklarından ve etrafta konuşulanlardan etkilenerek böyle bir eylemi tek başına kurmuş ve gerçekleştirmiş de olabilir…

Araştırma ve soruşturmayı yürütenlerin görevlerini zihinlerini açık tutarak yerine getirmeleri ve gerçeği yalnızca gerçeği bulmak üzere konuya yaklaşmaları beklenir.

Dünyamız maalesef çivisi çıkmış bir dünya.

Ankara’daki büyükelçiye karşı yapılan müessif eylemle 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde, Ürdün, Berlin ve Zürih’te de kan dökülen eylemler yaşandı.

Zaman dilimini biraz açtığımızda, geriye doğru, Kayseri’de (17 Aralık) ve İstanbul’da (10 Aralık), daha önce de Nice’te (17 Temmuz 2016) Brüksel’de (22 Mart 2016) ve Paris’te (13 Kasım 2015) yine kanlı eylemlerle karşılaşırız. Biraz daha geriye gidersek, 28 Haziran 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya ve 10 Ekim 2015’te Ankara’da barış mitingindeki patlamaya ulaşırız.

Herbiri ‘şok.. şok.. şok..’ yaşatan eylemler bunlar…

Bir gün öncesine kadar sessiz sakin, normalin ötesinde tepki vermeyen biri, ertesi gün kalabalık bir meydanda hiç tanımadığı kişilerin üzerine kamyonunu sürüp, Nice’te yaşandığı gibi, 84 kişinin ölümüne sebep olabiliyor…

Kamyonu kullanan ve onu kalabalığın üzerine süren kişi Müslüman olduğu için.. kime/nereye mal edileceği fazla insanı yormayan eylemde.. hayatını kaybeden 84 kişiden 30’unun Müslüman oluşuna peki ne diyeceğiz?

Diyeceğimiz aynı zamanda Ankara’daki son cinayet için de diyebileceğimizdir: Üzerine etiket yapıştırıp dosyasını kapatmadan önce titizlikle araştırılması gerekir bu tür vak’aların…

Mançuryalı aday

Evet, yine hatırlatacağım aynı filmdir: ‘Mançuryalı aday’

İstihbarat örgütleri, bilim insanlarının da yardımıyla, en az 50 yıldır, zihinler üzerinde hakimiyet kurma çabası içerisindeler. 1962’de Frank Sinatra‘nın başrolünde oynadığı ‘Mançuryalı aday’ fimine konu olan deneyler 1950’li yıllarda yapılmıştı.
Daha sonra (2004) Denzel Washington‘lu bir versiyonu daha çekildi aynı filmin…

Aradan geçen süre içerisinde hiç kesilmeden sürdürüldüğünü biliyoruz o deneylerin…

Bir uyarıcıyla, aylar-yıllar önce beynine işlenmiş olan tehlikeli görevi yerine getirmek üzere hareketlenen bir tetikçinin hikâyesidir o film…

Altıntaş öyle yerli-yabancı bir deneyin muhatabı olmuşsa buna da şaşırmamak gerekir.

Her olağandışı olayda, cinayette, suikastta, soygunda, saldırıda bir tane ‘olağan şüpheli’ olur; bugünün dünyası ve bugünün Türkiyesi’nde, işte görüyorsunuz, sürüsüne ‘olağan şüpheli’ var.

Seç, beğen, al…

Hangisini beğenecek, hangisi işimize gelecek, onu mu seçeceğiz, yoksa bütünüyle gerçeklerin peşinden giderek hakikaten suçlu odağı mı bulacağız?

İkincisinin olacağını umuyor ve bekliyorum.

Moskova’nın “Soruşturmada biz de bulunalım” teklifinin kabul edilmesi yerindedir.
ΩΩΩΩ

Reklam

34 YORUMLAR

 1. Ak Parti de yaptığı uygulamalarla , kendi KHK sını yazıp kendisini ihraç ediyor. Bu kadar adaletsizlik olmaz. AKP ‘de siyaset yapmış , ” Cemaat devlete sızmış,buna kargalar güler ” diyenler , ” Seversiniz sevmezsiniz F.Gülen bu ülkenin en önemli değerlerinden biridir” diyen bir eski adalet bakanı , FETÖ ile iç içe girmiş Ak PArtili binlerce insan ve hiç birine bir şey olmuyor. Metal yorgunluğu adı altında giden gidiyor , herhangi bir soruşturmaya uğrayan yok. Ama halkın mahallelerinde sıkıntı büyük. Akrabaları , komşuları ihraç edilenler , ilkokul mezunu BylOCK ! kullanıcısı ne olduğunu idrak edemeden içerde , bu keşmekeş ve kaos’un hesabını önce FETÖ elbette verecek. Ancak , 15 Temmuz sonrası kaos ve kendi milletine olan düşmanca tavrın hesabını da seçmen elbette AKP’den sandıkta soracaktır. Ne istedilerse verenlerin hiç mi suçu yok ? Devlet aklı elbet sırası gelince o işlere de el atacaktır.

 2. Öyle bir hale geldik ki kime inanacağiz kim doğru söylüyor tek bildigim bütün bedelleri halk ödüyor.
  15 temmuz: halk şehit
  Fetö :halk ihraç
  Dolar bozulacak : halk Boz
  Bu nedir ya. Hukuk adalet gerçek bilgi devletin koruması bunlar nerde. Bir ihbar ile ihraç olmak hapiste olmak öyle kolay ki bu devirde. Allahım bütün bedelleri neden halk ödüyor hiç mi siyasilerin suçu yok. kime inanacagiz Allah aşkına. Ben halkım huzur istiyorum. Komşum dayım yengem ihraç hapis bu nedir ya. Bu ülke ne zaman normallesecek.

 3. Sermayenin bütün çabaları, üçüncü cihan savaşını çıkarmaktır. Bunun için attığı adımların başında Doları ABD’ye taşımak, altın satın almak, sonra dışarı iflas ettirmektir. ABD devletini dünyaya hâkim kılarak kendi hegemonyasını sürdürmek. Önce bunu bayan Clinton’la başaramadı. 15 Temmuzda Trump ile anlaştı ve onu devlet başkanı yapmaya söz verdi. Zaten kazanacaktı. Ama o kazandırdı şekline soktu. Şimdi Trump sermeyenin emrin de gözüküyor.
  İkinci adını da attı Rusya Türkiye ve İran birleşip Suriye devletini yaşatmaya karar veriyor. Böylece ABD ve AB birleşiyor. Bu üçlüye saldıracak. Çin şimdilik tarafsız bırakılacak sonrada onu devreye sıkarak dünya bir haritasını yeniden çizecek. Rus elçisinin ölmesi, Suriye’ye giden uçağın düşmesi bunların üçüncü adımıdır.
  Türkiye’de altın paraya geçiş uluslararaların takası cebelleşmenin tamamen sermayenin istediği gibi oluşmaya devam ettiğini gösteriyor. Trump yönetiminde ABD ve AB Rusya Türkiye ve İran beraberline saldırabilir. Büyük ihtimal budur.
  Asıl sorun bu durumda iki önemli hususu ortaya çıkıyor. Türkiye Rusya ve İran devletlerinin iç yapılarındaki sağlamlık ne kadardır. Sermaye ajanları ne derecede bu devletleri içten yıkacak durumdadır. Birinci derecede rol oynayanlar budur. İkinci derecede rol oynayan Çin sonunda ne taraf olacak. ABD tarafı mı Rusya İslam tarafı mı?
  Bize sorulursa söyleyeceğimiz şunlardır.
  Sermayenin bir merkezi var. Her gün bunları planlıyor. Diğer devletlerin böyle merkezi yoktur. Onlar da sermayenin emrindedir. Bu üç devlet mevcut Gizli istihbarat örgütlerine güvenmemelidirler. Şeriatın emrettiği açık istihbarat örgütünü kurmalıdırlar. İstanbul’da Araştırma Merkezini kurmalıdırlar. Bu cepheyi Rusya ve batı arsındaki savaşa dönüştürmemelidirler.
  Bu savaş ateist sermaye ile büyük dinlerin birliği şekline sokmalıdırlar. Budizm, Hindu İslam ve Hristiyan birliği şekline de dünyanın karşısında çıkmalıdırlar. Adil Düzene göre insanlık anayasasını savunusu haline gelmelidirler. Karşı cephe sermaye ve ateizme dayalı olacaktır. Sonunda yenilenecektir.
  Eğer bu cephe İlahı şeriatın savunucusu olmazsa İnsanlık anayasasını benimsemezse yenmesi mümkün olmaz. Batı galip gelse bile sonra Çinliler savaşma durumuna geçer. Onu da yense bile sonra AB ABD arasındaki savaş devam eder. Sermaye dünyanın hıncını yeniden alır. Sosyal tufan dediğimiz şey budur.
  Evet, kesin uyarım vardır. İlahı sistemi savunanlar olmadıkça rahat yüzü görmek mümkün olmaz.

 4. Allah yeryüzünün karalarını düzenlerken rastgele düzenlememiştir. Önce Himalaya alp silsilesini koymuştur. Bu sayede kuzeyden gelen soğuk rüzgârlarla güneşten gelen yağmur yüklü sıcak rüzgârlar bu silsilenin eteğinde karşılaşır, yağmur olur kar olur, ırmak olur orman olur. Dağların olmadığı Arabistan bunun için çöldür. Afrika ortası bunun için çöldür. Yani dağları olmadığı için.
  İşte İstanbul bu sislenin merkezden biri boğazdır. Kuzeyden ve güneyden gelen rüzgârlar burada birleşir doğuya kuşanan da batıya giderler. Ayrıca Amerika’da güneyden kuzeye ABD dağları uzatılmıştır. Böylece dünya dönerken hava da onunla döner. İstanbul ant dağlarının doğusunda karaların ortasındadır. İstanbul, Tokyo alsa Loren ve kuzey buz denizi ile ümit burnunun da ortasındadır. İstanbul’un karaların ortasındadır.
  İstanbul iç suların Karadeniz ve Akdeniz’in birleştiği boğaza sahiptir. Karadeniz’e Rusya’nın uzun suları dökülür. Hazar denizi Karadeniz’e bağlı Tuna Avrupa’da doğar Karadeniz’e dökülür. Boğazdan akan sular, atlas okyanusa gider. Avrupa ve Afrika’yı Asya’ya Çin’e bağlar. Bu coğrafi merkezliğinin yanında ortavkuda merkezdir.
  Tarihte uygarlıklar, sıcak kuşakta doğmuştur. Güçlü göçebe devletleri kuzeyde doğmuştur. Orta kuşak en sonunda gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile orta kuşak diğer iki iklim kuşağından üstün olmuştur. Bugünün uygarlıkları orta kuşakta yer alır. İstanbul orta kuşağın merkezindedir. Bu durum ile İstanbul coğrafi ve tarihi merkezdir.
  Batılıların arzusu ve Anadolu’nun gelişmesi için merkez Ankara’ya taşınmış tüm ülkenin imkânları oraya aktarılmış olmasına rağmen İstanbul bir milyondan yirmi milyona yaklaşmıştır. Sermaye Türkiye gelişsin diye İstanbul’da yatırım yapmamıştır. Ama İstanbul ‘süz olmayacağını gördükten sonra şimdi yatırımlar yapmaktadır.
  İstanbul 1950 de%50 den az Müslüman nüfusuna sahipti. Bugün %98 Müslüman. İstanbul’u Müslümanlardan almak mümkün değildir. Tüm bu savaşın çabaları içinde İsrail on milyonluk ülke olmamıştır. İstanbul tüm engellemelere rağmen yirmi milyonluk Kur’an ehli ile büyümüştür. İstanbul’un kötü kaderi, Erdoğan’dan başka uygun bir belediye başkanının bulamamış olmasıdır. Yoksa İstanbul siyasi değil ama uygarlığın merkezi haline gelmesi için bir on yıla bile gerek yoktur.
  İstanbul’da uluslararası boğazlar ve köprüler vakfı kurulmalıdır. İstanbul’a serbest şehir haline getirilmelidir. İstanbul’da kervansaraylar ihya edilmeli ve İstanbul’a gelen gemilerden uçaklardan arabalardan ücret alınmadığı gibi, onlara bedelsiz yakıt da verilecek. İstanbul yirmi değil yüz milyonun merkezi haline getirilecek.

 5. Devletin emaneti silahla, devlete emanet silahsız elçiyi sırtından vurdu oğlan. Geçmişi, geleceği sırtından vurdu. Nerenin tetikçisi olduğundan bağımsız, ferdi olarak bile bu hareket vatana ihanetin master seviyesidir. Tetikçinin arkasındaki ekip yerin dibine batsın…

 6. Bu suikast bir terör eylemi ise adı ne olursa olsun örgüt bunu propaganda olarak kullanmak ister. Hem kendi tabanına hem de muhatabı yahut maksadı her ne ise mesaj vermek ister. Türkiye ve Rusya ortak bir soruşturma yapacaklar, böyle olması her iki taraf için de iyi. Fail sağ olarak yakalanamadıgı ve üstlenen bir örgüt te olmadığı için işleri kolay olmayacak.

  7 Haziran Seçimlerinden bu yana 33, bu olayla birlikte 34 canlı bomba eylemi oldu diyor eski genel kurmay başkanı Başbuğ. Ve ekliyor, terörle mücadelede eden yönetim kadrosu sosyolojiyi, psikolojiyi çok iyi bilmeli. Bu gerçekten önemli. İntikam duyacak kadar sahipsiz bırakılmamalı insanlar. Tepeden tırnağa medyadan sokağa nefret söylemleri olmamalı.

  Günü kurtarmak adına ne yapılırsa yapılsın yarına daha fazla yük demektir, yarını kurtarmak adına ne yapabiliriz?

 7. Sayın Koru son yazılarınızla ilgili bazı eleştirilerim olmuştu. İstanbuldaki terör saldırısından sonra da yazmak istemiştim ama vazgeçtim. Fikir yürütme hususunda sizin öğrenciniz sayılabilecek kadar uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum . Doğru cevapları bulmak için doğru soruların sorulması gerektiğini sizden öğrendim . İşte sorularım 1- Büyükelçiye sağlık müdahalesi niçin geç yapıldı? 2- bunda saldırganın etkisi nedir? 3-saldırganın ele geçirilmesinde (Ölü veya diri ) Zaman kaybı daha fazla olsaydı tepkiler ne olabilirdi ? 4- Büyükelçi bireysel olarak SUİKASTE uğrayacak kadar ne yapmıştı ? 5- Halep ve Haleplileri düşünen, ilgilenen birisi tahliye koridoru görüşmelerinin arefesinde bunu yapar mı ? Bu konudaki haberlerin saldırgana olumlu yönde etkilemesi gerekmez mi?6-SUİKAST kaç kurşunla gerçekleştirildi ? Saldırgan cinnet mi geçirdi? 7- Cinnet geçiren birisi etraftakilere ve kendisine maksimum zararı vermez mi ? 8- Saldırganın kurbanının arkasında olması merhametinden, korkusundan vs.mi yoksa eyleminin başarısı için mi ? 9- Saldırgan kurbanın yanından ne zaman ayrılmıştır ? Ve neden?10- Saldırgan niçin kendini Öldürmeyip öldürtmek için uğraştı? Hangi örgütlerin elemanları bu şekilde eylem yapıyor ? 11- Kaç örgüt hem Rusya hem de Türkiye’yi hedef alacak eylemi yapar ( Kim Rusya’nın hedefi olmak ister örneğin pkk ) 12- 15 Temmuz’u yapanlar bu eylemin yapamaz mı? 13- Tutuklama ve açığa almalar eleştirilirken saldırgan ve çevresindekilerle ilgili yapılanlar aynı doğrultuda değerlendirilmesi gerekmez mi ? 14- Saldırganın hareket tarzı bireysellikten uzak değil mi? 15- Kim yada kimler saldırgana İntiharın değilde Öldürülmesinin şehadete giden yol olduğunu telkin etmiş olabilir? Saygılarımla

 8. Bu polis 2012 girmiş ve Körfez dersanesine gitmis bu iki sebeple bile meslekten ihraç edilebilirdi ama edilmemiş bu fetocu olmadığını gösterir. Sınav sorularindan şüpheliyse niye meslekten atmadin ozaman selam vereni bile atiyosun böyle saçma iş mi var.
  Fetocu olması cok saçma geliyor.
  15 temmuz sonra izin almış nasil bir delil asıl fetocu olsa izin almaz salak mi dikkat çeksin. Yada fetocu diyelim feto bu suikast ile ne amaçlamıs olabilir ki suikast yapsa Erdoğan’a yapar. Yani bu suikastten nasıl bir fayda sağlıcak? Zaten polis Körfez dersanesine gitmiş kripto değil direk feto üzerine kalma ihtimali cok yüksek iken böyle bir adamla niye suikast girişimine girsin ki

  2014 mezun olmuş bir polisi nasıl bir fetö dava şuuru ile yetirtireceksin ki generallerin yapamadığını yapıp kamikaze yapacak? 2013ten sonra fetö eskisi gibi at koşturamiyor kamplar yapamiyorken bu çocugu 2 yılda nasil fedai yapsınlar ki ?darbede generalleri bile fedai değildi bunu gördük yani darbede siviller ölünce fetöden generaller albaylar bile pismaniz derken 2014 mezunu bu polis mi fedai olcak?

  Adam el nusra marşı okuyor ama ihtimal. bile vermiyoruz el nusra olmasına

  Bu olay sonrasında feto Türki cumhuriyetlerden atilabilir hatta tutuklanabilirler hatta suikaste ugrayabilirler buna ragmen bunlar aptal mi kendilerini bu duruma düşürsunler
  Akp camiasinda kimi araştırsan bu çocuk kadar fetoye bulaşmışlik çıkar bu normal dersaneye gitmeyen mi var sanki

  Rus uçağı mevzusuyla bu olay çok farklı o zaman fetönun sicili kabarık değildi kimsenin aklına gelmedi fetö olacağı şimdi deprem olsa ilk akla fetö geliyor

 9. Şu anda en popüler milli spor “FETÖ avı”. Mağduriyetler daha çok cinnet haline, marjinalleşmeye, ve daha fazla kavga ve gürültüye yol açacak görülüyor. Bunun sonucunda sağlıklı bir topluma, güvenli bir ülkeye ulaşmayı beklemek zor. Sonumuz ne olacak belli değil. Devleti yönetenler dün FETÖ’ye yaslandılar. Bugün başkalarına yaslanıyorlar. Olan arada kalan vatandaşa oluyor. Demokratik hukuk düzeni asla uğramıyor memlekete. Allah yardımcımız olsun.

 10. Robot fetönün, kumandanın fetönün elinde olması veya başka birinin eline geçmiş olması robotun fetöcü olduğu gerçeğini değiştirmez. Ve nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzun en iyi göstergesi.

 11. Bir tarihte bir emniyet müdürü, bir dost sohbetinde anlatırken kulak misafiri olmuştum. Tecavüz suçlusu biri hakkında işlem yaparken hapishanede bulunan eski hükümlülerin duyabileceği şekilde böylelerini yaşatmıyacaksın dediğini aktarmıştı. Daha sonra bu mahkumlardan biri olan bir kişi bir şekilde o müdüre ulaşır ve o iş tamam efendim der. O kadar çok Mançuryalı olmaya aday var ki etrafımızda. Anadolu da bir laf var. Akıllı lafını deliye söyletir der. Daha önce de söyledim. Karmaşık kompleks yapının ardında son derece basit ihtiyaçlar vardır tatmin edilmesi gereken. Sevmek mi önemli yoksa sevilmek mi ? Sevmek zor iş fedakarlık gerektirir. Ama sevilmek önemli. Tüm arzu ve istekler yerine getirilir sevenler tarafından . Ama sevilmek için sevmen lazım . Vermeden almak olmaz. Ya sevecek birileri çıkmamışsa karşına. işte o zaman dünyayı yakma zamanı gelmiştir.

 12. Bu eylem kimin işine yarar.?
  Terörist neden öldürüldü.?
  Terörist 22 yaşında.Güvenlik soruşturması nasıl yapıldı.
  Cemaat tarikat veya dini grup bağlantıları varmı veya göstermelik özel bir ilişkisimi var.
  En azından bu cevaplar olmadan birşey söylemek anlamsız.

 13. Hükümet bu Sefer Neden Hemen FETÖ Demiyor ki?
  15 Temmuz darbe teşebbüsünün FETÖ tarafından yapıldığı daha o akşam açıklandı…son olayda katil polisin mazisi bilindiği halde yetkililer/siyasiler neden FETÖ’cü demekten çekindiler? Yoksa suikast olayını araştıracak ekibin içinde Rusların da yer alması karşısında daha objektif bir dil tercih edildi?

 14. Ben en cok fatma guven hanimefendinin yorumu mantikli geliyor diger yorumcular havanda su døvmek gibi geliyor
  Hergun intikam yeminleri ediliyor en yetkili agizlardan milletin kafasi bulandi sanki hic yasanmadi ulkemizde coluk cocugunu
  Esini kursunlayip intahar Eden polislere ? Halepte yasananlari sosyal mediayada gørunce benim bile o an birkac iranli ve rus ølduresi geliyor insanin o da hirsine yenik dusmus olamazmi? Benim tepkim suc bireye aittir neden kendisinden uzakta yasayan
  Allesø tutuklaniyor?onuda anlamis degilim. Ama bir yorumcunun Stalin in tavuku yolusu hosuma gitti Oda olabilir

 15. Bir de şöyle bakın..

  Faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin asıl patronları büyük devletlerdir. Hedefleri de hep fakirlerdir. Kendi aralarında fakirileri öldürerek mesajlasirlar. Burada durum biraz farklı. Bu bir terör örgütü işine benzemiyor, genç bir polis memurunun cinneti değil ise patronlar arasi multimedya bir mesaj.
  İlk andan itibaren içeride Fetö, Batı’da İslami Terör fail olarak gösteriliyor. Her iki taraf ta gönlünde geçeni söyleyerek çıkarları doğrultusunda bir algı oluşturma gayretindeler. Batı İslamofobi aşılıyor. Bizde de her taşın altında Fetö bulunuyor.
  Ölen fakir değil. Öldüren de bilindik bir terörist tipi değil. Hele ne islami ne de başka bir terör örgütünün böyle bir eylem haddi değil.
  Kendi fikrimi söyleyim bu bir Cinnet hali. Katil henüz 22 yaşında bir çocuk. “Kahramanlığâ” heves etmiş.

  15 Temmuz’da ve sonrasında sokaklara döküldük hep birlikte. O anki ruh halimiz ile ve belki hala darbenin failleri olarak gördüklerimizi linç etme potansiyeline sahipmiyiz değil miyiz? Sahibiz değil mi?
  Halep’te insanlık can çekişiyor. Failleri hakkındaki düşüncelerimizi sokaklara taşıdık mı? Taşıdık.
  Millet olarak mantigimizla değil duygularımızla hareket ediyoruz. Tepeden tırnağa böyle hareket ediyoruz. Sokakta böyle, medyada böyle yaşantımızın her alanında böyle hareket ediyoruz. Şunu söylemek çok acı fakat maaselef durum bu, o çocuk yani o katil sokağın dilinde olanı icraate geçirmiş bir zavallı.

  İç politikamızı dış politikaya, dış politikamızı iç politikaya alet etmeden, sokağı hiç birine alet etmeden.. böyle bir dünya yok maaselef. Patlamaya (cinnet) hazır canlı bomba bir dünya olduk. Allah sonumuzu hayretsin. Devletimizin ve milletimizin en çok ihtiyaç duyduğu sağduyu biran evvel içimizdeki yerini alsın.

 16. Taşeronun kim olduğu önemli değil, bence bu işten en çok zararlı çıkacak abd olur, türkiye ve rusyadan şimdiki tepkiyi vereceklerini hesaplayan avrupadaki kimi istihbarat örgütleri bu işten faydalanacak. Abd ve avrupa arasında da istihbari savaşlar devam ediyor. Failin fetöyle bağlantısı kesinleşirse, fetönün din kılıflı bir taşeron olduğu tescillenmiş olacak. Zaten çoğu kişinin düşüncesi buydu.
  Herhangi bir zihin kontrol mekanızmasına ihtiyaç yok, zaten fetö örgütünün başı tarafından doğal yollarla insanların saf duyguları, istismar edilerek yapılıyordur. Baksanıza insanların canından,işinden,eşinden,çocuklarından,memleketinden,milletinden,devletinden ayrılmaları talimatını, bağlıları derhal uygulayabiliyorlar. Allah ıslah etsin.
  Yalnız kurt motivasyonu için, bence fazla büyük ve spesifik bir hedef.

 17. Eylemcinin “benim buradan ölüm çıkacak” demesi, dile getirilen bazı ihtimalleri geçersiz kılıyor. Kendini bir dava uğruna feda ettiğini ele veriyor bu sözleri. Bu tür
  sözler, kişinin bir dava ve örgüte ölümüne bağlı olduğunu, yoluna canını feda etmekten çekinmeyeceğini gösterir.

  Türkiye’de yaşayan bir insanın maddi çıkarı uğruna casusluk yapması akla gelebilir. Ama örneğin Rusya lehine canını vermesi düşünülemez. Bu olay Rusya’nın lehine bir sonuç verse bile, onların yaptırma ihtimali çok çook zayıf. Çünkü karşımızda peşinen canını ortaya koyan bir eylemci var. Rusya için niçin canını ortaya koysun bir polis?

  Fetöcü olma ihtimali çok yüksek görünüyor.

  Yakında mesele anlaşılır, eylemcinin kimliği ve bağlantıları olayı karmaşık olmaktan çıkarır kanaatindeyim.

  • sadece bir elçi öldürülmedi. bir emanet öldürüldü. emanete ihanet edildi.
   ve arkadan vuruldu. arkadan vurabilen emanete ihanet edebilen kim çıkacak kimlerle bağlantılı çıkacak

   yakında uluslar arası bir meydanda karmaşık olmaktan bence de yakında çıkar …

 18. Beşiktaş saldırısından sonra Kremlin’in resmi internet sitesinde de yayımlanan mesajında Putin, alçakça ve ahlak dışı gerçekleştirilen saldırıyı kınadığını belirterek, bu suçu işleyenlerin ve onları azmettirenlerin hesap vereceklerinden emin olduğunu ifade etti. Kayseri saldırısından sonra Kremlin’in internet sitesindeki açıklamada, ‘Vladimir Putin, Kayseri’de yaşanan terörist saldırıda hayatını kaybeden askerler için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajlarını iletti” ifadeleri yer aldı.
  Putin’in açıklamasında “Rusya, terörizme karşı iş birliğini pekiştirmeye hazırdır” çağrısı da bulunuyordu.

  azmettirenlere çekilen dikkat,
  teröre karşı işbirliği mesajı….
  halep masası suriyede barışı yayacağız mesajları
  rus elçisinin ölümü ( ailesine başsağlığı diliyorum)

  yalnız kurt olabilir gibi geldi mi gerçekten size?
  birini arkadan vuracak kadar alçak olan, bir yalnız kurt olabilir mi?
  artık bazı meseleler uluslar arası alanda ortaya çıkacak. bu hükümet meselesi değil. bu türkiye meselesi…
  dünya yeni bir döneme evriliyor.
  fransada terör
  kapatılan camiler
  belçikada terör
  utanç verici mahkeme kararları
  Avrupa da camilere Müslümanlara saldırılar
  İsviçre de camilere saldırı
  almanya da terör saldırısı
  ingilterede teröre kırmızı alarm
  orta doğu ve terör grupları

  terör her yerde. artacağına hiç şüphe yok. dünya evrilirken maalesef ağırlık şu an bizim üstümüzde. çünkü bir geçiş ülkesiyiz. önce boğazlar tutulur değil mi? boğaz biziz.
  coğrafya kaderdir.

 19. Rus büyük elçisinin öldürülüp, suçu Suriyedeki muhalif bir guruba yüklemek ve Rusya’nın Suriye’de daha agrasif davranmasını sağlamak üzere kurgulanmış bir cinayet olma ihtimalide her zaman vardır.Bunu bekleyip göreceğiz. İnşallah aklı selim galip gelir. Bu suikastin Suriye üzerine kurgulandığını ve Rusların daha saldırgan olmasının kime faydası olabileceğini düşünmemiz gerekir.

 20. Sn.koru üniversite yıllarımdan bugüne (sadece sizin için öğrenci harçlığımla hergün yenişafak alıyordum) yazılarınızı okuyorum. bu da benim birkomplo teorim. naçizane okumaya değer görürseniz sevinirim.

  “Bu saldırıyı Kgb gerçekleştirmiş olamaz mı?

  kgb bu operasyon ile;

  -batıdan uzaklaşan türkiye’yi batıdan tamamen kopararak kendine daha da yakınlaştırmak
  -türkiye’nin suriye’deki islamcı gruplara süren desteğini tamamen hem politik hem askeri olarak sonlandırmak.
  -türkiye’nin nato’dan çıkmasını sağlamak.
  -abd’nin suriye’deki planını bozmak.
  -suriyeli muhalifleri yalnızlaştırmak ve tamamen devre dışına çıkarmak.(buradaki kastım suriye muhalefetinin siyasi ayağı, yani esad karşıtı suriyeli hukukçu, akademisyen, doktor, mühendis vs. lerin yer aldığı suriye ulusal koalisyonu(suko) ve benzeri oluşumlar)

  gibi amaçları hayata geçirmek istemiş olabilir.

  olayın olduğu saatlerde rus bir diplomatın da evinde ölü bulunması, operasyonun sızma girişimini önlemeye yönelik bir hareket neden olmasın?

  dünden beri mahir kaynak’ın meşhur bir sözünü diline dolamış millet.

  “`bir olayın sonucu kime fayda sağlıyorsa, faili de odur`”.

  şimdi olay sonrası yapılan açıklamalara bakıyoruz. rusya’dan putin başta olmak üzere tüm yetkililer,

  “bu olay özellikle suriye’de gelişen türkiye-rusya işbirliğini hedeflemiştir, türk-rus ilişkileri zarar görmeyecektir vs.”

  şeklinde açıklama yapıyorlar.

  zaten bu saldırıdan türk-rus ilişkilerinin zarar görmesi amaçlandıysa dakika 1 başarıya ulaşamadı.

  sonucunda ne oldu peki.
  -türkiye batıyla arasına biraz daha mesafe koydu. rusya’ya yakın mesajlar verdi.
  -fetö üzerinden bir algı yapılarak abd’ye de sert mesajlar verildi.
  -iki gün önce halep sebebiyle rusya ve putin’e katil naraları atanlar bir anda rusya hayranı oldu. toplumda rusya’ya olan ters algı sempatiye dönüştü.
  -batı rusya ile yakınlaşmamızı istemiyorcu tayfa saflarını artırdı. haklı çıkmanın gazıyla seslerini yükselttiler.

  ve son konu;

  yukarıda rusya’nın amaçlarından birinin suriye’deki muhalifleri yalnızlaştırmak ve tamamen devreden çıkarmak olduğunu yazmıştım.

  şimdi şuradaki haberde(kaynak sputnik)

  rossiya 1 televizyonuna demeç veren rus dışişleri bakanlığı sözcüsü mariya zaharova, “o, suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor” dedi.

  zaharova, “karlov, teröristlerin nasıl bu hâle geldiğini, bölgede fikirlerini nasıl yaydıklarını ve siyasal süreci başlatmanın ne kadar zor olduğunu bilen biri olarak kendini barışa adamıştı” diye ekledi. (kaynak: sputnik)

  suriyeli muhalifler ile irtibatı olan bir rus diplomat da ortadan kalktığına göre?

  • Tesbitlerınizin eksiği var abartısı yok doğru ve yerinde bir tesbit. Yoksa sıradan bir polis memuru ne bilsin elçinin o gün orada olduğunu vede hiç bir güvenlik tedbiri alınmadığını. Trump aninda radikal Müslüman terörist olarak olayı kınadı buda kimlerin ekmeğine yağ sürüldüğünü gösteriyor. Politikaların kanunu iftiraci ve acimasizsdir. Onun için İnsanlarida kolaylikla tuzağa düşürebiliyorlar. En fazlada Müslüman ülkelerin insanları bu oyunalara inaniyor ve uçuruma doğru gözü kapalı olarak gidiyorlar.

  • komplo teorisine, karşı komplo teorisi;
   ‘kgb bu operasyon ile;

   -batıdan uzaklaşan türkiye’yi batıdan tamamen kopararak kendine daha da yakınlaştırmak
   -türkiye’nin suriye’deki islamcı gruplara süren desteğini tamamen hem politik hem askeri olarak sonlandırmak.
   -türkiye’nin nato’dan çıkmasını sağlamak.
   -abd’nin suriye’deki planını bozmak.
   -suriyeli muhalifleri yalnızlaştırmak ve tamamen devre dışına çıkarmak’
   Bu saydığınız şıklar, zaten Ankara muktedirlernce politika haline gelmiş söylem, hatta somut adımlar.
   Süreç bu şekilde KGB’nin (bu ad Sovyet dönemine aitttir) lehine işlerken, daha da lehime işlesin diye kendi büyükelçisine suikast düzenlemesi….Zor bi denklem.
   Üstelik1800’lerden itibaren (ikisi iç savaş sayılabilecek suikastle) toplam 4 dış temsilci kaybetmiş Rus-Sovyet-Rus dönem devletini düşünürsek.
   Komplo terorinize katılmıyorum.

 21. Katilin soru çalarak polis olduğu aciklanmis ama neden soru çalarak polis olduğu bilindiği halde polis olarak kalmasina izin verilmis . bu soruyu soran yok. 15 temuzda izinler kapali iken iki günlük izin almis. Almista napmis darbeyi mi yönetmiş. Medyaya servis edilen bilgiler katilin feto baglantili olduğu yonunde. Belki gercekten oledir ama boyle sacma iddialarla baglanti kurmak sirusturmaya ilan gyveni sarsar. Fehmi beyinde ifade ettiği gibi her ihtimal gözönünde bulundurularak katilin gerçek baglantilari tespit edilmeli. Bu is değerlendirme ile yorumla olmaz

 22. Rusya Büyükelçisinin bir polis tarafından öldürülmesi ancak onu koruyan polis ile mümkündür. Uzun zaman çok yakının da bulunan bir polisin elçinin tüm hareketlerini takip etmesi bazen de arada şahsi anlaşmazlıkları olabilmesi düşünülmektedir.
  Polisin eğer elçilikle bir ilgisi yoksa bu tamamen tertiptir. Burada sergiyi açanların, bizzat elçilikte bulunanların, polisin mensup olduğu emniyetin içinde oluşmuş büyük bir teşkilatın eserdir. Polis nasıl ikna edilmiş olabilir. Beyin yıkama metotları vardır.
  Askerlikte komutana mutlak itaat vardır. Ölümüne itaat vardır. Dini mezheplerde de böyledir. Cemaate inandırılmış birisine Gülen emretti öldür. Öldürsen ABD’liler Güleni vermeyecekler denmişse bunu yapan ki bulunabilir. Bununla berber bunlar birer maşadır. O yapmasaydı başkasını bulur ona yaptırırlardı. Türk Emniyeti bunu çok kolay bulabilir ama söyleyemez. Özal’ı Kurşunlayanlar bulunmuş ama Özal davadan vazgeçmişti. Çünkü başbakan olduğu halde yenemeyeceğinden teslim olmuştu. Aynı teslimiyeti Baykal göstermişti.
  Yapacağımız bir şey yoktur. Rus ve Türk yetkilileri araştıracaklar ve birlikte bulabilecekleri kadarını bulacak, söyleyebilecekleri kadarını söyleyeceklerdir.
  Bugün savaştayız. Savaşta iki taraf da ölü verir. Ölü vermek istemeyen yenilir teslim olur. Savaşı kazananın takdirine bırakılır. Her gün olaylar devam ederek kan akar. iki taraftan da kan akar. Ölmekten kaçan mağlup olur. Bugün Rusya ve Türkiye’nin yaptığı gibi ölü vermekten korkmayan taraf savaşta galip gelir.
  Geçmişteki cinayetleri bulup cezalandırmak ve caydırıcılık silahlı kuvvetlerin işidir. Bizim kendilerine vereceğimiz fazla akıl yoktur. Alınacak tedbirlerle bu tür cinayetleri önlemek ise sivil yönetimin işidir. Biz bu konuda söz söyleyebiliriz.
  Banka Asya’nın hesaplarına el konuyor ama Soros vakıflarına el konamıyor. Oysa Banka Asya Bank, Soros’un kandırdığı Müslümanların bankasıdır. Onun bir şubesidir.
  Merkezi fesat yuvasını bir merkezle yenemezsiniz. Çünkü onlar eskiden beri organizedir. Merkezi fesadı yerinden savunma işle yenebilirsiniz. Bizim yüz lojmanlı apartmanlardan başkası bu fesadı çözmez.

  Yanıtla veya Yönlendir

 23. Bizde bir atasözü vardır “kurt dumanlı havayı sever”. At izi iti izine karştığı zamanlarda kurtlar kolgezmeye başlar, bazende koyu postuna bürünerek.Olaylara sükunet ve suhûletle yaklaşarak ancak bu kördüğüme anlayabilir ve çözüm yolları bulabiliriz.Aşırı gerilim fertleri ve toplumu içinden çıkılamaz psikolojik sorunlara sürüklediği aşikardır.Bu ve buna benzer eylemler bu cinnet halinin tezahürünün sonucudur. Bu zamanlarda sosyal bilimcilere daha çok ihtiyaç var.Yerli bizden içimizden birileri objektif bilim adamı… bağımsız ve bağlantısız! rabbim yar ve yardımcımız olsun…

 24. Hocam fail adaylarindan bizzat Rusya’yi neden disladiniz? Benim aklima en makul gelen aday o. Malum stalin’in tavugu hikayesi geldi aklima. Stalin kurmaylariyla icerken bir tavuk istemis. Getirdikleri tavugun tuylerini canli canli yolmaya baslamis. Hayvancagiz korkudan oda etrafinda bir tur attiktan sonra da yone donup dolasip korkudan tir tir titreyerwk stalin’in bacaklarinin arasina siginmis. Stalin de” iste halk da boyledir, boyle adam edeceksiniz” demis. Turkiyenin pozisyonu malum tavugun haline benziyor. Neredeyse kalbimiz cikacak korkudan. En yetkili agizlarin bile aciklamalarinda o korkuyu sezinleyebildik dun aksam. Rusya boyle bir saldiriyi bizzat tertip ettirerek 1) turkiyenin kendisine kosulsuz baglanmasini 2) suriyedeki cinayetlerinin ustunun kapatipmasini 3) turkiyenin nato ve batidan kopusuna mesruiyet kazanmasini 4) dunya sahnesinde magdurlari oynamasi ihtimallerini gerceklestirmis oldu. Tertipten tabi ki bizimkilerin haberi yok. Korkunun sebebi de o.

 25. Rus büyükelçiyi vuran eylemcinin paçalarından Fetöcülük akıyor gibi geliyor bana. Onun Fetöcü olup olmadığı konusunda fazla bir beyin jimnatiğine de ihtiyaç yok gibi sanki. Tabii benimki kişisel bir tahmin.

  Elbette ilgililer geçmişini, bağlantılarını araştıracaklar. Kiminle bağlıntılı olduğunun anlaşılmasının fazla zor olmayacağını düşünüyorum.

  Şöyle bir gerçek kabak gibi ortaya çıktı:
  Türkiye’yi 17/25 Aralık komplosuyla, 15 Temmuz kalkışmasıyla dize getiremeyenler terörle dört koldan yeni bir hamleye kalkışmış görünüyorlar. Terörü bir manivela olarak kullanmak istiyorlar.

  Bu badireyi de Allah’ın avn ü inayeti, milletimizin dirayet ve basiretiyle atlatacağımızdan hiç şüphe etmiyorum.

  • bu kadar bariz feto kokan olay bana biraz tuhaf geliyor. bu ortamda eylem yapma kapasitesine sahip olsa bile kendisini afise edebilecek bir eylemciyle gerceklestirmesi, ve zaten algi operasyonlariyla halkin buyuk bolumunun nefretine maruz kalmis cemaati cok daha zor durumda birakacagindan ,boyle bir organizasyonun asla kurgulanarak isleme konacagini dusunmuyorum. Tek dilegim bu meczubun ferdi eylemi olmasidir.

 26. Dün akşam IDX kanalında CSI Las Vegas dizisinde tam da bahsettiğiniz konu işlendi. Hipnozu yapanın ifadesi ilginçti. İnsanları inanmak istemedikleri bir şeye inandıramazsınız. Hipnoz olmaya zaten hazırdırlar. Sadece telkin etmeniz yeterlidir. İnsan denen karmaşık yapıyı çözmek için geliştirilen (Cognitive Science) Algı bilimi Trump gibi birinin başkan olmasını sağlayabiliyor. Şairin dediği gibi :
  Bilmem ki bu garip gülümsemenin ardından ben ne anlatırım, Sen ne anlarsın

Yoruma kapalı.