Gazze eyleminin olacağı bilinmiyor idiyse İsrail borsasında işlem yaparak servetine servet katan kim?

5
Gazze dün.. (Foto: Guardian gazetesinden)
Reklam

İsrail istihbaratı -Mossad, Shin Bet, askeri istihbarat- eskisi kadar becerikli değil de, İsrail’in iş insanlarının istihbaratı daha mı kuvvetli?

Hamas militanlarının 7 Ekim günü Gazze’den çıkıp eylem yapacaklarından İsrail’in istihbarat örgütlerinin haberi olmadığı söyleniyor. Medyaya bakılırsa, bu konu, İsrail’de bayağı tartışılmış. Özellikle ölenler ile rehine alınanların aileleri bundan dolayı Netanyahu’yu suçluyorlar…

Ben daha ilk günden bu bilgiye pek inanmadım, inanmadığımı burada da ifade ettim.

Şimdi ise yeni bir bilgi dünya medyasına ulaştı: Meğer İsrailli bir veya birkaç iş insanı, Hamas’ın 7 Ekim günü böyle bir eyleme başvuracağından haberdar olarak borsada alım-satım yapmış ve o sayede servetine servet katmış.

‘Komplo teorisi’ gibi geldi, değil mi?

Aynı türden bir bilgi, ABD’de ‘yüzyılın felaketi’ olarak görülmüş ve yalnız o ülkenin kimyasını değiştirmekle kalmamış, bütün dünyayı da derinlemesine olumsuz etkilemiş 11 Eylül (2001) uğursuz eylemleri sonrasında da duyulmuştu.

Sıcağı sıcağına o bilgiyi yazdığımda da birileri “Komplo teorisi bu” diye tepki vermişlerdi.

O günlerde şunları yazmıştım:

Reklam

“6-7 Eylül (2001) günlerinde, Şikago borsasında, United Airlines şirketine ait hisseler her zamankinden fazla işlem görmüş. Enstitü, ‘Birkaç gün sonraki saldırıları bilebilecek durumdaki biri, bu içerisinden bilgi sayesinde, yaklaşık beş milyon dolar kazanmış olmalı’ tespitini yapmakta… Aynı durum, Şikago’da, 10 Eylül günü, bu defa American Airlines için gerçekleşmiş ve bir çırpıda el değiştiren hisselerle birileri dört milyon dolar kazanmış… Şikago borsasında işlem gören diğer havayolları hisse senetlerinde bir olağanüstülük yaşanmazken, 11 Eylül’de adları sık geçecek United ve American firmaları senetleri normalin tam altı katı işleme nail olmuş…” [Yeni Şafak, 23 Ekim 2001. Bu yazı 11 Eylül: O Kader Sabahı kitabımda da var, s. 111.]

Alıntıda geçen ‘enstitü’ İsrail’deki ‘Herzliyah International Policy Institute for Counter-terrorism’ kurumu. Enstitü, eylemden on gün sonra, 21 Eylül 2001 tarihinde, ‘Kara Salı: Dünyanın en büyük içeriden bilgilenme tezgahı’ adlı bir raporda bu bilgiyi vermişti.

Yalnızca havayolu firmaları değil, yıkılan ikiz kulelerde merkezi bulunan Morgan Stanley Dean Witter & Co. ile Merrill Lynch & Co. firmalarının hisseleri de, eylemden önceki hafta olağanüstü ilgiye mazhar olmuş…

Rapor, Merrill Lynch için, “Bu işlemlerden 11 bini ‘içeriden bilgi’ sayesinde olmuşa benziyor” sonucuna varmıştı.

Peki ya şimdiki “İsrailli iş insanları Hamas saldırısını biliyor olmalı” bilgisi nereden?

Amerika’da 11 Eylül’de olan bitenin bilgisi İsrail’den gelmişti, İsrail’de 7 Ekim’de meydana gelen olayın bilgisi de Amerika’dan kaynaklanıyor.

Columbia Üniversitesi ile New York Üniversitesi (NYU) hocalarından Prof. Joshua Mitts ile Prof. Robert J. Jackson Jr., ‘Trading on Terror?’ (Terörü ticarete çevirmek?) adlı raporlarında, Hamas eyleminin hemen öncesinde meydana gelen olağanüstülükleri irdeliyorlar. 

Borsa dilinde ‘short selling’ (açığa satış) denilen bir yöntemle, olağanüstü bir gelişme olacağı bilgisiyle, ucuza alıp pahalıya satış yapılabiliyor. Ülkede geniş çaplı yatırım için başvurulan ‘Israel-Exchange-Traded Fund’ zemininde her gün ikibin kadar açığa satış işlemi yapılırmış. Amerikalı hocalar, 2 Ekim günü işlem sayısının 227 bin hisseye çıktığını saptamışlar.

Reklam

Hocalar, 7 Ekim öncesinde meydana gelen açığa satıştaki müthiş artışın bir benzerinin başka önemli dönüm noktalarında yaşanıp yaşanmadığını da araştırmışlar. 2014 İsrail-Gazze savaşında, Covid döneminde, halkın sokaklara döküldüğü yargıda yapılmak istenen değişiklikleri protesto gösterilerinde…

Vardıkları sonuç şu: Ekim ayının başlarında açığa satış hareketliliği daha önceki benzer olaylar öncesinde hiç yaşanmamış; “Bu defa gerçekten olağanüstü bir hareketlenme söz konusu” demekte iki Amerikalı profesör.

11 Eylül (2001) uğursuz eylemleri öncesi ticari hareketlenmeyle 7 Ekim (2023) öncesindeki hareketlenme arasında bir fark var: ABD’de birden fazla firma ve şahıs olacağı öngörerek açığa satış yoluyla işlem yapmışken, İsrail’deki 7 Ekim’in geleceğini öngörerek piyasayı hareketlendiren galiba tek bir işlemci.

Raporda, “Yapılan ticari işlem bir tesadüf değil, bir taktik; saldırının geleceğini bilen birinin taktiği” tespiti de yer alıyor.

İsrail’deki konuyla ilişkili kurum, raporun açıklanması sonrasında, olağanüstü yoğun işlemin kendilerinin de dikkatini çektiğini ve konuyu araştırdıklarını açıklamış.

Mossad, Shin Bet, askeri istihbarat gibi birimler saldırıları olduktan sonra öğreniyor ve fakat borsada işlem yapanlardan biri -herhalde burnu hassas biri-  geleceği tahmin ederek servetine servet katıyor.

Olacak şey mi bu?

İsrail’in Haaretz gazetesi saldırılar olacağının önceden farkına varıldığını yazdı.

Dünyanın başına büyük dertler açan 11 Eylül uğursuz eylemlerinin olacağı bilgisine sahip olanların varlığı da bir süre sonra ortaya çıkmıştı.

Olan Gazzelilere oluyor.

ΩΩΩΩ

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Bi ismi Allahi elrahmani elrahiymi
  Allah’ın izniyle inşa Allah neml süresi 65.ayeti günde onlarca defa okumaya çalışalım.Bu ayet inşae Ellah insanın düşüncelerini canlandırıyor.Zihnini daha aktif bir hâle getiriyor
  İnsanları selamete çıkaracak, zihnini daha aktif hâle getirecek, ruhunu inkişaf ettirecek ayet bu ayettir inşaAllah
  El-Neml #27_65
  قل لا يعلم من في السمٰوٰت والأرض الغيب إلا الله

  De ki :Bilemez
  Göklerde ve yerdeki kimseler
  Gaybı
  Ancak Ellah

  Her ayetin ilk ve son kelimelerini Allah’ın izniyle ikişer defa okuyalım
  Bu videoda neden her ayetin ilk ve son kelimelerini ikişer defa okumamız gerektiğini açıkladım

  Elhamdü lillah bu teknik;Allah ın yardımı ve Yusuf a.s. ın gördüğü secde rüyasının te’vili dir
  إذا جاء نصر الله والفتح

  Youtube
  Allahın yardımı 2014
  https://youtu.be/AyBdJRqlPdA

  https://youtu.be/U9q32krwj14

  Her ayetin ilk ve son kelimelerini Allah’ın izniyle ikişer defa okuyalım.İnşaAllah burada açıkladım
  https://youtu.be/X6mmIE8J2J0

 2. Her taraftan saldıran böyle organize bir kötülüğe karşı masumlar (hedefleri) ne yapmalı?

  Küresel ya da yerel düzeyde belli güce kavuşanlar, hedefin rağmına kendi menfaatlerini maksimize etmek için komplolar hazırlayarak fiiliyata geçiriyorlar. Son yıllarda bu azımsanmayacak sayıda devletin başvurduğu bir yöntem oldu.

  Masumların(hedef) sesini çıkarmadan ölmesi ya da güce tapmaya başlaması beklenmektedir.

  Oysa ki er ya da geç Hak! galip gelecektir. Bu şeriat-ı kainattır. Amenna.

 3. KONTROLLÜ DEĞİL KOORDİNELİ.
  “Eriha Duvarı” isimli belge ortaya çıkmadan da herkesin kanaati Hamas saldırısından İsrail’in haberdar olmaması, teknik ifadesi ile istihbaratının bulunmaması ihtimalinin sıfır(0) olduğu idi.
  Eriha Duvarı’ndan sonra ise “zerre kadar” aklı ve vicdanı olanların kanaati şu:
  –Hamas saldırısını Netenyahu yönetiminin koordine ve organize ettiği.
  Gazze’nin yerle-bir edilebilmesi için.
  –Tabii ki Hamas’ın da Netenyahu’nun işbirlikçileri olduğu.
  Bu kanaati piyasa “brent petrol” fiyatı ile fiyatladı.
  Malumunuz “Ortadoğu’da” gerginlik öngörüldüğünde petrol fiyatları artış, aksi halde düşüş trendine giriyor.

 4. İsrail diye bir devlet yok! ABD ‘nin Ortadoğu daki üssü orası! Bir meraya kurtlar girer önce ve ne kadar savunmasız kuzu koyun hatta koruyucu görünümlü it varsa ..
  Sonra çakallara gün doğar😡😡!…
  Gazze de dahil tüm Filistini işgal yetmez, altını dahi oyarlar kumundan sıkıp petrol dahi üretmeden bırakmazlar artık☹️.
  Bir pencere daha açalım:
  Ürdün- Esadın Suriye si Lübnan!..😊😊
  Annadınıızzz annadınız!
  Duracaklar mı bu sınırlar dizginleye bilecek mi dersiniz arsızları???😡
  Bir hedefi var onların taaa Mezopotamya yaya kadar!.. filan.
  Geç bunları.. adamlar tohumdan girdiler bile buralara çoktan🤔
  İşgal asker postalıyla olmaz herzaman,
  Vardır birde: ETKİ ALANI.

 5. kan tacirleri.
  iyiliğin dereceleri olduğu gibi, kötülüğün de dereceleri var işte. görevler, koltuklar emanettirler, bu emanete ihanettir makamın hakkını vermemekten tut, kötülüğün zirvesi savaştan, terörden, darbeden, doğal afetlerden rant devşirmek olsa gerek. ülkenin başındaki adam natanyahu zaten yolsuzluğuyla tanınıyor daha ne olsun?
  abd nin orta doğu politikalarını hayata geçirmesine davetiye olan 11 eylül saldırısında resmi kayıtlara göre 3000 den fazla insan öldü,
  orta doğu da ise milyonlar. sosyal ve psikolojik yıkımın, tahrip edilen kültürel mirasın, kaçırılan değerli eserlerin sözü bile edilmiyor.
  ve bugün yaşanan büyük drama davetiye olan hamas eylemi, 1400 civarında israilliye karşılık yaklaşık 15.000 filistinli öldü, 20.000 civarında yaralı var, bir milyon civarında gazzeli yerinden yurdundan edilmiş durumda. şimdilik.
  bu eylemlerin ortak noktası çok kanlı olmak dışında,
  yapan örgütlerin gücünün çok üstünde bir performans gerektirmesi.
  ve amacının kendilerine fayda sağlamaktan çok karşı tarafın işine yarıyor olması.
  mossadın bu saldırıdan haberi yok-muş.
  umalım öyledir. çok beceriksiz ve iş bilmezdirler. sayın erdoğan geçenlerde mossadı ikaz etti ve fatura ağır olur diyerek uyardı. israil yurt dışında yaşayan hamas liderlerine suikast tehdidinde bulunmuştu, bu liderlerin bazıları türkiyede.
  israil anti-türkiye kampanyaları başlatıyor haberleri var medyada.
  kötülükleri kendilerine dönsün, bütün kötülerin…

Yoruma kapalı.