Savaş çıkacak ve seçim ertelenecekmiş… Bu tür iddialar bana çok tuhaf geliyor… 

18
Erdoğan ve Mitsotakis, Ankara’da (Mart 2022)..
Reklam

Çinlilerin birine beddua etmek istediklerinde ‘‘Tuhaf zamanlarda yaşayasın’’ dedikleri bilinir. Galiba birileri bizim nesle de böyle bir bedduada bulunmuş; gider ayak müthiş tuhaflıklar bizi buluyor…

En son tuhaflık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’la ilgili huzursuzluğu dışa vurduğu son açıklamalarına sağda-solda yapılan yorumlar…

Tuhaf yorumlara geçmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne dediğini hatırlatayım:

‘‘Ey Yunan! Tarihe dön. Çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır! Yunanistan’a tek bir cümlemiz var. İzmir’i unutma! Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti geldiğinde gerekeni yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz.’’

İki ülke arasında zaman zaman başgösteren sorunlara Türkiye’den Cumhurbaşkanı ağzıyla yapılan bir katkı bu sözler. Bu denli suçlayıcı ve uyarıcı olmasa bile, geçmişte de, kendileriyle ilgili ağır açıklamalar yine aynı ağızdan işitilmişti…

Yunanistan başbakanı Kyriakos Mitsotakis önceki bir çıkıştan kısa süre sonra, bu yılın Mart ayında, ülkemize gelmiş ve Ankara’da üst düzey ağırlanmıştı.

Şimdi de Yunanistan’ı uyarma ihtiyacı yeniden duyulmuş olmalı.

Hayır, konuya öyle yaklaşan pek yok.

Reklam

Tuhaflık da zaten burada başlıyor.

Sadece ülkemiz yorumcuları olsa neyse, dünyanın değişik taraflarından da bana tuhaf gelen yorumlarla karşılaşılabiliyor.

Bizde bu çıkış güncel siyasetle irtibatlandırılıyor.

Güncel konu ne? Seçim. İlan edilmiş vaktine henüz dokuz aydan fazla süre olmasına rağmen, hemen her gün seçimle yatıp seçimle uyanıyoruz. Benim gibi seçim tarihinin erkene alınacağı -hatta baskın bir seçime gidileceği- beklentisi içerisinde olanlar da az değil. İşte bu sebeple farklı gelişmelerin seçim konusuyla birlikte ele alınmasına alışkınız.

Alışkın olmadığım, Yunanistan’a yönelik çıkışın seçimin yapılmaması ihtimaline yorumlanması…

Yunanistan’a karşı savaş açılacak ve anayasada öyle bir durumda seçimin yapılmayabileceğini öngören bir madde bulunduğu için, bırakın zamanında -yani dokuz ay sonra- yapılmayı, seçim hiç yapılmayabilirmiş…

[Anayasa’nın konuya ilişkin 78. maddesi şöyle: ‘‘Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir. Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir.’’]

Açıkça ifade edilmese bile, bu tür yorumlar, AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu kaybetme ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilme ihtimalinin ortadan kalkması üzerine oturuyor.

Reklam

Kamuoyu yoklamalarının -özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvendiği şirketler tarafından gerçekleştirilenlerin- iktidarın tehlikeye düşeceğini göstermesi durumunda, seçime gitmeme yoluna başvurulacağı ve bunun için de Yunanistan’a savaş açılacağı ciddi ciddi yazılıp konuşuluyor.

İşte bana bu tartışma çok tuhaf geliyor.

Bu tür yorumlar içeride ve dışarıda uzman yorumculardan gelmese gülüp geçeceğim, ama durum hiç de öyle değil. Yazanlar ve konuşanlar savaşın çıkacağına inanıyor da yazıyorlar ve konuşuyorlar.

Vladimir Putin Ukrayna’ya savaş açtı, öncesinde Gürcistan’ı hedef alan askeri bir harekat gerçekleştirdi ve Kırım’ı da topraklarına kattı ya, ülkelerin ulusal güvenlik mülahazasıyla savaşlar çıkartabileceği bir dönemin açıldığı argümanı bu yorumların ilham kaynağı.

Türkiye Rusya değil, Yunanistan da Ukrayna…

Yunanistan ile Türkiye NATO üyesi iki ülke; üstelik Yunanistan Avrupa Birliği üyesi. Daha geçenlerde Mitsotakis, Yunanistan başbakanı olarak Washington’u ziyaret ettiğinde, kendisine Kongre’de konuşma imkanı tanındı ve konuşması Amerikalı parlamenterler tarafından ayakta alkışlandı.

Bugüne kadar hiç bir Türk devlet adamına Kongre’de konuşma daveti yapılmadı.

Batılılar için Yunanistan sıradan bir ülke değil; Yunan politikacılar da bu durumlarını abartılı biçimde kullanmayı biliyorlar.

Avrupa’da Amerikan karşıtlığının zirve yaptığı ülke olmasına rağmen, Yunanistan’da birden fazla askeri üs açtı ABD ve oralarda çok sayıda Amerikan askeri bulunuyor. 

Türkiye’den esirgenen F-35 jetleri Yunanistan’a fazlasıyla sağlanıyor. Türkiye’nin F-16 uçaklarının elden geçirilmesi talebi, Joe Biden söz vermesine rağmen, Amerikan Kongresi’nden onay alacağa benzemiyor.

Sözün kısası, Yunanistan’la savaş senaryosu üzerine oturan yorumlar bana fazla anlamlı gelmiyor.

Daha önce de Yunanistan’a ve başka ülkelere dönük çıkışlar yapılmıştı, ancak birileri savaş beklese bile, çatışmacı ortam savaşa vardırılmadı.

Yakın zamanlara kadar Suriye’ye dönük benzer beklenti içerisinde olanlar vardı. 

Türkiye adına konuşanlar, o konuda da uyarılarda bulundular ancak her defasında makulden ayrılmadılar. 

Jared Kushner -ABD’nin önceki başkanı Donald Trump’ın danışmanı da olan damadı- şu yakınlarda ‘Breaking History’ (Tarih Yazmak) adıyla, Beyaz Saray’da tanığı olduğu olayları anlatan bir kitap yayınladı. 

Orada (s. 157) tam da böyle bir olayı anlatıyor.

Trump’ın yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Suriye’ye geniş kapsamlı bir askeri harekata hazırlandığı istihbaratı üzerine, bunu durdurmak için, Ankara’ya doğru yola çıkmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı nasıl ikna edeceğine dair tavsiyesini almak üzere Kushner’i aramış.

2019 yılında -tam tarihi 17 Ekim 2019- oluyor bu.

Bir süre önce, kendisinin başlattığı ‘Ortadoğu projesi’ için desteğini almak üzere Ankara’ya gelip Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğü için deneyimliymiş Kushner...

Pence’i çetin bir müzakereciye muhatap olacağını söyleyerek uyarmış Kushner. Israrcı olması gerektiğini söylemiş. 

Sonuç?

Dallas’a doğru giderlerken Pence Trump’ı aramış, Kushner de uçaktaymış. ‘‘Tamam anlaştık’’ demiş Pence ve Ankara’da neler yaşandığını şöyle aktarmış: 

‘‘Erdoğan’a sizin kendisini sevdiğinizi en kesin ifadelerle söyledim. Dostluğunuzun bugün, yarın ve her zaman geçerli olacağını anlattım, ardından da başlattığı savaşı hemen durdurmasını istedim. Aksi halde ağır yaptırımlar geleceğini bildirdim. İtirazlar etti, ama 90 dakika ve aynı mesajın yedinci kez tekrarlanmasından sonra, durduracağını söyledi; başka bir odaya geçtik ve anlaşmayı bitirdik.’’    

İkna edilince yumuşamasını da biliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan; benim anlatımdan çıkardığım bu.

Peki, Yunanistan’la şimdilerde yaşananlar sonunda bir savaşa ve seçimin ertelenmesine yol açar mı?

En başta söylediğimi bir kez daha tekrarlayayım: Bana bu tür sorular çok tuhaf geliyor.

Sanki, birilerinin, ‘‘Tuhaf zamanlarda yaşayasın’’ bedduasına muhatap olmuş gibi kendimi hissediyorum.

ΩΩΩΩ

Düzeltme: Yazıda Yunanistan başbakanı Mitsotakis’in ABD ziyareti sırasında Kongre’de konuşmasına değinirken, ‘‘Bugüne kadar hiç bir Türk devlet adamına Kongre’de konuşma daveti yapılmadı’’ cümlesini de eklemiştim. Oysa, Celal Bayar cumhurbaşkanı iken, 1954 yılında, 41 günlük bir ABD ziyareti sırasında Washington’a da uğramış, Kongre’de bir konuşma da yapmıştı. Düzeltirim.

ΩΩΩΩΩ

Reklam

18 YORUMLAR

 1. Eeee, savaş çıkaracak diyenlere laf söylüyorsunuz da Yunanistan’ın durumu hakkında ki tesbiterinizi “bir gece ansızın gelebiliriz”diyenlere neden söylemiyorsunuz? Neyine güveniyorsunda boş boş hava atıyorsun diyemiyorsunuz?

 2. Ahmet Hakan , bu günkü yazısında ; Fehmi Beyin , A.Gul’un CB ligina adaylığı konusundaki dünkü yazısıyla kendine göre dalga geçmeye , kafa bulmaya çalışıyor!
  Fehmi Bey , pek polemik seven insan değil , cevap verip vermeyeceğini bilemem .
  Ancak Ahmet Hakana ben de bu köşe aracılığıyla şunu sormak istiyorum :
  RTE ‘nın, A.Gul karşısında %65 oranında kazanacağını ruyasindaki anketlerde mi gördü, yoksa hayal mı ediyor ! Hayret , biz hiç öyle bir anket duymadık ve görmedik !
  Yani iskembeden sallamak diye buna denir herhalde !

 3. Son günlerde her şeyi “gündem değiştirmek” olarak temellük ediyorlar. Bizzat gündemi bile!
  Bir muhalif de aynen şunu sordu: “Gündemi değiştirmek için Yunanistan’a girerler mi?”
  “Yunanistan’a girerler mi bilmem ama, Yunanistan saldırırsa, vatanı kanlarının son damlasına kadar savunurlar. Gündemi değiştirmek için bunu bile yaparlar. 15 Temmuz’da çıplak ellerle tanklara direnenlerden her şey beklenir…” diyecektim.
  Vazgeçtim.
  Çünkü ironiden anlamazlar. Hoş anlasalar da gündemi değiştirmek için ironi yaptığımızı söylerler.

  • Yunanistan saldırırsa diye milleti kandırmayın. Yunanistan’ın saldırma niyeti yok ama bazı siyasi cingözlerin saldırma niyeti çok açık, bir gece ansızın gelebilirim diye cami avlusundan tehdit savuruyorlar. Kınanması gerekir. 80 milyonluk bir ülkede bunu yapacak cesaretli politikacılar yok mu? Benim ordumla bana sormadan kimi tehdit ediyorsun ve ne hakla.

 4. “Peki, Yunanistan’la şimdilerde yaşananlar sonunda bir savaşa ve seçimin ertelenmesine yol açar mı?

  En başta söylediğimi bir kez daha tekrarlayayım: Bana bu tür sorular çok tuhaf geliyor.”

  Neden Tuhaf geliyor?

  Normal hükümet yani yasalara uyan hükümet Genelbaşkanı ile normal şekilde yani seçimde yenildiyse Hükümet düşmeli. (Bunda Tuhaflık beklenmez)

  Ama şöyle bir Hükümet Düşünün dünyada ne kadar bilinen ve bilinmeyen suç varsa işlemiş ve Mafya ile işbirliği yapmış, Hükümet düşşe önce kendi Ülkesi sonra diğer Devletlerden yağan belgelerle silivri yolu gözüküyorsa Her yola baş vurur.

  Empati kuralım villalar, yazlıklar, mercedesler ve Kuş sütü istese yanında olan kodese gitmek istermi?

  • NATO üyesi bir ülkenin bölgede bir suçla çatışma çıkarmasına hiç bir NATO ülkesi olur demez. Bir şekilde Erdoğan’ı ikna ederler, etmişler işte.

   Erdoğan’ı kimler ikna etmediki; ABD Rusya Çin İsrail BAE Suudi Arabistan İngiltere hepsi de Erdoğan’ı ikna ettiler. Erdoğan’ı ikna edemeyen bir tek Ali Babacan Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül… kısaca akpartinin ilk kurucuları hiç biri ikna edemediler. Edemezler de çünkü Erdoğan’ı ikna etmek için Türk vatandaşı olmamanız lazım.

 5. Yunanla savaş ne zaman olur?
  – adalara çıkarma yaparsak!
  TR ‘de seçimi erteletecek savaş hangi halde mümkün olur?
  – güney sınırımızda planlanacak cetvvelsiz ama metrelik hesaplamalı hareketlilik olursa!
  Sonuç:
  *12 adalar yada burnumuzun dibindeki adacıklar ile ilgili tüm sorunlar hallolur😊.
  *Göçmen sorunuda, terör devleti illetide tarihe gömülür, hatta suriye bile pısırık durumundan kurtulur özgürlüğüne kavuşur belkide🤗.
  Haa.. bu arada bizim muhalefet mi???..
  De get leng işine😂😂😂.
  Not: şişşşt .. sessiz ol! Uykuda istirahhatte olsunların rahatlarını kaçırmayın! Bir yirmi yıl faha uyusunlar yedi uyurlar bizim ülkeden çıktı nassı olsa🌙🌟🌙💤😪😪😪😪

  • Yunanistan AB üyeliğini kullanarak Türkiye ile ilgili sorunlarını, kim haklı kim haksız bakmadan AB sorunu hâline getirmeye çalışıyor.

   Uluslararası hukuku bir tarafa bırakıp sorunları kendi lehine çevirmek için “Avrupa Dayanışması” çerçevesine oturmaya çalışıyor ki kurumsal olarak AB ve AB ülkelerinin desteğini yanında bulsun.

   Bu durumun en bariz örneğini son dönemde gündemi meşgul eden Ege adaları konusunda görüyoruz.

   1923 Lozan Barış Antlaşması ve 1947 Paris Barış Antlaşmasına göre statüleri belirlenmiş olan Ege adalarını mezkur anlaşmalarının muhalifine silahlandırıyor, askerî üsler oluşturuyor.

   Türkiye’nin haklı itirazı gündeme gelince “Türkiye Yunanistan’ın egemenlik haklarına müdahale etmeye çalışıyor” diyerek ilgili anlaşmaları gölgeleyip konuyu AB ve dünya nezdine “Egemenlik” meselesi hâline getirmeye çalışıyor.

   Maalesef kurumsal olarak AB ve AB ülkelerinin temsilcileri de Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı haksız tutumu ve ilgili anlaşmaları dikkate almayan yaklaşımlarına “AB Dayanışması” çerçevesinde çanak tutuyorlar, yol veriyorlar.

   Bazen insanın aklına şu soru gelmiyor değil; Yunanistan mı Türkiye’ye karşı AB ve AB ülkelerini kullanıyor, yoksa AB ve AB ülkeleri mi Yunanistan’ı kullanıyor?

   • Batı için d.gaz, ekmekten bile önemli imiş meğerse.
    Bu sadece bir örnek. Asıl taptıkları kağıt parçası€$£.
    Anladılarki, karınlarını doyuracakları tüm kaynaklar “doğuda, doğunun kapısı TR “, anahtarıda şu anda sayın RTE ‘de😊.
    Anlamak istemiyorlar ki, “kendim çalar kendim oynarımla” bu toprakları ebediyen sömüremeyecekler!
    (Anladılarda!… Son bir vuruş, korkutuş, gıdıklama, yoklama!)
    Eyyt… Batı!
    Al beni de koynuna dedik anlamadın!
    Geç masanın karşısına dedik duymadın!
    Sadece arkadan dolandın😠😠😠.
    Valla bekaret kemeri taktık,
    Yılan deliklerini de beton! ile kapattık😂.
    Geberin deliğinizde!!!!

 6. Bence muhlefet adayları içinde en kazanabilir aday Abdullah Gül dür.
  Muhalefet adayları içinde aklı başında, devletini bilen, nefsine hakim biri varsa o da Abdullah Gül dür.
  Kılıçtaroğlu mu Abdullah Gül mü?
  Chpliler niye karşı çıkıyorki, İyi parti 2018 de niye engelledi ki.
  En kötü aday adaysızlıktan iyidir.

 7. dün de yazmıştım,
  sayın erdoğanın bir daha seçilme şansı yok, aklı başında herkes görüyor. içeride olduğu gibi dışarıda da. dolayısıyla herkeste bir inanç oluştu;
  gitmemek için ne gerekiyorsa yapacak inancı.
  yunanistana savaş, suriyeye harekat, içeride karışıklık çıkaracak yok sahte darbe yaptıracak iddiaları bile var,
  aklı başında çok insanımız yok,
  en büyük sorunumuzda bu zaten.
  senaryolar, sanrılar, hezeyanlar üzerinden düşünmek ve anlamak insanımız da oldukça yaygın bir davranış ne yazık ki.
  muhalefeti hainleştiren, ötekileştiren çok cahil, çok eğitimsiz bir zihniyetin karanlık varlığı yetmezmiş gibi bir de iktidarı eleştirecek zilyon mesele varken senaryolar üzerinden suçlayan bir akılsızlıkla da karşı karşıyayız, tuhaf zamanlar diyor buna sayın yazar,
  cidden tuhaf.
  kushnerin anılarını okumak aklıma gelmezdi, eskiden ülkede bulunmayan ya da anadilinde okuyayım bunu dediğim kitapları amazondan çok sipariş ederdim, kur gerçekleriyle bu sayı hayli düştü ama kushnerin kitabını sınırlı listeme dahil etmeli, tuhaftan çok ilginç gibi.
  trump sayın erdoğanı seviyormuş,
  ne kadar ilginç değil mi?

 8. istedikleri de bu zaten Türkiye’yi Yunanistan’la bir savaşa sokmak. Ama Ukrayna gibi böyle bir tezgaha gelmemeliyiz. Mantıksız bir savaşa girmek, emniyet kemeri takmadan 200 km hızla araba kullanmak gibidir.

  • Yunanın karşımıza elinde tüfenkle çıkacağını nerden çıkardın?😂 çıksa çıksa biz arkamızı dönünce batıya (doğuda bir savaş vb sorun) arkadan kahpe bizans tayrosu..
   Ukrayna meselesi bize örnek olamaz!!!
   Olsa olsa çerez olur😊.

 9. İçerde bir sorun yaygara haline dönüşmüşse, yunan’a savaş seferi gelirdi gündeme😊.
  Şimdi durum farklı.
  Yunanın tüm kıyıları füze üssü dolu!
  Yönü? Doğuya!
  Yunanlıları TR ‘nin topraklarına savaşsın diye gönderseler, kaçak göçmenlerin arasına sızıp geriye kaçar firar ederler🙃
  Şu anda durum bu!
  Ama fakat lakin..
  Şimdiye kadar topları vardı,
  Şimdiden sonra füzeleri var !!!!
  Artıkın galiba sanırsam 🙁.

  • Niye füze koyuyorlar diye düşün. Çünkü Türkiye hep o adalar aslında bizimdi gibi bir saçmalığın peşinde ve açıkça tehdit ediyor “bir gece ansızın gelebilirim” diye. Savunmak hakları sonuna kadar. O adalar bizim değil. Adları bile Yunan hepsinin. Bir tane Türk yaşamıyor üstünde.

   • Yunan bile senin kadar kesin konuşmuyor Ender.
    O adalar osmanlınındı aslında 😊 (bu aramızda sır olarak kalsın).
    Avrupa üzerinden ayrımını yapmış batı! (Ayrımız gayrımız yok! hiç dememişlerdi gerçi!).
    Alt sınırı cetvelle çizmiş fakat, egeye gelince,
    O koy senin değil ! Bu koy benim, öbürü zaten benim… demiş.. yılan gibi sınır çizmiş (senin zaten doldurmakla değil boşaltmakla işin! diye düşünmüş kefere).
    Türk lerden birkaçını bıraksalardı kalacaktı da!.. Yunan galip gelmiş demekki balkanlarda😠.

 10. Ülkemiz Yunanistan’ı tehdit etmekten, Yunan adaları ve toprakları üzerinde uçak uçurup taciz etmekten vazgeçmeli. Yunanistan, AB kurumlarında, NATO’da ortağımız. Dost bir ülke. Türkiye’yi tehdit etmek gibi bir niyeti yok, Türkiye topraklarında gözü de yok. Nüfusu ve gücü de belli. Türkiye askeri gücüne güvenerek macera peşinde koşmamalı. Bu deliliğe başvuracak siyasiler de önlenmeli. Üstelik uçak filomuzun zayıflığı da ortada. Bakım bile yaptıramıyoruz. Kendimizi savunabilecek miyiz bile belli değil. Muhalefetin daha cesur olup bu tür tehdit söylemlerini ortaya atan iktidarı açıkça kınaması, foyasını ortaya koyması ve barışçı bir söylemle halkı ikna etmesi beklenir. Muhalefet artık daha net bir şekilde iktidarı her falso yaptığında uyarmalı ve ayar vermeli. Yoksa bu ayarsızlıkla daha nereye yuvalanacağız belli olmaz.

Yoruma kapalı.