Taha Kıvanç yazdı: Yoksa Amerika depremi fırsat bilip ülkemizi işgal etti de haberimiz mi yok?

40
Reklam

Dün bizim gazetelerde de karşıma çıkan Voice of America menşeli bir haber müthiş ilgimi çekti. Habere göre, Münih’te yapılacak güvenlik konferansına katılmak üzere yola çıkan ABD dışişleri bakanı Antony Blinken, hazır Avrupa’ya gelmişken, Türkiye ve Yunanistan’ı da ziyaret edecekmiş…

Haberde ‘müthiş ilginç’ denilmeyi hak edecek ne var?

Benim için var.

Anlatayım.

Yakın dönemde ekranlardan hükümete dış politika alanında akıllar veren emekli bir amiral, depremin ilk gününden başlayarak, birkaç yıl önce dile getirdiği bir iddiasını yeniden canlandıran konuşmalar yapmakta.

‘Doç. Dr.’ akademik unvanı da bulunan ve o unvanıyla emekliliği sonrası bir üniversitede dersler veren emekli amiral, “Göreceksiniz, Amerika ülkemizi işgal edecek” iddiasını dillendirmekte.

Fi tarihinde -2002 yılında- ABD’nin Nevada eyaletinde yapılan bir askeri tatbikatta, her tatbikatta olduğu gibi ‘dost’ bilinen ‘mavi güçler’ ile ‘düşman’ gözüyle bakılan ‘kırmızı güçler’ arasında bir savaş senaryosu üzerinde çalışılmış…

‘Mavi güçler’ kafalarına ‘kırmızı güçler’ belledikleri ülkeyi işgali koymuş, bunun için o ülkede büyük bir deprem olmasını beklemekteymiş.

Reklam

Hadi ben aradan çıkayım da, ‘Doç. Dr.’ akademik unvanlı emekli amiral konuyu kendisi anlatsın:

“Benzer bir senaryo, 2002 yılında ABD tarafından ‘Bin Yılın Meydan Okuması’ ismiyle tatbikat maksatlı senaryolaştırılmıştır. Bu senaryo, 24 Temmuz 2002’de de 22 gün süren bir tatbikatta oynanmıştır. Senaryoya göre; ‘Hedef ülke, bazı denizyollarını kontrol etmektedir. Bir ada ülkesiyle şiddetli sorunları vardır. Bu ülkede çok büyük bir deprem olur. Sivil hükümet depremle mücadele edemez ve kaos durumunda ordu duruma el koyar. Uluslararası yardım çağrısı yapılır. ABD yardımlarının kendi askerleri tarafından yapılmasını şart koyar. Böylece ülkeye girmekte olan ABD askerlerinin miktar ve faaliyetlerinden kuşkulanan hedef ülke ordusuyla ABD ordusu arasında savaş çıkar ve ülke 96 saat içinde işgal edilir.”

Onun aktardığı bu senaryodan haberi olan bazıları, sizler farkında olmasanız bile, Kahramanmaraş merkezli depremden sonra da tekrarlanan iddiayı ciddiye alıp Amerika’nın 2002 yılındaki tatbikatının günümüzde hayata geçirilmesini beklediler.

Hala bekliyorlar.

ABD’nin gönderdiği arama-kurtarma ekibine öncü işgal güçleri olarak bakanlar oldu.

Hele bir de, yardıma katılsın diye İskenderun açığına bir Amerikan uçak gemisinin gelmekte olduğunu işittiklerinde…

Resmen işgale gün saymaya başladılar.

Daha önceleri, derin bilgi ve deneyiminden süzülüp gelen ‘Mavi Vatan’ adını taşıyan tezini hükümete ‘dış politika zaferi’ olarak hediye etmiş amiral, “Kurtlar puslu havayı sever” tespiti eşliğinde birkaç yıl önceki iddiasını son deprem vesilesiyle güncellemiş de.

Reklam

‘Analiz’ olarak sunulan iddiayı okuyalım:

“6 Şubat 2022 tarihinde Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır gibi illerini kapsayan bu depremin yaratabileceği askeri ve sosyal riskleri iyi değerlendirmeli ve analiz etmeliyiz. Özellikle Gaziantep, Hatay, Kilis gibi illerimizde sığınmacı kampları bulunduğu gibi sığınmacı mahalleleri de bulunmaktadır. Bu durumun hem toplumsal psikolojik yapısı hem de güvenlik boyutları dikkatli değerlendirilmek durumundadır. / Diğer yandan bölgede bir ABD üssü de bulunmaktadır. / Böyle ortamların bu senaryoları uygulamak için Türkiye düşmanlarına fırsatlar sunabileceğini unutmamak lazımdır.”

“Bölgede bir ABD üssü de bulunmaktadır” diyor ya, kast ettiği İncirlik olmalı.

İncirlik üssü deprem sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yardım koordinasyon merkezi olarak kullanıldı. 

En iyisi İncirlik ve deprem konulu bir haberi aktarayım:

“Çadır, battaniye, jeneratör ve ısıtıcılar ile gıda malzemelerinin olduğu paketler, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında oluşturulan ‘hava yardım koridoru’ ile depremzedelere ulaştırılması için askeri uçak ve helikopterlere yükleniyor. / Mehmetçiğin olağanüstü çabalarıyla kısa sürede gerçekleştirilen yüklemelerle yardım malzemeleri, afet bölgelerine gönderilmek üzere havalanıyor. / İlk günden bu yana hava üssünden 900’ü aşkın sorti yapan helikopter ve uçaklar, yardım malzemeleri ile arama kurtarma ekiplerini bölgeye taşıdı.”

Amiral’in öngörüleri teker teker gerçekleşiyor, baksanıza…

Nasıl mı? Şöyle:

Uzun yıllar önce -2002 yılında- Nevada çölünde provası yapılan Türkiye’yi işgal planında bunun ilk adımı olarak ülkemizde bir büyük deprem çıkması bekleniyordu.

Büyük deprem gerçekleşti.

ABD’nin bunu fırsat bilip göz diktiği ülkemize hamlede bulunması da bekleniyordu.

Yardım heyeti gönderdi ABD, istenirse bir askeri uçak gemisi yollama teklifinde bulunduğu yetmezmiş gibi -TSK orayı depreme yardım amaçlı kullansa da- İncirlik’teki üssünü de kullanıma açtı, uçaklar kısa sürede 900 sorti de yaptı.

Öngörünün çok daha zayıf bir tarafı da var ama.

Nevada’da ‘Bin Yılın Meydan Okuması-2002’ (İngilizcesi: Millenium Challenge 2002) adını taşıyan bir askeri tatbikat yapıldığı, ‘mavi güçler’ ile ‘kırmızı güçler’ arasında deprem sonrası işgal senaryosu provası sahneye konulduğu gerçek. Ancak o tatbikatta ‘kırmızı güçler’ diye anılan düşman ülkenin Türkiye olduğu tamamen uydurma.

Tatbikatın sekiz ana başlık ve 14 ekten oluşan tam 752 sayfa tutan bir sonuç raporu var. İsteyen o metne kolayca ulaşabiliyor. [Linke tıklarsanız siz de pdf dosyası olarak o değerlendirmeye sahip olabilirsiniz.]

Değerlendirme metninde bir kez bile ‘Türkiye’ ismi geçmiyor.

‘Kırmızı güç’ tanımı yapılırken ülkenin dünya için çok kritik doğal kaynaklara sahip olduğu ayrıntısı veriliyor. 

Ayrıca ‘kırmızı’ bir ada devleti senaryoya göre…

Nereden “Amerika Türkiye’yi işgal edecek” sonucunu çıkartmış Doç. Dr. akademik unvanı da bulunan emekli amiral, anlamak mümkün değil.

Belki de mümkün.

Amiral’in tezine geniş yer veren bir gazetenin ‘Hedef Türkiye’ydi’ başlığıyla sunduğu şu bilgi notu açıklayıcı:

“Tatbikat için Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü seçildi. 24 Temmuz 2002’de başlayan tatbikat Sakarya Savaşı gibi 22 gün sürdü. Tatbikat kapsamında hedef ülke, 96 saatte işgal ediliyordu. Tatbikatın yapıldığı dönemde, dünyada seferberlik emrini 96 saatte gerçekleştirebilen tek ordu ise TSK idi. / Yani hedef ülkenin Türkiye olduğuna dair hiçbir şüphe yoktu.”

Gördünüz mü, hiç şüpheleri yokmuş…

Blinken iki gün sonra Ankara’da olacak. Deprem sonrası arama-kurtarma ekiplerini Türkiye’ye yollayan Ermenistan ve Yunanistan’a hararetle teşekkür eden, bakanlarını gösterdikleri dostluktan dolayı Ankara’da ağırlayıp kutlayan dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Amerikalı konuğuna bakalım nasıl bir muamelede bulunacak, ona ne diyecek?

ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. Benim de bu cihana gelişim
  Hey canım rinanay Rinna Rinanay
  memleket sevdasından Hey Hey canım….

  ahbap…dedi madon(ifak)na

 2. “ABD Türkiye’yi işgal edecek” ya da “edebilir” diyen cahil takımına laf yetiştirmek lüzumsuz. Bunlar sırf kendi hegomonyaları için bu zırvaları milletin cahil-cühela kısmına pompalıyorlar. Burası müsellem. Bir de fena halde Atatürkçüler ha. Atatürk “Şimdi 13 milyonuz, işgal edilebiliriz, 20 milyon olunca bu tehlike ortadan kalkar. Elli milyon olunca cihanşumul siyaset güdebiliriz” diyor ama ne gam. Uçucu amiral eskisi Atatürk’ü mü takacak? O her şeyi bilir.

 3. Osmanlı işgal edilene kadar da bazı dünyadan bihaber ehlikeyf Osmanlı ahalisi işgale inanmıyordu. En canlı örnek zamanımızda Ukrayna nın işgali. Hala bunlara senaryo diyenler uyumaya devam etsin. Türkiye her daim askeri olarak güçlü olmalı yoksa Ukrayna gibi oluruz. Her tarafta Amerikan üsleri var. Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülkeyiz hala bunlara senaryo diyip inanmamak doğru değil. Sen tedbirini yine de alacaksın. Ukrayna askeri olarak güçlü olsa işgale uğrayabilir miydi?

 4. CIA-PENTAGON ORTADOĞU MASASI ŞEFLERİ
  ABD başkanı Biden geçen hafta CIA ve Pentagon’un Ortadoğu masası şeflerini çağırmış.
  Haarp teknolojilerini kullanarak uçuşa geçen Türkiye’nin kolunu-kanadını kırdıkları için şeflere yaldızlı birer takdirname vermiş.
  Erzin’e bir şey yapamadıkları için de tasdikname vermiş.
  “–Kardeşim, mehteran ve ebabil timlerini uyandırdınız, ancak işlerini bitiremediniz. Artık Mars’a bile gitsek bizi bulup, alayımızı cehennemin gayya kuyusuna gönderirler.”
  Şu anda yusuf-yusuf moduna geçerek, elini
  acil alarm butonundan kaldıramıyormuş.
  “Allah’ım içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk etme” Araf-155

 5. Batılı ne’tsin bizim gibi daha kendini koruyup kollayamayan tedbirini kendi alamayan!!! ları?
  -kayaların altına, dere yatağına ev! yaptığını zannedip diri diri kendini mezara koyanları!
  -ya kazara gelir de işgal ederlerse bizi,
  bizden kurtulmak için!…
  -yada kentsel dönüşüme verirler büyük ihtimalle!!!

 6. ABD TÜrkiye’yi işgal etmez diyen yorumcular , ABD’nin Lozan Antlaşmasını tanımadığını unutmasın. Wilson ilkeleri ve şark meselesinin ABD tarafından hala diri tutulduğunu unutmayalım. ABD zamanı gelmeyen veya başarısız olacağı işi yapmaz. Fırsat ve zamanını kolluyorlar. Aceleleri yok.

 7. Ülkemiz tımarhaneye döndü.
  Deliliğin bulaşıcı olmadığıı zannediyorduk, yanılmışız.

 8. Aslında Komplo sever Fehmi Koru, Cihat Yaycıyı biraz kıskandı?
  Cihat Yaycı, bugün şunları da gündeme getirdi;
  Associated Press (AP) ise tatbikat senaryosunda hedef ülkenin Türkiye olduğu iddiasını haberleştirilmişti.
  Ben bu tatbikatta hedef ülke olarak belirtilen “Kırmızı Ülkenin” Türkiye olduğunu illa iddia etmiyorum ama aklımızın bir köşesinde böyle senaryolar yazıldığı ve oynandığı bilgisi bulunsun diyorum.

  Türk düşmanı, FETÖ hamisi, PKK sever, CIA resmi ajanı Michael Rubin de 11 Şubat 2023’te yayımladığı köşe yazısında, “ABD’li diplomatlar hâlâ gitmemişlerse hemen deprem bölgesine gitmeli ve ihtiyaçları bağımsız olarak belirlemeli. Türk Hükümeti, örneğin deprem bölgesindeki Kürt kasabaları ve köylere yardım etmek istemezse, ABD bunu doğrudan yapmalı!” diyerek hem kardeş çatışması çıkarmayı hedeflerken, ABD’nin deprem yardımı bahanesiyle Türk Devleti’nin egemenliğini yok saymasını önermiştir!

  Depremi fırsat bilen PKK/YPG depremden saatler sonra Suriye sınırındaki Öncüpınar Sınır Karakolumuza sınır ötesinden attığı roketlerle saldırmıştır.
  Yunan akademisyen ve analistler, depremi fırsat görerek, depremin Yunanistan’ın Adalar Denizi’nde karasularını artırması için büyük fırsat olduğunu yazmaya ve söylemeye başlamışlardır.

  Yunan akademisyen Gitsakis 9 Şubat 2023’de, “Türkiye’deki büyük depremin hemen ardından Yunanistan kara sularını 12 deniz miline çıkarmak için en uygun zaman” demiştir.

  Deprem öncesi ve sonrası yapılan hataların, eksikliklerin, ihmallerin, yaşanan organizasyon ve koordinasyon bozuklularının muhasebesi elbet daha sonra yapılır.
  Unutmayalım, çakallar puslu havayı sever!

 9. Dün Fehmi Koru
  Twitterda ve sosyal medyada binlerce yalan haber karşında “ne var canım bunda” herkes komplo üretiyor büyütülecek bir şey yok demişti.

  Bugün Fehmi Koru
  (kendisi de Komplo sever halbuki)
  Komplo teorisini gündeme getiren Eski asker Cihat Yaycının bir yazısını eleştiriyor ve hükümetin de böyle düşündüğünü ima ediyor. (komplo ya)

  Fehmi koru Dünkü ve bugünkü yazısını önüne koysun. Kendine sorsun. ” Ben komplo seviyormuyum, sevmiyormuyum,”

 10. “Aracınızın freni mi tutmuyor?”
  Bizim imar barışının reklamı Hollanda’da ti’ue alan bir haber yapılıyor.
  Önce bizim imar barışı reklamı veriliyor.
  Sonrada şu söyleniyor:
  “–Aracınızın freni mi tutmuyor. Başbakan’a 100 Euro verin yola çıkın hyyyeeee”

  • Hastaneleri havaalanlarını hepsini o yaptı. Ondan önce TV buzdolabı da yoktu. Hatta apartman görevlileri bile arabaya biniyorlar onun zamanında. Böyle böyle artık kendi yalanlarına da inanıyor bir süre sonra.

 11. Erdogan hapse atıldı..güçlenerek çıktı.
  Kapatma davası oldu.güçlenerek çıktı.
  Gezi olayları oldu..güçlenerek çıktı.
  Darbe oldu..güçlenerek çıktı.
  Kovit oldu..6 parti birlesti hala yıkamadılar.adayari yok.
  Ekonomik kriz oldu…yıkamadılar..hala 1.parti ve lider.
  Fetö olayında ve açılım olayında obama olayında ALDANDIM dedi ve hala millet erdoganın arkasında durdu yürü dedi.
  Bu deprem oldu…insallaah göreceksiniz bundanda daha güçlenerek çıkacak..hala anlamadınız mı.
  Kaderin üstündede bir kader vardır.
  Birde erdoganin toplum neznindeki itibarını anlayın ki fetö olayında açılım olayında akp nin gücünü kullanıp makam mevki olanlari bu millet gördügü halde ve obama ya güvenip onun satması olayında erdogan açıkca Aldandım dedigi halde bu millet ondaki samimiyeti görüyor ve hata yapsada yürütüyor.
  Muhalefet ve yazarları hala bunu anlamıs değil.
  Yoksa baska bir ülkede olsa erdogan gibi aldandim diyen ve en basit ekonomik kriz gören bir yönetici çoktan iktidardan inmişti…ama bizdeki muhalifler ezberci ve muhakefetleri akıl ve mantıklarının önünde.
  Bunca şey oldugu halde niye erdogan hala 1.dendiginde.
  Biri millete hakaret eder cahil egitimsiz der.
  Biri milleti aşagilar.
  Biri bunu fırsat bilip tarikat cemasatlara sòver.
  Ama düsünmezlerki muhalefet nasıl.bu millete güven veriyor mu.

 12. Amerika Buğday Gönderdi Yermisiniz?

  Sanıyorum Demirel zamanıydı. Solcular Türkiye’ye gelen Amerikan gemilerini protesto edince, iyi hatırlıyorsam bir gazete yukardaki baṣlığı atmıṣtı. Şimdi galiba herkes Amerika’ya karṣı.

 13. BOP–EŞBAŞKAN
  Bir zamanlar epey revaçta olan
  Büyük Ortadoğu Projesi(BOP) vardı
  BOP neydi?
  –Ortadoğu’da haritaların yeniden çizilmesi yönetimlerin değiştirilmesi projesi.
  Arap Baharı bu projenin bir parçası mı?
  Arap Baharı 2008-2009 ekonomik krizini gölgelemek için acilen devreye alındı diye düşünüyorum.
  “Bizi kimler soydu da bu hale geldik?” sorusu sorulmasın diye.
  Arap Baharı projesinin “Suriye Operasyonu”nda en aktif rolü kim aldı?
  –BOP eşbaşkanı.
  BOP eşbaşkanı kimdi?
  “Allah’ım, içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk etme”Araf-155

 14. Sayın koru siz neden bu kadar hararetle abd yi savunuyorsunuz o küçümsemeye çalıştığınız amiralin vatana bir sürü hizmeti var onlarıda gör.

 15. Fehmi Beyin bu yazısı üzerine , o emekli amiralin bahse konu bu günkü yazısını da okudum ; genel olarak Fehmi Beyin anlattıklarına uyan ifadeler var , yok değil .
  Ama Fehmi Beyin de abarttığı kadar da değil , bazı söylentilere , komplolara temas ediyor , bu konularda kendisinin öyle fazla bir iddiası da yok ; ne yapalım herkesin azçok saçmalama özgürlüğü vardır , o kadarcık kadı kızında da olur !
  Bana göre hem dünkü, hem de bu günkü bu komplo senaryoları Fehmi Beyin ciddiye alıp yazılarına konu etmesi anlamsız ve gereksizdir ,biraz kendini kaptırmış gibi geldi.
  ‘He de geç canım ‘ !

  • Bu yazı siyasetin tekniğiyle ilgili bir yazı Mucip bey, galiba teknik konular sizi pek ilgilendirmiyor. Siyasetin tekniğini anlamazsanız olayları anlayamazsınız.

   iyi parti cihat Yaycı’yı parti kurmaylarına seminer vermesi icin davet etmiş, niye? He deyip geç sen!

 16. ABD ile ilgili çok komplo teoriler var.

  “ABD’li şirket Maraş’ta petrol ararken depremi tetikledi” O şirket ABD’nin değil TPAO’nun (Türk Petrol Arama)

  Bunların hepsine Gülüyorum Bilgisiz insanlarda korku oluşturmak oy değiştirmek.

  ABD’nin zaten incirlik, Kürecik Üsleri var Türkiyede.
  Madem ABD kuralına göre oynamıyorsa NATO’dan Çıkın Sizi zorla tutan yok.

  • Bizim Natodan matodan çıkmamız sözkonusu bile olamaz!
   Nato erkekse çıksın içimizden!
   Abd elini yakmamak için maşa kullanır,
   maşayı bıraksın önce!
   yoksa maşa ya kendi elini yakar,
   yada o eli birgün putin gibi biri gelir kırar!
   çaaatttt!….

  • Türkiye Natoya girebilmek için 1950 de . Kore savaşına katıldı. Savaşın başından Temmuz 1953’teki ateşkese kadar geçen sürede toplam 14.936 Türk askeri Kore’de görev aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı yaralılar arasında sakat kalan benim rahmetli akrabada. vardı. Kendis Kore Kahramani idi.

   Erdoğana helal olsun.
   Bu devirde halki bu kadar cahilleştırirmek, herkesin kari değil.
   Bu cahil’lerin yalanları yüzlerine çarpılıyor, zerre kadar utanmaları yok.

 17. İşgal edecekler sendromundan kurtulamadı bazıları. Gerçek olması da gerekmiyor elbette. Maksat, beka meselemiz var, siyaset yapmayın demeye getiriyorlar. Hükümet de Türkiye yüzyılı diyerek yine yeni yeniden ittihatçı bir açılım yapmıştı. Dünyaya meydan okuyarak giriyorlardı yeni yüzyıla. Ancak deprem çabuk foyalarını ortaya koydu. Yeni yüzyıla değil ama kapımızdaki depreme dahi hazırlıklı olmadıkları anlaşıldı. Aynı durum İstanbul için de sözkonusu. 100 binden fazla bina ilk sarsıntıda yıkılmayı bekliyor. Adı sanı yeri belli hepsinin. Bu kayıtları da ilk depremde alelacele yok edecekler aynı Hatay’da iki gün önce yaptıkları gibi. Sonuçta çapsız bir yönetim, onun böyle borazancıları, hep beraber koro halinde dünya bize karşı, tek adamımızı elimizden almaya çalışıyor, beka meselemiz var diye diye yolsuz iktidarlarını sürdürmek istiyorlar. İyi de demokrasi diye bir şey var(dı). Beceriksiz yönetim görevi bir sonrakine bırakırdı. İş bu kadar basit. Bunu anlamak istemiyorsunuz, ama millet defteri tutuyor. İlk durakta da hesabınızı elinize verecek. Az kaldı. Yok biz maça hazır değiliz, hakemi değiştireceğiz, maç tarihini değiştireceğiz diye mızıkçılık yapmak yok ama. Sonra külahları değişiriz.

  • Hedefleri belli, bu sorularla Cumhur İttifakına destek veren insanların kafası karıştırılmak isteniyor.

   Temelde şunu söylemeliyiz. 15 Temmuz FETÖ ihanetine, bu aziz milletin dur demesi, vesayet sisteminin ağalarını, hempalarını, medyasını, partilerini çok rahatsız etti. Ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi ise bütün dengelerini, kimyalarını bozdu. Sanki 150 yıllık planlar bozulmuş gibi tepki veriyorlar.

   “Beka meselesi yok” itirazlarının asıl sebebi bu.

 18. Ciddiye almış, gündem etmiş, kıymetli sütunu buna harcamışsınız. Değmezdi, dikkate alınacak biri değil…

 19. Bahsi geçen Amiral eskisi ve onun içinde bulunnduğu güruhun ve dahi işbirlikçilerinin derdi ülkeyi her daim kendilerinin söğüşleyebilmesi. Bunun için korku iklimi lazım. Ülkemiz işgal edilecek mavalları uydurulması gerekiyor. Bu zırvaları da gariban ve cahil halka böyle masallarla satıyorlar. Bu kadar trolü boşuna mı besliyorlar Allah aşkına.

 20. İlgili şahsın özgeçmişine Vikipedia’dan baktım. 2012’de terfi ettikten sonra aynı yıl Moskova askeri ataşesi olarak görevlendirilmiş. Orada iki yıl görev yapmış.

  Anlaşıldığı kadarı ile orada Rus yanlısı, Rusların düşmanlarının da düşmanı olmuş.

  Aynı ilgili şahsın yaptığı gibi bunun böyle olduğuna dair “hiçbir şüphe yoktu” tarzı bir yorum yapılabilir mi?

   • Böyle adamlar ortalık malı olur gelen geçen kullanır böylelerini. Kitaplardaki İstihbaratçı anılarında nasıl Doğu Perinçek’i kime sorarlarsa (Amerikalı ve İngiliz istihbaratçılarına sormuşlar) “onu bilmeyen mi var, herkes onun gibi biriyle çalışmak ister” cevabını aldılarsa malum amiral için de ayni cevabı alırlar herhalde. Erdoğan bunları hem içerde hem dışarda kullanıyor. Artık kim kimi kullanıyorsa bilemem.

  • ABD’de, Naval Postgraduate School’da ise (NPS) fizik mühendisliği ile elektronik mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmış. Ama son dönem tüm fikirleri ABD aleyhinde. Buna karşın Rusya aleyhine tek kelime ettiği duyulmamış. 33 erimizi bombalayarak şehit eden ülkeye karşı hiç ses etmemiş. Milyonlarca Uygur’a cehennem hayatı yaşatan Çin’e de laf etmiyor. Gel de Moskova’da özel ilgiye mazhar olup olmadığı konusunda “hiçbir şüphe yok” deme.

 21. Tramp TR’yi çok sevdide cb adayımı olacak gelip acaba bizde?
  -Şubat ilk haftasında Hayırlı cumalar
  iyi hafta sonları dileyenler!…
  bana sana tahaya abdiye mi hayırlı cumalar diledi dersiniz?
  Hiç mi haber uçurmadılar yetkili! üst düzey birilerine ki???
  Batılı böyle bir haberi uçurupta atmazmı uçaktan yazıp kağıtlara???
  (eskiden thk uçakları atardı köylere)
  35bin giden can..
  mütahit saklamış elinde istiflemiştir imzalı mühürlü belgeleri.
  ya diğerleri?!?!?

 22. NATO nun asıl arkası ABD ise>
  Nato’nun adamlarını arabasını atını itini koyar bir minibüse (pardon savaş gemisine) gemi demirler Dolmabahçeyeee!…
  -Yazar demiş incirlik’e de!
  -Birçoğu diyor orduyu çıkaracakken sahaya!
  -Bak bir de çıktı sonradan; sığınmacıları!..
  (elin oğlu neyi düşünmüş! sen bir sığunmacıları kayseriye konyaya amasya’ya yerleştirmeyi akıledemedin!).
  Not: Birzamanlar bizdede sözde! ihtilal tatbikatı yapıyom!!! ayakları vardı.
  Ercenecon mercenecon dediler !…
  Bu tatbikatın sonunda da girmesinler tdeliğe tüm eee Con iler de!.

 23. CBC sitesine yazılan yoeumlardan biri.

  Jack Anderson
  14 HRS AGO
  Message Actions
  Now is the time for Canada to send hundreds of millions in aid to these victims in Turkey and Syria. What is the government waiting for?
  *******
  Türkce çevri👇
  jack anderson
  14 SAAT ÖNCE
  Mesaj İşlemleri
  Şimdi Kanada’nın Türkiye ve Suriye’deki bu kurbanlara yüz milyonlarca yardım göndermesinin zamanı geldi. Hükümet neyi bekliyor?

 24. Türkiyedeki cahalet mide bulandırıyor.
  Yabancı devletler vatandaşlarını
  Yardım için dahi Türkiyeye
  göndermeye korkuyorlar.

  Kanada hükümeti 60 kışı gönderecekti
  Son anda can güvenikleri olmadığı
  İçin vaz geçti. Hükümeti
  vaz geçince. Vacouver BC
  Çoğunluğu şehrin itfaiye teşkilatından ilk müdahale ekiplerinden oluşan 10 kişilik Burnaby Kentsel Arama ve Kurtarma ekibi, ülke hükümetinin onayıyla
  fakat bütün masraflar kendileri karşılayip Türkiye’ye gittiler.
  Pazertesi döndüler. Onları hava alanında Türkker karşıladı. Karşiliyanlar arasında oğlum ve ailesile de vardı. Kanadanın CBC
  kanalıde ordaydı. Oğlum anlattı
  ekip çok etkilenmış ve üzgünmüşler.
  Hiç birinin yüzü gülmüyormüş.
  “Batı bizi kıskaniyor.”
  Cahaletimiz diz boyu.
  Benim Kanadada geçen
  en şanslı günlerım Burnaby de
  geçtı oranın halkı Avrupa ve balkanlardan göç etmışler.
  Çok güvenli ve iyi bir muhit.
  Yardimdan dönen ekipleri
  karşılayan Türkleri ile yapılan raportajlar. 👇

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/burnaby-sar-team-return-from-quake-ravaged-turkey-1.6748870

Yoruma kapalı.