Süleyman Karagülle Rabbi’ne kavuştu (1928-2021)

33
Reklam

Önce hocamdı, sonra kayınpederim oldu, daha sonra da çocuklarımın hocası…

Hayatı “Beşikten mezara kadar ilim tahsili” olarak tanımlamış ve son gününe kadar o yoldan ayrılmamış biriydi.

Artvin/Borçka/Macahel’de doğdu. Liseyi Erzurum’da okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

Ankara’da devlette mühendis olarak çalışırken 27 Mayıs (1960) darbesi sonrası görevinden alınınca arkadaşlarının davetiyle gittiği İzmir’e yerleşti. Akevler Kooperatifi kurucusuydu. İzmir’de toplumsal bütün faaliyetlerin içerisinde bulundu. 

Siyasi hayatta 1969’da başlayan bağımsızlar hareketinden beri (Aydın’dan kendisi de milletvekili adayı olmuştu) Prof. Necmettin Erbakan’ın yanında yer aldı. ‘Adil Düzen’ fikriyatını geliştirdi.

Türk cumhuriyetleri bağımsızlığını kazanınca Adil Düzen’le onları da tanıştırmak üzere Kırgızistan’ın yolunu tutmuştu. Orada birkaç yıl Askar Akayev’e ekonomik atılımlar alanında danışmanlık yaptığı biliniyor.

Dönüşünde bir süre İstanbul’da bulunduktan sonra Yalova/Çınarcık’ın Teşvikiye köyüne yerleşmişti. Son yıllarını ders vermeye Teşvikiye’de devam ederek geçirdi.

Bulunduğu her yerde Kur’an eksenli ilmi çalışmalarla meşgul oldu. Bütün çabası Kur’an’ı öğrenme yolundaydı, öğrendiklerini herkesle paylaştı. 

Reklam

Yakın çevresinde bulunan bu çabaları birlikte sürdürdüğü genç-yaşlı insanlarla…    

Elinden kitap hiç düşmedi; ondan belleğimde son kalan kütüphanemden aldığı kitabı okurkenki görüntüsüdür.

Sağlıklı geçirdiği son güne kadar bildiklerini yazma ve paylaşma gayretlerini hiç aksatmadı. Hayatını dolu dolu ve bereketli yaşadı. 

Yazıları sürekli ‘akevler.org‘ sitesinde ve bir dönem de ‘ocakmedya.com‘ sitesinde yayımlandı. Eli kalem tuttuğu sürece benim yazılarıma yorum katkısında bulunmayı da ihmal etmedi.

Ülkemiz ve İslam dünyasının sorunlarıyla ilgili kitapları vardır. Türkiye için yeni bir anayasa çalışması da yayımlanmıştır.

Dün sabaha karşı (24 Mayıs 2021) İstanbul’da tedavi görmekte olduğu hastanede vefat etti.  

93 yaşındaydı.

Cenazesi bugün İzmir’den kaldırılacak.

Reklam

Allah rahmet eylesin.

ΩΩΩΩ

Reklam

33 YORUMLAR

 1. Allah rahmet eylesin. Başınız sağ olsun üstadım. Cennette de buluşmak duası ile..

 2. Sayın Koru ,

  Başınız sağ olsun. Şüphesiz Allah merhameti ile muamele edecek. Zira O , kendisini öyle tanımladı . Merhametlilerin en merhametlisi. Derecesi al-i olsun.

 3. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Rabbim sizlere sabır ve metanet versin. Rabbim sizlere sabır ve metanet versin.

 4. 24 Mayis 2021 bir yorumcu arkadaşa cevap yazdim saat,16:5 gönder tuşuna tıkladıktan sonra yazarın o günkü yazısına yorum yazmak için diğer telefonu aldım, F korunun günlüğü sitesini açtığım an şok oldum. Rahmetli Karagülle Hoca Hakkın rahmetine kavüşmümş, o haber beni Ocak1997 Ramazan’ın 10. günu sabah namazından sonra bir kaşik suyu yavaş yavaş içirdiğim
  Babam’ın hasta yatağında benimle birlikte selavat getirerip derinden bir offf çekerek gözlerimin içine bakip son nefesini verdiği ani tekrar yaşadım. ve anında
  Rahmetli Hocanin kızı olan Nebahat Koru hanimefendinin 40 gunluk lohusa iken Koca Tepe Camisi konferan salonunda konuşmaci olarak katıldığı bir Proğramda benim soruma cevap verdiği anı gözümün önüne geldi.
  Ben babamdan sonra depresyon’a girmişim kendim de dahil 10 sene kimseler bilemedi çünkü babamın son nefesi ve iniltisi hiç gözümün önünden gitmiyordu ve sürekli ağliyordum. Oysaki 9 çocuğunda 7si başındaydık hiç birisi benim gibi olmadı.
  Baba kaç yaşında ölursa ölsun ölümü kız evladı için yıkım oliyor. Onun için şu an
  Nebahat Hanım’in durumunu en iyi benim gibiler anlar. Başta Fehmi bey, ve diğerli Eşi, olmak üzere Hocaların hocas’nın diğer evlatlari , torunlarunlari, ve yakınlarına Allah Sabır versin, Başlari sağ olsun.

  Rahmetli Hoca Ocak Medyada yazarken bir yazısında bana hitaben’de bir not yazmıştı.Nur içinde yatsı, mekani Cennet olsun. Amin.

 5. Başınız sağ olsun, Fehmi bey hocam. Taziyetlerimi arzederim. Allah rahmet eylesin Süleyman beye. Bende tanırdım kendisini. Rabbim sizlere ve yakınlarına Sabr-ı Cemil ihsan eylesin.

  Allah’ım cennetinde buluştursun.

 6. İnceleyip göz atalım,
  Yaşanan şu hayatlara,
  Çalışkan bir iyi örnek,
  Selam böyle serhatlara!

  Soyad ilginç! “Karagülle”
  Ölüm ibret her zaman da,
  Geçen ömre bir bakalım,
  İhtişam var Süleymanda!

  Rabbi ona “OKU” demiş,
  Etkilenmiş demek bundan,
  Motivasyon kaynağı ki,
  İlham almış o Kuran’dan!..

  • Huzur bulmuş tüm kalbiyle,
   Faydalı iş hedef olmuş!
   Aşka gelmiş iyilikler,
   Kötülükler telef olmuş!

   Gocunacak yarası yok,
   Rabbi ile çıkmış yola!
   Görevine son vermişler,
   Belki girmiş karakola!

   Bilmem, belki girmemiştir,
   Bu amcanın zararı ne?
   Ayağını kaydırmışlar,
   Vicdan varsa kararı ne?

   • “Bin sene”lik ömür biçen,
    “Paşa”mızın izindeydi!…
    Tohum oldu o zihniyet,
    Yaban otu, hep zindeydi!..
    ….

 7. *******

  Doğum ibret, ölüm ibret,
  Hakka doğru yürür insan!
  Baş sağlığı dileyelim,
  Ecel gelir, ölür insan!..

  • İşte geldik gidiyoruz,
   Her yaşamın sonu elim!
   Allah’tandır bu bereket,
   O yaşında aklı selim….

 8. Allah Rahmet Eylesin, mekanı Cennet olsun, Sizlere ve geride bıraktığı yakınlarına da Allah’tan Sabr-ı Cemil dilerim.

 9. Rabbim dünyadayken rahmet deryasında yüzdürdüğü gibi, ahirette de rahmet kapılarını sonuna kadar açar inşallah.

 10. İslam’da Denge Para Süleyman Karagülle adlı kitap önümde.1977 yılında almışım.Öncelikle Muhterem Hoca’mıza Allah’tan rahmet dilerken mekanı cennet olsun.Sevgili Fehmi Koru başınız sağolsun,yakınlarına haseten Cümle Müslümanlara sabr-ı cemil dileyelim Rabbim’izden.

 11. Allah rahmet eylesin, makamı cennet olsun
  Koru ve Karagülle ailelerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

 12. Başınız sağ olsun Fehmi Bey. Allah rahmet eylesin. Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Allah rahmetiyle muamele etsin.

 13. Bizim de hemşehrimiz olan kayın pederinizin vefatı nedeniyle eşinize ve size başsağlığı diler ,rahmetliye Allahü Tealadan rahmet ve mağfiret niyaz ederiz ; mekanı cennet olsun !
  Bu arada adı geçmişken bilmeyen arkadaşlar için biraz Macahel’den bahsetmemek olmaz .
  Macahel , o bölgede toplam 18 köyün genel yani bölgesel bir ismidir .Bunlardan 12 si Gürcistan’da 6 sı ise Türkiye’dedir ; 1921 antlaşmasında maalesef böyle bir parçalanma oluyor.
  Bu bölge ekolojik yönden Türkiye’nin en bakir olan bir sahasıdır .TEMA vakfının Kafkas ırkı arıcılık merkezi de buradadır .Bölgenin merkezi olarak Camili köyü kabul edilir ,TEMA’nın burada güzel bir sosyal merkezi de vardır. Yolu biraz uzunca ama iyidir .Bütün köylerde pansiyonlar mevcuttur . Şelalesi ve Karagöl’ü meşhurdur .O taraflara yolu düşen herkese buraya mutlaka uğramalarını ve özel olarak da çam sakızını tavsiye ederim !
  Herkese selamlar , saygılar.

  • Teşekkürler Ali bey, Doğrusu ben de “Macahel” isim olarak ilginç bulmuş, merak ediyordum. Kaynağı “Michael” isminin de geldiği Hz. Mikail olmalı. Hz. Mikail DiNimizde “kurtuluş ve rahmet meleği” olarak bilinir. Nasıl ki semavi dinler Hz. İbrahimde birleşiyorsa, İncil ve Tevrat’ta geçen bu isim Kuran’da da geçer (ortak bilgi ortak değerdir). Örneğin, Bakara suresinin 98. ayetinde: “Her kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikâîl’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkar edenlerin düşmanıdır”. Dört büyük melekten biri olan Hz. Mikail, dini bilgiler ışığında, tabiatın işlevlerini tanzim eden, eşyanın tabiatına ait mekanizmaların yerleştirilmesinden de sorumludur. İşin bu yönüyle DiN sahibi olarak Kuran’da kendini takdim eden Allah’ın, Kainatın da sahibi ve melekleriyle idame ettiricisi olduğu aşikardır.

   Bir başka değişle, eşyanın tabiatıyla kendi çapında ilgilenenler (bilim insanları), Bilimin incelediği bütün mekanizmalara ve ayrıntılara Hz. Mikail’in ilahi hünerinin eşlik ettiğini de bilmelidir. Bilimi tanrılaştırma eğiliminde olan tabansız cahiller için bu da benden ilave bir bilgi olsun! Anlaşıldı mı?!!

   “Macahel bölgesi” girişine bu ilave ettiğim bilgileri toparlayıp yazın bir levha yapın orada Süleyman Karagülle gibi daha nice değerler çıkar (aynı zamanda ora turist çeken bir yer olur). Şahsen, ziyaret etmek kısmet olur, inşallah, diyorum…

 14. Süleyman Karagülle (Kayınpederinize) Hoca’ mıza Allah’tan Rahmet, Size ve Yakınlarına sabırlar dilerim.

 15. Rabbim rahmetiyle merhametiyle muamele eylesin mekanı cennet olsun inşallah
  Tüm yakılarının ve Milli Görüş camiasının başı sağ olsun. Allah sabırlar versin

 16. Size ve ailenize başsağlığı diler sabr-ı cemil niyaz ederim Sn. Koru.
  Allah, merhuma rahmet, mağfiret eylesin; makamını cennet eylesin.
  Yakını ve dostlarına taziyelerimi sunarım.
  Ruhuna Fatiha.

 17. Hocamızı adaşı S.Akdemir’le 80’li yıllarda Almanya’da tanıdım.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalanlara sabır versin.

 18. Allah rahmet eylesin . İyi insanlar rahmetle anılır. Çok iyi bir ilim adamıydı. Kendini vatana , Kur’an’a , Allah’a adayan bir hak aşığıydı.

Yoruma kapalı.