Kimsenin kazançlı olmadığı bir sorunda, silahsız çözümden uzaklaşılınca, silahlar konuşuyor

25
Gazze’den dünkü görüntü..
Reklam

‘‘Ortadoğu’daki sorunların anası Filistin sorunudur’’ diyenler hiç kuşkusuz haklı.

Tıpkı ‘‘Nihai çözüm bağımsız Filistin devleti ve bunun yolu da iki devletli formül’’ diyenler de…

Bu tür haklı tespitler dünya sahnesine ‘İsrail’ diye bir devlet çıktığı ilk günden beri tekrarlanıyor ve maalesef hiç bir etkisi olmuyor.

Filistinliler sorunu sona erdirmek ve kendi bağımsız devletlerine sahip olmak için ölmeyi bile göze alıyorlar; herhalde son 75 yıl içerisinde onbinlerce Filistinli hayatlarını bu amaca ulaşmak için feda etti.

İsrail devletinin kuruluşundan (1948) bugüne ‘Filistin’ eksenli çıkan savaş ve çatışmaların başlıcalarını internet ansiklopedisi Wikipedia’dan aktarıyorum:

1948: Arap-İsrail savaşı

1967: 6 Gün savaşı

1973: Yom Kippur savaşı

Reklam

1975: Lübnan iç savaşı

1987-1993: İlk intifada

2000-2005: İkinci intifada

2006: İsrail-Lübnan savaşı 

2008: Gazze savaşı

2014: Gazze savaşı

2021 Filistin-İsrail çatışmaları

İlk üçüne, Filistinliler amaçlarına erebilsinler diye, belli başlı Arap ülkeleri katılmıştı.

Reklam

Her savaşta ve çatışmada iki taraftan insanlar öldü, ama en büyük kayıp Filistin tarafında oldu.

Silahlar ebediyyen sussun diye kimler devreye girmedi ki… 

İsimlerinde mutlaka ‘barış’ sözcüğü kullanılan süreçler açıldı. Dünya süreçler boyunca kanlı çatışmalara yol açan bu sorunun geride bırakılabileceği umuduyla avundu.

Daha da önemlisi, Nobel barış jürisi de o gelişmelerden etkilendi ve tarafları temsilen beş isme süreçler devam ederken barış ödülü verildi: 

1978’de Enver Sedat (Mısır), Menahem Begin (İsrail)… 1994’te Yasir Arafat (Filistin), Yitzak Rabin (İsrail) ve Şimon Peres (İsrail)…

Sonuç?

Elde var sıfır…

Filistinliler, bütün bu yakın tarih boyunca, bir devlete sahip olma girişimlerinde fazla bir mesafe alamadılar. ‘Filistin devleti’ adıyla bir devlet ve onun Mahmud Abbas adında bir de devlet başkanı var, ayrıca bir hükümet ve o hükümetin bakanları da bulunuyor; ancak Batı Şeria ile Gazze’yi yönetme iddiasındaki devletin hükümranlık iddia ettiği bölge İsrail işgali altında. 

Batı Şeria’da Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO) hakim ama Gazze Hamas yönetiminde.

Sorunun Filistin’e bakan yüzü böyle de İsrail kendisinin de taraf olduğu bu durumdan mutlu mu?

İsrail dünyanın en büyük açık hava hapishanesi görüntüsünde. Tam bir güvenlik devleti. Güvenlik tehdidi altında bulunduğu için kadın-erkek ayırmadan herkesi silah altına alıyor ve eğitiyor. Olağanüstü gelişmeler olduğunda görev başında olmayan askeri eğitim almış İsrailliler göreve çağırılıyor. [Cumartesi kalkışması sonrası, 300.000 eğitimli sivil, ordu saflarına çağırıldı.

‘Ortadoğu’nun tek demokrasisi’ olmakla övünen İsrail’de siyaset de dünyadaki sorunların anası durumundaki Filistin sorunundan etkileniyor. Uzun zamandır o sorunun gölgesinde yapılıyor seçimler ve sandıktan kazanarak çıkanlar her seferinde biraz daha fanatik politikacılar oluyor. Demokrasi iddiası çoktandır lafta kalıyor.

En fanatikleri de başbakan… Netanyahu

Netanyahu yönetimi Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden dışarıya adım atamaz hale getirdi. Batı Şeria sayısız güvenlikli bölgeye bölündü ve birinden diğerine geçişi engellemek için aralarına duvarlar örüldü. Her birinin girişinde güvenlik noktaları var. 

İki milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’de ise nefes almak bile adeta izne tabi. [İsrail hükümetinin Cumartesi günü aldığı ilk karar, Gazze’ye enerji -elektrik, gaz- sevkini durdurmak oldu.]

Ayrıca, 1948’de -İsrail kurulduktan sonra- kendilerini yurtlarından uzakta bulmuş Filistinlilerin doğup büyüdükleri memleketlerine dönmelerine izin vermiyor İsrail; iki milyona yakın Filistinli de bu yüzden çeşitli ülkelerde sığınmacı konumunda.

Kendi eserleri olan bu durum yüzünden her zaman tetikte olmak zorunda İsrailliler…

Cumartesi günkü kalkışmayı haber alır almaz, İsraillilerin, evlerindeki güvenlikli odalara sığındıklarını yazıyor gazeteler…

Evlerde ‘güvenlikli oda’ bulunması gereken bir ülke İsrail…

Yazımın başında ne demiştim, hatırlatayım:

‘‘Ortadoğu’daki sorunların anası Filistin sorunudur’’ diyenler hiç kuşkusuz haklı.

Tıpkı ‘‘Nihai çözüm bağımsız Filistin devleti’’ diyenler de…

İsrail savunma bakanı Yoav Gallant ‘‘Tam taarruza geçiyoruz’’ açıklamasını yapmış.

Kime ne anlatıyorum…

ΩΩΩΩ

Reklam

25 YORUMLAR

 1. Hadise özünde bir Filistin meselesi ama olayların seyri Filistin ile İsrail’i çok aşıyor;

  Benim anlayabildiğim kadarıyla batı cephesi Rusya’yı Ukrayna’da savaşmasına zorlamasına bir misilleme olarak Rusya batı cephesini filistinde savaşa soktu. Batılı ülkeler israil merkezinde konumlanarak bütün Ortadoğu ülkeleriyle savaşmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Bu durumda Rusya cephesi de savaşa aktif katılmak yerine pasif destekle batıdan rol çalmış görünüyor.

  Batı cephesi bu savaşın en çok kaybedeni olacak gibi.

  • Hamas’ın “Aksa Tufanı” harekatıyla haklı olduğu davası için işgalci ve terörist İsrail’e savaş açmasıyla İsrail’den bir kaçış başladı. Henüz “savaşın mağdurları” diyebileceğimiz bir durum ortada yokken Yahudiler uçaklarla tek bir ülkeye akın ediyorlar: Türkiye.

   İsrail’e tam destek açıklayan ABD ve Avrupa ülkeleri güvenlik gerekçesiyle İsrail’den yapılacak uçuşlara kapılarını kapattılar. Sanki gizli bir el Yahudilerin ülkemize akın etmesini istiyor gibi.

   Ve Yahudiler sığınmacı olarak ülkemize girerken kahkahalar eşliğinde zafer işareti yapıyorlar!

   Görüntüleri gördükçe cumhuriyet arifesindeki kâbus dolu yıllar zihnimize geliyor! Zihnimize NİLİ teşkilatı düşüyor, Sara Aaronsohn düşüyor!

 2. İsrail’in hesabını bozan Erdoğan. ABD’nin de Orta Doğu planını bozuyor. Onlar da kızıyorlar. FETÖ’yü, DAEŞ’i, PKK’yı bölgenin başına bela ettiler, olmadı. Acaba İsrail’e bir FETÖ tugayı gönderilse, bu Filistinlileri yahudiler yerine sun’î yahudi FETÖ’cüler öldürse fetulla’nın İslâm’a düşmanlığı yatışır mı? Yoksa Türkiye’yi ABD sömürgesi yapmadan domuzluğu bırakmaz mı?

  • Atılgan haklı, akdenize yollanan abd uçak gemisinde fetö mensubu firari personellerin görev yaptığına bahse girerim:)

   • İkinizin de haklılığı Türk medyasının bunu bir din savaşı gibi anlatmasına dayanıyor. Koskoca karar yazarı Taha Akyol bile Evanjelik anlayışla vaziyeti açıklıyor, ben de Amerikalılar Evanjelik, İngilizler Avrupalılar Evanjelik de yahu akpartili Bülent Arınç da mı Evanjelik diye sordum haliyle, bence ben de haklıyım:)))

 3. İslam dünyası bir araya gelip kursun ordusunu görün bakalım İsrail bu katliamları yapabiliyor mu? Görün o zaman ABD ve Batı başkentlerinin halini. Bir elli yıl sonra İsrail’in daha ne kadar genişleyeceğinin farkında değil ahmaklar.
  Türkiye’nin PKK ile mücadelesi bu yüzden çok kıymetli. ABD’nin bir terör örgütüne binlerce TIR dolusu silah vermesine bir de bu gözle bakın. HDP’li Sezai Temelli’nin Anadolu coğrafyasını ‘vaat edilmiş topraklar’ olarak nitelendirmesi boşuna değil.
  Dönelim şimdi yeniden İslam dünyasına. Batı, Müslüman ülkelerin bir ordu kurmaması için elinden geleni yapıyor. Çünkü korkuyor. Başkan Erdoğan böyle bir ordunun kurulması için vaktiyle çok uğraş verdi. Ama sonuç alamadı.
  Hiçbir şartta geç kalınmış değil. İslam dünyası bu adımı behemehal atmalı. Yoksa kendisi kaybeder, Filistin değil!
  Türkiye’ye gelince. Biz göbeğimizin bağını kendimiz kesmeyi çoktan öğrendik!

 4. Chp yine tezkereye hayır diyecekmiş.
  Hdp ile birlikte.

  Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Ekim 2021 tarihli tezkere oylamasında hayır oyu vererek şöyle demişti;
  “Bu tezkere yabancı asker postallarının Türkiye’ye yerleşmesini sağlayacak”
  Tezkere oylamasından sonra Kandil, Pkk, Hdp yöneticilerinden bir sürü açıklamalar yapılmıştı

  Chp ve Hdp ye rağmen geçti.
  Peki tezkere sonrasında, 2021 den bu yana bir tane yabancı asker postalının, Türk topraklarına bastığını gösterebilir mi?

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun, önceki tezkereye “hayır” oyu verirken dillendirdiği gerekçeler, itiraz ettiği hususlar bu iki yıllık süreçte yaşanmadığı halde..

  PKK’nın Suriye ve Irak’ta bitirilme noktasına gelmesinden rahatsız olan HDP’nin gönüllü kuklası olmayı itiraf edercesine, Kılıçdaroğlu bakın dünkü grup toplantısında ne diyor:
  “MHP olarak bu tezkereye ‘evet’ diyeceğini söylüyorsun, yabancı asker postallarının TC topraklarını çiğnemesine ‘evet’ diyor musun demiyor musun?”

  Chp de aklı başında adam yok mu.

  Kılıçtaroğlunun işine gelmiyor çünkü yerel seçime yaklaşırken yine HDP’nin desteğinin hayati olduğunu zannediyor.

  • Bay Kemal, Türkiye’de yabancı asker istemiyormuş, ondan dolayı tezkereye “Hayır” diyeceklermiş. Bay Kemal tezkeredeki şu ifadeyi bahane ediyor: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması…”
   Söz konusu ifadenin aynısı CHP’nin “Evet” dediği 2017 ve 2019 yıllarında çıkarılan tezkerelerde de var. Acaba tezkereyi yeni mi okumuş CHP’liler?.. Bu durumda HDP de yabancı asker istemiyor Türk topraklarında. Ancak İYİ Parti yabancı askerden yana!..
   Bunun teknik bir ifade olduğunu herkes bilir. CHP’nin de “Evet” dediği 2017’den bu yana tezkereye dayalı hiçbir yabancı asker gelmedi bu topraklara. Ancak tezkereler sayesinde teröristlerin büyük ıstıraplar çektiğini herkes biliyor.
   “Sınır namustur” diyorlardı. Peki, namusumuzu çiğnemek isteyen teröristlere sınırlarımızın ötesinde operasyon yapan Mehmetçik’in görev süresini uzatacak tezkereye “Hayır” ne demektir?..

 5. Her Filistin-İsrail gerginliği esnasında ortaya çıkan ve güya suret-i haktan görünerek “ne gerek vardı” cümlesini diline dolayan bazı bit yavruları yine çıktı ortaya.
  Bu bit yavrularının temel numaraları “efendim, zaten müzakereler sürüyordu, bir çözüm bulunuyordu, şimdi bu Hamas’ın yaptığı oldu mu?” diye sorup meşru, legal, caiz, hak olan Filistin savunması üzerinde istifham oluşturmaktır. Geneli de “muhafazakâr” geçinen tiplerdir.

  Bu tipler 75 yıldır İsrail terörüne ses çıkaramayan tipler, Bu tipler teröristler için “insan hakları” diyen parti yöneticileri, Gazze’deki sivil insanlara yönelik “Enkaza çevireceğiz” tehditleri için, hastaneler dahil elektrik ve su kesilmesi operasyonları için, tek kelime etmiyorlar.

  • İsrailin yaptığı zulümlere seslerini çıkarmıyorlar çünkü onlar reisçi Fatih bey! Reis Erdoğan ne diyordu: “ne yaparlarsa yapsınlar, sabredeceksiniz, sesinizi çıkarmayacaksınız” demiyor muydu?

   Ne Yani, şimdi sen reisçileri beğenmiyor musun:)))

 6. FIRTINA EKEN !
  “Rüzgâr eken fırtına biçer”
  Evet çok doğru bir atasözümüz.
  Rüzgarlar ekilip fırtınalar biçileli çok oldu.
  Şu anda fırtınalar, hortumlar ve kasırgalar ekiliyor.
  Buradan sizce ne biçilir?

 7. Yorumunuz onaylanmayı bekliyor
  Bu savaşın kayip edeni, Filistin ve İsrail halkları.
  Kazananlaride, Netanyahu, İran, ve ABD nin Silah Tücarları.
  Ben İsrailli arkadaşlar ile konuştum. Netanyahuya ateş püskürüyorlar. “İran ve hamasla”anlaşti bölgeyi ceheneme çevirdi
  diyiyorlar.
  Iki tarafta çok kötü durumdaymışlar. İsraildeki Evlerin hemen hemeb hepsında gizli bölümler varmış. Onlari ev halkı dışında pek kımse bilemezmış. Fakat
  Hamas eli ile koymuş gibi gitmiş bir kısmını öldürmüşler diyerlerinide rehin alip götürmüşler.
  Onlarda. Bu savaşın pilanlayıclarının Netenyahu ve Hamas olduğunu söyliyorlar.
  Biraz ortalık sakinleşsın. İsrail ve ABD li gazeteciler bu savaşın kurgulayanların kim olduğunu bulurlar.
  Buradakı gazetecilerde ilk gün. Bu saldırıdan CIA ve MOSAT haberdar olmamaları mümkün değil diyiyorlardı.
  Şimdi sustular.
  Çok garip bir durum.

  • Reuters, önceki gün servis ettiği Samia Nakhoul ve Jonathan Saul imzalı “Yıkıcı bir saldırı planlayan Hamas, İsrail’i nasıl kandırdı” başlıklı haberinde bu konuyu irdeliyor.

   Haberde aylara, yıllara yayılan bir saldırı hazırlığından bahsediliyor. En ilginç kısım ise bir kaynağın “Hamas’ın Gazze’de sahte bir İsrail yerleşim yeri inşa ettiğini, burada askeri çıkarma tatbikatı yaptığını ve oraya saldırmak için eğitim aldığını, hatta manevraların videolarını bile çektiklerini” söylemesi.

   Haberde İsrail’in de bu olup biteni gördüğünü fakat Hamas’ın bir çatışmaya girmeye istekli olmadığına ikna oldukları vurgulanmış.

   Middle East Eye’a konuşan İsrailli bir albayın söyledikleri de son derece çarpıcı. Albay, İsrail’in aslında Hamas ve ona bağlı grupların saldırı hazırlığı yaptığına dair bilgiye sahip olduğunu belirtiyor.

   Ancak şunları ekliyor: “Bu bilgi yanlış değerlendirildi. Özellikle terörle mücadele istihbarat birimleri bu saldırıda kullanılan tüm bu silahların farklı saldırılarda ayrı ayrı devreye alınacağını düşünüyordu.”

   “Kamikaze İHA’larının ve motorlu paraşütlerinin, füzelerinin ve mini İHA’larının tek bir topyekun saldırı için kullanılacağı değerlendirmesini yapamadılar. Buna zayıflık demekten hoşlanmasam da istihbarat çok büyük bir hata yaptı.”

   Son olarak, AFP’nin konuyla ilgili haberi de önemli. AFP’nin haberine göre Mısır istihbaratı “Gazze’den gelebilecek büyük bir saldırı planı” hakkında İsrail’i uyardı. Ancak bu bilgi, Netanyahu tarafından jet hızıyla yalanlandı.

   Hamas’ın İsrail’i şoke eden saldırısının sonuçları büyüdükçe MOSSAD masaya yatırılmaya devam edecek. İsrail’in, Hamas saldırısını Ortadoğu’da daha büyük planlarını gerçekleştirmek için sessizce beklediği spekülasyonu sürecek.

   Not: Nurdan ablanın yorumun başında “yorumunuzu onaylanmayı bekliyor” ibaresi daha duruyor. Editöre hatırlatıyor ve güzel günler diliyorum.

 8. Sorunun tek çözümü iki yüzlü Batı’nın gercekleri görerek faşist İsrail devletini desteklemekten caz geçmesi.
  Adam suyu elektriği gıdayı kesiyor nedir bu savaş suçu .Goya insan hakları dersi veriyorlar bize bu ikiyuzluler.
  Çözüm icin istese İslam alemi bir kaşık suda boğar bu faşist yönetimi ama bu ülkelerin yöneticileri de aynı suça ortak oluyorlar.
  netice Filistin’de bebekler çocuklar ölmuyor İNSANLİK olüyor .Medeniyet olüyor.
  Sakın kimse insan hakları hukuk mukuk demesin yok böyle bir kavram yeryüzunde

  • insanlık hak hukuk kapının önünden başlar veda hutbesi İslam ülkelerinde baş köşede içeriği uygulandığı gün dünya dengeleride göçleride tersine döner bati kendine uguluyor

 9. Bugün sabah ezanında gökyüzünde meşhur siriyusuf yıldızı ve yanı başında hilal; dikdörtgen çerçeve ve al bayrağın renk tuşunabas, Çanakkale deki kan gölünün yansıt üstüne…😢😢😢
  Yine savaş yine yeniden savaş😡
  Çanakkale harbinde de mi bu müsibet yıldız gökyüzündeydi acaba?
  İYİ tarafından bakınca, bir öillet doğmuştu savaştan sonrasında..🤗🤗🤗
  Yine siriyusuf yine savsş ve yine bir millet mi doğuyor arkasından acaba???
  Adını ne koysak derken,
  FİLİSTİN CUMHURİYETİ demek geldi aklıma

  • Gazze’nin elektriğini suyunu kesti terör devleti İsrail. Gıda girişini de engelledi. Yetmedi Filistinli Müslümanların üzerlerine bomba yağdırıyor. Soykırım değil de nedir bu?..
   Siyonistler Gazze’de Müslümanları katlediyor.
   ‘Medeni Batı’ kınamak bir yana, dünyanın gözü önünde katliamı destekliyor. Tüküreyim sizin medeniyetinize!..
   “Sen onların dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hıristiyanlar da senden asla memnun kalmayacaklardır. De ki: “Asıl doğru yol ancak Allah’ın yoludur’…” (Bakara, 120)
   Ama ne yaparsanız yapın, zafer müminlerindir!..

 10. ABD tarafından sürekli lanetlenen Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un ise bakınız ne diyor: “Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini destekliyoruz. Filistin, sadece Müslümanların veya Arapların değil; özgürlüğün meselesidir.”
  Haliyle, akla şu soru geliyor: Kim, daha insancıl?
  Biden, Macron veya Netanyahu mu; yoksa!

 11. Gönül coğrafyamızdaki zulümler, her geçen gün milyonlarca halkları bize yaklaştırıyor. İçimizdeki zulmü alkışlayan Batı aşığı ve devlet düşmanı ittihatçı kafalara rağmen hem de…

 12. Çatışmalarda sivillerin, kadın ve çocukların zarar görmemesi temennilerine itiraz yok. Ancak, ‘sıralarını beklemedikleri’ için Gazzelilere yüklenenlerin; hedef gözetmeden bombaladığı iki milyon insanın elektriğini ve suyunu da kesen İsrail’e söyleyebilecekleri bir şeyler olmalı!..
  ‘Sıranızı bekleyin’ demenin modasının geçtiğini de hatırlatalım…

 13. Filistinde ne işin var? başka yermi bulamadın, niyegeldin buraya gezmeye?
  Uzayda yer kapma yarışını annadık. Kutuplarda da öyle. Afrika zaten!…
  Anladığım şu ki, çok değerli yada çok merkezi bir yerde burası taa ezelden bu güne🤔. Herkesin gözü Filistin de🤗.
  Niye? Sorunun maddi hali: Süleyman mabedi, hristiyan ve Müslüman toplulukların burayı dini inançlarının merkezi yapmaları!!!
  Mine hanımın asıl niyeti ise, buraya demir atmak, burdan ahtapot kollarını çevreye uzatmak!!!🤔🤔🤔
  Demem o Kİ, buralara isim vermeyin boşuna:Filistin İsrail Lübnan Suriye.. falan filan diye.. boşuna!
  Abd nin İngiliz in fransızın alamanın ortadoğudaki ÜSSÜ deyin.
  İran tarafı ise bir yer çevirip yazlık yapabir miyim derdinde!!!😡😡😡
  Yani insan oğlunun normal yaşamının yapay zeka halinde vukuu bulması.
  Ne zaman mı biter? Durur?…
  Tüm dünyayı TEK BİR YERDEN YÖNETE BİLDİKLERİ, HER bin km Yerde 1000 yemek danılt restorasanları açabildikleri,
  Gemilerini istedikleri limana girdirebilip istediğini alıp çıkabildikleri GÜN!!!!!😡.

 14. Fehmi Bey siz bunları bize anlatıyorsunuz, bütün dünyanın Israil’den yana tavır aldığını , özellikle ABD.denilen ahlâksız, hain ve soysuz devletin en büyük uçak gemisini ve donanmasını gönderdiğini söylemeye gerek yok !
  Keza Avrupanın büyük devletleri de insanlıktan yana değil zalimden yana desteklerini veriyorlar !
  Yani herkes ateşe körükle gidiyor , böylesine insanlıktan kopmuş acımasız, hain , zalim bir dünyada yaşıyoruz ; aynı durum Rusya Ukrayna savaşında da devam ediyor!
  Şu dünyada insanlık tarihi boyunca bu günkü dünya nüfusu kadar insan savaşlarda ölmüş ,peki ne kazanılmış, o anlı şanlı devletler , imparatorluklar , krallar , imparatorlar ..hepsi yok olmuş gitmiş , ama o uğruna bunca savaşların yaşandığı topraklar hala
  oldugu yerde duruyor !
  Allah bu insanlara akıl fikir , vicdan ve insaf nasip etsin !
  Allah nasıl sabrediyor , ben anlayamıyorum !

  • şahini yaratan Allah serçeyi de yaratan Allah tövbe haşa Allah in sabrını sorgulamak ne cüret

   • Sizce Allah böyle sorgulamaları yasaklamış mıdır? Belki de tam zamanıdır böyle sorgulamalar, ne de olsa diriliş Ertuğrul dizisi artık revaçtan düşmüş, izleyicisi çok azalmış, yayından kaldırılacakmış.

    Tam zamanıdır bence bir de nübüvvetin doğuşunun 8.000 bölümlük dizisini çeksinler de yayınlasınlar. Şimdi değilse ne zaman?

   • Estağfurullah , sorgulamak ne haddimize !
    Ama düşünmek de günah değil herhalde , neden günah olsun ki !

Yoruma kapalı.