İktidar konut projesiyle atağa kalktı, muhalefet Kılıçdaroğlu’nu değil Yavaş’ı aday gösterebilir

38
Reklam

Başını sokacağı bir evi bulunmayanların sayısı herhalde azımsanmayacak kadar çoktur. Onlar içerisinde aylık hane geliri İstanbul’da yaşayanlar için 18 bin, İstanbul dışındaki illerde yaşayanlar için de 16 bin TL’nin altında olanlara yeni bir umut kapısı açıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yüzyılın projesi’ adını taktığı yeni girişim sayesinde, evi olmayan 500 bin kişi veya aile, uygun taksitlerle ve ondan da uygun fiyatlarla konut sahibi olabilecek.

‘Yüzyılın projesi’ içerisinde Hazine’ye ait 250 bin arsanın satışı da bulunuyor. İsteyen konut inşa etmek şartıyla o arsalara da talip olabilecek.

İş sahipleri de düşünülmüş; işi olup işyeri olmayanlardan 50 bin kişinin başına da talih kuşu konacak.

Projede tek sorun, taleplerin bir-iki ay içerisinde toplanmasına karşılık, konutların iki yıl sonra teslim edilmeye başlanacak olması.

Arada bir seçim var ve bu projeyi açıklayan iktidarın seçimde kaybetme ihtimali hiç de az değil.

Eh zaten, 500 bin konut + 250 bin arsa + 50 bin işyerine sahip olacak kişiler ve aileleri muhalif partilere oy vermekten vazgeçerse, bakmışsınız, mevcut iktidar bir beş yıl daha iş başında kalmayı başarıvermiş…

Girişim sayesinde ucuz konut, arsa ve işyeri sahibi olabilecek 800 bin talihliyi dört kişilik ailelerin temsilcisi kabul edersek, bu grubun oyu 3 milyondan fazla olur.

Reklam

Hiç fena değil.

Muhalefet temsilcileri, bu projeden yararlanacakların iktidara yakın insanlar olacağını parmaklarına dolamış durumdalar; ancak bu defa yanılmaları haklı çıkmalarından daha fazla mümkün. Zaten iktidar partilerine oy verecek insanları yeniden ödüllendirmek yerine, özellikle muhalif bilinenler bu vaadin muhatabı olabilirler.

AK Parti’ye oy vermekte zorlanmayan çekirdek seçmen kitlesinin hoşuna gideceği düşünülerek yapılanlar her gün tartışma gündemini meşgul ediyor. Festival iptalleri, şarkıcı gözaltıları ve Vahdettin üzerinden Osmanlı savunuculuğu en son örnekler…

 Bunlar gibi daha pek çok konu da herhalde hazır bekletiliyor.  

‘İlk evim ilk işim’ iyi düşünülmüş bir iktidar atağı.

Seçim tarihi yaklaştıkça yeni vaatler de işitebiliriz.

Aslında işiteceğimizden hiç kuşkum yok; iktidar iktidarda kalmayı sürdürmek için iktidarda bulunmanın imkanlarını sonuna kadar kullanacaktır.

Peki ya muhalefet, onların eli armut mu topluyor?

Reklam

Galiba öyle.

Her ayın sonuna doğru içlerinden birinin davetiyle yemek sofrasında bir araya geliyor altı muhalefet partisinin lideri; her toplantı sonrasında yüreğimizi ferahlatmayı amaçlayan açıklamalar da yapıyorlar. 

Yüreğimiz ferahlıyor mu?

Açıklamalarından akıllarda kalan tek şey, muhalefetin en kalabalık grubunu oluşturan altı partinin, kendilerine iktidar olma ve aday gösterecekleri kişiyi cumhurbaşkanı seçme şansı halk tarafından tanınırsa, ‘bütün kötülüklerin anası’ saydıkları ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ni ‘düzeltilmiş parlamenter sistem’ ile değiştirmede samimi oldukları konusudur.

Elbette başka vaatleri de var muhalefetin; ancak onlar genellikle lafta kalan şeyler.

Vaatlerin çoğu da, bir süredir ‘cumhurbaşkanı adayı’ havasına büründüğü fark edilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ait.

Aday olursa ne ala, aday o değil de bir başkası olacaksa, seçildiği takdirde vaatler konusunda o yeni ismin herhangi bir sorumluluk hissetmesi beklenemez.

CHP lideri ‘aday’ gibi davranıyor olsa da, ‘6’lı masa’ denilen liderlerden bir başkası üzerinde ısrarcı olan çıkabilir. Ona “Sizin şu şartlarda seçilmeniz zor, cumhurbaşkanlığı kaybedilebilir. Gelin ısrardan vazgeçin, kamuoyu yoklamaları partinizden seçilmiş Ankara belediye başkanını rakibinden önde gösteriyor, aday o olursa kazanırız” denildiğinde ne yapabilir CHP lideri?  

Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile birlikte hareket ettiği izlenimi veren İYİ Parti’nin lideri Meral Akşener, kendisinden farklı düşünen Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikna etmeye çalışmasına rağmen, aday olmakta direnmemiş miydi?

Yine ve daha büyük bir ısrarla vaktiyle aynı parti -MHP- içerisinde bulundukları Mansur Yavaş’ın adaylığını öne sürebilir.

Üstelik “MHP’den de oy alabileceği” gibi bir gerekçe de var.

Mansur Yavaş’a MHP lideri Devlet Bahçeli’nin karşı çıkacağını sanmam; MHP tabanı da “Aday belli, karar net” denmesine rağmen, Yavaş olursa karşı cephe adayına pekala oy verebilir.

HDP’liler oy vermezmiş, vermesinler; MHP’den gelecek oylar onların eksiğini tamamlar.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, ring kenarından, “Siz aday göstermezseniz ben imza toplayarak Mansur Yavaş’ın aday olmasını sağlarım” demekte.

Hatta, adayını Mansur Yavaş olarak belirlemiş muhalefet cephesi, seçim kampanyası sırasında, iktidarın kendisine oy vermemeyi düşünenleri yanına çekmek için açıkladığı ‘konut+arsa+işyeri’ projesini belediye kökenli adaylarının daha güvenli bir biçimde yerine getirebileceği propagandası bile yapabilir.

Ülkemiz halkı, sonunda, sandıkların açıldığının ertesi günü, geçmişte ve yakın zamanlara kadar %10 barajını ancak aşabilmiş bir partinin yıllar boyunca tek başına temsil ettiği ideolojinin, birkaç partiye bölünmüş -MHP, İYİ Parti ve Zafer Partisi- görüntüsüyle girdiği seçimden sandık zaferiyle çıktığı gerçeğine uyanabilir.

Evet, ben, ‘6’lı masa’da elini en iyi oynayan parti liderinin Meral Akşener ve onun adayının da Mansur Yavaş olduğunu düşünüyorum.

Önceki seçimde adaylıkta ısrarı şimdilerde ‘6’lı masa’ diye anılan muhalefet cephesinin kaybını getirmişti.

Bu defa kazanacağa oynuyor gibi.

En kötü senaryoyu düşünelim: Mansur Yavaş aday olur ve kaybederse yeni dönemde MHP yine eski iktidarın parçası olmaya devam etmeyecek mi?

Tayyip Erdoğan eskiden böyle durumlar için ‘win-win’ (kazan-kazan) deyimini kullanıyordu. 

Her iki durumda da kazanılır anlamına.

Yılbaşından itibaren ülkenin dört bir tarafını şantiyeye çevirmesi beklenen ‘konut+arsa+işyeri’ projesinin akıbetini de hep birlikte takip ederiz.

Seçimde muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla birlikte…

ΩΩΩΩ

Reklam

38 YORUMLAR

 1. Bir insan bedeni düşünün. Sağlıklı beslenmesi gerekir. Hep aynı şeyi yerse besin dengesizliğinden/vitaminsizlikten gün gelir sağlığı bozulur. Türkiye ekonomisinin sağlıksız durumu on yıllardan beri benzer bir durum arzeder. Milletin vergileri sayesinde para babası devlet, paraları yedir babam yedir, hep inşaata betona yedirdi. “Kargadan başka kuş bilmez” hesabı tek bildikleri şey inşaat!

  “Kısır hedef!” on üzerinden on!
  Hep inşaat! varsa yoksa beton!

  Başka bildikleri birşey yok!
  Hep oy hesabı, getirisi çok!
  ….

  Siyasilerden en kodomanlar hep belediyelerden devlet yönetimine geçtikleri için işlerin bu konulardaki püf noktalarını ve ilişkili masa altı hesaplarını da iyi bilirler. Ne acıdır ki yönetimlerde genel kültür/kanaat bu, istimlak-inşaat işleri! Belediyeler hiçbir şey yapamazsalar kaldırım taşlarını söküp rengini cinsini değiştirirler. Cadde sokak lambalarının direklerini indirip daha fiyakalısını dikerler. Ülkeyi onyıllardır bu tür klasik ve kısır zihniyetler yönetmekte. Tabi kaynaklardan yerli malı katma-değer, gelir üretmek yeni iş kolları açmak, temel ihtiyaç konularda fabrika kurup liyakatla çalıştırmak. Bu konuda sonraki yönetimlere iyi örnek olmak yok! Devlet yönetimindekilerin milletin parasını harcarken emanate hıyanet etmeme hassasiyeti ve korkusuyla hareket etmesi lazım. Böylesine oy toplamak legal olabilir ama, kul hakkı açısından düşünülürse, onay vermeyen milyonlarca seçmen varken acaba helal mi? Vergiyi herkes veriyor, parayı toplayan devlet hizmeti belli bir zümreye adeta oy pazarlığı/beklentisi ile veriyor… Helal bunun neresinde?

  Herkese etkileyen ekonominin genel durumu belliyken bu tür oy hesabının tutacağının bir garantisi var mı acaba? Ezberine adet olmuş seçim yatırımı!

 2. Fehmi Bey belki hatırlarsın, seninle 1990 ramazanda iskenderpaşa’da beraber iftar yapıp sohbet etmiştik.. Abd ; rusya-avrupa , çin-taiwan sıkıntılarında “güçlü türkiye olsun” derse, aday kılıçdaroğlu.. yok eğer Biden başkan olduğu gün gibi düşünüyorsa , aday %99,99999999 babacan.. ve bir şey daha yazayım ; babacan velinimeti a.gül’den de nefret ediyor…

  • Babacan siyasetçiler içinde batıyı tek anlayan, bilen aday. Batının da kolay anlayabileceği ortaklık yapabileceği lider. Üstelik demokratik siyaset konusunda da diğer siyasilerden on basamak ayrılıyor. Kadrolara önem veriyor. Herşeyi ben bilirim demiyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan onun gibi bir siyasetçi. Türkiye’yi maceralara sokmayacak, Şanghay örgütü gibi diktatörlüklerden uzak tutabilecek tek aday. Ama kıymeti yakın zamanda anlaşılacsk mı belli değil.

 3. Yunanistan’ı sürekli taciz eden ve bir gece ansızın gelebiliriz diye tehdit eden iktidara karşı Yunanistan başbakanı gündüz gelsin yüzyüze görüşelim günışığında gerçekler daha iyi görülür gibi nazik bir cevap vermiş. Beyefendi adam. İktidarın dış ilişkilerden sorumlu sekreteri hemen cevap vermeye yetişmiş. Ne zaman istersek o zaman geliriz gibi. Yani tam bir kabadayı. Bunu dostları Putin’den öğreniyorlar tabii. Barbarca çevresine saldırmak bunların ortak tarafları.

  • Putin de bir devlet aklı var. Putin’den öğrenmiyorlar. Belki Putin bazı durumlarda Erdoğan’ı taklit ediyor olabilir. Erdoğan kendine has kendi ifadesiyle tarzı siyaset bakımından çok değişik biri olması yönüyle nevi şahsına münhasır biri. Dünyada Erdoğan tarzında bir siyasetçi yok. böyle nümune bir siyasetçi bir daha da gelmez. Kıymetini bilmek lazım.

   Mesela Putin Rusya’nın her yerinde toplu konutlar yaptı ve yeni evlenen çiftlere düğün hediyesi olarak maliyetine uzun vadeyle verdi. toplu konut yapmaya ihtiyaç olmayan küçük yerleşim yerlerinde de yeni yerleşim yeri olarak belirlediği araziyi ihtiyaç sahiplerine bedava dağıttı ve evlerinizi buraya kendiniz yapın dedi ve ucuz uzun vadeli kredi desteği verdi.

   Mesela Erdoğan’ın üç çocuk sloganı vardı. Putin böyle bir şey söylemedi, her çocuk için toplu doğum parası ve aylık bakım parası verdi. birinci çocuğa yüksek rakam ikinci çocuğa biraz düşük son çocuğa en düşük oranlarda. Paraları sadece annelerin kullanabilecekleri şekilde hesaplarına yatırdı. Anneden başka kimse çekemez o parayı. Ve Putin annelere dedi ki; bu paraları çocuklar 18 yaşına gelene kadar çekemezsiniz. Çocuğunuz 18 yaşına gelince de harcayamazsınız sadece ev almak isterseniz bu parayı peşinat olarak kullanabilir morgıç sistemden düşük taksitlerle evinizi alabilirsiniz. Bu hayatınızı hiç zorlaştırmadan ev sahibi olmanızı sağlar dedi.

 4. 3 MİLYON 700 BİN ADET BEDAVA KONUT PROJESİ
  128 milyar dolar ve yılbaşından bu yana yani 2022 yılında doları baskılamak içiin kullanılan 75 milyar doların toplamı 203 milyar dolar ediyor.
  203 milyar doları 18,25 TL ile çarpıp 1 milyona bödüğümüzde 3.700.000 (3 milyon 700bin)ediyor.
  Yani 203 milyar dolar ile tanesi 1 milyon TL den 3 milyon 700 bin adet konut yapılabilir.
  Soyulan, en nazik ifadesiyle çar-çur edilen paraların karşılığı.
  Bu paralar geri alınabilir ise, işsiz yada asgari ücretliye bedava verilmek üzere konut için muhalefete seçim vaadi projesi.
  Önemli not:
  “Telif ücreti de, konut da istemiyorum”

 5. Maşallah ” ilk evim, ilk işyerim” projesine bugün TC numarasının son hanesi 0 olanlar başvurmuş.
  Saat 12.30 civarında 250 bin başvuru olmuş. Tc numarasının son rakamına göre gün gün gidiliyor. İlk günden bu kadar başvuru olduysa hükümetin 500 bin konut 250 bin işyeri 50 bin arsa rakamlarını artırması iki katına çıkarmadı gerekir. Çözerse Erdoğan çözere millet inanmış.

 6. 75 MİLYAR DOLAR
  Doları baskılamak için bu yıl, yani yılbaşından itibaren harcanan miktar.
  75 tane Osmangazi köprüsü parası.
  30 tane Atatürk Barajı parası.

 7. Bu konuya işaret ederek isim vermeden Metropoll araştırma şirketi başkanı Özer Sencer ve Selahattin Demirtaş da avukatları aracılığıyla, ikisi de negatif perspektifden değinmiş.
  Selahattin Demirtaş’ın tespitleri elbette önemli.
  Ama Özer Sencer’in, kendi anketlerinde en başından beri ilk sırada çıkmasına karşın, şimdiye kadar suskun davranan Mansur Yavaş’ın Erdoğan’ın manupulasyon veya yıpratma kabileyetine dayanamayacağı yönündeki uyarısı çok dikkat çekici.
  Koru’nun da bu duruma değinmesi…
  Demek ki baya pişmiş bu olay.
  Millet olumlu buluyorsa Mansur beyi elbette bir cevher vardır.
  Ama iş en karalık dönemlerin küçük ortağına ve Özdağ’a dayanıyorsa bir bit yeniği aramak gerekir.

 8. Cumhuriyet mitingleri gibi, gezi olayları gibi Tarkanı da kendi mitinglerinde kullanmak Chp nin yine sonu olacak. Sadece ve sadece kendi tabanlarının moralini yüksek tutmak ve kendi kendilerine propaganda yaptılar, kendi seçmenini de konsolize ettiler. Hala Tarkanda kaldılar.
  Bundan sonraki her açıklama ve hamleleri eldekileri koruyabilmek için olacak.
  Erdoğan atağa geçti haberleri yok.
  Geççek geççek.
  Bu seçim olmadı, diğer seçim inşallah.

 9. kasetle gelen kasetle gider!
  bol para ile yükseklere çıkan, para bittiğinde tepesi üstüne çakılır yerin dibine!
  inşaat paranın da, istihdamında, ekonominin de lokomotofidir,
  lokomotif tedavülden kalktı hızlı elantrikli tren dönemi! no’lcek şimdi?
  inşaatla gelen, inşaatla gi…
  der mi???
  işte en güncel soru!

  • A’dan sonra bir isim yazacağımı sandınız değilmi? yazmayacağım.
   çünkü Aydın insanlara da ülkenin başkentine de hatta BAE’ne de kıl olmaya başladım iyi mi!😠
   kötü birşeyle anılmak kötü birşey benim için çünkü. ” iyi an iyilik konuş, herşey iyi plsun”😂
   (Meral ci olduk sanacaklar troller iyi’mi😊)
   Aydın insanlara sıkılan kurşunlar,
   Atatürk’ün hayatıyla özdeşmiş soğuk Ankara,
   herşeyin orada başlayıp herşeyin orada bittiği büyük şehirler..
   Emir.. dedin mi dünyada herkesin gıpta ile baktığı, yönünü çevirirken gülümsediği körfez ülkesi..
   eskiden Melih Gökçek zamanında skandal mıkandal derken bir yenilik duyardık hep!
   kırmızı otobüsler yerine midibüs, gençlik parkı yerine jurussik park, anıtkabirin çevresini bıraksan 150 katlı…
   şimdi öyle mi ya…
   ya mafyadan haberler,
   ya xxx belediye başkanı,
   ya Kuşum A..
   şimdide çıkmış Ankara kuşu iyi mi!!!
   sendikalar bile işin i çine kaeıştırılmış!
   sarı sendika beuaz sendika derken..
   tv lerde akşam haberlerinin ilk haberi kuş!🐦
   sarıkanaryasevenler derneği meşhurdu eskiden🐦
   Allah sonunu hayreyleye.

 10. Seçime aylar kalmışken iktidarın şapkadan çıkarabildiği tavşan gene inşaat. Onun da 4 bacağı yok.
  Bu projenin tek amacı var milletten ev yapacağım vaadiyle para toplayarak bütçeye nefes aldırmak.
  Tutar mı?
  Bence tutmaz.

 11. E hani Erdoğan öyle bitmiş tükenmişti ki seçmeniniz “tuvalet terliğine” bile oy verecek düzeye gelmişti. Nedir; Kılıçdaroğlu tuvalet terliği kadar da mı olamıyor?
  Pardon, “Bu çok iyi soru olmadı”, geçelim.
  Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına “Hazırım!” dediğini aynı canlı yayındaki sunucu hatırlatınca Akşener’in verdiği karşılık şu:
  “Herkes hazır!”
  Tek kelimeyle korkunç!.. Hiç insan ittifak kurduğu partinin liderine böyle moral bozucu, böyle nobran şey söyler mi?
  Tamam, Kılıçdaroğlu’nun yüzünde İmamoğlu gibi “Rabbi Yessir” görmeyebilirsin ama sonuçta o da insan, onun da “hisli duyguları” var.
  Hayır yani, “Herkes hazır” ne demek oluyor, koskoca CHP’nin Genel Başkanı “herkes” mi?
  Uzun lafın kısası, çeşit çeşit insan var… Öyleleri de var ki “sadakatleri” ihanetlerinden daha tehlikeli.
  “Kim ne derse desin ben sözüme sadığım. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la kurduğum vefa ilişkisini son nefesime kadar sürdüreceğim…” diyen Davutoğlu mesela.
  Bir de Babacan gibi “çalışkanlıkları” miskinliklerinden daha tehlikeli olan insanlar vardır.
  Yanınızda harıl harıl çalıştıklarını sanırsınız, meğer “Görünür değildim ama tam göbeğindeydim” misali aleyhinize çalışırlar.

  • sayın erdoğan aday olacak mı?
   bu sorumu unutma olur mu?
   kanal istanbul hayali projesi gibi 20 yıl yatmıl şimdi keyf dağıtıyorlar.
   Bu arada ilk defa chp ye oy vereceğim.

   • sağır sultan duydu 3 yıldır aday.
    atlet koklayanlar her ay yeni toto açıklıyordu.
    seçim 2023 Nisan,Mayıs,Haziran gibi bir ayda olacak.
    Allah ömür verirse RTE de aday olacak.
    İlk kez CHP ye oy verecekler de her seferinde ayrı bir isimle toto oynayacak

 12. CB adayı kesin bence😊
  işin püüff noktası vekil sayısı🤗, dağılımı, yerleri
  ya lambayı söndürmek için mumlar yanık kalacak,
  yada pencere açık kalacak ve rüzgar mumları üfleyecek💨
  bu kısmı cebe koy.
  ikinci sayfayı aç:
  kimin listesinden seçilecek adaylar?
  kim kaçıncı sıraya yazılacak?
  (seçilebilecek yere konma olayı)
  kitabı kapat en arka sayfaya bak şimdi:
  ne yazıyor?
  mevcut partilerin vekilleri net’cektir acaba???
  işte bütün olayın zırt dediğide kopacağı noktada bu bence.
  (onun için şimdiden hangi partinin kaçar milletvekili nereden aday gösterilecek tüm vekiller bilmesede partilerin üst yönetim kadrosu biliyordur umarım!
  seçmen de uzaktan bunu gözetliyor kolluyor ona bakıyor diye tahmin ediyorum). bu benim gözlemim👀👀. (maliye bakanının gözleriyle bir ilişiği yoktur😂😂😂).

  • masayı dağıtacak heeeyyiittt narasının ne olacağını az çok çakozladı zamanla herkes..
   kartlar hilesiz hurdasız eşit pay edilir dağıtılabilinirse,..
   parti çindeki menfaatleri ni önplanda tutacağı tahmin edilenler de varsa (mutlaka olacaktır),
   Kılıçdaroğlu Akşener baştan selektör yaptı yallaaahhh.. çekti onlara şimdiden zaten (şahsi gözlemim👀)
   dolayısıyla binaaleyh netice olaraktan..
   Kılıçdaroğlu hayırlı olsun deriz büyük ihtimalle.
   (seçilip seçilemeyeceği bu yorumdan ayrı!).

 13. muhalefet ne’der ne yapar onların sorunu. ben güçlüye değil, aklını kullanana bakarım
  uyuyan:😪
  çalışan: 🏋️
  51bin oyun varsa bunun 30 binini sağlamda tutmak başarıya giden yolun anahtarıdır!
  20bin oyun hep yerinde sayıyorsa,
  burda bir taktik hatası olabilir mi?
  tesbitim:
  -borçlanan veya bir halde menfi düşünenleri bir iple aynı hizada tutabilmek mümkün müdür?
  mümkün!
  sonuç:
  -30bin oyu olan artırmaya çalışıyormu? çalışıyor
  -20bin olan oyunu düşürmek için herşeyi yapıyormu? yapıyor🙁😯😂
  son söz:
  çalışana mı destek verilmeli?
  uyuyana mı ?
  uyanığamı aferin demeli?
  uyumayıp hep dakik dikkatli kalanamı günenmeli?
  peki bunun göstergesi? hangi hale bakıp yorumlayacağız? inanacağız?
  *hırsızı ön kapıdan alıp arka kapıdan kaçıran mı,
  *hırsızlığı önlemek için kamera sistemleri koyan, camına çerçevesine demir parmaklıklar yaptıranmı
  *vatanı milleti düşünüp mülkümüzü koruyup evlatlarımızın sağ salim geleceğe taşınmasını mı kollayacağız,
  *kim vatan hainliği yapıyor, kim ağzımdaki lokmayı aşırıyor, kim geleceğimi çalıyor !..
  onun bile çalışmasını yapamayanlara mı güveneceğiz? arayacağız, bulmakla zaman geçireceğiz???

 14. Sayın Koru,
  Muhtemelen Mansur Yavaş aday gösterilecek, Siyaset bayağı kızışacak.
  2018 krizinden sonra da iktidar böyle bir program açıklamıştı ve 1000 er TL yatiranlar arasında kura ile ismi belirlenenlere sosyal konut vaad edilmişti. Şu ana kadar bir gelişme olmadı. Bunların durumundan hiç bahsedilmiyor.
  Cumhurbaşkanının bundan haberi yok mu ?

 15. Muhalefet önce iktidarın bütün pis işlerine ortak olmaktan vazgeçmeli, dilini onların pis kelimelerinden temizlemeli, iktidarın sırf zulmetmek için uydurduğu yalanlarının yayıcısı olmamalı. Kanuni bir parti olan HDP’yi şeytanlaştırma operasyonuna alet olmamalı. Ondan sonra gerisi gelir. Bu kadar çuvallamış bir yönetim hala % 40’larda destek alıyorsa muhalefetin bunda payı nedir diye bakmalı. Şu anda CHP’de epeyce üst düzey boş adam var, tek özellikleri esip gürlemeleri. İnsanlar bu tiplere bakıp haklı olarak geri duruyor. Bir tek Kılıçdaroğlu bu güvensizliği düzeltemiyor. İYİP onlardan farklı değil. Bula bula 15T kumpasına karışmış, işkenceciliği tescilli tipleri parti yönetimine getirdiler. Az oyları yükseldi diye esip yağmaya başladılar. Küçük partiler zaten güven sorununu aşamadılar. Her sıkıştıkları zaman “amanda biz fütüyle çok mücadele ettik” zırvaları ile siyaset yaptığını zanneden bir yığın zavallı var oralarda. Bu zırvalar prim yapıyorsa size niye baksınlar ki, malın sahip AKP, gider oyunu ona verir.
  Soru: CHP, İYİP yada diğer partililer AKP’lilerden daha mı dürüstler? Bence değil. Esas AKP’yi yoldan çıkaran RTE ve etrafında yağma için toplanan güruh, az bir topluluk, geri kalan birbirinin aynısı. Siz doğrudan bu kişinin yolsuzluk ve hukuksuzluklarını insanlara anlatmadan, gücü ele geçirenin yoldan çıkmasını nasıl önleyeceğinizi ortaya koymadan, “biz çok dürüstüz, bizi seçin” demekle kimseyi ikna edemezsiniz.
  Diyelim ki Mansur Yavaş aday oldu ve kazandı. RTE ile ülkeyi söğüşleyen ekip anında onun etrafını almayacak mı? Beşli çete dedikleri (aslında çok daha fazla aracı firma/kişi var, hem yiyorlar hem yukarı yediriyorlar) muhafazakar kişiler mi? Hayır onlar hep iktidardan yanadır, gerekirse camiye gerekirse bara giderler. Daha önce M. Yılmaz’la, askerlerle vs. iş tutuyorlardı. Şimdi de RTE ile. Yarın Mansur gelse onunla devam ederler. Bu kör döğüşünde kim iktidar olursa istihbaratın oyuncağı olmaya adaydır. Nokta.

 16. yine mi inşaat?
  hep inşaat.
  bir beş yıl daha kalmasına yeter mi?
  yetmez.
  akp seçmen profili, toplumun ağırlıklı gelir ve eğitim durumu düşük kesiminden oluşuyor, izlediği politikalar ile de en çok bu kesimi eziyorlar, muhalefet seçmen profili toplumun eğitim ve gelir seviyesi yüksek kesimi, evi, arabası, yazlığı olan, seyahat edebilen, okuyan kesim. akp seçim öncesi elbette en çok ezdiği kendi seçmenine yönelecek temel ihtiyacın başında ev geliyor doğal olarak.
  lakin bu kesimin büyük çoğunluğu bu seçim yatırımını almasa da oy verecek çünkü algı kurbanı.
  amaç kopan oyları geri kazanmak ise o biraz zor çünkü bu oy sahipleri gerçek dindarlar ve onlar uyandı.
  bu iş bitmiştir.
  muhalefetin aday tartışması ve bunun hararetli olması normal değil mi? sadece CB seçilmeyecek bir sistem inşa edilecek. isteyenin istediğini yapamadığı bir sistem.
  yeni CB muhalefetin adayı olacak,
  bildik müteahhitler bile yeni yönetime hazırlanıyorlardı,
  anlayan çoktan anladı.

 17. Bu yeni oltanın , ekonomiyi daha doğrusu enflasyonu nerelere sürükleyeceğini ve
  maliyetini elbette işin uzmanı ekonomistler izah edeceklerdir .
  Bu güne kadar betona yaptığımız yatırımların bizi ne hale getirdiğini bir türlü idrak edemedik !
  CB .lığı konusunda ise iyice ayağa düştüğünü söylemeyi yeterli buluyorum !
  Sarı Çizmeli Mehmet Ağa da olabilir yani !

 18. iktidar kendini muhalefete olmaya alistirsa kendisi icin iyi olacak. cunku iktidardan dustukten sonra darmadagan olma ihtimali cooook yuksek. dagilmama stratejisini olustursa daha iyi olacak. CUNKU TENCERENIN DURUMU NET VE BELLI.

 19. YAVAŞŞŞŞ

  Masa6 nın adayları arasında kıyasıya bir yarış devam ediyor. Yüzyılımızın gerçeği vekalet savaşı burada da geçerli. Sayın yazarın fikrine katılıyorum, troller üzerinden yürütülen savaşta mansurun ajansı ve ona bağlı troller daha iyi çalışıyor. 4,5 milyon ankaralı arasında liyakat sıralaması yapılsa en sonuncu gelecek kişiyi belediye başkanı yaptıkları yetmemiş gibi şimdi de cumhurbaşkanı yapacaklar, ajansın karşısında şapka çıkarıyorum. Meral’in benim zekamı aşan hamleleri gerçekten büyüleyici. İmamı destekler gibi görünüp kılışdaroğlunu ekarte etmesi vs. Hep bunlar usta işi hamleler. Maniplasyona kapalı bir avrupa ülkesinde olsak yalnız evlere temizliğe giderek karnını doyurabilecek bir kadın siyaseti bu kadar ustaca oynaması iplerin başkasının elinde olduğunu açıkca gösteriyor. Keşke bu kadar açık etmeselerdi.
  Neyse sonuçta bu altılıda benim adayım hala kılış, kılış bu tarihi fırsatı kaçırmaz diye düşünüyorum. Kılış “siyaseti bırakıyorum” diyerek gemileri yaktı. Yanılma payım her zamanki gibi %100 ama koskoca abd başkanının avrupanın, 200 bin fötöcünün oyun kurucu olduğu denklemde yanılmam gayet doğal.

  • yanılma payından çok fuzuli yaşayan biri gibisin.
   mansur başkan 4.5 milyon insanın içinde sonuncu bile olamaz diyerek 4.5 ankaralıya şimdi cumhurbaşkanı adayı olsun diyenlere nasıl bir hakaret ettiğinin farkında olmayacak kadar zavallı birisin.
   yazık
   senin gibiler varken akepenin başka düşmana ihtiyacı olmaz.
   sağ ol iyi ki varsınız
   senin gibilere minnettarlığımızı ileteceğiz.
   ilk defa chp ye oy vereceğim.

   • 😂 aksine Ankaralı olan herkes mansurdan liyakatlidir diye iltifat yaptım. Siz de öylesiniz. Akpartili olduğumu nereden çıkardın. Ben bildiğin düz islamcıyım. Dünya ve ahiretiniz için chp ye oy vermeyin öfke ile kalkıp zararla oturmayın.😁😁😁 selamlar

 20. Win win anlıyana 😜🤣O kadar Gül Gül dediniz,nasibinizi aldınız…şimdi kafam karıştı…

  • Sayın yazar gül’ün olmayacağını anlayınca mansura oynamaya karar verdi ki sebeplerini yakında sayar. Güvercin besleyenlerin yakından bildiği şeyler işte. Boş verin eğleniyoruz işte.

 21. Bu durumda Abdullah gül’de muhtemelen Erdoğan’ı destekleyecektir, Fehmi Bey yavaş yavaş sağa doğru yanaşın

 22. 3 milyondan fazla dar gelirliye imkan saglamak iktidar nimetini sonuna kadar kullanmak mi yoksa proje üretmek mi bu nasıl bir yanılgı.
  Gelelim muhalefete en büyük vaatleri parlementer sistem öylemi.
  Geçmişte ne kazandırdı bu sistem 12 eylulleri 28 subatları 94 krizleriňi 2001 krizlerini.
  Peki neden önleyemedi tarihin en karanlık bu olaylarını.
  Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenirse sonuna kadar yanlış gider.
  Halkda su dusunce çok yaygın
  evet sıkıntı büyük ama çözerse gene Erdoğan cözer,
  Çünkü karşı taraf şuan birbirini yemekle meşgul,daha iktidar olmadan bunları yaşıyorsak, iktidarı düşünemiyorum zaten.

  • “Gelelim muhalefete en büyük vaatleri parlementer sistem öylemi.
   Geçmişte ne kazandırdı bu sistem 12 eylulleri 28 subatları 94 krizleriňi 2001 krizlerini”

   Eski parlementer sistemi(Askerlerin değiştirdiği yasalar) getirmeyecekler. Gerçek parlementer sistemi getirecekler (Sivillerin getirdiği yasalar)

   • bugüne kadar hangi anayasa teklifini sunmuslar sıfır.
    Hangi sistemi getirirsen getir uygulayıcı adam olmadıktan sonra herşey boş.İnsan faktörünü dikkate almayan hiçbir sistem başarılı olamaz.

 23. Mansur Yavaş’ın İYİ Partili Bedri Yaşar’a 107 milyonluk ihale verdiği anlaşıldı. Ama Yaşar’ınki devede kulak bile değil, turpun büyüğü torbada.
  Sırada Ekrem İmamoğlu ile diğer CHP’li belediyelerin İYİ Partililere verdiği ihaleler var.
  Bedri Yaşar ‘lokum’ ihaleleri sever, bu konuda sabıkası da var.
  17 Ağustos depreminde 11 trilyonluk konut ihalesi mesela.
  Devlet Bahçeli’nin “İhaleye gireni yakarım” uyarısına rağmen ihale aldı adam…
  İşi dönemin Bayındırlık Bakanı Koray Aydın verdi.
  Bedri Yaşar konutları bitirmediği gibi boyaların parasını da ödemedi.
  Yarkadaş buz dağının görünen kısmını anlattı…
  Ya görünmeyenler?
  Koray Aydın’ın İller Bankası’ndaki usulsüz ihalelerden haberi vardı, ‘müteahhit’ kılığında ihaleye soktuğu adamları da.
  Devlet Bahçeli Aydın’ın üstünü niye çizdi sanıyorsunuz…

 24. Bay Kemal, ortak adaylığını dahi garanti görmemesi gerekirken “ayakları yerden kesilmiş, uçuşa geçmiş” vaziyette!
  Havadan gitmeye devam ederse, yaşayacağı “hayal kırıklığı” büyük olur!
  Ortak aday gösterilmemek, ardından seçimi kaybetmek vesaire…
  2023 seçimde, şahsın Cumhurbaşkanlığı hayallerini bitirmekle de sınırlı kalmaz, “Genel Başkanlık” koltuğunu bile uçurabilir!

Yoruma kapalı.