Hrant Dink suikastı katilinin serbest bırakılması, bana, 60 yıl önceki dünyanın en büyük komplosunu hatırlattı…

15
Reklam

Hrant Dink’i öldüren katilin, yaşı küçük olduğu için aldığı az cezayı tam doldurmadan, ‘iyi hal’ sebebiyle 16 yıl sonra serbest bırakılması sonrasındaki tartışmalara kulak verdiniz mi?

İki farklı yaklaşım söz konusu: 

Bir görüşe göre, bir Karadeniz ilinde, milli konularda olağanüstü hassas birkaç genç, durumdan vazife çıkararak bu eylemi planlamış ve içlerinden biri de silahlanıp İstanbul’da bu suikastı işlemiş… 

Diğer görüş ise, evet ön planda birkaç kişi görünüyor olabilir ama bu tür eylemler için güçlü bir desteğe ihtiyaç olduğunu düşünerek, planlamasından icra edilmesine kadar, bu işin arkasında ‘derin bir yapı’ olduğunu savunur…

‘Derin devlet’ de denen bir yapı…

Bazıları ikinci yaklaşımı duyunca bunun hemen ‘komplo teorisi’ olduğunu söyler ve savunanı ‘komplocu’ olmakla suçlar…

‘Komplocu’ olarak damgalanmayı kim ister?.

O sebeple, “Derin devlet diye bir şey yok” tarzı çıkışlar hep duyulur.

Reklam

Görünmeyen bir yapı olduğu için Dink suikastı türü eylemler ‘derin devlet’ ile ilişkilendirilmek istenmez.

Dünyanın ‘son 100 yılın en önemli derin devlet eylemi’ olarak bildiği olayın üzerinden tam 60 yıl geçmiş bulunuyor.

ABD Başkanı John Fitzgerald Kennedy’nin 22 Kasım 1963 günü Teksas’ta uğradığı suikast…

[Wikipedia adlı İngilizce internet ansiklopedisinde ‘derin devlet’ (İngilizcesi: ‘deep state’) maddesine dünyanın değişik yerlerinden göz atanlar, orada bu kavramın ilk kullanıldığı ülkenin Türkiye olduğu bilgisiyle karşılaşıyorlar.]

Kennedy, ülkesinde, kısaca JFK diye de anılıyor; yazının sonrasında ben de ondan öyle söz edeceğim.

JFK’nin Teksas’ta suikasta uğraması ABD’de tam bir şok yarattı; üç bin kişinin hayatına mal olmuş, ikiz kuleleri yok eden 11 Eylül (2001) uğursuz eyleminden bile daha büyük bir etkiye zamanında sebep oldu suikast…

Kongre, derhal suikastın içyüzünü ortaya çıkarmak için bir komisyon oluşturdu. 552 tanık dinleyen ‘Warren Komisyonu’ aylar süren çalışma sonucunda 888 sayfalık bir rapor yayınladı. O raporda, suikastı Lee Harvey Oswald adlı, bir süre Sovyetler Birliği’nde yaşamış, akıl sağlığı şüpheli birinin tek başına işlediği yazılı.

Oswald suikasttan iki gün sonra Jack Ruby adlı biri tarafından Dallas’ta tutulduğu karakolda öldürüldü.   

Reklam

Gerçekten Oswald mıydı suikastçı? Tek başına mı planlayıp gerçekleştirmişti suikastı?

Rivayetler muhtelif.

Konuyu araştıran New Orleans savcısı Jim Garrison’un derin araştırmaları sonunda vardığı kanaat, olayda Oswald’tan başka eller de bulunduğuydu. İşin içinde başka bir iş olduğu görüşüyle ortaya çıkınca, Federal hükümet tarafından soruşturma Garrison’un ofisinden alındı.

[Warren raporunu okuyan Garrison içinde sayısız çelişkiler olduğunu tespit edince soruşturmayı üç yıl sonra yeniden başlattı. Oswald’ın silahını ateşlediği yerden, üstü açık araçla seyahat etmekte olan Kennedy’i vurmasının mümkün olmadığını da, yerinde test ederek belirledi Garrison’un ekibi. Bulgularının üstü kapatıldı.]

Konuya ilişkin pek çok belgesel var. Oliver Stone da suikastın ‘Amerikan derin devletinin işi’ olduğu tezini işleyen ‘JFK’ adlı bir filmle tartışmaya katıldı. ‘Derin devlet’ nasıl çalışır konusunda görsel ders almak için Stone’un filmi JFK göz doldurucudur.

Don DeLillo bir çok eseri dilimize de çevrilmiş önemli bir Amerikan romancısıdır. Onun ‘Libra’ adlı romanında da Kennedy suikastı işlenir. DeLillo da, Oliver Stone gibi, suikastın ‘derin devlet’ işi olduğu görüşündedir.

Oswald, Japonya’daki Amerikan üssünde askerlik yapmış, sonra nereden aklına estiyse Sovyetler Birliği’ne göç etmiştir. Orada bir Rus kızıyla evlenmiştir de. Marina’yı da alıp Teksas’a yerleşmiştir Oswald.

CIA’de bir grup, Sovyetler’e karşı yeterince sert davranmadığı, gönlü yatmadığından bir CIA operasyonu olan Küba’ya yönelik Domuzlar Körfezi çıkartmasının fiyaskoyla sonuçlanmasına yol açtığı için Kennedy’e diş bilemektedir. Suikast onların işidir. Suikastın Küba’daki Castro rejimi tarafından planlandığına inandırmak için her türlü tedbir alınmıştır. Mafya’yı işin içine çekenler de onlardır. O süreç içerisinde Oswald’la da yolları kesişir komplocuların…

Gerçek ortaya çıkmasın diye, Oswald’ı henüz tam ifadesi alınmadan, Mafya irtibatlı bir gazino işletmecisi olan Jack Ruby’e öldürtürler. 

Filmci ile romancının senaryoları birbirinden fazla farklı değil.

Suikastlar bizde de işleniyor ama gerçekler sinemada veya romanda bile sergilenemiyor.

Herhalde bizde ‘derin devlet’ olmadığı içindir. Ne dersiniz?

[Son bir not: JFK’nin öldürülmesinden beş yıl sonra, 5 Haziran 1968 tarihinde, ağabeyinin makamına adaylığını koyan Robert Kennedy de suikasta uğradı. Onun katili Sirhan Sirhan iyi halden yararlanmak için ettiği sayısız başvuru reddedildiğinden hala cezaevinde.]

ΩΩΩΩ

Reklam

15 YORUMLAR

 1. 50+1 bitiyor mu? İşte asıl soru!
  Bitiyorsa ihtiyaç mı kalmıyor? Yoksa faidesinden çok ZARARI OLDUĞU MU ÇIKTI ORTAYA??
  Belkide ortak değiştirmek için bir bahane🤗
  Tamam da öyleyse yeni ortak/ortaklar kim ola ki?🤔
  (Bakın tam da derin işler🤣😂🤣😂🤣)
  Son tahlilde şu olsun:
  Demoklesin kılıcı gibi sallanan bunca zamandır tepemizde NE/kim-hangi parti-partiler-vesaire…
  Bu müsibetleri savuşturmak mı ülkenin milletin başından ensesinden NİYET?..
  Koltuklar aslında görünen koltuk değil😯,
  Aslında onlar X terlikleri gibi tılsınmlı koltuklar mı🤔?
  (Bu uyduruk tahminleri yapmak için yok gerek para virmeye natocusına ajanına gerek yok güzellik merkezi açmaya🤣🤣.
  Birden geldi aklıma birzamanlar vardı s.Tantan birde🙂. Niye yaşıyoruz bütün bunları -fink atan çeteler yakalanıyor! 😯 selo bile çıkarsa şaşırmam bak😯! Birde sorosun adamı dedikleri vardı- TR güşel şeylere mi gebe acaba???)
  (Petrol altın yatakları bulma değil! bu plan bambaşka ama lakin… NE/neler? İnşallah hayr’ola🤗🤗🤗🤗🤗).

 2. Yarasa tavukların ayağından anestezi yapar, kanını emermiş. Tavuğun da hiç haberi olmazmış. FETÖ yarasa yöntemiyle çoookkk herzeler emmiş, ama Allah onları rezil rüsvay etti.

 3. şirkette bir arkadaşımız geçenlerde babaannesinin apartmanında olanları anlattı, dış cephe yaptırmaya karar vermişler, çeşitli şirketlerden fiyat almışlar ve birinde karar kılıp anlaşmışlar. toplam ücretin malzeme alınması için yarısı peşin, kalan yarısı iş bitince ödenecekmiş. yarısını ödemişler. gel gör ki ağustos ayında başlaması gerekirken iş uzamış aralık ayına geldiğinde şirket çeşitli bahanelerle işe başlamamış tabi konu yargıya intikal etmiş.
  üç yıl önce.
  hala yargıdaymış.
  bu kadar basit, sıradan bir dava. karara üç yıldır daha bağlanmamış, daha karara bağlanacak, daha temyize gidecek ve kimbilir daha kaç yıl sonra bu insanlar paralarını geri alacaklar.
  hangi adalet?
  hangi komplo?
  hangi derin devlet?
  ülke bildiğin dingonun pastanesi.
  bu zihniyetten zaten ne bekleyebiliriz?

 4. 60 km geriye gitme dön geriye ilerdeki kavşaktan sağa😂.
  Şunun şurasında 6-7 yıl önceye bile,
  Akıl erdiremiyoruz, çözemiyoruz! Niye??
  Çünkü hafızalar silindi sayın yazar☹️.
  Daha dünkü yazar çizer suikastlarını çözememiş, anlayamamış insanların,
  50+1 olsun, sonra geri olmadı 30+1 e düşsün!☹️
  İsrailde mi nücleer füze daha hızlı gider?
  İran Pakistan hatta çindeki nükleer ler midaha düz gider??
  Yada hangisi hangisini yener!😯🤔😯🤔
  Bunu nasıl çözsün piskevit hesabınakerrat cetvelini koysak mesela???
  Netanyahu nun Gazze’ye niye girdiğini bilmeyen yada geri çıkacağını düşünen!!!
  Nesillere gazlı yada kafeinli içecekleri içmeyin diyenlere ne demeliyiz sizce🤔?

 5. GAZETECİ KATİLİNİ ZİYARET
  CHP’li komisyon üyeleri olarak Veli Ağbaba ile Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı 13 Haziran 2012’de Kandıra Cezaevi’nde ziyaret eden Özgür Özel, cuma günü bu kez Samast’ın tahliye edilmesi sonrası, cumartesi günü Agos gazetesi önünde yapılan eyleme katıldı.
  Dengeleri yok; hem “insan hakları bahanesiyle” cezaevinde hiç de zorunda olmadıkları halde gazeteci katilini ziyaret ediyorlar hem de katilin öldürdüğü gazeteci için toplantıya katılıp sessizce slogan atıyorlar.
  Ancak, gazeteci Hrant Dink cinayeti konusundaki söylemleri, suikastı karartma noktasına doğru ilerliyor.Bunun siyasete girişi ve devam eden süreçte kurduğu ilişkilerin sonucu olup olmadığını anlamak uzun sürmeyecektir.

  Gazeteci Hrant Dink’i 19 Ocak 2007 günü öldüren ve 22 yıl 10 ay hapis cezası verilen katil Ogün Samast, suç işlediği tarihte 18 yaşından küçük olması ve şartlı tahliye hükümlerinin uygulanması ile 15 Kasım 2023 günü tahliye edildi. Ancak Özgür Özel’in yapılan yargılamalar ve sonuçlarına değinmeden cinayet konusunda cuma ve cumartesi günleri yaptığı iki açıklamada, suikastın arkasındaki FETÖ parmağını gizlemeye çalışması artık dikkat çekiyor.

 6. “Hrant Dink’i öldüren katilin, yaşı küçük olduğu için aldığı az cezayı tam doldurmadan, ‘iyi hal’ sebebiyle 16 yıl sonra serbest bırakılması” bu kocaman bir yanlış değil mi! lütfen düzeltin

 7. DERİN DEVLET–HUKUK DIŞILIK
  Türk halkının derin devlet “tanımı” ile “ak sakallılar” tanımı aynıdır.
  Yani belirli bir devlet tecrübesi ve tarihi birikimi olan
  bir ” üst akıl” kastedilir.
  Yerli ve milli olduğu kabul edilir.
  Bu sadece içi bomboş bir ön kabuldür.
  Daha doğrusu “tarihimizin en büyük yanlışı” budur.
  Derin devlet, devletin “hukuk içinde” yapamadığı kritik hamleleri yapan/yapabilen bir yapıdır.
  Yani şeffaflık olmamasından yararlanarak hukuk dışına çıkabilmenin adıdır.
  Derin devlet bir ihtiyaç ise bu ihtiyaç hukukun işlediği durumlarda ortaya çıkar.
  Ancak hukuk mükemmel işler ise vatandaş yönüyle derin devlet hiçbir zaman ihtiyaç değildir.
  Bu durumda zaten herşey yolundadır.
  Hukuk tamamen askıya alınmışsa derin devlete yine ihtiyaç yoktur.Yani “Orada yasadışı hiçbir şey yoktu. Çünkü orada yasa diye birşey yoktu” dumu söz konusudur. Yani yasa dışına çıkma ihtiyacı yoktur.
  Günümüzde olduğu gibi.
  Devleti haramî bir güruh ele geçirmişse, bu şekilde hukuk dışılık rutin olmuşsa bu durumda
  ” milletin menfaatini” koruyacak bir “milli şuura” ihtiyaç yok mudur?
  “Hukuk dışılığa” belirli şartlarda da olsa göz yumabilen bir halk varsa bunlar tamamen
  boş ve beyhude ihtimaller ve sorular.
  Kaldı ki, hukuk dışına çıkılması için hiçbir şart aranmıyorsa, hukuk tamamen lüks görülüyorsa hepsi laf israfı.

 8. Biz daha bir aym yi kapatamıyoruz, elin oğlu seçilir seçilmez arjantin merkez bankasını kapatmış! Biz merkezbankasının dizginlerini daha dün devraldık, darısı aym nin başına! Zaman bol nasıl olsa, 20 yıl da onun kapatılması için bekleriz, ha gayret!!!!

 9. Bu suikast konusunda o zamanki CB lığıDevlet Denetleme bşk.lığı . ve başbakanlık Teftiş Kurulu başkanlığınca soruşturmalar yapıldı, ihmali olan , bildiği halde görmemezlikten gelen , hatta yardım ve yataklık yapan herkes teker teķer tespit edildi.
  Ama ne hikmetse sonradan hepsi takdir ve taltif edildi, daha üst mevki ve makamlara terfi ettirildi !
  Şimdi de rezil bir şartlı saliverme yasasıyla serbest kalan katilin , FETO ile irtibat ve iltisak denilen sihirli degnekle yakasına yapışmaya çalışıyorlar!
  Yanı rezaletin üstüne tüy dikiliyor !
  Benim anlı şanlı yüce devletime selamlar olsun !

 10. Alengirli tüm işler niye bu coğrafyada olur? Ortadoğu neler doğurmuş, doğuracak daha neler neler??
  Sebebi “dünyanın ortasının burası” olması nedeniyle olabilir🤔.
  (Merkez neresi ben bilemem, batılı kefere bilir😡). (Götürürler merkeze..).
  Kudüs Mekke Mezopotamya (en günceli dünyanın en yüksek kuleleri olan yer ismini bilemedim güççük bir çadır aşireti benim için oralar) nerede? İşte tam da bu coğrafyada 🤗. Biz? Çizginin hemen dışında!😂🤣🤣.
  (Adamlar karıştıracaklar kazanı tuz konmasın kokusu çıkar hesabı).
  Lavrens bu işin pîri. Tapınakçılar Haçlılar derken, bir de Natan yaâhûû.. var tabi.
  Arada yezidleri suudların kabilesini saymıyorum bak👀!
  Hz. İsa nerde doğdu?🤗, Hz Muhammet??
  Bu bile yeter başlı başına🙂🙂.
  SON SÖZÜM ŞUDUR Kİ,
  Batılı büyük hata yapmış bizi çizginin dışında tutmakla!..
  Lavrınıslarla xyz athırsızlarıyla uğraşacağına, gelseymiş bize;
  -natosu bir yandan, Amerika sı öbür yandan, İngiliz i diğer yandan😡😡😡..
  Yaaa… daha annamadınız mı? Denizin MEMBAAI burda🤗🤗🤗.
  (Hâlâ annamamışlar için indekis: deliğe süpürmeler, fötolaarr, yeşilleerr.. pempeleerrr -bunu ben uydurdum🤣😂🤣- örtülüyü bile aralayıp para söğüşleyen sülün Osman laarr, maraş – Madımak – sivas katillerii, pkk vesair ismi lazım değilleer, son beyaz bere giymişleerr.., Ağcayı bile kim yetiştirdi be😂🤣😂🤣.)
  Bu batıyı çok büyütmüşsünüz gözünüzde!

 11. Asıl bugünkü haber daha komikti. Dink cinayetini işleyen Samast için şimdi de FETÖ’den bir dava açmışlar. İltisak irtibat malum. Değmemesi mümkün değil. Sihirli değnek gibi her suçu çözüyor. Bu iktidarın ömrü bittiğinde de pek çok suçu çözüme kavuşturacağına eminim. Bu da bir kazançtır.

  • Başkan Erdoğan, Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e, ”Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diyerek “One Minute” çekmişti.
   Gazze katliamının vahşet boyutuna ulaştığı bir dönemde Almanya’da İsrail’in uşağı haline gelmiş olan batı dünyasına ikinci “One Minute” çekti.
   Zeytin Dalı operasyonu sırasında PKK yanlısı haberlere imza atan Alman gazetecinin sorusuna ve Almanya Başbakanı Scholz’un Hamas’ı suçlayan, İsrail’in uyguladığı soykırımı haklı göstermeye çalışan açıklamalarına hak ettikleri cevabı verdi. İnsanlığın vicdanı, Gazze’deki masumların sesi oldu.

   İkinci Dünya Savaşı’nda gaz odalarına gönderdikleri, toplama kapmlarında katlettikleri Yahudilerin faturasını Gazzeli masumlar üzerinden ödemeye çalışan Almanya’ya, gözlerinin içine baka baka soykırımcı olduklarını hatırlattı. Holokost gerçeğini yüzlerine vurdu. Hem de bunu bizzat kendi evlerinde yaptı.
   Sanki sadece 7 Ekim ve sadece Hamas var. Peki; 7 Ekim’den sonra katledilen 5 bini aşkın çocuk ve 14 bine yaklaşan masum insanların hayatı size bir şey ifade etmiyor mu?

   Hele Alman gazetecinin Eurofighter uçağı alımı üzerinden Türkiye’yi tehdit etmesine karşılık 10 numara beş yıldız cevabını verdi.
   O anda iyi ki Recep Tayyip Erdoğan gibi bir Cumhurbaşkanımız var diye düşündüm. İnsanlığın sesi, cesur bir lider olan Erdoğan’la gurur duydum. Onur duydum.

  • ÖZEL NEDEN SAVCILIĞA GİTMİYOR?
   Elbette böyle bir katilin hapisten çıkması kimsenin içine sinmiyor, peki Özgür Özel’in, Hrant Dink’i vurduranların yargılanmadığı iddiası için ne demeli? Özgür Özel, Dink’i vurduranların yargılanmadığını ve bunların kimler olduğunu biliyorsa neden savcılığa başvurmuyor?

Yoruma kapalı.