İsrail beklemediği yerden darbe yedi; 1973’ten bu yana hiç bu denli sarsılmamıştı… 

13
Reklam

Her şey İsrail’in istediği yolda gidiyordu. Mısır ve Ürdün’le sınırlı kalan Araplar’a varlığını kabul ettirme girişimi, ABD eski başkanı Donald Trump’ın devreye girmesiyle ‘İbrahim Mutabakatı’na dönüşmüş ve Körfez ülkelerinin çoğu İsrail ile ikili ilişkiler kurmuştu.

Son olarak Suudi Arabistan’ın da kervana katılması bekleniyordu; hem de hiç gecikmeden…

Bu gelişmelerden aldığı cesaretle, İsrailliler, münasebetli münasebetsiz, Müslümanların Kudüs’teki kutsal mekanlarına giriyor ve orada kendilerine ters bakan Filistinli’yi hapse gönderiyorlardı…

İsrail’in beş kez gidip altıncı kez yeniden eski koltuğuna kavuşmuş başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistin’i hizaya getirdiğinden emin, gözlerini ülkesindeki muhalif kesimlere dikmiş, onları daha kolay sindirmeyi sağlayacak bir yargı paketini zorla da olsa yasalaştırmaya kalkışıyordu.

Şimdilerde hayatı Helen Mirrer’li bir Hollywood filmine konu olan İsrail’in eski başbakanlarından Golda Meir’in vaktiyle sözünü ettiği ‘‘En iyi Filistinli ölü Filistinli’dir’’ niyetinin yerine gelmesine ihtiyaç kalmadan, Filistinliler kendi ülkelerinde yok sayılmaya başlamışlardı.

Kimse, Birleşmiş Milletler bile, bir zamanlar herkesin dilinde olan ‘iki devletli çözüm’ formülünü ağzına almaz olmuştu.

Ünlü Mossad’ı ve içeriye dönük Shin Bet’i gibi istihbarat örgütlerine ek olarak, ülkenin teknoloji firmalarının ürünü olan programlarla global çapta dinlemeler yaparak bütün dünyada olup bitenleri anı anına takip edebiliyordu İsrail…

Dün sabaha kadar İsrail bu durumdaydı ve İsrailliler için bir dini bayramın son günü olan dün, bütün bu görüntüyü ortadan kaldıran yeni bir gelişme yaşandı.

Reklam

Yalnız İsraillileri değil, Gazze’ye tıkılmış ve oradan çıkmaları İsrail ordusunun aldığı birkaç aşamalı tedbirlerle engellenen 2,5 milyon Filistinli’yi de şaşırtan bir gelişmeydi yaşanan: Hamas örgütünün militanları Gazze’yi İsrail’den ayıran sınır duvarlarını yıkıp karşı tarafa geçtiler dün sabah erken saatlerde ve önlerine gelen herkesi sonradan rehine olarak kullanmak amacıyla sınırın kendi tarafına geçirdiler…

Eş-zamanlı olarak Gazze’den İsrail içindeki hedeflere füzeler de gönderildi. 

Gazze’den gelebilecek her türlü silahlı/füzeli saldırıya karşı etkili olduğu bilinen ve Almanya’nın da satın almaya talip olması beklenen ‘Iron Dome’ (Demir Kubbe) savunma sisteminin, dünün önemli bölümünde, pek işe yaramadığı görüldü.

Gün biterken, yüzlerce İsrailli’nin rehin alındığı ortaya çıktı. İsrail makamları o kargaşada 300’ün üzerinde kayıp verdiklerini, binden fazla da yaralıları olduğunu açıkladı.     

Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından izleyen gözlemciler, İsrail’i müthiş aciz gösteren bu gelişmenin, 1973 yılında, yine İsrail için kutsal böyle bir Yom Kippur günü, Mısır ve Suriye ordularının ani saldırılarıyla başlayan savaştan bu yana, İsrail’in hiç karşılaşmadığı ciddiyette olduğu görüşündeler. 

Hamas’ın günler, haftalar, çok muhtemeldir ki aylar öncesinden hazırlığını yaptığı kalkışmadan, İsrail’in o çok övündüğü istihbarat örgütlerinin haberi olmadığı anlaşılıyor.

Filistinlilerden gelecek tehditlere karşı kendilerini koruyacağı güvencesine sahip İsrailliler, dün bütün gün, ordularının nerede olduğunu, neden yardımlarına gelmediğini sorup durdular.

Bunun anlamı şu: Dün yaşanan ve halen devam eden girişim sonrasında, buna nasıl cevap verirse versin, İsrail artık eskisi gibi olamayacak. İsrailliler kendilerini bundan böyle güvende hissedemeyecekler. 

Reklam

Elbette bu durum İsrail siyasetini birebir etkileyecek.

Yaşananlardan Filistinliler ne kazanacak?

İşte bu soruya bugün kesin bir cevap vermek mümkün değil. Yaşananlar dünyanın dikkatine girer girmez, Batılı liderler, İsrail’in yanında olduklarını duyurmak için sıraya girdiler. Batı dünyası dışındaki ülkelerin liderleri de, Hamas militanları asker-sivil ayırımı yapmadan karşılarına çıkan herkesi rehin aldığı için, sivillere karşı girişilen tavrı hoş görmediklerini açıklama ihtiyacı duydular.

Zaten dünyada destekçileri bayağı azalmıştı, Filistinliler bu girişimden sonra kendilerini uluslararası arenada daha fazla yalnız hissedebilirler.

Sokaklar -Batı’da da Doğu’da da- Filistinliler’den yanaydı, bundan böyle de bu durum devam edecektir. Bu da özellikle İslam ve Arap dünyalarında dalgalanmalara yol açabilir. Ülkelerin içlerini karıştıran gelişmelerle bile karşılaşılabilir.

Filistinliler yalnız kurulması mutasavver Filistin Devleti’nin sınırları içerisinde kalacakları varsayılan Gazze’de ve Batı Şeria’da değiller, İsrail’in içinde İsrail vatandaşı olarak yaşayan sayıları hiç de az olmayan Filistinliler de var.

İsrail’in gündemden düşürdüğü ‘iki devletli çözüm’ konusunun bugünden sonra yeniden tartışılmaya başlamasını bekliyorum. Gelişme bunu sağlarsa, işte o zaman, Filistinlilerin kazançlı çıktıklarını çok daha rahatlıkla söyleyebiliriz.

ΩΩΩΩ

Reklam

13 YORUMLAR

 1. İsrail ile Filistinliler savaşı diyebilmek mümkün değildir. Çünkü bir devlet karşısında hayali birşeyle savaşıyor muş gibi yapıyor! diyebiliriz.
  Bazan kendine bir hayali düşman, hayali terör örgütü icat eder batılı taktiği😡..
  Bu sefer Hamas-İsrail dalaşı diyebilir miyiz?
  Yada hayal dünyasını genişletip, Abd-İran kapışması olsa mesela 🤗..
  Biz karışmalı mıyız bu işe? Ben buna bakarım. Daha sağlık ocağındaki personeli Doktorları koruyamıyoruz ama olsun!!! (Bu sağlık ocağı hikayesi tutmaz dedik taa ilk günden😡. Her semt yada ilçeye her branştan iki dR olacak şekilde ilçe poliklinik leri olmalı!!!! dedik buradan günlerce).
  Sağlık ocağı nın işi bellidir, koruyucu birimdir aşı yapar hamile takibi vs..
  Kadınları korumak!! koruya bilmek!!! var dı birde🤔..
  Eski gelenek adet göreneklerimizi unuttuk lakin, bu Anayasa da koruyamıyor belliki,
  yenisini mi yapsak ne?🤗🤗🤗.

 2. İSTİHBARAT, AZİL Mİ ? TERFİ Mİ?
  Tarihi saldırıdan Mossad’ın haberi yok ise, istihbarat şefinin derhal azledilir
  Daha önce istihbaratını almış ise, azil bir yana terfi eder.

 3. Allah filistinli kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun…Alemi islama intibah versin..alemi islamın ittihadına vesile olsun…Amin…

 4. Bir ulusu yok etmeye çalışıp milyonlarca insanı açık ceza evinde tutup ölüme açlığa sefilliğe mahkum edeceksin karşı koyunca da dünyayı başlarına yıkacaksın .Adalet bu mu insan hakları bu mu .Rezil ABD ile siyonist İsrail i haklı göstereceksin. İnsanlık için en büyük tehlike ABD nin varlığıdır. Bulunduğu her bölgeyi açlığa sefilliğe uğratmıştır. Onlar ellerini buralardan çekmeden
  ne suriyeye ne Irak a nede filistine huzur gelecektir. Hatta ülkemizdeki teror bile buna bağlıdır.
  Ama kabahat İslam aleminde , o insanlıktan çıkmış Arap prenslerinde .Tükürükle boğulabilecek bir israil e gereken dersi ekonomik ve siyasi olarak vermedikleri için utanmalılar.

  • Suudi Arabistan İsrail’i sorumlu tutarken Çin Filistin’e desteğini açıkladı, derin stratejist Davutoğlu’nun islam işbirliği teşkilatının acil toplanmasını istemesine Levent Gültekin liseli ergenlerin heyecanına benzetti. Halbuki Davutoğlu bu çıkışıyla Çin’e perinçek’i değil beni gönderin mesajı vermiş olabilir netekim!

 5. Yazar ne annatıyor, okur ne olarak okuyor, yorumcu ne diyor neyi yorumluyor ben bilemem. Çünkü beni gelecek ilgilendiriyor
  Kimisi yarasına merhem derdine DEVA arar,
  Kimisi geçmişin kör kuyusunda debelenir durur,
  Kimisi de önüne, GELECEĞE bakar👀
  (Kafasına b.k kovası boşalmışsa b.klu gözlerle, gül yaprakları atılmışsa kafasına mis kokularla bakar dünyaya🤗.)
  İki yarışçı ise birbirine İYİ olan kazansın diler sadece.. (kılıçlı olur genelde😂).
  İsrail hakim olabilir mi bu bölgeye???
  Mümkin değil!!!
  Sınırlar değişir mi kısa bir sürede???
  İmkansız!!!
  Çok can gider çok insan telef olur mu?
  MALESEF EVET😡😡😡.
  Kazanan kim olur:HİÇKİMSE
  Kaybedenler:TÜM BÖLGE😡😡😡😡😡.

 6. Filistin halkı, toprakları bir terör çetesi tarafından işgale uğramış mazlum ve mağrur bir halktır ve Siyonist teröristlere karşı kendilerini her türlü şekilde savunmalarından daha doğal bir şey yoktur. 

 7. Yüzlerce rehine var Hamas’ın elinde İsrail’in her vatandaşi kıymetlidir.Oyle rahat vuramayacaktir her yeri..

 8. Uçan kuştan haberi olacak teknolojiye sahipken, gafil avlanmış İsrail.
  ve bütün dünya mazlum! İsrail’in yanında..

  • Gerçekte hiç kimse İsrail’in yanında değil, İsrail görünenin tam aksine yapayalnız bir ülke. Yalnızlığını zorbalığına borçlu. Siyaset gerçekleri ters yüz ederek yapılıyor dünyada!

  • Gazze’dekiler de insan.

   Ama onlar ölünce sadece sayıya dönüşüyor, dünyanın kılı bile kıpırdamıyor. Gazze’de 1500 kişi öldürülürken umurunda olmayan dünya, İsrail’de 3 kişi öldürüldüğünde ayağa kalkıyor. Daha en başından kabullenilmiş bir taraftarlık var: Filistin’i işgal ettiği halde İsrail daha en başından beri haklı kabul ediliyor. Filistinliler öz yurtlarından sürülürken, Filistin, Filistin halkı için kapalı bir cezaevine dönüştürülürken, şehirler, mahalleler, sokaklar yüksek kin duvarlarıyla bölünürken, yerli halkın kapıları kırılıp, evleri bir bir işgal edilirken… Bütün dünya tarafını belirlemiş, gaspçı ve talancı İsrail’i haklı buluyor…

   Bu durum, 1967’den beri, artarak devam ediyor. Dünyada sınırları belirli olmayan ve sürekli genişleyen tek ülke var; İsrail…

   Ve bu çirkin hırsızlığı, ülke çalıcılığı, hayat yankesiciliği, hak kapancılığı, utanmaz talancılığı kutsamamızı mı bekliyorlar?

 9. Benim olaya bakışım daha farklı ; Filistin’den beklenmeyen bu derecede ağır bir saldırı, aslında Israil’in eline büyük bir koz vermiştir, Israil bunun bedelini çok ağır bir şekilde ve misliyle ödeyecektir, ayrıca bütün dünya da Israilden yana tavır takınmıştır, BM. ise kullanan başka bir şey değildir, Rusya ise zaten kendi derdine düşmüştür , hoş düşmesiydi ne yapardı , o da bilinmez !
  Velhasıl Filistin yerle bir edilecek , başka bir şey olmayacaktır!

 10. İnşallah Fehmi ağabey. Bende aynı düşüncedeyim. İçimizde Gazzelilere düşman bazı sözde Türk (!) milliyetçileri olmasına rağmen ben bu savaşın Filistinlilerin bir başarısı olarak görüyorum.

Yoruma kapalı.