Herkes öngördüğü iddiasında ama, seçim sonuçlarının böylesine bir dip dalga etkisi yapmasını bekleyen yoktu

47
Reklam

Dün yapılan seçim yerel yönetimleri yenilemek için yapıldı ama ortaya çıkan sonucun yerelden öte bir anlamı var ve etkileri önümüzdeki günlerde daha iyi ortaya çıkacaktır.

CHP uzun yıllardır rüyasını görse inanamayacağı bir başarıya imza attı. Geçen yerel seçimde kazandığı büyükşehirlere yenilerini eklediği gibi, daha önce hiç kazanamadığı bazı illerde de belediye başkanlıklarını elde edebildi.

AK Parti kurulduğundan bu yana girilen çok sayıdaki seçimden sürekli geride çıkmışken, CHP, ilk kez bu seçimde, aldığı oyla onun önüne geçebildi.

İstanbul adayları Ekrem İmamoğlu rakibine 10 puan, Ankara adayları Mansur Yavaş ise rakibine neredeyse bir misli fark attı. Her iki ilde ilçelerin büyük bölümü CHP’ye geçti, belediye meclisinde muhalefet çoğunluğa sahip oldu.

Türkiye haritası CHP’yi temsil eden kırmızı renkle donandı, İstanbul da ilk kez ilçeleriyle kırmızılaştı.

Sonucun böyle çıkacağını, bir dip dalgaya dönüşeceğini AK Partililer öngöremiyorlardı, CHP’liler de bu kadarını muhtemelen beklemiyorlardı.

Nasıl oldu da bu oldu sahi?

Dün gece, seçim sonuçlarını değerlendirmek için daha çok iktidara yakın kanalları izlemek üzere televizyon karşısına oturdum. Normalde ve kampanyalar boyunca hiç izlemediğim kanallar arasında dolaşıp durdum.

Reklam

Bu tercihi yapmamın sebebi, birkaç gün önce, bir muhalif kanalda haberleri izlerken, ekrana gelen bir vatandaşın söyledikleriydi. Kendisine mikrofon uzatılan sıradan vatandaş, seçim sonuçlarının yakıcı olacağına güvendiğini belli ederek, “AK Partili kanallarda her gece akıl satanlar var ya, sandıklar açıldıktan sonra ne söyleceklerini merak ediyorum” diyordu.

Ben de aynı meraktaydım ve kanal kanal gezerek merakımı giderdim. 

Meğer o yorumcuların hepsi, aslında, işin AK Parti açısından kötüye gittiğini görüyorlarmış. Babasının oğluymuş gibi isimlerini sayarak her ilde kimlerin daha doğru adaylar olabileceğini belirten de, partiyi belli konularda uyardıklarını söyleyenler de vardı.

[Başbakanlığı döneminde, Tayyip Erdoğan, kendisine yakın bildiği gazetelerde çıkan olumsuz haberlerden duyduğu rahatsızlığı dışa vururken, ‘Yazacağınıza bize aktarın, düzeltelim’ derdi. Bu arkadaşlar o uyarıya uymuşlar.]

Yorumculardan biri, ‘Bizim ağzımıza yasak koyacaklarına doğru bildiklerimizi yazmamıza izin verselerdi” gibi bir cümle de kullandı. Trollerden ve onları yönlendiren karargahtaki görevlilerden şikayet etti.

Anketçi de olan bir yorumcu ise, AK Partili medyanın yenilgide büyük pay sahibi olduğunu ileri sürdü.

İzlemeyenleriniz için yazıyorum, emin olun, dünkü seçimin sonuçları AK Partili bilinen yorumcuları olağanüstü açık sözlü hale getirmiş.

O kadar saatimi verdim izlemem boşuna gitmesin diye, İletişim Başkanlığı’nı buradan uyarayım dedim.

Reklam

Muhalif yorumcuların hepsinin ağzında aynı terane vardı: “Bu seçimin sonucunda AK Parti kaybetti ama CHP de kazanmış değil.” CHP’nin seçimden kazançlı çıkmadığı savlarına gerekçe olarak da, sandığa CHP için düşen oyların bir bölümünün aslında CHP’li olmayan seçmenlerden geldiğini söylüyorlardı.

 Bence CHP’nin -daha doğrusu yeni genel başkanı ile yönetim kadrosunun- sağladığı en büyük başarıydı bu. 

Partilerini milliyetçilerin de muhafazakarların da oy verebildiği bir duruma getirdiler. 

Kampanya öncesinde partilerini tanıtmak için belirledikleri, Özgür Özel’in ilk balkon konuşmasına da yansıyan anlayışı, sürekli hale getirirler ve yönetimi ellerine emanet edilmiş belediyelerde hak ve adalete uygun politikalar sergilerlerse, başarıları neden devam etmesin?

Tabii bu arada CHP’li seçmenleri de oyverenleri arasında tutabilmeleri gerekiyor. 

Bu seçimde kökten CHP’li seçmenlerin önemli sayılabilecek bir bölümü sandık başına gitmedi. İşi, bir başka partiye oy vermeye kadar vardıranları olmuş mudur, bilemem, ancak o kitlenin seçimden partilerinin yenilerek çıkmasını beklediklerine eminim.

Bitirirken geceyle ilgili iki gözlemimi daha aktarayım.

Ekrem İmamoğlu’nun gece yarısından sonra Saraçhane’de yaptığı konuşmasını dinlemeye gelenlerin sayısı ve ekrandan evlere taşınan heyecanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel başkanı olduğu AK Parti önünde yaptığı konuşmayı dinlemeye gelenler arasında, büyük fark gördüm.

Cumhurbaşkanı, İstanbul mitingindeki kalabalığı beğenmemişti ya, dün geceki kalabalık da beğenilecek bir kalabalık değildi.

Konuşmasının içeriğine gelince… Cumhurbaşkanı Erdoğan, orada, partililere hitap ediyordu ama, aklında ekonomide bugün meydana gelebilecek olumsuz gelişmeleri engelleme düşüncesi olduğu belliydi.

İktidar açısından zor bir dönem başlıyor.

ΩΩΩΩ

Reklam

47 YORUMLAR

 1. Aşağıda bir Ali şeçim sonuçlarına bakarak bir konuyu dile getirmiş. Düşündürücü bir başka konu da bu. Vaktiyle düşünmüştük! paylaşalım!!

  …..
  Ali veli, tevekkeli,
  Yel alsın ağzından yeli!
  Arkadaş olsun, takviye,
  Buradan gönderilmeli!
  …..

  Gönderilmeli(ydi), hem de uçaklar dolusu! 15 Temmuz olayından 1-2 yıl sonra düşüncede bir ara mesaiye kalmıştık…. Her kafadan bir ses çıkarken soru işaretli ayrıntılara aşinalığım olmadığı gibi yeniden cebelleşme marka polemikler de yokum, ona göre (İsteyen buyursun. Dar zamanlarda ucu açık tartışmalara girmek maliyeti olan birşey). Ancak, şurası kesin “kullanılmış/alet olunmuşluk” ortada. Bir rüşvet olayının belgesi olamayacağı nasıl tahmin edilebiliyorsa, bunları kim(ler)in kullandığı da tahmin edilebiliyor. Olan oldu, tahribatı da büyük oldu! Ancak madem oldu, ülke-yararlı ne yapılabilir şeklinde 1-2 tanıdık (H.K., ve N.M. dahil) düşünüyorduk… en isabetli şey hapişlerde beslemek yerine uçaklara doldurup “Kullananlar Diyar”ına gönderilmeli(ydi). Dünyada sansasyon olsun! Göderilmeden önce her birine Kuran’a el bastırılıp bir daha anavatanları/ülkeleri aleyhine asla ve asla ters bir harekette bulunmayacakları direkt (kendileri) veya dolaylı olarak (çocukları, torunları gelecek nesilleri şeklinde) kullanılmayacakları, hiç bir olumsuzluğa alet olmayacakları konusunda yemin ettirilmeli (noter tasdikli resmi şözleşme imzalayarak). Bunu yaparken önden-yandan, baştan aşağı birer fotoğrafını çekerek olay balgelendirilmeli (yemin ederken ayaklarını kaldırmadıklarından emin olunmalı!). Kullananlar diyarında doğru-dürüst vatandaş olarak hal ve hareketlerinin takip edileceği de kendilerine bildirilmeli. Diaspora oluştursunlar. Hasbel kader eğitime önem verdikleri biliniyor. Hasbel kader dindar oldukları da biliniyor. Çocuklarını-torunlarını yetiştirsinler. Gittikleri diyarlara katkıda bulunuyorken, uzun vadede kendi anavatanlarına da katkıda bulunabilirler. “Kullanan diyarlar’da genç insan gücüne genellikle ihtiyaç var. Bizde ise insan fazlası var. İşin doğrusu bu. Tabi bütün bunlar, “Akıl*İman Sentezi”ne göre böyle….

  • imanına diyecek lafım yok da birinin yazdığına hemen atlayacak kadar akıldan mahrum olduğun bütün hezeyanlarinla ortada.

   • Vay be, seninki de hezeyanlı ve de heyecanlı bir yorum olmuş, Baran! kendini tutamamış atlamışsın. Ali’nin biri yazmış, ben de yazdım. Senden izin alınmasını mı bekliyordun? Sonra, “The Cemaat”ın tavan sözcüsü mü, yoksa pek eleştirdiğin tabanı içeri atanların sözcüsü olarak mı bu reaksiyonun, ya da hiç biri değil de savunduğun cemaati “Kullanan Diyarlar”ın bir sözcüsü mü? Şekerim, beğenmediysen sen de alternatif ve akılkarı yorumla fikrini yazarsın, bak bu daha makul dersin. Sende bu hezeyanı uyandıran nokta hangisi? “Beslenme”yi kabullenememiş olabilir misin? bu ciddi insan dramında beslenenler acıyla beslenmiyor mu? Sana göre hava hoş ve keyfin yerinde anlaşılan.

 2. – “İktidar açısından zor bir dönem başlıyor.” diyor sayın hocam, bu durumda halkın hali ne olur?

  – Ankara ve istanbul belediye başkanları belediye meclisinde de üstünlük sağladı, yapılan ihaleleri canlı vermeye devam edecek mi? hep birlikte izleyip göreceğiz. ben öyle olacağını hiç sanmıyorum ama inşallah yanılırım. Hatta geçen seçimde 2019 da Mansur Yavaş seçimlerinde sadece bir defa aday olacağım demişti bir tv programında.
  Siyaset ve siyasetçilerimiz bizleri şaşırmaya devam edeceklerdir.
  Denir bu söylediğinin tersini yapmak, yaptığının teresini söylemek…..

 3. seçimi CHP kazanınca oylar calinmiyor kaybedince oyları çalıyor kazanan bu da manidar ama yinede kazanan in calmadan kazandığını öğrendiler

 4. YORUMSUZ:
  “YRP’nin İBB adayı Mehmet Altınöz, partinin il binasında düzenlenen basın açıklamasında, “Derhal bizim iktidara gelmemiz lazım. Saniye geçirmeden. Erken seçim ne zaman, yarın. Yarın erken seçim istiyoruz” dedi.” GG

 5. 😂😂😂😂😂😂muhalefeti 22 sene 10 seçimdir 😂 ne çektigini dün anladım…😂😂
  şoku atlattık😂😂😂şikayet yok..
  herşey allahın takdiri..
  Elhamdülillah….😂😂

  • Mesele şu; Yüzde 50’den fazla bir oyla bu millet bir zalimi seçer mi? Niye seçsin? Millete (ve Almancılara) güvenmeniz lazım. Millet, darbelerden sonraki korku atmosferinde bile darbecilerin işaret ettiği partileri seçmedi. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile ilgili referandumda (21 Ekim 2007) millet, yüzde 68 ile “evet” dedi. Demokrasinin en büyük kazanımlarından biri bu ‘evet’tir. Asıl eski sistemde, hükümetin ve Cumhurbaşkanının Parlementoda seçildiği sistemde, milletin haberi/desteği olmadan birileri geliyordu.

 6. kadir tobbaşı haksız yere küstürdünüz . daha bir daha istanbulu hayalinizde görürsünüz .

 7. çokları zamanı lineer olduğunu sanır ama değildir. döngüseldir.
  devirler vardır.
  3-4 senedir akp’nin chp’nin gelişini hazırladığını yorumlarımda yazıyorum tıpkı bir önce chp’nin akp’nin gelişini hazırlaması gibi.
  kusursuz bir fırtına için bütün şartlar oluşmuştu zaten. gemi şiddetle su almaya başladı. artık an meselesi.
  uzun zamandır iktidarın attığı yanlış adımlarla yerel seçim bir istanbulu geri alma rövanşına ve ne pahasına olursa dayatmasına kilitlendi ve orantısız güç kullanıldı oysa iki başkanında ardındaki halk desteği çok büyüktü.
  özellikle istanbulda iki kez hem erdoğanın şahsi yenilgisi hem de partisinin geçtiğimiz 5 yıl boyunca sayısız haksızlığa, engellemelere, zorlamalara yol açtı, hepimiz olanları ibretle izledik. sayın imamoğluna ellerini arkadan bağladın diye soruşturma açılmaya kalkışıldı daha komik ne olabilir mesela, siyaset yasağı getirmeye kalkışmak olabilir ya da İBB’nin gelirlerini elinden almaya çalışmak, ucuz ekmek satmasına bile.
  güç zehirlenmesi böyle bir şey.
  her şeyi yapabilirim sanmak.
  ama sayın imamoğlunun elini şaklatması bile kazanmasına yetiyormuş değil mi? hiç çalışmıyordu ya, hani hep tatildeydi!!!
  tüm ülkeden oylar aktı geldi ama. dem seçmeninden, dindar kesimden, laiklerden hasılı kelam yurdun her kesiminden.
  daha hafif bir yenilgi farklı olurdu ama artık sayın erdoğan böyle bir hezimetten sonra bir topal ördek olmuştur. ekonomi önümüzdeki aylarda içinde olduğu derin krizin yani lale zamanlarının milletin parasının har vurulup harman savrulmasının acı reçetesini önümüze koyacak o zaman işin ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anlayacağız ve bu enkazın altında bu enkazı yaratanlar kalacak dolayısıyla bu tablonun düzelebileceğini sananlar fena halde yanılıyorlar. seçim konuşmasında sayın erdoğan önümüzde 4 yıl var dedi durdu ama yıl sonuna bile dayanması zor görünüyor kendisi de biliyor olmalı aslında. bir genel seçim olmadan meşruluğu sorgulanacaktır ve bir genel seçimde sayın imamoğlu karşısında yine kazanamayacaktır.
  hayırlara vesile olsun efendim. daha aydınlık günlere…
  gayet memnunuz haliyle…

  • Dereyi görmeden paçaları sıvamamalı Didem hn. Güç zehirlenmesi! ni çok iyi belirtmişsiniz.
   CeHaPe nin seçmeninin bir hataya düşüp yanlış hesaplar yapması piskevit hesabına dönebilir dikjat!
   Önümüzde 2 yıllık çok rahat geçecek (iktidar için) bir süre var. Enflasyon istese 6. Ayda düşer 50’ye! (5 leri Eelllii teele leri sever iktidar sevenleri😊).
   -ilk iş kabineyi yenilemek olacağı İstanbul’a gezmeye gönderilmelerden belli😊.
   -bürokrat derin devlet sevdası da son bulacak gibi..
   -hatta eski parlamento sistemi bile geri gelsin derse hükmedenler şaşırmayı🤣n.
   Medyadaki yandaşları bile bir tırpandan geçireceğini düşünüyorum
   Azzz sooraaa..🤗

  • MERAL ABLA’NIN PARTİSİ
   “Hür ve müstakil olarak seçime giriyoruz” diyerek kendi yoluna giden Meral Akşener’in İYİ (Rol Yapan) Partisi, sandıkta ağır yenilgi aldı ve silindi.
   Seçimi kazandığı bir tek il (Nevşehir) var.
   Yüzde 3,77’lik oy oranı elde edebilen İYİ Parti’yi; ancak “Diğer Partiler” listesinde bulabiliyorsunuz!

   Akşener, “İddia ediyor ve inanıyorum ki büyükşehirler, ilçelerimiz ve illerimiz dâhil olmak üzere tahmin edilemeyecek bir sonuç alacağız” demişti.
   -Haklı çıktı!
   Tahminlerin ötesinde kötü bir netice aldı.

   Meral Hanım, şu sözleri de sarf etmişti:
   “1 Nisan’dan sonra, İYİ Parti iktidarının ayak sesleri konuşulacak!”
   Bu pek iddialı cümle, 1 Nisan sabahından itibaren “Kara Mizah” repliği haline geldi.

   “Yerel seçimlerde kaybedersem, evime giderim” demişti.
   Leydi Akşener’in “siyasetten kopuşunun topuk sesleri” bekleniyordu ki…
   Meral Hanım, dün “İYİ Parti’nin seçimli Olağanüstü Kongre’ye gideceğini” ilan etti!

   • sayın akşener masadan kalktığı zaman yazdık bunları hep,
    o da sayın erdoğan gibi sayın imamoğlunu yenerim zannetti,
    fena halde yanıldı…
    hepsi gidecekler.
    geçmiş olsun.

 8. DEM OYLARI CHP’YE
  CHP ile DEM arasındaki “kent ittifakı” İstanbul’da başarılı oldu. 2023 seçimlerinde Yeşil Sol Parti İstanbul’da yüzde 8 oy alırken, DEM yüzde 1.5’e geriledi. DEM oyları CHP’ye aktı. Meral Danış Beştaş, seçim gecesi Ekrem İmamoğlu’na aldığın oyların hepsi senin değil, DEM’lilerin oylarıyla seçim kazandın diye diyet borcunu hatırlattı. Peki İmamoğlu’nun ödeyeceği diyet borcu ne?

 9. Geliyor gelmekte olan dedik gülüyorlardı. İstanbul Türkiye’ye yeni cumhurbaşkanını seçti ve hediye etti, üçüncü defa ısrarla ve yükselen oylarla tescil ederek. Erdoğan ömründe bu oranları görmedi. Hayırlı olsun. Türkiye’yi yeniden demokrasi rayına koyacağız. Bu sefil dönem de sona ermiş oldu böylece. CHP için gerçek dönüşüm şimdi başladı. Artık Türkiye’nin tamamına hitap ettiğini ispatladı. Demokrasiye sahip çıktı. Daha fazlası yaparsa daha fazlasını hakeder. Herkes kazanır.

 10. ÇOBANIN OYU

  Seçimde… Profesör de oy kullandı, dağdaki çoban da.
  İki fakülte bitiren, üç yabancı dil bilen de oy kullandı, ilkokul diploması olmayan da.
  Ve… Herkesin oyu, bir oy sayıldı.
  Mankenin oyu da bir oy, apartman kapıcısının oyu da bir oy.
  Şimdi, “Benim oyumla çobanın oyu bir mi?” diye soran var mı?
  Demek ki neymiş… Demokrasilerde herkesin oyu eşitmiş.

  • aynen kardeş..
   şimdi 500 liraya oyunu satan halk birden bire yok oldu 😂😂
   halkın eğitim seviyesi bir anda yükseldi…
   korkak cahil eğitimsiz fakir halk yığınları bir anda eğitimli zengin iradeli oldu…CHP ye oy verdiler ya….😂😂😂😂😂😂
   ama milletin iradesine her zaman saygı duymak gerekli ….muhalefet gibi kaybedince millete hakaret edemeyiz ….Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler..şikayet yok…gelecek inş islamın…

   • Oyunu 500’e satan vatandaş artık 500’ün market alışverişi dahi yapmadığını gördü. Halkı fakirleştiren ve sosyal yardımlarla kendine muhtaç eden Akp, o sosyal yardımlarla vatandaşı yanında tutamıyor artık. Para bitti artık. Olan kısaca bu. Vatandaşı kuyruklara ve sosyal yardımlara mahkum eden Erdoğan, Kaan’la övünüyordu. Şimdi cevabını okkalı bir şekilde aldı. Bir dört yıl daha idare edebilir mi? Zor dostum. Hiç bir yatırım yapmadı bu güne kadar. Oradan oraya para taşımaktan, beton yığmaktan ve borç yapmaktan başka hiç bir katkısı olmadı ülkeye. Bundan sonra ülkeye katabileceği hiç bir artı da yok. Ortadan kaybolurlarsa belki bir faydası olur.

   • “ama milletin iradesine her zaman saygı duymak gerekli”
    mi gerçekten?
    “bu seçmen tuvalet terliği koysan oy verir” derken ya da “sizi kekliyorlar” “haşhaşlı kek kafa yapıyo” derken pkk’lı, terörist, ajan, fetöcü, dinsiz, imansız, dış güç, vatan haini vb saydırırken bu yaklaşımı ve yakıştırmaları hakaret saymıyorsunuz galiba ama iş başkalarının korkak cahil eğitimsiz fakir halk yığınları vb saydırmasına gelince şikayet yok dediğiniz halde durmadan her yorumda şikayet edip, yakınıyorsunuz.
    bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

    • 😂😂Didem hanımcım…
     bu seçmen tuvalet terliği de olsa oy verir dediğim bir hakaret değil😂😂😂😂gerçek…kendileri diyor ve yapıyorlar..burda bir hakaret yok..
     sizin paragraf sorusu çözmeniz lazım..😂😂😂.ben destekledigim parti kaybedince millete fakir eğitimsiz cahil deyip hakaret etmiyorum..yok cografyamızın …geri kalmışlımızın fakirliğimiz diyerek başlayıp bu milletin iradesini küçük görmedim..hakaret etmiyorum.. kaybedince korkak cahil eğitimsiz fakir topluluklar diyerek bu iradeyi küçümsemiyorum..yani milletin iradesine saygı duymak bu .manada…sizin anlamamanızı normal karşıliyorum..ve yine sizi anlayışla karşılıyorum😂😂şikayet te etmiyorum.mevla görelim neyler neylerse güzel eyler derim..

     • seçmen tuvalet terliği de olsa oy verir demek bir hakaret değil, gerçek…ise,
      yok cografyamızın …geri kalmışlığımızın fakirliğimiz diyerek başlamak ta iradeyi küçümsemek değil, gerçek:)
      tuvalet terliği olsa belki tesadüf bir şey de iyi gider zaten.
      kendinden olmayanı pkk’lı, terörist, ajan, fetöcü, dinsiz, imansız, dış güç, vatan haini etiketleyen bir zihniyete korkak cahil eğitimsiz kim diyorsa neden küçümsemek olsun böyle etiketlemek korkaklık, cahillik, eğitimsizlikle açıklanmaz mı? etiket değişmezse açıklama da değişmez kaybetsen de böyledir, kazansan da…
      şikayet etmiyorsunuz da N’ediyorsunuz, O güzel eyliyor da siz neden güzel eylemiyorsunuz?

  • Benim oyum çobanın oyuyla bir mi olacak diyenler askere gitmemek için bin takla atıyor ama yeri geldiğinde o beğenmedikleri çobanlar bu vatan için gözünü kırpmadan şehit oluyor. Bu yüzden çobanların oyu 1 değil 3 oy sayılması lazım.

 11. Bu seçimin EN leri:
  -KKILIÇTAROĞLU kazandı. Masa taktiği başarıya ulaştı.
  -İmamoğlu kazandı; kazandırdı.
  -İmamoğlu yendi; CeHaPe zihniyetini😊
  -İmamoğlu gençliği (genç parti belediye başganlarını siyasete kattı kazandırdı)
  -Emekliler kazanmasasa kazanıyormuş GİBİ YAPTILAR BİLCÜMLESİ🤣🤣🤣🤣🤣
  (Kaybedenleri yazar ucundan yazmış zaten bu satırları kirletmeye gerek yok😡)

  • BİR KILIÇDAROĞLU FIKRASI
   Kemal Kılıçdaroğlu sırf kendi adaylığını desteklemesi için CHP listelerinden seçime soktuğu DEVA Partisi’ne 14 vekil, Gelecek Partisi’ne de 10 vekil kazandırmıştı.
   Bu iki partinin Millet İttifakı’na katkısının yüzde 1 olduğu düşünülüyordu.
   Belediye seçimlerine iki parti kendi logoları ve adayları ile girdiler.
   DEVA Partisi, sadece 1 ilçe belediyesi kazandı ve yurt genelinde yüzde 0,32 oy aldı.
   130 aday çıkaran Gelecek Partisi ise hiçbir belediye kazanamayarak yüzde 0,07 oyun sahibi oldu.
   Demek ki, bu iki partinin özgür ağırlığı yüzde 1 bile değilmiş, yüzde 0,39 muş.

 12. AKP Yİ 2002 DE İKTİDARA 3Y YANİ YOLSUZLUKLARLA MUCALEDE SOZU YOKSUZLUGU VE YASAKLARI BİTİRECEGİ İNANCI GETİRDİ.
  SİMDİ DE BOGAZINA KADAR YOLSUZLUKLARA BULASMIS OLMASI YASAKLARLA BİR YONETİM KURMASI VE HALKI YOKSULLUGA MAHKUM ETMESİ IKTIDARDAN GOTURECEK.YAVAS YAVAS TIPKI ANAP GİBİ.

 13. Önceki yorumlarımdan biri tuttu galiba.

  “10 Ağustos 2023 De 14:19
  Daha önce kendi yorumumda “Tamamen hislerime dayalı olarak CHP’nin ters köşeye yapacağı veya şapkadan tavşanı bu sefer CHP çıkaracakmış gibi gibi geliyor bana..” demiştim.
  Hislerim değişmedi hala..”

 14. CHP kazanmadı Sn Erdoğan kaybetti.Halk öylesine bir ayar verdiki Mayıs 2023 den sonra ne oldu da 2 parti durumuna düştü?
  Halk genel seçimde beceriksizler guvenmedigi için Erdoğan a bir uyarı verdi ama sayın başkan bunu anlamadı .Bu sefer nasılsa ülke yönetimini etkilemiyecegi için CHP yi birinci parti yaparak.Ey padişahım senden büyük ben varım dedi.
  Umarım CHP bu şansı iyi kullanir Erdoğan da aklını basina alır.
  Kazanan halkımız olsun.
  Bu arada Kızılcık şerbetini de kutlamak gerek vazifesini iyi yapmış!!!!!!!

  • Bu seçim sonuçları gösteriyor ki, halk ekonomiyi oyladı. 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından uygulamaya konulan sıkı ekonomi politikasının iktidara faturası ağır oldu. 6 Şubat depreminin ağır ekonomik sonuçlarının bu seçimlerde etkisini net olarak dışa vurduğunu söyleyebilirim.

  • Sonuçta Cumhur İttifakı seçmeninin YRP’ye gidenleri saymazsak bir yere gittiği yok. Yani gönlü, kalbi hala Erdoğan’la birlikte çarpıyor.
   Mayıs seçiminde çektiği ekonomik sıkıntılara rağmen, “kan kusup, kızılcık şerbeti içtim” demesinin Erdoğan’a kıyamamasının sebebi de bu.

 15. NORMALLİK VE ANORMALLİK MARJI
  İktidar aleyhine tsunami-hezimet olarak vasıflandırlan sonuç, aslında bu kadar anormalliğe imza atan bir iktidar için astronomik bir oy.
  Ecevit’in ahir ömründe aldığı orandan kesinlikle fazla olmamalıydı.
  Kerhen yapılan balkon konuşmasında normallik mesajları verilmeye çalışıldı.
  Bu iktidarın normale dönmesi ihtimali yarın güneşin batıdan doğma ihtimalinden daha düşük.
  –Adalet, hak ve hukuka dönemezler. Zira mevcut yapının taşıyıcı kolonu olan ” korku iklimi” ortadan kalkar ve sistem tuz-buz olur.
  –Bilimsel ve pedagojik bir eğitime dönmezler. Zira oluşturulan hurafeye dayalı sistem çöker.
  – Üretime dayalı bir ekonomiye dönmezler. Zira rantiye sisteminin çarklarına sokulacak bir çomak tüm dişlileri darma-duman eder.
  Evet “normale dünüş”, düşünülemez.
  Düşünülmesi teklif dahi edilemez.
  Gelelim ” anormallik marjlarına”, yani gidebilecekleri anormallik sınırlarına.
  Varoluşsal tehdit ve endişe algılarında tarihte eşi benzeri az görülecek icraatlere imza atıldı.
  Ekonomide dibin-dibi sıyrıldı.
  Yani vatandaş “oynatmaya az kaldı doktorum nerde?” moduna getirildi.
  Yani ülke kadar, kendileri için de uçurumun kenarına kadar geldiler.
  Şairin ifadesiyle;
  ” Bir buselik rüzgar yetecek.
  Ha itti, ha itecek.”
  Bu koşullar iktidar için olduğu kadar, “muhalefet” için de geçerli.
  Pazarlama elemanın biri madara oldu.
  Diğeri de “gitti gidiyor com” araması yapıyor.

  • Sayın yk “–Bilimsel ve pedagojik bir eğitime dönmezler.” derken neyi kastediyorsunuz bilmiyorum ama yerel seçim sonuçları akpartinin eğitim politikalarının gayet kaliteli ve başarılı olduğunu gösteriyor,
   bunun kanıtı da chp nin yükselen oyları ve kazandığı şehir sayısındaki artıştır.
   Çünkü chp yüksek eğitimli kesimlerden yaklaşık %90 oranında oy alıyor, öyle değil mi?
   Efendim?

   • Sn Ataman: Yani AKePe etti n’etti eğitim potitikalarını gayet kaliteli/başarılı hale getirdi ve CeHaPe’ye açık ara seçimi kazandırdı! Yahu, bu tür bir paslaşma benim “kutuplaşma ve sonuçları” hipotezime aykırı birşey!

    Bu aralar bu platformdan toz olur tatile gidersin falan sanıyordum, ama maşallah hiç tınmıyorsun, dimdik ayaktasın! Bahçeli erken seçime gitse onun için daha mı iyi olur? Koalisyondan ve Başkan Erdoğandan iyice bıktın galiba!

    • Sayın HB, hemen altta muzaffer bey de belirtmiş,
     ankarada %60-%30 sonucunun sebebi “başıboş sokak köpekleri” dir!
     Keçiörende binlerce sahipsiz köpek
     okul çocuklarını her gün birer ikişer yiyip tüketiyor,
     bu hükümet de ödül olarak aynı tosuncuğu abb adayı gösteriyor, sizce ne yapsaydık?
     Derhal erken genel seçim lazım!

    • Sayın HB!
     Güya balkon konuşmasında elinde mikrofonu zor tutuyordu.
     Konuşmanın başında mikrofonu düşürmek üzere idi.
     Derhal uzak plan çekime geçiliyordu.
     Mikrofonu tutmakta zorlandığı her anda uzak plana geçiliyordu.
     Zaten çok yakın plan hiç olmadı.
     Acaba neden?

     • Sn Y.K.: Doğrusu bir fikrim yok! Zira, ben ne seçim konuşmalarını izledim (hiçbir partinin), ne de balkon konuşmalarını. Belki de “Tövbe tövbe! şu konuşmalara bak” diyerek Ramazanda ayrıca günaha girmemek için… Vaktim oldukça, Dorman-Okuyan-Taslaman programına bakıp notlar aldım. Ve “maşallah”lı notlar verdim!

      Seçimlere gelince, ne denilebilr ki… Kim seçilirse seçilsin, işler kolay değil. Meydan okuyan o kadar temel sorunlar var ki. Koltuklara heva ve hevesle oturacak olanlar sorumlulukların ne kadar bilincinde, zaman gösterecek. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Bakıp göreceğiz!

      …..
      Notlar ortaya serildi,
      Siyasiler eleştirildi,
      Nisan 1, yıl 2024!
      “Hayırlısı olsun” denildi!

      Yepyeni adaylar sivrildi,
      Görev! “Koltuk”lara evrildi,
      Tavşana koş, tazıya tut…
      Yepyeni bir sürece girildi!
      …..

  • Sözü eğip bükmeye gerek yok. AK Parti tarihinin en büyük yerel seçim hezimetini aldı. Pek çok büyükşehirde oyları azaldı veya kaybetti. Bunda pek çok faktör etkili. Emekliler, başıboş sokak köpekleri, yanlış adaylar, enflasyon vb. birçok başlık sayılabilir.
   Peki şimdi ne olacak? Önemli olan seçmenin verdiği mesajı almak ve gereğini yapmaktır. Seçmeni aşağılamak, CHP ahlakıdır.
   Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2009 yerel seçimleri veya 7 Haziran genel seçimlerinden hep gereken sonuçları çıkardı ve gereğini yaptı. Uyarı niteliğindeki bu seçimlerden de gereken sonuçları çıkartıp gereğini yapacaktır. Olanda hayır vardır.

 16. Kelimenin tam anlamıyla gemi fena halde şapa oturmuştur !
  Bize de oh olsun demek düşer !
  Ama eğri oturup doğru konuşmalı; evet , bu seçimi AKP. kaybetti ama CHP. de kazanmadı , boşuna sevinmesinler !

  • Süreç devam ederken İstanbul’da yüzde 1,93 oy alan DEM Parti İstanbul adayı Meral Danış Beştaş’tan ilk açıklama geldi.

   “İmamoğlu’nun aldığı oylar onun değil”
   😂😂

   • Dünkü yorumumda bana karşı ‘ utanmazca ‘ diye bir ifade kullanmıştıniz , ben de biraz geç farkederek orda size cevap vermiştim .
    Lütfen oraya bakın! .

 17. Gençler akıllanıyor bunda Chpden çok İlber Ortaylı ve Celal Şengör’ün payı vardır gençler CHPyi tercih etti şaşılacak birşey yok. KK kalsaydı üçün birini alırdı sandıkta sizde yenildiniz Sayın Koru KK’ nın salmasını savunanlardınız. Şimdi CHP müteaahitleri partiden uzaklaştırmayı başarmalı ve şımarmamalıdırlar Mansur Başkanı parti yönetiminde öne çıkarırlarsa oyları artar gençlerin onu istediğini bilmeyen yok

  • “Vatandaş
   1 Nisan 2024 De 02:36
   Gençler akıllanıyor bunda Chpden çok İlber Ortaylı ve Celal Şengör’ün payı vardır gençler CHPyi tercih etti şaşılacak birşey yok.” diyorsunuz da, elhak öyledir!
   Yalnız bu 2,210,016 adet “Geçersiz Oy”
   bana,
   üniversiteye giriş sınavlarında SIFIR puan alan 100binlerce vatan evladını hatırlattı,
   ne dersiniz?

   • Sayın cumhurbaşkanı her kriz durumunda bir öncekinden daha kazançlı çıkmasını bilmiştir. 2015 yenilgisinde muhalefet partileri meclis başkanını seçebilecek güçteyken Deniz Baykalı görüşmeye çağırarak Baykalı başkan seçecekleri algısını kamuoyuna yansıttı. Bunun üzerine muhalefet birbirine girdi. Meclis başkanını seçip avantaj sağlayabilecekken bu manevrayla işi tökezletti. Yani zaman kazandı ve sonrası malum hendek.. Şimdi ise kesinlikle beklentim ne yapıp edip Erbakana bazı tekliflerde bulunup onu yanına çekeceğidir

    • Delikanlı “Şimdi ise kesinlikle beklentim ne yapıp edip Erbakana bazı tekliflerde bulunup onu yanına çekeceğidir” diyorsun ama zaten tam da bu dediğinizi geçen seçimde yaptığı ve yerel seçimde de yapmaya çalıştığı için %35e kadar düştüler!
     “Geçme namert köprüsünden/
     ko su aparsın seni!”
     Hak bildiğin yolda yürürken üstüne pislik bulaştırma!
     Varma yezidin yanına, şirki bulaşır!

Yoruma kapalı.