Kobani davasında verilen cezalar, bana Almanya’da milyonların ölümünden sorumlulara yapılan muameleyi hatırlattı 

25
Reklam

Yargılananların hepsinin siyasi kimlikli olduğu Kobani davası dün sonuçlandı. 

Kararı bir haberden aktarayım: “Figen Yüksekdağ 23 yıl 6 ay, Ahmet Türk’e 10 yıl hapis cezası verildi. Altan Tan, Ayhan Bilgen ve Aysel Tuğluk beraat etti. Ayla Akat Ata’nın tahliyesine karar verildi. Selahattin Demirtaş’a ise 42 yıl hapis cezası verildi.”

Herkesin üzerinde ittifak ettiği bir yönü var bu davanın: Siyasi bir dava olduğu… 

Bu özelliği sebebiyle, mahkeme tarafından cezaların açıklanması sonrasında kimin ne tepki verdiğini merak ettim. 

Eski AK Parti milletvekili ve şimdinin içişleri bakan yardımcısı olan Bülent Turan sıcağı sıcağına şu mesajı paylaşmış: 

”Hesabı sorulur demiştik! Bugünkü karar; Hapishaneden atılan romantik tweetlerle, hukuku ve adaletin sulandırılamayacağını,  Kimsenin siyasi emelleri için sokağı tahrik edemeyeceğini; Kendisi veya bağlı olduğu bir örgütün menfaati için kamu düzenini istismar edemeyeceğini; Toplumda infiale, tahribata, can kayıplarına sebep olan bir olayı teşvik etmenin ‘kim olursa olsun’ bedeli olacağını; gösterdi. Birilerini memnun etmese de adalet yerini buldu, beraatta var ceza da var. Hayırlı olsun.” [Türkçe hataları yazana ait. FK

Aynı davada beraat eden ve karar açıklandığı sırada başkanvekili sıfatıyla Meclis’te oturum yöneten Sırrı Süreyya Önder’in şu mesajını da anlamlı buldum: 

“Kobani davasında yağdırılan cezalar, bu cezalara muhatap olan arkadaşlarımın hiçbiri tarafından hak edilmiş bir şey değil. Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir. Maalesef bütün uyarılarımıza rağmen AKP cenahı bunun farkına varmadı ama günbegün ortaya çıkan şeylerle görüyoruz. Bu da AKP’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir, çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır.” 

Reklam

23 yıl, 42 yıl hapis cezaları verilen Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş birkaç dönem Meclis’te bulunmuşlardı. Davaya konu olan olaylar yaşandığı sırada her iki siyasetçi HDP’nin eş-başkanlarıydılar. 

Önceki gün de, 2 bin 390 gündür cezaevinde tutulan bir başka siyasi sanığın, Osman Kavala’nın, ülkenin geçirdiği sistem değişikliği yüzünden suçlandığı konu mahiyet değişikliğine uğradığı için yaptığı başvuruya olumsuz cevap verildiğini öğrenmiştik. 

Halbuki mahkeme heyeti bütünüyle değişmişti de… 

[Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde TCK 312. maddesinden yargılanırken, bütün oturumlarda cezalandırılmamı isteyen savcı, karar duruşmasında yerini yeni bir savcıya bırakmıştı. Yeni savcı beraatimi istedi, mahkeme heyeti de aynı yönde karar verdi.

Siyasi davalarda mahkeme heyetinde değişikliğin sanığın lehine olması gerekmiyor demek ki… 

Oysa önünde ‘siyasi’ sıfatı bulunan davalar, demokratik ülkelerde uzun yıllar önce tarihe karıştı. Siyasi kimlikli kişiler, eski dönemlerde, özel görevlendirilmiş mahkemelerde yargılanıyorlardı. 

Milyonlarca Yahudinin toplama kamplarında ölümlerinden sorumlu Nazilerin Almanya’da yargılandıkları davada olduğu gibi… 

Geçenlerde bir İngiliz gazetesinde –Guardian’da- kurumunu Londra’da temsil eden bir Alman gazetecinin Gazze savaşıyla ilgili yazısında beni çarpan ayrıntılarla karşılaşmıştım. 

Reklam

Kadın yazarın adı Eva Ladipo

Yazısının girişinde, kendisinin başkalarıyla pek paylaşmadığı bir özelliğini faş ediyordu yazar. Dedesinin kardeşi Gen. Walter Warlimont Nazi Almanya ordusunun ulusal savunma biriminin başkanıymış. Emir-komuta zincirinde, onunla Hitler arasında sadece iki kişi bulunuyormuş. Hitler ile o kadar yakın çalışıyormuş ki, Hitler‘e yönelik 1944’teki suikast girişimi sırasında dedesinin kardeşi de elinden yaralanmış.  

“Savaş sırasında imzaladığı talimat ve emirler yüzünden yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumluydu dedemin kardeşi” diyor Alman yazar…  

Yalnız Walter değil Eva Ladipo’nun baba tarafından dedesi ve eşi de Nazi Partisi üyesiymişler. Anne tarafından dedesi –Walter‘in kardeşi- Viyana’da, savaşta kullanılan füze sistemlerini imal eden ve işçi olarak Rus ve Ukraynalı esirleri çalıştıran bir fabrikanın müdürüymüş… 

Ne olmuş bu Nazilere savaş sonrasında acaba? 

Yargılanmışlar doğal olarak… 

Diğer Nazi liderlerle birlikte Nürnberg’te yargılanmış Walter Warlimont, müebbet hapis cezası almış, fakat altı yıl sonra cezası kaldırılmış ve 1954 yılında serbest kalmış. “1970’de ölene kadar hayatını zengin ve saygın biri olarak sürdürdü” diyor yazar… [Yandaki, Walter Warlimont’ın Nürnberg’te yargılanırken fotoğrafı..]

Dedesi Paul Warlimont, fabrikasında çalıştırdığı kişilere kötü muamele ettiği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmış. Daha sonraları, Almanya’nın en yüksek nişanı bile alabilmiş…  

Yazar, “Onlara verilen cezalar adalete uygun değildi ama barışa yaradı” diyor… 

Bu yazının girişinde biri AK Partili, diğeri DEM Partili iki siyasetçinin görüşlerine yer vermiştim. Mahkemenin kararını yabancılar da yorumlayacaklar muhakkak. Onların tepkileri hiç kuşkusuz sert olacak ve pek çoklarımız onların sertliğinin sebebini anlamakta zorlanacak. 

Alman yazarın, ülkesinin Gazze politikasını eleştirme amaçlı makalesinin Nazilerin cezalandırılmasına dönük bölümlerini, Batılıların böylesi konulara bakışının neden farklı olduğu anlaşılsın diye buraya aktardım. 

Yüzbinlerin ölümünden sorumlu olanlara onlarda verilen cezalar ve bizde 23 yıl, 42 yıl, müebbet, ağırlaştırılmış müebbet cezaları…

Umarım, AK Partililer hem Alman yazarın dediklerine hem de Sırrı Süreyya Önder’in uyarı içeren görüşüne kulak verirler… 

ΩΩΩΩ

Reklam

25 YORUMLAR

 1. Bu davanın sonucu şunları doğursa:
  -bir siyasi parti yada siyasetçi hiçbir gayrimeşru illegal yapıyla oluşumla iltisaklı vesaire durumları halinde siyaset YAPAMAZ!
  -yasaya rağmen!… diye bir şey YOKTUR.
  -halk için ayaklarına binbir filim çevirerek hem siyaset partisi kuracaksın hem mecliste fink atacaksın hemde kasadan para alacaksın! Bu da YEMEEZZ!!
  -son karar:bu kişiler (her kim ceza alırsa) ömür boyu siyaset dünyasında yer ALAMAZ (vekil başkan üye hatta muhtar bile..)
  GEL CANIMI YE derim vallaa..🤗

 2. Selocan bu davadan yatıyormuş meğer. Meşhur eş başkanlıklar da paylarını almışlar.
  -Ceza alanlar sanıyorum sadece siyasetçiler. Başkaları da olsa ona göre yorumlardık. Örneğin sokakta çatışan öldüren yakan vb kişileri de görmek isterdim.!
  “Ben şunu şunu yaptım, bunu yıktım, öbürünü yaktım”😯..
  Hatta, “bana bunları yapma talimatını X Y Z KİŞİLERİ VERDİ!” !!!!
  Bunlar yokmu? Öyleyse bence bu dava hukuki adil eşit değil vesaire…
  (Milli hukuk milli dava milli karar adı her neyse olabilir; çünkü hükmedenlerden biri öyle demiş zaten-Dem li çay içen biri duymuş-).

 3. Suç suçtur. Görüldüğü davanın siyasi olması veya olmaması sonucu değiştirmez. Nokta. Aynı suçu siyasi bir kimliği bulunmayan ben işleseydim hak etti diyecektiniz, siyasi kimliği bulunanlar işleyince dünyadan değişik örnekler vererek hafifleteceksiniz öyle mi? Yok, yok, Türkiye’nin çivisi çıkmış.

 4. Zaten bunlar sütten çıkmış ak kaşık. 6 8 Ekim olaylarının azmettiricisi değil. Terör ve teröristlere övgü yağdırmamışlar. Muhalif olun ama vicdansız olmayın

 5. öyle ya camii yolunda yakalanıp ceza aldı bu garipler uyanın beyler 16 yaşındaki çocuk başı taşla ezilerek katledildi bu vandal sürüsü yüzünden muhalefet yapın ama insanlığınızıda unutmayınız

 6. Bu arada davayla ilgili olarak unuttuğum bir ayrıntı var ; S.Demirtaş hakkinda tam 47 suçlama var ; adamdaki marifete bak , tam bir suç makinesi
  mübarek !
  Valla bence ceza değil bu adama bu başarısından dolayı madalya vermek lazım!
  Yememis icmemis , yedi gün 24 saat suç işlemiş!

 7. Ben , dün mahkeme kararları açıklandıktan sonra , konuyu genel hatlarıyla hatırlamakla beraber ayrıntılı olarak inceleyip araştırmaya çalıştım ancak pek tatmin edici sonuç alamadım .
  Bu günkü gazetelerde de pek bir şey yok , köşe yazarları da haliyle konu hakkında bir şey yazamamışlar .
  Yorumculara baktım, hepsi meşrebine göre ahkam kesmiş.
  Fehmi Bey de biraz yüzeysel geçmiş.
  Gelelim bendenize ; 2014 Ekim ayında yurt genelinde , şimdiki DEM.in çağrısıyla , kışkırtmasıyla, elaltından desteğiyle bir çok olaylar ve devlete karşı bir kalkışma oldu , meydana gelen bir çok zarar ve ziyanın yanında 37 kişi öldü , 300 e yakın yaralı oldu .
  Yani ortada bir suç var mı, bal gibi var ; burası tamam !
  Ancak yargılama hakkında iyimser olmak mümkün değil, ayrıntıları bilmemekle beraber adil , tarafsız , hukuka uygun , siyasi etkiden uzak bir yargılama olması imkansızdır!
  Konu henüz yeni olduğu için hakkındaki eleştirileri de bilemiyoruz ama yarın öbürsü gün her şey ortaya çıkar .
  Iddianame 3200 sayfa imiş ve 2 günde mi bir haftada mı mahkemece kabul edilmiş!
  Allah aşkına bu kadar sayfa 6 tane kalın kalın kitap yapar , ne zaman ve nasıl okudular, demek ki okumadılar !
  Sonra bütün suçlamalar , hep soyut , somut bir suç yok !
  Dedim ya daha neler ortaya çıkacak, göreceğiz , bu henüz konuya giriş.

 8. Erdoğan 28 Şubatçıları affetmiş. İyi yapmış. Herhalde onlara kini geçti. Belki de yoktu. Onların sayesinde Refah partiden kopup kendi iktidarını ilan etmişti ne de olsa. Ama Kavala’ya kini uzun süre geçecek gibi görünmüyor. Daha taze tabii. Gezi’de gümbür gümbür gidiyordu iktidar az daha. O zamandan beri ne gösteri ne yürüyüş. Filistin için yürüyenleri bile hemen ıslatıyorlar iyice. Akılları başlarına gelsin bir daha sokağa çıkmasınlar diye.

  Yazarımız Karar’a transfer oluyormuş. Hayırlı olsun. Burayı özleyeceğiz.

 9. Bütün bunları fetö yaptı der geçersin
  zaten 28 Şubat’ı da kermes yapan bayanlar manüple etmiş ki generaller serbest ama zamanın hayırsever hizmetçileri darbeci ve ölüme mahkum
  yazarımızın bu konuda söylediği ve yazacağı hiç bir şey de yok maalesef…

 10. sn Fehmi koru, haberiniz çok güzel Lakin bir ayrıntı dışında, nürnberg mahkemesinin cezaları ile bugün kobani davasında verilen cezalarının veriliş zamanındaki güncel şartlar arasındaki farkı görmezden gelmişsiniz yada bir çeşit algı operasyonu yapmışssınız, şöyle söylemek istiyorum ; nürnberg mahkemeleri biten bir dünya savaşının cezalandırılmasıydı ve o cezaları alanlar ogün affedilse bile bir daha silahlanamayacak kimseye saldırıp öldüremeyecek ve dahi silahlı örgüt kuramayacak duruma gelmişlerdi yenilgiyi kabul etmişler amerikanın lider ve jandarma olduğu yeni bir dünya düzenine evet demişlerdi ve bazıları idam’da edilmişlerdi lakin kobani olayları neticesinde onlarca ölen insan olması rağmen bu teröristler 20 30 yıl ile kurtuldular şöyle düşünün bunlar 3 5 yıl ceza alsalar ve yattıkları süre ile çıksalar sizce teröristliği türk düşmanlığını ihaneti bırakacaklarmı ? vatanı bölmek isteyen pkk dan ayrılacaklarmı hepsi tövbe edip sade bir vatandaş olacaklarmı siz buna inanıyorsanız şahsım adına diyorum siz hiç bir şeyden habersiz yaşıyorsunuz bu dünyada ne siz ne biz salak değiliz hepimiz türkiyede işlerin avrudaki gibi çalışmadığını biliyoruz kürt isyankarlığı ne 1984 de başladı ne 1950 de taaa 1400 lerde başlamış tunceliye damat ibrahim meşhur pargalı ibrahim paşa gitmiş isyanı bastırmaya gerisini siz düşünün ….

 11. Gezi Davası’nın hükümlüsü Osman Kavala’nın;
  Yargılanmanın yenilenmesine dair talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oybirliğiyle reddedildi!
  Mahkeme heyetinin değişmesiyle bir anda ümitlenen malum çevreler, bir kez daha havasını aldı!

  • Gezi’den kala kala bir Kavala kaldı. Ülkeyi tek adama teslim ettiniz rahat edeceğiz zannettiniz. O tek adam da gitti devlete teslim oldu, illa bir şekilde kandırılması gerekiyor hep yani. Ama tabi rahat da duramadı. Devletin yancısı süslüyü görevden aldı, yerine getirdiği içişleri bakanı ayağının tozuyla bir çete liderini havaalanında yakaladı. Ondan sonra olanlar oldu, öyle çete liderlerine dokunmak herkesin haddine değildi, özellikle 15 Temmuz kahramanı olanlara. Ankara’da polis müdürleri içeriyi boyladı. Devlet höykürdü koalisyonuma helal geliyor diye ayar verdi. Şimdi hep birlikte yerli milli kayayı ham yapacaklar, onu izliyoruz. Kola mısır eşliğinde tabi.

  • sn Muzaffer bey bu adamın içerde olmasından mutluluk duyuyorsunuz galiba.Bu dava ülkenin başını agritiyor Ana yasa mahkemesi karar vermiş
   bu adam içerde olsa ne olur olmasa ne olur ülke bir tane adam nedeniyle mi yikilacak.Bu davalardan kurtulmak ve artık anayasa ve Avrupa insan hakları mahkeme kararlarını uygulamak lazım.
   Sorarım ozaman neden Avrp insan hakları mahkeme kararlarına uyacaginiza dair taahhüt te bulundunuz.Bune perhiz bu ne lahana turşusu.
   Madem bu mahkemeler hukuku temsil etmiyordu neden başörtüsü için oraya gittiniz .Neden bu çifte standart ikiyüzlülük.neden neden

   • Sayın Engin bey; AİHM kararından bahsedmişsiniz.. Bana gösterebilir misiniz, sokak hareketleri sonrasında, bir savcının da şehit edildiği toplu gösterilerden dolayı, tek kişiye ceza verilmeden, olaylar kapatılmış olsun.. Bana gösterebilir misiniz, Avrupa’da bir mahkeme salonunda, karar açıklandıktan sonra, hakimler tehdit edilsin, sloganlar atılsın..

 12. muhalif yazar herzaman oldugu gibi kel alaka orneklerle mevzuyu sulandirma derdinde

  2. dunya savasi donemi basit bir fabrika muduru ile teror orgutu uyelerini bir tutuyor

  al-kaide, isis, deas denen orgutlerin avrupa veya amerika da parti kurdugunu ve mecliste vekilleri oldugunu dusunun, muz cumhuriyetlerinde dahi dusunemezsiniz ama pkk denen teror orgutunun partisi ve chp gibi ortagi var cunku burasi turkiye.

  adi “cozum sureci” olan ve “akil insanlar” zirvasi ile percinlenen surec akp nin en ciddi akil tutulmasi oldu..pkk denen teror orgutu meclise kazik cakti..

  cezalar devede kulak ..cogu da beraat almis..bu kadar komedi olmaz her birine en az 30 yil verilmeli idi

  pkk sponsoru yahudi medyasinin “sert elestirileri” ilk de degil son da ve akli basinda kimsenin umurunda da degil.

  • Cok ønyargili bazi arkadaslar olmaya yuzeysel ve kindar bakiyor sen hangi hakla 40 milyon kurdu siyasetten uzak tutuyorsun ? Bir cøzum sunuldumu ? Hayir rte ergenokonculara teslim oldu ve o bahceliyide basina nobetci diktiler bahcelinin rte icin sarfettigi cumleler yenir yutulur turden degil gørdugunuz gibi olaylar gøzunuzun ønunde ceryan ediyor bahceli ønce tespit ediyor emir veriyor hukumet yerine getiriyor bu gidis gidis degil er veya gec bu gidis basiretsiz politikacilar ve bitmis adalet sayesinde dünyada kume dusmek søyle dursun tc ninde sonunu hazirliyor nasil olsa 16 türk devletini ic cekismelerle kaybettik bu da yakin su rus savasi bitsin israil genisleyecek ve bizide kasiyacaklar gibime geliyor.

   • Değerli arkadaşım, kürd kardeşlerimizi yok sayan yok ! hepimizin sülalesinde 1 kürd kardeşimiz var ya gelin ya damat biz bir olmuşuz, insanların derdi kürd değil vatanı bölmek isteyen terörirstlerle ve o teröristlerin demokratikgörünen maşları ile, diyorsunki israil hepimizi yutacak, düşünki israil türkiyeyi yutmaya kalkıştığında velevki imkansız ama israil yuttuğunda kürd vatandaşlar yada yurt dışındaki kürt halkı bundan payını almayacakmı aynı gazze gibi olmayacaklarmı, işte aklımızı başımıza almamızın pkk ile kürtleri birbirinden ayırmamızın lazım gelen yeride burası !!! kimse kürtlere düşman değil ha kürt ha türk kürt dediğin kötü, türk dediğin iyi deği,l biz biriz yada bir olmak zorundayız ayrıca türkiye 80 milyon unun 40 milyonu kürt olsa şuan dem parti tek başına iktidara gelirdi, hayal kurmak iyidir ama hayal görmek iyi değildir mazallah insanı yoldan çıkarır, son bir ricam var pkk lı teröristler ve türk düşmanları TC devleti diyor bizler türk vatandaları ya türkiye diyoruz yada türkiye cumhuriyetı devleti diyoruz, velhasılkelam pkk terör örgütü kalleştir türk kürt kardeştir demeliyiz ve abd ingiliz israil fransıza karşı devleti güçlendirmeli bu gücün altında toplanmalıyız aynı kurtuluş savaşındaki gibi…

 13. Bizdekiler kindar ve dindar siyaset yapıyorlar. Adaletleri de kindar ve dindar olacak elbette. Yargı bağımsız değil artık malum. Özellikle Kavala’ya duydukları kinin haddi hesabı yok. Darbeden kalkışmaya uydurmadıkları suç kalmadı. Beraat ettikçe yeni suç uydurdular. Deliller zaten hep deli saçmasıydı. Çünkü onu içeri atan irade öyle istiyordu. Sebebini kendisi de bilmiyordur artık. Ama biz biliyoruz. Gezi’de iktidarın ayağının altından hop diye kayabileceğini görüp gözü fena korkmuştu. O korkuyla ne adalet, ne demokrasi, ne ekonomi, ne huzur bırakmadı. Şimdi sarayında yalnız gün sayıyor. Çünkü her zirvenin bir de inişi. Yükseklerden iniş ise çok zor oluyor elbette. Önder doğru söylemiş, yargıladıkları tüm suçların birer parçasılar aynı zamanda. İlla dönem değişecek, bunlar da yargılanacak gayet tabii olarak. Çünkü her dönemin yargısı önceki dönemi yargılıyor gayet güzel, hatta acımasızca.

  • ‘CUMHURBAŞKANIMIZI KİMSE TEHDİT EDEMEZ’
   Hiç kimse Cumhurbaşkanımızı tehdit edemez. Demokratik meşruiyete sahip cumhurbaşkanını tehdit etmek, Türkiye’yi ve milli iradeyi tehdit etmektir.

 14. GÜNEŞİN BATIDAN DOĞMA İHTİMALİ
  Ne diyordum?
  “–Bu iktidarın ve bileşenlerinin hukuka dönme ihtimali yarın Güneş’in batıdan doğma ihtimalinden daha düşüktür”
  Her konuda ve her aşamada en yanlışı yapmaya mecbur ve mahkûmlar.
  Artık en yanlış bir seçenek değil, bir mecburiyet.
  Şahsıma özel muhalefetin ses tonunu biraz çatallanmış ve yüz rengini biraz morarmış gördüm.

 15. Tabi tabi, 70-80 çocuğu öldüren brewike bile norweç mahkemesi 21 yıl mı ne ceza vermişti de, 10 yıldan sonra salıverin beni diye talepte bulunmuştu, her zaman ölenler suçludur, öyle değil mi?
  İdam cezası geri gelmeden adalet yerini bulmaz!
  Daha 12 eylül 1980den beri zindanlarda çürütülen masum ülkücüler varken
  28 şubatın darbeci generalleri affedilivermiş!
  Zalimler için yaşasın cehennem!
  Ülkücü hareket engellenemez!
  Tüm dünya türkün önünde diz çöküp itaat edene kadar,
  durmak yok yola devam!!!!

  • Tüm dünya hangi Türk’ün önünde diz çökecek acaba. Bir tane Türk heykeli mi yapılacak. Nasıl bir Türk olacak bu heykel. Tarkan gibi mini etek mi giyecek, yoksa tarikat şeyhleri gibi sakal şalvar cüppo mu? Atatürk gibi frak mı yoksa. Kadın bir Türk mü olacak yoksa. Kadın ise bayağı bir giysi seçeneği var, hiç girmeyeyim. Elinde diyanetin başı gibi kılıç mı taşıyacak, yoksa MKE ürünü yerli milli bir makineli mi? Merak işte.

   • Ne diyon dayıııı.. Ne diyon…
    Ya ”meraktan” der ünlü bir düşünür..
    Ya da başka bir şeyden..
    Fazla düşünme.. Sal ..
    Su akar yolunu bulur..
    Yolunu bulduğunda da, bütün meraklar cevap bulur..

Yoruma kapalı.