Mevlüt Çavuşoğlu İsrail’deydi.. O vesileyle eskiye yolculuk yaptım…

47
Reklam

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ikili ilişkilerin yeniden başlatılması niyetiyle çıktığı İsrail’e ziyaretini gerçekleştirdi. En son bir devlet yöneticisi Türkiye’den İsrail’e 15 yıl önce gitmiş; Çavuşoğlu’nun ziyareti bayağı ilgiyle karşılandı. 

Kendisinin ve ev-sahipliğini yapan İsrail dışişleri bakanı Yair Lapid’in konuşmaları, 15 yıllık arada da iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle ticaret alanında, kesintisiz devam ettiğinin ayrıntılarıyla dolu. Her iki ülke birbirlerinin en fazla ticari ilişkide bulundukları 10 ülke listesinde yer almaktaymış; yıllık dış ticaret hacmi 8 milyar doların üzerindeymiş…

Çavuşoğlu bu bilgiyi paylaştıktan sonra El-Al uçaklarının Türkiye’nin değişik havalimanlarına uğrayabileceğini de söylemiş. Turizm, temiz enerji, yüksek teknoloji ve tarım teknolojisi konularında işbirliğini artırmak için ortak komisyon oluşturulmuş.  

Ev-sahibi Lapid, “Biz hepimiz Türkiye’den geldik zaten” demiş, Hz. İbrahim’in Harran’da yaşadığını hatırlatarak… Türkiye’ye daveti de döner lezzetini yerinde tatma fırsatı vereceği için memnuniyetle kabul ettiğini duyurmuş Lapid.

Yair Lapid, altı partili koalisyonun ikinci büyük partisinin lideri; koalisyonu oluşturan partiler arasındaki anlaşmaya göre, şimdiki başbakan Naftali Bennett’ten sonra onun görevini üstlenecek… 

Türkiye’den oraya giden her devlet yetkilisi, İsrailli muhataplarıyla görüşmeden önce -bazen de sonra- Filistin’e özel ilgiyi belli etmek için jestte bulunur. Mevlüt Çavuşoğlu da Kudüs’ün vakıf idaresinin başındaki Azzam al-Khatib rehberliğinde Mescid-i Aksa’ya uğramış…

Bu bilgileri İngilizce ‘Jerusalem Post’ gazetesinden öğrendim.

Galiba bakan gezisini izlemek üzere yanına hiç gazeteci almamış; medya da geziyi izlemeye muhabir yollamamış olmalı. Bizim gazetelerdeki haberler ajans üsluplu çünkü.

Reklam

Oysa, İsrail’i kurulmasını (1948) takiben (1949) tanıyan ilk Müslüman ülke olmasına rağmen oraya nice sonra ilk ayak basan devlet yetkilisi olarak 1991’de kurulmuş DYP-SHP hükümetinin dışişleri bakanı Hikmet Çetin, o gezisini izlemek üzere iki yazarı da yanında götürmüştü.

Biri bendim, diğeri de Cengiz Çandar

Dış politika ve özellikle Filistin konularına duyduğumuz yakın ilgiden dolayı… 

Askeri bir nakliye uçağıyla gidilen gezide iki de politikacı vardı: Salih Sümer ve Celal Doğan

Dönemin bütün medya kuruluşları da geziyi izlemek üzere muhabirlerini önceden göndermişlerdi.

Geziyle ilgili ilk haberlerden biri benimle ilgiliydi. Geziyi Hürriyet adına izleyen Gila Benmayor imzasıyla çıkan haberin “O da burada” başlığını tuhaf bulmuştum. Geziye benim de katılmamı neden garip karşılamıştı Hürriyet, bugün bile bilmiyorum.

Daha sonra “İsrail’e giden ilk başbakan” unvanının sahibi Tansu Çiller ile “İsrail’e ayak basan ilk cumhurbaşkanı” olan Süleyman Demirel’in yanlarında götürdükleri gazeteciler arasında da yer almıştım.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) yıllık kongrelerinden birini Kudüs’te yaptığında, IPI üyesi olarak da İsrail’e gittim.

Reklam

Kanal-7’de Cengiz Çandar, Yavuz Gökmen ve İlnur Çevik ile birlikte yaptığımız haftalık ‘Başkent Kulisi’nin bir programını, Filistin konusu uluslararası gündemin ilk sırasına tırmandığı bir dönemde, Kudüs’te gerçekleştirmiştik…   

İsrail’e her giden Türk devlet yetkilisi gönlünün Kudüs’te ve Filistinlilerin yanında bulunduğunu belli edecek çok güçlü mesajlar vermeyi ihmal etmez, ev-sahiplerine de bunu mutlaka belli ederdi. [Bizim gazeteler Çavuşoğlu’nun Tel Aviv’e gittiğini yazıyor, oysa başkent artık Tel Aviv değil, Donald Trump emrivakisiyle İsrail Kudüs’ü dünyaya başkent olarak tanıtmayı başardı.]

Tansu Çiller’in başbakan olarak çıktığı gezide kendisinin onuruna verilen ziyafette, bir danışmanının kaleme aldığı konuşma metninde İsrail’den ‘vaat edilmiş topraklar’ diye söz etmesinin yadırgandığını ve o ifadenin Tansu Hanım’ı zora soktuğunu hatırlıyorum.     

O ziyaretlerin hemen hepsinde Ramallah’a da gidilir ve Filistin devlet başkanı sıfatını taşıyan Yaser Arafat’la görüşülürdü.

Her gezide, Kudüs’teki ‘ağlama duvarı’ ile Holokost Müzesi ziyaretlerinde, başa takılması zorunlu olan takke sorunu çıkardı. Devlet yetkililerinin Museviler gibi tepeye tutturulan takke yerine şapka giymeyi tercih ettiklerini hatırlıyorum. 

Acaba İsrail yönetimi açısından özel önem verilen o iki yeri Mevlüt Çavuşoğlu da ziyaret etti mi?

İsrail medyası, Çavuşoğlu ziyaretinden sonra, Türkiye’nin, bir süredir kendilerine zorluk çıkarıldığı bilinen Hamas ve Müslüman Kardeşler liderlerinin ülkemizdeki varlıklarının sonlandırılmasının beklendiğini açıkça yazıyor.

Türkiye’nin İsrail ile 1949 yılında kurulmuş ikili ilişkileri ilk kez 15 yıl önce bozulmuş değil. Daha öncesi de var.

12 Eylül (1980) darbesi sonrasında kurulan ilk hükümette askerler tarafından dışişleri bakanı olarak atanan İlter Türkmen’in ilk aldığı kararlardan biri, İsrail’de ülkemizi temsili ikinci katip düzeyine indirmek olmuştu.

Büyükelçi sıfatı bulunan Ekrem Güvendiren’in Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde başkatip olarak görevlendirilmesiyle ülkemizin İsrail’deki temsil düzeyi yükseltilecek, daha sonra Güvendiren’in unvanı da büyükelçi olarak tescil edilecekti (1986).  

İsrail’in Ankara’ya gönderdiği son büyükelçi Eitan Na’eh‘in ülkemizden ayrılışı bayağı hadiseli olmuştu. [Na’eh şimdi Bahreyn’de büyükelçi.]

İsrail cumhurbaşkanı Isaac Herzog davet üzerine geçenlerde ülkemizi ziyaret etmişti; gazetelerine göre, İsrail tarafı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ı da bekliyor.

Mevlüt Çavuşoğlu ziyaretine yeni bir dönemin başlangıcı olabileceği gözüyle bakılıyor. Jerusalem Post’ta çıkan yazısında, Enia Krivine, AK Parti’nin 2023’te yapılacak seçimi kazanabilmesi için ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmesi gerektiğini, bunun yolunun da İsrail’den geçtiğini anlatıyor. Ona göre Çavuşoğlu ziyaretinin amacı bu.

Her yeni gelişme seçimle ilgili olmak zorunda mı?

Galiba öyle.

 ΩΩΩΩ 

Reklam

47 YORUMLAR

 1. Alışmışlar yurtdışından para ve emir almaya.

  Yeni Türkiye idaresinin yurtdışındaki faaliyetler için para göndermesini haliyle garipsiyorlar.

  “Nasıl olur ya, para bize gönderilir biz yurtdışına para göndermeyiz.” diyorlar.

  “Türkiye’de demokrasiyi desteklemek” veya “Türkiye’de gazeteciliği desteklemek” adı altında ABD ve Avrupa’dan fonlananlar ABD’de kurulan bir Türk vakfına para gönderilmesini dillerine doladılar.

  Müstehcen kasetten CHP’nin başına atanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başını çektiği Batıcı güruh, Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda devletin yurtdışında gerçekleştirdiği tüm hamlelerin önünü kesme vazifesini yerine getirmek için canla başla çalışıyor!

 2. “Mavi Marmara Ben gönderdim.
  Giderken banamı sordunuz.”

  Bizde bu kadar Yalancı ve iki değil bin tane yüz olan SİYACİLERE Tapanlar bu ülkeyi bu hale getirdiler.
  Okuma yok araştırma yok ülkeyi batıranlara Inanma hat safhada.

  2010 da Mavi Marmara olayı olmasaydı, 2011 seçimlerinde AKP oy patlaması yapamazdı.

  Erdoğan zamanın dışişleri bakani’na yardımları Filistin’e ulaştırmak için İsrail’den liman ve yardım isteme talimatı veriyor. Bankada
  İsrailin ABD büyük elçisi ile görüşüp aracı olmasını istiyor.
  .
  B elci Kendi devletinden liman ve dağıtmak için izin alıyor herşeyi barış içinde halledecekler diye sevinerek Türk dişileri bakanını arıyor müjdeyi veriyor.
  Fakat bizim bakan ben başbakan ile görüşúp sana haber veririm diyip Erdoğana soruyor Erdoğan İstemiyor bizim bakan büyük elçiye bunu iletince B Elçi Erdoğan’ın o anda iran c başkanı ile görüşmesi olabilir diye anılarıni yazdığı kitapta yazıyor.
  2011 den sonra Türkiye hep geri gidiyor ve işi bilen siyasetçilerin hepsi devre dişi bırakıldı.

  Erdoğan bu seviyeye Mavi Marmara’da şehit olanların kanları ile geldi.

  İsrail Arap diktatörleri ve diğer İslam úlkelerinde çep dolduran siyasetçilerin sığınak limanları.
  Yalnız Ortadoğu’ya barışï İsrail ve Arap halkları getirecek.
  Şu anda siyasetçilere rağme onla bir arada barış için harıl harıl çalışıyorlar.

 3. “””Eskişehir Örfi idare Kumandanlığı Tebliği:
  Ankara’da bütün hükemet erkanı ve Demokrat Parti başkanları yabancı memlekete kaçarken yakalanmışlardır.
  Beraberindeki 12 Uçak dolusu altın mücevherat ve parayı kaçarken yakalandılar.
  Sabık Başbakan Adnan MENDERES ve sabık Reisicumhur Celal BAYAR askeri kumandanlık tarafından tevkif edilmiştir.
  Eskişehirde Matbaası olan herkes bu havadisi basıp yayınlamalıdır.”””
  O zamanda trollük baya yaygınmış. Tvitleyelim, 5 e katlayalım, yayalım.
  O günkü gazete haberlerine bile göz gezdirmek bile bu sınır tanımaz iftira furyasının ulaştığı vahim boyutları görmek için yeterlidir. Aynen şimdiki CHP ve şurekası gibi

  • Cevap Fatih İptal!
   Peki bu yorumunuz’un yazarín yazísï ile ne alakasí var?
   Bugünde göreviniz Menderes’i mi kullanmak?

   “NR
   27 Mayıs 2022 At 09:28

   Şimdi Troller ve havuz milleti uyutmak için kaç takla atacaklarını merak ediyorum.”

   • Hayret yaa! trol denmek ağrına mı gitti? Sabah akşam burdasın. Alaka arıyorsan dönüp kendi yazdıklarına bir bak ne kadar alakalı.

   • Aşağaıda onlarca alakasız yorum yapan atletcileri görmeyip Fatih e mi taktın .
    Trol deyince aklına haçlılar namusnuza dokunmazı bile görmek istemeyen tweeti ikiye katlayan atletçiler geliyor

    • Serdar 84 milyon nüfusu olan ve kızılelma rüyaları gören bir ülkenin en tepe yöneticileri sırf para için tükürdüğünü de yalayıp hepi topu 10 milyoncuk nüfusu olan küçücük bir ülkenin yardımına muhtaç halde o ülkenin ayağına giderse, gittiği ülkenin gazetesi de paraya ihtiyaçları var ve ihtiyacı olan para için bizim yardımımıza da ihtiyaçları var, onun için gelmişler diye yazarsa bu sence utanılacak bir şey mi, yoksa dayılanacak bir şey mi? Rezilliğin her türlüsü o ülkenin vatandaşı için mübah olabilir mi?

     • Baran cığım eskiden o ülkeden 2 tane neron almak için kapsıda yatıyordun.Sen hangi Türkiye den bahsediyorsun anlamadım.
      Şu an Tüm dünyanın askeri ambargosuna kaşı 4 kıtada askeri operasyon yapabilen bir Türkiye var.

      Sıra İsraile gelince Mısır dışındaki tüm ülkeler kuyruğu kısıp kendi geldiler.Bakınız önce Katar a gidip özür dilediler şimdi Türkiye ye İsrail de Netanyahu gitti iki devletli çözüme razı olabilecek Türkiye ile işbirliği hazır bir hükümet var.İsrail gazını Yunanistan dan Mavi vatan sayesinde geçirmeeyceğini anlamış ve anlaşmaya hazır bir İsrail var.
      Kimim kimin ayağına gittiği kuruğunu kıstığı ve eski Türkiye de nasıl olduğu bal gibi ortada iken hangi gelişme olursa olsun sizin atletlerin kokusu sayesinde aynı tadı ve ayı refleksi vermeniz boşuna değil.

    • Taptíklarınız ile birlikte UYGURLARI CİNE KAÇA SATTINI?

     Uygur ve Türk dúşmanı siz gidin …. yaladığıníz Çin’in çöplüğünde ötün.
     Orda örün çünkü Casusluğunuz orada işe yarıyor!
     Zamanı gelince siz ve sizin gibilerinin ne olduklarını UYGURLAR liste halınde teşhir edecekler.O zamandan ötmek için yer aramak şöyle dursun kendini saklamak için kaçacak delik dağı bulamiyacaksın. birilerinin sümük ve terrini ağzınıza sakız etmış durmadan çiğnemekten büyük zevk alıyorsunuz bundan sonra yiyip için onların verdiği enerji ile gidin çin çöplüğünde ötün belki orda yer bulursunuz.

     • ABD de oturup haçlılara satanlar ,oturdukları kucağı unutturmak için bu zamana kadar akıllarına bile gelmeyen etki alanımızda olmayan Çin i öne sürerek akıllarınca gündem değiştiriyor.
      Bak kardeşlik haçlılar namusnuza dokunuzr önce ona anlaşalım Çin e sıra gelir.

   • Sayın NR li aşağıdaki bugünkü attığınız yorum sayın yazarın yazısı ile ne alakası varsa benimkisi de o kadar alakalı.
    NR
    27 Mayıs 2022 At 11:31
    Karadeniz Eyalet T Cumhuriyeti’nin ABD deki temsilcilerine ABD savcılarí Başarı ödülleri vermışler
    Bundan sonrasí kopi
    *********
    ABD’deki Erdoğan’ın adamlarına operasyon: Büyük vurgun ile suçlanıyorlar
    ABD’de yapılan son yılların en büyük elektronik sahteciliği operasyonundan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın isimler çıktı.

    Şaka gibisiniz.
    Kendi kendinize de bana attığınız yorumu atabilirsiniz.

    • Bunlar atletçi Fatih ciğim dün kokladığı atlet bugün yanptıklarını unutturur.
     Kendi haçlı kucağında oturmalarını unutturmak için her sabah kalkıp listede ne varsa sağa sola yazıyorlar.
     Uygurları sattınız.
     127 milyar nerede.
     Kaçacak
     3 aya erken seçim çözülmeyin ha .
     ….
     ..
     Allah vatansız ve haçlı sever yapmasın gerisi mübah

    • Ben yazarın yazısına 1 değil bir kaçtane yorum yazdım. Bir kerece bu yazı bana ait değil Kopileyip yapıştırílmış ABD deki Erdoğan’ın elemanlarının yolsuzluklarını anlatan bir yazí.
     Sizde kopiledığınızı yazlarınızın kopi olduğunu yazın o zaman yorum olarak değil haber olarak okunur.

     • Tamam da yazarın yazısıyla ne alakası var onu söyle.
      Kopi olunca yazarın yazısıyla alakalı mı oluyor.

 4. Ziyaretin amacı her şey olabilir, illaki seçimle ilgili olmak zorunda mı?
  Geçmişte bazılarının güneydeki sevdiğimiz küçük ülkenin gönlüne girebilmek için otoriteye saygı çağrıları yaptığını filan biliyoruz ama
  yeni türkiyede seçim kazanmak için onun bunun koynuna girmeye gerek yok ki;
  önemli olan türk halkının gönlüne girebilmek!
  İtirazı olan?

  • Hayret yaa! İtirazı olan varmı diye soruyor, bilmiyormuş gibi…..

   Var! evet %35-40 ın gönlüne girdiniz. Millet kötünün iyisi olarak sizi denedi, ama sonra ne oldu? Millete yalan söylediniz, israf lüks ve her bir b.ka daldınız. Ülke fakirleştikçe o girdikleriniz bile sizi gönlünden çıkardı. Senin bu gerçeğe itirazın varmı?

 5. Jerusalem Post’ta çıkan yazısında, Enia Krivine, AK Parti’nin 2023’te yapılacak seçimi kazanabilmesi için ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmesi gerektiğini, bunun yolunun da İsrail’den geçtiğini anlatıyor.

  üslup olarak diplomatik bir ifade olduğunu kabul edelim, ama bu içerik açısından bayağı b İç r ifade olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef, akp seçim kazanmak istiyorsa bize muhtaç diyor resmen, üstelik ülkenin ekonomisini düzeltmenin yolu “dış güçlerden” geçiyor gerçeği vurgusu da gayet bayağı bir şekilde var.
  ülkenin çıkarları, enerji hatlarının rotaları, aramızdaki ticareri ilişkiler
  eyyyy-t le dönmüyor muymuş meğer?
  baştan diplomatik bir dil mi kullanılsa mıymış keşke?
  işler-ekonomi-ilişkiler bu kadar zarar görmeden mesela.
  rabia nerede mesela?

  elbette her ülke ile özellikle komşu ülkelerle ilişkilerin düzelmesi herkesi memnun eder doğal olarak, insanların barışı, refahı, huzuru, işleri, geçimleri, çocuklarının eğitimleri, gelişmişlikleri hatta dini, imanı, kültürü, namusu, haysiyeti yaşadığı ülkenin haline ahvaline bağlı değil mi? her şeyin tepetaklak gittiği, komşularıyla ilişkilerinin bir eyyyy-t demeye bağlı olduğu, ekonomimin çöktüğü, paranın pul olduğu bir ülkede yaşamayı kim ister?
  öyleyse herkes ilişkilerin en azından normalleşmesinden memnun olur,
  ama ihtiyaçlı konumuna gelindiğinde düzeltilmeye çalışılan ilişkilerden de “ne karşılığında” düzelecek bakalım doğal sorusu da kendiliğinden gelir değil mi?
  halk fayda görecek mi?
  kısa dönem bir rahatlamanın ardından, yine borç yükümüz mü artacak?
  dünyanın en büyük altın madeni bulunsa
  – seçim öncesi her şey mümkün-
  da nolacak?
  halkın cebine girecek mi?
  bunca devlet teşekkülü satıldı?
  halka düşen katlayan iç ve dış borçlar oldu, hadi iç borçlar enflasyon bedeli para basar ödersiniz, ya dış borçlar?
  ülkenin dış borç batağı ve ödeme dengesi hakkında bilgisi olan var mı?
  ülkenin ne kadar ağır ve zor şartlar içinde olduğu hakkında fikri olan var mı?
  jaruselam postun var,
  ülkenin akp seçmeni olan bir grup çok aydın vatandaşının dışında kalan herkesin haberi var.

  geçtiğimiz günlerde londra piyasasında döviz rezervlerini artırmak isteyen bir merkez bankası’nın yapabileceği büyüklükte altın satışı gerçekleştiği iddia edilince türkiye olabileceği yorumları yapıldı ne yazık ki. dünya altın konseyinin nisan verileriyle kavcıoğlunun açıkladığı rezervin birbirini tutmadığı iddiaları konuşuluyordu zaten,
  TCMB rezervlerinin şeffaf olmayan bir şekilde satışının da uzun süredir iddia edilmesinin yanısıra.
  Spekülasyonlar, iddialar, çarpıtmalar ve daha neler
  şeffaf bir yönetim anlayışımız olsa hiç bir sorun yaşamayacağımız konular,
  aylarca MB paraları tartışıldı bu ülkede…
  milletin hazinesinde dendi,
  ama değildi,
  alt yapı yatırımlarına harcandı dendi,
  salgınla mücadelede kullanıldı dendi,
  cari açık finansmanı yapıldı dendi,
  depremde kullanıldı dendi…
  her ne ise artık yok.
  net 5cent yok.
  net rezervler ekside.
  borcumuz çok,
  hiç paramız yok.
  bu bakanlara köşkler borç alınarak yapılıyor,
  saraylar, uçaklar, arabalar ödenmedi ama ahlatta köşkler de yapılmak zorunda.
  israftan tasarruf olmaz, itibar meselesi.

  bütün yollar romaya çıkar sözü boşuna söylenmemiştir,
  bütün yollar ekonomiye çıkar,
  seçimleri ekonomiler belirler.
  ilişkileri ekonomiler düzenler.
  her yeni gelişme seçimle ilgili olmak zorunda mı?
  sorusuna cevabımdır.

 6. İsrail, BAE ve Suudi Yolcusu Kalmasın!
  AKP’lilerin Güney’de sevdikleri ve otoritesini nihayet tanıdıkları ülkeyle aralarından su sızmıyor desenize. Oysa ne çok gaz çıkarmışlardı güya İsrail karşıtlığı gösterircesine ve on kişiyi de kurban olarak yollamışlardı. Akıl denen şey bazılarına pek uğramıyor anlaşılan. Ölenler tepedekilerin bir şeyi değil anlaşılan. Demek ki nemmiş. Din üzerinden siyaset yapanları samimi zanneder ve gaza gelirseniz postu deldirebilirsiniz. Sonrasında üzerinizde tepinip iktidarlarını sürdürmek için seni basamak yaparlar.

 7. Günden güne fakirleşeçeksiniz. Tuik verileri “baz alındığında” Sene sonu enflasyon en az %100 olacak.

  Şimdi düşünelim asgari ücret % 100 artsa 8500 Tl olacak, 7000 Tl alan birisinin 14000 Tl alması gerekir. Devlet bu paraları vermesi çok zor, Resmi olmayan enflasyonda %200-250 olduğunu düşünün kaybınız çok fazla olacak. Günden güne hissedeceksiniz.

  Bir’de Tuzu kurular vardır Bunların yaşantıları sizi yanıltmasın Ülke ekonomik kriz olsada %40 halkın yaşantısı devamlı iyi olacaktır. Bazıları Ekonomik krizi bile fırsata çevirip yükselenler olacaktır.

  AKP Hükümetin Handikapı Gösterişli ve Şaşalı yaşayış olmuştur.

  50 Mercedesle cuma namazlarına gidiş, 1150 odalı saray Tüm odaların ışıkları yanması, Kışın doğal gazın tüm odalarda açılması gibi…

  Kendileride demiyormu “İtibardan tasarruf olmaz” Yani anlayacağınız İslam Dışı hareketler bunlarda.

  AKP demek Lüküs hayat Kumpanyasıdır.

  Hey
  Lüküs hayat lüküs hayat
  Bak keyfine yan gel de yat
  Ne ömür şey
  Oh ne rahat
  Yoktur eşin lüküs hayat

  Bu lüküs hayat bitmemesi içim Kredi musluklarını açarak Halkın borçlanarak daha çok harcaması sağlıyorlar ve daha çok vergi toplayarak bu şaşanın, Gösterişin bitmesini istemiyorlar.

  Harcamalar az olursa Vergi az toplanır bu şaşa, Gösteriş olmaz.

  Millet Gırtlağına kadar borçlandı Zamanı gelince yabancılara Reisin tabiri ile “söke söke ödeyeceksiniz.” Ama Sonu Hazin bir sonuç.

  Debdebeli ve şaşalı Hayatı Çok sevdiler.

  Bu Ekonomik Darboğazdan Kurtulmanın Reçetesini Yüzyıllar evvel Atalarımız Söylemiş.

  “Ayağını Yorganına göre uzat” Nokta (Başka söz söylemeye ne hacet)

 8. İsrl bizim için nedir kimdir ne işe yarar ne yapar ne yapmak istiyor engellenmelimi yoksa..
  *Hz İbrahim ve İstanbul İzmir Antakya gibi illerimizde yaşayan bu ülke inancıyla barışık vatandaşlarımız..
  *Ticari ilişkilerimiz..
  *Turizm, temiz enerji, yüksek teknoloji ve tarım teknolojisi konularında işbirliğini artırmak için ..
  Hepsini benden iyi bilen yönetenlerimiz!!!
  ve biz🤗🤗🤗
  -onlar size dese, Osmanlı rüyası… Filistin sevdası… Ne? Ne? Ne?.. bu ne?
  *Demekki Tramp ın eli, Mezopotamya nın sevdalısı görüntülü, İran önü Seddi (doğan görünümlü şahin gibi) isrl’ den bize ne???
  Biz o eli sıkarak ABD’nin burnuna çimdik atabiliyor muyuz? (Bir çocuk Clinton’ın burnunu sıkmıştı iyi yapmış oh) o zaman daha ne?
  -şu Suriye’de birkaç üs açacağım, sınırımızda tarım denemesi yapalım gel seninle beraber, bak kıtlık geliyor, isrl’ de aç kalır bizde🤗
  *Ama önce, askerinin birinin burnu bile kanamadan…
  Hah şöyle🤗🤗🤗
  İşte böyle 🤗🤗🤗
  Selam ve dua ile..

  • Komşularımızla yapılan sözleşmelerde, politikada izlenen stratejide bir tutarlılık olmalı hep. Birisiyle neyse diğeriylede o!!!
   Kendi sınırımı güvene almak için, bak şu düştüğümüz hallere?
   Oysa demeliyizki:
   Gel bakiiimm şuraya, yaz bir kağıda, askerim koruyacak burayı, çek köpeklerini aşağı🤗
   Benim biraz var ihtiyacım paraya😊
   Hey corç versene biraz borç😊😊😊
   😂😂😂😭😭😭

   • Akıllı bey, tutarlılık olmalı demişsiniz de; güney komşumuz abd ile de f35 sözleşmesi yapılmış, 1buçuk milyar dolarlık sermaye de koymuşuz,
    şimdi de yankiler işin üstüne yatmışlar!
    Tutarlık olmalı diye hangi komşumuzdan sözettiğiniz tam anlaşılmıyor, biraz açar mısınız?

    • F35 bahane sana küstüm, Yunan’a satarım 35’e diyor a benim akıl sız trolum.
     Senle kanki olursa miçoya nasıl satsın 35’e?
     Sattırırlar mı yoksa ona o fiyata miçoya, verse bile miço 70 ‘eee bile?
     Sende akıl lı ol biraz döşe mayınları güney sınırı+35 km ye🤗.
     Elini tutan mı var👉✋👈

 9. ABD yerlileri, Çerkezler vs. gibi dünyada , tarih boyunca en büyük zulüm gören Yahudi ırkı olduğu halde bu gün , hiç yaşadıklarından ibret almadan aynısını kendileri Filistinlilere reva görmektedirler !
  Bu durum ,vakti zamanında kendisine yapılan eza cefayı , daha sonra gelinine yapan kaynanalara benziyor .
  Yahudi ırkının ; belki de yaşadıkları bu mağduriyet sayesinde tarih boyunca hep mücadele içinde oldular ve bu gün de dünyanın her tarafında son derece güçlü lobileri mevcuttur .

  • Olayı bizzat yaşayarak gören!
   Başkasına aynısını yapar mı? Yapar. Niye?
   Siz benim yaşadığım zulmü görmezden geldiğiniz için… Diyebilir😯
   Onu yaşamasalarda bu millet biraz ticaret (para faiz işleri) odaklı ve amaç edinmişler sanki..
   Filistin yada Kudüste sorun çözmek niyeti olan, bu bakış açısıyla değil,
   – İsrail’in kesin sınırlarının belirlenmesi.
   – Devletin başkentinin milletinin yerinin kesinleşmesi.
   – Kudüs odaklı tek başına Kudüs için plan program yapılması.
   Bunun sonrasında orda yaşayan tüm insanların yaşam şeklinin standardının (artık ne yiyeceklerini ne ile geçineceklerini layık görmüş iseniz! Ot saman arpa buğday😠) tespiti ayarlanması kendi kendine çıkar ortaya🤗

  • Sayın namlu “ABD yerlileri, Çerkezler vs. gibi dünyada , tarih boyunca en büyük zulüm gören Yahudi ırkı olduğu halde bu gün , hiç yaşadıklarından ibret almadan aynısını kendileri Filistinlilere reva görmektedirler !” buyurmuşsunuz ama ne dediğiniz tam olarak anlaşılmıyor, biraz açar mısınız?
   Yani “en büyük zulüm gören Yahudi ırkı olduğu halde” derken ermeni kardeşlerimizin başına gelenleri nedense unutmuş gibisiniz?
   Ama “hiç yaşadıklarından ibret almadan aynısını kendileri Filistinlilere reva görmektedirler !” ifadesiyle naziler az bile yapmış, beter olsunlar filan demiyorsunuz eminim!
   Peki ya gazodalarında küle dönüşüp giden doğu avrupalı musevi karaim(karay) türklerine yapılan zulümler de reva mıdır sizce?
   Başka halkların trajedilerine bakarak aralarında hangisi büyüktür diye yarıştırmak, halkları topyekün karalamak ayıptır günahtır…
   Böyle yoruma da yorumculuğa da yazıklar olsun!

  • “ABD yerlileri, Çerkezler vs. gibi dünyada , tarih boyunca en büyük zulüm gören Yahudi ırkı olduğu halde bu gün , hiç yaşadıklarından ibret almadan aynısını kendileri Filistinlilere reva görmektedirler !”

   Peki siz birey olarak neden birşeyle yapmıyorsunuz?
   Bakın’ız İsrail’de halk bunu yapıyor hatta ABD deki Yahudï Asıllı senetörler dahı İsrail devletine yapılan silah yardımlarını durdurmak için senetoya önerege veriyorlar.

   Netenyahu ve Trumpın seçimi kayıp etmeleri içın ABD de ve İsrail’de Yahudiler gece gündüz çalışıtılar.
   Peki Filistin devlet başkanı ve üyeleri kaç kez seçim yaptı?
   Orta doğuyu karıştıra İran ve Arap úlkeleri İsrail değil.
   Filistin’in başlarının belaları idarecilerin ne zaman parası biterse Hemen Hamas ve Hizbulla İsrail’e fakir çocukları canlı bomba olarak gönderip Filistini bombalatip Müslüman ülkelerden para topluyorlar.

 10. Karadeniz Eyalet T Cumhuriyeti’nin ABD deki temsilcilerine ABD savcılarí Başarı ödülleri vermışler
  Bundan sonrasí kopi
  *********
  ABD’deki Erdoğan’ın adamlarına operasyon: Büyük vurgun ile suçlanıyorlar
  ABD’de yapılan son yılların en büyük elektronik sahteciliği operasyonundan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın isimler çıktı.

  ABD’nin New Jersey eyaletinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen operasyonunda gözaltına alınan 3 Türk tutuklandı. Milyonlarca dolarlık sahte bilgisayar parçaları ile yakalanan isimler Erdoğan’ın ABD’deki yakın çalışma ekibi içinde bulunuyor.

  Newark Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, ABD tarihinin en büyük sahtecilik operasyonlarından birisi olarak gösterilen olay şöyle gelişti:

  New Jersey eyaletinin Woodland Park bölgesindeki bir depoya baskın yapan ABD güvenlik güçleri milyonlarca dolarlık dijital cihaz ele geçirdi. Soruşturma kapsamında Musa Karaman (35) geçtiğimiz Cuma günü tutuklandı. Karaman’ın ortağı olan İsrafil ‘David’ Demir ve ismi açıklanmayan bir kişi daha soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Karaman 300 bin dolar kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken depoda bulunan binlerce ürüne el konuldu. İddianameye göre, yolsuzluğun çapı yaklaşık 17.5 milyon dolar. Diğer sanık Demir için ise aynı suçlamayla geçen yıl dava açıldığı, Demir’in de 300 bin dolar kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Sanıklara 20 yıla kadar hapis ve suçtan elde edilen gelirin iki katı miktarında para cezası isteniyor.

  Savcılık kaynaklarına göre, 2017 Eylül’ünde başlayıp Mayıs 2021’e kadar devam eden sahtecilik işleminde Musa Karaman, İsrafil David Demir ve ismi açıklanmayan diğer ortağın ABD’nin önde gelen elektronik şirketlerinden CISCO’nun cihazlarının sahtelerini Çin’den alıp üzerlerine orijinal etiket bastıkları belirlendi. İddianamede yer alan yazışmalar, banka dekontları ve telefon kayıtlarına göre Karaman ve Demir sahte ürünleri 4 yıl boyunca Hong Kong ve Çin’in muhtelif yerlerinden temin edip orijinal CISCO ürünü gibi ABD piyasasına sattı. Delillere göre Karaman ve Demir sahteciliği gizlemek için paravan isimler ve adresler kullandılar.
  SANIKLAR ERDOĞAN’A YAKIN İSİMLER
  Sahtecilik yapan şirketin ortaklarından İsrafil David Demir Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen bir iş insanı. Erdoğan’ın ABD’de kurdurduğu Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC- Turkish American National Steering Committee) Eş Başkanlığı’nı yapan İsrafil David Demir AKP hükümetinin New York ve Washington bölgesinde yaptığı faaliyetlerde öne çıkan bir isim.

  Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi bir sivil toplum kuruluşu olarak ilan edilse de ABD’deki il başkanlıkları gibi çalışması ile biliniyor. AKP hükümetinin programlarına paralel protestolar yada organizasyonlar düzenleyen TASC başkanları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halasının oğlu Dr. Halil Mutlu var.
  Dr. Mutlu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği TURKEN ve Ensar Vakfı’nın ABD yönetiminde de yer alan bir isim. Dr. Mutlu aynı zamanda AKP’nin ABD Temsilcisi. Sanıkların New York Başkonsolosluğu ve Washington DC’deki Türk Büyükelçiliği ile yakın temasta olduğu ortaya çıktı.
  *********

 11. CUMA MESAJI GÖNDERMEYİN
  Uzun süredir cuma günleri çok sayıda cuma mesajı alıyorum.
  Bugün müftü bey hariç mesaj gönderen herkese:
  ” Lütfen bir daha cuma mesajı göndermeyin” diyerek mesaj gönderdim.
  Cuma mesajlarının da cılkını çıkardılar.
  Uzun süredir “hutbe” olan ibadet için ibadethanelere gitmiyorum.
  Zira benim “siyasi propaganda”ya değil hutbeye ihtiyacım var.
  Hutbeler gerçek hutbe oluncaya kadar da gitmeyeceğim.
  Bu düşüncemi eleştiren birine üniversite mezunu iki çocuğu aynen şunu demişti:
  “Baba bu kadar da olmaz. İbadethaneleri tamamen siyaset meydanına çevirdiler”

  • TLF da “durum” modundan tek paylaşım yapıyorum ben.
   Benim TL’um kayıtlı olan isteyen herkes durum dan gönderdiğim cuma mesajı yada çiçek böcek resim paylaşımları isterse! Bakıp görüyor.
   Ayrıca isme TLF noya tek tek gönderme gerçekten sıkıcı oluyor!😠 Durum’dan paylaşın yeter!!!
   Ben camiye cuma ya gitmem! Siyaset var vb bahaneleri kendinize saklayın derim sn. Y.K.
   Cuma ve cami Cem yeridir. Herkes evinden çıkmasa, kimse kimsenin sorununu duyup bilmese, hükmedenlerin ne halt! yediklerini bilmesek .. olur mu?
   Dini hutbeden, İslam’ı sahte hocadan, mezar başında dua okumak yerine bir duacıya para vererek…
   Herşeyi bizim bilebilmemiz mümkin değil!
   Biraz empati lütfen 🤗

   • Muharrem ince gibi evde kılsak olmuyor mu. Ev halkı Cem için yeterli gelmiyorsa komşuyu cumaya çağırsak. Ya da işyerinde 7 kişi Cem olup Cuma’ya dursak olmaz mı. Buna ruhsat yok mu. Kimseye camiye gitmeyin diyen yok ki, öyle diyen olmaz zaten.

    Bence herkes hayatında bir kaç Cuma’yı böyle yapsın bence çok faydasını görürsünüz hele de üç beş komşuyu da çağırıp evde cuma bana harika bir fikir gibi görünüyor. Bunu bir protesto düşüncesiyle söylemiyorum. Allah’ın camisini protesto edecek halimiz yok ya.

    • Bir Ramazan Cumasında bir firmada görüşmem vardı yolu bilmediğim için sabah bir araba göndermişler. Arabaya bindim geveze bir şoförü vardı. Yarım saatlik yolculuğumuzda şoför hayatını anlattı, her cümlesinin sonunda da Allah Kuran Peygamberi hatırlatan cümleleri ilave ederek. “Allah beterinden saklasın. Allah’a şükürler olsun, Allahım cümle müslümanlara nimetlerini bol bol versin. Bizim milletimiz nankör, şükretmesini bilmiyor” gibi cümleler. Firmadayken öğlen ezanına yakın abdest almak için lavaboyu ararken hemen geldi yolu gösterdi abdest bitene kadar da kapıda bekledi kağıt havluyu bile kendisi koparıp uzattı. Sonra balkona götürüp en yakın camiyi gösterdikten sonra bana dönüp “Allah kabul etsin” dedi ve dönüp gitti. Camiye beraber gitmiyormuyuz dedim, benim yemek saatim yemek yiycem dedi. Yaklaşık yüz kişinin çalıştığı şirkette camiye giden kimseyi görmedim. İşim uzun sürdü ikindide de oradaydım mihrabı da olan mescidi vardı namaz kılan da kimse yoktu.

    • Mal şube de varmı sayın Baran?
     Ya ardından karakolda Kave içmeye çağırırlarsa (götürürlerse) netçez?

     • Muharrem inceyi niye götürmüyorlar o da evde cuma kılıyor, tek başına evde cuma kılınmadığına göre arkadaşlarını toplayıp da kılmıştır herhalde. Bu suçu işleyen muharrem inceyi de götürsünler karakola madem.

 12. Bu hayatta kendini şah zanneden piyonlara prim verildiği sürece, insanlık Mat olmaya mahkumdur.

 13. İsraille ilişkiler gelişirken Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğü artan korona olayları gerekçesiyle 21 Mayıs 2022 tarihinden itibaren vatandaşlarının Türkiye’ye ziyaretini yasakladı.

  Ülkemizde korona vakalarının çok azaldığı göz önüne alındığında, o kadar ala-ı vala ile yapılan seyahat ters tepmiş olmalı.

 14. Hey gidi günler Hey,

  Bende eskiye yolculuk yaptım.

  Davosta Bizim Adam “one minute” demişti,

  AKP’liler İsraile Adam nasıl kafa tuttu gördünüzmü Reis dediğin böyle olur Diyorlardı.

  Desenize Bizim Adam İsrailin elini Öpme noktasına geldi.

 15. Açıkcası bu seçimi kazanmak için değil Herzog, Aryel Şaron mezardan kalksa gelse meşruiyetini kaybetmiş siyasal islamcı müptezeller güruhuna fayda vermeyecektir. Artık şu şiiri okuma zamanıdır.
  “Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır.
  Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır.”Sezai Karakoç

 16. Yahudilerin sayesinde saman altından nasıl su yürüttüklerini bizim çok bilmiş trollerde dahil halk õğrenebiliyorlar.
  Önemli olan öğrenmek değil yalancıla ve iki yüzlülere hesap sormak.
  Şimdi Troller ve havuz milleti uyutmak için kaç takla atacaklarını merak ediyorum.

  Yahudiler ve Araplar ayni soydan geliyorlar.İbrahim AleyhisSelamın torunları.
  Onun Torunlardan
  Yhudi olanlar Türkiyeyi veTürkleri severler. “Arap ve Müslüman olanlar’da bunun tam ters. Türkiyeyi ve Türkleri sevmezler
  Batı ülkekerini ve Ingilizleri severler.
  Bizdeki siyasetciler yanar dönerleri oynadıkları için Gazeteciler ve Türk halki bunların gerçek niyetlerinin ne olduğunu ve neler yaptıklarını bilmiyor.
  Dostlari düşman olarak halka yutturiyorlar ve.
  Çakma kahramanliklarla
  Ülkeyi batırıyorlar.

  Aşağıdakı linkde Abdullatif Şener bizdeki Islamcıları çok güzel özetlemış.

  https://m.youtube.com/watch?v=ULTcdowpBcs
  TC 21.Asra hediye ettiği Müslümanlığı A Şenerden dinlemek bab başka bir duygu.

 17. Nihayet güneyde çok sevilen ülke ile de buluşma sağlanmış. Eh artık bundan sonrası için H. Gayret’e bakıyoruz ne diyecek diye. Mutlaka bir kılıf uydurur şimdi yandaşlar. Öyle değildi de böyleydi, aslında mutlaka bir şeyler olduydu falan gibi. Gazetecilere çaktırmadan niye gittiler ki, milletten yine bir şeyler saklıyor olsalar gerek. Ne sinsi işler, ne sinsi adamlar. Açık olun, dürüst olun eyyyyy … dedik.

 18. ×××××
  ,”Geziye benim de katılmamı neden garip karşılamıştı Hürriyet, bugün bile bilmiyorum.”
  ××××××
  Fehmi bey ! Galiba siz son bir kaç haftadır America’dasınız. Ondan dolayı unutmuş olabilirsiniz. Orası Türkiye siyasetçiler için bazi insanlar kendi çocuklarını rahatlıkla harciyor.

  Hikmet Çetin solcu olmasına rağmen sizi götürmüş olmasından dolayı.Zamanın ihtidar’a yakın gazete olduğu için.
  Öyle yazmak zorunda kalmış.

Yoruma kapalı.