‘Komplo’ mu, ‘kumpas’ mı, yoksa ‘derin devlet mi? ABD de tartışıyor…

5
Reklam

Önce şu satırları birlikte okuyalım:

“Amerikan tarihinde daha önce hiç görülmemiş hain bir planla ilgili kesin olmasa da ikinci derecede sayılacak güçlü kanıt var: Obama’nın adalet bakanlığı ve FBI, 2016 başkanlık seçiminde, Donald Trump’ı mağlup edip Hillary Clinton’ı kazandırmak için çaba gösterdi.

Seçimi bu apaçık uygunsuz çabayla etkilemeleri başarılı olmayınca, kumpasçılar bu defa seçimin sonuçlarını geçersiz kılmak ve kendisini başkanlıktan uzaklaştırmak için Başkan Trump’la ilgili bir sahte soruşturmayı devreye soktular.

Devlet görevlilerinin demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş liderliğe baş kaldırarak kendi politik görüşlerini hükümet politikası yapmak üzere gizlice örgütlenmeleri anlamına kullanılan ‘derin devlet’ yapılanmasından bile daha ötede Makyavelist bir yapı söz konusu.”

Ne anladınız bir Amerikalı siyaset yorumcusunun kaleminden çıkan bu satırlardan?

Amerikan derin devleti Trump’a karşı

Ben kendi anladığımı yazayım:

ABD’de FBI ve adalet bakanlığı içerisinde bir ‘gizli’ yapılanma varmış…

Bir tür ‘derin devlet’ yapılanması…

Reklam

Yapılanma içerisinde yer alanlar siyaseti kendilerince biçimlendirmeye kalkışacak kadar gözü dönmüş tiplermiş…

Önce Trump’ı seçtirmemek, rakibi Hillary Clinton’u başkan yapmak için harekete geçmiş bu yapı; başaramayınca, bu defa seçilmiş başkanı yerinden etme çabasına girişmiş…

Kendimi Amerikalıların yerine koyup “Wow” deyiverdim ülkenin en çok izlenen haber kanallarından Fox TV’nin internet sitesinde yazan Gregg Jarrett’in yazısının girişini okuyunca…

Amerika da giderek ‘komplo’ ve ‘kumpas’ sözcüklerinin günlük hayata girdiği bildik ülkelerden biri haline gelmiş…

Gregg’in yazısı aslında bir başka komplo iddiasını püskürtmeyi amaçlıyor; Trump’ın Amerika’ya başkan seçilmesini Vladimir Putin’den talimat alan bir grup Rus bilgisayar korsanının sağladığı kanaatine dayanan ‘komplo’ iddiasını…

İki iddiayı birleştirebiliriz: FBI içinde yuvalanmış ‘derin devlet’ uzantısı kumpasçılar Hillary’i başkan seçtirmek için kumpas kurdular, Rus korsanlar müdahale edince ilk kumpas başarılı olamadı; şimdi aynı yapı Trump’ı erkenden yerinden etmek için çabalıyor.

Doğru olabilir mi bu iddialar?

Tapeler, telefon mesajları…

Rusların Batı ülkelerindeki seçimleri etkilemek üzere çabaladıkları genel bir kanaat. Almanya bile bu kanaate sahip.

Reklam

Dediklerine göre, Ruslar’ın bu amaçla faaliyet gösteren bilgisayar korsanları ekibi var; üstelik Moskova merkezli bir haber ajansı ile radyo ve televizyon da etkili yayınlarıyla algı operasyonlarına katkıda bulunuyor.

ABD adalet bakanlığı bu iddiayla ilgili bir soruşturma açtı ve başına Robert Mueller’i getirdi.

Mueller FBI’yı 12 yıl (2001-2013) yönetmiş bir hukukçu.

Kendisini Trump ‘soruşturmacı’ görevine atadı, ama Trump yandaşları onun FBI kökenini hatırlatarak ‘derin devletin adamı’ olduğunu ileri sürüyor ve raporunu yayımlamadan önce hemen kapıya konulmasını talep ediyorlar.

Peki ‘kumpası’ ispat için var olduğu söylenen ‘ikinci derecede kanıt’ ne?

Tapeler…

Evet, biri FBI’ın Hillary Clinton ile ilgili soruşturmayı emanet ettiği, esas görevi FBI’ın terörle mücadele biriminin başkan yardımcılığı olan özel ajan (Peter Strzok), diğeri de onun sevgilisi olduğu öğrenilen FBI avukatı (Lisa Page) arasında teati edilen mesajların tapesi.

Aralarında konuşurken Trump’tan ‘aptal’ ve ‘iğrenç’ diye söz ettikleri anlaşılan bu ikili şöyle yazışmış:

Page: “Belki de sen o tehditten ülkeyi korumak için bulunduğun yeri terk etmemelisin.”

Strzok: “Teşekkürler. Ben de konuya öyle yaklaşmaya çalışacağım. Ülkeyi her ne pahasına olursa olsun koruyabilirim…”

Kumpasın kanıtı olarak bu mesajlar gösteriliyor.

‘Tehdit’ ile Trump’ı kast ettiklerinden hareketle…

Kumpas ve komplo ABD’yi esir almış görünüyor

Konuya ilişkin yayınları okur, haber ve tartışmaları ekranda izlerken Amerikalıların kafalarının ‘kumpas’ konusunda çok karışık olduğunu anladım.

Bir kere, ‘kumpas’ veya ‘komplo’ sözcükleri kullanılmaya başlanınca iddiaların nerede duracağı bilinemez.

Orada da kalmaz, hemen her konu ve iddiaya yeni bir komplo veya kumpas gözüyle bakmaya başlanır.

Nitekim ABD’de de öyle oluyor.

Şimdi birileri Mueller ve FBI’yı Trump’ı yerinden etmeyi amaçlayan bir kumpasın parçası görüyor ve bu iddiayı ekranlara da taşıyor ya.. başka birileri de, yine Mueller ve FBI’ın soruşturmasını, “Putin tarafından seçilmesi sağlanmış Trump’ın gitmesini imkânsız kılmak için kullanılan maşalar” olarak görme eğilimde.

Yani?

Hah, ‘yani’si şu: Mueller baştan başarısız olmak üzere görevlendirildi, hazırlayacağı rapor Trump’ın iş başında kalmasını sağlayacak.

Öyle deniliyor.

Görüyorsunuz, ‘önüm arkam sağım solum kumpas’ durumu.

Amerikalıların işi zor.

Konuyu biraz da Rıza Sarraf (Reza Zarrab da deniyor) konusuna da ışık tutsun diye ele aldım.

Bilmem yararı oldu mu?

ΩΩΩΩ

Reklam

5 YORUMLAR

 1. turp imzayı attı,illaki hakkında ki iddialardan yırtmasını sağlamaya çalışıyolar ,bizdekilerin “bize kumpas kurdular,bu darbedir,algı şeydiyolar :))” diyip herşeyden sıyrıldığı gibi.Şimdi farkettim heralde fox yazarı Türkiyede ki söylemden etkilenip “bu bir algı operasyonudur ” dedi,yada türkiyedekiler de fox taki yazarı yetiştirenlerin rahlei tedrisatından geçmiş…

 2. Fehmi bey üsteki alıntıyı okuyunca bizden birileri yazmış zannettim ama Fox adını duyunca pek şaşırmadım, fakat çok güldüm.
  Bu ne biçim kumpas sa Trump un atadıkları tarafından yapiliyor.
  Neyise Amerkan halkı bu yalanlara sadece güler nitekim gülüyorlarda. Tabii komediyenler vasıtasıyla, o yazı onlar için iyi bir malzeme olur değil oldu bile.
  Sizin gibi bir yazarın okuyucusu olmaktan gurur duyuyorum.
  İyki varsınız.
  Sağlıcakla ve mutluluk la kalın.

 3. Sayın KORU,
  Yalçın DOĞAN’ın dün (16 Aralık 2017) kaleme aldığı “Çarpıtılan bildiri: Kudüs skandalı” başlıklı şu linkteki “http://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/carpitilan-bildiri-kudus-skandali,18732” yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz? Yazar kısaca resmi bildiri ile bize açıklanan bildirinin tamamen farklı olduğunu ifade ediyor. Tabi ifade ettiği mana olarak. Eğer bu doğruysa sizin gibi yazarların ortalığı velveleye vermesi gerekmiyor mu?

 4. Kuran İsrailoğullarının ikinci ve son olarak yeryüzüne hakim olacaklarını  beyan etmektedir. Bugün Sermaye tüm dünyaya her yönüyle hakimdir. Doları sayesinde herkes onun işçisidir. Rusya diye bir şey yoktur. ABD diye bir devlet yoktur. Bilgisayarın mucidi Sermaye’dir ve onu  kullanmaktadır. Kendisi Amerika’da yapar “Rusya yaptı” der. Rusya’da yapar “Amerika yaptı” der.

  Trump’a başkanlığı kazandıranın bilgisayar olduğu kanaatini taşıyorum.Türkiye’de kazandıran bilgisayardır kanaatindeyim. Yalnız bunu yapan Sermaye’dir ve ona buna fatura etmektedir.
  Bence bunun fazla bir önemi yoktur. Biz mikrobu yok edemeyiz. Biz ancak bedenimizi mikroplardan koruruz. Sistem değişmelidir. İslamiyet’te seçim sistemi nasıldır?

  1- Kuran örgütlenmeyi onlu sisteme göre yapar. On aile bir aşireti, on aşiret bir karyeyi, 1000 aile bir bucağı, on bucak bir ilçeyi,  1 milyon aile bir ili, on il bir bölgeyi,  10 milyon aile bir ülkeyi, on ülke bir kıtayı bir milyar aile  insanlığı oluşturur.

  2- Yerinden yönetim vardır. Birlikte yaşama aşirette, birlikte çalışma bucakta(kabilede), iç güvenlik ilde, dış savunma ülkede ve uygarlaşma insanlıkta olur.

  3- Seçim aleni olur. Seçimler semtlerde (karyelerde) yapılır. Herkes oyunu aleni olarak kullanır. İnternete girilir ve herkes sonuçları her zaman görür. İlçelerde bu girdiler birleştirilir. İlde internete birleştirilmiş olarak girilir. Herkes bunu toplayıp kontrol edebilir. Sonra bölgelerde toplanır. Belgeleri haline getirilir.  Bunlar internete girildiği gibi yazılı belgelere de dönüştürülür. Islak imzalarla ortaya konan belgeler, ayrı ayrı iki notere tescil edilir.

  4- İtirazlar yüksek kurullara değil hakemlere yapılır. Hakem kararlarına da itiraz hakemlere yapılır.

  Evet kumpas yapan Rus olsun, Amerikalı olsun, Sermaye olsun veya bildmedigimiz birileri olsun birşey fark etmez. Biz kumpası yapanları yok demeyiz kumpası önleyebiliriz.

  Ben bunları yazarken bir karşılık alamıyorum. İster okuyun ister okumayın bana ne zararınız var ne de  yardımınız. Kendiniz isterseniz yararlanırsınız. Sermaye izin vermediği için okumuyorlar. Onlar da onları sömürüyorlar. Varsın kumpas kursunlar bize ne?

 5. Sizin yazdığınız bizim de okuduğumuz bu demeç ; tamamen Kudüs ün İsrail’in başkenti ilan eden Trump ın yerini sağlamlaştırmak . yahudi lobilerinin Trump ı bir nevi ödüllendirmesidir. Küfür de hile oyun çoktur .küfürün sana iyilik bile yapsa acaba bana niye iyilik yapıyor diye iki defa düşüneceksin.

Yoruma kapalı.