Seçime gidilirken iktidar ve muhalefetin seyir defterlerine göz gezdirdim, gördüklerim şunlar…

14
Reklam

Seçime kısa süre kala iktidar ve muhalefetin gündemleri birbirinden giderek muazzam biçimde ayrışıyor.  

Muhalefet genellikle iktidarın yakınında meydana gelen gelişmeleri önemseyip üzerine atlıyor.

İktidara zarar vereceğini düşünerek…

Nedir onlar?

Tuzla Piyade Okulu’ndaki törende, 10 Kasım günü, bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafını takmak istememesi ardından meydana gelen gelişmeler bunlardan biri… Fotoğrafı takmak istemeyenle birlikte onunla kavgaya tutuşan altı subay da ihraç edilmiş…

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in tarikat ve cemaatları sivil toplum kuruluşu (STK) olarak gördüklerini ve onlarla eğitime katkı konusunda protokol imzaladıklarını açıklaması ardından patlayan gürültü… Muhalefet konuyu 15 Temmuz uğursuz darbe girişimini ve FETÖ yapılanmasını hatırlatarak eleştiriyor.

Bir de Şeyh Said konusu var. 1925’te Cumhuriyet’e karşı başlatılan isyanın simge ismi olan Şeyh Said’in aslında bir halk kahramanı olduğunu biri ortaya atmış, muhalefet neredeyse 100 yıl öncesine ait bu konuyu da önemli sayıp birilerine laf yetiştiriyor…

Peki de seçime gidilirken halkın gündeminde bu konular ne kadar yer alıyor?

Reklam

Bence hiç yer almıyor.

Daha da önemlisi, muhalefet bu konuları öne çıkartan söylemi önemseyerek kendisine zarar olarak dönecek bir yanlışa sürükleniyor.

Muhalefet partilerinin, özellikle de CHP’nin, bütün kamuoyu yoklamalarında görülen, seçimlere de yansıyan yüzde 25’i aşmayan kemikleşmiş oy oranıyla üç ay sonraki yerel seçimden başarıyla çıkması neredeyse imkansız.

İstanbul ve Ankara ile birlikte son seçimde aldığı önemli 11 büyükşehirin belediye başkanlığını yeniden kazanabilmesi için, CHP’li olmayan seçmenden de oy alması gerekiyor CHP’nin…

Tıpkı bir önceki seçimde olduğu gibi…

O seçimde CHP ile İYİ Parti ittifak kurmuş, birkaç başka parti de, ya o illerde aday çıkarmayarak ya da seçmenlerini serbest bırakarak, CHP-İYİ Parti ittifakının adaylarının kazanmasına yol vermişlerdi.

Bu seçimde İYİ Parti kendi adaylarını çıkartıyor…

HEDEP/DEM de muhtemelen ayrı adaylarla seçime gidecek.

Reklam

CHP de klasik seçmeniyle baş başa kalması yetmezmiş gibi, ortaya ne için atıldığı belli olmayan dikenli konuları sahiplenerek ve böylece 28 Şubat günlerindeki ideolojik tavrını benimseyerek, önceki seçimde adaylarına oy verebilmiş bazı seçmenleri kendinden uzaklaştırıyor.

Helal olsun.

İktidar ise, muhalefetin düştüğü kısır döngüye hiç benzemeyen farklı bir yol tutturmuş durumda.

AK Parti ile MHP arasındaki bir ara çözülmeye yüz tutmuş görüntüsü veren bağlar her zamankinden daha güçlü olarak varlığını belli eder oldu. MHP’den lider düzeyinde AK Parti’ye ve özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sahip çıkan açıklamalar birbirini takip ediyor.

Orada sağlam bir ittifak var.

AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime gidilirken, geniş seçmen kitlesini yeniden Cumhur İttifakı adaylarına oy vermeyle sonuçlanacağını düşündüğü mesajlar veriyor.

Gazze ön planda…

Ekonomideki sıkıntıları kabullenen, ancak sorunların üstesinden kendilerinin gelebileceği umudunu veren ifadeleri yine ondan duyuyor kamuoyu.

Kendisine ‘dünya lideri’ görüntüsü verecek temasları birbiri ardına gerçekleştiriyor. 

Yalnız kendi klasik kitlesini arkasında tutmayı hedefleyen bir söylem tutturmuyor Erdoğan, o işi muhalefetin -özellikle de CHP’nin- sözcülerine bırakmış görünüyor; son seçimlerde AK Parti’den uzaklaşmış seçmenleri kazanmayı hedeflediği gibi, yeniden değişebileceği izlenimi veren yeni bir söylemi var ve onunla da demokrat kimlikli kitleyi hedefliyor.

Seçime kadar kim bilir daha ne gibi süprizleri olacak AK Parti’nin…

Muhalefet ile iktidarı karşılaştırdığımda, ortaya çıkan tablo, muhalefet açısından fazla iç açıcı görünmüyor.

Acaba onların da sürprizleri olacak mı?

ΩΩΩΩ

Reklam

14 YORUMLAR

 1. Dünden kalan konular bügünküyle ilgili,
  Bugün yaşanan herşey, bir ülküyle ilgili,
  Bir yandan ekonomi, bir yandan insan olmak
  Kaosun parçaları, temelde ilişkili….

  • …..
   İnsan olmak temelde, DiN-İMANla ilgili,
   Laiklik duvarıyla, örtbas edildi ilgi,
   “Akıl-İman Sentezi”, bize en uygun olan,
   Göremedi “Paşamız”, epey farklıydı dili!
   …..

  • …..
   Ekonominin başı, üretmekle ilgili,
   Temeli “Bilim-Teknik”, türetmekle ilgili,
   İtici güç “iman”, bunun kaynağı Kuran,
   İşin püf noktası bu! anlamadı “Rahmetli”…
   …..

 2. Duvardan resmini indirdiler Atam!
  Duvar ağladı!..ben ağladım! İçim kan ağladı
  Kalbimin üstüne resmini asam dedim
  O birileri astırmadı!..bağrıma en azından resmini basamadım!.. ağlayamadım😢

 3. CHP halkın tabiriyle söylersek ‘aynı tas aynı hamam’ değişen bir şey yok. CHP genleri değişime müsait olmadığından kim ne yaparsa yapsın başarılı olamaz. Asıl problem merkez sağda ve muhafazakar olarak kendini konumlandırmış olan İyiparti, Deva, Gelecek ve Saadet Partilerinin durumu. Bu partiler gerçekten milli bir muhalefet cephesi açsaydı, bu enflasyonda, hükümetteki yıpranmışlık ve biriken birçok sosyal sorunda dikkate alındığında bugün iktidar değişmiş olurdu. Ancak bu saydığım partiler mücadele yolunu seçmeyerek, biran önce Tayyip Erdoğan dan kurtulacaklarını sanarak, değişmesi mümkün olmayan CHP nin yol arkadaşı oldular. Bu milletin büyük çoğunluğu CHP ile mesafeli olduğundan iktidar değişimi için gerekli bütün olumlu şartlara rağmen başarılı olamadılar. Bugün için CHP ile işbirliği yapmış olan bu liderlere daha önce sağ ve muhafazakar seçmenin göstermiş olduğu ilgi ve sevgi artık mümkün değildir. İyiparti lideri bu açmazı gördüğü için yeni bir yol arayışına girmiştir. Başarılı olma şansı azda olsa vardır. Akparti iktidarı yeni ve yıpranmamış sağ ve muhazakar kişiler vasıtasıyla devrilebilir.

  • Nuri kardeşim…harika ve çok güzel bir yorum yapmışsınız..tebrik ediyorum….ben bile bu kadar güzel ifade edemezdim durumu……ama bu harika tesbite bile karşı olanlar vardır..anlamayan….

   • anlamayan bir ben varım, anlamadığım da şurası “yeni sağ ve yıpranmamış muhafazakar siyasetçiler” bütün devlet hazinesini ve bütün devlet imkanlarını kadrolarını elinde tutup sadece seçim kazanmak için harcayan bir erdoğanı hangi sermayeyle, hangi imkanlarla devirebilecekler?

    erdoğan bu soruyu yıllardır her gün cevaplar gibi muhalefeti dış güçler ve terörle irtibatlandır mıyormu.

    bu durumda erdoğanı devirmek ancak savaşla olur, onda da erdoğan galip gelir ve muhalefeti sağ bırakmaz. işte bu gibi sebeplerden ötürü muhalefet erdoğanı devirmekten vaz geçip erdoğanla iş birliğini tercih etmişler. şimdi anlamışki

 4. Muhalefet kazanmayı istiyorsa bu tür gündemlere girmemeli.

  Sürekli Halkın Gerçek Gündemi Olan Ekonomiyi Hatırlatmaları gerekir.

  Asıl kazıkların Seçimden sonra olacağını , bu günlerin iyi olduğunu Seçimde Hükümete gereken dersi vermezseniz Seçimden sonra Yaşama Hakkınız kalmayacağını hatırlatılmalı.

  Kardeşim tamam bir şekilde sen hayatı geçindiebilirsin; Ama çoçukların , Torunlarınız iş bulamıyacak size Ecdadınız Küfredecek.

  Ekonomi bilen için 2 kere 2 =4 olduğu kadar kolaydır, Ama mevcut hükümetle Yanlış bir ekonomi yolu tutturulmuş, Düzelmesi mümkün değil. Hükümet Gırtlağına kadar batmışlar, yanlış iş yapmışlar bunlar ortaya çıkacak diye sizi kandırarak yanlış yoldalar.

  Artık Küçük çıkarları (bedava kömür, bedava erzak, çalışmadan yardım destekleri) Bırakın Ülke uçurumdan aşağı yuvarlanmakta artık bu yardımlarda yavaş yavaş kesiliyor çevremden görüyorum.

  Hastanelerde randevular 6ay – 1sene öteye veriliyor.

  Yapacağınız bu seçimde Ya muhalefetten birine oy verin (Muhalefetin en kötüsü bile mevcut Hükümetten iyidir.) ya da Hiç oy kullanmayın, Hükümete sakın oy vermeyin. Seçim yaklaşınca para musluklar açılacak , Jet (Burada mantık işletin Jet yapıyorsak ABD’den neden F16 istiyoruz, ABD vermeyince Alman Jetini neye istiyoruz.)yapıyoruz diye sizi kandıracaklar

  • Gündem dışı kardeşim….Nuri büyükün yorumunu okursan biraz daha aydınlanırsın…en azından bu zamana kadar keklendin..bundan sonra keklenmezsin…

 5. Bugünki yazıyı hayretle okudum.sayın yazarı objektif gördüm…CHP hala atatürk….. yok resim takmamışda 😂falan da filanda …ya bunlar sadece %25 lik CHP seçmenine hitap eder.. yıllardır laiklik Atatürkçülük ilkeler din düşmanlığı. ortaçağ….üzerinden siyaset yaptılar ..ne oldu…%200 enflasyonda bile bu millet bunlara iktidar vermedi ..
  Acaba onların da sürprizleri olacak mı?
  diye soruyor…evet daha önceden demiştim😂31 marttan sonra CHP hdpyi de hain ilan edecek…HDP nin pkk ve kandile paralel siyaset söylemine değil de…CHP yi desteklemeyip ayrı adaylar çıkarmasına …ahada yazın kenara….

  • bide şu imamoğlu CHP nin başkanı olmasını çok istiyorum….😂adam elini attığı yeri bitiriyor…. imamoğlunun başkan olması ile CHP dahada karışacak bölünecek😂böylece ülkem rahatlıyacak ..önümüz dahada açılacak….

 6. COLORADO YÜKSEK MAHKEMESİ
  Bu kadar deyip devamını sayın KORU’ya havale ediyorum
  Radarından kaçmamıştır.
  Yakın zamanda gündeme alır
  Sayın KORU’nun gündemi ile de ilgili.
  Yani seçimle, siyasetle.
  Sadece bizim değil, ABD ile ilgili.

Yoruma kapalı.