Seçime doğru: Bahçeli kadar hesap adamı sayılmam ama dayanamadım, bir hesap da ben yaptım…

29
Reklam

Haberi okurken çok güldüm.

‘Dünyanın en zengin insanı’ unvanı da bulunan ve parasını nasıl harcayacağını bilmediği Twitter’ı satın alırken ödediği meblağın aşırı şişirilmiş olduğunu sonradan fark etmesinden anlaşılan Elon Musk, bir televizyon mülakatında, son seçimde oyunu şimdiki başkan Joe Biden’a verdiğini açıklamış…

O seçimi kaybeden Donald Trump, bu açıklamayı duyunca, “Bir an için bile Biden’a oy verdiğini sanmıyorum, hem zaten oyunu bana verdiğini söylemişti” deyivermiş…

Bu habere güldüm.

Gülmemin sebebi, Musk’ın nabza göre şerbet davranışı sergilemesi değil. Sonuçta her iş insanı gibi o da kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapar, işine ne geliyorsa onu söyler. Kaybetmiş birine oy vermiş olsa bile, işlerini görebilmesi için her zaman ilgisine ihtiyaç duyacağı kazanarak başkan olmuş birine, “Ben oyumu sana verdim” demesini beklerim zaten.

Herhalde bizde de devletle, hükümetle, Külliye ile iyi geçinmek isteyen iş insanları aynı Musk gibi davranıyordur.

Musk-Trump çekişmesine gülmemin sebebi, bunun bana, bizdeki adayların peş peşe yaptıkları açıklamaları hatırlatması…

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendilerine oy verilmesini bekleyen dört aday var. Bu adaylardan ikisi –Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu– kendi partileriyle birlikte hareket eden başka partilerin oluşturduğu ittifaklar tarafından aday gösterildiler. Diğer ikisi ise –Muharrem İnce ile Sinan Oğan– aday olmalarını isteyen 100 bini biraz aşan kişilerin verdikleri imzayla aday olabildiler.

Reklam

İki ittifak adayı arasında geçmesi bekleniyor seçim yarışının…

Kendi partisinin sözcüleri ile onu destekleyen partilerin liderleri, her fırsatta, sandıktan cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkacağını ısrarla söylüyorlar.

Tayyip Erdoğan’ın da kendisinin kazanacağından hiç kuşkusu yok.

Ancak diğer iki aday da en az onlar kadar iddialı.

Muharrem İnce katıldığı televizyon programlarında seçimin ilk turunda %30 oy alarak ikinci tura Kılıçdaroğlu ile kendisinin kalacağını, o turda da ipi kendisinin göğüsleyeceğini ileri sürüyor.

İkinci turda oy beklentisi %60… 

Onun bu hesabına göre, Cumhurbaşkanı, AK Parti lideri ve Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan’ın seçimde alacağı oy %30’un altında kalacak…

Sinan Oğan’ın da almayı beklediği oy oranı tamı tamına Muharrem İnce’nin beklentisiyle aynı. Dün, o da bir TV programında, her şeyin planladıkları gibi gittiğini ve şu sıralarda 7-9 oranında olan oyunun son hafta artarak %30’u yakalayacağını ve ikinci tura kendisinin kalacağını açıklamış bulunuyor.

Reklam

Cumhurbaşkanı seçiminde adayların kazanabilmek için oyların en az ‘%50+1’ini alması gerekiyor. Kılıçdaroğlu ve Erdoğan bu oranı yakalayacaklarından emin; yani bu güveni duyabilmek için iki aday da oylarının %50 civarında olduğunu düşünüyor olmalı.

Hesap işlerinde en usta politikacının Devlet Bahçeli olduğu geçmiş açıklamalarından biliniyor. Nitekim, en son önceki akşam, bir iftar programında konuşurken, şu matematik hesabını yapmış MHP lideri ve Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı:

“3 bölge var İstanbul’da. Toplam milletvekili sayısı 98. 9+8 eşittir 17. Bugün 17 Nisan ise Kadir gecesi. Bu tesadüf müdür?”

Benim öyle bir maharetim yok, ama sonuçta tabloyu özetleyebilmek için parmak hesabı yapabilmek bile yeterli:

Kılıçdaroğlu %50 + Erdoğan %50 + Muharrem İnce %30 + Snan Oğan %30 = %160…

Elon Musk’ın “Oyumu Biden’a verdim” ve Donald Trump’ın “Oyunu bana verdiğini söylemişti” açıklamalarına işte bu hesabı zihnimden geçirdiğim için güldüm.

Herhalde kendileri olmasa bile yakınları, her adaya, “Görüştüklerimiz bu seçimde oylarını size verecekler” güvencesini aktarıyorlar.

Onlar da, aldıkları bu bilgilere güvenerek “Ben kazanacağım” açıklamasını rahatlıkla yapıyor.

Güldüğümü farkeden bir dostuma, sorgulaması üzerine, yukarıda yazdığım hesabı ve vardığım sonucu anlatınca, onun da dudaklarında yaygın bir tebessüm belirdi.

Dostum hesabıma katılmadı ama.

Özellikle de İnce ve Oğan’ın almayı bekledikleri oy oranlarını fazla mübalağalı buldu dostum. Ona göre, ikisinden biri beklediği üzere %30 oy oranını yakalasa bile, o oy oranıyla ikinci tura kalması aritmetik olarak mümkün değil.  

[Kamuoyu yoklamalarında şu sıralar Oğan’ın %1,5, İnce’nin de %3,5 oranında oy alabileceği görülüyor. Seçilmeye yetmez ama birini birinci turda seçtirmemek için yeterli bu oranlar.]

Muharrem İnce, o dostuma göre, vaktiyle cumhurbaşkanı adayı olduğu CHP’de genel başkan olmak istemiş ancak arzusuna kavuşamamış olmasından dolayı bu seçim yarışına katılmış bulunuyor. “Onun arzusu basit aslında: Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı yaptırmamak… Ve işte bunu başarırsa amacına ulaşacaktır” dedi dostum.

Ya Sinan Oğan?

“Kendisini destekleyen ittifakın paydaşlarına bakılırsa, orada da İYİ Parti’ye yönelik bir hesaptan söz edilebilir” görüşünü yine o dostumdan dinledim. Ne tür bir hesap olduğunu açmadı ama.

Anlattıklarından her iki adayın Kemal Kılıçdaroğlu’na zararı olabileceğini çıkardım; Tayyip Erdoğan’ın onlardan yana bir rahatsızlık duymasına sebep bulunmuyor. Kazanacağı iddiası biraz da onların yarıştaki varlıklarına dayanıyor.

Sohbetin burasında dostumun bana bir sorusu oldu: “Sayım sonuçları açıklandığında, aday olarak varlıklarının benim beklediğim türden bir tablo ortaya çıkarması -yani Tayyip Erdoğan’ın kazanması- durumunda, Muharrem İnce ve Sinan Oğan mutlu olurlar mı?”

Anlattıklarından o kadar etkilenmiş olmalıyım ki, hiç düşünmeden, “Olurlar herhalde” cevabı çıktı ağzımdan.

Çıkmasına çıktı ama cevabım benim bile hoşuma gitmedi.

Seçimin sonucu ne olursa olsun, birilerinin, tıpkı ABD’de Elon Musk’ın yaptığı gibi, sonradan karşılaştıklarında, her adaya, “Oyumu sana verdim” diyeceklerinden eminim.

Unutmayalım: Geçmiş milletvekili seçimlerinde bağımsız aday olmuş birilerine, oy kullandıkları sandıklarda, eşlerinin bile kendilerine oy vermediği anlaşılan sonuçlar çıkmıştı.

ΩΩΩΩ

Reklam

29 YORUMLAR

 1. Son paragraf muhtarlık seçimlerinde olabilecek bir şey. Bu yazıda gerçekten yer alması tuhaf olmuş .

 2. Son moda şöyle:
  Kürdüm doğruyum çalışkanım..
  Aleviyim sünniyim ben benim..
  Daha sen nesin? Kimsin?
  Ben Aziz Nesin!
  (Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
  Amin). Onu anmak rahmet okunmak istemiş demekki.
  Önce derler bunlara güvenme, 300 milyar $ hemen şimdi geliyooor gell…
  emedi! Tühh 😡.
  Niye? Eee.. eklemedin sonuna lgbt!.
  O nerde? Geliyor arkada.
  Hayırlı olsun muktedirlere ..
  Goleygelsin daha çook ekmek yersiniz siz bu gidişle!.

 3. SÜNNİYİM. OYUM KILIÇDAROĞLU’NA
  Dün Kemal Kılıçdaroğlu alevi olduğunu tekrar dile getirdi.
  Zaten gizlediği bir şey değildi.
  Zaten gizlenecek bir şey değildi ve bunu da açıkladı.
  Kimsenin doğacağı yerle ilgili seçeneği de yok.
  Ben de “sünniyim”.
  Cumhurbaşkanınınlığı seçiminde oyum
  Kemal Kılıçdaroğlu’na.

 4. Muharrem İnce %30 oy alır da Kılıçdaroğlu ile 2.tura kalırsa bence kazanır,ayrıca kazanması memleketin yararına da olur.Çünkü İnce, Kılıçdaroğlu’ndan daha kapasiteli bir siyasetçi.Kılıçdaroğlu bomboş bir adam bana göre,tıpkı İmamoğlu gibi.Türkiye’yi bir adım ileriye götürmesi mümkün olmadığı gibi,ülkemizi dışarıda temsil edemez diğer liderler karşısında.

  Tabii ben bunları Erdoğan’a oy verecek olan bir vatandaş olarak söylüyorum.Erdoğan’ın 1.turda kazanacağını tahmin ve temenni ediyorum;Türkiye’nin 5 yılı boş geçirerek 50 yıl geriye gitmesini istemediğim için.İstanbul, İmamoğlu’lunu seçerek 5 yıl kaybetti.
  Aynı şeyi bir de tüm Türkiye’nin yaşamasını istemiyorum.

  Ayrıca şunu da söyleyim:Fehmi beyin adayı da Kılıçdaroğlu değildi aslında daha önce de yazdığım gibi.Velev ki bugün oyunu ona verecek olsun Tayyip beye muhalefeti sebebiyle. Hatta tecrübeli CHP’lilerin bile Kılıçdaroğlu’nu bir cumhurbaşkanı olarak gözlerinin tutacağını zannetmiyorum.CHP içinde Cumhurbaşkanlığını Kılıçdaroğlu’ndan daha iyi yapabilecek,bilgili,birikimli,
  uluslararası gelişmeleri yorumlayabilecek,bu konularda
  söz söylebilecek en az 10 kişi daha çıkar bence.

  Şu son paragrafta beyan ettiğim görüşüme Fehmi beyin de katılacağını kuvvetle tahmin ediyorum.Çünkü kendisi siyaseti,siyasetçileri bilen,dünyayı tanıyan biri.

  • Dünyada hiç bir devletin politikalaranı cumhur başkanı belirlemez. Cumhur başkanı sadece tek bir iş yapar o da politikaları belirleyen kurumların ve o kurumlarda çalışanların ve meslek uzmanlarının belirlediği politikaların uygulanıp uygulanmadığını denetler. Cumhurbaşkanının başka hiç bir görevi yoktur, tek görevi budur.

   Siz politikaları Erdoğan’ın belirlediğini mi sanıyorsunuz yoksa?

   Neyse, boş verin, reisin nasıl beşelendiğine bakın siz:

   https://m.youtube.com/watch?v=Gu6sv1b95uA&pp=ygUSbXVoYW1tZXQgbnVyIG5haHlh

 5. Sizce sinan ogan ve muharrem ince kime çalışıyor…bence erdogana..yani bay bay kemal 3e 1…seçim 2 tura kalırsa bunu göreceksiniz.aslında bu isimler zillet ittifakinda olmayarak aslında taraflarını göstermiş oldular.buda ince bir siyaset…

 6. Züğürt ağa benim yerli ve milli filmler arasında hatırladığım güzel bir filmdir. Ağanın seçim sonuçları ile ilgili sahnesi ise evladiyelik ibret sahnesidir.
  Kahya: Ağam seçimde senin parti b.. yemiştir. Bir oy çıkmıştır.
  Züğürt Ağa: Kaç kişi vardır benim köyümde? Cevap vermeksizin maraba ve kahya o bir oya sahiplenir ve ” Vallah benim oyumdur ağam” derler. Ağa yakalarına yapışır ve o meşhur sözü söyler “Ulan g…tlar! Bir oyu ikiniz verdiniz ise benim oy nereye gitti?” Kahya: Vallahi ağam ister as, ister kes ama işin doğrusu şudur. İşte bunun için biz bütün köylü öbür partiye oy verdik. der ve şapkadan tavşanı çıkarıp gösterir. Züğürt Ağa: Bu nedir?
  Kahya: Tapu.
  Züğürt Ağa: Ne tapusu?
  Kahya: “Şıh vermiştir. Cennetten tapu. Çok güzel yerler ayarlamışız. Hem tapu hem de kağıt para, baban da almıştır.
  Züğürt Ağa: Yuh ulan yuh, vay öküzler. Ulan önce bu dünyadan birer tapu ayarlamaya bakın. Seçim zamanı eğer il uzatmalarda kalırsa şapkadan son çıkacak tavşan şıh tavşanıdır bazen cennetten arsa, bazen dava, bazen başka bir hinlik dini siyasete alet etmek için sahaya sürülür. Teemmel

 7. 13 MİLYON MÜLTECİ
  Sayın KORU!
  13 milyon mülteciyi de eklerseniz oyumuz %160 olmuyor mu?
  Tabii ki, kinaye.
  Mülteciler “sahte vatandaşlık” suretiyle oy kullanabilir.
  Sahte de olsa hiçbir zaman oy %100ü geçemez.
  Önemli sayıda yasa dışı vatandaşlık verilse de seçim sonuçlarını değiştirebileceğini düşünmüyorum.
  Tabii ki bunu yapanların yargılanacaklarından zerre şüphem de yok.

  • ‘Geliyor gelmekte olan’ diye yola çıkan KEMAL KILIÇDAROĞLU, ‘GİDİYOR GİTMEKTE OLAN DURUMA DÜŞTÜĞÜ GÖRÜNÜYOR. EVET. Kılıçdaroğlu’nun ‘SİYASETE VEDA’sına 24 gün kaldı.

 8. Devlet kuru 19.40
  Bizim ilin döviz bürosu:20.90tl
  Kuvayt türk:20.5otl

 9. Dolar şu an 20.50tl, zor tutuyorlar.

  Döviz bitmiş Tahtakale’den döviz toplanıyor. Tahtakalede döviz, bavul paralarından geliyor yani kısıtlı rezerv var.

  8tl’de sıktılar sıktılar 18 tl oldu fark 10 tl yani 20 tl yerine 30 tl olabilir.

  Tabi iğneden iplike zam gelecek. benzin çok artacak.

  TTK satış mağazası 1 ay daha zam yapmama kararı aldı. seçim ayağı.

  Bildiğiniz gibi Et aşırı arttı ama Ekmek, yağ, şeker , çay Devlet kontrolünde olduğu için aldığı fiyattan aşağı satıyor.

  Seçimde Cumhur ittifakı veya millet ittifakı gelsede sıkıntıyı yaşayacağız.

  Ekonomi güven ister. Millet partisinin güvenini piyasa satın aldı Kılıçdaroğlu farkında yurt dışından 300 Milyar dolar bulmuş hükümet hani nerde diyor.

  Millet partisi kazanınca bu para gelecek. öbür ihtimali Düşünmek bile istemiyorum.

  • seçimden sonra Ruslar alacağını ertelediği 20 milyar doları isteyecek o zaman dövizin fiyatını düşünemiyorum bile

  • “15 Mayıs’ta AKP-MHP faşizmini yıkacağız” diyen Duran Kalkan ve tüm PKK elebaşları ne karşılığında muhalefeti destekliyor? Muhalefet HDP ile neyin pazarlığını yaptı? Neyin sözünü verdi?

 10. Abd’de düşük oy alacak!.. diye bir cümle tartışma hesap duymadım bugüne kadar.
  Başganlık sisteminin İYİ yanlarından biride bu olsa gerek.
  Bazıları topla tüfekle yolunu keser rakibinin,
  Bazıları bir açığını hatasını ifşa eder!
  Bazılarıda sadece İFTİRA ile işi (teknoloji gelişince KASET ile🤗) bitiriyor😡
  Gerzek abd başlarının aptalca hesaplar yaparak seçim kazandığını görmedim.
  Kitap sallayanın ise yerlerde sürüklendiğini, derdest edilip kodese götürüldüğünü (şaka değilse) gördüm.
  (Bir yöneticinin (isterse Kızılay başı olsun) rencide edici bir tavırla koltuğundan kaldırılmasını bir TC vatandaşı olarak içime sindiremem!😡. O şerefiyle istifa eder ve yarın vekilliğe adaylığını koyarsa (rakip partiden) oyum bizzat o’na olur!)
  Ecevit’i, Cemuzan,ı, enson İnce olayını yaşayıp gören siyaset cenahı, bu durumdan ders alıp gereken düzenlemeleri yapmıyorsa; SUÇLU ONLAR DEĞİL! ONLARA OY VERENLERDİR!!!!
  Sonrada şikayet edip o insanları suçlamayacaksın! Kişi hakkı diye birşey vardır tıpkı kul hakkı gibi..
  (Bir sonraki seçimde sığınmacı bir vatandaş aday olursa da kem küm etmeyin, yırtarım ağzınıza!..).
  -M.ince niye rakip olmuş diye sormadan önce, bu kişi HANGİ SÜREÇLERDEN BU NOKTAYA GELMİŞ? Ne olmuş ne yaşanmış ne yapmış bu kişi yada kim ne yapıyor bu kişiye’ yi dökün ortaya!!!!
  -cem uzan yada Ecevit veya terör örgütü iltisaklıları diye ağzınıza sakız yaptığınız şeyleri söyletmen bana; çünkü hepsini kendileri bizzat söyleyebilirler: (Ecevit hariç)
  Birisi yurt dışında
  Öbürü amerikanyada
  Birisi hapiste saz çalıyor yandım yandım türküsü çığırıyor.
  Birisi kızgınlığından patlayacak kuzılay meydanında(tahminime göre seçimden sonra azzz soora)
  Diğerlerini şimdilik KKILIÇTAROĞLU aldı yanına tıpış tıpış gidip oy verecekler😂
  NE BU YAAA??? Siyaset mi bu şimdi?

 11. Arkadaş , tam yeri ve zamanı geldi , şimdi tekrar olacak ama ” At Martini debreli Hasan , dağlar inlesin ” demeyeyim de ne edeyim !
  Diğer zatı muhteremin daha önce de matematiğe takla attıran hesapları vardı , yani bu ilk değil.
  Bak ” Memlekette ne soğan ne patates, ne salatalık derdi var ”
  ” He de geç ”

 12. herkes kazanacağından emin, herkes iddialı. ne güzel. parti kurmayanlar kaybetti sadece. muhalefet olmasa da iktidar ortağı kesin olurdular. kazanacağından çok emin sayın erdoğan uçan kuşu hatta uçamayanları bile partisine katmaya çalışıyor, milletvekilliği dağıtıyor. sayın bahçeli neyi nasıl toplar ne anlam çıkarır anlayan beri gelsin ama kendi listesinden seçime girmekle kendi ittifakına 30 civarında koltuk kaybettireceğe benziyor. kemal beyin ince sorunları var. sayın incenin chp derdi var.
  ama tablo net artık.
  iktidar oyları ve muhalif oylarda net aslında, geriye sadece tur hesabı kalıyor. burada firaset seçmene düşüyor. ilk turda konsolide olabilir ya da ikinci turu görmek isteyebilir. üstelik değil bir günün, bir saatin bile çok şeyi değiştirdiği bir ülkede, zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz değil mi? gün ola seçim ola.

  • Yavuz
   20 Nisan 2023 At 00:38

   plansız, programsız göçmen alınmasını savunmak bağnaz bir particilikle açıklanabilir, ufak bir kaza(geçmiş olsun) sonucu hal uzmanı olmakla değil. benim çocuğumda bisikletten düştüğü oldu diye bütün uygur türklerini ülkeye mi dolduralım ya da afrikada açlıktan ölenleri?
   kuşkusuz ülkelerin, halkların ve kişilerin imtihanı olur tekamül için geldik sonuçta ve genellikle “ellerimizle kazandıklarımızdan” gelir sorular, ısrarla yaptığımız yanlışlardan.
   ufak bir kaza vesilesiyle bile duygusal bağ kurmakta zorluk çekmediklerinizin çoğu ülke karıştıran abd nin yanında yer aldı, eğit donat programlarıyla eğitildi ve kendi insanlarına abd silahlarını doğrulttular. birbirlerini katlettiler. uzlaşmak yerine savaşmayı, anlaşmak yerine suçlamayı tercih ettiler. sizde şimdi çoluk çocuk üstünden isin arabeskini yapıyor hem demografik yapımızı hem güvenliğimizi tehlikeye atıyorsunuz. ama kendi insanınıza gelince sizin gibi düşünmeyenler abd den yazıyor, herkes hain, hepsi ajan. bu suçlamalarla öncelikle kişisel hayatınızda otomatik bir programı çalıştırmış bir imtihan dosyası açmış olmuyor musunuz? sonuçlarından muaf mı kalacağınızı sanıyorsunuz?

   açıkgöze sormuşlar, neden namaz kılmıyorsun diye, Kuranda namaza yaklaşmayın diyor demiş.
   bazılarımızın dinden anladığı bu kadar.

  • Ülkemiz son yıllarda çok gelişti çok değişti ama bazı konular/durumlar/şartlar hiç değişmez ya da çok az ve yavaş yavaş değişir, hatta hiç değişmez, değişmesi düşünülemez bile!
   Zorlu dediğiniz coğrafyayı tünellerle, köprülerle, hızlıtrenlerle, otobanlarla, barajlarla dize getirdik, az zamanda çok işler başardık, yurdun her yanını demirağlarla ördük…
   Sizin bahsettiğiniz zorluklarımız nelerdir, nasıl bu kadar hızlı değişiveriyorlar?

 13. Ben sayın Sinan Oğan beyin aday olabilmesi için eşimle birlikte gidip oy kullandım
  ancak seçimde millet vekilliği oyumu IYI partiye cumhurbaşkanlığı oyumu sayın Kemal KILIÇTAROĞLUNA vereceğim.
  sayın yazarın hesabını doğru buluyorum

  • Yurdumun güzel insanları nın bu hal ve tavırlarının uluslararası komisyon larda irdelenip tartışılıp bir müeyyide uygulanmasını gerektirecek durum hali mevcut ise en yüksek olan cezanın verilmesiniii..
   Not:şahsen ben sayın RTErdoğan’ın CB olarak kalmasını göğsümü gere gere talep ediyorum. (Bazıları söylemekten utanıyormuş! Hırlı hırsız varmış! Mahkemelerin kapısı 24 saat açık! Bilmeyenlere!).
   Nedeni ne gelince: Rte,
   İçinden nassı geçiyorsa öyle biri!
   Bilmese bile biliyormuş gibi yapıyor, ama birşeyler öğreniyor önce🤗.
   Deniyor! Korkusuzca çekinmeden.
   Ben kimi niçin istemiyorum:
   Etnisite, inanç ve yalan dolan siyaseti yapanları! (Heleki insan ölümüne neden olmuş, eline kan bulaşmışları)
   Ben aleviyim ben ermeniyim şiiyim sünniyim kürdüm arabım deyipte,
   “BEN BU ÜLKENİN ASLİ VATANDAŞIYIM”
   Diyemeyenleri görmek bile istemiyorum.
   Benim Türk olmam, bana başkalarını aşağılama kovma ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmama gerekçe olamaz! Böyle bir hak hiçkimseye hiçbir kanun vermez!.

   • Ben de Erdoğan’ın bir dönem daha iktidarda kalmasını isterim ama bu benim isteğimle olacak bir şey değil. Erdoğan’ın da bunu istemesi lazım, en azından istediğini belli etmesi kazım. Fakat Erdoğan iktidarı artık iktidarda kalmak istemediklerini en güçlü bir şekilde ifade ediyorlar. Bizi bir salın da artık gidelim diyorlar millete.

    Millet bu talebe ne cevap verir ben bilemem ama 15 Temmuz hain operasyonunu birlikte yaptığı ve azami çabayla gizlediği ortakları salarlar mı yoksa hazır suçu tamamen akp üstlenmişken salalım artık gitsinler mi derler bilemem:)))

 14. “Seçim”, “mükemmel”i değil, mevcut namzetlerden “en iyisini” seçme sanatıdır. Zarar etmek için alışveriş yapmak, “gaflet” değil; ahmaklıktır.
  Unutmayalım, “Her toplum, layık olduğu şekilde yönetilir…”
  Veya, “Nimetin kıymeti bilinmezse elden gider…”

 15. Sayin ogana ve inceye atıs serbest diyorsunuz yani, iyi hadi bakalalim bunlar altta kalacak insanlar mi beraber görecegiz. Son paragraftaki sacmaligi yazacak kadar ona ihtiyaciniz var demekki kivranin.

  • solu iktidar yaptırtmamamak için..
   Neler yapabileceğini,
   Biliyormuşsunda madem niye bunca zaman hikayelerle ..

Yoruma kapalı.