Katar’a ambargo bitti.. Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör tepkisi.. MSB’den ilginç açıklama..

39
Reklam

Suudi Arabistan, yanına diğer Körfez ülkelerini de alarak, 2017 yılı haziran ayında, 17 maddelik bir gerekçe eşliğinde ambargo uygulamaya başladığı Katar’la barıştı. İki ülke sınırlarını dün yeniden açtı.

Konuya ilişkin haberleri bizim gazetelerde okurken gelişmenin en ilginç yönüne hiç temas edilmediğini görüyorum. 

İki ülkeyi barıştıranın, Donald Trump’ın damadı da olan danışmanı Jared Kushner olduğu yönüne.

Böyle bir gelişme bekleniyor muydu? 

Kendi hesabıma bu soruya cevap verebilirim: Evet, bekliyordum.

16 Ağustos tarihli yazımdan bir bölümü aktarayım:

“Türkiye’nin en yakın olduğu Arap ülkesi hangisi? Katar değil mi? Şu günlerde Katar ve İsrail arasında da daha önce pek farkına varılmamış temaslar sürdürülüyor.

İsrail istihbarat örgütü Mossad’ın başındaki Yossi Cohen ülke yöneticileriyle görüşmek üzere birkaç gün önce Katar’ın başkenti Doha’daydı. Bu onun oraya ilk gidişi de değil. Geçtiğimiz Şubat ayında İsrail ordusunun Gazze’den sorumlu komutanı Herzi Halevi ile birlikte Doha’daymış Cohen.

Reklam

Gerçi müzakere tek maddeliymiş; Mossad, Hamas görevlilerine maaşlarını ödeyebilsin, ihtiyaç sahiplerine yardım yapabilsin ve en önemlisi Gazze’nin enerji ihtiyaçları karşılanabilsin diye Katar’ın yapmakta olduğu para yardımını devam ettirmesini istemekteymiş

Müzakeredir, ‘Tamam, yardıma devam edelim’ cevabından sonra neler konuşulduğunu bilemezsiniz.”

Jared Kushner ile Avi Berkowitz geçen ayın ilk günleri Doha ile Riyad arasında mekik diplomasisi yaptılar ve sonuca ulaşıldı. Mike Pompeo’nun bölgeye yaptığı veda gezisinin Suudi Arabistan bölümüne İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu da katılmıştı.

Ambargo kaldırma kararı alınırken Katar’a karşı iki konu ön plandaydı. El-Cezire TV kanalının yayınları ile Emir’in İran ve Türkiye ile yakınlığı… 

Pazarlıklarda bu iki konuyla ilgili mutabakatın ne olduğunu bilmiyoruz. Bizim dışişleri bakanlığı gelişmeden duyulan memnuniyetini duyurdu. İran dışişleri bakanı da Twitter üzerinden benzer bir açıklama yaptı.

Erken olabilir bu açıklamalar.

Boğaziçi’ne yeni rektör ve tepkiler

Ekonomide ve hukuk alanında ‘reformlar’ yapılacağı duyurulan ülkemizde en itibarlı eğitim kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması tepkilere yol açtı. AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından rektör atanan Melih Bulu’nun siyasete meraklı biri olduğu anlaşılıyor. Kendisinin AK Parti’den milletvekili olmak üzere başvurusu var; ama aday gösterilmemiş…

Reklam

Tepkiler siyasi kimliği açık böyle birinin atanmasına…

Siyasetin 24 saat yaşandığı bir ülkede herkesin bir partiye ilgi duymasını doğal karşılamak gerekir. Melih Bulu’nun durumu bu yönüyle fazla özel sayılmaz. Eminim diğer rektörlerin de kendilerini yakın buldukları bir parti vardır. Keşke üniversitelerin başına partizanlık yapabileceği düşünülebilecek kişiler atanmasa. Şu anda tam 10 üniversitenin rektörü daha önce AK Parti’de milletvekilliği yapmış hocalar…

Melih Bulu bir yıl önce bir vakıf üniversitesine rektör atandığında hiçbir yerden tepki gelmemişti. Bir özel üniversitesinin de kurucu rektörlüğünü yaptığı YÖK tarafından açıklandı. Aynı açıklamada kurucularının elinden alınıp kapatılan Şehir Üniversitesi’nde dekanlık yaptığı bilgisi de var.

ODTÜ mezunu, yüksek lisansı ve doktorası Boğaziçi Üniversitesi’nden… 

Melih Bulu’yu tanımam, adını atanması sonrası başgösteren tepkiler sırasında duydum; rektör olarak atanmasına itiraz için kendisinin şahsıyla ilgili bir sebep göremiyorum.     

Yine de tepki çekiyor. 

Üniversitenin öğrencileri, öğretim üyeleri ayakta. Toplumun önem verilmesi gereken kesimlerinden de tepkiler geliyor. 

Sanki tepkilere sert mukabelede bulunulmasa, işin içine güvenlik güçleri karıştırılmasa, üniversitenin kapılarının kelepçelerle kapatılması garipliklerine başvurulmasa bir süre sonra yumuşayıp sona erebilecek gösteriler, bu aşırı müdahaleler yüzünden hiç sona ermeyecekmiş görüntüsü veriyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin bir önceki rektörü Prof. Mehmed Özkan da atandığında üniversite dışından olduğu için “Kayyım olarak atandı” yolunda tepkilerle karşılaşmıştı, ama dört yıl boyunca rektörlük görevini sürdürdü. 

“Tepkiler -hatta tepkilerin büyümesi- isteniyor mu?” diye düşünmeden edemiyorum.

Eğer birilerinde böyle bir arzu varsa, o arzunun sahiplerine, toplumsal hareketlenmelerin kimseye -ülkeye de- yararı olmadığını hatırlatmak isterim.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bu sabah, ‘gündemdeki tartışmalarla ilişkili’ olduğunu özellikle belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Millî Savunma Bakanlığı, tüm birlik ve kurumları ile başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere;
 
Her türlü tehdit ve tehlikeye karşı; asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla yurt içinde ve sınır ötesinde görevlerini kahramanlık ve fedakarlıkla ifa etmektedir.
 
Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle;
 
-Aklın ve bilimin ışığında,
-Anayasa çerçevesinde,
-Yasalar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda,
-Sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında,
-Milletinin emrinde, görevinin başındadır.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenlik ve bekasını hedef alanlara ve her kim olursa olsun millet iradesini hiçe sayarak anti-demokratik arayış içinde olanlara karşı mücadelesini azimle sürdürmekte kararlıdır.”

Açıklama hangi güncel tartışma ile ilgili? Kime cevap? Böyle bir açıklamaya neden ihtiyaç duyuldu?

Doğrusu bu sorularıma kendim cevap bulamadım.

ΩΩΩΩ

Reklam

39 YORUMLAR

 1. “ABD’deki olayları endişe ile izliyor, tarafları öncelikle sükunete davet ediyoruz. Daima hukuk ve demokrasi içinde sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye olarak her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduk. Herkese de bunu tavsiye ederiz.”

 2. Hey gidi BATI bizde olaylar olurken 24 saat canlı yayın yapıyordunuz. teröristlere şevkatli yaklaşın diyordunuz görelim şimdi sizi hadi uygarlık bu mu ?

 3. Yazarın sormuş olduğu soruya cevap vermek hele üstadın bilmediği soruya cevap vermek bizim hattimize değil. Yine de bir tahmin yapıyoruz. 1. sorunun cevabı israil’in oyuncağı olmuş Amerika, orta doğu ülkelerini bir gün barıştırır, bir gün dövüştürür. Kazançlı çıkan hep israil olur. 2. sorunun cevabı rektör ataması , rektörü cumhurbaşkanı atamayacakta kim atayacak? Bizim ülkemizde hastalıklı bir zihniyet var, oda CHP zihniyeti yıllardır aynı hikaye ‘yok şu cumhurbaşkanı olmasın, yok şu bürokrat buraya atanmasın ‘ deyip dururlar. Bu hastalıklı zihniyet halktan oy alamaz ama sesleri çok çıkar. Bence seçilmişler atanmışları istediği yere getirmeliler ve götürmeliler . Eğer bu ülkenin adı cumhuriyetse ve herkeste bu cumhuriyete saygı duyuyorsa önce seçilmişlere saygı duymalılar. 3. sorunun cevabı ben buna fasa fiso diyorum (kafa karıştıran şeyler) bunlar. Her görüşe saygılar.

 4. “Açıklama hangi güncel tartışma ile ilgili? Kime cevap? Böyle bir açıklamaya neden ihtiyaç duyuldu?”

  “Doğrusu bu sorularıma kendim cevap bulamadım.”

  Bu sorulara,Fehmi Korumu cevap bulamadı?

  Her darbede! “Özelikle’de” 15 Temmuz Darberbe’ sinde Darbecıler’in #1 düşmanı Kalemler nasıl susturulduğu bir dönemde darbe ile uzaktan yakından alakası olmayan! yazarı yargılayan ve saatlerce sorgulayan “DARBECILER” herhalde o yargılama ve sorgulamaları keyf için yapmadılar?
  Kaleminden korktukları için yaptılar.

  Bizdeki New York Times lar’dan
  sesi kıstırılmış olarak kalan ve kısık sesine rağmen Darbcilerin kãbusu olan kalem erbabi’mi Cevap bulamayacak?

  Cevap bulamadım kelimesi dahi Darbecilerin Korkulu ruyası olmak için yeterli.

  18 senedir kurduğu Cahil fabrikaları’nda yetiştirdiği cahiler ile mazlumları ilanihayet ezebileceğini zannedenleri! milletin rızkı ile besleyip elleri ile Yetiştirdikleri Cahille tarafından kendileri ile birlikte hem hayat hemde tarihin çöplüğünde yerlerini alacaklar…!!!!!

  Arkası yarın diye yazmıştım fakat devam etmemeye karar verdım! Zaten Kokusu bacayı sermiş nasıl olsa yakında evede girereceği için boş verdim.

  • Sevgili Nurdan Hn olayları izliyorsunuzdur . sabah akşam bu millete sallıyorsunuz .Beş dakika düşünün ve yönetici yanlış yapsa da bu millet hatayı düzeltir .IBB de olduğu gibi.
   Öyle parlemonta falan basılmaz bu memlekette !!!

 5. 1-Açıklama Başbuğ un ifadesine karşılık yapıldı
  2-Mehmet Özkan dışardan değildi.Tüm eğitim hayatı BÜ de geçmişti.Bir Akpartili vekilin akrabası olduğu için protesto edilmişti.

 6. 1- Katar’a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla ilgili olarak ; ağa ile kahyası arasında geçen ve bir iddialaşmayı konu alan , sonunda da her şey eskisi gibi olunca ” Ee.. peki biz bu haltı niye yedik ‘ diye biten bir fıkra çok yakışır ama açıkça anlatırsak burda yayınlanmaz .Merak edenler internet ortamında çok rahat bir şekilde bulabilirler
  2- Söz konusu rektörün ; AKP kanatlarıyla çok kısa bir zamanda merdivenleri koşar adımla nasıl çıktığı , Murat Yetkin’in dünkü yazısında net bir şekilde anlatılmaktadır,
  3-MSB nin açıklamasına sıra gelince ; TSK ni , yıllarca ve uyuya uyuya FETÖ ye teslim eden ,20 bin askerin ihracıyla adeta övünen ! ama kendisi hiç bir şekilde hesap vermeyen birinin milletin karşısına geçip hiç bir şekilde açıklama yapmaya hakkı yoktur , hicap duyması ve vicdanın sızlaması lazım ! Ama nerdeee.. !
  Herkese selamlar saygılar

 7. Arapları kötü son bekliyor!

  Dünyadaki kanıtlanmış petrol rezervi miktarı ise bin 333 trilyon varil… Hesaplamalara göre tüketim aynı şekilde sürerse 2041’de insanlık dünyadaki tüm petrolü bitirmiş olacak.

  Araplar kazandıkları parayı Turizme yatırıyor.
  Bir savaşa girse o yaptıkları eserlerde yok olur onu hesaplamıyorlar.
  Gelecek nesiller kızacak AR-GE’ye para yatırmadı diye.

  ABD ve Avrupa çok para kazandıkları için Petrol onların gözünde düştü Sanki büfeden su alma gibi ekonomilerini hiç etkilemiyor.

  Devir Uranyum ve Güneş enerji zamanı

  II. Dünya Savaşı’nın bitimi ile dünya yeni, daha önce olmamış bir şeyle, Soğuk Savaşla karşılaşmıştı. Nükleer enerjinin keşfi ile dünya denizlerinde yol alan Uçak gemilerin menzilleri 20-30 yıl boyunca hiç YAKIT yenilemeden ilerleyebilecek kademeye getirilmişti.

  Uçak Gemilerinde, eğer nükleer yerine dizel alternatifi kullanılmış olsa, günde 300-400 ton yakıta ihtiyaç duyacak. Uçak Gemilerin ağırlığı 80.000 -110.000 ton arasında, Boyları 200-330 metre arasında

  Nükleer bombaya izin yok. Nükleer bombanın düştüğü yerde en az 10 yıl bitki yetişmiyor. sağ kalan insanlarında doğumları sakat oluyor.

  Dua edin 3. Dünya savaşı çıkmasın ABD filimlerinde Böyle savaş sonrası dünyanın hali tasvirleri çok. Gidecek bir 2. Dünyamız yok.

  Nükleer santrale izin var. Türkiyede sinop ilinde ihaleyi Rusya kazanmış, Nükleer santral kuracaktı. Finasman kredisini Rusya verecekti her halde pandemi’den ekonomileri çok kötü etkilendi. Bu aralarda sinop santralinden hiç haber duymuyorum. Halbuki ihaleye Güney Korede girmişti Güney Kore Türk halkını sever, baya yardımcı olurlardı. Ama en temiz enerji Güneş panelleri.

  Enerji neden problem çünkü depolanamıyor, Düşünün Ankara’nın bir günlük enerjisi için onun büyüklüğünde akü olması gerekir.

  Enerji depolansa Şimşekden’de baya bir enerji üretilir. Depolanamadığı için üretilen enerji direkt hatta verilmesi gerekir.

  AKP ise öğrenmiş bir termik(Kömür, linyit) santralı onu kuruyor Dünya termik santralden, Havayı kirletiyor, insan sağlığını bozuyor diye kaçıyor.

  Fox Tv Ana haberde seyrettim zonguldak’ta 7 termik santral kurmuşlar insanlar kanser hastası olmuş bahçeli Evin birinden domates kopardılar yarısı simsiyah.

  https://www.youtube.com/watch?v=8WcXDtoxNr4

  https://www.youtube.com/watch?v=4s0p9cE-tQs

  Bizim kömürlerin kalorisi düşük olduğundan Güney Afrika kömürü kullanıyor. Hem bizdeki kömür yeraltından çıkarıldığı için üretim maliyetleri yüksek Güney Afrika kömürü kepçeyle dağdan çıkarıldığı için ucuz.

  Havamız bozuldu bu doğal gaz ve termik sanrallerle doğaya yüksek karbon verdiği için havamızda SERA etkisi yaptığından hava ısınıyor artık Yağmur, Kar yağmıyor.

  Oksijenimiz düştü, Sabahları artık yorgun uyanıyoruz. Yapılan çarpık kentleşme ile rüzgar esmiyor Kirli havada şehirde kalıyor.

  AKP bütün şehirlerde kaynakları Hor kullandı. Bulunduğum şehirde bir baraj vardı bunu 2 yaptı şehir Deniz iklimine geçti, hava ısındı üstüne üstlük 2 tanede doğalgaz santral yaptı hava sera etkisinden iyice ısındı. Artık Kar, yağmur yağmıyor. Erdoğan istanbul şehrine ihanet ettik demişti bende hayır Türkiyenin tüm şehirlerine ihanet ettiniz diyorum.

  Kuranı Kerim bizlere işleri ehil insanlara verin diyor. Biz bu Ayete uymadığımız için işlerimiz bereketsiz ve Allah’da yardım etmiyor.

  Benim mesleğim Elektrik-Elektronik ve bilgisayar, Beni enerji bakanı yapsalar ilk işim enerjide tasarruf etmek. Sokak lambaları 125w – 150w eski akkor lambalar var yerine 30w LED lambalar çıkmış Bütün ülkede sokak lambalarını bunla değiştir al sana 3-4 baraj tasarruf.

  ORDA UZAKTA BİR KÖY VAR

  AKP 2014 yerel seçimleri kazanmak için köyleri mahalle yaptı.

  Türkiye’nin köyleri, Türkiye’de kırsal nüfusun yaşadığı ve köy kanununun uygulandığı yerleşme birimleri. 2010 verilerine göre 34.247 olan köy sayısı 2014 Türkiye yerel seçimleri ile yürürlüğe giren yeni büyükşehir yasası ile birlikte 18.335’e düşmüştür.

  Köylüye gelen 1000Tl elektrik oldu 10.000Tl (köylüye elektirik ve su indirimli kullanır, mahalle olunca bu değişti.)
  Köylüye gelen 1000Tl su parası oldu 10.000Tl ve değişik sorunlar devam ediyor….

  Orda bir köy var uzakta O köy bizim köyümüzdür Gitmesek de, görmesek de, O köy, bizim köyümüzdür.

  Artık orda bir köy yok.

  • Mertcan bey gelecek güneş enerjisinde haklısınız yalnız hukumet bu konuda ciddi çalışma gerçekleştirdi ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak da şuan sistemin kendini amorti süresi 5 yıla kadar indi .Depolama için de aslında ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu işin mihenk taşı LİTYUM elementi güncel tüm bataryalar lityumdan yapılıyor. Düşünün elektrikli araca geçtik benzin ve mazottan nekadar tasarruf sağlanabilir. bizim sıkıntımız birilerinin özellikle üniversitelerin bu işlere kafa yormaması fakat her kurum gibi onlar da güncel siyasi polemiklerle uğraştığı için maalesef çok şey kaybediyoruz. Bunda iktidarın muhalefetin bizim herkesin suçu var.
   Çok basit konudan bahsedeyim size .Büyük çoğunluğumuz devlet işletmelerinin satışından rahatsızdır. neden çünkü arpalıklar gitmiş yan gelip yatma devri kapanmıştır. Örnek elektrik idareleri enerji iletimlerinde büyük şehirlerde orta gerilim için yeraltı kablosu kullanırlar.Kullanılan kablolar da alışkanlık olarak bakır kablodur. Oysa idareler özel sektöre devredildikten sonra hesap yapıyorlar ve para ceplerinden çıktığı için aliminyum kabloya geçiş yapmışlardır.Aynı iş aynı özellikte aliminyum kablo ile yarıdan az fiata yapılabilmektedir.Peki neden devletin parası yılllarca 2 kat bedelle harcandı. Bu işe kim kafa yordu idarelerin müdürleri mi , üniversiteler mi yoksa EMO mu hiç kimse kafa yormadı tabiki. olan yetimin garib gurabanın parasına oldu ve oluyor.bunun gibi binlerce örnek verilebilir. Hırsızlık sadece mahşerin 5 atlısı ile olmuyor. Zaman hırsızlığı mesai hırsızlığı vs vs .
   Biraz bunlara kafa yormak da gerekiyor. Yok seçim yok türkçe ezan , yok bez parçası
   ( türban demiyorum ) uğraştığımız şeyler bunlar maalesef.

  • Güzel bir dille güzel eleştiriler dile getirmişsiniz,kendi adıma teşekkür ederim.Mesleğim elektrik-elektronik üzerine diyorsunuz.İzmir’de sokak lambalarının istisnasız her gün gündüzleri de yanması benim dikkatimi çekiyor.Teknik bir açıklaması var mı acaba bu durumun,yoksa düşündüğüm gibi israf ekonomisi mi var sadece işin içinde?Muhtemelen çoğu şehirde de durum aynıdır.Kim bilir kaç barajı da böyle israf ediyoruz.

   • Cevap belli parasını kim ödüyor devlet , belediye yani birey değil . yapılacak iş sadece sorumlu biri astronomik sensörün ayarını yapacak.
    Bunlar bizim sorunlarımız , Başka bir fikir hem mevcut hem de yeni yapılacak yol ,cadde aydınlatmalarında solar ile çalışan led armatürler kullanılsa 5 yılda sistem kendini amortileyebilir. Şimdi ülkemizde ki teknik üniversiteler bir hesap yapsa memleket te kaç adet civa veya sodyum buharlı 5 kat elektrik tüketen armatür vardır bunlar LED ile değiştirilse belediye veya karayolları çıksa gelin kardeşim LED armatür üreticileri plan yapalım bunları yenileyelim dese acaba yılda KAÇ ADET TERMİK SANTRALİ devre dışı bırakabiliriz ????
    Bunları birilerinin özellikle de üniversitelerin düşünmesi proje üretmesi gerekmez mi ?
    İktidar beceremiyor diyelim EYYYY muhalefet siz üretin proje bir fark yaratın diyelim ki bakın bunlar daha iyi . Bırakalım kavgayı işle projeyle kavga edelim.
    İki yıla yakın yeni başkanlarımız yönetiyor belediyeleri . Ben olsam 10 tane 20 tane kafası çalışan adam alırım açık hesap kredi kartı verir dünyaya salarım. Gidin kardeşim bana diğer ülkelerde göreceğiniz işimize yarayan çözümler getirin tek işiniz yeni birşeyler bulmak şehre iyi şeyler kazandıracak projeler üretmek olsun derim. Bakın ozaman bu millet onları iktidara getiriyor mu getirmiyor mu ?
    Yapacak okadar çok şeyimiz varki hangi birini anlatsak.

  • Üretip çoğaltamıyorsan kendini biraz tasarruf yapmaya mevcudu korumaya ayarlarsın.
   Öylede yapmıyorlar. Borç aldığı yetmiyormuş gibi, kendi hanesine giren çıkana değil, komşu konağın bütçesine göre plan yapıyorlar.
   Üniversitede bin bir plan proje vardır. Olmaz olur mu.
   Bir yeri ele geçirip çaycısına kadar eş dost akraba yandaş doldurma açlığı sona erdirilmediği sürece
   Hazine odasını bile yatak odasına taşıyıp koruyan zihniyette krallar gün gelir hükmeder coğrafyana.
   Kendiler birleşip uranyum lityum vb yatırımları yaparken,
   Senin coğrafyanı bırak, ülkeni bölerler sende gider yine kuzu kuzu onlardan senin gönderdiğin bilim adamının icad ettiği ürünü onun parası ile sözleşme yaparak satın alırsın.

 8. 1-Katar ambargosunun kalkması bize nasıl yansıyacak?
  Türkiye’ye karşı, Katar Suudi Arabistanlaşacak mı? Yoksa Suudi Arabistan Katarlaşacak mı?
  2- Boğaziçi ne rektör ataması tepkilerini değerlendirir iken, yapılan tüm antidemokratik uygulamaları da dikkate almak gerekir. Kendi başına değerlendirmek gerekir.Bu tür olaylar artık bardağı taşıran son damla olabilir.
  3- Menderes döneminde, Menderes’in bir erken seçeime gitmek istediği ancak Celal Bayar ı ikna edemediği genel kabul görmüş bir iddiadır.
  Yine anayasa hukukçuları ve siyaset bilimcilerin tamamının da Menderes’in erken seçime gitmesi halinde 1960 darbesinin olmayacağı görüşü vardır.
  Seçime gidilmesi halinde iktidarın da değişeceği iddia edilir.
  İlker Başbuğ un asker kişiliği nedeniyle bu tür açıklama yapmasını doğru bulmuyorum.
  Artık darbe dönemi kapanmıştır.
  Darbe en ağır suçlardan bile ağır bir suçtur.
  Milletin desteğini haliyle meşruiyetini kaybeden bir iktidar seçime de gitmez ise ne olur yada olabilir?
  Öncelikle Halk desteğini kaybettiğini nasıl anlayacağız?
  Kamuoyu araştırma şirketleri ile mi?
  Sadece şunu söyleyeyim:Şu anda mecliste temsil edilen tüm partiler, günlük olarak bile hem kendilerinin hem diğer partilerin oy oranlarını yüzde bir yanılgısız bilirler. Çünkü işleri o. Bir kasabın bir boğanın ağırlığını bildiği gibi.

 9. Sudi Arabistan’la Katarın arasını Jared Kushner düzeltmiş bu gayet doğal bir şey iki ülkenin arasını da bozan aynı kişinin uzantıları değimliydi?
  Boğaziçi Rektör atamasına gelince Yanlış yanlışla düzeltilmez. Bir öncekilerin yaptığı yanlışı aynı yöntemle örtmeye çalışırsan daha büyük tepkiler ortaya çıkar. Deve kuşu gibi gövden meydanda kalır. Bu yetmiyor gibi bir de sert müdahaleler olunca tepkiler daha artıyor. Hatta bu da yetmiyor gibi MSB nin de açıklaması ateşe benzinle gitmek gibi tehlikeli bir yaklaşım.
  Biz ne zaman gerçek gündemimize döneceğiz. Ekonomik sıkıntılar, Hukuk Adalet, en önemlisi de çağımızın biyolojik savaşında hangi aşamadayız ileriye dönük planlarımız nedir? Bütün bunları rafa kaldırıp suni gündem yaratarak günü mü kurtarmaya çalışıyoruz. Fırtınada rotası olmayan, rotasını kaybetmiş gemi misali savruluyoruz. İnşallah bir yere toslamadan güvenli bir liman doğru rota belirleriz…

 10. evet gene malum kemalist dininin meczuplarinin ayaklanmalari yazarin tepki diye masumlastirdigi.. eskiyalikin provasi. mesele atamadan ziyade chpkk militanlarin bazi devlet kurumlarini agababalarindan kalma kutsal ciflik olarak gormelerinde-eh yillarca oyle de kullandilar da-…
  demokratik haklar filan diyen kara cahiller var , gidin bakalim ozel unv. de ayni haklari zirvalayin ve az bi de depinin kac dakkada kapi onune koyuyolar sizi dicem ama bos.. bi taraflari yemez!! niye ? isinden ucunda odenen kamyon dolusu para var da ondan.

  zeka fakiri olan diplomali cahillere hatirlatalim devlet unv. nin sahibi devlet, devletin de en ust yetkilisi cumhurbaskani ve resmi olarak ister marstan birini isterse karstan birini batar. yani: sizin gibi dinsiz bir militani aticak diye bi kaide yok 😉
  3-5 chpkk militanina karsi yazarin aksine geri vites yanlis olur.

  • Sizin gibi herşeye eyvallah diyenler yüzünden bütün kurumların içi boşaltıldı anlatılmak istenen Boğaziçi gibi ilk beşbin deki öğrencilerin girebildiği yere daha liyakatli olması gerejen değil daha ak partili birinin atanmasi sizin için ak parti hariç herkes bu ülkenin dusmamni görüntüsünde olduğundan yazık nasil kurtulacak bu mutahit kafadan

   • Nuri bey polisokulu sınav sorularını çalan dersane öğretmeninin “abi bunlar kul hakkına girmiyor mu?”diyen acemi şakirte verdiği cevap belki seni açar: ne yani, ateistler ve komünistler mi doldursun bu kadroları; bak nasıl da gevşedin?

 11. Sayın Koru, bu yazınıza “kuşku uyandırmaya uğraşmak” olarak bakılabilir. “Yangına körükle gitmek” …

 12. bizim qatar kurmuş olduğu yeni kurumlarla ve batılı şirketlerle yapmış olduğu ortaklıklarla körfezde oldukça önemli bir üs haline geldi. yakın tarihte ülkede gelişmiş serbest bölgeler kuruldu ve bu bölgelerin idaresi olan QFZA kendi bölgesinde ve dünya genelinde büyümeyi amaçlayan şirketler için olağanüstü fırsat ve olanaklar sağlıyor kaliteli altyapı, vasıflı işgücü, yatırım fonlarına erişim, vergi muafiyetleri ve katar kuruluşlarıyla ortaklık fırsatları sunarak katarın körfez bölgesinde önemli bir ticaret köprüsü olmasını sağlamaya çalışıyor. bu nedenle arabistanla olan ambargo kaldırma kararı katar için başarılı bir adım.
  asıl türkiye serbest bölgeleriyle doğu ile batı arasında önemli bir köprü olabilir-di lakin bunun için istikrarlı ve güvenilir bir ülke olmak ve bu konuda ciddi teşviklerin olması gerekir. vizyon meselesi bu konular maalesef.
  yakın tarihte türkiye-katar arası dostluğun devam edeceği söylenebilir ama daha önce de yorumlarımda akdenizdeki abd ile yaptığı gaz arama çalışmaları gibi birbirinin alanına giren işler artarsa ülkelerin dostlukları değil, çıkarları olur gerçeğini bir kez daha yaşayarak tecrübe edebiliriz.

  boğaziçi üniversitesine tepeden inme rektör atanması öğrenci ve akademisyenlerin tepkilerine ve bazı protestolara neden oldu.
  bu cumhurbaşkanımızın tercihine yapılan açıktan bir saldırıdır,
  ülkeyi destabilize etme girişimleridir,
  bunlar bidenın çocuklarıdır,
  akşam kanallarda kimi konuşmacılar durumu böyle yorumluyordu.
  elbette bir yerde protesto varsa oraya terör örgütü militanları veya yabancı istihbarat elemanları karışmak isteyebilir ama bunlar karışmak istediler diye kendi üniversitelerini yönetecek kişiyi kendi seçmek isteyen insanların itirazlarını ve tepkilerini crimine etmenin faydası nedir?
  geçen yıl center for world university rankings’in (CWUR) yaptığı sıralamanın ilk 500’ünde Türkiye’den hiçbir üniversite bulunmuyor. odtü 200 basamak birden geriledi. neden???
  işte bugünün konu başlığında ve bu tepkilerde nedenleri bulabiliriz.
  ideoloji yönetiyor okulları ve YÖK aracılığıyla tek elden yönlendiriliyor, üstelik bilimsel ve finansal özerkliği bulunmuyor üniversitelerimizin maalesef. oysa araştırma geliştirme için ödenek gerekir. abd de okullara milyarlarca dolar sağlanırken bizde boğaziçinin bile 25-30 milyon doları geçmiyor ödenekleri ne yazık ki.
  “CWUR Başkanı Dr. Nadim Mahassen, Türk üniversitelerinin daha fazla maddi desteğe gereksinimi olduğunu belirterek eğer gerekli destek sağlanmazsa sıralamada daha da gerilere düşebileceğine işaret etti.”
  biz de paralar geri dönüşü olmayan betona gömülüyor, beşi bir yerde müteahhitlere milyarlarca dolar aktarılıyor buna sesini çıkarmaması için de partili rektörler görev başına…
  ilk 500 e giren üniversitelerde sıralamayı belirleyen kriterler arasında eğitim kalitesi, mezunların iş bulma oranı, eğitim kadrosunun kalitesi, araştırma sayısı, yüksek kaliteli yayın sayısı, üniversitenin dışarıdaki etkisi ve yayımladığı kitap ve makalelere yapılan atıf sayısı yer alıyor.
  “Verba volant, scripta manent.”
  söz uçar, yazı kalır.
  ama bizim akademisyenlerimiz yazmıyor.
  araştırma sayımız,
  kaliteli yayın sayımız,
  yayınlanan kitap ve makale sayımız her geçen gün düşüyor.
  ve biz bir apartmanı üniversiteye dönüştürerek açtığımız üniversite skoruyla övünüyoruz. yakında ilk bine giremezsek şaşmayalım değil mi???
  sözün bittiği yer burası değilse neresi???

  • Toplum olarak hepimizin silkinmesi gerekiyor.Bu konuda en ön safta da üniversitelerin bulunması gerekiyor. Amerikayı amerika yapan 2. dünya savaşı sonrası almanyadan kaçan yahudi profösörler gelir. Avrupa da bir çok gelişimi Sovyetlerin yıkılışında ülkelerine göç eden Rus profösörlere borçludur.
   Biz de ise SSCB nin yıkılışından sonra ülkemize gelmek isteyen profları bizimkiler işsiz kalmasın diye reddetmişiz.Onlar gelip ülkemize neler kazandırabilirdi hiç düşündük mü ?
   Şimdi ise rektör kavgalarıyla uğraşıyoruz. EYYYY zamanın profları neden bencil davrandınız bunun hesabını önce vicdanınızda bir verin sonra REKTÖR seçiminden bahsedin.

  • AVM yapılması na ben hiç karşı çıkmadiım.
   Vizyon meselesi yada televizyonda tartışma programı.
   Değiştirerek dönüştürerek her bi şey için kullan, beğenmezsen yık rezidans bile yaparsın.
   (Bunu yapabilmek planlı programlı bir şehirde iyi birşeymidir benim işim değil)
   Üniversiteye dönüşürse sadece bir “müdür” atarsın yeter.
   Herşeyi çözer.

 13. Şunu mu demek istiyorsunuz: Trump seçimi yeniletecek. Yeni seçime İran la savaş eşliğinde gidecek. İran’la savaşırken Arap dünyasının arasında husumet olmadan tek sıra halinde arkasında durmasını, destek olmasını istiyor. Türkiye ve İran , Katar’a uygulanan ambargonun bitişi ile ilgili erken tebrik ve kutlama yapıyor. Halbuki hedefte İran, dolaylı olarak Türkiye var.

 14. Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın; Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın!..NFK rahmetle…Bir kere düşman her zaman olacak.. İçeride de dışarıda da..

 15. Adam vah vah artık ordunun darbe yapma yeteneği kalmadı diye ağlıyor.
  eski G kuramy başkanı erken seçim açıklansaydı darbe olmazdı diyor (Şimdi de erken seçim için akıl almaz tartışmaları gündeme tuuyorlar ).
  Kalkmış bunun amacı ne diye soruyorsunuz.
  Bende bu kadar güncel tartışmaları ıslak çalarak görmek mi istemiyorsunuz ?
  yoksa “darbe mi?ne darbesi?Türkiye de darbe mi oluyor?Darbe olabilir diyen diktarörlük için zemin hazırlıyor?.Yok öye birşey?olmadıysada oldu derler.”
  soruları uzatalım ki darbe 15 temmuz yokmuş gibi yapalım pampa
  Kime mi diyorum.Muhtap bulmadığımdan öyle ortaya söylüyorum.
  Sahi Papaz nerde papaz?ABD neden papaz besler.İslama hizmet için anladım.
  Hiç her seferinde emin olmak için öyle ortaya soruyorum

 16. Boğaziçi Üniversitesinde öğrencilerinin rektörü beğenmeme hakķı tabiki vardır. Eylemdede yapabilir.
  Ama gel gör, eyleme katılanların çoğu MLKP örgütünden,tutuklananların 17 si içinde 15 tanesi üniversite de okumuyor bile.İlginç olan imamoğlu ve Kaftancıoğlunun göstericilerle orda işi ne.

  • siz gezi olaylarını anlayabildeniz mi acaba?

   anlayamadıysanız YouTube’da gezi olaylarında görev yapmış savcı ve polislerin açıklamaları var.

   • Baran bey, dediğiniz gibi Türkiye de bu olaylar hertürlü operasyona açık hale gelebiliyor. Basit bir ağaç meselesi ülkeyi kaosa getirebiliyor. Yine orda da Chp ve Hdp li siyasetçiler ilk başta yoğun bir şekilde destek vermişlerdi hatırlarsıniz. Youtubenin heryerinde var. Sonra bu olaylar Dhkpc, mlkp ,pkk katılimları ile çığrından çıktı. Bogaziçili ögrencilere kimse karışmasın kendi rektörlerini istedikleri kadar protesto etsinler. Ama sen dışardan gelerek ortalığı karıştırırsan işlerin sonucu nereye gider.
    Şunu çok açık biliyorum, sizin dersanelerinizdeki öğrenciler ve ögretmenler bile açık açık şehirlerlere sıçrayan gezi yürüyüşlerine katıldılar. Çok açık bir şekilde öğrencileri yürüyüşlere gitmesine izin vererek teşvik ettiler Baran bey. Belki biliyorsunuzdur.

    • siz oturduğunuz yerden kafaniza göre yazıyorsunuz fatih bey! size iyi günler.

 17. “Açıklama hangi güncel tartışma ile ilgili? Kime cevap? Böyle bir açıklamaya neden ihtiyaç duyuldu?”

  “Doğrusu bu sorularıma kendim cevap bulamadım.”

  El cevap: Ülkede Kaos çıkarmak!

  Sebep:Erken seçime gitmek!

  Neden’i: hallkın dikkatını, dağıtıp, .ABD’de Başlayacak Halkbank kahraman davasının ağır aksak yürüyen meşhur 17/25 Aralık 2013 te Turk adaletine vurulmuş, darbenin paraları sifirladın’mi? kayıtlarının Jüri üyelerine ve dünyaya dinletilecek olması…!!!
  Parası lira olan bir ülkeden dünyaya! En iyisi yorumun yayınlanması için burda kesemek.

  Arkası yarın!

  • sanki ak parti genel başkanı RTE ile miilli savunma bakanı H.A. arasında bir güvensizlik varmış da H.Akar ak parti genel başkanı CB RTE’a biat tazeleme gereği duymuş gibi anladım, yanlış mı anlamışım yoksa?

  • Nur hn “halkın dikkatini dağıtmak için” uğraşmak yerine biraz bekliyorlar artık,
   Birileri iktidar tarafı yerine o işi bedava yapıyor gönüllü?

 18. MSB darbe söylentileri ile alakamız yok demek istemiş herhalde. İyi de sabıkalısınız bir kere. En sonuncusunun daha dumanı tütüyor. Deseniz ne yazar demeseniz ne yazar. Ne iç ne dış istihbaratınız darbeyi anlama kapasitesine sahip. Böyle olunca her an her şey olabilir diyoruz. Sadece şartların müsait olması bekleniyordur.

 19. Suudi Arabistan devleti, Katar’in Turkiyeye olan yakınlığına çomak sokmak için bu adımı atmış olabilir. Inşaallah Cumhurbaşkanı yine kandırılmış veya aldatildik demez.
  Boğaziçi rektörü ataması doğal karşılıyorum. Her parti kendisine yakın olan kişileri önemli kurumlarin başına getiriyor. Lakin rektör Melih bulu’nun açıklamaları kendisine yakışmadı. 82 milyon kişinin gözü önünde yalan söyledi. Kapı kırık dedi. O yüzden kelepçe vuruldu dedi. Ama gerçek olan şey öğrencilerin içeri girmemesi için yapıldı.
  MSB açıklamaları darbe imalari için yapıldı. Bu ülkede darbe yapılmayacağını herkes biliyor ama mevcut iktidar bu konuyu hep sıcak tutmaktadır. Bu ülke 2021 itibarı ile 3 sorun ile karşı karşıya: Ekonomik kriz, korona belası ve kuraklık belirtileri……..
  Saygılar sevgiler

Yoruma kapalı.