Heyecanımı mazur görün: Sayenizde 1 TL 8 kuruş kazandım…

42
Reklam

Sizden saklayacak değilim: Dün sayenizde tam 1.08 TL kazandım. 1 lira 8 kuruş…

Bu sitenin sürekli takipçileri, eğer –bayramın ilk günü olmasına rağmen– dün akşam da son yazımı okumak üzere buraya uğramışlarsa, bir yenilikle karşılaşmışlardır: Site artık reklâm da alıyor…

En üst tarafta bir reklâm görüyorsunuz; sitenin daha birkaç yerinde de…

İşte o reklâmlar sayesinde dün 1 lira 8 kuruş kazanmış oldum.

Kısa günün kârı…

 

Fikriniz varsa, onu paylaşma imkânınız da var

Gazetelerde yazarken de, dijital dünyada neler olup bittiğini yakın takibe aldığımı, geleceğin nabzının şimdiden o dünyada attığının farkında olduğumu ve yazarların gazetelere bağımlı kalmak yerine doğrudan okurlarıyla başbaşa kalarak ekmeklerini çıkaracağına inandığımı sürekli okurlarım bilir.

Galiba o çığırı bu ülkede ilk açanlardan oldum. Sadece kendi adımı taşıyan, fazla yüklü olmadığı için finansmanını kendimin karşıladığı, şu ana kadar hiçbir sponsoru bulunmayan, buna karşılık okurla sürekli temas halinde olmamı sağlayan bir sitem var.

Reklam

Özgürce, kimseye hesap verme derdim olmadan yazıyorum.

Ve mutluyum.

Mutluluğumu bayramda bile okura bir şeyler söyleme ihtiyacı duymamdan anlıyorsunuzdur; eğer yazılarıma ilk günden yansıyan coşkudan şu ana kadar aynı sonucu çıkarmamışsanız…

Yazımı yazıyorum ve tek bir tuşla sizler tarafından okunacak yerine ânında yine ben yerleştiriyorum; o andan itibaren de kimlerin hangi yoğunlukla ve nerede yazımı okuduğunu izleyebilecek imkâna sahibim.

Maputo neresi? Ya da Ozark… Veya Cary, Luquillo, Novato, Brownville, Whangarei dünyanın nerelerindedir, bilmiyorum. Denpasar’ın Bali’nin başkenti olduğunu, ilk karşılaştığım bu bilmediğim yere duyduğum merak sayesinde ansiklopediye baktım ve öğrendim.

Saydığım yer isimleri geçen hafta siteme takılıp yazılarıma göz atan bazı okurların bulundukları veya yaşadıkları kentler, kasabalar… Bana ‘hosting’ hizmeti veren firma, sağolsun, siteyle ilgili pek çok özel bilgiyi de benimle paylaşıyor. Her an kaç kişinin siteye takıldığını, o kişilerden kaçının ilk kaçının mükerrer okur olduğunu, herbirinin kaç dakika sitede kaldığını o sayede öğreniyorum.

Türkiye’nin dört bir köşesinden siteye bağlanan okurları, kim hangi ilde yaşıyorsa, günün her saniyesinde, sanki o anda karşımdalarmışcasına izleyip mutlu oluyorum.

Öğrendiğim her yeni bilgi beni mutlu ediyor.

Reklam

Mutlu ediyor, çünkü ‘karanlıkta göz kırpmak’ olarak bellediğim günlük yazıyla okur karşısına çıkma mesleği, yazı hayatımda ilk kez, sanki karşı karşıya oturuyormuşum da, ben okuyor o dinliyormuşcasına okurla yakın ilişki kurabildiğim bir başka boyuta taşınmış hissini bana vermeye başladı.

İşte bu, bir yazar için büyük bir mutluluk.

Okur da bu samimiliğin yüreklendirdiği coşkunun farkında olmalı ki, her yazıya, çoğu kez uzunca yorumlarla, yazarınızın –bendenizin– yazı serüvenine katkıda bulunmaya başladı.
Değirmenin suyu

Türkiye burası ve çoğu okurun aklına ”Değirmenin suyu nereden?” sorusunun ilk günden itibaren geldiğini sanıyorum.

Aslında ‘değirmen’ denilecek bir durum değil siteye sahiplik ve gerçekten öyle gürül gürül bir suya da ihtiyaç yok. Az bir bütçeyle bu yükü kaldırmak mümkün; Allah’a şükür ben bunu kaldırabilecek durumdayım.

Unutmayın, bu site düşüncelerimi sizlerle paylaşmamı sağlamıyor yalnızca; uzun zamandan beri ara ara dile getirdiğim bir iddiamı ispatlama fırsatı da aynı zamanda.

O iddia şu: Bugünün teknolojisi, sadece güçlülere, yığınla parası olanlara kamuoyu oluşturma fırsatı sağlayan dünün medya dünyasına meydan okuma fırsatı sağlıyor; başka mecralarda sesi kesilenlere, konuşma ve yazma imkânı elinden alınanlara okurlarıyla doğrudan buluşma fırsatı…

Fırsatın sürekli olması için işin maddi bir boyutu olması da gerekiyor.

Tıpkı gazete çıkarmak, TV yayıncılığı yapmak gibi… Reklâmlar olmasaydı, hiçbir gazete ve TV kanalı yayınlarını sürdüremezdi. Gazetelerin ve TV kanallarının pek çoğu, aldıkları yüklü reklâmlara rağmen, farklı havuzlardan da besleniyorlar…

Peki ya bizim site? Hep benim kesemden mi beslenecek?

Reklâm işte bu noktada devreye giriyor. Şimdilik ‘google’ tarafından sağlanan reklâmlar almaya başladım ve o sayede ilk gün 1.08 TL kazandım.

Herhalde gazetelerde yazdığım zamanki maddi imkâna hiçbir zaman kavuşamayacağım, ama ne dert, hiç değilse fikir sahibi olan ve görüşlerini başkalarıyla paylaşmak isteyen insanların, nâmerde muhtaç kalmadan, bunu yapabileceğini ispatlamış olacağım.

 

Kaç okurum var

Meraklı dostlar ”Kaç kişi okuyor?” sorusunun cevabını da merak ediyor. Onlara verdiğim kestirme cevap şu oluyor: ”Bir çok gazetenin gerçek tirajından fazla…”

Şu ana kadar bu siteye, 15 gün içerisinde, 55 binden fazla okur girdi. Başlarken erişebileceğimi hiç sanmadığım bir rakam bu… Bir giren bir daha bir daha giriyor; mükerrer okurlar genel okurumun kitlesi içerisinde her gün büyüyen bir yer tutuyor.

Heyecan verici bir durum bu.

Umarım, siteye almaya başladığım reklâm sizleri rahatsız etmemiştir.

Teşekkürü ihmal etmeyeyim: Emin olun hepinizin şu anda bile karşımda oturduğunuzu görürcesine bu yazıyı yazıyorum; dostlara hesap verircesine…

Bana bu keyfi yaşattığınız için hepinize yürekten teşekkür ederim.

Evet, bugün bayram, ama yine de başka bir yazıyla daha karşınızda olacağım.
ΩΩΩΩ

Reklam

42 YORUMLAR

 1. Taraf gazetesi sayesinde sizi burada buldum.Aydınlık düşüncelerinizle ve bilgilendiren yazılarınızla
  bizlere ışık oluyorsunuz.Teşekkürler…..

 2. Tebrikler bir kaç gün önce öğrendim siteyi ve mutlu oldum her gün okumaya alışıp okuyamamak ta okur için zor bir durum başarılarınızın devamı dileği ile selamlar..

 3. selamlar iyi bayramlar sanırım 90 ların başında yanılmıyorsam zaman gazetesinde yazıyordunuz,(teyit ederseniz memnun olurum) o zamandan bu zamana gerek gazetede,gerek tv programlarından sizi takip ediyorum,türkiyenin hafıza KARTISINIZ başarılar….bu arada taha kıvancı yillarca merak etmiştim bu esrarengiz yazar kim diye

  • Cafer Bey, 1986 ile 1998 arasında Zaman’da, sonraki 12 yıl Yeni Şafak ve ardından 3 yıl Star’da yazdım. Habertürk maceram 1,5 yıl sürdü.

 4. Merhaba Fehmi bey,
  Sizi Yeni Safak gazetisinde yazdiniz zamanlarda gazete aboneligim oldu. Ozamamandan beri takip ederim, fikirlerinizle bize her zaman isik tuttunuz.

  Yazilariniz bagimlilik yapiyor.
  Neyseki artik bir internet siteniz var, butun yazilarinizi okuyarak Turkiyedeki ve dunyadaki gelismeleri burdan takip ediyorum.

  Basarilar dilerim. whatsapp gurup akadaslarimada onerdim. Umarim takipcilreiniz katlanir.

 5. Ramazan bayramınızı kutlar saygılarımızı iletiriz.köşe yazılarınızın takipçisi olacağınızı belirtirim
  Saygılarımla çiftçi kardeşiniz nuh mercan

 6. Sn Fehmi Bey, hak ve hakikatleri neden daha yüksek sesle haykirmiyorsunuz? Yasanan onca haksizliklara rağmen sessizliği tercih ediyorsunuz. Bugün yaşanan haksizliklara karşi Hasan Cemal gibi demokratca haykirmiyorsunuz. Çok sessizsiniz.

  • Yaşar Bey deneme mahiyetinde başlattığımız reklam uygulaması Google destekli ve biraz da okurun ilgisine göre –ben değil– Google tarafından konuluyor. Size görünen reklam size başka bir okura görünen reklam ise ona özel. Selamlar

 7. Sayın Fehmi Koru
  Öncelikle saygı ve sevgilerimi sunarım. hayırlı olsun Taha Kıvanç adıyla yazılarınız olacakmı ?
  Muhabbetle

 8. Hayırlı Bayram’lar nice fikirlere ve nice yorumlara dileğiyle hayırlı olsun Fehmi bey

 9. Fehmi Bey, hani karşınızdaymışız gibi yazıyorsunuz ya.. Ben sizi 30 yıldır yazdığınız hergün okudum. Bazen gecikmeli de olsa. Gazete köşenizi internette takip etmeye başladıktan sonra da size haksızlık olmasın diye abonelik sistemi olan yazdığınız iki gazeteye de sizin için abone olmuş ve siz ayrılınca da aboneliği kesmiş biriyim. Sabah kapıma bırakılan gazetedeki iki köşe yazınızı da ben uykusuz kalmak pahasına çoktan gece saat 02:01 de okumuş oluyordum.
  28 şubat sürecinde sizin yazılarınız suni teneffüs gibiydi.
  Son dönem yazılarınızdan tam sıkılmaya başlamıştım ki gazeteyi bırakıp bu sitede yazmaya başladınız. Ve yeniden o keyifli zihni takip ve güçlü arşiv bilgisi gerektiren yazılarınızla buluşur oldum.
  Bu da geçer ya hu deyip yola devam etmenizi gönülden diliyorum.
  Allaha emanet olunuz.

 10. Umarım gerçekleri bütün çıplalığıyla yazacak gücünüz olur. Çünkü gerçekleri yazdığınızda sitenizin erişimi hukuk tanımaz birileri tarafından kapatılacaktır. Tıpkı bazı sitelere erişimin kesilmesi gibi, sizde bu korkudan suya sabuna dokunmadan yazmak zorunda kalmamanız dileğiyle. Siteniz ve reklamınız hayırlı olsun. Umarım özgür düşünceniz ketmedilmez.

 11. sizi ilk okul yıllarımda televizyonda yaptığınız “günün yorumu” programından bu yana takip etmeye çalışıyorum. elbette eleştirdiğim yanlarınız da oldu ama sizi, hep keyifle okudum/okuyorum. ama sizi takip etmemde ki en önemli nedenim; daha 10 yaşlarında, siz tv de “günü yorumlarken” babamın size bakarak “oğlum bak bu amca günde 10.000 sayfa okuyan ahlaklı dürüst birisi sen de onu örnek al” demesiydi. o an size nasıl hayranlıkla baktığımı bilemezsiniz. 8-10 yaşında hayranı olduğum babam, örnek almam için sizi göstermişti. şimdi 33 yaşında (imam hatipli biri olarak) geçmişe doğru baktığımda güzel yanlarını örnek almaya çalıştığım, “hayranı olduğum” kimselerin tel tel döküldüğünü derin bir üzüntü ile, burnumun direği sızlayarak izliyorum. orta okulda, lisede VHS kasetlerden heyecanla izlediğimiz, günümüzün duayen siyasetçilerinin, o, küçük konferans salonlarındaki süveterli nutuklarını, o nutukların dedemin babamın ve benim ruhlarımızda yarattığı heyecanı, güveni özlüyorum. hasılı, kendi adıma izlediğim ilk günden bu yana (eleştirdiğim bir çok konuya rağmen) sizi hep aynı kişi olarak görmek bana güven de veriyor.
  inşALLAH sizi de kendinizi özletmezsiniz.
  bayramınız mübarek olsun.

 12. Normalde ilgimi çekmezdinizde habertürkle yollarınızı ayırınca ilgimi çekmeye başladınız…özgür bir şekilde yazılanlar herzaman icin tercihim olmuştur…

 13. Sizden ricam diğer haber sitelerindeki gibi reklamlar,makaleyi okumamızı engelleyecek şekilde olmasın,bazen reklamlar insanı bir daha o siteye uğramayacak duruma getiriyor…

 14. Fehmi bey ramazan bayramınız mübarek olsun
  Siz uçarak, birilerinin destek ve himayesi ile gazeteci olmadınız. 40 yıldır emeğinizle, araştırmalarınızla, alın teri ile ve her dönemde ilkeli duruşunuzla hak ederek geldiniz. Sizin her yerde emeğiniz var. Bu millet size sahip çıktı ve çıkacaktır. Siz zor zamanlarda konuşurken ortalıkta kimse yoktu özellikle şu andaki kolaycılar.
  Heyecanla sizleri takip ediyoruz
  Allah yardımcınız olsun

 15. “Helal mal damla damla hasıl olur,Haram ise sağanak halinde iner”diyor Üstat Zemahşeri.Helale bir işaret babında iyi bir misal.Hayırlı uğurlu,daim ve kaim olması temennisiyle.R.Bayramınızı candan tebrik ederim Sayın Koru,elbette yazılarınızın devamını da.Selamlarımız hürmetlerimizle birlikte,tüm doğrularla beraber…

 16. Fehmi bey siyasi ve dini görüşüm sizinle aynı olmamasına rağmen sürekli olarak takip ettiğim ve saygı duyduğum bir yazarsınız. Tebrik ederim gerçekten. Kişiliğiniz ve sabrınız bence mükemmel. Bu duruşunuzu muhafaza etmenizi dilerim. Tanrı yardımcınız olsun. Saygılar.

 17. Sevdiğim sitelere girdiğimde onların Google reklamlarını tıklıyorum. Diken, t24, haberdar, Birgün, Evrensel, Gündem, Binet…vs gibi.
  Sizi de takip ediyorum Fehmi Bey.
  Siirt’ten saygılar…

 18. Sayın koru tebrik ediyorum sizi. Ne şiş yansın ne de kebab ortada gidiyorsunuz hayırlısı bakalım. Aydınlarımız yazarlarımız ne Zaman dik bir duruş sergileyecekler bekliyoruz.

 19. Fehmi bey, tebrik ederim. Yine de bence sitenizin başarısını fazla vurgulamayın. Erişimi engellerler ,hadi canım o kadar da değil demeyin. Ayrıca 1.08 in vergisini ödedim mi diyerekten maliye kapınızı çalabilir:)

 20. Hayırlı bayramlar Fehmi Bey. Sizi buradan takip etmek çok hoş. Yeni kitabınızı da zaten çoktan okudum. İnşallah daha da fazla reklam alır bu site. Kaliteli ve gerçekçi gazeteci denince hep siz gelirsiniz aklıma.

 21. Sn. Koru,
  Bloğunu takip etmeye başladığım ilk yazar Sn. Mahfi Eğilmez (Kendime Yazılar). Yazılarını hiç kaçırmadan takip ediyorum. Ekonomi hakkında kendisinden çok şey öğrendim, öğrenmeye devam ediyorum.
  Özenle takip ettiğim ikinci yazar Sn. Ruşen Çakır. Sizde kendisini gayet iyi tanıyorsunuz.
  Sizin ile hikayem her ikisinden de daha eskiye dayanıyor aslında. Cumhuriyet gazetesinde rahmetli Uğur Mumcu’ların, Melih Cevdet Anday’ların yazdığı yıllara. 1980’li yıllarım.
  36 yıl geriye bakmaya çalıştığımda ön yargılarımın daha fazla farkında olduğumu, aynı ölçüde esneyebildiğimi görüyorum. Bunu sizin içinde kendi adıma söyleyebiliyorum.
  Muhtemelen yazılarınızı ve “Enine boyuna” programında paylaştığınız düşüncelerinizi de merak edip takip etmeye başlamam bu yüzden.
  Sizin ne düşündüğünüzü de merak etmiyor değilim aslında. Okurlarınız için kıymetli bir öz eleştiri yazısı olurdu diye düşünüyorum.
  Bloğunuza reklam almanızı anlıyorum. Çok fazla olmadığı sürece.

  İyi bayramlar diliyorum.

  Çok selamlar.
  Cafer Demir

 22. Bence bu para Mars’a insan taşıma projesine bağışlanmalı?.Zira sayın Koru hep ilkleri 80 li yıllardan beri bize göstermeye çalıştı. Örneğin bir kumaştaki 140 s in bile ( ne alaka demeden ) ne demek olduğunu ondan öğrenmiştik yıllar önce . Her seviyede okura ulaşmanın birşeyler kazandırmanın gayretiydi bu . Teknolojik bilgilendirmelerine hiç girmeden.
  Bu arada ” Ben böyle gördüm”kitabını herkese tavsiye ederim . İlk çıktığı gün özel getirttim ve okudum politikanın ve birilerinin bak dediği yere değil bakmam gereken yere baktırdığı için

 23. Fehmi bey siteniz sayesinde yazilarinizi okuma firsati da yakladik.Sesli okuma imkaniniz olursa bunu siteye eklerseniz mükemmel olur diye düşünüyorum.

 24. Sayın Koru,

  Bu süreci sadece gelecek günlerin değerlendirmesinde değil, geçmişin muhasebesiylede geçirmenizi dilerim. Böylelikle belki sizde kalmış ve artık ortaya çıkması gereken bilgilerde ulaşabiliriz. Yani sadece öngörü değil gördüklerinizide okumak isteriz.

 25. Yazılarınızı devamı için elbette reklam almalısıniz.bunu canı gönülden destekliyorum.çünkü sizin gibi özgürce yazan yazarlar sayesinde (ki son samanlarda bunlar hic denecek kadar az)Turkiyede neler olduğumu anlıyoruz

 26. Fehmi bey
  Eskiden sadece belirli güç merkezleri yayın yapabiliyordu ve böyle olmasının bir amacı vardı. Şimdi herkes yayın yapabiliyor. Bu plansız mı? Milyarlarca doları bu altyapıyı hazırlamak için kim harcıyor? Hangi amaç için?

 27. Reklam almanıza sevindim. Dünyada özellikle strateji oyunlarında çok yoğun olarak kullanılan özellikle 15 yaş altı ama birçok yaş aralığında kullanıcının aktif şekilde sanal bağışlar yaparak iyi oyunculara destek olduğunu yakın çevremden gördüm. Fehmi Bey, sizde bu imkanı değerlendirin. Sitenizin ayakta kalması ve daha çok kişiye ulaşması adına faydalı olacaktır. Geçenlerde sorduğum soruyu tekrar sorayım; ne zaman konuk yazar ağırlayacaksınız?

 28. Sn. Koru, kişilikli kimse herhangi bir gücün esiri olmaz. Derin bilgi ve analizlerinizden faydalanmak okur olarak bizim en buyuk kazancimiz. Sizden ricamiz reklam alirken secici olmaniz ve esiri olmamanizdir. Fikir dunyamizda yeriniz büyük. Sizi zevkle takip ediyorum.

 29. Sayın koru gazetesinden kovulmuş yada uzaklaştırılmış bir sürü gazeteci bazı sitelerde özgürce yazma fırsatını yeniden yakaladılar. Acaba siz yanına gidilecek biri kalmadığından mı böyle kendinize bir yer edindiniz. Bütün dostlarınızı yitirdiniz mi

 30. Fehmi Bey merhaba,
  sanki internetin gücünü yeni fark etmiş gibi, Amerika’yı yeni keşfetmiş birinin coşkusuyla yazmışsınız. Söylediğiniz web fırsatlarını insanlar 10-15 yıldır çatır çatır kullanıyor zaten. Sizin şansınız tanınıyor olmanız. Bu, web’de de prim yapan bir avantaj. İnternetin gücünü bilen biri olarak biraz geç mi kaldınız acaba? Yine de başlamanız iyi. Yazılarınızı bağımsız mecralarda okuyabilmek okurlar için değerli. Böylece daha rahat yorumlarınızı okuyabiliriz belki. Yolunuz açık olsun.

 31. Siteniz ve ilk kazancımız hayırlı olsun Fehmi Abi…Size Abi diyebileceğimiz hissettim yazinizdan.Umarim rahatsız olmamissinizdir…1.08 Kuruşluk kazancınızı nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? Eski esnaflar ilk kazançlarını dükkanın gorunurler bir yerinde cerceveletirlerdi…Kazançtan daha önemli olan şimdilik 55000 takip sayısı.Fikir ve ongoruleriniz çekiyor olsa gerek bizi size…Tekrar hayırlı olsun Abi…Hayırlı ve huzurlu bayramlar…

 32. Hayırlı olsun yeni adresiniz. Sizi tüm önceki adreslerinizde de takip eden bir okuyucunuz olarak, her zaman değişmeyen ilkeli duruşunuzdan kutluyor, kolaylıklar diliyorum.

 33. iyi bayramlar, tebrikler fehmi bey, reklam geliriniz helal hoş olsun, artsın eksilmesin, bu web sitenizdeki özgürlüğe tüm medyamızın kavuşması dileğiyle..

 34. Siz yazmaya başlamakla beni mutlu ettinizya, sizin mutluluğunuz bunun yanın hiç sayılır.Saygılarımla

Yoruma kapalı.