‘İdam’ sistemden kalktı ama ağırlaştırılmış müebbet günümüzde ondan daha ağır bir cezaya dönüştü

32
Reklam

Ceza hukukunda ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezasının yıllar önce sistemden çıkartılmış ‘idam’ cezası yerine konulduğu biliniyor.

Yani?

Yanisi şu: Mahkemelerin şimdilerde ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verdiği kişiler, eski dönemde yargılanıyor olsaydılar ‘idam’ cezasına çarptırılmış olacaklardı…

Ağır ceza mahkemesi yargıçları, ‘idam’ cezasının yürürlükte olduğu eski dönemde, önlerine gelen davalar sonucunda böyle bir hükmü açıkladıklarında, ellerinde tuttukları kalemi kırarlardı. 

‘‘Bu son idam kararım olsun’’ anlamına…

Dün, Yargıtay, Osman Kavala hakkında daha önce bir mahkeme tarafından verilmiş ağırlaştırılmış müebbet cezasını onayladı.

Haberleri okurken dikkat ettim, ‘kalem kırma’ eyleminden söz edilmiyordu.

Aynı cezayı daha önce vermiş olan mahkeme heyetinin başkanı da, sanıyorum, hükmü açıkladıktan sonra kalemini kırmamıştı.

Reklam

Verdikleri cezanın ne kadar ağır olduğunun herhalde farkındadırlar…

İdam cezası hala geçerli olsaydı, Osman Kavala’ya o ceza verilecek ve Yargıtay da onaylayacaktı; öyle mi?

Herhalde öyle.

Dün, yine Yargıtay’dan, Kavala ile aynı davadan yargılanmış Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezasının onaylandığını da öğrendik.

Bu kişiler siyasi tarihimize ‘Gezi protestosu’ olarak geçen olayın tertipçileri olmaktan yargılanıyorlardı.

Mahkeme ve Yargıtay İstanbul’daki Gezi Parkı’na var olan kimliğini kaybettirecek yeni bir veçhe verme hazırlığına karşı çıkma amaçlı protestoları ‘hükümeti devirme’ niyetli bir girişim olarak değerlendirmiş…

Pek çoğu genç olan protestocular bir tarafa bırakılmış ve mahkeme, bazıları olayın gerçeğini açıklamak için devlet yetkilileriyle -ve bu arada o sırada başbakan olan Tayyip Erdoğan ile de- görüşen değişik sivil toplum örgütlerinden kişileri yargılamıştı…

Cezaların ağırlığı protestoların önünü kesmek ve benzeri girişimleri bu yolla engellemek niyeti ile ilgili görülmüş ve hükmün Yargıtay sürecinde düzeltilebileceği düşünülmüştü.

Reklam

Öyle olmadı. Yargıtay da cezaları onayladı.

Türkiye’nin aralarında bulunmayı arzuladığı ülkelerde, bizdekine benzer bir olay yaşandığında, -ki Batı ülkelerinde hemen her gün Gezi türü eylemler görülebiliyor- oralarda olaya karışmış kişiler herhangi bir cezaya çarptırılıyorlar mı?

Hayır, böyle bir yargılamayla karşılaşmıyorlar.

Benim aklım Gezi Parkı’na sahip çıkma girişiminin bir tür ‘isyan’ olarak algılanmasını en baştan almamıştı; gerçeğin farklı olduğunu anlatma çabalarının boşa çıkmasını anlamakta da zorlandım. Sivil toplumun sınırlı protestolarının yanlış değerlendirilmesi sonrasında sokakların hareketlenmesi ise Gezi Parkı’nın sınırlarını aşan ve ilk girişimi başlatanların arzuları hilafına bir aşırılıktı.

İlk günlerin protestoları doğru değerlendirilseydi sonraki aşırılıklara yol açılmazdı görüşündeydim. Bugün de o günlerden farklı düşünmüyorum. 

Hukuk sistemimizden ‘idam’ cezasının çıkartılması pek çok bakımdan gerekliydi ve bu zamanında yerine getirildi. Ancak son zamanlarda onun yerini alan ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası, yargı tarafından, varken idam cezasının verilmesinden çok daha kolay kullanılabiliyor.

Oysa ‘ağırlaştırılmış müebbet’ de, o cezanın muhatabı olan kişi için ‘idam’ cezasından farklı değil; o cezaya çarptırılan kişiler hayatlarının büyük bölümünü demir parmaklıklar arkasında geçirmek zorunda kalacaklar çünkü.

Dolayısıyla o cezanın ‘idam’ cezasından pek farkı yok. İdam edilenin hayatı bir kez sona erdiriliyor, ağırlaştırılmış müebbet mahkumu ise hemen her gün hücresinde hayat muhasebesi yapmak zorunda bırakılıyor. Her gün ölmek gibi bir şey bu.

Uzun yıllar hapiste kalacak olanlar bu ülkede önemli sivil toplum örgütlerinde fedakarca çalışmış kişiler. Onları parmaklıklar arkasına hapsetmekle yalnız o kişilere ceza verilmekle kalınmıyor, aynı zamanda topluma hizmet katkılarının da önüne geçilmiş oluyor.

Verilen cezaların dışarıya yansımasıyla ülkeye dönük olumsuz eleştirilerin meydana getireceği dolaylı zararları da hesap etmek şart.

Keşke bu hükmün de bir temyizi olabilse.

ΩΩΩΩ

Reklam

32 YORUMLAR

 1. Sayın Koru neden ağırlaştırılmış hapis alanların cezaları sizi rahatsız ediyor anlayabilmiş değilim. Gezi olaylarında bir çok kişi öldü.Gerek protestoculardan gerekse polislerimizden şehitler oldu.Bu olay bir kalkışmaydı ve bu kalkışmayı yöneten organize eden ve sahada uygulamaya koyan sizin o çok yararlı derneklerde görev alıp güya ülke yararına iş yapan insanlardı.Siz yılların deneyimli gazetecilerindensiniz gezi olayları gibi olaylar birden bire tesadüfen 3-5 gencin çıkarttığı başlattığı ve tüm ülkeye yayılacak kadar günlerce sürüp onlarca polis aracını otobüsü yakacak kadar büyümez.Bunları bilemeyecek kadar bilgisiz olabileceğinizi düşünmüyor bu rahatsızlığınız neden acaba ???? derdiniz nedir ??? Bırak suçlu olan suçunu paşa paşa çeksin size ne sizi neden geriyor bu ?

 2. Cok basit. Feto basini versinler, Kavalayi alsinlar. (15 Subat 1999da Abdullah Ocalan’i da boyle verdiler.) Tum sivil toplum kuruluslari Fetoye baski yapsin. Hatta esas baskiyi Feto’den yakini hapiste olanlarin yapmasi gerek. Zaten “adanmislik” bunu gerektirir, Feto basi son 50 yildir adanmislik retorigi yapiyordu. Ne oldu?

  • M.kaya bey de benzer şeyler söylemiş, sizce Amerika ve Avrupa için Kavala ve Demirtaş önemli olsaydı Erdoğan onları hala hapiste tutabilir miydi? Mesela reza Zarrap ile Sezgin Baran Korkmaz Amerika için önemli isimler olmadıkları için mi Erdoğan onları hapisten hemen çıkarıverip de Amerika’ya tatile gönderdi😅😅😅

   Ya saçma sapan konuşup beni de tehlikeli mevzulara sokuyorsunuz?

   • Feto basininin ABDde kalmasina taraftar olan var mi hala bizzat Fetoculer disinda? Tum dunya muslumanlariyla aralari da bozuk cunku muslumanla hic bir zaman esit olarak iletisim kurmayi kabul edemiyorlar. Sirf bu sebeb bile ne kadar yanlis yolda olduklarini ispatlar. Su ayete kulak verelim bir de Fetoyu gozumuzun onune getirelim?
    Maide suresi 54: Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse bilsin ki Allah öyle bir kavim getirecektir ki Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler; müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı vakarlıdırlar; Allah yolunda cihad ederler ve hiç kimsenin kınamasından korkmazlar.

 3. Azerbaycanın bile göze alamadığı Avrupa konseyi üyeliğinden çıkarılmayı bakalım biz göze alabilecekmiyiz.
  dış ticaretimizde yüzde 70 hacmi olan ab ile tamamen ilişkimizi bozmak akılcı bir tercih mi.
  artık ab ye girmek Kaf dağının arkasında bile değil.Bu gidişle tamamen dışlanacağız.
  Vize serbestliğimi o da nedir.Lugatta öyle bir terim mi var.

  • Siz endişelenmeyin damat bey, azerbaycan avrupa kıtasına zarzor sığıştığı için üyelikten ayrılmak istemiyor olabilir, ama türkiye kurucu üyedir, isterse masayı devirebilir,
   bugüne kadar bizi avrupa konseyi mi besledi?

 4. Karar hukuki değil siyasidir. Karar somut delillere göre değil yorum ve varsayımlara göre verilmiştir. Mahkemeler somut delil olmadan karar veremezler. Somut delilin olmadığı durumlarda sanık lehine değerlendirme yapılır ve beraat kararı verilir. Yüksek ihtimalle AYM ihlal verecektir. Yeniden yargılama yolu açılacaktır. Aksi halde dosya AİHM’ye gönderilecek ve çok yüksek ihtimalle ihlal kararı verilecek. Bolca tazminat ödeyeceğiz.

 5. Senin bu dünyadaki görevin vatan ve millete sahip çıkmak değil, adalete sahip çıkmaktır. Zaten adalete sahip çıkarsan gerçekten vatan ve millete sahip çıkmış olursun. Niyet ve bakış açısı çok önemlidir. Yoksa amelin Allah katında kül olur.

 6. NATO KAFA NATO MERMER
  Vermemiş mabud, neylesin sultan Mahmut.
  Kendilerince Avrupa ile çiş yarışına girdiler.
  Avrupa’ya şunu diyorlar:
  “–Biz hukuka mukuka dönmeyiz.”
  Abileri ben doğrusunu söyleyeyim:
  “–Artık hukuka dönmezler değil, dönemezler,.
  Dönmeyi düşünemezler.Aklılndan bile geçiremezler. Gırtlaklarına kadar suça battılar. Hukuka dönmeyi aklından bile geçiren kriminal yapının bileşeni, bu yapının mağduru olacağını çok çok iyi biliyor”
  Evet bir şarkımız vardı:
  “Vakit çok geç” diye.

 7. Önce Başbakan asmakla başladılar bu işe. Baktılar ki oluyor!.. ip atmaya devam, meydanlarda naralar eşliğinde😡.
  Sonra Nazım Hikmet de denediler, olmadı.
  Hemde ceviz ağacına asacaklardı belkide!..
  “Ben o ceviz ağacının kendisiyim!” diye haykırdı, duyan olmadı yıllarca..
  Selocan çam ağacından yapılmış sazını aldı eline, çıktı dağ başına! Yine olmadı🤔.
  Deniz e düşen yılana sarıldı!😯😯😯
  O hiç olmadı!!!…
  Üç maymunu oynayan desen bir çoğaldı.. bir çoğaldı ki!…
  300-600.. derken..
  Maymun besleyicilerinin hık deyicilerinin dernek kurmalarına bile;
  AZZZZ… KALDI😡😡😡.

 8. öyle suçlar var ki ağırlaştırılmış müebbet bile az kalır. Ülkemizde cezalar yeterince caydırıcı olmadığı ve belki af çıkar düşüncesiyle çok rahat suç işleniyor. Sayın Koru size ve ailenize karşı ağırlaştırılmış müebbet cezası gerektirecek bir suç işlense yine aynı mı düşünürsünüz acaba?

 9. En dikatimi çeken yerler…
  “tarihimize ‘Gezi protestosu’ olarak geçen…..”gezi protestosu…..😂
  “Verilen cezaların dışarıya yansımasıyla ülkeye dönük olumsuz eleştirilerin….”😂
  Geziyi protesto olarak gören ve batının bize karşı eleştirilerinden ödü patlayan bu mandaci kafalardan Allah devletimi ve milletimi korusun.Amiiiiiin….

  • Anlatılanlara göre Osman Kavala’nın f-16 uçaklarına yazılım donanım üreden şirketine devletin fedaileri çökmek istiyorlar. Kavala da şirketini değerinde satıp mafyadan kurtulmak için Amerikalı alıcılarla anlaşınca mafya şirkete çökerek değerinin çok altında bir para verip Kavala’dan alıyorlar. Kavala da uğradığı hak gaspının peşini bırakmak istemiyor. Gezi protestolarına katılmasının sebebinin de bu olduğu yorumlanıyor. Devlet de Kavala’yı hak arayışını sürdürdüğü için gezi protestolarını fırsat görüp tutukluyor. 18 yıl ceza verilen diğer isimleri de Kavala’nın destekçileri olarak görüyorlar galiba.

   Türkiye artık batıdan korkmuyor. Türkiye’nin en çok korktuğu ülkeler Rusya İran ve Çin. Türkiye gazetesi Rusya İran ve çini kızdırmaktan korktukları kadar Allahtan korkmadıkları gibi hiçi bir şeyden de korkmuyorlar çünkü.

   Her neyse;

   güle güle batı Avrupa, hoş geldin Moğolistan diyorum ben. Sen ne diyorsun?

   • Anlatılanlara göre😂😂…….
    Ben bana anlatılana degil gördüģume göre….7 devletin büyükelçileri bu adam için devlete adalete yargıya baskı yaptı..bu kimmiş arkadaş.ne değerli imiş batı için…bunun ićin ne anlattılar.😂😂yada sana göre niye bu kelli felli devletler hapisteki onca kader mahkumi şu bu varken senin adama destek…sen ne diyorsun😂
    birde mandaci kafa diyomya sen isbatliyon😂
    güle güle batı Avrupa, hoş geldin Moğolistan diyorum ben. Sen ne diyorsun? Diyon…ya moğolistan ile dost olsak ne olur..batı haricinde dost olamazmıyız..ne olur dostumuz araplar olsa çin olsa kongo olsa…batı ilede olalım…farketmez. ama alternatif imiz yokmu?illa batımı?buna ögrenilmiş caresizlik diyolar..adam sirkte fili eğitiyo bu yöntemle…bizde koskoca bir milleti …ama Allahtan fikri hür vicadanı hür nesiller var…Elhamdülillah…

    • Batı işini ADAM’larına yaptırmayı yeğliyor 🙂. Ajan yetiştiriyor, tarikat cematt kurdurup elebaşını,
     Bop mop procesi geliştirip kendine kullanışlı olanını,
     Darbeci zihniyet lileri tespit edip eline de verdimi silahı!…😡😡😡
     Bu coğrafyada öğrettikleri ise, bul bir kaç tane aşiret, ver ikişer vekillik!.. yöntemi son trend🤔
     Şimdi diyeceksin ya CeHaPe zihniyetinin avaneleri???
     Onlar daha çook su götürür. Önce dirgen sopayla..
     Ensonunda çatal satır bıçakla!..😡😡
     Daha sorası mı:BENDE YOK🤗🤣😂🤣

    • Parayı verdikten sonra herkesle dost olursun tabi😅 niye Moğolistan? Çünkü Moğolistan demokrasi hukukun üstünlüğü gibi kriterlerde Türkiye’den 50-60 basamak daha önde. Kopenhak kriterlerinden vazgeçtiniz çünkü, ancak Ulan Batur kriterlerini yakalarsınız en fazla.

     Ezbere muhabbet ediyorsun sana karar sitesinde dün yazdığım konuyu bile okumamışsın😂😂

     • Barancıgım insanları küçümsemeyi hiç sevmem…ama fikirlerin çok basit..seni okuyunca lise dönemim aklıma geliyor..sana zor mesele anlatılır..olsun sende zamanla 7 avrupa devletinin niye kavala sevdalısı oldugunu anlayacan…israil hapishanelerinde mısır hapislerinde ırak abd hapislerindeki mahkumlara degilde niye kavala demirtaş…illede gezilciler..şu an bunları anlaman zor..zamanla….😂hoş açik açik adam mesele ağaç degil de demişti ama😂😂😂😂

   • Baran bey “Türkiye gazetesi Rusya İran ve çini kızdırmaktan korktukları kadar Allahtan korkmadıkları gibi hiçi bir şeyden de korkmuyorlar çünkü.” demişsiniz de,
    onun için mi gastenin sahibi junior mücahit amerikada yaşıyor?

    • Hedef 2028 bey, Rıza Zarrap Sezgin Baran Korkmaz gibi insanlar Amerika’dan korkmadıkları için oraya sığınıyorlar zaten. Korksalar gitmezlerdi herhalde. Küçük Mücahit de Rıza Zarrap gibi Türkiye’den götürdüğü paralarla kral hayatı yaşıyor Amerika’da.

 10. Sayın yazarın zoruna bakın:
  “Uzun yıllar hapiste kalacak olanlar bu ülkede önemli sivil toplum örgütlerinde fedakarca çalışmış kişiler.”miş…
  İyi ya işte, biraz da istirahat buyursunlar:)
  “Onları parmaklıklar arkasına hapsetmekle yalnız o kişilere ceza verilmekle kalınmıyor, aynı zamanda topluma hizmet katkılarının da önüne geçilmiş oluyor.”muş…
  Olsun, biz “hizmete” doyduk, hatta kudurduk, istemiyoruz artık!

 11. AYM., 2003 senesinde de çıkartılan ek MTV. ni o zaman anayasaya aykırı bularak iptal etmiş idi , aynı yasayı ise bir iki gün önce bu sefer anayasaya hem de oy birliğiyle uygun buluyor ve onaylıyor!
  Çok merak ediyorum , acaba gerekçe olarak ne söyleyecekler !
  Allah adaletimize rahmet eylesin !

  • Ben ek mtv yi siyasi düşünerek değil insani ve vicdani düşünerek depremzedelere konut yapılması için ödedim. ek mtv iptal edilse de geri almayacaktım. aynı deprem felaketi senin benim herkesin başına gelebilir bir gecede Allah korusun evimizden yurdumuzdan hayatımızdan olabiliriz olabilirdik. böyle durumlarda siyasi hesaplar yapılmamalı.

   • Şayet Allah ve Resulüne inanıyorsanız Hz Ömer’in devleti nasıl yönettiğini okuyun.

    • hz. Ömer de vergi alıyordu. istersen git araştır sor ilahiyat profesörlerine. mahkemelerin verdiği kararlarda günün hukuki sosyal şartlarına göre değişebilir. ama ben olsam senin paranı iade ederdim senin parandan hayır gelmez

Yoruma kapalı.