İkinci tura doğru: Türkiye büyük bir dönüşüm içerisinde ve bunun mimarı gözlerden kaçıyor

23
Reklam

İkinci tur seçime gidilirken adayların kampanyaları da başladı. Önümüzdeki 10 günü Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki atışmalara tanıklık etmekle geçireceğiz. 

Kampanyaların daha başındayken edindiğim izlenim şu: İki aday da ‘en milliyetçi’ kendilerinin olduğunu ispat etmeye çalışacak… Bunu yaparken de, doğal olarak, rakibinin ‘milliyetçilik’ iddiasının gerçeği yansıtmadığı iddiasını seslendirecek…

Atışmanın sonunda, hangi adayın en fazla, hangi adayın daha az ‘milliyetçi’ olduğuna bakıp oy kullanacağız.

Yukarıdaki cümleler ‘cek’ ve ‘cak’ ile bitiyor ama aslında o süreç başladı bile…

Şahsen benim seçime katılan adayların kamuoyu önünde atışmalarına itirazım yok, ancak bu konunun milletin oyunu yanına çekme amaçlı kullanılmasından da rahatsızlık duyuyorum. 

Toplumun ayrıştırılması, kutuplaştırılması, bir bölümün diğerine düşmanca hisler beslemesi söz konusu olduğunda, bu durumdan hoşlanmadığını kendilerinden dinleyegeldiğimiz siyasilerin, oy hesabıyla benzer bir tavra bürünmeleri bana ters geliyor, ne yapayım…

Yapacağım şu: MHP lideri Devlet Bahçeli’ye tebriklerimi sunmak…

MHP milletvekili seçiminde en büyük sürprizi yapan parti. İstisnasız bütün kamuoyu yoklamalarında oyu, onun için düşürüldüğü düşünülen %7 barajının altında görünüyordu MHP’nin; oysa eski baraj olan %10’un üzerinde oy almayı başardı MHP: Oyu %10.07…

Reklam

Şu rakamları birlikte toplayalım: 10.07 + 9.68 + 2.43 = 22.18

Bu, seçimde MHP, İYİ Parti ve ATA İttifakı’nın toplam oyu. 

Denklemde ATA İttifakı’nın milletvekili seçiminde aldığı oyu değil de cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın oyu olan 5.17’yi esas alırsak, toplam oyun %25’in üzerine çıktığını söyleyebiliriz.

Yüzde 25, uzun yıllar boyu politika arenasında olduğu halde oyu hiçbir zaman %20 üzerine çıkmamış, son genel seçimlerde ise (1 Kasım 2015: %11.90; 24 Haziran 2018: %11.13) barajın biraz üstünde oy alabilmiş bir partinin, -MHP’nin-, çekirdek kadroları vaktiyle kendi içerisinde yer almış, liderleri Devlet Bahçeli karşısında genel başkanlığa adaylıklarını koymuş yeni partiler doğurarak ideolojik tabanını genişletmesi anlamına geliyor.

Bölünerek güçlenme…

Devlet Bahçeli bunu başardı ve bu yüzden de tebriği hak ediyor.

Hatta daha da fazlasını.

MHP ile kader birliği edene kadar içte ve dışta ‘muhafazakar’ veya ‘siyasal İslamcı’ olarak tanımlanırken, Devlet Bahçeli’nin, o döneme kadar en sert eleştirilerine muhatap ettiği Tayyip Erdoğan’a ‘‘Gel, istediğin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini birlikte gerçekleştirelim’’ teklifi yapması ardından meydana gelen gelişmelerle AK Parti büyük bir değişime uğradı.

Reklam

‘İslamcı’ veya ‘muhafazakar’ sıfatlarından daha çok ‘milliyetçi’ sıfatını hak eden bir parti görünümünde bugün AK Parti.

O değişimi -daha doğrusu dönüşümü- ilk seslendirdiğinde anlaşılmaz gibi görünen teklifi sonrasında sağlayan yine Devlet Bahçeli’dir.

Ne zaman MHP’den söz edilse ‘iktidarın küçük ortağı’ kalıbı da devreye giriyor ama gerçekte AK Parti ile MHP iktidarda eş-değerde birer ortak…

Bunu sağlayan da Devlet Bahçeli elbette.

En yukarıda MHP ve diğer iki milliyetçi partinin oylarını toplayınca karşımıza %22.18 oranı çıkmıştı. Şimdi bu orana AK Parti’nin aynı seçimde aldığı %35.31 oranını da ekleyebiliriz. ‘Milliyetçi’ olma iddialı partilerin toplam oy oranı %57.49…

Şimdi de sıra zaten altı okundan biri ‘milliyetçilik’ olan ve tarihi kodları arasında milliyetçiliğin en aşırı özellikleri de bulunan CHP’yi yeniden o özelliğine kavuşturmakta galiba.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki gündür seçmen karşısına çıktığında vurguladığı temel özellik, kendisinin rakibi Tayyip Erdoğan’dan, temsil ettiği partinin de AK Parti ile MHP’den ‘daha milliyetçi’ olduğu iddiası değil mi?

AK Parti’nin 2015 sonrasında MHP ile yakınlaşarak uğradığı dönüşüme, 14 Mayıs’ta yapılan seçimle birlikte CHP de uğrayacak galiba. 

Vaktiyle şiddetle karşı çıktığı sistem değişikliğini, o konudaki ısrarından çoktan vazgeçmiş AK Parti’yi o yolda adımlar atıp gerçekleştirmeye zorlayarak, basit bir hamleyle, siyasi zemini kendi ideolojisi istikametinde dönüştürmüştü Devlet Bahçeli.

Rakiplerini partisi içinde tutmak yerine partiden ayrılmaya zorlayarak İYİ Parti ile Zafer Partisi’nin doğumuna ebelik yaptığını da hatırdan çıkarmayalım.

Nereden baksanız büyük bir başarı bu.

Başarının adresi de Devlet Bahçeli.

Gözlerden kaçtığını gözlemlediğim bu gerçeği, CHP’nin de aynı kervana doğru yol almaya başladığını fark edince, bir kez daha vurgulamak istedim.

Devlet Bahçeli kocaman bir tebriği hak ediyor.

ΩΩΩΩ  

Reklam

23 YORUMLAR

 1. Milliyetçilerin oyu yükselmesi mi yoksa Akp ile Mhp arasındaki oy geçişgenliği mi?
  Yeni sistemde Mhp nin Akp yi desteklemese o koltuğun başında kim olurdu acaba?
  Oylarını kaybedeceği öngörülen bir parti neden oy kaybetmedi? Bu sistemde iktidarı belirleyici olup hiç bir sorumluluğu olmadığı, yönetim açısından da hiç eleştirilere de maruz kalmadığı için oylarını korumuştur.
  ikinci turu belirleyici ise üçün’cü olan aday belirleyecektir. oyların konsolidesinden ziyade destek verdiği tarafa pisikolojik üstünlük sağlayacaktır.

 2. Yurdum insanının davranış biçimini algılayamayan siyaset dünyası niye ters köşeye yatıyor her defasında?
  -seçmenin hakim kısmı 80 ihtilalinden bu yana yaşananları yazmış hafızaya!
  -çağı yakalayamamış, anlayamamış, ihtiyaç DUYMAMIŞ! bu güne kadar.!
  -ezberlemeyi seven (sevdirttirilen) toplum, sallar bol keseden!😡
  •güney sınırımızda olanları halkın anlayabilmesini bekliyen eyy yöneten;
  ~balkanlardan göçen (gönderilen) insanlar için nedenini sonucunu anlayıp anlata bildinmi ki? Anlatabilesin halkına
  bugün arap yarımadasından gönderilen garibanları edilen yerlerinden leri??
  ~faprika vardıda ülkede gençler servis mi bulamadılar çalışmaya gidebilmek için???
  ~liseden meslek okulundan çıktıda çıktığı yerimi beğenmedi gençoğlan? Hayır ben biraz daha fink atam, 4 yıl daha sıralarda dirsek çürütem? Bu muydu gerçek niyeti?
  Sonuç: bak bu kadarcık maddede bile varmı birtane; iha siha tok köyvillası pardon evi! Kızılay çadırı sorunu dinim elden gidiyor kaygısı!!!…
  Hepsini geçtim,
  BU VATANI YEDİRİRMİ KİMSEYE
  gören gözler Suriye liyi Iraklıyı Afganı denizde boğulanı?????????😡

 3. Türkiyede tek bir siyasi lider var oda bahçeli. Adamın makamda mevkide ve parada gözü yok.
  Sadece kendi idolojisi için çalışiyor. Yalanci ve palavracılara rakip olarak çıkmiyor yanında yer alarak onu hallediyor.
  Bahçeli olmasaydı. Erdoğan şimdiye kadar başta milliyetçiler olmak üzere muhalefeti çoktan bitirip padişahlık ilan etmişti.
  Milliyetçilik ne demek olduğunu anlamak için bahçeli örneği yeter.

  15 Temmuzdan sonra önceden temeli atılmış Diktatörlük hayelcilerinin önünü kesip diktatörlüğün kökünü kaziyabilecek tek lider var oda bahçelı.
  Ahmet Türkü hapiste öldürüp ülkücülerin üzerine atacaklarını ve buna benzer oyunlari oyuncuların başına geçirende bahçelı.
  Kendisi Kemal beyide çok iyi taniyor. PKK yide kimlerin ayakta tuttuğunuda iyi biliyor.
  Ifşacılardan biri olan Muhammet Bahçeliye laf edenlre Devlet bey benim liderimdir ve adam gibi adamdır, demesi. Keza Ali Yeşildağda ayni Bahçeliden liderimiz diye bahs ediyor. Biri Kürt biri laz. ikiside hükümet ortağı Bahçeli için tek kelime olumsuz konuşmadılar.
  Adam mhplilere ne demişti? Bana 6 ay musade edin. 6 aydan sonra, seçmenlerine bu iş göründüğü gibi kolay değil. Biz bunu 6 senede bitire bilsek başarıli oluruz. Adam doğru söylemışti.
  Sene 2003 Ahmet Nesin soluğu firansada aliyor.
  İltica sebebi dünyanın ve Türkiyenin başına gelmiş bir beladan kaçtığını söylüyor ve iltica ediyor.
  İrkçı değil Milliyetçi bir aile olarak sıloganımız şuydu. Bizim dinimiz islam kendimizde insanız.
  Makamda.
  Edisonda bir insandı elektiriği
  keşfetti ve insanlığa hediye etti.

 4. BAHAR FEYZAN
  Değişim olursa mimarı Bahar FEYZAN olacak.
  Kılıçdaroğlu şayet, seçimi daha doğrusu millet iradesini, en doğrusu milleti satanları bilmiyorsa adını da bilmiyordur.
  CHP büyük ekran ile saniye-saniye yani anlık sandıklardan aldığı sonucu doğrudan neden vermez?
  Bu tablo, bu seçimin “muhtar” seçimi kadar bile önemsemediğini göstermiyor mu?
  Yüzyılın, hatta bin yılın seçimini.
  Sayın KORU’nun bahsettiği Bahçeli’ye gelince Memduh Bayraktaroğlu’nun haklı çıkmasını sabırla bekliyorum.

 5. 1999 %87,19
  2002 %79,14
  2007 %84,25
  2011 %83,16
  Haz. 2015 %83,92
  Kas. 2015 %85,23
  2018 %86,24
  2023 %88,92

  99 seçimlerinde Ecevitten Ümit Besleyenler Katılım oranı Artmış. 2002’de bu kesim sandıklara gitmemiş AKP 2002’Den sonra Kendi çevresini Konsolide Ederek gelmiş bu zamana.

  Enson Vatan, Sakarya diye Konsolide Ederek %88.92 Katılım oldu Bu rakam çok iyi rakam Bu İkinci Turda bu rakamı yakalayacak mı Kendisine veren’lerde Fire olur ve Muhalefet’den sandıka katılım olursa kaybeder.

  Erdoğan çok Risk aldı. 2.Tur Türkiye Hiç görmedi. Anlatılan Hikaye Hava Gazı Balonu, O Balon Küçük bir iğne ile patlayabilir. HAYIRLISI

 6. 1934’te yazsaydınız Hitler’i veya Mussolini’yi de böyle hararetle tebrik eder miydiniz Fehmi Bey?

 7. Türkiye Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmada sorulardan birisi de “Türkiye’nin Sorunlarını Çözmek için Hukuk Dışına Çıkılabilir” önermesini destekleyip desteklemedikleri şeklinde.

  Bu soruya İyi Partililer yüzde 7.9 oranında, CHP’liler yüzde 13.5, Ak Partililer yüzde 32.4 ve MHP’liler yüzde 43.8 oranında “KATILIYORUM” demişler. HDP dahil diğer kalan tüm partilerin oranları ise yüzde 21-22 arasında.

  Bu oran neden MHP’de diğer partilere göre açık ara en çok çıkıyor? Adında Adalet olan Adalet ve Kalkınma Partisi de her ne kadar yüzde 43.8 oranında olmasa da yüzde 32.4 oranı ile neden en yüksek ikinci oran çıkıyor? Bu konunun yansımalarını da düşünerek irdelenmesi gerekiyor.

  Hele hele her iki partinin de yönetimde olduğu ve onlara ait kadroların güvenlik ve yargı bürokrasisinde çoğunluğu oluşturdukları düşünüldüğünde sıradan vatandaşların hukuk güvenliği kalmış olabilir mi?

 8. Kardeşim neden Korkuyorsunuz? İ
  zin vermeyin Biz Türk Milletiyiz Vurdumu Deviririz Bir Türk 10 Gavura bedel , Biz 80 Milyonuz, Bin PKK ile Mücadele edemedik.
  Soylu bakanımız Ne diyor : Dağda 80 terörist bıraktığına, onları da ayakkabı numaralarına kadar bildiğine, PKK’yı enkaza çevirip bitirdi Demiyormuydu. Onun İçin Türk Milleti kormayın Siz vurdumu Devirirsiniz.

  Türk Milleti Adeletli ve Demokrasiyi sever.
  Tek Adam rejimi (Korku Dağlarını) Yıkmak için MİLLET partisine OY verin.

 9. İlk tur sonuçlarının bir ilginç noktası daha var: Halen iktidarda olan Erdoğan’ın oyu yüzde 49.5, Kılıçdaroğlu ve Oğan’dan oluşan muhalefetin oyu ise yüzde 50.5…
  Bu Şeçimin Kazanı, kaybedeni yok. Seçim sıfırdan Başlıyor.

  • yooo kazanamayani var adam öyle diyor ya.
   Ülke bu haldeyken muhalefet olarak halen seçim kaybet sonra ahkam kes .başka hiçbir ülkede böyle manzara olmaz .Beceriksizler takımı.

  • Bundan sonra her iki yılda bir SEÇİM!
   Alışın artık bunada.
   Alışmadık ne kaldıki?

 10. Türkiye 2.tur Seçimle yeni bir deneyimleme yaşıyor. İlk Oluyor.

  Örnek vereyim Misal MHP partisinde ki Seçmenler Bizim lider Seçilemeyeceği için Sandığa Gitmesemde olur diyebilirler Tabi ki Diğer ittifak içinde Geçerli.

  Onun içi Bu seçimin Kazananını veya kaybedeni yok . Hatta AKP’de bu oyu korumak için Strese girebilir, yanlışda yapabilir.

  Benim Gördüğüm Millet Partisi daha Tutkunlar Birbirine.

  Cumhur ittifakında Bazı partiler Satabilir gibi duruyor.

  • Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması Türkiye açısından bir ilk olacaktır.
   Görünen o ki 28 Mayıs’ta tekrarlanacak seçimde Tayyip Erdoğan, Allah’ın izniyle bir kez daha başkan seçilecek…
   Kuvvetle iddia ederim ki bu seçim Türkiye’nin önündeki son engelin geçilmesi ve tepenin aşılması anlamına gelecektir.
   Bu tepe geçildikten sonra;
   Türkiye’nin yolu açık,
   Milletin de gözü aydın olacaktır.
   21 yıllık Ak Parti iktidarı boyunca Türkiye’nin altyapısı büyük oranda tamamlanmıştır.
   Bundan sonra iktidara düşen, içeride milletin refahını artırmak,
   Dışarıda dünyaya yeni bir nizam vermeye uğraşmak olacaktır.
   Zaten Tayyip Erdoğan ‘Dünya beşten büyüktür’, ‘Daha adil bir dünya mümkündür’ diyerek bu anlayışın temellerini atmış, yolunu açmıştır.
   Seçimden sonra bu yolda rahatlıkla yürüyecektir.
   İşte o zaman ‘Türkiye Yüzyılı’ bir temenni, bir ideal olmaktan çıkıp müşahhas bir gerçeklik olarak tezahür edecektir.
   Allah’ın izniyle…

 11. Anlaşıldı , bu gün kısmetimizde büyük devlet adamı Sayuın Devlet Bahçeli güzellemeleri varmış, bendeniz de büyük şerefler duydum efendim !
  .
  Ben 19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik , Spor Bayramı münasebetiyle , başta M.K.Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere , bütün şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyor, hepsine gani gani rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun inşallah !
  Ve bu günkü Cuma hutbesinde , bu gün hakkında tek kelime etmeyen Diyanet İşleri
  Başkanlığına da bu vefasızlık ve nankörlükten dolayı en derin teessüflerimi iletiyorum !

 12. “Şimdi elindeki F-16’ları tamir dahi edemiyor. ”

  İHA yapyoruz diyorlar ya Böyle sakıncalı düşünce olurmu Karayolundan Örnek vereyim.

  Tır, Kamyon, Otobüs; Dolmuş, Araba ,Motorsiklet, Mobilet ,Puch Motor, Bisiklet Bu araçların kullanıldığı yerler Farklıdır.

  Misal Bir kurye Araba ile ürün taşıyabilirmi? Taşır ama maliyetli olur. Kuryenin motoru Ev Elektrikle çalışıyor.

  İHA’nın karayol Karşılığı Bisiklet. F16 Karayol karşılığı Otobüs

  • Biz size İHA yapamazsınız demiyoruz ki jet uçağı yapamazsınız diyoruz. Yaptık demeyin. Uçurun görelim. Yahu daha araba motoru yapamıyorsunuz, motoru olmadan uçak yaparım demeyin bari. Alçaktan uçun biraz. Aya dört şerit yol yaparım diye milleti keriz yerine koymayın. Koca Amerika F-35’leri uluslararası konsorsiyum ile yapıyor. O projeden de atıldınız, doğru durmadığınız için. Şimdi F-16’nın parçasına muhtaç bıraktınız ülkeyi.

   • ender bey araba motorunu bırak adam jet motoru yapıyor.
    Hani keşfedilen doğalgaz da boru ile Rusya’dan geliyordu ya onun gibi birşey.

 13. Türkiye islam dininin yayılmasında sınır noktada görülüyor ve osmanlı bizans dönemi ile Fatih in Bizans ı aldığı günlerle kıyaslama yapılarak bir çıkarıma gidiliyor🙂. Tıpkı yazarın 22.5 piskevit hesabı gibi😂.
  Ayasofya müzesi nin camiye dönüştürül mesi, eskiden beri Fener patrikliğini de ekümenik yapma mücadelesine karşı dik duruş.. 1500 yıllık bir geçmişle yaşayan
  ama fakat lakin…
  daha şurda 100yıllık varoluş mücadelesini anlayamayan, anlamaktan kaçınan, hatta kendi beyin arkasındaki haleti ruhiyesine düşman! Belleyen!…
  Bir düşünceyi hakim kılmayı becerebiliyor😯
  -bir toplum yerinde sayarken, nassı engelleyecek başka bir dinin yayılmasını? Kendi içine sirayet etmesini? Kendi nassı yayacak dinini imanını??
  (Birini ekümenik yapmadın annadık Ayasofya da ayin de yaptırmadın!! Yapsaydın; yarın yahudi için süryani için şii için hatta budist tapınağıda talep etseydiler mesela!!!!.. -para virip açtırırlarmıydı kanalı pardon buda heykelini taksim meydanında!?!?)
  -bu örnek sarmadı,
  Milyon liralık ihaleyi verirken yönetenler gel bakiimm abuzittin kaç viriyon?!
  Olmaazz .!.. az daha düş☹️
  müdür istediğin?
  Yoksa ihale şartnamesine yüzdeyüz uyarım en iyi ve kaliteli yapıyı en ekonomik sapasağlam ben yaparım!!!🤔
  mıdır doğrusu, olması gerrken?😡
  🤔bunları sorgulayıp omeşhur 6’lı masaya yatırmadan, çıkarsan yola: bulamasın yolunuda doğruyuda!
  Denizden dolanıyor Afrikadan giriyor adamlar artık batıya.
  Süleyman şah türbesini anlamak demek, suriyeli göçmenleri geri göndermek demektir mesela🙃🤔
  Hizbullahı anlayabilmek için hdp yi pkk ypgy yi tanımak bilmek,
  Mücadelenin, MALİYET inin bedelinin sonuçlarının getirisi KİME! götürüsü bedeli bize TOPLUMA (ve direkt siyasete) diyebilmektir annayabilmektir
  BAŞARIYA GİDEN YOLU AÇAN KAPININ ANAHTARI🙂
  annayamazsan böyle savrulursun,
  bir aşağı bir yukarı.
  (Bak şifre başlıkta yazılı)

 14. Ey muhalifler!
  Çok istediğiniz iktidar değişikliğini de ancak halk yapabiliyor. Yüz yıldır uğraştığınız halde bu halkı değiştiremediğinize göre sizin değişmeniz gerekiyor!
  “Kem alat”la “kemalât” olmaz! Samimiyetsiz takıyecilerle hedefe ulaşılamaz.
  Bu sebeple, samimiyette; güvenirlikte; yerli ve millîlikte ve en önemlisi de demokratlıkta, Erdoğan’ı geride bırakacak bir lider bulamadığınız sürece patinaja devam edersiniz.
  Her şeye yeniden başlamalısınız. Vesayetçi kafayı değiştirip, kendi ülkeniz ve milletiniz için düşünmeyi öğrenmelisiniz.
  Ya da… Sizi, “tuvalet terliğine bile oy vermeye” sürükleyen kin ve nefretten vazgeçip, halkın sesine kulak vermelisiniz…

 15. Millet ittifakı lideri sn Kılıçdaroğlu Abdullah Gül ile görüşüp onu ikna edebilirse seçim alanında birlikte elini havaya kaldırırsa milliyetçi ve muhafazakar kesimden , Kılıçdaroğlu lehine dönenler olabilir.Özellikle Deva partisi bunu başarabilir.Secim alanlarında Kılıçdaroğlu nün partili kimliğinden istifa ettiğini tüm Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacağını beyan etmesi oyunu artırır kanaatindeyim.İyi partiden ,büyük birlik partisi ve MHP den Kılıçdaroğluna gitmeyen oyları alma görevi Mansur yavaş -meral aksener- Sinan Ogan üzerine düşen bir görev .Bu arada deva Saadet gelecek tabanlarına CHP değil Kılıçdaroğlu na oy veriyorsunuz hasta yeniden refah içindeki kişilere anlatmalilar.

 16. Adam kazandı! Evet adam kazandı ama Türkiye kaybetti. Bunu halka iyi anlatmamız lazım. Halk sonuçta bir hikayeyi satın aldı. Bu hikaye oldukça yalandan bir hikaye. Halkın bilinmeyen bir gelecekte durumunun iyi olacağını satan bir hikaye bu. İktidar dünyaya meydan okuduğu, hatta aya dört şerit yol yapacağı gibi absürt iddialar içeren bir hikaye satıyor. Din soslu, artık daha çok milliyetçilik soslu bir hikaye bu. Halk gerçekten bu hikayeye inanıyor. Çünkü yıllarca bölüneceksin, yok olacaksın, dış güçler seni ham yapacak gibi hikayelerle halkın beynini yıkadılar. Ancak ortada bir sonuç var. Kötü bir karne ve sürekli kötüye giden bir eğilim var. Bu boş hikayeyi satın almak anlamlı değil. Ancak halkımız maalesef risk alan bir halk değil. Ve kolay kanıyor. Mevcut durumuna razı ve durumu idare etmeye bakıyor. O yüzden ülke de ileri gitmiyor. Hep yerinde sayıyor yada geri gidiyor. Bir kısmı da hala Osmanlı gibi yakında etrafa korku salacağı gibi boş ve saçma bir hayale kapılmış. Durumunun farkında olmayan boş bir düşünce elbette. Ayrıca bu tür emperyal sömürgeci hayaller de hiç hoş değil. Hem karşısındakini bölücükle emperyalistlikle suçla, hem de aynı yolda hayallere kapıl. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Eşitlik ve barış yerine böyle saçma düşüncelerle dünyada ancak kaos üretirsiniz. Bütün göstergeler ortada. Akp ilk döneminde ciddi bir sıçrama yaptı, çünkü AB’ye tam üyelik başvurusu yaptı ve ciddi sermaye çekti. Sonrası ise hem AB’den hem demokrasiden hem de gerçeklikten uzaklaştı. Şimdi elindeki F-16’ları tamir dahi edemiyor. Tekrar gerçeğe ve bugüne dönmek zorundayız.

Yoruma kapalı.