İYİ Parti lideri Meral Akşener’den ‘mea culpa maxima’ hazırlığı…

31
Meral Akşener..
Reklam

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener hem illere gidip konuşuyor, hem de kendisini ekranlarda izliyoruz. Her yeni konuşmasında hep siyaset açısından hayati noktalarda benimsediği siyasi tavra değiniyor.

Ve, her seferinde biraz daha artan ifadelerle kendisini suçluyor.

Dün partisinin Trakya bölge istişare toplantısında da uzun konuşmuş Akşener; konuşmasının bir yerinde ağzından şu sözler çıkmış:

“Tek adam rejimi hepimizin hatalarıyla 3 dönem kazandı, onaylandı. Evet suçlu benim hay hay. Durumu değiştirmiyor.”

Okuduğum metinde bu cümleyle karşılaştığımda dilimin ucuna Batılı aydınların münasebetli münasebetsiz kullandıkları Latince ifade kalıplarından en yaygını geldi.

Mea culpa

“Benim hatam” anlamına geliyor bu Latince ifade…

Yaygın kullanım Hıristiyan inancıyla ilgili. ‘Günah çıkarma’ adetinin bir uzantısı. Ancak, kullanıla kullanıla o kalıbın din ile irtibatı unutulmuş; hemen herkes, şimdi bizde Meral Akşener’in durumuna düşenleri anlatmak için, yeri geldiğinde ‘mea culpa’ kalıbına başvuruyor.

Reklam

Batılı hatasını kabul ettiğinde özür diler, ancak İYİ Parti lideri, görüyorsunuz, ‘tek adam rejimi’ diye andığı AK Parti iktidarının devamındaki ve Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilebilmesindeki kendi rolünü sahiplenirken, hiç de öyle özür dileme havasına girmiyor.

Tam tersine, son seçimin kazanılması için kendisinin zehir içmiş gibi olduğunu ileri sürüyor.

Övünüyor bir bakıma.

Bir de hatayı bir yıl boyunca her ay aynı masayı paylaştığı diğer liderlere de üleştiriyor.

Oysa her cürümde suçlu ortaya çıkınca durum değişir. ‘Mea culpa’ sayesinde Akşener’in son seçimin ‘suçlusu’ olduğu kendi itirafıyla öğrenilmiş oldu; durumun değişmesini gerektiren yeni bir gelişme bu. 

Ancak o cümlesinden Akşener’in gereğini yapmaya niyetli olmadığı anlaşılıyor.

‘Mea culpa’ türü açıklamasında, Akşener’in itiraf ettiği tek siyasi hatası değil bu; itirafta bulunduğu başka hataları da var aynı konuşmada.

Bir önceki -2018 yılında yapılan- cumhurbaşkanlığı seçiminde de hatalı davrandığını itiraf ediyor İYİ Parti lideri.

Reklam

“Sonuç itibariyle sayın Erdoğan’ın kazandırılmasını ben sağladım” bizzat kendisinin cümlesi.

Akşener seçime katılabilmesi için partisine 15 milletvekilini ödünç veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bu yardımına teşekküre gittiğinde, ondan cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü düşündüklerini öğrenmiş. “Ben de arkadaşlarımın beni aday ilan ettiğini ve Gül’ü kabul etmeyeceğimi söyledim” diyor..

O güne kadar kendisinin adaylığı ciddi biçimde düşündüğü bilinmiyordu. Gül’ün ismi telaffuz edildikten sonra “Ben de adayım” diye ortaya atıldığı duyuldu. Hatta “Ortak aday olarak Gül’ü düşünüyoruz” denildiğinde, ilk elde bu fikre olumlu baktığı da kulaklara gelmişti. Sonra nedense ‘ortak aday’ formülünü boşa çıkarttı Akşener

Kazanacığı iddiasıyla…

Sonucu biliyoruz: Tayyip Erdoğan ilk turda ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi 2018 yılında.

Günah çıkarma amaçlı açıklamasında şu cümleler de var:

“Sonuç itibariyle sayın Erdoğan’ın kazandırılmasını ben sağladım. Birinin kafasına taş düşmesi benden biliniyor. Ben yoksam bir İYİ Partiliden biliniyor. Hala sayın Gül’ü çok seven gazeteci kılıklı arkadaşlar beni ve partimi biçiyor. Orada suçlu ben. Sayın İnce’nin kazanamamasının suçlusu ben. Yüzde 10 aldık.”

İYİ Parti -daha doğrusu Meral Akşener– birkaç ay sonra yapılacak yerel seçimden sonra da, partililerinin karşısına “Bu seçimi de ben kaybettirdim” demeye zihnen hazırlanıyorsa hiç şaşırmam. 

Bir önceki yerel seçimde, büyükşehir belediye başkanlıklarında CHP’nin kazandığı yerlerde diğer muhalefet partileri aday çıkarmamışlardı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş o sayede İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını kazanabilmişti.

Önümüzdeki seçimde İYİ Parti’nin her yerde kendi adaylarını çıkaracağını genel başkanları söyleyip duruyor. AK Parti öyle çok parlak aday aramasına gerek bile kalmadan, İstanbul’da Binali Yıldırım’ı, Ankara’da Mehmet Özhaseki’yi yeniden aday göstersin, onların bile sandıktan kazanarak çıkması mümkün.

Günahlar çıkartılırken, bunu yapan iki kez ‘mea culpa’ dedikten sonra üçüncüde o kalıba ‘çok büyük’ anlamına ‘maxima’ sözcüğünü de eklermiş: “Mea culpa maxima” diyerek…

Üçüncü hata siyasette de işlenirse ona ‘çok büyük hata’ denilecektir.

Hazırlıklı olalım.

ΩΩΩΩ

Reklam

31 YORUMLAR

 1. “Tek adam rejimi hepimizin hatalarıyla 3 dönem kazandı, onaylandı. Evet suçlu benim hay hay. Durumu değiştirmiyor.”
  Bu cümleden “mea culpa” yı nasıl çıkarttınız bilmiyorum. Ben daha çok serzeniş hissediyorum.
  Yani “Her hatayı benden biliyorsunuz, sadece %10 alabilmiş bir partiden. Bunda kayıtsız şartsız koşulsuz AKP ye destek veren MHP ile koltuğuna yapışmış seçim kaybetmekten usanmamış bir lidere sahip olan CHP nin hiç mi hatası yok” diyor sanki..!!

 2. İyi parti örnegin akp ile birlikte olsa çesitli belediyeler kazansa ihanet😂😂😂
  Ama chp ile birlikte olup birkaç belediye alsa devletci milletci😃😃
  Chp liler şu anda bu kafada😂😂😂😂
  Böyle birsey olabilir mi??
  Yani iyi parti müstakil bir parti degil….kendi başina secimede giremez..chp haricinde baska partilerlede ittifak yapamaz. chp nin yamağı kuyruğu tavşani…
  Bunu muhalefet ve iyi partililer göremiyormu? Hadi tuvalet terligine oy verecekleri ikna ediyonuzda…. bizi 😂😂😂😂😂

 3. KORU HALA GÜLÜ ADAY GÖSTERİLSEYDİ KAZANIRDI HAVASI VA EĞER GÜL VE CEVRESİ GÜLÜN KAZANACAGINA İNANSAYDI ÇOKTAN GÜLÜ HEMEN HİÇ KİMSEYİ DİNLEMEZDİ AMA BAKTİKİ BABUÇ PAHALI EN KİBAR ŞEKİLDE ADAY OLMADI BİRDE HALA ANLAMAMIŞIN KENDİNE GÜVENEN VE İNANAN ÇIKAR HODRİ MEYDAN FER YANİ LİDER ÇIKAR AMA MALİSEF BİRİLERİ KOLUNDAN TUTACAK BENİM ADAYIM DİYECEK BUNU BEKLEYEN LER ADAY FİLAN OLAMAZ BUNDAN SONRA ÖYLE BİR DÜNYA KURULMAZ BİRDAHA DÜNYAYA TAYYİP GELMEZ MALİSEF

  • A.Gül aday yapılsaydı masa kazanırdı belki🤔. Ama fakat, İYİ parti bu zamana kadarki aldığı mesafeyi alabilir miydi?? Orası meçhul! İşte o bize olan meçhul, Meral bacıya âyan olmuş; açıklarsa giz sır sınıfı çıkar açığa🤗. O da politikacının sırrı olsun.
   Akp den sonra!… da yine devam AKP’nin daha belasıyla!..😂😂😂 riski diyeyim anla.
   Bir tahminimide ben yazayım:
   Erdoğan,ın üstüne kdv+ötv koy piskevit arasına = sonuç :daha da güçlü, muktedir, donanımlı ve yetkili bir RTE!!!! Gelecek Erdoğan’dan sonra😯.
   Ahhan da yazıyorum buraya, hemde kara kömürle🙂.
   Not:KKILIÇTAROĞLU nun kazanamayacağını fısıldayanlar kulağına,
   “Kendi haline bırak onu🤣🤣🤣 diye etmiş olamaz lar mı: İKNA?”

 4. son seçimden evvel de söyledim meral akşener akp nin gizli ortağı ve akp yi menfaatlerine uygun olduğundan iktidarına destek veren müesses nizamın temsilcisi.
  akp ye desteğini açık açık veren mhp ve devlet bahçeliden daha çok iktidara destek veriyor.
  çünkü insanların kafasında bu muhalefetten bir şey olmaz iktidara gelseler daha beter oluruz imajı oluşturuyor.
  denize düşen yılana sarılır durumu oluşuyor.
  kemal kılıçdaroğlu meral akşener desteğiyle kaydı hayat şartı ile ülke erdoğana teslim.

 5. CULPA SAN SERVANDA CULPA SİNE QUANON

  Meral el yükseltiyor, aslında masadakiler de belli oldu. Söylediği istanbul ve ankarayı bizim sayemizde kazandınız. Dolayısı ile bu iki şehirden birini vereceksiniz. Verecekler mi, verebilecekler mi? Bunu sayın yazar bilir bize de söylerse aydınlanırız. Yoksa yine gülüm benim derdim aşkım teraneleri okumaya devam ederiz.

  • Ya birini verirsin!.. ile başlar pazarlık ta,
   Fit olurlar bence 51 senin olsun 49 bana da.. en sonunda:)

  • İstanbul ile Ankara zaten onlarda İzmir deseniz daha anlamlı olur. CHP İzmir’i Meral Akşener’e verir mi?

 6. Siyasetçi hataları biz seçmene halka zarar veriyor.😡. Oturdukları yerden kaldırttırmayan düzen değişmediği sürece herkes hata yapar! hiçbiride özür dilemez.
  Hata yapmışsa kenara çekilir bir onurlu siyasetçi, delegesi myksı pmeclisi herkesi EŞİT SEVİYEDE karşısına alır;
  -EN İYİ ADAY HANGİSİ İSE OY ÇOĞUNLUĞU İLE SEÇMENİNE TERCİHİNİ BELLİ EDER!
  -bu listede örneğin tekrar Kılıçtaroğlu da olabilir! Akşener de🤗.
  Ama fakat buna cesaret edecek bir baş koltuk oturanı varmıdır??? Yohtır😂🤣😂
  Doğrusu budır🤗.

 7. Son Seçimde Meral Akşener masayı Terketmesi %3-4 Oy kaybına Sebep oldu.
  Sadet’te Erdoğan Seviciler Tarafından Kılıçdaroğlunu Namazlaya Bilmeden Bastırarak Yapılan Kompleden Dolayı %1-2 Oy kaybı oldu.

  Arkadaşlar Şimdi ki Mevcut Siyasiler Erdoğanın Tuzaklarını iyi öğrendiler. Artı Erdoğan Sevicilerde her Yerde çalışıyor. Belki Evde Kardeşinizde Erdoğana Çalışıyor, Örnek Mahalle Bakkalı Kültürü olan Şehir ve Kasabalarda Bakkalların Çoğu Erdoğana Çalışıyor.

  Mevcut Muhalif Siyasilerle seçime gidin. Kılıçdaroğlu İyice Erdoğanı Çözdü. Kılıçdaroğlu kazanmasına Ramak kaldı. (Yeni Maceralara gerekmez yeni gelende Tecrübesiz olduğundan Erdoğan hemen Nakavt ile yener.)

  Muhalif Siyasiler Geldi De mi Parlementer Rejime Geçince İSTEDİĞİNİZ ADAMA Parti kurdurun ona verin; Ama Tek adam Rejiminde Zorbalık ve Fakirlik bulursunuz. 10 sınıf insan olursunuz(Yani Köle)

  • Kendinizi kandırıyorsunuz. Kemal kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında şansı yok. Suçu da Akşener’e atıyorsunuz.
   Akşener’e masayı terk etme dışında alternatif bırakılmamış ki.
   Biz 5 parti anlaştık Kılıçdaroğlu adayımız demişsiniz. İşine geliyorsa demişsiniz.
   Akşener’in masadan kalkmak dışında seçeneği yoktu. Geri dönerek hata yaptı. O da medya baskısı nedeniyle.
   Ha geri dönmese de muhalefet tarafından seçim kaybı nedeniyle asıl sorumlu olarak suçlanacaktı.
   Şimdi de belediye seçimlerinde suç Akşener’e yıkılmaya çalışılıyor. Neymiş ayrı aday gösterecekmiş. Varmaya çalıştığını yer seçime sadece CHP girsin tüm adayları da Kılıçdaroğlu belirlesin. Tek parti rejimi geri gelsin.

 8. 2023 ASİSTİ DE AKŞENER’DEN Mİ?
  “Başkanlık sistemi Türkiye’nin bölünme projesidir” diyen bahçeli, “2017” yılındaki Anayasa değişikliğini gündeme getirivermişti.
  Kabile Reisliği Hükümet Sistemi’ni milletimize armağan etmişti!
  Cumhuriyetimizin 100. yılına ve zat-ı şahanelerine yakışır bir armağan! da Akşener’den bekliyoruz.

 9. Akşener hata kendisinde derken başkalarının suçu kendisine attığını söylemek istiyor. Kendisini yazıda belirtildiği gibi hatalı görmüyor. En azından tüm hatanın ya da hatanın büyüğünün kendisinde olmadığını düşünüyor. Rakipleri, muhalefetteki diğer ortaklar, medyada bazı kişiler tarafından hatanın kendisine yüklenmesi karşısında bu şekilde bir ifade kullanılmış.
  Akşener’in ifadelerinden bunlar rahat anlaşılabilir. Ancak ifadeleri bu şekilde anlamayıp onu suçlu, asıl suçlu ya da tek suçlu göstermek doğru değil.

  Kendisinin gücü, etkisi belli. Son seçimde adayın belirlenmesinde düşünceleri ortakları tarafından önemsenmedi. Ne yapacak masadan kalkmaya çalıştı ancak medya baskısı nedeniyle geri adım attı. Ha masaya geri oturmasa ve seçim yine kaybedilseydi en çok suçlanan kendisi olacaktı. herkes kendisinin ya da desteklediği kişinin hatlarını örtmek için suçu başkalarına atıyor. Akşener muhalefetin günah keçisi olmuş durumda.
  Sanki millet ittifakının diğer partileri anketlerde diğer olası adaylara göre geride kalan aday üzerinde anlaşıp Akşener’i de işine gelirse durumuna düşürmemiş gibi hepsi sütten çıkmış ak kaşık oldular. Benzer şekilde belediye başkanları da cesaret edip aday olamadılar.

  Benzer şekilde 2018 seçiminde de Gül’ün tek aday olursam kabul ederim yaklaşımını kimse eleştirmiyor da Akşener aday olması nedeniyle suçlanıyor. Demokraside seçme ve seçilme hakkı var. Akşener de bu hakkını kullanmış. Bunda kınanacak bir durum yok. Gül madem kendisine çok güveniyor bir zahmet aday olup Akşener’i geçeydi. Madem muhalefetin tek adayı olunca kazanacağını düşünüyor Akşener aday olunca en kötü seçim 2. tura kalırdı ve 2. turda teke tekte geçerdi. Aday olmadı çünkü cesaret edemedi.

  Yani aday olmaya bile cesareti olmayanlar eleştirilmiyor da kalkmış rahatını bozup, mhp genel başkanlığı adaylığı için uğraşmış olmayınca ayrı parti kurmuş, cumhurbaşkanı adayı olmuş, çaba, cesaret göstermiş biri eleştiriliyor.

  Şahsen siyasette herhangi bir grubu ya da tarafı desteklemiyorum. Ülkemiz için hayırlı neyse o olsun diye düşünürüm.

  Ancak muhalefette Akşener’e yapılanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. Muhalefetin başarısızlığında da Akşener’in varsa hatası diğer muhalefet liderlerinden daha azdır.

  • Siyasetin temel kuralı göreve talip olunmaz olana görev verilmez. Demokrasilerde göreve liyakatli olanı çoğunluk belirler. Çoğunluk kimin aday olmasını isterse o aday gösterilir. Meral Akşener diğer partilerin aday olmasını istediği Gül’de birleşen çoğunluğa karşı gelmiş ve o adaysa ben de adayım diyerek bozgunculuk yapmış.

   Durum bundan ibaretken muhalefet çoğunluğunun aday göstermek istemesine rağmen Abdullah Gül neden aday olmaktan kaçtı demeniz Gül’e haklı bir eleştiri yöneltirken Akşener’i aklayamıyorsunuz maalesef.

   Esas olan çoğunluktan ayrılmamak değil mi, ayrılanı da kurt kapmaz mı:)))

   • Benim kimseyi aklama gibi bir derdim yok.
    Ancak Gül’ün adaylığı üzerinden Akşener’in suçlanması pek doğru bulmuyorum.
    Herkesin aday olmak hakkıdır. Çoğunluk istediği adaya oy vererek öne çıkarır. Daha aday olma aşamasında çoğunluk seni istemiyor diye kendi partisi olan ve partisinin adayı olacak bir kişiyi adaylıktan vazgeçirmek pek demokratik olmaz.
    Kaldı ki Akşener adaylık için gereken imza sayısını topladı.

    İttifak içerisinde tek adayla gidilecekse bunun belirlenmesinde en çok oyu alabilecek aday seçilebilir. Lakin birden fazla adayla girilmek istenmesi de her siyasi partinin hakkıdır. Kimse o konuda suçlamada bulunamaz.
    Özetle Gül’ün adaylığını Akşener engellemiş değildir. Gül gayet CHP’nin adayı ya da CHP, SP ve DP’nin ortak adayı olarak seçime girebilirdi.
    Gül, Akşener yüzünden aday olamadı suçlaması çok haksız. Gül Akşener ile aynı partide değil. Akşener’in yüzde onluk bir partisi var. Akşener ancak ilk turda kazanmasına engel olabilirdi. Zaten seçim iki turlu Gül de en çok oyu alan iki adaydan biri olup ikinci turda kazanabilirdi. Ancak Gül cesaret edemedi. Tüm partiler anlaşırsa öyle aday olurum diyerek ipe un serdi. Şimdi suçu da Akşener’e atıyorlar.

    Bir kişinin herhangi bir seçimde aday olması bozgunculuk değildir. Hakkıdır. Demokrasinin de gereğidir. Ayrıca iki turlu bir seçimde isterse bin tane aday olsun. Aday iyi ise en kötü ikinci turda kazanır.

    Mesela son seçimde Kılıçdaroğlu ile birlikte İmamoğlu da aday olsaydı. Bozgunculuk mu olmuş olacaktı? Ancak İmamoğlu’nu CHPliler uyardılar. Arkanda durmayız dediler. O da cesaret edemedi. Böyle faşizan uygulamalar demokrasiye zarar veriyor. Aday olmak değil olmamak sorundur.

  • Bence Meral Akşener siyaseti bilmiyor. 6 lı masayı devirip bir gün sonra ortalığı toplamaya gelmesi bunun en bariz örneğidir. Bu tavrı ve tutumuyla 6 lı masaya en az 10 puan kaybettirdi.

 10. Birde iyi parti de sonucta mhp gibi büyük birlik demokratik sol gibi muhalefet partisi..illada chp ile ittifak yapmasi mi gerekli..o da diger muhalefet partileri gibi akp ile olabilir..bunda ne sorun var.yani iyi partinin muhalefetteki varligi sadece ve sadece chp ile ittifak yapma zorunlulugumu.?oda baska muhalefet partileri gibi siyaset geregi iktidar ile olup iktidarin nimetlerinden faydalanamaz mi..illada chp ile ittifak yapmak mı😂hatta kendi başina seçime girmesi bile suç😂😂😂ya bu nasıl bir anlayış..chp çook şımartılıyor…millet bunu gülerek dalga geçerek izliyor…

 11. bu ülkenin birbirinden değerli siyasileri hata/yanlış yapmazlar,
  hata ya da yanlış varsa tabi ki dış güçler yapmıştır.
  10 dan fazla seçim kaybeden kılınçdaroğlu bunca yenilgiyi kendinden bilse giderdi herhalde
  ya da hata yaptım diyen aksener nasıl kalabilir? ne yüzle?
  öte yandan ülkeyi içler acısı hale getiren, ekonomiden ahlaka her alanda bozgun yaşatanlar nasıl kalabiliyorsa hangi yüzle onlarda öyle gitmiyorlar kalabiliyorlar işte, sonra da hata bende diyorlar
  ya da kandırıldık aldatıldık falan falan…
  siyasilerimizi suçlamayalım lüffen, dış güçleri suçlamalıyız
  bize de bu yakışır değil mi ama?

  • İç güçlerle dış güçler birleşince küresel güç olmaz mı?

   Türkiye küresel meselelerde artık görüşü alınan bir ülke olduysa bu nasıl oldu?

  • Kemal Bey mazurdur.
   Ama Akşener, dış saldırılara niye hep sessiz kalıyor?
   Soru bu. Herhalde el sıkışmaktan vakit bulamıyor.
   81 ilde, 85 milyon kişinin elini bir an evvel sıksa da artık bitse bu şirinlik gösterisi ve nihayet kendine dönse.

 12. Ya bu nasıl bir zihniyet ve mecburiyet…bütün muhalefet illada chp ile ittifak yapmak zorunda mı.?mecbur mu?o zaman niye ayrı partiler?chp hep bedavacılığa alıştıgı için zorlarına gidiyor.1950 kadar tek parti….60 darbe ile iktidari chp ye ver…70 lerde otelle ile iktidar ol.80 yine darbe ile zihniyetin iktidar olsun.90 larda iktidar olamasanda ordu ile medya ile sanki iktidar gibi ol davran muhalefetken…ama Ak parti ile maddi manevi iktidarlık zayıflayinca helede başkanlik sistemi ortaya çıkınca iyice çocuklaştı..illa ben.hepiniz benim icin varsiniz😂illada benle beraber..yoksa benle degilsen cumhuriyete değerlere demokrasiye atatürk ikelerine karşısın modu algısı….esas TEK ADAMCILIK bu..tekcilik bu…chp çıknaz içinde ..adı gibi gerçekten halkın partisi olmak ile statüko partisi olma yol ayrımında…ama halkın partisi olmak istemiyor..ama herzamanki baskıcı zihniyetine devam edip “ben değişmeyecegim ama hepiniz de benimle birlikte olmalisiniz “dayatmasini cocukca yapiyor…bu asil millet chp yi ne hale getirdi…😊nerden nereye……..

 13. KAVGALI GÖRÜNÜMLÜ KANKALAR
  Muhaliflerin hali pek bir kötü… 3 ay önce öve öve koyacak yer bulamadıkları Kemal Kılıçdaroğlu’nu yerin dibine sokuyorlar.
  Birbirlerine çok çirkin, aşağılık sözler söylüyorlar.
  Küfür, tehdit, hakaretler havalarda uçuşuyor.
  Militanları, sosyal medyada birbirlerine iftiralar, suçlamalar yöneltiyor. Akşener’in kendisi; “kumar masası” demişti, bu tanım ve hatta daha beterleri kesinleşmiş ve ispat edilmiştir…
  Birbirlerine güvenmemişler, sinsi tuzaklar kurmuşlar, her kafadan başka bir ses çıkmış, milletvekilliği, koltuk ve makam paylaşmaktan başka bir konu başlıkları olmamış.
  Asrın felaketi yaşanmış, milletin ciğeri yanmış, ama muhalifler sabahlara kadar, otel odalarında makam, koltuk, milletvekili paylaşımları ve pazarlığı yapmışlar.
  ALLAH devletimizi ve milletimizi bu ekibin iktidarından korudu.
  Aman ha bu olanlara bakıp da hemen kanaat oluşturmaya kalkmayın…! Çünkü; dışarıya karşı halleri böyle iken belediyeleri beraber yağmalamaya devam ediyorlar. Yerel seçimlerden önce yaptıkları anlaşma uyarınca belediye ihalelerini, makamları paylaşırken pek uyumlular. Yerel seçimlerde işbirliğine devam ederek, belediye yağmasını sürdürmek isteyeceklerine ilişkin güçlü bir hissim var.

  • Özgür özele TAVŞAN aday diyorlarya😂😂😂😂aynen iyi partide chp nin tavaşani…iyi partinin muhalefet olarak tek misyonu chp ile illada ittifak yapmak…iyi partinin varliği chp için….😊tavsan parti…

 14. Bazı partiler kuruluşu üzerinden epeyce bir zaman geçtikten sonra ustalık dönemine ulaşırken galiba İYİ parti buna henüz altıncı yılını tamamlamadan ulaşmış görünüyor.

  Anahtar parti söylemlerini boşa çıkarmamış ve aldığı kararlarla ülkenin kaderinde önemli rol oynamış görünüyor.

  Siyaset dedikleri acaba hata yaparak kazanma veya hata yaparak kazandırmama sanatı mı oluyor ne. Siyaset yapacaklar bunu mutlaka dikkate almalı.

 15. kaderin ordugu agi kimse delip gecemiyor maalesef. hatayi kim yaparsa yapsin kader hata yapmiyor. birileri kazancaksa kazanacak, kaybedecekse kaybedecek.
  o kadar…. bekleyip gorelim…

  ilave not: bu yazida bahceliyi unutmuşsunuz.. the wolf..

Yoruma kapalı.